KAN NB WASSER l Dl DOLENDE MEIEN. IS ALTIJD GOEDKOOPER FRISO BAAI op alle stoomgoederen. KIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht S. KROM OOK VOOR DAMES-CONFECTIE eerste blad donderdag 10 december 1931. 59ste JAARGANG De nieuwe Duitsche noodverordening. - Een ernstig beroep van Rijkskanselier Brüning. - Europa is alleen nog maar te redden door solidariteit en eerlijke sa menwerking. - De conferentie als ziekteverschijnsel. - De economische crisis in de Ver. Staten. - De wan hopige toestand in Mantsjoerije. stoomerij en ververij Tijdelijk 20 °/0 prijsverlaging China en Japan. BINNENLAND. OOST-INDSË. Een verzetsbende in Benkalis op de Oostkust van Sumatra. feuilleton 10). W$È': Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Haldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65;binnen- lund f 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.<0, f i._. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Lossenos. 4 ct.; fr.p.p.öct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jn. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct De nieuwe Duitsche noodverordening, die den officieelen titel draagt: „verorde ning van den rijkspresident ter bescher ming van het bedrijfsleven en de finan ciën en tot behoud van den binnenland- schen vrede", toont opnieuw den ernsti- gen toestand van Duitschland en het daar bij gesproken woord van den Duitschen rijkskanselier. Dr. Brüning, waaruit wy hieronder nog een en ander laten volgen, is van diepen ernst. Uit de noodverorde ning nemen wij verschillende maatrege len over. Om te beginnen worden prijsver lagingen aangekondigd. Alle kartelpry- zen, die op 1 Juli 1931 geldig waren, zul len met 10 pet. worden verlaagd. Dit pro cent wordt als minimum eisch beschouwd. De tarieven voor het goederenverkeer bij de rijksspoorwegen zullen van 16 De cember af met 5 a 25 pet. worden ver laagd. Dit beteekent voor de rijksspoor wegen een vermindering van inkomsten van ongeveer 300 millioen mark. Een ver laging van het tarief der posterijen is eveneens voorzien, zooals voorts ook een verlaging van alle verdere openbare tarie ven (gas, water en electrische stroom). De huren van oude woonhuizen worden met 10 pet., van nieuwe huizen met 15 pet. ver laagd. De rentevoet voor leeningen van rijk, landen en gemeenten, pandbrieven, obli gaties van vennootschappen, commandi taire vennootschappen, coöperaties en in- dividueele schulden wordt verlaagd van 8 on 6 pet. Alle loonen en salarissen in het parti culiere bedrijfsleven zullen in beginsel bij den stand op 10 Januari 1927 worden aan gepast. Scheidsrechters zullen slechts tot verlaging van loonen mogen beslissen, in dien vooraf de prijzen in een gelijke ver houding zijn gedaald. Vooral in de mijn industrie zal men de verlaging geducht te bespeuren krijgen. De heden geldende salarissen voor ambtenaren van het rijk en van alle open bare lichamen, zullen op 1 Februari met 9 pet. worden verlaagd. Deze verlaging geldt niet voor de kinderbijslagen. De reeds voor het gebied van de Oost hulp geldende bescherming tegen exe cutie wordt tot het heele rijk uitgebreid. In principe zal nu elke Duitsche landbou wer deize bescherming kunnen vragen, indien zijn schuldeischers hem lastig vallen. Voor het heele rijk zal een algemeen uniformverbod voor alle politieke partijen en organisaties worden ingesteld. De ry'ks- regeering zal bepalen, welke organisaties als politieke organisaties kunnen worden beschouwd. Zware straffen bij overtreding van dit verbod z(jn voorzien. De landen krijgen het recht aanmelding en uitleve ring van alle wapens te eischen en over tredingen van dezen maatregel te bestraf fen. Voor den tijd van 20 December tot 3 Januari wordt een algemeene godsvrede geproclameerd. Alle politieke vergaderin gen en elke politieke propaganda door affiches, circulaires, enz. wordt verboden. Voorts bepaalt de noodverordening, dat laster en beleedierin"1 in de toekomst snel ler en strenger zullen worden bestraft dan tot nu toe het geval is geweest. De ernsiiqe rede van den rijkskanselier Brüninq. Dinsdagavond heeft de Duitsche rijkskanselier, dr. Brüning, een toelichting op de nieuwe noodverordening gegeven, die, zooals hij zeide, op een oogenblik van ernstige zorg voor Duitschland's toe komst, zoo juist door den rykspresident onderteekend was: Sinds den val van het Engelsche pond woedt een blinde ©economische oorlog door geheel Europa; iedere regeering tracht zooveel mogelijk het eigen volk te redden, wat begrijpelijk en verklaarbaar, maar toch feitelijk kortzichtig was, want Europa was alleen nog maar te redden door solidariteit en eerlijke samenwerking van allen. Op het laatste oogenblik, doe ik, ging Brüning voort, een laatste beroep op alle betrokken regeeringen om die al om als noodzakelijk gevoelde en aangepre zen solidariteit in daden om te zetten. Duitschland is hetcentrum van den oeco- nomischen storm geworden. Mag het in andere landen in een bepaalden tak van industrie of handel nog erger gesteld zijn, over het geheel heeft het Duitsche volk zonder den geringsten twijfel het aller meest van den oeconomischen toestand te lijden. Van de gezondmaking van Duitsch land en van de medewerking van de an dere volken daarbij zal het afhangen of Europa nog gered worden kan, of met Duitschland te gronde zal gaan. Tarieven, invoerverboden en andere maatregelen kunnen misschien tijdelijk een volk loi pen. maar van het standpunt van de \ve- reld-oeconomie staan ze de gezondmaking eerder in den weg. De conferentie als ziekteverschijnsel. Onder dit hoofd schrijft de „Nw. Rott. Ct." over de conferenties, waar de wereld op het oogenblik vol van is, als verschijnse len van haar ziekte. Er zijn er zooveel, dat men gemakkelijk den tel ervan kwijt kan raken schrijft het blad. Te Parijs vergadert nog steeds, vergeten en geleidelijk als het kasteel van Doorn roosje in spinneweb gehuld, de Raad van den Volkenbond, beraadslagend over het nieuwe perpetuum mobile, waartoe het conflict over Mantsjoerije zich schijnt te ontwikkelen. De Raad is nu echter bezig het geduld te verliezen en heet van plan aan zijn eigen lüden een einde te maken, door de kwestie van Tsjintsjou, waar het nu vooral om gaat en waarbij oorlog en vrede tusschen Japan en China het meest op het spel staan, eenvoudig aan haar lot over te laten. Aldus kan men opschieten. Te Jeruzalem is het groote mohamme- daansche congres geopend. Het is onmid dellijk met groot rumoer begonnen. Voor- loopig schijnt het meer geschikt de on- eenigheid in de wereld van den Islam in het licht te stellen dan eenheid te schep pen. En toch is men nog lang niet toe aan de groote politiek-godsdienstige geschil punten, die aan de orde zullen moeten komen als men het zoover brengt. Te Londen is op het oogenblik de Bel gische minister Hymans om daar bespre kingen te houden met de Engelsche re geering, waarvan het karakter naar bui ten nog niet bekend is. Te Berlijn vergadert een commissie van internationale bankiers om te beraad slagen wat er gedaan kan worden met de in Duitschland vastgevroren credieten, als de periode van het „Stillhalten" voor bij is. De heeren hebben een zeer verant woordelijke, zeer moeilijke en weinig op wekkende taak, en daarbij uiterst weinig keus in hun beslissingen. Tenslotte is er dan nog de bijeenkomst van Bazel, waar een door de centrale ban ken van de voornaamste bij het plan- Young betrokken landen aangewezen commissie van deskundigen moet onder zoeken in hoever Duitschland nog in staat is aan zijn uit het plan-Young voortvloei ende verplichtingen te voldoen. Gisteren (Woensdag) is de commissie officieel haar werk begonnen, maar voorloopig bepaalt zij zich nog tot bestudeering van het ma teriaal, daar twee van haar gecoöpteerde leden, Rydbeck, de Zweed, en Djoeritsj, de Zuidslaaf, nog moeten aankomen om de commissie compleet te maken. Intusschen is er al allerlei gebeurd dat het werk der commissie teekening geeft. De Amerikanen hebben dezen keer onder het ongewone voorwendsel van onerva renheid van hun vertegenwoordiger, voor het voorzitterschap bedankt. Zij wil den blijkbaar niet dat een derde, wellicht eveneens tot mislukken gedoemde rege ling opnieuw met een Amerikaanschen naam zou worden aangeduid. Een plan- Dawes en een plan-Young is hun blijk baar reeds nationale glorie genoeg. Nu is er dan een Italiaansche voorzitter en een Italiaansche secretaris-generaal gekozen, wat van belang is omdat deze twee invloedrijke posten nu beide in han den zijn van vertegenwoordigers van een land, dat geïsoleerd vooraan staat onder de geallieerde mogendheden met denj eisch van een herziening van het verdrag j van Versailles en dat duidelijke neiging vertoont tot een liquidatie van de heele aangelegenheid der oorlogsschulden. Dit overwicht der Italianen kan Frank rijk niet prettig vinden, en als de Fran sehen zich daarin hebben geschikt dan is het waarschijnlijk, omdat zij toch weinig beteekenis willen toekennen aan de be raadslagingen der commissie. Naar ge meld wordt heeft Frankijk aan de betrok ken regeeringen reeds medegedeeld dat het de betalingen voor herstel volgens het plan-Young in principe gehandhaafd wil zien, daar het van meening is dat het toe komstig onvermogen van Duitschland om te betalen volstrekt niet vaststaat. Eerst op een latere, internationale conferentie zou men dienaangaande besluiten kunnen nemen. De economische crisis in de Ver. Staten baart daar ook heel wat zorg, zooals uit de boodschap van den president, elders op deze pagina opgenomen, blijkt, en de leden van het Congres, die Dinsdag bij eenkwamen om de boodschap van den president te vernemen, hebben een moei lijke zitting voor den boeg. Vooral de werkloosheid dreigt een on derwerp van langdurige debatten te zullen worden vooral wacht men een uitgebreide beraadslaging over het voorstel tot uit gifte van een reusachtig bedrag aan schat kistbons, n.1. voor meer dan 1.000.000.000, al is president Hoover zelf van oordeel, dat het vraagstuk van den steun aan werkloozen dient te worden opgelost door de gemeenten en de afzonderlijke staten. Ook het vraagstuk van het toenemende tekort hetwelk vóór het eind van het loo- pende fiscale jaar, tot 2.000.000.000 zal zijn toegenomen, wordt een onderwerp van het grootste belang voor het parle ment. Ongetwijfeld zal tot verhooging van invoerrechten moeten worden besloten. Alkmaar Telof. 1523 (3 lijnen) DE COMMUNISTEN EISCHEN WEDEROM BIJEENROEPING VAN DEN DUITSCHEN RIJKSDAG. De communistische leden van het se niorenconvent hebben Dinsdag bij den Rijksdagpresident Loebe het voorstel in gediend het seniorenconvent bijeen te roepen op Vrijdag 11 December. De bijeen roeping van atn Rijksdag wordt op Dinsdag 16 December geëischt. Als agen dapunten worden genoemd communisti sche voorstellen tot opheffing van de nieuwe noodverordening, bespreking der financieele en oeconomische politiek, voorts van de buitenlandsche politiek en een verklaring van den rijksminister van binnenlandsche zaken inzake de gebeur tenissen in Hessen. DE WERKLOOSHEID IN ENGELAND NEEMT WEER TOE. Het aantal werklooze nin Engeland be droeg op 30 November 2.622.027, hetgeen 6912 meer is dan de week tevoren en 316377 meer dan een jaar geleden. DE WERKLOOSHEID IN DUITSCHLAND. Meer dan vijf millioen werk loozen. De verwachte vermindering in dezen tijd van het jaar van werkgelegenheid is ingetreden. Het aantal werkloozen is sinds de vorige opgave met 214.000 toege nomen en bedroeg volgens voorloopige mededeelingen van de arbeidsbeurzen op 30 November 5.057.000. Dat de beweging in overwegende mate een gevolg is van de verslapping in de seizoenbedrijven blijkt uit het feit dat in deze bedrijven de toeneming '7.7 pet. is, terwijl zij in de andere bedrijven 2.4 pet. bedraagt in vergelijking tot 15 November. Sedert den laagsten stand van den af- geloopen zomer is de werkloosheid even als vorig jaar met 1.1 millioen toege nomen. HENDERSON EN DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Naar aanleiding van de vraag wie of het voorzitterschap op zich zal nemen aan de Ontwapeningsconferentie te Genève schrijft de „Daily Herald", dat er geen enkele reden bestaat om aan te nemen dat Henderson zich zal terugtrekken. Het valt zeïfs te betwijfelen of de Volkenbonds raad een verzoek om ontheffing van Hen derson zou aanvaarden. TROEBELEN IN PERU. Er zijn in het Noorden van Peru poli tieke troebelen voorgekomen. Troepen werden ter onderdrukking uitgezonden. De regeering heeft voldoende kracht om de beweging meester te worden, maar men vreest, dat politieke tegenstanders den onrustigen toestand zullen pogen uit te buiten. Het Peruviaansche blad „El Commer- cio" meldt, dat bij een gevecht tusschen burgers en politie in de buurt van Lima tien dooden en dertien gewonden gevallen zijn. De slachtoffers behooren tot de aan hangers van den bij de presidentsverkie zingen verslagen candidaat. Nieuwe Japansche troepen naar Mantsjoerije. De „Morning Post" meldt, dat de Ja pansche Generale staf te Tokio heeft be sloten 'n nieuwe devisie naar Mantsjoerije te zenden. Deze maatregel wordt gemoti veerd met een verwijzing naar de op- marsch van een groote troepenmacht naar Moekden. STUDENTEN-ONLUSTEN TE NANKING. Het spoorwegstation bestormd. Honderdtachtig Chineesche studenten hebben het spoorwegstation te Nanking bestormd en hebben zich daar meester ge maakt van den nachttrein naar Sjanghai. Zij dwongen den machinist met razende snelheid te rijden zonder op de signalen langs den weg acht te geven. Een aanrij ding met een van hier komenden trein kon nog op het laatste oogenblik ver meden worden. Te Sjanghai hebben de studenten, wier eenige bedoeling het is de aandacht op het Chineesche-Japansche conflict te ves tigen, de spoorwegautoriteiten bedreigd en hen gedwongen gratis transport be schikbaar te stellen. De studentenbetoogingen schijnen zeer goed georganiseerd te zijn en zij beoogen tevens de nationale regeering in discre- diet te brengen en het aftreden van Tsjiang Kai-sjek te bewerken. Te Sjang hai zijn 30.000 studenten Dinsdagochtend in staking gegaan omdat zij eischen dat de regeering onmiddellijk een leger naar Mantsjoerije zal zenden. Te Nanking zijn 3000 studenten van plan 18 verschillende punten der stad te bezetten, onder welke de ambtswoningen van de ministers van financiën en buiten landsche zaken en het hoofdkwartier van den Kwomingtang. De regeering heeft de wacht voor het Japansche consulaat versterkt. Er is nog niets ernstigs ge beurd maar de toestand is moeilijk omdat de studenten aan alle controle ontsnapt zijn. De ontevreden studenten. Volgens een bericht van het correspon dentiebureau Indi-Pacifique uit Sjanghai is het aantal studenten, dat opkomt tegen de „zwakke houding" van de Chineesche buitenlandsche politiek, van 30.000 tot 60.000 gestegen. Gewapende bende heeft 3 agenten der veldpolitie gedood bij poging tot arrestatie van drie moordenaars. Op 1 December zijn bij een poging tot arrestatie van drie moordenaars nabij Koedap, onderafdeeling Selat Pandjang, afdeeling Bengkalis, twee agenten van de veldpolitie gedood. Den volgenden dag vertrok een politie-opziener met vijfman derwaarts. Deze moest echter in verband met het gepleegde verzet na een gevecht, waarbij een agent werd gedood, terug trekken De assistent-resident van Bengkalis vertrok 3 December eveneens derwaarts met 30 man, doch de verzetsbende, die volgens geruchten 20 man sterk is en in het bezit van drie karabijnen, drie kle wangs e» 30 patronen, werd niet aange troffen. De lijken der drie gedoode agenten werden gevonden. Veldpolitie en bevolkingspatrouilles zoeken naar de bende, hetgeen zeer be moeilijkt wordt door het zware terrein. De hoofdcommissaris heeft den tech- nischen leider der veldpolitie opdracht gegeven zich ten spoedigste naar de plaats van verzet te begeven met tien scherp schutters, om zelf de leiding en het onderzoek op zich te nemen. DE LINKER OPPOSITIE DER S. D. A. P. Het s.d. Volksblad bevat een lange ver klaring van den heer P. J. Schmidt, aan gevende de redenen waarom hij uit het bestuur der S. D. A. P. is getreden. Veel nieuws staat er niet in. Straatagitatie met niet verholen revolutionaire bedoelingen, waarvoor hij niet voldoenden steun kreeg bij het partijbestuur, blijft zijn doel. Aan het slot zegt hij, dat zijn uittreden natuur lijk geenszins beteekent, dat hij nu zijn werk voor de partij stop zal zetten of be perken. De redactie van het „Volksblad" vreest, dat zijn heengaan uit de partijlei ding opnieuw tot een matelooze verscher ping in de tegenstellingen zal leiden en dat de partijeenheid hiertegen op den duur niet bestand zal blijken. GEEN SALARISVERLAGING BIJ DE K. P. M. De directie van de Koninklijke Paket- vaart Mij. besloot geen salarisverlaging in te voeren, doch een reorganisatie van het Inlandsch personeel, hetgeen goed- kooper is, terwijl tegelijkertijd de onder linge betaling der rangen beter wordt. HULPVERLEENING AAN LAND- EN TUINBOUWERS. Geen overneming van hypotheken. Op een vraag van het Tweede Kamer lid Braat: Is de regeering bereid tot' hulpverlee ning aan in financieele moeilijkheden ver- keerende land- en tuinbouwers, de hy potheken die op hun onroerende goederen gevestigd zijn, over te nemen, indien zij zulks wenschen, en hen dan, in navolging van andere landen, niet meer dan één ten honderd rente per jaar plus' twee ten hon derd aflossing te laten betalen? Heeft de minister van financiën geant woord: De regeering moet, ook met het oog op het antecedent, bezwaar maken, aan in moeilijkheden verkeerende land- en tuin bouwers individueelen steun te verleenen, door de hypotheken, die op hun goed ge vestigd zijn, over te nemen, met verlaging van de rente tot 1 pet. GEEL 30 cf. GROEN 35Cf. ROOD 40 Cf. per 'A pond ■1 door K. R. G. BROWNE. „Miss... eh... Milligan? O, jael Onge- véór een half uur gebeden hleft een héér naer u gevraegd!" „Hoe zag hij er uit?" De beambte trok superieur-verbaasd zijn wenkbrauwen op. „Pardon... daer hab ik niet opgelat!" Miss Milligan boog zich over den les senaar heen en keek hem aan. Het jong- mensch werd bleek om zijn neus en ging een stap achteruit. Mi'ingan™* hSj 6r Uit?" herhaalde Miss De beambte slikte een paar maal, stak den wysvmger van zijn rechterhand in zyn boord en probeerde ruimte te maken. „U, pardon! Als ik hat wal habeh een jonge man... eh... nogal groot'" eh met een monocleHieft 'n brief ju veur u achtergelaete!" „Een briefje!... Laat zien..." De^ beambte boog zich met de automati sche bewegingen van iemand die in trance is voorover, stak zijn hand in een zakje en aaa de een brief te voorschijn. Het nieisje vlug <wenvel?ppe open' las den lnh0lld en stopte brief en enveloppe in haar taschje. Dan keerde ze zich weer tot het jongmensch achter den lessenaar. „U zei dat hij naar me gevraagd heeft?" „Jae, mevrouw! Hij hieft hier gewecht, tot ehehik had laten onderzoeken of u op uw kaemer was. Toen hij heurde, dat u in elk geval in het hotal was, is hij wag gegaen. Ongevèèr tien minuta lata is hij teraggekomen om dit briefja te bren- ga". Even bleef het stil. „Hm, ja!" zei Miss Milligan dan naden kend. „Dus juist even voor ik terugkwam, of even daayna. Dank u". Ze gaf den ge- demoraliseerden waardigheidsbekleder met een knikje zijn vrijheid terug, keerde zich om en wandelde weg, met George en mr. Todd zwijgend achter zich aan. Bij een divan in een verlaten hoekje bleef ze aaan' en noodigde haar satellieten met i&ebaarJuit, ^aar voorbeeld te volgen. pienter "was!"0»4- ik u-°g wel' dat lk 200 pienter was! zei ze bitter. Ze haalde den «on zSVSür"!cn be- Todd zwaar ademhalend mee3 mr' De inhoud was kort, maar krachtig. Beste Carmencita, Zeer tot mijn spijt was je uit toen ik ie kwam bezoeken en heb ik me, om politieke redenen, genoodzaakt gezien van je afwe zigheid te profiteeren. Ik hoop, dat je een Zf Ö!8e te£Ugrei.S naar G»a.Vacuador mag hebben. Hoe vindt je het heerlijke weer vandaag! Londen is toch wel het mooist in dit seizoen! Met vriendschappelijke groeten R. F. F.-S. Even bleef het stil. Die stilte werd verbroken door een geluid van George, alsof hij het opeens benauwd had. „Maarre..1" zei hij zwakjes: „Wie heeft dit geschreven?" „De Shah van Perzië niet," zei Miss Milligan. „En de President van de Ver- eenigde Staten evenmin Smith heeft het geschreven". „Groote genade!.... Die jongen met zijn kapperskop had het over een groo- ten vent met een monocle.en nu die initialen weer! Hoe is de naam voluit?" „Reginald Featherstone Fanshawe Smith", gaf Miss Milligan ten antwoord. „Waarom?" ,,'t Is gewoonweg onmogelijk!" „Wat is onmogelijk?" „Dat 't Smith is.... ik bedoel, dat ik hem ken!" „Kent u hem?" „Ja ik ben met hem op school ge weest. En ik ben hem nog geen tien mi nuten geleden, op de stoep hier tegen het lijf geloopen. Maar...." „Zoo! Je moet maar pech hebben! „Maar.u denkt toch niet dat m ij n Smith en uw Smith een en dezelfde zijn!' „Reginald-en-hoe-het-verder-mag-zijn- Smith is de naam van den meneer, die thuis, in Guayacuador den boel op stel ten aan 't zetten is.Dus u kent hem! U bent niet bepaald gelukkig in de keuze van uw vrienden, Mr. Carr!" Dit oogenblik zocht Mr. Todd, die door deze nieuwe complicatie van het gebruik van zfjn smaakorganen tijdelijk versto ken geweest was, uit, om een harden slag op zijn dij te geven. „J«muieeJ 't Wordt hoe langer hoe ge noeglijker. Wat ben ik blij, George, dat jij vanmiddag op me hoed getrapt hebt!" George gebaarde verbijsterd. Het leven begon voor iemand, wiens dagen tot dus ver even amusant en opwindend geweest waren als een kerkelijke bazar, te filmis- tisch te worden. „Maar dat is gewoonweg ongelooflijk!... F. S. is wel altijd eigenaardig geweest, maar zoo iets. ,,'t Is zoo," zei Miss Miligan kort en bondig. „Dus nu is de vraag: wat kun nen we er aan doen? Misschien weet u watals hij een schoolkameraad van u geweest is. „Maar bent u er zeker vau dat hü de juweelen heeft?" vroeg George vrij on- noozel. De dochter van den President van Guayacuador liet een geluid liooren, dat als emotie-uiting van een minder knap meisje niet ongemotiveerd een gesnork genoemd zou kunnen worden. „Heilige Mozes! Wie deukt u dan dat ze weggenomen heeft. Wie anders wist er iets van?" „Maar hoe is het hem gelukt in uw ka mer te komen?" „Hoor eens, Mr. Carr," zei Miss Milli gan gedwongen kalm. ,,'t Kan best zijn, dat u en die Smith samen op de school banken hebben gezeten en kameraad ge weest zyn, maar als u zoo iets kunt vra gen, is het 't bewijs dat u niets van hem afweet. Ho© hij in mijn kamer gekomen is! Hij zou op een Zondagmorgen in de Bank of England kunnen komen als hij dat wou! Schakel die jeugdherinneringen nu maar uit en probeer een verbinding tot stand te brengen met do werkelijk heid. En die is zoo: uw vriend Smith heeft mijn juweelen en ik wil ze terug hebben." „Zeg, zei Mr. Todd met het air van iemand die lijdt aan acute inspiratie: „waarom stel u er de polisie niet mee in kennis?" Miss Milligan schudde zeer beslist het hoofd. „Neen, zoolang ik iets te zeggen heb, geen politie er bij. Wat denkt u, dat Sabrero die juweelen voor zijn verjaar dag gekregen heeft? Wat denkt u, dat ik naar de politie toe kan gaan en daar kan zeggen: Ik heb voor vijftigduizend dol lars aan briljanten en smaragden ver loren u mag ze voor me opzoeken, maar u mag niet vragen hoe dat ik er aan kom! Politie! Belachelijk! Dit is een zaak die onder ons moet blijven. En ga me nu asjeblieft niet vragen waarom ik ze niet in de hotel-safe heb laten weg sluiten, want dat is om dezelfde reden". Mr. Todd glimlachte beminnelijk. Blijk baar had haar heftigheid geen vat op hem. „Stuur George hem dan achterna om ze terug te vragen." „Verduiveld!" zei George. „Dat is nog zoo'n kwaad idee niet. Smith weet niet, dat ik met deze quaestie iets te maken heb en hij heeft me zelf gevraagd om hem te komen opzoeken. Tot Woensdag logeert hij in de Unus-club. Zal ik ei heengaan en zien of ik wat kan doen. Zeg maar gerust ja, als t u geschikt lijkt." Een poos lang bleef het stil. ,Wel!" zei Miss Milligan dan naden kend „Dat zou een manier zijn, 't Spijt me, dat ik zoo tegen u uitgevallen ben, Mr. Todd. Als Smith werkelijk niet weet, dat u bij deze quaestie betrokken bent, Mr. Carr, heb je kans, dat hy niet op zijn qui vive is. Ofschoon ik niet begrijp hoe u door praten over den goeden ouden tijd mijn juweelen terug zult krijgen!" „Ik ook niet," zei George. „Tenminste op het oogenblik niet. Maar wie weet kom ik op een idee. Wij, mannen van de daad, hebbben onze oogenblikken van inspiratie. In elk geval kan ik het pro- heeren, vindt u niet?" Onder het spreken keek George Car mencita vragend aan. Ontegenzeggelijk was dit type jong meisje energiek en vindingrijk, in combinatie met knap en echt-vrouwelijk nieuw voor hem maar het was een type, dat zijn volle goed keuring had. Als een ander geprobeerd had hem te vertellen, dat Fanshawe Smith de brave F.S. van de Lower Fourth! president-adspiraties ten op zichte van het een of andere obscure Zuid-Amerikaansche republiekje had, dat hy teneinde die adspiraties te verwezen lijken tot alles in staat was, zou hij met een toegeeflijk lachje zijn schouders op gehaald hebben en doorgeloopen zijn! Maar Miss Milligan had het gezegd en het kwam eenvoudig niet bij hem op een bewering van Miss Milligan in twijfel te trekken. Als Miss Milligan hem beval om de juweelen van FanshaweSmith terug té halen, dan zou hij ze terug halen, ook al ging het ten koste van bloed en tranen! (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 1