Practische wenken. Hst menu van de week. MODE AUTOMATEN. De toename der automaten-restau rants en billijke verfrisschingsgele- fenheden heeft de Amerikanen op het enkbeeld gebracht, ook op ander ge bied automaten in te richten, vooral wat betreft de voorziening in dagelijks voorkomende benoodigdheden. Buitengewoon goed geslaagd zijn de „Mode Automaten voor Heeren". Komt men in zoo'n automaat binnen, dan ziet men achter het glas en staal dassen, kousen, zakdoeken, overhem den, sokophouders, boorden, manchet ten, hoeden, enz., enz., zelfs geheele zeer billijke costuums. Wie zich in deze automaten een of ander aanschaft, vindt achter in den winkel kleedkamertjes om het ge kochte aan te doen, ja zelfs vindt men er scheerkamers. De prijzen zijn zóó laag gesteld, dat een normale zaak er niet mee kan con- curreeren. (Nadruk verboden). ^paslgoed. De maand December geeft belang rijke dagen in het kinderleven, waar mede voor hen samenhangt het krij gen van speelgoed. Hoe moeilijk de tijden thans zijn, toch zullen de ouders trachten het on mogelijke mogelijk te maken en een der kinderfeesten, hetzij Sint Nicolaas of Kerstmis, niet geheel en al onopge merkt laten voorbijgaan. Hoe genieten de kinderen niet en hoeveel vreugdekreten hoort men hen niet uiten, als zij op een vrijen mid dag met moeder winkels gaan kijken. H«t speelgoed is dan ook voor ons onderen zelfs vaak een genot om te zien in de étalages van de speelgoed magazijnen. De eiechen, die men eraan stelt, zijn ni«t in de eerste plaats dat het er riooi Uitziet, maar dat het sollcde gemaakt is. Een stuk speelgoed moet billijk zijn ,maar tevens duurzaam en het moet de rijke kinderfantasie voedsel geven. Hoe gelukkig zijn de kleintjes niet met de houten eendjes en andere die ren, in mooie helle tinten geschilderd, die zij op wieltjes voort kunnen trek ken. Voor de grooteren zag ik dezer dagen een soort speelgoed, dat een voudig bontgekleurd en vrooljjk is, n.1. een bouwdoos, waarmede zij van alles op de eenvoudigste manier kun nen maken, wagens, karren, locomo tieven, torens, ja wat al niet. Het be-t weegt, het leeft! het heeft kleurl Het valt niet om. De kinderen kunnen het in een sukkeldrafje zoowel als in galop laten rijden over het kleed zoowel als over de drempels, en wat deze doos boven zoovele voor heeft, de prijs er van is billijk. Dit eenvoudige speelgoed, dat de kinderen zelf opbouwen is rn.1. van veel meer waarde voor henzelf, dan het tegenwoordige zoo kostbare speel goed, dat door electrlciteit wordt voortbewogen, waarbij nog komt, dat het spelen hiermede door kinderen, zonder toezicht van ouderen, lang niet altijd ongevaarlijk is. De kunst is met geringe middelen Iets te koopen, dat de kinderen een aangename, zoo mogelijk leerzame be zigheid biedt die hen niet alleen leert denken, maar die gedachte tevens ten uitvoer doet brengen. Hoe schitterend vonden wij vroeger de harlekijn, die niet alleon in bonte kleuren geschilderd was, maar die bij het trekken aan de kleine touwtjes ook armen en beenen bewegen kon, door het laatste vooral verschafte hij de grootste pret. In navolging van onze vroegere hftrlekyn heeft men dan ook getracht de beide hoofdfactoren voor kinder speelgoed, kleur en bewe ging, zoo eenvoudig moge lijk te combineeren. Juist door dezen eenvoud van constructie, die ,noch een machine, noch een uur werk noodig heeft om een voorwerp in beweging te brengen, maakt dat 't kind zich tot dit soort speelgoed aangetrokken gevoelt. Wij behoeven het kind niet voort durend de woorden toe te voegen: „Voorzichtig, maak het niet kapot," want uit angst voor een berisping durft het kind het speelgoed bijna niet te hanteeren. Juist door zjjn spel moet het kind onbezorgd kunnen genieten en de mo gelijkheid vinden, zijn fantasie te latén gaan en ieder verbod, iedere vrees werken hier storend. (Nadruk verboden). KOOPT IN EIGEN LAND. De Turksche vrouwen, die aan het gezelschapsleven deelnemen en hare toiletten bij voorkeur uit Parijsche modehuizen betrekken,zijn tegen woordig verplicht haar kleeren in eigen land te laten maken. Dit invoer verbod voor kleeding is een door de Turksche regeering genomen maatre gel, waardoor men tracht de industrie van het eigen land te bevorderen. Ook de president, Kemal Pascha, die zijn garderobe uit Londen betrok, wordt door deze maatregel genoodzaakt, een kleermaker in zijn land te zoeken. PARIJSCHE OPSCHIK. Nog steeds worden de omvangrijk ste en zwaarste „sieraden" in Parijs ontworpen. Halskettingen van meer dan een duim dikte,, welke afwisse lend van stalen pijpjes en glanzend email-plaatjes gemaakt worden, ter wijl de armbanden ons eenigszlns aan boeien doen denken; deze bestaan uit vrij groote vierkante metalen plaatjes, bezet met halfedelsteenen. Meubelpolitoer kan gemaakt worden van 1 dl terpen tijn, 1 dl brandspiritus, 1 dl lijnolie en 1 dl azijn, dat men in een flesch doet en vóór het gebruik goed schudt. Het hout wordt hiermede ingewreven en met een flanellen lap nagewreven. Men kan eveneens gelijke deelen azijn, sla olie en terpentijn in een flesch doen en daarna eenige dagen op een zonnig plekje zetten; vóór het gebruik goed schudden. Vloerwas. Oude stukjes kaars kunnen nog zeer goed dienst doen bij het bereiden van vloerwas, waartoe men de kaars aan fijne snippers snijdt en boven de wasem van een ketel smelt, daarna terpentijn bijvoegt, zóóveel, als noodig is om een zachte pasta te krijgen. Om was voor linoleum te maken, waarbij men geen kans van uitglijden heeft, lost men 1 ons schellak op m een kwart liter spiritus. Hallo! Kunt u me zeggen waar ik ben?" „Natuurlijk! In een luchtballon!" (Goblin) Wrijf doeken. Het poetsen van zilver enz. zal ge heel en al overbodig zijn wanneer het na het gebruik in warm zeepsop ge- wassohen is en daarna opgewreven met een doek, die als volgt is geprepareerd: In een kom wordt een oplossing ge maakt van 1 dessertlepel amoniak, een pakje chloor en 1 kopje water, die daarna gezeefd wordt, terwijl in deze vloeistof een paar doeken door en door nat gemaakt en daarna gedroogd worden. Deze doeken worden nu gebruikt om het zilver na te wrijven. Is het zilver aangeslagen, dan wordt het gewasschen in 1 1. warm zeepsop, waarin 1 ons aluin is opgelost. Bij het schoonmaken wordt een harde borstel gebruikt, daarna in warm water na- wasschen en met de geprepareerde doek opwrijven. SehasriBfeMctoa. Een jampotje met gezeefde asch is een prachtig middel om in ons kastje te hebben voor het schoonmaken van messen. We nemen een kurk, makeji deze nat en halen hem even over een stuk huishoudzeep, daarna in de asch steken en flink over het gevlekte mes wrijven, dat er dan mooi glimmend zal uit zien. Zinken emmers worden schoonge maakt, door ze te schuren met asch, zeep, water en een grove borstel; zijn de emmers erg vuil, dan gebruike men asch, zeep en parafine inplaats van water. Potten en pannen worden goed schoon, met een mengsel van gemalen overgeschoten stukjes drooge zeep en eenzelfde hoeveelheid wit schuurzand, dat men door elkander mengt en in een bus bewaart; met een vochtige lap doopt men in het mengsel en schuurt hiermede de voorwerpen schoon. Het versieren van vinger kommen. Wanneer bü het dessert de vinger kommen op tafel worden geplaatst, dan ziet men op de oppervlakte van het wa ter vaak een of andere kleine bloem drijven, als lathyrus, viooltjes en an dere; ook wordt er wel een klein partje citroen is gelegd, waar men dan in het water met de vingers overheen wrijft, hetgeen een aangenaam frisch gevoel is. Vanuit Japan heeft men ons echter iets anders gebracht, daar de Japanee- zen zich niet meer tevreden stelden met een enkele bloem. Zij hebben stok jes hout zeer vernuftig weten samen te stellen, die als men ze in het water legt, zich tot dwaas gevormde en zonderling gekleurde bloemen ontwikkelen. Worden nu de vingerkommen voor de gasten geplaatst, dan moet men het houtje er in en kunnen zij zich amu seeren met toe te zien, hoe dit zich ont wikkelt in knoppen en bloemen in de meest fantastische vormen. Vlekkenwater verkrijgt men door een menging van 60 gram alcohol, 60 gram geest van sal miak en 4 gram benzine. Weet u. dat een kaars, die te groot of te klein is voor een kandelaar, precies passend gemaakt kan worden door het onder eind in warm water te houden en daar na onmiddellijk in de kandelaar te plaatsen? Dat wanneer u de koekjes in een trommel goed versch wilt houden, men daar een appel in moet leppen? Dat 'n aangebakken pan het gemak kelijkst is te reinigen, indien men er een sterke zoutwateroplossing in doet en daarna op een klein pitje zet, waar door het aanbaksel dan vanzelf loslaat? Borax als reinigingsmiddel. Het verband tusschen zindelijkheid en gezondheid is nooit zoo duidelijk ingezien als nu. De tijden zijn geluk kig voorbij, waarin een paar vier kante decimeters vrije muuroppervlakte kaal werden gevonden en de kamers volgepropt stonden met nuttelooze snuisterijen. Thans ziet men in, dat eenvoud een der voorwaarden is voor schoonheid en dat zoowel de eenvoud als de schoonheid worden gediend door zindelijkheid. Het huis moet ge makkelijk kunnen worden gereinigd. Doch dat is niet het voornaamste; de reiniging van het lichaam wordt van veel meer belang geacht. Een van de beste reinigingsmidde len is borax. Het tast de handen niet aan; het vergemakkelijkt de schuim- vorming der zeep en daarmee het was- schen; het maakt hard water zacht; het bleekt en het werkt antiseptisch, waardoor het ook in de kinderkamer en bij de babywasch een eereplaats verdient. Zondag; Witte boonensoep, Kip met kerry en aardappelpuree, Gompöte. Maandag: Gehakt, Savoye kool, aardappelen, Havermout. Dinsdag: V arkenskarbonade, Bloemkool, aardappelen, W atergruwel. Woensdag: Kalfsfricandeau, Brusselsch lof, aardappelen, Appelschotel. Doaderdag: Erwtensoep met mager pekelspek en knakworstjes, Griesmeel met peertjes. Vrijdag I: Stokvisch, aardappelen, gebakken uien en rijst, Tutti-frutti. Vrijdag II: Roereieren met peterselie, Witte boonen met eiersaus, Aardappelcroquetten. Fruit. Zaterdag: Erwtensoep, Gebakken spek, Bietjes, aardappelen. We zullen ditmaal eens geen recep ten bespreken, die in het weekmenu voorkomen, maar ons bepalen tot het geven van een en ander, dat bij kan dragen tot verhooging van de gezellig heid op Oudejaarsavond. We zullen beginnen met Oliebollen. 500 gram bloem, 25 gram gist, tl1 1. lauwe melk, 1 flinke appel, 75 gram rozijnen, 75 gram krenten, 75 gram sucade, sap van 1 citroen, zout, 1 eet lepel suiker. We zetten een half uurtje vóór wij met het beslag beginnen de gist met 1 eetlepel suiker weg, zoodat zij op kan lossen, daarna voegen wij de lauwe melk bij en maken alles tot een gelijk papje. De bloem doen wij in de pan, voegen zout toe en maken het beslag nu aan met de melk, waarin de gist werd opgelost, voegen citroensap bij en maken een mooi gelijk beslag, waarin geen klontjes mogen zijn; het laatste voegen wij de gehakte appel, goed in warm water gewasschen kren ten en rozijnen en de gesnipperde sucade toe, waarna het beslag op een hoekje van het fornuis of anders bij de kachel nog minstens een uur moet rijzen. Slaolie of Delfrite of een mengsel van beide, wordt in een ijzeren pan goed heet gemaakt, hierin doopen wij twee eetlepels, nemen een schep be slag en geven er met een lepel vorm aan, waarna men ze één voor één in het beslag laat glijden. Ze moeten nu pl.m. 6 minuten in de heete olie bak ken, daarna prikken wij er met een breinaald in om ons ten overvloede te

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 9