VIERDE BLAD HET EILAND TEXEL IN 1931. HELDERSCHE COUR&MT VAN DONDERDAG 31 DECEMBER 1931 WïERiNGEN EN DE ZU3DïaRZEEWE*?*<cw 1931. Het begin van een zeer bevredigend resultaat. Uit de publicaties blijkt trouwens, dat van de den, is echter uit een journalistenduim gezogen. Evenveel attentie bewees de pers aan de eerste gladiolen van den kweeker Brakenhoff, aan de Texelsche schapen, die tijdens den zomer op de gras- en klavergronden werden geweid. Weinig attentie ondervonden uit de Ned. Botanische Ver. geïnteres seerd. Om verstuiving tegen de gaan, werd een deel der zandgronden met behulp van woelmachines voorzien van een klei- Bevolkkig. 1931 vond hier, als elders "de'burgers gebogen over de vele vragen "an de volkstelling. Het resultaat der telling «'as> dat Wieringen op 1 Ja nuari inwoners bleek te hebben, een getal, dat eind December tot rond 6000 was gestegen- Een verdubbeling dus, vergeleken met de oude bevolking van 3000. Uit deze en andere cijfers blijkt het best de invloed der Zuiderzeewerken. De omstandigheid b.v., dat Wieringen een surplus van mannen heeft (op 1 Jan. 2870 mannelijke tegenover 2595 vrouwelijke personen), staat in verband met de vele mannelijke arbeidskrachten. Ook het feit, dat naast 1325 woningen niet minder dan 131 woonketen, 17 woonwagens en 48 woonarken en schepen werden aan getroffen, wijst op den bljzonderen tóe stand. Het ligt dus in de lijn, dat aan het Wieringer jaaroverzicht weer een en ander over de Zuiderzeewerken vooraf gaat. De Zuiderzeewerken. Twee belangrijke werken zijn het ge weest, die dit jaar de aandacht sterk heb ben getrokken: de voortgang aan den afsluitdijk en de cultiveering van den Wieringermeer. In binnen- en buiten land is hiervoor een zeer groote belang stelling. Het geheele jaar heeft het ge wemeld van bezoekers, deskundigen en niet-deskundigen, ministers, militairen, landbouwers, journalisten en wat niet al. Alleen reeds de rondvaartbooten van Gebr. Kaan vervoerde duizenden per sonen. De afsluitdijk. Wat betreft de afsluitdijk: hierbij heeft driemaal de belangrijke gebeurte nis plaats gevonden van het dichten van - een sluitgat- In den loop van den zomer motorfiets over een uitstekenden weg. is gesloten het dijkvak Javaruggen (tus-postkantoortje in de Cantine bij Sluis I schen Breezand en Vlieter), daarna de werd vervangen door een nieuw en groo- Blinde Geul (tusschen Breezand en Mid- delgronden). Vooral bij laatstbedoelde sluiting zijn groote moeilijkheden te overwinnen geweest in verband met den stroom, doch geconstateerd mag worden, dat de ingenieurs en aannemers ook der gelijke harde noten weten te kraken. Het vastgestelde programma voor 1931 was hiermee uitgevoerd, doch de omstandig heden leidden tot een derde sluiting, n.1. van de Middelgrmonden. Hier lag n.1., evenals in de Vlieter, een beteugelings- dam, om uitschuring door den stroom te voorkomen. Bij duikeronderzoek bleken nu de zinkstokken, speciaal ijzerdraad en ijzerkoord, door het zeewater aangetast te zijn, waarom het gewenscht- werd ge acht ten spoedigste het dijkvak te leggen- Mede in verband met de gunstige weers omstandigheden is dit vlot verloopen; op 22 November was ook dit deel van het werk voltooid, opengebleven is nu alleen nog de Vlieter (pl.m. 5 K.M- beoosten Den Oever), waar de zinkstukken een jaar later zijn gelegd en dus minder heb ben geleden. Als in 1932 ook deze opening wordt gedicht, zal het grootsche werk ::n b^s'ecT hebben gekregen. der boeren geen resultaat bereikt. Inj Vermeldig verdient nog een besluit den raad kwam ook ter sprake de vesti- van Armvoogden tot vermindering der ging van industrieën (vischrookerjjen) landhuren. De plaatselijke politiek. De raad is ook al enkele malen ter sprake gekomen, de plaatselijke politiek te Den Oever. Er schijnen wel gegadig den te zijn, die echter moeilijkheden on dervinden bij het verkrijgen van terrein aan de haven te Den Oever. De raad heeft daarom besloten bij den minister van - waterstaat aan te dringen op medewer- moet ook nog eenige vermelding vinden, king in dit opzicht. Van belang is in dit De verkiezingen hebben heel wat drukte opzicht ook, dat er zekerheid is verkre-1 veroorzaakt. Bijde Statenverkiezingen, gen omtrent een zijlijn van de aan te j waarbij als candidaat der vryzinnig-ae- leggen spoorweg naar d* Oeverschemocraten o.m. was gesteld de heer U. J. haven. i Bosker, verkreeg deze meer dan 1000 Een typische kwestie is nog geweeststemmen. De raadsverkiezingen hebben landbouwwetenschap het meest mogelijke de beruchte wisaelstaking, een uiting meer emotie gebracht dan ooit te voren, profijt wordt getrokken. Wetenschappe- van soliditeit met den wissellooper den Het begin is geweest een zeer scherp lijke bedrljfsvorming is het wachtwoord, heer C. Duynker, die lange jaren tot gesteld geschrift van den S.D.A.P., die Het bericht, dat het eerste roggebrood j volle tevredenheid zijn werk verrichtte tot het laatst een groote activiteit heeft uit de Wieringermeerrogge was gebak- en zonder eenig overleg zijn conjé kreeg, ontwikkeld. Daartegenover is een com- ken, is als een loopend vuurtje door de De daarop gevolgde weigering dér zaken- pers gegaan; dat bakker K. Halfweg de menschen op zijn opvolger te betalen, eersteling aan de koningin had gezon- heeft tot een bevredigend resultaat ge leid, n.1- tot wederaanstelling van Duyn ker. Verkeer. binatie van vrijzinnig-democraten en visschers ontstaan, die zich ook geducht heeft geroerd. Katholieken en Anti-revo lutionairen zijn meer op den achtergrond gebleven. Het resultaat is geweest dat de Vrijz-dem. 882 stemmen behaalden, de visschers 434, de Soc.-dem. 607, de Kath. 158 en de Anti-Rev. 141. De Vrjjz.-dem. en Soc.-dem behielden daardoor hun 5 en 3 zetels, de visschers daalden op 2, de Het verkeer bleef buitengewoon druk daaren- en de hoofdweg buitengewoon slecht. On- R tegen lle varkens, die in bescheiden ge- danks de herhaalde verzoeken is voor de Kath. kregen weer als vroeger één zetel tale werden gehouden, naar ons werd j verbetering nog steeds geen rijkssubsi-1 Uit den raad verdwenen de heeren Jb. medegedeeld, ten dienste van de malaria-die losgekomen, waarop de groote ver- Lont (visscher) en J. Kooy (vrijz.); nieuw bestrijding, als een verzamelpunt, waar j betering wacht. Met kleileem werd tijde- kwamen de heeren J- Doves (vrijz.) en T. de muggen gemakkelijker zijn uit te J lijk eenige verbetering bereikt; dit onder-H. Boersen (R.K.) roeien- En voor de onkruidverspreiding houd werd echter nogal kostbaar, terwijl De wethoudersbenoeming heeft nog heeft zich alleen de Zuiderzeecommissie het bij droog weer veel stof, bij nat weer een groote verrassing gebracht, doordat veel modder opleverde. Al met al heeft de heer J. Bosker niet werd herkozen, de raad zich vrijwel in elke zitting met Dat de vrijz.-dem. hierbij uiteenvielen en de wegenmisère geamuseerd, terwijl een de gekozene, de heer P. Kaan, zijn be- uit de burgerij gevormd comité van actie noeming aannam, heeft in de kiesveree- op dit punt ook nog een duit in het niging vrij wat rumoer veroorzaakt, dat laagje of met stroowisschen bekleed. De zakje heeft gedaan. Ook de weg over den nog niet bedaard is. zandgronden komen voornamelijk voor in Polderafdeeling I, bezuiden De Haukes. Zandgrond is spoediger ontzild dan klei grond; vandaar, dat dit terrein reeds zoo vroegtijdig bezaaid kon worden. De samenstelling van den grond zal ook leiden tot verschil tusschen de we gen; wegens de inklinking zal op de zwaardere gronden n.1. klinkerbestrating worden toegepast, terwijl in afdeeling I gesloten wegdek komt. Aan de wegen is reeds hard gewerkt en, kon het in het voorjaar nog gebeuren, dat de populaire postbeambte Theunissen vrijwel in den modder verdween op zijn reizen van De Haukes naar Sluis, thans tuft hij op zijn afsluitdijk Van EwijcksluisWieringen j Ëen woord van waardeering voor wat heeft reden tot klagen gegeven, omdat de de heer Bosker in lange jaren van be- verbreeding daarvan het verkeer sterk langeloos werk voor de gemeente heeft belemmerd heeft. Verschillende min of gedaan, mag hier niet ontbreken, meer ernstige ongelukken zijn op deze drukke verkeersweg daarvan het gevolg geweest. Overigens zijn verschillende verkeers- verbeteringen tot stand gekomen, waar van we noemen de verbreeding van de Hoofdstraat, voor de Katholieke Kerk; de verruiming van de hoek Koningstraat Elftstraat; de bestrating en rioleering van de Smidssteeg en de aanleg van een straat op het schoolterrein te Den Oever. De heer Tijsen (visschers) werd her kozen. De S.D.A-P. blijft dus in de oppo sitie. De sterk gegroeide afdeeling ver loor dit jaar een bestuurslid van de oude garde, door het aftreden wegens hoogen leeftijd, van den voorzitter, den heer W. F. Lub. Van de onderwerpen, in den raad be handeld, die niet elders ter sprake ko men. noemen we de vasstelling van een ambtenaren-reglement, de adhaesiebetui- Jeugdbeweging. Naast de J.V.O., die, zooals een goede jeugdvereeniging betaamt, zeer actief is geweest, een propaganda-avond gaf, ad- spirantengroepen vormde en in het alge meen veel van zich deed hooren, kwam als tweede geheelonthoudersjeugdorga nisatie de J-G.O.B. De belangstelling, die in de kringen der jugdbeweging bestaat voor het vre desvraagstuk, bleek o.m. uit de door den V.C.J.B. en Doopsgez. jongeren georga niseerde J.V.A.-avond in het voorjaar. In December werd nog een vredesavond gehouden, ditmaal niet van een bepaalde vereeniging. Spreker op den laatsttn avond, die zeer goed bezocht werd. was de heer W. L- v. Warmelo. Beide avon den werden gehouden in de Herv. kerk. Als jeugdvereenigingen op kerkdijken grondslag zijn verder te noemen een tweetal jongelings-vereenigingen, een meisjesvereeniging en de Driehoeks- meisjes. De laatsten gaven in December, samen met de Herv. jongelingsvereeni- <ring, een goed geslaagden avond te Den Oever. Kerkelijk leven. Den Oever is een der centra van het werk van de Gereformeerde en Her vormde kerken onder de Zuiderzeewer- kers. De Geref. candidaat Jonker ver- trok; op 22 April werd een afscheids- avond gehouden. Zijn opvolger werd de j heer P. Robbers. Eveneens vertrok de heer J. Bosma, evangelist te Hippolytus- hof. De heer K- O. Finkensieper van het j N.H. comité „Land in Zicht" ging van Den Oever naar Sluis I, waar ook werk zaam zijn de heer Wielinga (Geref.) en pastoor Braak. Te Den Oever, waar voor „Land in Zicht" werkzaam was de heer Franck, werden diverse bijeenkomsten gehouden. Een zangvereeniging werd opgericht. Van de Herv. gemeenten te Hippoly- tushoef en Oosterland en de Doopsgezin de gemeente valt weinig te vermeiden; de laatste bleef het heele jaar vacant. De oude Burenpomp op het Kerkpleinging aan een adres inzaker de mobilisa- moest, als wijlen Naatje van de Dam, voor tie-invalieden, de renteverlaging van het verkeer wijken. j enkele geldleeningen en de electrificatie Onder de autobushouders onstond aan van de nieuwe straat te Den Oever. Ver ter gebouw, waar ook een Direcf.ekantoor j het eind van het jaar een hevige run om schillend, vereenigingen (vakonderwijs, Diverse onderwerpen. Bezien we tenslotte het gebied, dat in de krant wordt bestreken door het „ge mengd nieuws", dan constateeren we een groot aantal ernstige ongelukken. Een woord van herdenking moge hier plaats vinden voor hen, die vielen als slachtoffers van hun beroep. Groot is de ontsteltenis geweest, gewekt door de ramp van de sleepboot „Veerga" op 6 Juni, waarbij kapitein, stuurman en ma chinist het leven verloren. Zij, met een bakschipper uit Den Helder en een Zeeuw arbeider, die beiden verdronken, geven voor het jaar 1S31 meer ongeluk ken dan voorheen bij de Zuiderzeewer ken plaats vonden. Ook in ander opzicht waren er ernstige ongelukken; een motor ongeluk, dat twee jonge menschen het leven kostte, een tweetal doodelijke on gelukken van kinderen liggen nog versch in het geheugen. Er was slechts één ernstige brand. Den Oever kwam dit jaar in het bezit van een motorspuit. Het jaar 1931 was nog geen twee uren oud, tóen eeen inbraakpoging in den Polder Waard Nieuwland werd onder nomen. Een slecht begin, dat overigens niet herhaald werd. De brigadier van politie, de heer C. Witvliet, die naar Dokkum vertrok, on dervond bij zijn vertrek vele blijken van sympathie. Als zijn opvolger arri veerde de heer A. Bergsma van Egrnond aan Zee. Besluit. Het jaar overziend, kan geconstateerd worden, dat Wieringen een drukken en interessanten tijd doormaakt, maar dat het oude Wieringen voorgoed verdwe nen is. De laatste stukjes zijn of worden opgeruimd: de burenpomp en de buren- plicht en zelfs.... de huwelijksvoltrek king op Zondag, die dit jaar werden afgeschaft. De tijd gaat voort en de we reld verandert, ook het vroeger afgeslo ten Wieringer wereldje. in werd aangebracht en dat reeds lang telefoon- en telegraafverbinding heeft Sluis I is reeds een dorp geworden met een honderdtal inwoners en vele huizen in aanbouw. Er is een school onderge bracht in één der huizen, waar mej. Van concessies voor de Wieringermeer. Be- malariabestrijding, instituut, drankbe slissingen hieromtrent zijn nog niet ge-strijding) ontvingen subsidies, nomen. Een vooruitziende onderneming Het onderwijs. Visscherij. Evenals het vorig jaar, is ook nu weer het onderwijs een bron van veel zorgen De kwestie van den bouw van een Kath. school is nu tot voor de Kroon uitgevochten; zooals te verwachten was, gaat de bouw door. Een aantal Christe- De visscherij geeft aanleiding tot de 11«ke adressanten tegen den bouw van volgende opmerkingen. De ansjovis-een openbare school te Den Oever werd vangst met netten besomde slecht', on-daarentegen uit wandelen gestuurd. Ver- danks de ruime vangsten, door de lage moedeljjk is de minister nu voorloopig prijzen; bij de ansjoviskuilvischerij wer-van de Wieringer schoolkwesties verlost, den de lage prijzen door zeer overvloe-M.i.v. 1 Sept. werd in de oude school dige vangst goedgemaakt. Alikruik ei i te Hippolytushoef een Kath. hulpschool vroeg reeds aan voor een dienst Alk maarLeeuwarden over de Afsluitdijk, terwijl een aanvrage om vergunning Harlingen de Wierigermeersche kinde-j voor een dienst WieringenAmsterdam i ren onderwijst, er zijn Hervormde, Ka- geen genade kon vinden in het oog van geweest, tholieke en Gereformeerde gesetelijken Ged. Staten en er is een wijkverpleegster. Midden door de nederzetting heen loopt de grens tusschen Wieringen en Medemblik. Ook het aantal landbouwschuren, ver spreid in den polder, is en wordt snel uitgebreid. Bij de schuren komen wonin gen, overigens wordt de bebouwing ge concentreerd. Van de ruim 2000 arbeiders waren er 500 ondergebracht in kampen; ruim 1000 woonden in het oude land om de Meer; 500 waren daar als kostgangers onder gebracht. Toen op 19 Maart de 10-uren- dag 'werd ingevoerd, leidde de ontevre denheid der arbeiders tot een staking De prijs van gevischt zeegras was duur,- maken van een plan opgedragen aan den van pl.m. 300 arbeiders van Wieringen, doch de productie eerst zeer slecht, door- architect, den heer J. A- Peeters, die ook meest ongeorganiseerden. Er was anar-1 dat er eenvoudig niets aanspoelde. Dit de leiding heeft bij den bouw van het chistische invloed, hoewel de bouwarbei-leidde tot een vergadering van de pach- Herv. gesticht voor ouden van dagen, dersbonden de eischen der stakers ge-ters der dure dijksperceelen, die eenTot hoofd der O.L. school te Wester- ndere werken. rechtvaardigd achtten. Veel kwestie is request verzonden om pachtverminde- land werd benoemd de heer H. N. Cor- er geweest over de vraag, of het werk I ring. Nadien is er een korte periode ge- nelissen; tot hoofd der R.K. school de Voor over te gaan naar den Wierin-J grondwerk of landarbeid was; de Direc-komen, waarin meer zeegras aanspoelde;heer Joh. Geerts. Benoemd werden ver- germeerpolder, noemen we in het kort tie nam het laatste aan en heeft alleen helaas kwam toen de crisis als spelbre- der: mej. E. Groenland (OL. school Oos- de kleinere werkzaamheden, die zijn uit- contact gezocht met de landarbeidersbon- ker; de handel stagneerde, niet het minst terland); mej. K. Langedijk (O.L. school gevoerd. Als zoodanig kunnen worden den. Later is, na een enquête onder de door het wankelende pond, en het zee- i Westerland); de heeren F. H. Slik en A, waren bevredigend; de prijzen vrij goed. Wulken dito; hierbij was de prijs lageiL maar de vangst beter. De palingvangsV was slecht, de prijs laag. Beter was de botvisscherij, die behoorlijke pi-ijzen gaf," geopend; de bouw van een nieuwe werd aanbesteed. De Christelijke school te Den Oever kwam bijna gereed. In den bouw van een openbare school zat geen schot; na veel critiek in den raad is thans het Het jaar 1930 heeft den ambtenaren van den Burgerlijkenstand in deze ge-1 meente veel arbeid gegeven. De lijst der ingekomen personen overtreft verre, die van voorafgaande jaren, doch ook het aantal personen, dat onze gemeente ver liet is veel grooter dan gewoonlijk; het boortecijfer was hooger dan normaal, doch het sterftecijfer bleef vrijwel gelijk. I Dit druk komen en gaan is in hoofdzaak toe te schrijven aan de vele personen, van j elders, die bij de Texelsche dijken werk- zaam waren, ook het hoogere geboorte cijfer is aan het tijdelijk verblijf van deze arbeiders met hun gezinnen toe te schrij ven, van een bevolkingsvermeerdering kan dan ook moeilijk gesproken worden, al verblijven ook thans nog wel vreemde ar beiders met hun gezinnen in deze ge meente en is het bevolkingscijfer hooger dan 31 Dec. 30, toen het bedroeg 7613 zielen. Het aantal geboorten bedroeg tot 20 Dec. 147: 75 jongens en 72 meisjes. Ge storven tot dien datum 25 mannen, 30 Bevolking. I dienst op 350.819.20 en voor den kapi- taaldienst op 22.889.50. De cijfers voor dit jaar bedroegen resp. ƒ324.861.65 en 18.119.46. Geldleeningen. genoemd het plaatsen van den boven bouw der draaibruggen te Den Oever en Kornwerderzand, het aanaarden der uit- waterings- en schutsluizen, het plaatsen van de schuiven in de uitwateringsslui zen en het maken van twee leidammen als Noordelijken toegang tot schutsluis te Den Oover (dit laatste werk wordt uitgevoerd door de firma De Vries en Van den Bosch, terwijl de bruggenbouw werd opgedragen aan de N.V. Machine fabriek Thole te Enschedé). Ook moeten nog worden vermeld de verdedigingswer ken (schuilplaatsen en kazematten), die door de genie te Den Oever en Kornwer derzand worden aangelegd. De Wieringermeer. De ontginning van de Meer heeft het heele jaar werk gegeven aan ongeveer arbeiders, de 9-urige dag ingevoerd. Vrijwel het heele jaar werden onder de arbeiders, de 9-urige werkdag ingevoerd- werk en lage loonen. De geestelijke verzorging der arbei- Eendebak (Chr. school; mej. M. v. Hui gras werd onverkoopbaar. De oogst van gemaaid zeegras was j zen en mej. D. Bakker (R.K. school), normaal, de afzet slecht. Ontslag verkregen mej. M. S. A. Glaser Bij het chapiter visscherij moet zekeren de heer C. H. W. v. Rossum du Chat- een woord worden gewijd aan den keur-tel, beiden wegens vertrek naar Indië. ders is boven reeds genoemd. De Natio- meester der zeegras-exploitatie, den heer nale Commissie tegen het AlcoholismeA. Zomerdijk, die in het najaar overleed, nam in het najaar de eerste proeven met (Een zeer bekend figuur is hij geweest- recreatiewerk (film- en voordracht- Aan de geschiedenis van de zeegras avonden). Ook de gezondheidsbelangen,! exploitatie is zijn naam onverbrekelijk riirf'S speciaal de malariabestrijding, vroegen verbonden; van het eerste begin af is hij ^t én organiseerde handwerk ursi s de aandacht. de behartiger van de belangen der zee- G ,e5°® w fJv We kunnen hier met verder ingaan op grasvisschers geweest en tot het laatst j Ln'comité van artf« Wn w de belangrijke kwesties, die over Zuider-j heeft hij zich hiermee bezig gehouden n -tie tesen het wetsont- voaurorlron on Wmninrfflymoomiitrfinnionf f^rClr- oln i4. tt»i_ Ontwikkeling en kunst. Verschillende vereenigingen waren ^zeegras-werkzaam op ontwikkelings- en kunst- zeewerken en Wieringermeerontginning aan de orde zijn geweest, zooals de wijze van uitgifte der gronden (verkoop, erf- Ook als voorzitter van het Visschers- fonds heeft hij veel voor de visschersbe- volking gedaan, terwijl het katholieke inrichting van de Meer. Bovenal is de vraag gesteld: moeten de Zuiderzeewer- ken worden stopgezet of niet; een vraag, 2000 arbeiders. Het is zeer interessant waarop de crisis en de zeer tegengeval- van nabij de ontwikkeling te volgen van len kosten invloed uitoefenden, de modderwoesternij tot een geordend en i pacht of eigen beheer) en de bestuurs- vereenigingsleven door zijn overlijdeh bewoonbaar gebied. Geconstateerd mag worden, dat er zeer snel wordt gewerkt- Meermalen is al de vergelijking getrof fen met de Haarlemmermeer, en daarbij blijkt afdoende, hoe veel verder men hans in technisch en organisatorisch ver mogen is gekomen. Goede organisatie i.s het kenmerk van de ontginning van de Meer, niet alleen op landbouwkundig maar ook op sociaal gebied. De leiding van de ontginning is opge dragen aan de Directie van den Wierin- germeerpolder, gezeteld te Alkmaar. De minister van waterstaat benoemde op 15 Januari tot voorzitter van dit college Ir. S. Smeding. Tal van organisaties en commissies hebben verder een taak: we noemen de sociaal-economische afdeeling van den dienst (leider Ir. A. Roebroek); de daarmee in connectie staande commis sie van advies, waarin autoriteiten op het gebied van bouwkunde en volksgezond heid zitting hebben; de commissie voor de volksgezondheid (hygiënische verzor- ,<?er Uidelijke en blijvende inwoners). Met do ontginningswerken is ook dit sóh» Sjeest de Ned. Heide Maat- d«1pP^1>'l vj'.aarnaast echter zijn gekomen HaofJu11 11 et ingenieursbureau Van cultunrmP .e, honing en de Landbouw- ainnomappij- Diverse kleinere 's venden werk bjj het onder- Middelen van bestaan, arbeidersbevolking. De een groot verlies lijdt. Zijn tallooze be kenden bewaren van hem de herinnering aan een vriendelijk en opgeruimd man, altijd vol oude herinneringen en altijd bereid om ieder te helpen. Een stuk Wie ringer geschiedenis is met hem verdwe nen. Nog tijdens zijn leven is tijdelijk als keurmeester opgetreden de heer B. Kat. De Zuiderzeesteunwet werd dit jaar Vervolgens dan de invloed van de werken op het oude Wieringen, aller eerst op de bestaansmiddelen. Zooals reeds is gezegd, zijn de arbeders over het algemeen niet zeer tevreden over de loonen geweest. Daar staat tegenover, dat door de werken er weinig werkloos heid is geweest. Een voorstel, bij den rAaad Jn Februari ingediend door de S.D. aan d0 bestaansmiddelen die het zwaarst A.P., tot uitvoering van een steunregeling dftn invloftd van fip nrisist nnHprvnnrlpn werp-Tterpstra. Bouwat ging door met zijn cursussen, evenals Vakonderwijs. Het Instituut voor Arbedersontwikkeling was zeer actief met cursussen, tooneel- en filmvoorstellingen en een tentoonstelling van de Wereldbibliothek. Muziekvereenigingen, de tooneelver- eeniging Nieuw Leven, de gymnastiek- vereeniging kwamen allen eens of meer malen met uitvoeringen- De bloemenver- eeniging „Flora" herdacht feestelijk haar 25-jarig bestaan. Opgericht werd de Ontspanningsver- eeniging van Zuiderzeepersoneel T.O.V., die enkele filmvoorstelligen en feestavon- gewijzigd, waardoor o.m. de mogelijkheid Tr werd geschapen om tegemoetkoming te mtt v nlronéfJli1 ipn vnm* wflflrdftvarTninfiavtnrT non il M.U.Z.-p6rson6©l is te beschouwen. verleenen voor waardevermindering van eigendommen. Landbouw en veeteelt. Met landbouw en veeteelt komen we wegenaan1«c»Ver,)?ering der kanalen, den schuren e" 1 ^ouw van landbouw- scnuien en woningen. voor werkloozen, werd eenigszins gewij zigd aangenomen, doch later ingetrok ken wegens strijd met de Armenwet, om dat te Wieringen geen crisis heerschte. Het aantal vakorganisaties werd ver meerderd met moderne en christelijke landarbeidersbonden. Het totaal aantal vakbonden bedraagt thans 9; de 5 mo derne vormden den Wieringer bestuur- dersbond met in totaal ruim 300 leden. |den invloed van de crisis ondervonden. Door koude in het begin, veel regen na derhand, was de opbrengst der granen niet best; de prijzen als bij alle producten Een eigenaardig conflict tusschen Kunst en Kerk ontstond, toen door een misverstand de muziekvereeniging Apollo lustig ging blazen naast de Geref. kerk te Den Oever, waar dienst was. Dit geval 1 leverde de muziekvereeniging een proces verbaal op. Gezondheidstoestand. Epidemieën, als het vorig jaar, kwa- slecht. De hooioogst was goed. De ge- j men thans niet voor. Er was een tamelijk zondheidstoestand van het vee was goed; groote sterfte onder de kinderen- in dit mond- en klauwzeer kwam vrijwel niet verband mag de instelling van een con- voor. De prijzen van vee en zuivel waren sultatiebureau door het Witte Kruis als dalende- De plannen voor stichting van een zeer nuttigen maatregel genoemd een zoetfabriek schijnen voorhands geen worden- De raad nam verschillende be- voortgang te vinden. Ook met de kippen-1 langrijke besluiten, o.m. tot aansluiting en eendenhouderij, die hier een tamelijk der niet-rendabele gebieden aan de wa- belangrijke plaats is gaan innemen, waa terleiding, waardoor vrijwel heel de ge- het, door de sterk dalende prijzen in het meente goed drinkwater zal krijgen, tot najaar, niet rooskleurig gesteld; een medewerking aan den gemeenschappe- was de goedkoopte van het lijken schoolartsendienst, tot uitbreiding Middenstand. De middenstand is de tweede bevol kingsgroep, die sterk beïnvloed wordt door de Zuiderzeewerken. Aan winkels I lichtpunt is geen gebrek, getuige het bij de volks- voer. telling geconstateerde aantal van 155. De raad besloot in Februari tot invoe- loch zijn er ook dit jaar weer verschil- ring van de provinciale regeling voor .ende zaken gevestigd of uitgebreid, gaiuuitie van crisisvoorschotten (voor iv».?r°ÏÏCrMiH^lkei RÜ00te- 0p instteatie meststoffen e.d. aan akkerbouwers; van W«t is het resultaat crAwooof ,-o „a,, Mlddenstandsvereeniging, diedeze regeling is hier echter geen gebruik jaar werk? geneest \an een I hieibi.i samenwerkte met de Hol], Mij. gemaaakt De raad verlëende ook een veS 5?angrïk deeI van de Meer is ^n._VJr£?derin& subsidie van 100 voor een cursus van verkaveld en begreppeld (eind Septem ber 9200 van de 20-000 H.A.). 1000 H II Qa 1 ,3 -i-v/vv/ i,x.xx. Meer is gehouden om te komen tot opriching van de Holl. Mij. van Landbouw in bedrijfs- een markt. Hoewel er een commissie leer, die in het najaar begon en door werd ingesteld, hoewel de raad gunstig pl.m'. 30 leerlingen wordt bezocht, reeds in Augustu7"óogS'UoDgdêverdDvan Ion W t h°/uT' °,?k gewezen werd! Het bestuur van den Polder Waard rogge en gerst. Gemiddeld echter werd (r hi.°l 'omend« landbouw- en veeteet-Nieuwland stelde in November de elec- ruirn 28 H.L. per HA rogge verkregen dn 'n nabl-1h(1'd. werd er tot heden trische bemaling in werking, ter vervan- P n A' 10ffge verkregen, door gebrek aan animo onder een deel ging van het stoomgemaal. van den vuilnisophaaldienst. Een voor stel tot stichting van een zwembad daarentegen kelderde met 6 tegen 5 stem men. Op het gebied van drankbestrijding is te memoreeren het werk van de N.V., die o.m. een propagandakrant uitgaf en het reizend drankweermuseum liet komen. In den raad kwam in behande ling een adres inzake wering van min- derjarige personen uit verlofszaken, dat echter door wetswijziging werd achter haald en een adres tot niet-verleenen van vergunningen in den Wieringermeer, dat nog niet afgehandeld is. vrouwen. Het aantal huwelijken bedroeg 40. Het Bestuur der gemeente. De Burgemeester, de heer W. B. Oort, werd in Mei bij Koninklijk Besluit voor 6 jaren herbenoemd. De wethouders Keijzer en Vlaming na men, naar aanleiding van de houding der Raadsleden in de raadsvergadering van 13 Mei inzake de strandexploitatie hun ontslag; in een spoedeischende vergade ring van 23 Mei werden ze echter met bijna algemeene stemmen herbenoemd, en namen na een paar dagen beraad, hunne benoeming weer aan. De heer A. Boon, te Oudeschild, nam 23 Januari ontslag als lid van den Raad. De opvolger op de lijst der S.D.A.P., de heer F. Blom, bedankte eveneens, waarna de heer T. Dogger, gekozen dferd ver klaard. In den raad van 1 Februari werd de heer Dogger geïnstalleerd. Bij de verkiezingen werden niet herko zen de heer Pisart (Vrijhb.) en A. Vonk (Chr. Arb. Partij). In hun plaats werden gekozen de heeren J. Bruin (S.D.A.P.) en Parlevliet (Gem. Belangen). De samenstelling den raad is thans, 3 R.K., 3 S.D.A.P., 2 Vrijz.-Dem., 2 Vrijh.- Bond, 1 Chr.-Hist., 1 A.-R. en 1 Gem.- Belangen. De beide wethouders werden in de ver gadering van 1 Sept. herkozen. Raadsvergaderingen. De Raad dezer gemeente kwam 10 maal in openbare vergadering bijeen, en wel op 31 Januari, 3 April, 13 Mei, 23 Mei (spoedeischend) 30 Juni, 23 Juli, 1 Sept., 3 Oct., 7 November en 23 December. Hoewel ook dit jaar niet alles pais en vrede was, heerschte in de vergaderingen over het algemeen een veel kalmer toon dan gedurende de laatste jaren. De be sprekingen bij de vaststelling der begroo ting waren echter vrij heftig en van lan gen duur. Vooral de „nieuwe" raadsleden weerden zich hierbij zeer. Gemeente-financiën. Door de nieuwe financieele regeling tusschen Rijk en gemeente, waardoor de gemeente-inkomsten werd afgeschaft, nam de raad, teneinde tot het op de begrooting geraamd bedrag te komen, het besluit om de opcenten op de grondlasten der be bouwde eigendommen en die der ge meentefondsbelasting beide te brengen van 40 op 60. Tevens werd een reinigings belasting ingesteld, met een geraamde op brengst van 3000.per jaar inplaats van de tonnenbelasting, die 450 per jaar opbracht. In de raadsvergadering werd de gem.- begrooting 1932 goedgekeurd, sluitende in ontvangst en uitgaaf voor den gewonen Den 23sten Juli nam de raad het besluit een leening aan te gaan van 700.000 a pari, rente hoogstens 4!/2 teneinde be staande leeningen te kunnen converteeren en ter bestrijding der kosten van verbete ring van wegen, stichting en verbouw van schoollokalen, uitbreiding alg. begraaf plaats en andere werken, welke uitge voerd zijn of worden. In dezelfde vergadering werd boven dien besloten tot conversie der bestaande leening en voor uitbreiding van de Electr. Centrale aan de N.V. T.E.M. een bedrag van 397.600 te leenen tegen een rente als door de gemeente zelf betaald wordt. Verder werd in de vergadering van 23 Dec. nog tot het aangaan van een leening besloten. Hiervoor zie men het desbetref fend raadsverslag. Grondbedrijf. Den 13 Mei gaf de raad B. en W. machtiging tot aankoop van gronden aan de Witte Kruislaan, het gebouw Burger hout en eenige perceeltjes aan den Koogerweg van den heer C. Boon q.q. voor hoogsten 20.000, welke koop in middels is gesloten. Te Oudeschild werden 4 perceeltjes grond verkocht, aan de Havenstraat voor het bouwen van woningen met gemeente- steun, voor resp. 266, 228, 204 en 216, aan de heeren A. Schagen, C. Krijnen I<. Dogger en P. Vlas, en aan den heer A. Blom aldaar nog 84 M2. voor 168. Verder werden strookjes grond aange kocht aan den Oosterenderweg en den Boschweg te Oosterend voor wegverbete- ring en werd voor wegverbetering te De Waal nog grond geruild met den heer D. Dros Az. en te de Koog, met den Staat. Aanbestedingen. Verschillende werken werden in den loop van het jaar van gemeentewege aan besteed. 23 Maart: verbouwen van de voor malige R.K. School te Den Burg, tot gym nastieklokaal voor de leerlingen van alle Lagere Scholen aldaar, aangenomen voor 2564. 12 Mei: Het bouwen van een nieuwe O.L. School te Oudeschild; aanneemsom 28.280.60. 27 Juli: Aanbesteding uitbreiding school met den Bijbel te Oosterend; aangenomen voor 6685. 12 Aug.: Bouwen van 3 woningen te Oudeschild; aangenomen voor 10487.50. 21 Sept.: Uitbreiding Gesticht voor Weldadigheid; aangenomen v. 6153. (de centrale verwarmingsinstallatie, waar voor 3500 beschikbaar was gesteld, was hierbij niet inbegrepen.) Woningbouw. De raad zegde steun toe aan vier aan vragers voor plaatsjes volgens de bepa lingen van de Landarbeiderswet, te weten aan P. Kuiper Pz. Jr., G. Schraag Jbz., Jb. de Smit, allen te Oosterend en J. Ker semaker te Den Burg. Voor het bouwen van een eigen wo ning te Oudeschild werd aan vier perso nen een landbouwcrediet gegeven: A. Schagen 3150: C. Krijnen 2600; K. Dog ger 3050 en P. Vlas 3Ö60, terwijl aan de Nutsbouwstichting op 7 Nov. een voor schot werd verleend uit de gemeentekas, van 16000 voor woningbouw te Oude schild. Raadsbesluiten. Behalve vele belangrijke besluiten, die onder verschillende rubrieken zijn ver meld, besloot de Raad 31 Jan. tot aanleg van een gymnastiek-

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 13