POSTDUIVEN- KANNEWASSER DE DOUNDE MfEElEH. Bezoekt Ik IS ALTIJD GOEDKOOPER gufienSarvdsch overzicht VERSCHE ROOMBOTER j TENT00NSTELLING MAHLER-BESSE&C,E OOK VOOR DAMES-CONFECTIE VOLKEREN ZONDER JEUGD. BORDEAUX WIJNHANDELAREN LIKEUR C0RDIAL MEDOC Nr. 7058 EERSTE BLAD DONDERDAG 24 DECEMBER 1931 59ste JAARGANG NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Weer een stem tot uitstel van de ontwapeningsconfe rentie. - Protesten tegen het Fransche vlootprogram. Is Frankrijk bang voor Duitschland? - De Belgische voorbereiding voor de ontwapeningsconferentie. - De reorganisatie van land- en zeemacht te Noorwegen. de Zeldzame collectie van 200 stuks in de bovenzaal van het MILITAIR TEHUIS SPOORSTRAAT De nieuwe campagnes in Br.-lndië. Gaat West-Europa ten onder. AGENTSCHAP DEN HELDER Het zwakke punt FEUILLETON COUR Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringenen Texel f 1.65; binnen land f 2.—, Neder!. Oost en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70, II.—. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, fl.25, f 1.35. Lossenos. 4 ct.; fr.p.p.6ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. BureauKoningstraat 78 Telefoon50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. Telkens weer duiken geruchten op over uitstel van de ontwapeningsconferentie, doch ook telkens worden ze tegengespro ken. In ons vorig overzicht hebben we ook nog een voorstel vermeld tot uitstel. Ver wonderen zou het ons niet als ter elfder ure de conferentie nog zou worden ver daagd, omdat men vreest voor de confe renties van een mislukking. Uit Tokio zendt Reuter het volgende bericht: Uit goede bron wordt gemeld, dat de Britsche gezant te Tokio op 17 dezer aan den Japanschen minister-president een nota heeft doen toekomen waarin wordt gevraagd wat de opvatting is van Japan terzake van een uitstel van twee of drie weken van de Ontwapeningsconferentie. In de nota wordt de zienswijze van Enge land verklaard en tevens wordt daarin een korte samenvatting gegeven van den te volgen weg. In gezaghebbende kringen te Tokio wordt gezegd, dat Japan spoedig zal antwoorden, dat het zich vereenigt met de Britsche zienswijze, dat een onbepaald uitstel niet zou zijn goed te keuren, maar dat het er niet tegen is, dat de datum van de conferentie eerst drie weken wordt ver schoven indien dat gewenscht wordt ge acht. De Britsche nota berustte op de over tuiging, dat 2 Februari a.s. voor sommige landen geen geschikte datum zou zijn, zulks in verband met de conferentie over de herstelschulden in Januari en de aan staande verkiezingen in Frankrijk en Duitschland. Intusschen is dit bericht ook weer te gengesproken, wij geven het daarom slechts, omdat de wensch, die erin uitge sproken werd, immers de moeder der ge dachte is. Protesten tegen het Fransche vlootprc. gram. Vrijdagochtend heeft de Fransche Kamer een ontwerp van wet aangenomen, van niet minder dan een milliard, 250 mil- lioen francs, voor de uitvoering van een strekkende tot aanwijzing van een crediet deel van het vlootprogram. In de Kamer vergadering van Maandag is namens so cialisten, radicalen en communisten ge protesteerd tegen de wijze, waarop dit wetsontwerp er is doorgejaagd. Zij ziin n.1. van oordeel, dat de Kamer overrompeld is. Van de Kamerleden, die als sprekers bil de behandeling van het ontwerp ston den ingeschreven, hebben er verscheide- nen geen gelegenheid meer gehad hun meenin" te doen hooren. Toen zij in de Kamer kwamen, was het ontwerp reeds goedgekeurd. Vincent-Auriol, de socialistische afge vaardigde, deed het voorstel het proces verbaal van de vergadering van Vrijdag niet goed te keuren. De Kamer heeft met 323 tegen 276 stemmen dit voorstel verworpen. Wel een bemoedigend bericht zoo vlak voor de ontwapeningsconferentie. Nog minder opwekkend is het hieronder vol gende. Zoekt Frankrijk dekking tegen Duitsch land? Een belangrijk diplomaat, in nauwe aanraking met Parijs en Moskou, heeft n.1. den diplomatiek en corresnondent van de „Telegraph volgens diens zecrnn, de volgende uitlegging gegeven van de nieu we en verrassende stapnen der Fransche diplomatie in de richting van een Fransch- Russisch verdrag. Frankrijk zou bevreesd zun, dat de tegenwoordige vermindering van de financieele en economische kracht van Engeland een slechten invloed zou kunnen hebben op het vermogen en de be reidwilligheid van Groot-Brittanje om in een oorlog od het vasteland Fiankrjjk s veiligheid te verdedigen. Het zou daarom de Britsche garantie van Locarno slechts twijfelachtige waarde toekennen en om die reden naar nieuwe bondgenootschappen omzien. De Fransche diplomaten en mdustriee- len gelooven, dat er vooruitzichten bestaan op een herleving van de oude Fransch- Russisehe betrekkingen, en meenen, dat Frankrijk Rusland zou kunnen wegkoo- pen van een verarmd Duitschland. Dit zou ook te gemakkelijker geworden zijn door de onderhandelingen van dezen zomer over een Russisch-Fransch verdrag van non-agressie. Dit verdrag zou gegarandeerd worden door en zijn uitvoering door Frankrijk afhankelijk wezen van het tot stand ko men van een bevredigend handelsverdrag met de Sowjetregeering, van een voldoen de regeling der Russische schulden en van het tot stand komen van een Russisch- Poolsch verdrag van non-agressie. Frankrijk zou een alliantie met Rusland hooger stellen dan de bestaande met Po len. Het betwijfelt echter of Rusland ooit de Poolsch-Russische grenzen als perma nent zal erkennen, of formeel en definitief met Roemenië's bezit van Bessarabië zal willen instemmen. Frankrijk kan een ze ker Polen echter niet opgeven voor een onzeker Rusland, en daarom zou het bij alle onderhandelingen met Rusland inmid dels ook naar den anderen kant werken en trachten de kleine entente van een uit sluitend tegen Hongarije gerichte alliantie in een ook tegen Duitschland gerichte al liantie te veranderen. De tegenwoordige toenadering tusschen Polen en Servië zouden door Frankrijk als eersten stap tot het bereiken van dat doel, bewerkt zijn. Wat zal België te Genève doen? vraagt de Brusselsche corr. van de Nw. Rott. Crt. en hij tracht daarop meteen een antwoord te geven door mee te deelen dat Dinsdag in den Belgischen Senaat, door minister Hijmans, voor de gezamenlijke vergade ring der commissies van buitenlandsche zaken van de Kamer en den Senaat een zeer uitgebreid overzicht gegeven is van den stand der diplomatieke besprekingen, welke reeds hebben plaats gehad met het oog op de bijeenkomst te Genève van de conferentie tot beperking der bewapenin gen. Aan het debat, dat op de ministerieele uiteenzetting volgde, namen verscheidene partijleiders en oud-ministers deel. Jaspar drong aan op een gemeenschappelijke actie der kleine staten te Genève ten bate m Naast onze bekende verpakte boter thans eenige vaten boter af te geven. Geschikt voor bakkers, hotels, winkels j of slijters. Vraagt omgaand offerte. j Coöp. Zuivelfabriek Eendracht - Oen Burg tijdens de Kerstdagen der geleidelijke ontwapening. Carton ver dedigde de oprichting van een internatio nale politiemacht, een sterke luchtvloot bv. welke de eventueel door den Volkenbond te treffen maatregelen tegen onwillige of oorlogszuchtige staten, kracht zou kun» nen bijzetten. De Waalsche conservatieve katholiek, de Dorlodot, uitte de meening. dat Duitschland in minder dan geen tijd over een sterk leger zou kunnen beschik ken om tot een nieuwen aanvalsoorlog over te gaan. Geheel anders was natuur lijk de opvatting van de sociaal-democra tische woordvoerders Vandervelde, de Brouckere en La Fontaine. Vandervelde drong aan op een eerlijke toepassing van het verdrag van Versailles voor wat de geleidelijke ontwapening van alle mede- onderteekenende staten betreft. De ont wapeningsclausule, betoogde lilj, geldt niet voor Duitschland alleen, maar voor allen. Wil men nieuwe gewapende conflic ten voorkomen, dan is het meer dan tijd zich naar deze clausule te gedragen. Al werden in den loop van dit langdu rige debat heel wat ver uit elkaar loopen- de meeningen verkondigd, toch was men het er, naar de voorzittende Senaatpresi dent Magnette constateerde, vrijwel over eens, dat België, samen met enkele andere kleine staten, in de richting der volkeren- verzoening, een belangrijke rol te vervul len heeft op de aanstaande conferentie. Reorganisatie van land- en zeemacht in Noorwegen. Heelemaal juist is dit kopje niet, omdat er bij moet staan dat het een voorstel is van de Arbeiderspartij. De fractie van deze partij heeft n.1. in de mili taire commissie van het Noorsche Stor ting, de reeds lang aangekondigde voor stellen tot vervanging van de tegenwoor dige land- en zeemacht, door een neutra- liteitsmacht, ingediend. De voorstellen zijn opgemaakt met hulp van officieren van leger en vloot. Vooropgesteld wordt dat Noorwegen nimmer aan krijgshandelingen zal deel nemen. Daarentegen heeft Noorwegen er, vol gens de voorstellers alle belang bij, dat, wanneer oorlog uitbreekt tusschen andere mogendheden, de grenzen des lands goed bewaakt worden. De kustwacht en de land wacht zullen wanneer de Noorsche neutra liteit geschonden wordt of wanneer een vreemde krijgsmacht Noorwegen binnen valt, zich moeten beperken tot het eonsta- teeren van de schending der neutraliteit, hiertegen moeten protesteeren en het feit ter kennis van de regeering moeten bren gen. De regeering kan dan langs diploma- tieken weg de zaak verder behandelen en haar c.q. bij een internationaal scheidsge recht aanhangig maken. De jongelingen, die in aanmerking zou den komen voor deg dienst bij de neutrali- teitswacht, zouden daartoe gedurende twee jaren opgeleid worden op daarvoor be stemde scholen. De scholen voor de man schappen van de landwacht zouden te vens onderwijs krijgen in boschbouw. De scholen voor de opleiding van de kust wacht zouden tevens onderricht geven in zeevaartkunde en technische vakken, zoo dat de jongens na hun diensttijd een be trekking als stuurman of machinist zou den kunnen zoeken. De vloot van de kustwacht zou bestaan uit een aantal vaartuigen van de grootte der tegenwoordige torpedobooten, een in spectievaartuig en eenige groote trawlers. Bij mobilisatie zou de vloot uitgebreid worden met gecharterde kustvaarders. In vredestijd zou de kustwacht haar mede werking verleenen bij de inspectie der vis- scherij, booten en manschappen beschik baar stellen voor wetenschappelijke expe dities naar de Noordelijke IJszee, welker werk van beteekenis kan zyn voor de Noorsche visscherij en handel, samenwer ken met de douane ter bestrijding van de dranksmokkelarij en deel namen aan hy drografisch onderzoek. De kosten van de neutraliteitswacht worden geraamd op 8 inillioen kronen, waarvan 4>/I millioen voor de kustwacht. Echter zou de eerste jaren een grooter bedrag noodig zijn, o.a voor pensionee ring van het beroepspersoneel van leger en marine, dat bij instelling van een neu- twiliteitswacht overbodig zou worden. Een ideaal voorstel, zooals men ziet, dat in alle landen navolging moest vin den. De regeering van de vier provinciën heeft een provinciale vergadering verbo den, die door de Congrespartij tegen 26 December georganiseerd was. De inrich ters van de bijeenkomst hebben n.1. niet de geëischte toezegging gedaan, dat de campagne tegen de pachtbetaling niet be sproken zou worden. Vier leden van de plaatselijke commissie van de Congrespartij zijn te Allahabad veroordeeld wegens opruiing der bevol king om de pacht niet te betalen. Ieder van hen kreeg zes maanden dwangarbeid. Te Cownpore heeft de politie 12 Congres mannen gearresteerd, die een protestver gadering belegd hadden en in kleine plaatsen van het district is aan 50 per sonen het spreken in het openbaar, over welk onderwerp dan ook, voor 4 tot 6 we ken verboden. AMERIKAANSCHE SPOORWEGEN. Een loonsverlaging van 15 pet. aangekondigd. Ruim honderd presidenten en directeu ren van spoorwegen der klasse I zijn overeengekomen, den vakvereenigingen mede te deelen dat zij voornemens zijn alle loonen te verlagen met 15 pet. met in achtneming van een aanzeggingstermijn van 30 dagen. Een week geleden hebben de vakver eenigingen geweigerd om toe te stemmen in een onmiddellijke vrijwillige loonsver laging, gelijk door de maatschappijen was voorgesteld. Zij wenschten echter voort zetting van de onderhandelingen. NEDERLAAG VAN DE ARBEIDERS- REGEERING IN AUSTRALIË. De Nationalisten met 37 zetels In de meerderheid. Melbourne, 19 Dec. (Reuter). De alge- meene verkiezingen, die heden in het ge- meenebest Australië plaats hadden als uitvloeisel van de nederlaag, die de ar- beidersregeering-Scullin in November leed tengevolge van een motie van afkeu ring, verliepen in het nadeel van de Ar beiderspartij. De uitslag is als volgt: nationalisten 37, boerenpartij 14, arbeiderspartij 16, arbei ders van de groep-Lang 7, onafhankelijk ken 1. Theodore, de minister van financiën van het gemeenebest, leed de nederlaag in het kiesdistrict Dalley; Scullin werd herkozen. door Dr. F. Burgdorfer. Vertegenwoordiger J. HOFSTRA Polderweg 42 Telefoon no. 531 Kelder Hoofdgracht 77 D. VAN DOK, Telefoon no. 526 Hoe ouder een volk wordt, hoe grooter het contingent der oudere menscheri is, die ten koste van de jongeren leven. Men kan de volkeren indeelen in drie hoofd groepen: jonge, groeiende volkeren; oudere, stationair blijvende volkeren en verouderde, achteruitgaande volkeren, Wanneer men van de volkeren gra fische voorstellingen maakt, waarbij op de loodlijn de jaarklassen zijn aangegeven, terwijl de evenwijdig loopende horizon tale lijntjes het aantal onderdanen der op eenvolgende jaarklassen voorstellen, dan blijken jonge volkeren een pyramidevorm te hebben, oudere volkeren een suiker- broodvorm en achteruitgaande volkeren een uivorm. Nu is een der belangrijkste onderdeelen van de studie der bevolkingsstatistiek het omrekenen van de schijnbare geboorte- en sterftecijfers tot de werkelijke toestanden. Zoo had Duitschland in 1930 op de 1000 inwoners 17.5 geboorten en 11.5 sterf gevallen, dus schijnbaar een geboorte overschot van 6 pro mille. Dit cijfer is echter bedriegelijk, want tengevolge van den oorlog en thans weer als gevolg van de malaise, wordt de basis der bevolking ondermijnd, dus de jongere klassen. Er zijn wel meer menschen van middelbaren leeftijd dan in 1910, doch deze zijn niet meer van belang voor de toekomst van een volk. De slechte bezetting der jongere jaarklassen behoeft ons niet te verwonde ren. Tijdens den oorlog werden millioenen mannen voor jaren en dikwijls voorgoed uit hun gezin weggenomen, zoodat het aantal geboorten buitengewoon sterk ach teruitging. De jaarklassen der vier oor logsjaren zijn nog niet voor de helft bezet; 31l2 millioen kinderen bleven ongeboren. Deze gaping vindt men thans onder de 12- tot 16-jarigen en de geheele basis van de bevolking wordt erdoor ontwricht. Dit zal men pas in zijn vollen omvang bemer ken, wanneer de gaping elk jaar hooger komt en eindelijk in 1945 het kritieke punt bereikt: den huwelijksleeftijd. De meeste menschen trouwen tusschen de 25 en 30 jaar. De ongeboren gebleven kin deren kunnen niet op hun beurt trouwen en kinderen krijgen; de ineenschrompeling van het verouderde volk zal ten volle zichtbaar zijn. Eerst omstreeks het jaar 2000 zouden de oorlogsjaarklassen geheel van het tooneel verdwenen zijn en zou het volk weer den normalen „suikerbrood vorm" van een stationair blijvende bevol king kunnen vertoonen, wanneer er zich tenminste geen andere storende omstan digheden hadden voorgedaan. De laatste jaren hebben echter bewezen, dat die storende omstandigheden zich wel degelijk voordoen. Sinds 1929 is het aantal huwelijken en geboorten gedecimeerd en het is te verwachten, dat dit ineenschrom- pelingsproces zich in de naaste toekomst eerder zal uitbreiden dan dat het afneemt De „suikerbroodvorm", waarop men vooi het jaar 2000 had gehoopt, zal dus hoogst waarschijnlijk een „uivorm" worden een volk met slecht bezette jongere jaar klassen en sterk bezette oudere jaar klassen. Deze voorspelling is gebaseerd op het feit, dat de achteruitgang van het aantal geboorten, welke nu al drie jaar lang ongeveer 25 bedraagt, zal voort duren. Wat de gevolgen zullen zijn, als dat inderdaad gebeurt, is in groote lijnen te berekenen. Thans heeft Duitschland een bevolking van 65 millioen zielen; dit aantal zal nog toenemen tot 67 millioen in 1945, doch dan zal het snel gaan dalen In het jaar 2000 zal Duitschland nog slechts 46 millioen inwoners hebben. In 1945 zullen er n.1. tweemaal zooveel men schen sterven als nu en wel 600.000; dit aantal zal van jaar tot jaar toenemen, evenals in het verleden de bevolking van jaar tot jaar is toegenomen. De „hypo theek van den dood" rust op ons schijn bare geboorte-overschot en deze hypo theek wordt onverbiddellijk afgelost. Dit „verouderen" van een volk is een kwestie van het hoogste belang. Het aan tal oudere menschen zal in de eerstvolgen de tientallen jaren verdriedubbelen. Wat dat voor ouderdoms-, invaliditeits- en ziekteverzekeringen beteekent, is ook niet bij benadering te zeggen. De geheele so ciale politiek zal radicaal gewijzigd moe ten worden, want het grootste gedeelte van het volk zal door ouderdom afhanke lijk zijn van anderen of van wat het ze'f in zijn jeugd heeft gedaan. Zeer merkwaardig zijn ook de afzon derlijke cijfers voor Berlijn. Wanneer er geen nieuwe inwoners van buitenaf meer bij kwamen, zou er van Berlijn niet veel meer overblijven dan een klein provincie stadje. Onder de groote steden der geheele wereld vertoont Berlijn thans reeds het grootste sterfte-overschot. Van de kinde- Het zwakke punt voor mannen en vrou wen vormen de lendenen, welke zoo licht worden aangedaan door overspanning en zor gen, door kouvatten en tal van andere oor zaken. Dientengevolge komen scherpe, stekende pijnen in den rug, urinestoornissen, waterzuch tige zwellingen, hoofdpijn, duizeligheid en rheu- matische pijnen ook zoo vaak voor. Plaatselijke behandeling kan tijdelijk verlich ting geven voor sommige dezer ongemakken, doch de eenige wijze om gezond te worden en te blijven is door het versterken der verzwakte organen met Foster's Rugpijn Pillen. Dit spe ciale middel behaalde reeds jaren lang een on geëvenaard succes tegen rheumatiek, spit, ischas, waterzucht, urinestoornissen, lendenpijn en blaasstoornissen. Bij alle drogisten enz. 1.75 per flacon. 17) door K. R. G. BROWNE. hij' 'Uank-je zei het jongmensch, terwijl __j de tropheeën aannam. „En nou zou ik maar heengaan aangezien je wel een kaartje genomen zal hebben waar je van plan was heen te gaan". Mr. Walker werd voor de tweede maal binnen vijf minuten omgedraaid, een voet werd in zijn lendenen geplant en de terug reis begon. Hij sloeg zeven treden over kwam vrij onzacht op de achtste neer, hot ste en botste op het gedeelte van zijn lichaam onder zijn rug verder en ver dween zoo, om een bocht, uit het gezicht en uit dit verhaal. Hjj verdwijne in vrede In de hal van het Regal Hotel zaten twee menschen te praten. De conversatie stokte nog al eens dan keek de een, dan de ander naar de bewuste draaideur. Ze zaten stijf rechtop in hun stoelen; ze straalden, om zoo te zeggen, spanning „Hij Is nou al een uur weg", zei Mr. Todd opeens. „Bent u d'r zeker van, dat die grappige vriend van u hem niks ge daan heb?" „Smith is niet van die kracht* gaf Miss Milligan ten antwoord. „Wat hij gedaan wil hebben, krijgt hij gedaan, maar met zijn tong en met zijn verstand, niet met zijn handen. George heeft één kans op de honderd om die juweelen van hem los te krygen, maar je kunt nooit „Daar is-ie!" riep Mr. Todd, terwijl hij overeind trachtte te komen. De poging mislukte; met een harden smak viel hij weer terug. Daar was George inderdaad. Met den veerkrachtigen stap van Iemand, die zeker van een goede ontvangst ls, drong inrmeH01 heen, boog voor Car- mencita en ging zitten. rig^n? vroeg Miss Milligan nieuwsgie- Todd. Stl°P' "iong?" formeerde Mr. George glimlachte - een trotsche zelf voldane glimlach, greep in z'n /.afhaal de een klem goed-gevuld zeildoeken zakje te voorschyn en wierp het met oen nonchalant gebaar in Carmencita's SCDOOt. „Gom!" zei Mr. Todd, met groote oogen. „Heilige Mozesl" zei Carmencita. Ze keek steelsgewijs om zich heen, knoopte liet koord los en liet het zakje in haar schoot leeg glijden. Daar lag de inhoud, een hoopje witte en groene steenen. George keek met groote oogen toe; voor zooveel _geld aan juweelen had hij nog nooit by elkaar gezien. En hij bleef toe kijken, toen Carmencita ze begon te tel len, ze weer in hetzakje deed, het koord dichtknoopte en zakje en juweelen in haar tasch stopte. Toen- dit gebeurd was, keek ze George aan. „Er ontbreekt er niet één aanl Hoe heb je ze uit zijn handen gekregen?" De held van het oogenblik maakte een weidsch gebaar. „Toen een onzer verslaggevers tijdens een onderhoud in zijn bekoorlijk landhuis in Bloomsbury den heer Carr om détails vroeg, weigerde hij glimlachend ant woord te geven, ,,'t Was niets," zei hij eenvoudig, „ieder Engelschman, ieder rechtgeaard mensch zou „Schei uit met dien onzin, jong," vroeg Mr. Todd. „Kom, vooruit nouhoe hé-je 't em geleverd?" Bij wijze van antwoord kuchte George een paar maal, vlijde zich wat gemakke lijker in zijn stoel neer en stak van wal. Zijn gehoor luisterde, wèg in aandacht, toe. Hij verhaalde hun van zijn gang naai de Unus club en het onbevredigende on derhoud daar, van zijn tocht naar de Tube, achter'den adspirant-president aan, zijn kennismaking met Mr. Walker, het kort gesprek met en het afscheid van Mr. Walker. Toen hij klaar was, begon Mr. Todd te grinniken, het grinniken werd hinniken, het hinniken zwol aan tot bulderen, zulk ongegeneerd, oorverdoovend bulderen, dat de menschen in de nabijheid opschrok ken en gechoqueerd naar den man, die zoo'n leven dorst te maken, omkeken; dat een passeerende kellner-in-den-dop een voet van den grond sprong en zijn blad liet vallen; dat de palm achter hem trilde in haar pot. Daarna nam de storm gelei delijk weer af.... Toen Mr. Todd weer op adem gekomen was, veegde hij zijn oogen af en schudde zijn dik, rond hoofd. „O, jong, jong!" hijgde hij verwijtend. „Ik blijf dr noggis in as 't zoo door gaatDat gezicht van 'em assie in ze zak voelt.... Gom, George, wat bennik blij, dat jij op me hoed getrapt heb." „Puur toeval, anders niet," zuchtte George. „Verduiveld, ik wou dat ik zoo zakkenrollen kon! Ik voelde me een kind van nog geen drie bij dien vent verge leken." Carmencita leunde naar zijn kant over en klopte hem goedkeurend op zijn schouder. „Wel bedankt, hoor! Je hebt me een grooten dienst bewezen en dat zal ik niet licht vergeten. Het mag dan gedeeltelijk boffen geweest zijn, maar niet iedereen heeft zooveel tegenwoordigheid van geest, als 't om handelen gaat. Ik geloof, dat ik heel verstandig geweest ben toen ik vanmiddag in die auto van je kroop." Ze glimlachte hem toe. George knip perde met zijn oogen. Lof van een prin ses is lof in het quadraat en by het zien van haar gezicht kwam George tot de' conclusie dat hij voor nog zoo'n glimlach alles over zou hebben, van het inbreken ergens in een publieke instelling tot het geven van vyf centen fooi aan den ober van het Regal. „En wat denk-je, zou Smith de zaak nou laten rusten?" vroeg Mr. Todd. Carmencita haalde gracieus haar schou ders op. „Nee, dat geloof ik niet. Maar hij kan niets doen, zoolang u met u beiden me helpen." „Hetgeen we met het meeste genoegen doen zullen," verklaarde George nadruk kelijk. Mr. Todd knikte instemmend. „Natuurlijk.En zouen we nou maar niet een stukkie gaan eten? Deze geschie denis is nou voor mekaar en ik heb een honger as een paard. En zuilen we hier blijven of ergens anders naar toe gaan en er een fuifje van maken? Als jjj liever rustig thuis blijft, Carmen'hoor is, die naam kan ik niet zeggen. Vin-je goed' dat ik je zoolang Millie noem? Dat' kos-me' minder tijd en minder humeur?" „U mag me net zoo noemen als u zelf wilt, stond Carmencita hem welwillend toe. „Maar waarom zouden we thuis blij- gehad^ Z<^ 'ang geen a^'e^''n8 „Niet!zei Mr. Todd. „Dan ben-je niet makkelijk te voldoen." „Ik bedoel gewone afleiding, afleiding door muziek en licht en vroolykheid om je heen. Maar ik heb maar één behoor lijke japon!" „O, meer hè-je niet noodig," stelde Mr. Todd haar gerust, ,,'t ls meestal nogal warm, of ik heb het mis. Nou, George, nou ben jij verder aan 't woord. Waar gaan we naar toe?" Hun gids stak zijn handen in zijn zak ken en dacht na. „Ik geloof," zei hij na een poosje, dat de chic op het oogenblik „De mauve maan'; frequenteert. Ik ben er in maan den niet geweest, maar vroeger was 't er nogal amusantofschoon, toen heette het anders. De aristocratie komt er tegen woordig, heb ik hooren beweren." ,,'t Klinkt aanlokkelijk," zei Mr. Todd. „Wat goed genoeg voor de aristocratie is, is net zoowat goed genoeg voor mijn." „Hm!" mopperde Carmencita. „Ik zit met my'n japon die is niet bepaald aristocratisch." Mr. Todd keek haar met zijn schitter oogjes goedkeurend aan. „Of jij in een zak loopt of in een japon, Millie, dat maakt niks geen verschil. Je slaat zo toch allemaal knock-out." „Absoluut waar," zei George, terwijl hij opstond. „Dan ga ik nou even als de maan heen en weer 0111 me te verklecden. „Neem de auto maar, jong." „Zeer verpicht, maar niet noodig. 't Is vlak bü Bloomsbury. Gemeub. zit-slaap- kamer. Gebruik van bad. Bill. cond. Ik ben terug voordat u 't knoopje van uw boord gevonden heeft." „Dat zou ik maar niet zoo hard zeg gen," zei Mr. Todd, onder een poging om overeind te komen, door. „As ik wat koeds in 't vooruitzicht heb, kan ik der een gangetje in zetten, geloof dat maar. Schiet op, jong." (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 1