Poldervergadering. Tariefsverlaging Garage „Moderne" Fa. W. G. MANSHANDEN LAAN 44 TEXEL. Gemeenteraad Anna-Paulowna liarlneberichten. Nieuwe uitgaven. In zijnopenin^woord heette^do^voj)^ zitter, dijkgraaf C. V ij weucom. Hij alle aanwezigen van harte goe(Je hoopte dat de vergader g oog op de samenwerking, vooral ing 1932, een behandeling van .^^en. vlot verloop mocht n«j H. Annesen Afwezig waren de A. v. d. Berg. edkeuring der notulen Na lezing e"(,gljeelingen en ingekomen A. v. d. Berg was be- Y?nfbikomen, dat hij wegens onge richt J?,f'..ej.i]jnderd was de vergadering steldliein bij t® "()00rzitter deelde mede, dat hij bij „iDkJh'k Besluit van 27 Juli ji. opnieuw benoemd was tot dijkgraaf van den Anna r)lUIownapolder (applaus). Verder, dat 2 kogellagers van 't stoom volgden de me stukken n„r den beer Telefoon 533 Luxe verhuur 10 ct. per K. M. Stalling, verkoop en reparatie Agent: DODGE en DURANT laging van tarieven voor stroomlevering h. ingekomen is een verzoek van de Raden der gemeenten Noord-Scharwoude en Oterleek, om adhaesie te betuigen aan hun tot Ged. Staten gerichte verzoeken gemaal gebroken waren, zoodat 't gemaalom over te gaan tot verlaging der jaar- 3 weken buiten werking is geweest. Maar j wedden van Burgemeesters, Secretarissen gelukkig konden de molengemalen de waterstand op peil houden. Vervolgens werd de nota van de trans formator, groot f 160.45, goedgekeurd. Eveneens de rente hiervan, van 28 Aug. tot 1 Dec., a 3) pet., bedragende f 1.46. Bij de inschrijving voor 't maken van een duiker in de Middenvliet voor de Grassloot is de laagste inschrijver C. Klinkert (Oudkarspel) voor f 4308.aan wien 't werk gegund wordt. De heer Jansen heeft 't stuk van den Meerweg tusschen Schorweg en Zwarte- weg na 't leggen der waterleiding, weer in orde gemaakt. en Ontvangers; i. door het Bestuur der afd. Noord- Holland van den Ned. Bond van Gem.- Ambtenaren wordt verzocht aan het ver zoek van den Raad van Noord-Scharwoude niet te voldoen; T, k. de Raad der gemeente Ilpendam verzoekt adhaesie te willen betuigen aan zijn adres aan de Staten van N.-Holland nopens herziening van »de Regeling Niet Rendabele Uitbreiding* van de Waterleiding; 1. de Nat. Oommissie tegen het Al coholisme verzoekt maatregelen te treffen welke voorkomen dat vergunningen wor- Daar dit gedeelte voor het Provinciaal den verleend in dat deel der gemeente, Waterleidingbedrijf niet rendabel is, en hetwelk behoort tot de Wienngermeer; de weg in't midden ingewalst moet worden I m. ten aanzien van de verordening tot heeft het bestuur met het P.W.B. een aanvulling der Algemeene Politiever- overeenkomst gesloten en een vergoeding i ordening, vastgesteld d.d. 9 Oct. j.1. is betaald groot f 900.De Polder heeft door Ged. Staten de ontvangst bericht. dit stuk v/d. Meerweg van het P. W. B. overgenomen voor 2'/2 c. per strekkende meter. Dus voor dit stuk groot 30184 M. voor f 754.60. 14 Oct. 1931 is procesverbaal van de kas-opneming gemaakt. Alles werd in orde bevonden. Al deze mededeelingen werden voor kennisgeving aangenomen. Punt 3. Voorstel verhuren perceel gras gewas aan den Balgdijk aan A. Schilder man van paal 94—98 voor een bedrag groot f20.en aan W. Cornelissen van paal 98106 voor f 40. .Zonderhoofde- hjke stemming aangenomen. Punt 4. Behandeling der begrooting. De secretaris las de begrooting voor het jaar 1932 voor. Het totaal der inkom sten bedraagt f 537.602.12. Voorstel tijdelijke kasgeldleening 1932 groot f 200.000.aangenomen. Voorstel dagel. bestuur tot hernieuwing van de 2 duikers in de Middenvliet voor de Kleisloot en Meersloot. Aangenomen. De begrooting sluit met een post voor onvoorziene uitgaven groot f 4.824.46. Punt 5. Voorstel don heer Geense een vaste aanstelling als wegwerker te geven. De Voorzitter deelde mede dat de heer Geense op de tractor werkt en altijd zeer voldaan heeft, waarna dit voorstel bij acclamatie werd aangenomen. Punt 6. Rondvraag. De heer Lovink feliciteerde den dijk graaf met zijn herbenoeming. Verders vroeg hij om eenige consideratie te ge bruiken bij het innen der polderlasten, vooral voor Breezand. Wanneer de belas tingplichtigen een overeenkomst met de hypotheekbank weten te sluiten en bij hun polderlasten dan de rente betalen, zal de polder, juist omdat zij safe is, hiervan geen schade ondervinden. De voorzitter antwoordde, dat er 845 aangeslagenen zijn. Het totaal der in vorderingen bedraagt f 126.614.84. Ont vangen is f 112.277.81. 94 moeten er nog geheel of gedeeltelijk betalen, tot een bedrag van f 14.337.03. Het dag. bestuur moet juist pressie uitoefenen. De Polder werkt zelf onder minder gemakkelijke omstandigheden. Bij consideratie moet de Polder zelf geld leenen en hiervan moet weer rente betaald worden. De termijnen zijn reeds op 1 September en aan den Raad 3. Verzoek van J. P. Mosk om vergoe ding voor een rijwiel ten behoeve van het bezoek door zijn zoontje van de Chr. school. 4. Verzoeken om ontheffing van aan slagen in het schoolgeld van P. Bijpost en J. Dragstra. 5. Voorstel tot onderhandsche verhuur van het huis, eerder in levenslange huur bij nu wijlen A. Tiel, aan P. J, Timmer, voor f 5.50 per week. 6. Voorstel om toe te treden tot den Noord-Holl. Provincialen brandweerbond (contributie f 6 per jaar). 7. Voorstel tot het aangaan van een tijdelijke geldleening ter aflossing der loopende tijdelijke leening. 8. Voorstel tot hernieuwde vaststelling van beheersverordening voor het Grond bedrijf en het Electriciteitsbedrijf en tot herzien van het te dien aanzien genomen besluit. 9. Voorstel tot wijziging der Bouw- en Woningverordening, betreffende het be roep op door B. en W. genomen besluiten. 10. Voorstel tot het nemen van maat regelen welke er toe zullen leiden dat de bocht in den weg nabij het Raadhuis wordt verbeterd. 11. Voorstel machtiging te verleenen tot het sluiten van een overeenkomst met den Vleeschkeuringsdienst kring Barsingerhorn, waarbij gedurende een tijdvak van vijf jaren ingaande 1 Januari a.s. een bijdrage in het exploitatietekort van de verwerkingsinrichting te Schagen wordt toegezegd tot een bedrag van f 200.maximaal per jaar, onder door B. en W. te stellen voorwaarden. 12. Voorstel tot het verleenen van machtiging tot uitvoering van verschil lende werken bij wijze van werkverschaf fing (zie prae-advies). 13. Verzoek van de besturen der ver schillende landarbeidersbonden tot het weder betalen van toeslag op de uitkee- ringen uit de werkloozenkassen en tot het invoeren van een steunregeling (zie prae-advies). 14. Vaststelling van een suppletoire begrooting voor den dien dienst 1931. 15. Rondraag. Prae-advies punt 12. B. en W. schrijven vrijheid heeft kunnen vinden aan de vergadering van Hoofdingelanden voor te stellen, uitgaven voor werkverschaffing ten laste van den polder te brengen, in verband met den flnancieelen toestand van den polder en zijn ingelanden. Tot uitvoering dier werken van ge meentewege is evenwel door Dijkgraaf en Heemraden vergunning verleend. Wanneer U de gevraagde machtiging zult willen verleenen, stellen wij U voor daarvoor de volgende loonregeling vast te stellen: De werkloozen werken om beurten van Donderdag tot en met Woensdag, ge durende 8 uren per dag, tegen een uur-j loon van 35 cent, terwijl per halve week aan gehuwden en kostwinners een loon wordt gegarandeerd van f 7. Aan eventueel te werk te stellen kost gangers wordt geen garantie verleend. Preadvies bij punt 13. B. en W. richten zich als volgt tot den Raad: In verband met het verzoek van de besturen der afd. van de verschillende landarbeidersbonden tot het weder be talen van toeslag op de uilkeeringen uit de werkloozenkassen, hebben wij aan Ged. Staten gevraagd ons te willen be- I richten of naar hun oordeel thans ge- sproken kan worden van crisiswerkloos heid en op dien grond genoemde toeslag kan worden uitgekeerd. Behoudens een op die vraag te ont- vangen ontkennend antwoord stellen wij jU voor de volgende toeslagregeling vast l te stellen I „Aan gehuwde landarbeiders en aan i kostwinners die werkloos zijn en uitkee- ring genieten uit een werkloozenkas wordt een toeslag op die uitkeering verleend van 30 cent per dag en bovendien van 50 cent per kind (beneden den leeftijd 1 van 14 jaren) per week, indien het gezin uitsluitend op de inkomsten van den trek- I gerechtigde is aangewezen. Aan kost gangers wordt geen toeslag uitgekeerd". Wanneer door Uw vergadering ons voorstel betreffende het loon bij werk verschaffing, zoowel als het bovenstaande ongewijzigd wordt aangenomen, zullen dus werklooze landarbeiders per week iontvangen aan uitkeering ten minste f 6.— aan loon ten minste 7- In totaal ten minste f 13.— welk bedrag eventueel wordt verhoogd wegens meerder loon met een maximum ivan f 1.40 en met den hiervoor genoem den kindertoeslag. I Voor het vaststellen van een steun- regeling bestaat naar onze meening thans nog geen aanleiding. 1 October verstreken. Om nu toch nog terwille te zijn, heeft het dag. bestuur gemeend na de aanmaning niet direct een dwangbevel, maar eerst nog een uitnoodiging tot betalen te sturen. De belastingplichtige moet maar zien met den hypotheekhouder een overeenkomst te sluiten, 't Is buitengewoon moeilijk consideratie te gebruiken. De heer Lovink dankte voor de sym pathieke houding, om eerst nog een 2de waarschuwing te sturen. De heer Langereis vroeg hoe't met den dam aan de Nieuwesluis gesteld is. De voorzitter antwoordde dat dit een ware lijdensgeschiedenis is. Op 't oogenblik is er nog een stuk van 10 m, dat nog ver zakt. Met den aannemer is een overeen komst gesloten. De kade is in tact ge bleven en de waterstand op peil. Men hoopt tot een behoorlijke oplevering te komen. Niets meer ar.n de orde zijnde dankte de voorzitter de leden voor hun prettige samenwerking en sloot de vergadering. op 11 December 1931 des namiddags te 2 uur ten Raadhuize. Punten: 1. Notulen. 2. Mededeelingen tereehnta« v«nhe,fi„VetU8lne h<=' percentage van heffing van den grondslae huurwaarde, bedoeld in de Wetopde Personeele Belasting is goedeekenrri kk Koninklijk Besluit d.d. 310ct.?n 23- b. Bij beschikking van den Minister van Financiën d.d. 21 November j.1. no 100 is aan deze gemeente een voorschot uit 'sRijks kas verleend groot f 2930. ter uitbetaling aan G. Heijstek tot v'er- kryging Van een plaatsje als bedoeld in de Landarbeiders wet; noemini' tn't Brugse heeft haar be- ,™,nf tot onderwijzeres aan de O. L. school I aangenomen; een' Hent-Kat vereeniging »Sportlust« is dankbetuiging ingekomen voor de gunstige beschikking op het verzoek om terug(pve van vermatolijkheidsbelasting• e• iei»£er?!"°em.ing ,ot üd van hit is door J. van Het blijkt steeds moeilijker te worden om geschikte objecten aan te wijzen voor werkverschaffing. Wij meenen evenwel voor den komenden winter daarin te zijn geslaagd en stellen U mitsdien voor machtiging te verleenen tot uitvoering van de volgende werken a. het inrichten tot plein van het ter rein gelegen tusschen Zandvaart en Zwarteweg, nabij school II, welke ruimte thans door den Anna-Paulownapolder wordt benut tot opslagplaats van grint. Ons werd nl. meegedeeld dat de opslag plaats aldaar niet meer noodig is, nu de Zandvaart an Zwarteweg van een stofvrij wegdek zijn voorzien. Wij stellen ons voor dat het door ons beoogde doel is te bereiken door dit terrein ook van een stofvrij dek te voor zien. Wanneer hiertoe wordt overgegaan zullen vermoedelijk de eigenaren van de aan dit terrein grenzende perceelen, de heeren G. en J. Borst, eveneens bereid zijn het voor hun pand gelegen terrein stofvrij te doen maken, waardoor een mooi geheel zou zijn verkregen. b. het dempen van de nog in stand gehouden slootgedeelten langs de Z.W.- zijde van den Meerweg, tusschen Zwarte weg en Zandvaart en langs deZ.O.-zijde van den Zwarteweg, vanaf Meerweg tot Zandvaart, de sloot om het terrein bij school 2 inbegrepen. Het is de bedoeling de kosten van rioleering te doen betalen door de eigenaren van de belendende perceelen en derhalve alleen aanvoer van zand, te verkrijgen van het land van den heer Hoogeveen aan den Zwarteweg, voor rekening der gemeente te nemen. c. het verbreeden van den Meerweg tusschen Zwarteweg en Schorweg door dempen vun de halve vaart, langs een geaeelte van dien weg loopende T-. vxxvyxx VVT'B AU (inr^A6 alye vaart blijkt in eigendom van uitoMn!!? flulowna-polder te behooren, 1846 hètwpu h6t Peroeel Sactie K no. Hooéeveen h0111 is va» Th. P. Burgerlyk Armbestuur Stipriaan aangenomen; def'nuïïig^Ï3weTenh?an0Idde holsteIva^énT" klassen der O. L. Scholen is voor en, -A,n,5a Paul dier scholen een handnaaimachine aan- de tosten tan dlllen..bevorderen, dat in gekocht; n \Z7 ^oslen, van de uitvoering van deze g. aan de Staten der provincie Nnmvi i!den polder een bijdrage Holland ee„ W^db,„t„tDè7™UnH,0e7S owna-polder het ver MARKTOVERZICHT. Steeds geringer wordt thans de markt- aanvoer in deze gemeente, al was Maan dag het marktbezoek weder groot. Wolvee was er zoo goed als niet, slechts enkele rammen stonden aan de touwen, waarop weinig werd geboden; de rundvee-aanvoer die in de laatste weken nog van eenige beteekenis was, is thans ook van weinig omvang geweest, slechts een tweetal koeien was aangevoerd, vrij lichte dieren, die om elf uur nog niet waren verkocht. Vrij groot was ditmaal echter de aanvoer van schrammen en biggen; de handel ging vrij vlot, een partijtje schrammen was al thans reeds vlug verhandeld, de prijzen konden echter beter, voor schrammen werd van 14 tot 16 betaald, voor big gen pl. m. 9. Nuchtere kalveren brachten dezelfde prijzen op van vorige week, pl. m. 12 per stuk. De varkenshandel op de boerderijen gaat thans niet vlug, de marktprijzen zijn over 't algemeen zoo laag, dat er voor de handelaars zoo goed als niets te verdienen valt; de slagers koopen nog wel enkele dieren, waarvoor 17 a 18 cent per pond wordt betaald. Aan de eierveiling neemt de aanvoer een weinig toe; de prijzen dalen echter, doch wat al te snel, ook nu weder was de prijs 30 a 40 cent per 100 stuks minder dan vorige week betaald werd voor eieren van 60 kg, 6.10 tot 6.30 per 100 stuks, vorige week nog 6.60. De pluimvee-aanvoer ter markt, die langen tijd vrij groot is geweest, was thans van weinig omvang; de prijs van de oude kippen liep weder om den gulden. SCHADE AAN DEN DIJK. De Cocksdorp, 5 December. Hedennacht heeft hier een sterken W.N.W. storm gewoed, waarbij het water steeg tot 1.30 -j- A.P. De dijk van Polder Eendracht heeft belangrijke schade ge leden, vooral aan de graszoden. De inge nieur van de Zuiderzeewerken was Zater dag spoedig ter plaatse om de schade op te nemen en maatregelen te treffen. Maandag zal met het herstellingswerk een aanvang worden gemaakt. Een ploeg werkloozen is voor dit werk aangenomen. SINTERKLAASFEEST. De St. Nicolaasavond, gewoonlijk ook te De Cocksdorp een buitengewoon gezelli ge avond, is dit jaar al zeer stil geweest. Geen enkele ongeregeldheid had plaats. Het was een echte saaie boel. KERKNIEUWS. Bij de op Zondag gehouden verkiezin gen voor diakenen bij de Doopsgezinde Gemeente, Burg, Waal en Oosterend, zijn gekozen: voor Den Burg, de heer K. W. Roeper; voor De Waal, de heer C. Roe per Lz. en voor Oosterend, de heer L. Koppen. DE TEXELSCHE ST. NICOLAASVIERING. Voor de Texelaars, die sinds onheuge lijke tijden gewoon zijn, een heel eigen aardig St. Nicolaasfeest te vieren, deed het Zaterdag bizonder vreemd aan, dat de vooravond van het Sint Nicolaasfeest, zoo kalm verstreek. De meeste liefhebbers van de Texelsche Carnaval zullen zich echter wel hebben getroost met de gedachte, dat toch ditmaal de aanhoudende regen, die bij stroomen neerviel, de maskerade wel verstoord zou hebben. Voor de kinderen wras het Maandag avond toch nog volop feest. De deelname, aan de typische St. Nicolaasviering over trof bij deze beperkte bepalingen, ieders verwachting, selfs merkten wij onder de gemaskerden te Den Burg nog enkele aardige voorstellingen, o.a. een die de jeugd bizonder aantrok een z.g. „Mickv Mouse". Ook gingen hier nog een tweetal groepen rond, waarnaar één het gezel schap van Oudeschild dat geld inzamelde voor de noodlijdende kas der Koningin Wilhelmina-bewaarschool aldaar bizon der de aandacht trok, vooral ook door de aardige wijze waarop het liedje van de „Noodklok luidt" werd gezongen. Ook wer den enkele meerstemmige liedjes niet on verdienstelijk uitgevoerd. Als nu het re sultaat van de collecte maar in overeen stemming is met de moeite die het gezel schap zich voor het goede doel heeft ge geven. Een zeer actueele voorstelling was een St. Nicolaas, die rechtop zat in een dood kist, die op een baar door een zestal dra gers werd rondgevoerd. Op de kist stond: „St. Nicolaas laat zich niet kisten", terwijl deze voorstelling werd voorafgegaan door een reclamebord met het bekende versje: Nicolaas leidt in de kist, al met z'nenz. De maskerade eindigde om acht uur, daarna was in de café's nog tot het slui tingsuur zeer druk. In hotel „Texel", „de Oranjeboom" en in „de Zwaan" was bijna geen plaatsje te bemachtigen. In hotel „Texel" waar de heeren Polak met hun versterkt orkest muziek voor den dans gaven, was het bijna te vol om te dansen. Van wanklanken hebben wij gelukkig niets vernomen, zoodat waarschijnlijk de oude Sinterklaasviering op 21 December wel ongestoord zal kunnen plaats hebben. Burgerlijke Stand van Texel van 5—7 December. GEBOREN: Harmen, z. v. Harmen Spigt en Miena Jacoba Meijer; Adriana, d. v. Willem van Ooijen en Janneke Moens. POLITIE. Gevonden: een vulpotlood. Den Hoorn. BEVESTIGING DS. VAN PETEGEM. Zondagmorgen is de weleerw. heer J. W. van Petegem bevestigd tot predikant der Ned. Ned. Herv. Kerk te Den Hoorn. Bevestigd door ds. Oskamp, eerder even eens predikant te Den Hoorn. Ds. Oskamp sprak naar aanleiding van tekst Ex. 20 vers 2a: „Ik ben de Heere uw God". De handoplegging geschiedde door de predi kanten ds. Oskamp en ds. Visser van Den Burg. 's Middags deed ds. J. W. van Petegem zijn intrede als predikant. Evenals's mor gens was ook nu het vriendelijk kerkge bouw geheel gevuld. Spr. had tot tekst ge kozen Micha 7:7: „Maar ik zal uitzien naar den Heere; ik zal wachten op den God mijns heils; mün God zal mij hooren," Na de preek sprak ds. Van Petegem eerst een woord van dank tot ds. Oskamp, die hem in zijn nieuwe standplaats beves tigd had; daarna sprak de nieuwe predi kant den Kerkeraad toe, op wiens steun en medewerking spr. rekende, evenals op dien der Kerkvoogdij. Hierna richtte ds. Van Petegem het woord tot ds. Visser van Den Burg, die te Den Hoorn, tot groote tevredenheid van de gemeente, het consu lentschap had waargenomen, en tot zijn overige collega's op Texel. Met den Bur gemeester, die mede aanwezig was, hoopt spr. daar waar hun arbeidsveld elkaar raakt, prettig saam te werken. Ook den voorlezer, organist en koster spreekt de jonge predikant toe, om daarna nog eenige woorden van dankbaarheid te richten tot zijn moeder. Na nog even zijn overige familieleden toegesproken te hebben, richtte ds. Van Petegem het woord tot zijn parochie, waarvoor spr. evenals zijn voorganger een geliefd predikant hoopt te worden. Hierna heette de consulent ds. Visser den predikant welkom in zijn gemeente, ten eerste namens Kerkeraad en gemeente Den Hoorn en verder namens de predi kanten van den Ring Texel. Hierna zong de gemeente Gez. 205 1. SINTERKLAAS. Zaterdagmorgen, omstreeks 10 uur, ar riveerde Sint Nicolaas, gezeten op zijn schimmel, in Den Hoorn, teneinde een be zoek te brengen aan de o. 1. school. De schoolkinderen zongen een welkomstlied, waarna het hoofd der school, Sint toe sprak. Hierna deelde Zwarte Piet, onder gezang der kinderen, versnaperingen uit. Na ongeveer een uur in de school ver toefd te hebben, ging Sint Nicolaas de ten toonstelling van teekeningen en handwer ken bezoeken, die door het Hoofd der school en de onderwijzers was gereed ge maakt. Hierna verliet Sint onder toe juiching der kinderen de school en na nog even door het dorp gereden te hebben, vertrok de Sint weer om elders zijn gaven uit te deelen. Na het vertrek van Sinterklaas was de tentoonstelling in de school ook voor an dere belangstellenden te bezichtigen. Bij na alle inwoners van Den Hoorn zijn hierop naar de school gegaan. Het was wel de moeite waard wat daar te bezichti gen viel; 't was werk van de leerlingen der hoogste klasse, wat daar op een aller aardigste manier werd tentoongesteld en het werk zag er keurig uit. Een woord van hulde komt zeker toe aan het onderwijzend personeel, dat zich heel wat moeite getroost heeft voor deze ten toonstelling waar men een duidelijk beeld kreeg van het keurig teekenen en hand werken dat op de school wordt geleerd. Tschaikowsky. In de pauze: Boekenhalf- uurtje. 10.15 Vaz Dias. 10.30 Uit Restaurant „Haeck", Den Haag. Hongaarsche muziek door het orkest Pali. n.oo12.00 Grammofoonpl. Huizen, 1875 M. 8.00—9.15 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 2.0011.30 NCRV, 8.00915 en 10.0010.15 Grammofoonpl. 10.15 Ziekendienst. 10.4511.30 Grammofoonpl. 11.30 Godsd. halfuurtje. 12.15 Concert KRO-orkest o.l.v. J. Gerritsen. 2.00 Handwerkcursus. 3.00 Grammofoonpl. (3.153.45 Vrouwenhalfuurtje. 4.00 Ziekenuur. 5.00 Cursus handenarbeid voor de jeugd. 5.45 Concert. N. Huisman (bar-bariton) en mevr. M. C. v. Eldik-Kuipers (piano). I 6.45 Knipcursus. I 7.00 Vragenhalfuurtje. 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8.0010.30 Concert NCRV-Klein-orkest o P. v. d. Hurk. 17de eeuwsche muziek Concert, Torelli. 9.00 Causerie over Bretagne. 1 9.3010.30 Vervolg concert. 1 „Die Fledermaus". Strauss. 10.00 Vaz Dias. 10.3011.30 Grammofoonpl. .v. O.a. O.a. Fantasie HR. MS. „RIGEL". Etat major. Hr. Ms. transportvaartuig, tevens mijn- legger, „Rigel", bestemd voor den dienst in Oost-Indië, zal, onder bevel van kapi tein-luitenant ter zee C. Schluter, 11 dezer van Amsterdam uit daarheen vertrekken over Gibraltar, Napels, Alexandrië, Port Said, Aden, Colombo en Sabang, aan komst aldaar 31 Januari. Tot den état- major van dezen bodem behooren: luite nants ter zee 2e kl. A. Kroese en H. Isbrücker, luitenant ter zee 3e kl. E. M. Hornsveld, officieren van den marine stoomvaartdienst W. J. Dalinghaus der le en G. de Jongh der 2e kl., officier van gezondheid le kl. W. J. Bronsveld, offi cier van administratie 2e kl. J. C. W. Jobse. Voorts zullen met dit vaartuig naar Oost-Indië vertrekken de voor den dienst aldaar bestemde officieren-vlieger 2e kl. H. L. J. Swaab, L. F. Fritz en E. Bakker, zoomede luitenants ter zee 3e kl. R. M, Crommelin, P. J. van der Burgh en H. A. V. R, baron van Lawick. Kapitein der mariniers L. Spiegelberg is van zijn plaatsing bij den dienst in Oost-Indië hier te lande teruggekeerd. Bevordering. 1 Nov.matroos ie kl. G. Piekart tot kwar tiermeester; id. J. Bakker tot idem; idem W. E. Anders tot idem; id. M. J. H. Ackema tot idem; id. M. P. P. van Elferen tot idem; id. A. P. de Klerk tot idem; id. P. Betzema tot idem; id. A. F. C. Westerwijk tot idem; id. H. Heuving tot idem. 1 Dec.: bootsman E. Plug tot schipper; serg.-timm. F. F. Felkers tot majoor-timmer man; serg.-bott: P. L. F. de Vries tot majoor- bottelier; korp.-bott. W. M. Vlasveld tot serg.- bottelier. 7 Dec.: korp.-monteur H. Meerbeek tot serg.-monteur. 22 Nov. majoor-telegr. K. Pelsma tot opper- telegrafist. Stokers e2 kl. J. M. Schuurman, D. H. Tromp, P. Brandi, tot stoker ie kt. m.t.v. December '31. Overplaatsingen Majoor-torpedist E. J. H. Hemmers Kaz. O.zdt. Afd. Marns R'dam gepl. bij den afbouw Gouden Leeuw 15 Dec. '31. Serg.-monteur A. L. M. den Haan id. idem als voren 10. Dec. '31. Met ontslag uit den zeedienst: Marin. ie kl. A. Hubregtse 13 Jan. '31. r&dio - prog$r&.mm& WOENSDAG 9 DECEMBER. Hilversum, 298 M. VARA-uitz. 10.00 v.m. VPRO. I 6.457.00 en 7.307.45 Gymnastiekles. 8.00 Grammofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Concert m.m.v. Duo L'Olanda (zang). Joh. Jong (piano) en Janny van Oogen (voordracht). 12.00 Concert VARA-septet en grammofoonpl. 2.15 Keukenpraatje. 3.00 Grammofoonpl. 3.30 Kindertooneel „De kleine Munck", bew. W. van Cappellen. 4.30 Pianostukjes door kinderen door Joh. Jong. 4.45 Vraaighalfuurtje. 5-45 Grammofoonpl. 6.45 Causerie over het kapitalisme. 7.05 Joodsch uurtje m.m.v. Obercantor C. Weitz, Amsterd. Joodsch Koor o.l.v. H. H. Englander (tevens piano). 8.00 Hoorspel ,,de Val", Het Groot Volkstoo- neel. 8.45 Muziek van M. Ravel. VARA-orkest o.l.v. H. de Groot m.m.v. H. Wiggelaar (viool) o.a. Tzigane. 9.30 Vaz Dias. 9-45 VARA-orkest. 0.a. Aus der Alten und neuen Welt, Dvorak. 10.30 „Wakker en Tropenduit". 10.45 Vervolg concert. O.a. Per aspera ad Astra, marsch, Urbach. 11.1512.00 Grammofoonpl. Huizen, 1875 M. Uitsl. NCRV-uitzending. Zeeuwsche dag. 8.00 Bijbellezing. 8.15—900 Carillonbespeling (Lange Jan, Mid delburg) Th. C. Ferwerda. 9.00 Orgelspel door P. Coumau. 9-3010.30 Wijdingsdienst, m.m.v. Meisjeskoor St. Laurens, o.l.v. J. W. van 't Hoff. 10.30 Grammofoonpl. 11.00 Lezing over Schouwen en Duiveland. 11.30 Orgelspel door P. Counou. 12.151.30 Concert Meisjeskoor o.l.v. T. Win ter en grammofoonpl. I.30 Lezing door den burgemeester van Veere. 2.00 Medische causerie. 2.303.00 Concert Harmonie „Apollo" o.l.v. C. Flipse. 3.00 Meisjeskoor o.l.v. T. Winter. 3.30 Causerie over Zeeland's geschiedenis. 4.00 Ziekenuurtje. 5.00 Harmonie „Apollo" o.l.v. Flipse. 5-306.00 Tuinbouwpraatje. 6.00 Harmonie „Apollo". 6.30 Coöperatiepraatje. 7 45 Ned. Chr. Persbureau. 8.0010.30 Openbare samenkomst in de Schuttershofzaal, Middelburg. M.m.v. spre kers, orkest en koor o.a. Radetzky marsch, Strausz. 10.30 Vaz Dias. 10.4011.30 Grammofoonpl. DONDERDAG 10 DECEMBER. F'"'versum, 298 M Uitsl. AVRO-uitzending. 8.oo10.00 Grammofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Grammofoonpl. 10.30 Modepraatje. II.00 Grammofoonpl. n.15 Kookpraatje door mevr. N. Wolf-Kauf- mann. 11.45 Grammofoonpl. 12.00 Concert door het Winkels-trio. 2.30 Piano-recital door E. Veen. 3-00 Knipcursus. 3-45 Grammofoonpl. 4-00 Ziekenuurtje. 5.007.00 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. Suzie Klein (liedjes). O.a. Potp. „Die Zirkus- prinzessin'" Kalman. 7.00 Jan Gertsen: Het Kassaodra-schema. 7.20 Vervolg Omroeporkest. 7.30 Engelsche les. 8.00 Grammofoonpl. 8.T5io.t5 Concertgebouw-orkest o.l.v. Dr. W. Mengelberg. O.a. 4de Symphonie, Gla- zounow en 6de Symphonie (pathétique), B. de Ligt, Vrede als daad. Eerste deel. Prijs compleet 2 deelen j 4-90, geb. 6.50. Uitg. van Loghum Slaterus Visser, Arnhem. Een wonderlijke samenloop van omstandig heden bracht dit werk op onze leestafel, daags nadat de Ligt hier de lezing gehouden had voor de antimilitairistische vereeniging. Dit uitvoerige werk, schr. levenswerk naar hei prospectus bericht, bevat een historische en principieele samenvatting van de daadwerke lijke oorlogsbestrijding, die steeds meer aan hangers vindt naast het officieele pacifisme, veel ouder is dan dit laatste, ja berust op een eeuwenoude en universeele religieuse traditie En de schr. geeft ons in dit werk een over zicht van al die theorieën en methoden. Steeds weer ontspringt de directe actie tegen den oorlog uit den eerbied voor zichzelf en ande ren, verantwoordelijkheidsbesef tegenover den naaste en ten opzichte van de menschheid, en het zijn dan ook de zuiverste intuïties des volks, welke de hoofdbron vormen van deze traditie, aldus het prospectus. Omtrent de noodzakelijkheid een werk als dit het licht te geven, zegt de schr. in zijn voorrede o.a.: „Sedert den wereldkrijg is er iets veranderd, dat geleid heeft tot een langzame, maar niet minder zekere herziening der vele vooroordee- len, die men tot nog toe tegen de directe actie als middel om collectieve conflicten te bestrij den, indien niet te voorkomen, koesterde. Zon der twijfel blijft men in de burgerlijke en sociaal-democratische wereld overal, waai staat en wetten min of meer vergoddelijkt worden over het algemeen wantrouwend ten opzichte van onwettelijke daden. Derhalve verkoos men op een gegeven oogenblik geest driftig den Volkenbond als het heilmiddel voor den vrede. De uitkomst stelde helaas, zelfs zijn trouwste aanhangers teleur.... En zoo begint men zich steeds minder aarzelend af te vragen, of de directe actie tegen oorlog ten minste niet zou kunnen dienst doen als een soort verzekering tegen politieke onge lukken. Dit beteekent, dat men eindelijk ge neigd is, audire alteram partem (ook de tegen partij te hooren), en het zoo geduchte vraag stuk der directe actie tot in nauwkeurigheden te gaan bestudeeren." Schr. werk nu bedoelt te zijn een eerste po ging uit revolutionair-antimilitairistisch oog punt zoowel de geschiedenis van godsdienst en wijsbegeerte, als die van het socialisme! principieel te beschrijven. In dit eerste deel wordt na een orienteeren- de inleiding de opkomst der idee van den Vrede als Daad nagegaan en daarna een over zicht gegeven van de directe actie uit gods dienstige motieven tot op den huidigen dag In het tweede deel, dat binnen enkele maan den zal verschijnen, wordt allereerst de ont wikkeling beschreven der directie actie tegen den oorlog op grond van vrij religieuse en humanitair-universeele motieven. Uitgebreide literatuuropgaven en registers besluiten het werk. Uit bovenstaande opsomming ziet men, dat we hier te doen hebben met een zeer belang rijk werk, ook voor den principieelen tegen stander van dienstweigering. Immers, een der gelijke studie, die een samenvatting is van d« gansche wereldbeweging inzake de dienst weigering, bestond tot dusver niet. En hier door is het werk dus een vraagbaak geworden voor ieder, die zich van deze beweging en de daarmee samenhangende vraagstukken op de hoogte wil stellen. Als samenvattende studie over dit in ieder geval zeer merkwaardige vraagstuk is het een werk, dat ieder, die er zich voor_ interesseert, moet bezitten, ook al staat hij op ander standpunt. Een lijst van vertalingen van vreemde woorden en uitdruk kingen is in dit eerste deel reeds opgenomen. BROCHURE TEGEN HET „ROODE KRUIS". Het Nederlandsch Bureau voor Jongeren Vredesactie, Hermanstraat 9 te Groningen heeft een brochure uitgegeven, „De Waarheid over het Roode Kruis", waarin gedocumen teerde mededeelingen omtrent de werkzaam heid en doelstelling van dit „semi-militair" apparaat zijn bijeengebracht. Verschenen: „Plaats en Taak der christe- ijke kerken in de wereld". Naar aanleiding van Matth. 5 :i3 „Gij zijt het zout der aarde", door J. W K. Hoevers in de ev. Luthersche te s-Gravenhage uitgesproken 13 Sept 1931. Verkrijgbaar bij H. A. Stadermann, 2e Schuytstraat 276, Den Haag. De kerkeraad besloot deze preek in druk verkrijgbaar te stellen, opdat de daarin uitgesproken gedach ten in zoo ruim mogelijken kring zouden kunnen doordringen, en hij op deze wijze zou kunnen doordringen, en hij op deze wijze zou ken bewust te doen worden aan hare vrien den. Prijs 25 cent. Enkhuizer Almanak. Verschenen is de 337e jaargang van den al- P,1)..11 C. Stichter's Enkhuizer Almanak. Blijkens bijgevoegd prospectus is dit de Echte en Oudste Enkhuizer Almanak, die behalve de jaar- en weekmarkten, op- en ondergang der maan. ook de watergetijden en de sterre- kundige berekeningen bevat, welke laatste zijn opgemaatk door dr. H. J. Wilterdink, oud- observator van de Leidsche Sterrewacht. De weersvoorspellingen, aldus dit prospectus, trekken door haar juistheid zeer de aandacht. De Almanak is in 6 soorten verkrijgbaar. „De Liefde Sticht"-Almanak. Eveneens een oude bekende is de almanak „De Liefde Sticht", uitgave van de „Vereeni ging tot Verspreiding van Stichtelijke Blaad jes", welke door verspreiding van blaadjes en de uitgave van boeken en prceken, gods die 'g leven in modernen geest tracht te Wl aan te kweeken. Het boekje bevat een -nder (met een stichtelijke spreuk voor eiken dag) en vele verhaaltjes en gedichtjes. De prijs is 20 cent.

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 7