WERINGEN. Jaarvergadering Visschers- vereeniging D.E.T.V. '4 ZAND. TEMEL. GESV3ENGD NIEUWS Doodelijke messteken. uo?. Overhoud.™ die aanvoer vie S - van 2 b.E vrij Boed, Prti'SKvetoS laoeten eerst maar weer den weer. L^ben, dan gaat de markt ook wel wee Burgerde Stand van Sd-ICen van 17-24 Deo. r»vn.o?T tttPN* Jan Kuileboer, 82 j„ OVERLEDE yeidboer; Nieolaais woduwnaar van w. W*y, 6 maanden. POLITIE. «cvonden: 3 planken. Verloren: een portemonnaie met eenijï geld, een slinger van een auto, een ringetje, een rjj wiel plaatje, een handbe- «chermer, een jas, een rijwielplaatje. EEN VROEGE LENTE. Het zachte winterweer is oorzaak dat men hier in diverse tuinen de violen, goudbloemen, paaschbloempjes, enz. enz. al in bloei ziet staan, terwijl de sneeuw klokjes reeds voor den dag komen en de knoppen laten zien. DIRECTIE WIERÏNGERMEERPOLDER. Bij beschikking van den minister van waterstaat is ir. S. Smeding te Alkmaar, voor het jaar 1932 weer aangev»zen als voorzitter van de voorloopige directie van den Wieringermeerpolder. Mej. C. A. Dito, onderwijzeres aan de 0.1. school te Hippolytushoef alhier, is in gelijke betrekking benoemd aan de o. 1. school no. 8 te Den Helder en heeft m.i.v. 16 Februari ontslag uit haar betrekking gevraagd. GEWETENSGELD. Ten bate van de gemeente Wieringen ls een bedrag van 240 aan gewetensgeld gestort. WIJZIGING VISSCHERSVLOOT. De heer Jb. Tijsen Jz. te Den Oever, heeft zijn vissehersvaartuig „W. R. 18" verkocht aan den heer Jn. Poel Wz. al daar. Als gevolg van de uitvoering der mu- zjekvereeniging „Apollo", gehouden op 13 December j.L, is thans tegen een vijftal bij de Zuiderzeewerken verblijvende perso nen proces-verbaal opgemaakt wegens huisvredebreuk, daar deze personen op bedoelden,alleen voor leden toegankelijken avond door een achterraam waren binnen gekomen en weigerden zich te verwijde ren. KERSTFEEST VIERING. In de Hervormde Kerken, achtereen volgens van Westerland, Oosterland en Hippolytushoef en wel des avonds op 25, 28, en 27 December, werd Kerstfeest ge vierd met de schoolgaande jeugd en zijn de bijeenkomsten zeer goed geslaagd te roemen. De opkomst van ouders en belangstellenden liet niets te wenschen en onder de kinderen was een goede geest. In elk der Kerken stond een kerstboom, te Oosterland weer een mechanisch beweegbare, en op alle drie avonden bad de Hervormde predikant Dr. van Beek de leiding. Te Westerland en Hippolytushoef was het een gezamen lijk leest van Hervormde- en Doopsgezinde kinderen. Mooi klonken de kinderzangen, waaronder bet tweestemmig te Hippo lytushoef met name vermeld moge worden. Te Westerland waren de dames H. Koorn en G. Doves voor de klas en de heer Siesling aan bet orgel; bovendien gsf Mej. H. Iioorn een goed geslaagde kerstvertelling Te Oosterland waren de dames D. Metselaar, A. Keizer, A. Kool en D. Berg hout by den zang en de heer C. Koorn begeleidde zooals roeds vele jaren, en dit jaar een duet-zaag van de dames S. Kool-Kool de M. Koorn Gd. daarbenevens. Te Hippolytushoef was de voorbereiding geweest in banden der dames G. Bosker en G. 0. Bruul. Eerstgenoemde hield ook een mooie Kerstvertelling en had succes met haar zes trawanten onder de oudste meisjes-leerlingen, die in 't wit gekleed en een brandende kaars in de band, mee werkten en ieder als een van de zes kaarsjes haar eigen geschiedenis vertel den. Hier was de heer P. Bruul aan het orgel en begeleidde ook een solo-zang van mej. G. c. Bruul, die hiervoor een Kerstlied had gekozen. Degenen, die één of meer van deze feestavonden bijwoon den^ konden opmerken, dat de dingen tot in bijzonderheden goed verzorgd waren. Beladen neet Kerstgeschenken keerden de kinderen, voldaan over 't heerlijke forst, huiswaarts. Hlppolytushoet KEBCTFEESTVï 3F: ING. Eerste Kerstavond werd voor de kin deren der Zondagsschool, hunne ouders en genoodigden het Kerstfeest gevierd, in het geheel versierde gebouw der Evangelisatie »Iteoboth«. Na de openin»- en het zingen van Psalm 150 de verzen 1 en 2 werd op eenvoudige wyze de steeds weer aangrijpende Kerstvertelling verteld, die met aandacht door de aan wezigen werd gevolgd. Onder leiding van een der dames werden de, Kerst liederen gezongen en werd vervolgens naar de uiteenzetting van de beteekenis van den Kcrstzoom geluisterd, waardoor zfl begrepen dat de boom hun sprak van licht, leven en liefde in den wereld ge bracht door den in een stal geboren mensch, zoon van God den Zaligmaker der wereld. Tot slot werden alle kindo ren een geschenk uitgereikt, terwijl het hun inmiddels geeozius aan versnape ringen had ontbroken. Na het zingen van gezang 96 gingen allen voldaan over de ze schoon» avond huiswaarts. TOONEELUIT VOERING. Op 2cn Kerstavond gaf de Tooneel- vereeniging „Harmonie" van Heer-Hugo- waard, (Regie J. Rossenhacker van Heiloo) een openbare uitvoering in de Concertzaal „Ooncordia", van den heer Jb. Bruul. Te acht uur opende de heer P. Mienes met een hartelijk welkom en sprak zijn voldoening uit over de groote opkomst. Hierna werd opgevoerd een tooneelspel, in vier bedrijven, getiteld: „Het onver mijdelijke", door Suze la Chapelle— Koobal. De opvoering van dit stuk was zeer goed. De inhoud viel buitengewoon in den smaak en werd vol aandacht en belangstelling gevolgd. Aan het applaus, dat de dames- en heeren-medewerkenden in ontvangst hadden te nemen, kwam schier geen einde. „Harmonie" had dan ook een groot succes te boeken. Het „Ooncordia"-orkest dat voor het muzikale gedeelte zorde, droeg veel bij tot het welslagen van dezen genotvollen avond, die met een bal werd besloten. Zondag 27 December hield bovenge noemde véreeniging haar jaarvergade ring in de bovenzaal van café S. Veerdig. Slechts 51 leden waren aanwezig. Het was ruim half drie toen de heer 3. Tijsen, voorzitter van D.E.T.V., de verga dering opende met een hartelijk van wel kom. Hoewel een jaar geleden donkere wolken zich samenpakten boven het vis- schersbedryf, zijn deze toch gedeeltelijk afgedreven, aldus de heer Tijsen. De inkomsten der visschers zijn over het algemeen nogal meegevallen. Die mindere inkomsten, zijn maar ten deele op de huidige crisis te schuiven, voor het grootste deel echter komt dit door een vermindering van vischterrein, (d.w.z. door de afsluiting der Zuiderzee. De vangst der wulken b.v. ie wel voor 80 pro cent teruggegaan. Indien nu de regeering maar wat mede wil werken, en b.v. geen 1.25 van 100 kg. zeegras meer heft, dan zou dit alweer een stap in de goede rich ting wezen. Het volgend jaar zal het ech ter heel slecht worden. Spr. doet ten slotte een beroep op de leden om zich saamhoorig te betoonen, dan zullen ook over de besprekingen een vlot verloop hebben. De heer Jb. Lont leest hierop de notu len van de vorige vergadering, welke onveranderd worden goedgekeurd. Ingekomen stukken. Ingekomen is een schrijven van het Centraal Comité, betreffende Zuiderzee- steunwet. In dit schrijven wordt er o.a. opgewezen, dat er een ééndrachtig sa menwerking moet plaats hebben in de verschillende visschersvereenigingen. Actie's voor het al of niet openhouden der „Vliete" zullen niet meer gesteund worden door de Oentrale Commissie. Een ieder is echter vrij om hier aan deel te nemen. Cp de visschersvereenigingen wordt een beroep gedaan, en allerwege op aan te dringen dat de gewijzigde wet spoedig wordt uitgevoerd en royaal wordt toege past. Dit wordt als het grootste belang gezien voor de visschers in de komende tijden. Verder is ingekomen een schrijven be helzende het verslag van een gecombi neerde vergadering, van het Centraal Comité en de Commissie. Hierin werd behandeld de mogelijkheid van een wintersteunuitkeering voor de zwaarst getroffenen, door het uitblijven van haring- en garnalenvangst in de Zui derzee. Geconcludeerd werd in deze ver gadering dat de haringvangst van geen beteekenis hierop is, aangezien buiten de afsluitdijk ook geen goede vangst is ge weest, volgens de Heldersche visschers. Er was dus ook geen haring. Garnalen- vangst wordt echter overal nog gemeld, dus deze komt ook niet in aanmerking. Wel is er echter een voorloopige regeling voor de z.g. walvisschers welke door de verwoesting van het water in hun bedrijf worden gehandicapt. Voor de menschen geld art. 13 van de Z.st. niet. En kunnen zij die hiervoor in aanmerking komen een promotie bij de burgemeester van hun gemeente bekomen, en zal een goed ge motiveerd verzoek serieus behandeld wor den. Ingekomen is nog een verzoek van het Centraal Comité, om een bijdrage voor een grafmonument voor de overleden visscherman Jb. de Veen uit Enkhuizen, welke zijn geheele leven in dienst heeft gesteld voor de belangen van de visschers. Besloten wordt 15 hieraan bij te dragen. Rekening en verantwoording pennisgmeester. De heer Jn. Lont brengt hierop verslag uit van zijn gehouden beheer. De ont vangsten waren 315, de uitgaven 308.34. Alzoo een batig saldo van 6.66. Terwijl op de boerenleenbank een bedrag van 812.73 uitstaat, is dus het totale bezit van D.E.T.V. 819.13. Bij monde van de heer K. de Haan, wordt namens de commissie tot het nazien der rekening gezegd, dat boeken en be scheiden in volkomen orde zijn bevonden. De voorzitter dankt de heer Jn. Lont voor zijn gehouden beheer, alsmede de commissie voor het nazien der bescheiden. Bestuursverkiezing. Aan de beurt van periodiek aftreden zijn de heeren G. Dirks, G. Smit en L. Wigbout, welke worden herkozen met resp. 48, 47 en 33 stemmen. Allen nemen hun herbenoeming aan. Vischaan plant Boezemmeer. De voorzitter deeld mede dat het be stuur van D.E.T.V. een bespreking heeft gehad met het besuur van de vereeniging e van Ewijcksluis, inzake beplanting van iet Boezemmeer. In deze vergadering zijn eerii tweetal afgevaardigde benoemd om in Den Haag hierover te gaan spre- De heer K. Keuris werd aangewezen '[°?F van Ewyckslms en de heer Jb Wiegbout voor D.E.T.V. De heer Wigbout brengt hier verslag over uit en zegt dat, de chef van de afd der visscherij-inspectie zijn volledige in stemming hiermede betoonende, de"jon®e visch mag echter in geen geval uit de Zuiderzee opgevischt worden. Zy zal dus benoorden de afsluitdyk moeten worden opgehaald. Als gunstigste plantlyd werd geacht de maand Mei. In totaal zal 5000 pond ondermaatsche bot overgebracht worden naar het Boezemmeer. Het groot ste gedeelte van de kosten zal worden gedragen door het rijk, de visschers zul len een klein gedeelte moeten bijdragen. Een en ander geld natuurlijk alleen voor houders van consenten voor het visschen in het Boezemmeer. De voorzitter dankt de heer Wigbout voor zijn toelichting. De invoer van Deeaselie paling. Voor de geboorte van dit agendapunt is den heer S. ten Bokkel verantwoorde lijk, zegt de voorzitter, spr. verzoekt de heer ten Bokkel de besprekingen hierover te willen inleiden. De heer S. ten Bokkel wil dit gaarne doen en zegt, dat voorheen en wel Deen- sche paling was, doch lang niet zooveel als nu, wij worden nu overstroomd met Deensche paling en de binnenlandsche markt staat in de verdrukking. Op het Alkmaardermeer heeft men een opslag plaats en het ligt er steeds vol met kotters en aken. Wanneer dit zoo door blijft gaan, raken wij er uit. Spr. zou dan ook gaarne wenschen dat er van het bestuur maatre gelen worden overwogen tot beperking der invoer, b.v. het heffen van invoer rechten. De heer M. Kooij, dat riekt naar in spectie, ik ben dan ook tegen invoerrech ten, aldus de heer Kooy. Maar zou de inlandsche paling kunnen beschermen. De eieren worden b.v. ge stempeld. Men voorkomt hiermede ten minste dan dat er Deensche voor Holland- sche paling wordt verkocht. De heer Tj. Wigbout zou het meer in een toeslag willen zoeken. De heer Jn. Lont is voor een beperkte invoer. De voorzitter acht het beter om de in specteur der visscherij inlichtingen te vragen over deze aangelegenheid. Indien maatregelen gewenscht zijn zal deze zeker zijn medewerking ook verleenen. Aldus besloten. De voorzitter zegt nog een onderhoud gehad te hebben met eenige ingenieurs inzake het verleggen van den dam in de haven. Van de zijde der vergadering blijkt echter dat men den besrtaanden toestand maar liever houit. Rondvraag. De heer Tj. Wigbout bepleit de moge lijkheid van bet maken van een klein aan- legsteigertje aan den noordkant van den dijk. Zal worden onderzocht De heer Br. Kat heeft uit de notulen vernomen, dat men eenparig beeft beslo ten om niet meer met motorische kracht op kruikels te visschen. Spr. was echter onlangs in Den Helder en zag dat dit daar neg wel gebeurde; een dergelijke maatregel heeft dan alleen zin als dit overal geschitdt. Hierover zal met de zustervereegiiging worden gecorrespondeerd. De heer C. Bakker vraagt of het be stuur van het verbod tot kuilvisscherij in de Zuiderzee reeds afwist, voordat het in de couranten heeft gestaan. Spr. hoorde er erg van op, dat men hem in Harlingen mededeelde, dat Wieringen voor dezen maatregel was. Hij had er ech ter nimmer iets van gehoord ib de ver eeniging. De voorzitter zegt dat het bestuur het verbod slechts uit de couranten heeft vernomen. De heer M. Kooij heeft hier als afge vaardigde van de visscherjjraad bericht ontvangen en beeft verzuimd dit mede te deelen. In de visscherjjraad heeft spr. blanco gestemd voor dezen maatregel, de afgevaardigden van den Zuidkant waren er allen voor. De heer Jn. Lont legt zich er maar by neer, en wil wel eenige inlichtingen heb ben. Spr. heeft van den hoer Kat gehoord, dat het er erg geheim toegaat in den raad. De heer Br. Kat beaamt dit en zegt dat de leden van den visscheryraad wel wat te zeggen hebben, maar niets te comman deeren. Het is alleen maar een kwestie van voorlichting voor de regeering, maar in den regel komt het juist andersom uit als men zich gedacht heeft. De heer M. Kooij zegt dat er veel van aan is wat de heer Kat zegt, doch spr. heeft een schryven gekregen met de op dracht er bij om den maatregel ter ken nis aan de leden te brengen. Dit is een ernstig verzuim, en spr. vraagt excuus aan den heer Jn. Lont, en trekt hierbij het boetekleed aan, want dit ontsiert den man geenszins. De heer Jn. Kok zou gaarne de vis scherij op het Boezemmeer gedurende 5 maanden stop willen zetten. De heer Jb. Smit zegt, dat belangheb benden dit zelf wel inzien, en hiertoe ook zeker toe over zullen gaan. De heer S. de Haan kan zich er niet goed mede vereenigen dat de ondermaat sche visch voor de beplanting in het Boe zemmeer benoorden den afsluitdyk ge vangen moet worden. Terwijl niet ieder een in het Boezemmeer mag visschen. De zee moet vrij blijven. De vergadering gaat nu eenigszins ru moerig worden, doch de voorzitter doet een ernstig beroep op de leden om de saamhoorigheid niet te verbreken, wat tengevolge heeft dat de gemoederen weer kalmeeren. De heer Wagemaker zal waarschijnlijk voor een concreet tot het bevisschen van het Boezemmeer in aanmerking komen. De heer KI. de Haan heeft reeds veel hooren spreken op de haven over maat regelen welke het bestuur zou moeten nemen in het belang van den afslag. Spr. zou gaarne hooren wat voor maatregelen dit waren. De heer G. Dirks zegt dat hij gaarne zou wenschen dat alle visch welke wordt aangevoerd te Den Oever ook over den afslag ging. De onderhandsche verkoop zou spr. gaarne zien uitgeschakeld. Aan gezien de haven van het rijk is, zal men een verzoek als zoodanig moeten doen. Spr. meent dat dit een maatregel in het belang van visschers en handelaren is. Nu wordt er visch aangevoerd welke zoo wordt opgeladen en weggaat. Men kon ze aan den afslag lekker ophouden en dan vervoeren. Er gaan stemmen op in de vergadering tegen onderhandschen verkoop, doch wil men visch per schip in den haven aan voeren en daar opladen en verder ver voeren, hiertegen geen maatregelen ge nomen mogen worden. Besloten wordt in dezen geest een ver zoek tot de regeering te richten. Hierna sluiting. EEN HALSBREKEND HUWELIJK. J.l. Zaterdagavond, 2en Kerstdag trad de Tooneelvereeniging „Excelsior" van de Spoorbuurt te Anna-Paulowna bij den heer Schrieken alhier, voor een stamp volle zaal op met het succes-blijspel in 3 bedrijven van Louis Chrispyn Sr., ge titeld: „Een halsbrekend Huwelijk" of „Man en Vader", maar „Vrouw, noch Kind". Dit was het verhaal van den lichtzin nige student Max, die, om zijn kas een beetje op peil te houden, allerlei verhalen moest verzinnen om z'yn erfoom, de rentenier Peters, er steeds opnieuw toe te brengen, contanten aan neeflief te verschaffen. Zoo betrof een dezer verhalen het ver zinsel dat de neef was gehuwd, en reeds Vader van een zoon. Toen de Oom, na verloop van eenigen tijd echter mede deelde dat hij de Neef met Vrouw en kind zou komen bezoeken was Leiden natuurlijk in last. Goede vrienden werden hierop gecharterd en een pseudo-huwelljk in elkaar geflanst. De verwikkelingen welke hieruit voort vloeien hebben dan ook, zeer terecht, de origineele titel van dit stuk geschapen. Uit dit stuk bleek ook tevens nog eens weer dat datgene, wat eerst als scherts wordt bedoeld, later nog best op ernst uit kan draaien De meesten der medespelenden van Excelsior waren ons reeds van vorig jaar bekend. De toen gegeven gunstige ge tuigenis van hun spel, kunnen wij hier door weer volkomen bevestigen. Trouwens, de nieuwelinge van het gezelschap, de vertolkster van Klare, moeten wij hierdoor ook beslist compli menteeren voor haar spel. Behoudens een paar kleine haperingen, welke trouwens zeer goed gecamoufleerd werden, werd het stuk zeer vlot gespeeld, met goede uitspraak en mimiek. De grimage liet niets te wenschen over. Wij voorspellen Excelsior beslist suc ces met dit stuk, en zien deze vereeni ging eventueel volgend jaar weer gaarne terug. Als haringen in een ton werd hierna, ingoede stemming, gedanst tot sluitings uur. RECTIFICATIE. In het verslag der Raadsvergadering der gemeente Texel staat bij het raads voorstel tot aanleg van een fietspad Den HoornJan Ageweg, dat een pad ter breedte van 1.25 M. een som van 7735 meer kost «Jan een ter breedte van 1 M., dit meet zyn 735 meer. DE KE5?STDAG*EN OP TEIXEL. De Kerstdagen zijn in onze gemeente zeer kalm gepasseerd. In de verschillende kerken is met of zonder Kerstboom op de gebruikelijke wijze het Kerstfeest ge vierd, waarbij door het buitengewoon mooi weder, de kerkgebouwen zeer goed bezet waren, Op den tweeden Kerstdag zijn verder een paar uitvoeringen ge geven. Het was langs de straten extra rustig en kalm. DE TEXELSC3SE MAB&T. Door het groot aantal Zon- en Feest dagen was heden (Maandag) de markt alhier onbeteekenend. Ook het marktbe zoek, dat dit najaar zeer groot is geweest was gering. De aanvoer bestond slechts in enkele kalveren, een koe en eenig pluim vee. Varkens en biggen worden in het ge heel niet aangevoerd. Op de boerderijen wordt pl.m. 16 cent p. p. voor slachtvar- kens betaald. De eierenprijs aan de veiling bleef on geveer gelyk aan die van vorige week, de middenprys (eieren van 60 kg) bedroeg pl.m. 5.40. VEEL HOUT AANGESPOELD. Hedennacht is, vooral by de Koog, zeer veel hout aangespoeld. De herkomst is nog onbekend, doch men vermoedt dat men hier zeer waarschijn lijk met verloren deklast te doen heeft. Hedenmorgen is reeds een begin ge maakt met het opruimen. O u d e s c fe i 1 d. KERSTFEEST Vf ERBfG. Tweede Kerstdag heeft de Vrouwenclub van de S.D.A.P. met de meisjes van de beide naaikransen het Kerstfeest gevierd in de bewaarschool. Als spreekster trad op mej. Krul van Sehagerbrng. Een fees telijk verlichte kerstboom ontbrak natuur lijk niet. Door de meisjes werden allerlei toepasselijke liederen gezongen, terwijl ook mej. KooyKuyper en mej. T. Bruin zeer verdienstelijk een paar zangnum- mertjes ten beste gaven. De kleine meis jes werden rijkelijk onthaald en aan het einde der avond keerde ieder met een aardig pakje huiswaarts. Den Burg. KERSTVERGADERING S. D. A. P. Afd. Texel. Voor deze vergadering, zoo juist voor drie Zondagen, verwachtten wjj een ge ringe opkomst, te meer daar er aan deze bijeenkomst, waarin als spreker optrad de heer Geert van Oorschot met het onder werp „Vrede of Dood". Het bleek, dat we juist hadden gezien, want slechts een 40- tal personen was present. De bijeenkomst weid geopend door den voorz. der afdeel., den lieer Jb. Bruin, die mededeelde, dat de spreker voor dezen avond zou aantoonen, dat de S.D.A.P. met deze Kerstvergadering zal demonstreeren, dat zii met dien vrede niet bedoelt het twee dagen aaneen uitziqgen van deze leuze in de kerken; neen, aan den vrede zit meer vast. Daarna kreeg de heer Geert van Oor schot het woord. Deze spreker begon met in een uitvoerig pleidooi uiteen te zetten, dat in de wereld zich bevinden twee groote tegenstellingen, die de ooi-zaak zyn van den geweldigen klassenstrijd, die wy in de wereld aajitreffen, deze toeenstellingen zijn het kapitalisme en het proletarisme. Het eerste is die van de bovendrijvende klasse, do laatste van de onderliggende klasse. De strijd van de S.D.A.P. gaat tegen deze kapitalistische klasse, die steeds pa rasiteert op het proletariaat; dit zien wy thans ook weder allerduidelijkst aan den dag komen; wanneer de winsten in de be drijven achteruitgaan, zet men eenvoudig weg de arbeidskrachten op straat. Op het huidig moment zyn er niet mineer dan 3( millioen werkloozen, dat wil zeggen hon ger van meer dan 100 millioen personen. Men beschuldigt het proletariaat ervan, dat zii dezen chaos heeft veroorzaakt door het voortdurend loonopdriiven. etc. Niets is minder waar. Deze ellendige toestand is zuiver van kapitalistischen oorsprong; de kapitalistische maatschappij is zoo ziek, dat de ziekte aan alle zijden uitbreekt. Eerstdaags zult ge zien, dat een ernstigen aanval zal worden gedaan op uw loonen en op de sociale wetten, die wii met zooveel moeite hebben veroverd. Wii zullen dan eerst ons socialistisch beginsel behoorlijk kunnen uitvoeren, als wij de grondslagen der kapitalistische par tij geheel omver hebben geworpen. Spr. wees er verder op, dat de kapitalis tische klasse zich bedient van verschil lende apparaten om zich tegen 't groeien de proletariaat te beschermen. Tenslotte besprak spr. nog uitvoerig het imperialisme of de z.g. koloniale onder drukking. Ne de pauze besprak de heer Van Oor schot de wenschelykheid van de aanslui ting bii de S.D.A.P. vooral in dezen tijd. De bijeenkomst werd weder door den heer Jac. Bruiin gesloten met een kort op wekking om zich zoo spoedig mogelijk als lid op te geven en lezer te worden van het soc.-dem. hoofdorgaan. „RAMON TAMELLO". De onlangs weder opgerichte rederij kerskamer „Texel", voerde Vrijdagavond in hotel „Texel" het blijspel „Ramon Tamello" of de held van 't Witte doek" op. Zooals steeds op den 2den Kerstdag, was de zaal tot de uiterste hoeken ge vuld. 't Bleek dat 't bestuur met de keuze van dit blijspel bizonder was geslaagd; de op voering is een groot succes geworden. Dit was nu niet eens een blijspel waarvan de inhoud niet naverteld kan worden, 't Stuk brengt ons in 't familie-leven van een Dokter in de oude letteren, Frans van Berlevaard, een man, die 20 jaar ouder is dan zijn vrouw Mary; hii is zeer verslaafd aan zijn studie en gaat bijna nooit met zyn jonge vrouw nit. Zii gaat veel naar de bioscoop en raakt geheel in verrukking over het optreden van een filmartist Ramon Tamello; het wordt een ziekelijke dweeperij, die haar droogstop- peligen man geweldig tegen de borst stuit. Hij en een vriend Mr. Menno van Eckeren nemen, om de vrouw van deze dweeperij te genezen, hun toevlucht tot een list; ze willen de jonge vrouw schijn baar in aanraking brengen met den film artist, die opdracht krijgt de jonge vrouw- door bruut optreden van haar dweeperij te genezen. De man, die echter de rol van den artist zal vervullen, is een laag gezon ken individu, die de jonge vrouw tracht te verleiden. Het gevolg is bijna een echt scheiding. Ten kantore van den advocaat komt echter later de verzoening weder tot stand; zy wordt van haar verliefdheid op den filmartist genezen en hii van zijn ver oordeel tegen de genoegens, die zijn vrouw liefheeft. Het stuk werd uitstekend gespeeld, er komen slechts weinig personen in voor, het was daarom ook zeer geschikt voor dit gezelschap. Een bizonder woord van hulde meenen wij Mej. Huisman te moeten bren gen voor haar keurig §pel als Mary, de vrouw van Berlevaard. Ook het spel van Stiggeïbout als Mr. Van Eckeren was uit nemend. De heer S. de Waal speelde de rol van Dr. Van Berlevaard weder op de voortreffelijke wijze, die wij dat hier reeds lang van hem gewoon zijn. Een geheel nieuwe kracht voor dit gezelschap was de heer Olivier, die de minder sympathieke figuur van Emil Jaski moest vertolken, zyn samenspel met Mary vooral -was zeer goed. De overige rollen, die van Ober, een huisknecht, een typiste en een kamer meisje, waren bii de heeren G. Bakker, P. Roeper en Mej. N. Zuidewind in zeer goede handen. Een druk, doch gezellig bal sloot den avond. VERKEERSONGEVAL. Vrijdag kwamen op het kruispunt hij hotel „De Zwaan" een rijwiel en een paard en kar in hevige botsing. De motorrijder, een zoon van den heer Boot te De Waal, liep vrij ernstige wonden op; de bestuur der van het rijtuig, de heer Jb. Zym, bleef ongedeerd. Oosterend. In de werkplaats van Gebrs. Dros te Oosterend geraakte Donderdag de luxe auto van den heer Van Lieren in brand, toen men de motor aanzette. Door het spoedig ingrijpen met een bluschapparaat was men de brand spoedig meester. De schade was zeer gering. MUZIKALE RONDGANG. Op den eersten Kerstdag om half negen werd door het muziekgezelschap „Excel sior" een muzikalen rondgang gehouden door de straten van Oosterend. waarbij eenige Kerstliederen ten gelioore gegeven werden, welke zeer in den smaak vielen. Er heerschte een groote drukte op straat. SCHOORSTEENBRANDJE IN HET PRINS HENDRIKHOTEL IN HET NOORDEN. Maandagavond werd brand gealarmeerd in 't voormalige Prins Hendrikhötel in den polder 't Noorden. De motorspuit rukte uit, doch toen men van hier op de plaats des onheils aankwam, was 't vuur reeds gebluscht, zoodat de spuit direct teruggevoerd kon worden. De brand had zich bepaald tot een schoorsteenbrand; daar 't groote gebouw echter thans door twee gezinnen wordt bewoond (n.1. de families Dob en Jansen) was 't spel uit rukken van de brandspuit, bij den feilen wind van gisterenavond, geen overbodige maatregel. Op 't gerucht van den brand begaven velen van Den Burg zich op weg naar de plaats des onheils, daar men echter op eenigen afstand van 't gebouw niets van den brand zag, maakten slechts weinigen den tocht geheel naar't ver afge legen gebouw. Binnenland. NIEUWBOUW. Niet alleen aan het westelijk deel van ons dorp worden thans nieuwe woningen gebouwd, doch ook aan het oostelijk deel zullen nieuwe huizen verrijzen. Door de heeren Drijver en Trap is aan dat gedeelte bouwgrond^ aangekocht, waarop spoedig nieuwe huizen gebouwd zullen worden. Burgerluie Stand van Texel van 22 tot en met 28 Dec. 1931. GEBOREN: Oornelia Maria, d. v. Cor- nelis Kuip en Agatha Witte; Gerard, z. v. Pi eter Gerrit Spigt en Maria Agatlia Bar- horst; Jan, z. v. Adriaan Johan Hocger- werf en Jantje Dijker; Elisabeth A vat ha, d. v. Oornelis Johannes Schoenmaker en Aagje BaiTurst. GETROUWD: Hendrik Bruyn en Maria Neelt.je Rab. Gevonden: 2 portemormaie's, 1 dop van beneine-reservoir en 1 motorbroek. Toen Zondagavond half 11 W. V., uit Engelen, met zijii meisje haar zuster naar den trein in Den Bosch had gebracht, werd hy bij de veemarkt aldaar opge wacht door J. Venrooy, uit Orthen, die vroeger met het meisje verkeering had gehad. Deze viel W. V. met een gummi stok aan, waarop deze zijn zakmes trok en Venrooy daarmee eenige steken toe bracht, waardoor een slagader in den hals werd doorgesneden. W. V. ging daarop met zijn meisje naar huis. Een automobilist vond het zieltogende slacht offer en waarsehuwde de politie. De man leefde nog, doch kon geen verklaring meer afleggen en overleed spoedig. W.V. werd te EDgelen door de Bossche recher che gearresteerd. Hij was vroeger al eens door den verslagene mishandeld. KERSTBOOM IN BRAND. Vrouw loopt ernstige brandwon den op. Zondagavond is ten huize van de familie D. G. aan den Nieuwen Wandelweg te N. Amstel tengevolge van het vlamvatten van z.g. engelenhaar een Kerstboom in brand gevlogen. Bij de pogingen om de bran dende boom naar buiten te werpen ge raakten de kleeren van de vrouw deS hui zes in brand. Zij kreeg ernstige brand wonden aan borst en gelaat en moest naar een ziekenhuis worden overgebracht. De brandende Kerstboom had ook de gordij- nen aangetast. Men slaagde er echter in met eenige emmers water dit gevaar te boven te komen. Een kostbare oud-Chi- neesche kast werd onherstelbaar bescha digd. EEN HUISJE OMVER GEREDEN. Gisterenmorgen omstreeks 8 uur reed een groote vee-auto over de Veemarkt te Rotterdam. Bij het nemen van een bocht botste het achterstel tegen een houten kantoorgebouwtje, waarin de verificateur J M. B. uit de Benthuizerstraat zat te verken. Het huisje viel om. De heer B. heeft wonden in het gezicht opgeloopen. Hij is in het ziekenhuis aan den Coolsin- gei behandeld. DE OUDSTE INWOONSTER VAN AMSTERDAM. De oudste inwoonster van Amsterdam, mevrouw C. B. StasPoulviquet, is op den Tweeden Kerstdag 102 jaar gewor den. Zii geniet over het geheel een goede gezondheid. Alleen is zy wat doof. We gens een lichte ongesteldheid werd de feestdag in stilte gevierd. Maar natuurlijk waren er vele schriftelijke gelukwenschen. Haar oudste zoon is thans 77 jaar. Zij heeft 11 kinderen gehad, van wie er acht nog in leven zyn. Mevrouw Stas heeft on geveer veertig kleinkinderen en ongeveer vyf-en-vyftig achterkleinkinderen. BEROOVING. Van bijna 2000 gulden. Op de trap van een kantoor aan de Heerengracht te Amsterdam is een jonge dame door een man aangevallen. Hy ont rukte haar een actetasch en vluchtte daar mee. In deze tasch was 1973, hoofdzake lijk bestaande uit bankbiljetten benevens een spoorwegabonnement Bussum—Am sterdam. Buitenland. DE GROOTE BRAND TE SPRINGFIELD. 17 menschen omgekomen. Nader wordt omtrent den hotelbrand te Springfield in den staat Massachusetts gemeld, dat het hotel geheel in vlammen is opgegaan. Van de gasten en bewoners konden slechts 31 personen in veiligheid worden gebracht, waarbij twee personen ernstige brandwonden opliepen. Zeventien perso nen kwamen echter bij den brand om het leven. Reeds konden vijf lijken uit de roo- kende puinhoopen worden geborgen. De overige twaalf slachtoffers worden nog vermist. COMMUNISTISCHE ONLUSTEN IN CHILI. Drie-en-dertig dooden. Ook in Vallonar hebben ernstige botsin gen tusschen Chileensche troepen en com munisten plaats gehad. Het aantal dooden bedraagt twee-en-twintig. In totaal zijn gedurende de Kerstdagen by de botsingen tusschen communisten en militairen in Copiapo en Vallonar 33 personen gedood. GROOTE BRAND IN EEN SPOOR WEGET ABLISSEMENT. 11W arbeiders werkloos. Tengevolge van een lievigen brand in de werkplaatsen van de Pensylvania- Spoonyegniaatscliappijen te Altoria (Pen- jsylvaniaj zijn 1100 arbeiders werkloos ge- worden. De schade bedraagt meer dan l1/, millioen dollar. Er zijn geen persoonlijke ongelukken.

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 11