HELDERSCHECOURANT Kruiserbouw en de Indische middelen jvibt nu cducïUeïm GEMENGD NIEUWS. VAN ZATERDAG 19 DECEMBER 1931. VIERDE EN LAATSTE BLAD. nf kerstdagen voor het bakkersbedrijf. EERSTE KAMER TWEEDE KAMER UIT DE PERS. Mishandeling en berooving. Hevige sneeuwstorm boven Zweden. Losse nummers van de HELDERSCHE COURANT zijn a 4 ei. te bekomen bij de Den Burg Uit het huis met de Blauwe Stoep. Vredesavond. Zij, die zich van heden af, voor min stens drie maanden op dit blad abonneeren, ontvangen de tot 1 JANUARI verschijnen de nummers GRUTÏS. binnenland. Aigemeene Bond en de Roomsch- K-nooIieke Gezellenbond in het bakkers bedrijf hebben zich onder bepaalde voor waarden er voor verklaard, vergunning te verleenen voor arbeid in broodbakke rijen in den nacht van 23 op 24 Dec. Ten eerste zouden de bakkerspatroons op de Kerstdagen dan geen werk mogen verrichten of laten verrichten. De con trole van de zijde der Arbeidsinspectie en Politie zouden de organisatie-besturen zeer verscherpt willen zien en ter ver gemakkelijking daarvan geven zij in overweging, door middel van biljetten van de zijde der Arbeidsinspectie, de werkgevers te verplichten, niet alleen in hun werklokalen, maar ook aan de ramen hunner winkels, de werkwijze in verband met de feestdagen aan het pu bliek bekend te maken, zoodat uit die biljetten moet blijken of in de bepaalde onderneming op één der Kerstdagen al of niet gewerkt wordt, het publiek zich er naar zal kunnen richten en controle daardoor voor de Arbeidsinspectie ver gemakkelijkt wordt. Het wetsontwerp tot verhooging van het tarief voor invoerrechten werd Don derdag door de Eerste Kamer met 24 tegen 13 stemmen aangenomen. Eveneens dat tot tijdelijke heffing van een bijzonder recht op benzine, en nog enkele andere. Vergadering van Donderdag. INTERPELLATIE ZENDERBOUW. De heer V a n Dijk (A.-R.) verzoekt, lettende op de omstandigheid, dat de ver sterkte Hilversumsche zender niet aan de verwachtingen heeft voldaan, aan den mi nister van Waterstaat eenige vragen te mogen stellen betreffende de maatregelen, die de minister zich voorstelt te nemen ten einde te bevorderen, dat zonder ver spilling van gelden een aan alle tech nische eischen voldoende zendapparatuur tot stand komt. Betreffende het hoofdstuk Onderwijs, dat verder wordt afgehandeld, valt te ver melden. dat o.a. gepleit wordt voor een goede regeling van het ambachtsonderwijs in verband met de vakopleiding en ter wijl voorts een aantal wenschen en ver langens naar voren komen op het gebied van vakonderwijs. De Minister zegt toe, dat in den Onderwijsraad drie dames zullen worden benoemd. Op het verslag der Bezuinigingscom- missie zal spr. niet diep ingaan; hij is het niet in alle deelen daarmee eens, het zal reet voorzichtigheid moeten worden gele zen en toegepast. De heer Ketelaar (V.-D.) dient, naar aanleiding van 's Ministers woorden, een motie in waarin de wensch wordt uit gesproken dat de reorganisatie van het avondnijverheidsonderwijs in geen gs- val zal ingaan voor het begin van den nieuwen cursus. Mej. W esterman lib.zal trach ten het esperanto onder de leervakken opgenomen te krijgen. De heer Va n Za delho f f (s.d.a.p.) meent, dat wij over de resultaten van het onderwijs tevreden mogen zijn en daar voor komt lof toe aan hen, die hun krach ten aan het lager onderwijs geven. Betere resultaten zijn alleen te krijgen als het achtste leerjaar er is, en er een goed ge salarieerde onderwijzersstand zal zijn. Ten aanzien van het lager onderwijs sukkelen wij maar wat voort en dat is sprekers groote grief tegen dezen Minis ter. Van opbouw en uitbouw is geen sprake. De heer Loerakker (r.-k.) wijst er op, dat de kinderarbeid in den land- en tuinbouw groote afmetingen heeft, en wil daarom de landbouwverloven opgeheven zien, omdat de kinderarbeid in het nadeel is van de kinderen en van de gezinnen. Waarom kinderarbeid, zoolang er nog volwassenen werkloos zijn. Mej. Meyer (r.-k.) maakt opmerkin gen over den leeftijd, waarop kinderen tot de lagere school worden toegelaten. Zij wil de kinderen niet vóór het zesde jaar toegelaten zien, ook met het oog op de latere aansluiting bij het mid delbaar onderwijs. Verschillende leden bepleiten invoering van Friesch als leervak voor de scholen in Friesland. Tal van onderwerpen, be trekking hebbend op het l.o., worden be sproken en verschillende wenschen geuit. Vooral het punt betreffende lichamelijke oefening vormt een onderwerp der dis cussies. De minister acht lichamelijke oefening gewenscht op de scholen. De zaak van het esperanto kan na de wijziging wor den behandeld. De heer Duymaer van Twist (a.-r.) bepleit wederom behoorlijk onder wijs aan schipperskinderen; de heer D e Boer (s.d.a.p.) wil leerplicht voor hen; de Minister is zeer verbaasd over deze klachten, hij meende goed voor deze kinderen te hebben gezorgd. Afgehandeld worden dezen middag de begrooting Onderwijs en voorts de Sche penwet. Vergadering van Vrijdag. BÜ den aanvang van de gistermiddag gehouden vergadering van de Tweede Ka mer kwam allereerst aan de orde de stem ming over de motie-Ketelaar, waarin de wensch wordt uitgesproken, dat de reor ganisatie van het avond-nijverheidsonder- wüs in geen geval zal ingaan voor het be gin van den nieuwen cursus. De motie wordt verworpen. Nu Jat de interpellatie-van Dijk inzake den zenderbouw was toegestaan, werden enkele wetsontwerpen goedgekeurd. Vervolg» s is aan de orde het wetsont werp tot regeling van den uitvoer van bloembollen, dat na korte discussie wordt aangenomen. Nog een aantal wetsontwerpen worden afgedaan, waarna de Kamer op recès gaat. Binnenland. Het Handelsblad wijdt onder dezen titel een beschouwing aan de vraag op het, nu de Defensiebegrooting is aangenomen door de Tweede Kamer en de Eerste Kamer wel volgen zal, en de Minister dus alle vrijheid zou krijgen aan zijn plannen tot aanbouw van den derden Kruiser uitvoering te geven, onder de tegenwoordige omstandigheden nog wel geraden is daarmede te beginnen. Allereerst is daar de motie van den Indischen Volksraad, verder het bericht omtrent het vertrek van de „Sumatra" naar Nederland. De Indische Regeering, aldus het blad, zou tot dergelijke ingrijpende maatregelen zeker geen voorstel doen als de nood zakelijkheid daar niet toe zou dwingen. Een algeheele herziening van den tegen- woordigen opzet onzer defensie in moeder land en koloniën is dringend noodig, meent het blad. Het licht deze meening als volgt toe: De kruiser „Sumatra", het nieuwste, grootste schip onzer marine, is wel onder een ongelukkig gesternte van stapel ge- loopen en vooral in de beide laatste jaren moesten belangrijke bedragen voor her stellingen tengevolge van onvoorziene ongevallen worden besteed. Nog geen twee jaren geleden onderging het schip een belangrijke reparatie aan de turbines, onmiddellijk na de geslaagde proeftochten brak in Augustus 1930 een brand uit, die herstellingskosten van pl.m. f 300.000 noodig maakte, in Mei van dit jaar strandde het schip bezuiden Billiton, wat weer f 220.000 aan herstellingskosten vereischte en thans zijn blijkbaar weer nieuwe reparaties noodig. Maar daarvoor alleen is de terugkeer naar Nederland niet nood zakelijk, en de voornaamste reden zal wel gezocht moeten worden in de hierboven vermelde aanzienlijke bezuiniging welke uit dien terugkeer van schip en volledige bemanning voor de 'Indische financiën zal voortvloeien. De jaailijksche exploitatiekosten van een kruiser in Oost-Indië bedragen ruim anderhalf millioen gulden, de kostbare herstellingen hierboven genoemd niet medegerekend. Allicht vraagt men zich af waarom de Indische Regeering het schip dan niet in Indië uit dienst stelt om aldus die kosten te besparen? Maar door zoodanigen maatregel alleen zou geen voldoende bezuiniging ver- h^e"worden, omdat dan het zoo kost- hn<mm»upeesche personeel van dien SootTnS L6,". laste <ler Indi^he be de teru«zpnfH en daarentegen door voltaTgflÏÏZe^ ïederland raeteen ware autnm!,tiL>scl]e.bemanning als het ware automatisch d-»t i nat personeel naar tekent! ongeveer 300 koppen bësh,^"1^"!"^ uit van één Europeesch schelf" d;lkaste" Nederland wordt over Pers01 men dat de terugkeerendeh?0' ?ekent onceveer ann hemannir de Indische begrooting ontlasten d ruim één millioen. """asten met Voorwaar zeer verleidelijk man* ZUn de consequenties van zóo'n 'ma^ "«fUAIlerMW .lat de sterkte deïïet m Oost-Indië, nu op verzoek der Indische Regeering ook de torpedoboot- jager >Banckert« hier te lande zal blij ven, daalt beneden de sterkte als mini mum in de grondslagen voor de verdedi ging aangegeven, terwijl verder de sterkte van het personeel in Nederland stijgt boven hetgeen voor den vredesdienst noodig is. Ontslag van dat overtollige personeel is krachtens het militaire amb tenaren-reglement in het algemeen niet mogelijk; op wachtgeld stellen zou mo gelijk zijn als men de zeer ernstige ge volgen daaruit voortvloeiend wenscht te aanvaarden; maar aanhouding van het personeel zal alleen daarom reeds noodig zijn om het schip weer naar Oost-Indië te kunnen uitzenden zoodra de interna tionale omstandigheden zulks vereischen. In overeenstemming met de grond slagen voor de defensie van Nederlandsch- Indië zou zijn dat de »Sumatra« in Indië bleef, aldaar de noodige reparaties onder ging en dat de thans aanwezige sterkte van het Europeesch beroepspersoneel ge handhaafd bleef. Maar hoe kan dit als Indië niet in staat is een zoo talrijk per soneel te betalen Zal men dan uit Indië niet een voorstel kunnen verwachten om de kosten van het Europeesch beroeps- personeel, dat Indië niet betalen kan doch dat het opper'bestuur aldaar noodig acht, ten laste van het moederland te doen komen, op gelijke wijze als men nu de bouwkosten van den kruiser geheel voor rekening van Nederland wil doen geschieden Vast staat nu wel dat Indië voorloopig niet in staat is de koston te dragen die voortvloeien uit een zeemacht, samen gesteld volgens de in de grondslagen voor de verdediging vastgestelde regelen vast staat ook, dat de tegenwoordige Rijksbegrooting 1932 het zonder belang rijke verhoogingen voor Nederland niet mogelijk maakt ongeveer 300 man be roepspersoneel meer te betalen; en niet minder vast staat ook dat, wanneer het contract voor den bouw van den derden kruiser gesloten wordt, in de eerst volgende jaren een bedrag van 12.5 mil lioen zal moeten worden besteed zonder dat men weet of een vloot van de tegen woordige sterkte In Indië binnen ons financieel vermogen zal liggen. De grondslagen voor de verdediging zijn door het opperbestuur vastgesteld, en dat verplicht het moederland bij te In de kosten der vloot, indien Indie daartoe volgens de thans geldende nS KVeru ln,gniet in staat is- In dat licht beschouwd zal de regeering de consequenties, aan den bouw van den derden kruiser verbonden, terdege moeten bezien. In zijn conclusie wijst het blad er op dat Nederland wèl de maritieme defensie' van West-Indië, 'niet echter die van Oost-Indië in haar geheel betaalt. Indien liet inderdaad blijkt, aldus het „Handels blad", dat Indië niet meer betalen kan en het moederland niet bereid is in de kosten der vloot in Indië aanzienlijk meer dan thans bjj te dragen is een al geheele herziening van den tegenwoor- digen opzet onvermijdelijk. In afwachting (aarvan worde de bouw van een kruiser opgeschort. In het struikgewas langs het verhoogde voedpad van den Scheveningschen Weg i in Den Haag, ter hoogte van de Israë- i lietische begraafplaats, heeft Donderdag- avond omstreeks halfacht een loopjongen een man in bewusteloozen toestand ge- I vonden. Hij waarschuwde de politie, die 1 ter plaatse een onderzoek instelde. Het bleek, dat de man verwondingen had opgeloopen en vermoedelijk in het struikgewas was geworpen, tengevolge waarvan hij het bewustzijn verloren had. I De geneeskundige dienst vervoerde hem naar het ziekenhuis, waar zijn wonden verbonden werden, en zijn bewustzijn langzamerhand terugkeerde. Bij zijn verhoor door de politie ver klaarde hij een Franschman te zijn, 40 jaar oud en tijdelijk verblijf houdende te Rotterdam. Hij deelde verder mee, dat hij Donderdagavond omstreeks half zes, toen hij op het voetpad wandelde, door twee mannen werd aangesproken. Voordat hij zich kon verdedigen, hadden zij hem beetgepakt en met vuistslagen op het hoofd en in de maagstreek neergeslagen. Later hadden zij hem in de struiken ge gooid. Zijn portefeuille was uit zijn zak gehaald en op den grond geworpen. De Franschman verklaarde dat er twee biljetten van 1000 Fransche francs en 7 biljetten van 100 Belgische francs uit waren gestolen. Voorts miste hij nog een gouden horloge met ketting en een gou den ring. Van de daders kon hij geen enkel signalement opgeven, i De verwondingen van den Franschman i zijn onbeduidend. Buitenland. Honderdduizend boomen door den storm geveld. De sneeuwstorm, die gedurende den meesten tijd de kracht van een orkaan had, heeft ongeveer 48 uur boven het grootste gedeelte van Zweden gewoed, zoowel het verkeer te land als de scheep vaart ondervonden groote moeilijkheden en waarschijnlijk zijn vooral op zee tal van ongelukken gebeurd. In den afgeloopen nacht is de storm gaan liggen. Vooral het Oostzee-eiland Gotland is door den storm getroffen. De eenige stad op het eiland, Wisby, kwam geheel in donker te liggen, doordat de electrische leiding door den storm werd vernield. Op Ootland zijn honderdduizend boomen uit den grond gerukt of afge knapt, zoodat een ware vernieling in de bebossching van het eiland heeft plaats gehad. WINTER IN DUITSCHLAND. Veel sneeuw en strenge vorst. Woensdagnacht heeft de winter tame lijk onverwachts zijn intocht in Duitsch- land gedaan. Overal is veel sneeuw ge vallen. In de hooggelegen streken was het Woensdagnacht zeer koud; zoo werd van de Zugspitze, het hoogst gelegen punt van Duitschland, een temperatuur van 23 gr. Celsius beneden het vriespunt ge meld, terwijl het Donderdag slechts 12 gr. vroor. In Oost-Pruisen en Zuid- Duitcshland vriest het 7 a 10 gr. In het gebied van den Rijn is het weliswaar iets warmer, maar overal blijft het kwik be neden het vriespunt. Te Berlijn vroor het Woensdagnacht 3 gr. en in de buitenwij ken 6 gr. Donderdag steeg het kwik we der tot op een halven graad onder nul. In den voormiddag moesten ongeveer drie duizend man worden uitgezonden om de straten schoon te vegen, daar het ver keer door de dichte laag sneeuw die overal lag zeer moeilijk was geworden. EEN AFSCHUWELIJKE MOORD. Sinds Maandagavond werd te Londen een 11-jarig meisje vermist, het ecnig kind van een spoorwegarbeider te Not- ting Hill. Het kind was voor het eten even naar een tante geloopen die een paar huizen verder woont. Het had do tante spoedig weer verlaten om naar huis terug te keeren doch is daar niet aangekomen. Woensdag heeft een melk boer het lijkje van het kind gevonden in den voortuin van een huis in den omtrek. Het kind bleek schandelijk mishandeld en vervolgens geworgd te zijn. Men ver moedt dat zij door iemand met een fiets ontvoerd is. Dit is het vierde geval van een dergelijken moord in dit jaar. Men vermoedt dat men steeds met denzelfden moordenaar te doen heeft. OMDAT uw advertentie door duizenden gelezen wordt. OMDAT onze advertentieprijzen tijdens de reclame-campagne niet verhoogd zijn. OMDAT uw zaak in den malaise- tijd meer bekendheid moet krijgen. OMDAT u met de Heldersche Courant alle gezinnen in den kop van Noord-Holland bereikt. EEN HEVIGE AARDBEVING IN DE VEREEN. STATEN. In zeven staten van de Unie is gis teravond een hevige aardbeving gevoeld. De schokken waren zoo sterk, dat de huizen, vooral te Birmingham (Alabama), Memphis (Tennessee) en Helena (Arkan- sas) op hun grondvesten trilden. JACK DIAMOND, t Door onbekenden doodgeschoten. Jack Diamond is gisterenochtend te Albany (staat New-York) een paar uur na zijn vrijspraak doodgeschoten door twee onbekend gebleven lieden die waren bin nengedrongen in de kamer waar Jack Diamond zich ophield. Dit was reeds de derde aanslag op zijn leven. Met Diamond verdwijnt een der beruchtste revolver bandieten van de Vereenigde Staten. Hij was pas 36 jaar en zijn leven was een aan eenschakeling van misdaad geweest. Firma W. C. Een verlamde voet- en een slappe handrem. De 53-jarige Heer Jb. V., emeritus landbouwer en nog 'n stevige baas, wonende te Callantsoog, liad zich op 9 December te Bergen voortbewogen in een bejaard chevroletje, verkeerende in (Je gerustheid des harten, dat zijn kar retje met alle op en depenties in de beste orde verkeerde, toen echter een snuffel- grage politieman dien zielsvrede wredelijk kvratii verstoren me de na onderzoek ge dane mededeeling dat de voetrem absoluut geen en de handrem minder dan middel matige dienst verrichte. Deze toelichting werd op de meest onprettige wijze aan gedikt door een lijvig procesverbaal. De bestuurder, 'n veteraan van den weg met eenonbesmetstuurkransdraaiersverleden, haaste zich hevig verschrikt, in de tekort komingen van zijn machinale plezier- wagen te voorzien en dank zij die voor zorg werd hij heden slechts met f 12. boete of 12 dagen bedacht. De visch moet zwemmen en de wielrijder was in de olie. In den avond van Zondag 4 October, na afloop van de motorraces te Alkmaar, reed op den Helderschen weg, nabij den Koedijker vlotbrug, een auto met be zoekers van den wedstrijd en bestuurd door den heer Corn. Snijder van Haren- carspel, eensklaps aan tegen een wiel rijder, die op bedenkelijke wijze over den rijweg balanceerde, geheel links van den weg reed en nota bene ook niet van licht was voorzien. Het rijwiel werd aan puin gereden, doch de fletser, zekere heer A. de V., uit Alkmaar, die zich had geamu seerd met visschen en er kennelijk den moed had ingehouden door het gebruik van een stevigen borrel, bleek ongedeerd te zijn. Wel was hij geweldig uit zijn humeur, omdat men geen rekening had gehouden met zijn kubistische opvattin gen omtrent de verkeersregels en gaf hij het voornenen te kennen aangifte te zullen doen. De heer Sneiders bleef natuurlijk ook niet achterwege en met het meer gun stige resultaat dat de heer A. de V. heden werd veroordeeld tot f 5.— boete of 5 dagen en betaling der toegebrachte schade aan de auto, 'n kapotte lamp enzoovoort, tot een bedrag van f 7.Voorts werd hem nog opgelegd f 12.boete of 12 dagen wegens het links rijden. Totaal f 24.—, ongeacht de consumptie. Ja, de visch wordt wel duur betaald 1 WiERINGIEN. AANBESTEDING ONDERHOUDSWERKEN. Op 13 Januari 1932 zal ten kantore van de Directie der Zuiderzeewerken te Den Haag worden aanbesteed liet onderhou den gedurende het jaar 1932 van: I. Wieringermeerdijk met toebehoo- ren; II. den zeedijk van den proefpolder nabij Andijk, met toebeliooren. Raming perceel I 53.900; perceel II 4700. Bestek no. 138 Z. W. te bekomen bij de Alg. Landsdrukkerij. Inlichtingen bij de ingenieurs J. F. R. v. d. Wall te Den Haag en J. C. N. Rin geling te Den Oever. Door een aantal bewoners van de Elft is een adres gezonden aan het gemeente bestuur, om bij de nieuwe school een brandslang te plaatsen, daar de ondertee kenaars voortdurend watergebrek heb ben en bjj vorst niet uit de slooten kan worden gehaald. AUTOBUSDIENST ALKMAAR-LEEUWARDEN. De N.V. Alg. Transport Onderneming te Utrecht heeft aan Ged. Staten van Noordholland concessie gevraagd voor een autobusdienst van Alkmaar over St. Maartensvlotbrug, De Kooy, Van Ewqck- sluis en Den Oever naar Harlingen en Leeuwarden, dus over den nog onvoltooi- den afsluitdijk. In de Ned. Herv. Kerk te Hippolytus- hoef is Donderdagavond een vredesavond gehouden, van algemeen karakter, d.w.z. verschillende groepen welke allen de vredesgedachte overstaan, hadden in een combinatie dezen avond georganiseerd. Als spreker trad op den heer W. L. van Weermelo, Blaricum, Mevr. v. d. VeenWilson, Alkmaar, declamatrice en Jeanne de Vos, Piano, Anna Paulowna. De avond wordt ingeleid door den heer Jb. Boon, welke er zijn bevreemding over uitspreekt dat het Doopsgezind kerkbe stuur ter elfder ure de beschikking over het kerkgebouw weigerde. Spr. dankte het bestuur van de Ned. Herv. Gemeente, welke geen bezwaar maakte. Uit het groote aantal belangstellenden (de kerk was geheel gevuld) maakt spr. op dat de vredesgedachte op Wie- ringen ook reeds gaat doorwerken. Mevr. v. d. Veen—Wilson, declameerde hierna, op voortreffelijke wijze een anti oorlogsgedicht van Martien Beversluis, een paradox op de 10 geboden. De heer Weermelo ving hierop zijn rede aan. Spr. had met genoegen de verre reis van Blaricum naar Wieringen gemaakt, om het vredes-idee te propageeren. Spr. kan zich hoofdzakelijk bepalen tot het voorleggen van feiten. En wijst op een tegenstelling tusschen de laatste oorlog en die van 1870. Na 1870 is de oorlog steeds verheerlijkt, na de laatste groote oorlog, niets dan walging en afkeer. Tot aan 1914 heeft men steeds de meening ingang doen vinden, dat deze oorlog werd gestreden voor hooge idealen, bescherming der democratie, bescherming der kleine naties, enz. Na de vrede van Versaille is er wel duidelijk gebleken dat van hooge idealen geen sprake is geweest. De wereld ligt hopeloos in elkaar, de haat tegen andere landen wordt systema tisch ingeprent, generaals welke oorlogs herinneringen schrijven, schrijven rond uit, dat de verhalen over wandaden van Duitschers alleen zijn verzonnen om haat te kweeken. In Parijs was een atelier ingericht waar wassen beelden werden gemaakt, waar photo's van werden gemaakt, die naar de pers werden gezonden ter reproductie, welke dan een bevestiging moesten zijn van de leugens welke werden verspreid over mishandeling van vrouwen, kinderen, priesters, enz. Zoo kweekte men haat. Duitsche jongens hingen in prikkel draad, wat in eigen land gemaakt was, Franschen lagen met verbrande longen van de gifgassen uit eigen land, welke de Duitschers was geleverd door Fransche kooplieden van een neutraal land. De handel alleen kende geen lands grenzen, zij leverde aan iedereen, vriend of vijand, als er maar winst werd gemaakt. Millioenen levens zijn vernietigd, opge offerd aan de grootste leugens. Want zij zijn er nog niet het ergst aan toe, zij zijn nog gestorven met het ideaal voor oogen voor het vaderland gestorven te zijn. Maar de invaliden, de verminkten, die terug zijn gekomen, zij komen tot de ontstellende gewaarwording dat alles leugen \\ras. Deze oorlog was een industrie-oorlog. Met tal van voorbeelden toont spr. dit aan en schildert iri al de schrille beelden voor onze oogen de ontzettende afslach ting, welke heeft plaats gehad onder de menschheid. Spr. wijst tevens op den nieuwen oorlog, welke nog grooter zal zijn, en nog on- menschelijkei' zal zijn dan de voorgaande. Het voorspel speelt zich reeds af in Mantsjoerije. Tenzij de menschheid tot bezinning komt en dat zal plaats hebben als de haat plaats maakt voor de liefde. De vrouw, zoo spr., is de beste voor lichtster der liefde, op haar zullen wij moeten bouwen. Wanneer de vrouw haar man en kin deren niet meer af wil staan aan het militairisme, dan gaan wij mannen ook niet mee, de vrouw dat is het zwakke punt" in ons mannen, voor haar doen we alles, voor haar gaan we het vuur in, doch voor haar blijven wij er ook uit. De vrouw, die door de emancipatie haar vrijheid heeft verkregen, daar hou den wij ons oog op gericht. Wij mannen maken de wetten, maai de vrouwen de zeden. Tot nog toe hebben de mannen trots Volkenbond en alle vredesconferenties geen wet op den vrede kunnen maken. Spr. doet een ernstig beroep op alle vrouwen, mede werken aan de vredes idee, opdat de liefde zal heerschen in plaats van haat. Sprekers rede, die l'/2 uur duurde, werd onder doodsche stilte aandachtig aangehoord. Na de rede werd nog wat met anti- oorlogslectaur gecolporteerd, welke een gretige afname had. Mej. de Vos speelde op bescheiden wijze een Largetto van Gounod. Waarna mevr. v. d. Veen het gedicht „Te wapen" declameerde. Met een kort woord werd deze goed geslaagde avond door den Heer Jb. Boon gesloten. KERSTFEEST VOOR DE ZONDAGSCHOOLKINDEREN DER VER. TOT EVANGELISATIE „REOBOTH". Op den len Kerstdag, Vrijdag 25 Dec. a.s., des avonds 5 uur, zal in het Kerk gebouw »Reoboth« met de Zondagschool kinderen van bovengenoemde vereeniging het Kerstfeest worden gevierd. ADM. HELD. CRT. Op -en ondergang van Zon- en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Wintertijd. Maan Zon Hoogwater Dec. op: ond.: op: ond: sm. nam. Z 20 12.50 3.18 8.04 15.48 5.01 5.31 M 21 13.05 4.33 8.04 15.48 5.58 6.24 D 22 13.27 5.51 8.04 15.48 6.49 7.12 W 23 13.57 7.06 8.05 15.49 7.33 7.53 D 24 14.43 8.16 8.05 15.49 8.12 8.32 V 25 15.46 9.14 8.06 15.50 8.52 9.11 Z 26 17.04 9.55 8.06 15.51 9.30 9.50 Licht op voor alle voertuigen: Wintertijd. Zaterdag 19 Dec16.17 uur Zondag 20 16.18 Maandag 21 16.18 Van denWieringer-voorraad is ongeveer de helft reeds toegewezen, terwijl er alle reden is te verwachten dat de gemeente ook dezen voorraad kwijt zal zijn voor het nieuwe seizoen begint. Voor de zee grasmaaiers alzoo een gunstig teeken. POLITIE. Verloren: een portefeuille, inhou dende brieven en foto's. Inlichtingen enz. bij den Gemeentebode te Hippolytushoef. DenOever. 1 KERKDIENSTEN GEREF. KERK. Men deelt ons mede dat de kerkdiensten der Ger. Kerk te Den Oever en te Hippo lytushoef, met ingang van 25 Dec. a.s., tot nadere aankondiging, gecombineerd worden en voor beide kerken dan één dienst te Den Oever wordt gehouden, zoo wel des morgens als des namiddags. Dit, met het oog op de Kerstvacantie, daar velen zich dan naar elders begeven. DenOever. f KERSTFEESTVIERING. Men deelt ons mede, dat het Kerstfeest der Herv. Kerk Ver. te Den Oever ge houden zal worden op Zondag 20 Dec. a.s., des avonds 7 uur, in de Kapel te Den Oever. Met het oog dat velen met Kerstvacantie gaan is het Kerstfeest vervroegd. I VOOR HET KERSTFEEST DER BEHOEFTIGEN. Door de Marthavereeniging te Den Oever zal met Kerstmis bjj behoeftige families pakjes, inhoudende diverse goe deren, worden bezorgd. Bij de vereen, is nog behoefte aan ondergoed en vooral aan baby-goederen. Zij, die genegen zijn goederen be schikbaar te stellen, kunnen dit aan do vereeniging zenden. J PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. (Hippolytushoef). 's Morgens 10 uur, Ds. van Beek Ned. Herv. Gem. (Oosterland). j 'sMiddags 2 uur, Ds. van Beek Hervormde Kerkelijke Vereeniging j (in de kapel te Den Oever) 's Morgens 10 u., fle heer Franck. 's Avonds 7 uur, Kerstfeestviering Evangelisatie (Ned. Herv. Gem., H.Hoef) 's Morgens 10 uur, de heer O. Deen van Stadskanaal. Ger. Kerk (Beltstraat). Hippolytushoef 's Morgens 10 uur, Cand. P. Robbers 'sMiddags 2.30 uur, Leesdienst Geref. Kerk. (Den Oever). j 's Morgens 10 uur, Leesdienst. 'sMiddags 3 u., Cand. P. Robbers WIERINGERMEERPOLDER. GEMAAID ZEEGRAS. Naar wij vernemen heeft de Gemeen telijke Zeegras-Exploitatie den geheelen zeegras-oogst te Texel verkocht. .dl Hervormde Kerkelijke Vereeniging jj Sluis I bij da Haukes - locaal 's Morgens 10.30 Cand. Finkensieper In da Landbouwschuur sMiddags 3.15 de heer Finkensieper ANIMA PAULOWNA. TWEEDE LEZING OVER INDIË. 1 De heer Zuidervliet, voor leden en introducé's van de afdeeling der Holl. Mq. v. Landbouw vertellend van zijn reis naar Indië, moest de vorige week z n verhaal afbreken, toen hij zoover gekomen was, dat hij te Medan op Su matra aankwam. Op dezen tweeden avond z'n verhaal vervolgend, vertelde hij over de eerste indrukken, die opgedaan wer den en z'n verdere bevindingen in Medan en in dat deel van Sumatra dat door hem bereisd was. Zoo volkomen vreemd staan wij, Euro peanen, tegenover het leven in Indië, het is daar zoo geheel anders dan bij ons, zei spr., dat het voor hen, die voor de eerste maal in onze Oost komen, eigenlqk een sterven en weder opstaan is. Iedere wijk van Medan (voor 60 a 80 jaar nog oerwoud1» heeft haar eigen be volking, iedere bevolking haar eigen beroep. Zoo is een Kling altijd melkboer of groenteboer, een Chinees timmerman, een Maleier chauffeur, en elk ziet met verachting neer op het beroep van den ander. Als men één dag in Medan is en de verhoudingen ziet, aldus spr., begrijpt mer», dat de leus »lndiëlos van Holland» onzin is. Het Hollandsch bestuur houdt de menschen bijeen en in toom. Zou daaraan een einde komen, dan viel ge heel Indië uiteen in een onnoemelijk

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 13