COURANT E.S.O.N.A. n j VAN ZATERDAG 19 DECEMBER 1931 Derde Blad. PLAATSELIJK CRICIS-COMITÉ IVSAHLER-BESSÊ CIE BORDEAUX WIJNHANDELAREN AGENTSCHAP DEN HELDER CKAMPAENE PiPER-BEIOSiEOK STADSNIEUWS haait Uw goed af met uwe gasten het café-restaurant HSOTSEL „DEN BURG" E «S, O. N E.S.O. zorgt voor iedere expeditie VSsscheriJ. Postkantoor te Huisduinen. PREDIKBEURTEN Vergaderingen, vermakelijkheden enz. nieente een o>"*eU,dingen tot daadwer- gerii in al king 0m steun te verlee- keipe medeslachtoffers. ne"aaI?s gelukkig in onze stad de nood zoo dringend, het gebrek niet zoo r lip end ais in vele andere steden van ons land, tóch heeft onze gemeente helaas nog crisis-slachtoffers, veelal noodlijdende stille armen, die geholpen dienen te worden. Het Comité doet dus een beroep op den steun van de burgerij om ons in staat te stellen zco spoedig mogelijk onze taak te kunnen aanvangen. Het Comité zal gaarne gelden, levens middelen, kleeding en dergelijke in ont vangst nemen. Al worden giften ineens zeer oankbaar aanvaard, waar het zich la.it aanzien, dat helaas de huidige crisistoestand niet bin nen afzienbar.-n tijd ten goede zal zijn ver anderd, daar zullen wekeUjksohe en maan- deiijksch'? bijdragen zeer welkom zijn, om dat deze ons in staat stellen op langor en termijn onze uitkeeringeu te doen plaats vinden. Wij doen hierbij dus een dringenct be roep op Directeuren tn Hoofden van scho len om hun leerlingen op te wekken, we kelijks gelden af te dragen ten behoeve van het plaatselijk Crisis-Comité. Wij doen hierbij dus een dringend be roep op besturen van vereenigingen en organisaties om hun leden op te wekken wekelijks of maandelijks gelden beschik baar te stellen. Wij doen hierbij dus een beroep op winkeliers en particulieren om aan ons af te staan levensmiddelen, kleeding e. d., op dat wij deze in de noodige gevallen kun nen verstrekken. Maar tevpns is het zeer noodzakelijk, dat het Comité kan beschikken over dames en heeren, over leden van jeugdvereeni- gingen e. cl., die bereid zijn, om bij toer beurt mede te werken aan geregelde col lectes, die het Comité zich voorstelt te doen houden. Wij doen een ernstig beroep op de bur gerij om in deze tijden blijken te gevj/n in verschillenden vorm van hun offervaar digheid, om mede te willen lenigen den nood, die heerscht. Mocht het Comité in de gelukkige om standigheid komen te verkeeren, dat meer gelden binnenkomen dan noodig is voor plaatselijken steun, dan worden deze op gezonden naar het Nationaal Crisis-Comité in Den Haag. Bijdragen kunnen worden gestort op de rekening van den Penningmeester van het plaatselijk Crisis-Comité: M. A. Grunwald, bij de Nederlandsche Middenstandsbank. Rotterdam sche Bankvereeniging, Twentsche Bank en ten zijnen kantore, Kanaalweg 75/76. Aanmeldingen van hen, die zich van tijd tot tijd beschikbaar willen stellen voor collecte's, worden gaarne verwacht ten kantore van den Penningmeester voor noemd (telefoonnummer 7). Giften en gaven zullen regelmatig in de plaatselijke pers, die ook dit keer haren onmisbaren steun verleent, worden ver antwoord. Elke bijdrage is welkom! Het Crisis-Comité, W. F. G. L. Driessen. C. J. E. BTutel de la Rivière, Eere-V oorzitters. E. J. Bok, Voorzitter. L. Bandsma, Vice-Voorz. G. J. Niessink, Secretaris. M. A. Grunwald, Penningm. P. S. van der Vaart. Vertegenwoordiger J. HOFSTRA Polderweg 42 Telefoon no. 531 Kelder Hoofdgracht 77 D. VAN DOK, Telefoon no. 526 Onze stadgenooten de heeren D. van Berkum en J. Minneboo, leerlingen van den heer J. Boon, zijn geslaagd voor het te Amsterdam gehouden examen Mer- curius Boekhouden. Den 21sten November j.1. slaagde te Batavia voor het machinisten-diploma A, de heer F. Nak, werktuigkundige bij de K. P. M. Onze stadgenoot, A. E. v. Heusden, leerling van de Handelsavondschool, slaagde bij de laatste examens voor het Mercuriusdiploma Nederlandsche Han delscorrespondentie. JUBILEUM C. HUISKEN. In het feestelijk ingerichte kantoor van den Gemeente-Ontvanger aan de Wegt- 3traat had Donderdagmiddag de huldi ging p aats van den heer C. Huisken, adjunct-commies ter Contröle Gemeente- belastingen. wegens zijn 25-jarig ambts jubileum m d.enst der gemeente Den Het geheele korps dames en heeren ambtenaren met genoodigden hebben door hunne aanwezigheid bij deze hul diging van hun belangstelling en sympa thie voor den jubileerenden ambtgenoot doen blijken. Nadat de jubilaris met zijn familie door de commissie van ontvangst per auto van uis was gehaald en zij op de voor hen estemde zetels hadden plaats genomen, was het wethouder De Zwart, die als eerste e rij der sprekers opende, om namens et Gemeentebestuur den jubila ris toe te spreken. Spreker wees er op, dat het hem groot genoegen deed dat de ambtenaren van het gebouw Weststraat bij deze huldiginq in zoo n groote getale aanwezig zijn. Dit getuigt van groote saamhoorigheid en kameraadschap, dingen die het Gemeen tebestuur altijd op zeer hoogen prijs stelt en waardoor juist de belangen der ge meenschap op een goede wijze worden gediend. De wethouder eindigde zijn toespraak, de hoop uitsprekende, dat deze sfeer steeds zoo zal mogen blijven, waarna hij den jubilaris met het overhandigen van de gebruikelijke enveloppe namens het Gemeentebestuur complimenteerde. Als hoofd van dienst sprak daarna de heer Van Dalen, die in hartelijke en geestige woorden den ambtelijken loop baan van den jubilaris schilderde. Een kwarteeuw hebt gij thans de gemeen schap gediend, eerst aan de Gemeente gasfabriek, daarna als kassier bij de Cen trale Boekhouding, om na reorganisatie van dezen laatsten dienst over te gaan naar de Contröle Gemeentebelastingen. Met het aanbieden van een stoffelijk hul deblijk namens de ambtenaren eindigt spreker. Namens de ambtenaren, die voorheen in dienst der Contröle belastingen waren en ook zij die dit thans nog zijn, sprak de heer H. J. Bok. Spreker zeide, dat hij mede zijn best heeft gedaan, dat dit mijl paaltje op den ambtelijken loopbaan even een ander tintje moest hebben dan de vorige 24 gepasseerden. Sedert Maart 1922 bent u bij den Controledienst werk zaam en in die jaren hebt u zich doen kennen als een prettig collega. Eenvoud, oprechtheid en bescheidenheid zijn eigen schappen, die u in groote mate bezit. Met een hartelijke felicitatie en een goede ge zondheid ook met vrouw en dochter, ein digt deze spreker. Als vierde spreker sprak namens de onderafd. Den -Helder van den Ned. Bond van Gemeente-Ambtenaren de heer J. H. Wijker. Spreker zegt met graagte de uitnoodiging aanvaard te hebben om ook namens de organisatie den heer Huis ken te kunnen huldigen. Met het aanbieden van een prachtige bloemenhulde, hopende dat de jubilaris als goed bondslid en als ambtenaar nog vele jaren zijn krachten aan zijn bond en de gemeenschap zal kunnen geven, ein digt de heer Wijker. In een korte en ontroerende toespraak heeft de jubilaris hierna het Gemeente bestuur en allen, die dezen dag voor hem en zijn familie tot een onvergetelijken hebben gemaakt, hartelijk dank gezegd. Nog geruimen tijd bleef men, in gezel lige stemming, waarbij de noodige ver snaperingen niet ontbraken, bijeen, waar bij velen nog van de gelegenheid gebruik maakten om den jubilaris persoonlijk ge luk te wenschen. JEUGDDIENST. A.s. Zondag des morgens om'9.65 uur, zal er in het Gebouw der C. J. M. V., Spoorstraat 7, uitgaande van de Evan gelisatie een Jeugddienst worden gehou den, onder leiding van Ds. W. A. Hoek, van Amsterdam. (Men zie verder onder advertenties en predikbeurten), EVANGELISATIE-BIJEENKOMST LUTHERSCHE KERK. (Weezenstraat). A.s. Zondagavond, om 8 uur, hoopt Ds. P. H. Borgers, in de Luth. Kerk, de tweede bijeenkomst voor zoekende men- schen te houden. Het onderwerp is: „Wie is Jezus?" Het samenzijn zal door zang worden opgeluisterd en is toegankelijk voor ieder, die in het onderwerp belang stelt. Men zie de advertentie. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandag morgen is alleen geopend de apotheek van de firma SmeetsSnel, Weststraat. Van Maandag 21 Dec. tot Donderdag j 24 Dec. wordt de avonddienst waargeno men door A. P. Hoolmans, apotheker, Spoorstraat. De regeling voor de Kerstdagen zal nader bekend gemaakt worden. PLUIMVEE-VEREENIGING „DEN HELDER EN OMSTREKEN". 7e nationale pluimveetentoon stelling. Gisterenmiddag werd in het gebouw van den R.K. Volksbond aan de Molen gracht de 7e tentoonstelling geopend, uit gaande van de Pluimveevereeniging „Den Helder en Omstreken". Onder de aan wezigen merkten wij op den Commandant der Marine, Schout-bij-Nacht Brutel de la Riviere, Burgemeester Driessen, de wethouders de Boer en de Zwart, den zeereerw. heer pastoor Verhaar O.F.M., a sme e van het eere-comité nog de hee ren Jac. J. Verfaille, directeur der N. V. Landbouw-maatschappij en W. Biersteker, Voomtter V.V.v. „Hdders SaSiiÜ T00 96'8 V3n de beide plaatselijke postduivenvereeniqingen Vic- tori.' en ..Het Noorden", en de heer H S«So„de°,deeneECOn0,n'SChe Deze allen werden welkom geheeten door den voorzitter van het Tentoonstel- lingsbestuur. den heer G. J. H. Verstegen die er op wees. dat deze tentoonstelling de zevende is. welke in het negenjarig be staan der vereeniging werd gegeven. chts twee jaren heeft men overgesla gen n.1. eenmaal toen er een groot tekort I was, en het jaar daarop toen men eenige reserve wilde kweeken voor volgende tentoonstellingen. Ten opzichte van deze tentoonstelling valt te vermelden, dat de keurmeesters verklaard hadden, dat de kwaliteiten der geëxposeerde dieren ver boven het gemid delde waren over het geheele land, en dat speciaal de postduiven in dit opzicht de kroon spannen. Hoewel de berooide toestand van de pluimveeteelt oorzaak is, dat niet ieder jaar tentoonstellingen kunnen worden ge houden, is de Heldersche Vereeniging er nochtans in geslaagd, dank zij veler be- langelooze medewerking, deze tentoon stelling te organiseeren. Spr. brengt aan allen dank, in het bizonder aan het ge meentebestuur, dat ons in alle opzichten ter wille was. Misschien zegt men, als men straks naar huis gaat: loont het nu wel de moeite daarvoor zooveel werk en inspanning te doen? En dan antwoorden wij: zeer zeker, deze tentoonstelling heeft een economi- schen ondergrond. Immers, de inzenders onderhouden een rechtstreeksch contact met de kippenfokkerijen en ook wordt hierdoor de eierproductie vergroot en ver edeld. Tot nu toe heeft de pluimveeteelt zich gelukkig weten te bedruipen, ondanks het feit; dat Duitschland niet koopt en Engeland hooge tariefmuren heeft opge trokken en het Engelsche pond is gedaald. Hierdoor is een overproductie ontstaan, een onvoldoende afname en hoewel de tijden zeer moeilijk zijn: wij blijven contact houden met de boeren. Tenslotte wijst spr. nog op de moeilijk heden om een boer in een organisatie te krijgen en vestigt hij de aandacht op de groote beteekenis eener eierveiling voor onze stad. Hoewel tot nu toe deze veiling voor de gemeente een schip van bijleg was, hopen wij op betere tijden. De Burgemeester beantwoordt met een enkel woord deze rede, door te wijzen op het groote belang van deze ten toonstelling. Dat hier een mooi resultaat verkregen is, is voor een belangrijk deel wel te danken aan den ijverigen voor2itter. Spr. eindigt met de beste wenschen voor het slagen der tentoonstelling. Schout bij Nacht Brutel de la Rivière voegt hier namens de marine zijn gelukwenschen bij. Spr. voert hier het woord namens een categorie van men- schen, die hier gaan en komen in de ge meente, en als men dan eens in nadere aanraking komt met de burgerij, verwon dert men er zich over wat hier zoo al om gaat in den boezem daarvan. Speciaal over hetgeen geschiedt op het gebied van veredeling der hoenderteelt. De heer N y p e 1 s spreekt namens de Economische Commissie, die van nabij met het werk der Vereeniging bekend is, en die weet welk een moeite het kost de eierveiling op peil te houden. Wij blijven met belangstelling uw werk op dit gebied volgen, zegt spr., en ten allen tijde kunt gij op onzen steun rekenen. De heer Verstegen dankt voor al deze goede wenschen, die ons steun ge ven op den ingeslagen weg voort te gaan. Spr. zou evenwel de hem gebrachte hulde voor een belangrijk deel willen overdra gen op den ijverigen secretaris-penning- meester, die zoo'n werkzaam aandeel in de tentoonstelling heeft gehad. Daarna werd een rondwandeling langs de stands gemaakt. De catalogus bevat 315 inzendingen: Hollandsche, Belgische, Amerikaansche, Aziatische en Engelsche hoenders, Middellandsche Zee-rassen, dwerghoenders, eenden, duiven, konij nen, en cavia's. Een prachtig succes. Op bovengenoemde tentoonstelling in den R.-K. Volksbond op 18, 19 en 20 Dec., behaalde de heer Aberson met 6 nos. Zwart-Wyandotten, n.1. 5 eerste prijzen en 1 tweede prijs; 5 eereprijzen en een extra-prijs voor het fraaiste dier van de tentoonstelling; de heer G. Flens met twee nos. Goud-Wyandotten 2 eerste en 3 eere-prijzen. CONCERT „KUNST AAN HET VOLK". Omtrent het concert, door genoemde zangvereeniging op Dinsdag 22 Dec. a.s. te geven, wordt nog het volgende meege deeld: Het Pianokwartet van Beethoven (4e, in Es-dur) dat zal worden uitgevoerd door de heeren B. Steinroth, piano, D. Steinroth, viool, J. Strobel, alt-viool en J. Wolters, cello, bestaat uit vier deelen: Een breed opgezet Grave vormt de inleiding tot het Allegro, dat in echt Beethovensche geest is geschreven evenals het volgende An dante Cantabile, hetwelk het hoogtepunt vormt van het werk; een rijkdom van melodie, door de verschillnde instrumen ten in eigen toonkleur tot uitdrukking gebracht, maakt dit Andante tot één dei- schoonste uitingen der kamerniuziek- kunst. Een geestig Rondo vormt het slot van dit prachtige kwartet, dat niet na laten zal op den muzikalen hoorder in druk te maken. De door het koor uit te voeren cantate „Lentenachtsfantasie" is geschreven op een tekst (van den Vlaamschen dichter Pol de Mont) van inderdaad fantastische kleur. Alven (elfen) van den Dag en Geesten van den Nacht spelen er de hoofdrollen in, waarbij de Koning der Dagalven en de Koning der Nachtgeesten op den voorgrond treden in een scène van amoureuzen aard. Verder wordt er allerlei gedierte van woud en veld, uilen, vleermuizen, krekels etc. ten tooneele ge voerd. Een koor der Menschen bezingt aan het begin en het slot de schoonheid en vreugde van den avond en den mor gen, afgewisseld door den Torenwachter, die het aanbreken van den nacht en van den dag aankondigt. De muziek op dezen tekst is van licht bevattelijken, melo- dieuzen aard. Overigens verwijzen wij naar de adver tentie in dit blad voor verdere bijzonder heden omtrent dit concert. OP DE BOVENZAAL VAN puf en de bijvisch moeten daartoe bij spijkeren. Gelukkig wordt er nu wat bot gevangen, hoewel niet overvloedig, die flink prijs maakt. Besteed wordt gemid deld 50 cent per kilo en de bot vindt gereeden aftrek, vooral naar Amsterdam en enkele zuiderzeeplaatsen. Texelsche wadvisschers brachten nogal flinke hoeveelheden alikruiken, die den laatsten tijd ook wel sterk in prijs zijn gedaald. Haring wordt er nog weinig aange voerd. POSTDUIVENTENTOONSTELLIN G. Men schrijft ons: De Postduivenvereeniging „Hollands Noordpunt" houdt op 25 en 26 Dec. a.s. een postduivententoonstelling in het Alg. Tehuis voor Militairen, Spoorstraat. Ook het vorig jaar werd deze tentoonstel ling gehouden en is toen uitstekend ge slaagd, zoodat wij verwachten dat dit ook dit jaar het geval zal zijn, temeer daar niet minder dan 200 duiven zijn inge schreven. Als keurmeester fungeert de heer A. B. Dekker, uit Rotterdam. Door medewerking van verschillende particu lieren verkregen wij de beschikking over vervoert vlug en goedkoop een schitterende collectie eereprijzen wel- ke in dank werden aanvaard en op de ten- toonstelling te bezichtigen zullen zijn. VREDESKRING VAN NEDERLAND. Men schrijft ons: Naar aanleiding van de bekende dis cussie in de Heldersche Courant tusschen een marine-officier en een drietal plaat selijke pacifistische vereenigingen, om trent het nut van gewapende landsver dediging, zal de Vredeskring van Neder land, afd. Den Helder, op Maandag 21 December, 8 uur, in Casino een open bare vergadering beleggen, waarin de heer J. A. van Sijn te Rotterdam in een rede zal uiteenzetten, dat „beveiliging door oorlogsbewapening een fatale illu sie is". De heer Van Sijn is in ontwapenaars- kringen een vooraanstaande figuur. Hij was de voorman van de in 1917 gevoerde adresbeweging voor gewetensvrijheid in zake den krijgsdienst, welke actie heeft geleid tot het tot-stand-komen van de z.g. „Dienstweigeringswet". Hij is nog steeds lid van de Commissie van Voor lichting omtrent deze wet. Behalve secre taris van den Vredeskring van Neder land, is hij tevens redacteur van het maandblad „De Nieuwe Koers", het blad van dien kring en tevens het officieele orgaan van de Nooit-Meer-Oorlog-Fede- ratie, en schrijver van verschillende bro chures. Waar iemand die het onderwerp zóó meester is, als spreker optreedt, is een interessante avond gewaarborgd. En dit te meer, waar de vereeniging „Onze Vloot" is uitgenoodigd deel te nemen aan het debat. Het zal uiterst belangwek kend zijn de tegengestelde standpunten der beide vereenigingen na elkander te hooren verdedigen. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. Het weer was de laatste dagen der week wel gunstig om de vischvangst uit te oefenen. De kotters kozen dan ook zee en deden dat in de verwachting, dat de prijzen voor platvisch besteed, even gunstig mochten zijn als in de vorige week. Die verwachting is gerechtvaar digd, omdat de vraag nogal bevredigend was, terwijl de algemeene aanvoer niet zoo groot is. Laat ons hopen, dat die be vredigende prijzen een poos bestendigd blijven. De kleinere vaartuigen legden zich meer op de kustvisscherij toe en puf- vangst is daarbij een belangrijke factor voor een eenigszins loonend bedrijf. Texelstroom was druk bezet met vaar tuigen, welke zich toelegden op de gar- nalenvisscherij. De prijzen daarvoor be steed blijven laag en gaan gemiddeld niet zoover boven een dubbeltje per kilo. Dat is op zichzelf te laag om van vol doende resultaat te kunnen spreken. De 4 HUISQU^M (N.H.) De eerste brief, aan onze Redactie, afgestempeld door het_ nieuwe Kantoor Huisduinen. Een afbeelding van het gebouw zullen wij in een onzer volgende nummers opnemen. EEN AARDIGE RECLAME. In het Tivoli-Theater. In het Hollandsch sprekende journaal, dat deze week in het Tivoli-Theater ge geven wordt, is een aardige reclame in- gelascht. De film stelt namelijk voor een Hollandsche huisvrouw (mevrouw de la MarKley), die wanhopig is geworden doordat haar dienstmeisje is weggeloo- pen en zij nu alles alleen moet doen. En dat juist vandaag, nu de groote witte wasch moet worden gedaan! Plotseling staat in de zaal een bezoekster op, welke, door groote schijnwerpers belicht, naar de spreekster op het doek toekomt en haar een goeden raad geeft hoe zij in dit geval heeft te handelen, nl. door „Persil" te gebruiken. SIGARENWINKEL. Blijkens een advertentie in dit nummer opent de heer P. Kuitert hedenmiddag een zaak in de Keizerstraat no. 51 (Valu ta-magazijn), in sigaren, tabak en ciga- retten. H. B. S.-VEREENIGING. Een 121/2-jarige. Wanneer je, uitgenoodigd door het be stuur der H.B.S. Vereeniging om den feestelijken avond bij te wonen van het 12H-jarig bestaan, voorzichtig en lang zaam den schakelaar omzet van het elec- trische hersenbord, dat contact heeft met (om met Kloos te spreken) de diep-inner- lijkste Inwezendheid van het binnenste Ik, dan wordt die electrische hersenstroom omgeschakeld van, laten we zeggen gelijk- in wisselstroom. En in lijnen van geleide lijkheid verdwijnen dan de beelden van een vroegere bestaansfase, vervagen de indrukken van wyandotte's, leghorns en minorca's, van trotsche, dikbuikige hanen, van weldoorvoede blanke kenijnenruggen, van cavia's en marmotjes, in allerlei soor ten en genii op de Vrijdagmiddag ge opende pluimveetentoonstelling tot u ge komen. En even geleidelijk doemen andere beelden op: jonge meisjes met kleurtjes van agitatie op de wangen en schatjes van japonnetjes, die om te zoenen zijn (de ja ponnetjes) en jonge heertjes, die zich ge wichtig voelen en bijna volwassen, die smoking dragen en schatten van dassen, kalmer en wijzer ouders, die al dat goedje in Miihe und Not hebben groot te brengen en strenge leeraren, die er de paedagogiek, het H20 en de relativiteitsleer van Ein- stein hebben in te stampen. De problemen van de wereld, die u den ganschen dag en een gedeelte van den nacht bezighouden, lossen zichzelf op door er niet meer te zijn, de griezelige beenen van Gandhi la ten "een nachtmerrie meer achter, (het geen een genot is), de blanke en fraaie armen van Lilian en Dorothy en al die andere Hollywoodsche schoonen worden onwezenlijk (hetgeen jammer is) en het Hakenkreuz van Hitier irriteert niet lan ger. Problemen bestaan niet meer, p-een crisis noch malaise heerscht in uw bin nenste Inzijn- of innerlijkste Binnenzijn: kortom, de wereld ziet gij heel anders aan dan eenige uren tevoren. En geleidelijk en voorzichtig wordt de handle verder en verder gedraaid; de stroom schakelt meer en meer in: gij her kent weer de maan, die maling heeft aan wereldproblemen en de sterren pinkelen en groeten u. En als dan de „Casino"-deuren voor u opengaan, staat de motor plotseling op de grootste versnelling en alles is weg, er is alleen het 12M-jarig bestaan van H.B.S. Eerst moet gij nog de plechtigheid onder gaan van de mistletoe; de mistletoe in Casino's gang, waarboven het schild met de symbolische jaartallen u tegenlacht, maar waaronder, helaas! geen jonge meis jes u staan op te wachten. Die tijden zijn voorbij: lang ist es her! Buiten de invloeds sfeer van de mistletoe staan ze gereed u toe te lachen, en u het Ave Caesar! toe te roepen. „Gegroet, gü afgezant van de Ko ningin der aarde, gegroet! Maak ons niet al te zeer af! dat roepen ze alweer van uit datzelfde diep-innerlykste Inziin u toe. Dan, eindelijk, staat gij in de zaal; de feestelijk-verlichte, beslingerde zaal, met louter lachende menschen. En dan is daar het aller-hoffelijkste bestuur om u naar uw plaats te geleiden en er zijn jonge meisjes oin u een programma in de hand te drukken, er is geen politiek meer noch economie, er is alleen maar een koperen feest. De jubilaresse is nog niet aanwezig, en in afwachting bestudeert gij alvast maar het programma. Dat is niet min: „Dolle Hans" staat er op. voorafgegaan door een toespraak van den directeur der H.B.S., dr. ir. A. E. Loen, en van den leeraar dr. DEN HELDER ZONDAG 20 DECEMBER 1931 Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat), 's Morgens 10.30 u., Ds. H. A. Enklaar Onderwerp „Het geslacht dergenen, die naar Hem vragen" (Ps. 24 6) 4e advent (Vacature Helder III) Ned. Ilerv. Gem. (Westerkerk, Westplein) 's Avonds 6.30 u., Ds. F. W. J. v.d. Poel Onderwerp„Toekomstverwachting" Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Cand. H. J. Wes terink, van Nunspeet. 's Avonds 5.30 uur, Ds. F. Tollenaar Kerkdienst (Chr. Mil. Tehuis, Kanaalweg) 's Morgens 10 uur, Ds. F. Tollenaar 's Avonds 5.30 u. Cand. H. J. W esterink Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u. Leesdienst Chr Geref. Kerk (Steengracht). 'sMorgens 10 uur en 's avonds 5 uur, Leesdienst Herst. Evang. Lutli. Gein. (Weezenstr.) 's Morgens 10—11 u.Ds. P. H. Borgers 'sMorgens 11.15 u. Ds. P. H. Borgers H. Avondmaal 's Avonds 8 uur, Ds. P. H. Borgers Evangelisatie-bijeenkomst Onderwerp: „Wie is Jezus?" Woensdag 23 December, nam. 8 uur, Ds. P. H. Borgers Bijbellezing Onderwerp: „De mensch Paulus" Doopsgez. Gem. 's Avonds 7 uur, Ds. P J. Smidts. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens lOuur, Ds. R.C.W.J.Hoek 's Avonds 5.30 uur, Ds. E. R. Damsté Gebouw C. J. M. V., Spoorstraat. 'sMorgens 9.55 uur, Ds. W.A.Hoek van Amsterdam Jeugddienst Onderwerp„Gerechtigheid" Evangelisatie (Geb. Middenstraat 117) Woensdagavond 8 uur, Kerstavond SprekersDs. en Mevr. Hoek Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78). 4e Zondag van Advent. 's Morgens 10 uur kerkdienst Past. Th. Moleman 's Avonds 7 uur, Vespers met voor bereiding voor H. Communie. Leger des Heils. J Geen opgaaf ontvangen Kerk van Jezus Christus. (Van de Heiligen der laatste dagen)1. Jansendwarsstraat 8. 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN. Ned. Herv. Gem. 's Avonds 7 u., Ds. R. C. W. J. Hoek Verkiezing van Notabelen Zaterdag 19 December. Bal-Masqué H.F.C. „Helder", Casino, 8 u. Zaterdag 19 December. Pluimveetentoonstelling R.-K. Volks bond van 9 voorm. tot 10 uur nam. Zondag 20 December. Afternoon bal H. F. C. „Helder", Casino, 3 uur. Pluimveetentoonstelling R.-K. Volks bond vanaf 9 uur voorm. Maandag 21 December. Generale repetitie Oratorium „Judas Maccabeüs", Nieuwe Kerk 8 uur. Dinsdag 22 December. Zang- en Muziekuitvoering „Kunst aan het Volk", Casino, 8 uur. Oratorium Judas Maccabeüs", Nieu we Kerk, Weststraat 8 uur. Woensdag 23 December. Zanguitvoering met declamatie Ger. Zangver. „Halleluja", Ger. Kerk, Julianapark. C H. Ketner. En behalve de Casino-band onder leiding van den heer Hoppenbrou wer, is er nog een andere band, luisteren de, als ik het goed verstaan heb, naar den naam van „New melodie Tune Shakers", hetgeen een pracht is van een naam, en die onder leiding staat van Herman Nijpels (jr. wel te verstaan). Dan, goed en wel gezeten, gaat het spel beginnen. Dan komt de voorzitter Koos van D u y n, die aan allen het welkom toeroept, burgemeester Driessen van Den Helder, burgemeester Lovink van Anna Paulowna, Schout-bij-nacht Brutel de Ia Rivière, den directeur der H.B.S., die voor het eerst eene uitvoering bijwoont, de ver dere leeraren. Die ons vertelt, dat het eigenlijke jubileum viel op 21 Juni, toen alle leerlingen tezamen en in vereeniging zaten te transpireeren vanwege de exa mens, reden waarom men besloot de vie ring op heden- en morgenavond (dat is hedenavond) te stellen. Die ons verder uitnoodigt ook voor hedenavond van de invitatiekaarten gebruik te maken. In „Musis Sacrum" wordt de fuif voortgezet met de Shakers hierboven genoemd, met witte schaduwen, die weliswaar iets van „tears" doen vallen, maar toch met scht- duwen des doods niets van doen hebben, en met nog anderen. En die tenslotte mededeelt, dat men meende eens wat an ders te moeten geven dan het eeuwige blijspel. Daarom koos men „Dolle Hans", een zwaar stuk, zooals al was opgemerkt door verschillenden, die er tegen gewaar schuwd hadden, maar dat men nochtans had aangedurfd. Deze spreker herinnert, er tenslotte aan, dat de huidige vereeni ging niet de eerste H.B.S.-vereeniging was, en dankt de ouders voor de bijdrage in de kosten, Mevr. Biegel voor de gele genheid die zij gaf om de eerste repetities te houden, en verder don heer Polak, die op schitterende wijze der vereeniging met raad en daad bijstond, alsmede den heer Peters, leider van het bal. Daarna betrad dr. Loen het podium. Iedere herdenking heeft haar speciaal karakter, aldus de directeur, dit is weer heel wat anders dan het jubileum van een meesterknecht. Want zoo'n meesterknecht is al die 1214 jaar persoonlijk aanwezig

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 5