Scillen de hoest Maken Sos Gooi geen geld weg Heldersche Courant OD3T-IND1Ë. LUCHTVAART Postvluchten van en naar Indië. De ramp van de Ooievaar. GEMENGD NIEUWS Auto in ie Drentsche Hoofdvaart gereden. Een auto-ongeluk. Ingezonden .JÖLIANAOORP. Provinciale commissie uit de veilingen in Noord-Holland. Radiografisch Weerbericht* Laatste berichten. Burgerlijke Stand van Den Helder Tsjang Hsoe-liang trekt achter den Grooten Muur terug. Tsjang Hsoe-liang heeft aan de Chinve- sche troepen bij Tsjintsjou bevel gegeven zich achter den Grooten Muur terug trekken, teneinde de Japanners het \o wendsel te ontnemen, den oorlog strekken. De tot Noord-China uit te strekken, xj» tocht is reeds begonnen en za mogelijk worden uitgevoerd. De ontruiming va» W*"» Hsoe-liang heeft Maarschalk Tsjang «LwhltirvelSeven t°t ontruiming vank^n" te Rotterdam! In die fabriek zou rtt>t gebied tot den Ohineeschen Muur. weldra een betrekking vacant komen en f. ontruiming van Tsjingtsou zal zoo r. z&\t dat hij er wel voor kon zorgen, oedi'g mogelijk plaats hebben. De pro- dat zijn nieuwe vriend die betrekking vinclale regeering zal echter haar^zetel j kreeg, maar dan moest de bedrijfsleider troepen, zooals reeds Marseille gekomen en de familie had den nacht in Hengelo doorgebracht, vanwaar zii eistermorgen om elf uur naar familie in Groningen vertrokken. Het ongeval had te omstreeks half drie gistermiddag plaats. EEN GEMEENE STREEK. Een werklooze opgelicht. Eenigen tijd geleden leerde een bak ker, die al meer dan anderhalf jaar zon der werk is, een zekeren P. kennen. Deze beweerde ook bakker te zijn en te wér ken bij een van de grootste broodfabrie in Tsjingtsou blijven houden. Te harer bescherming zal een kleine militaire afdee- ling in de stad blijven. Tsjang Hsoe-liang verklaart, dat zijn bevel, dat groot opzien gebaard heeft, te beschouwen is als een voorzorgsmaatregel tegen een uitbreiding van den strijd der japanners in het gebied van Tientsin en Peking. De opmarsch van de Japanners naar Tsjingtsou duurt voort. Boven de stad zijn reeds Japansche verkenningsvliegtuigen verschenen. Volgens berichten van het Chineesclie front is de Japansche opmarsch door de ühineesche troepen tot staan gebracht. SALARISKORTING EN MARINE PERSONEEL. worden gestopt. Zelf had hij indertijd f 50 moeten betalen om de betrekking te krijgen, maar hij dacht, dat zijn nieuwe vriend wel met f 30 toe zou kunnen ko men. De werklooze zei, dat hij geen f 30 had, waarop R. zei, dat hij dat bedrag dan maar moest zien te leenen. Samen zijn zij daarop naar de schoonouders van den werklooze gegaan. Daar heeft R. op nieuw zijn verhaal gedaan, waarna deze schoonouders het bedrag van f 30 bijeen hebben gebracht. R. nam het geld in ontvangst en kwam den volgenden dag met een getypte kwitantie, welke was voorzien van een zegel en van een hand- teekening; voorstellende den naam van den bedrijfsleider. Deze kwitantie gaf hij aan zijn kameraad, die zich, volgens R., den volgenden morgen bij den bedrijfs leider moest melden. Maar toen de werk looze bakker den volgenden dag bij den bedrijfsleider kwam, bleek deze van niets te weten. De politie werd met het ge beurde in kennis gesteld en zij is erin geslaagd R. op te sporen. Het geld heeft Ingezonden mededeeling. 1( MIJN HARDT'S SALMIAK-TABLETTEN Doozen 20 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten hij verteerd. Hij is opgesloten enzalZa- Een ingewikkelde quaestfe. terdag ter beschikking worden gesteld. 1 Er is proces-verbaal tegen hem op- I gemaakt wegens oplichting en wegens valschheid in geschrifte. Een telegram meldde dezer dagen; dat het „Bat. Nwsbl." grootelijks verbaasd was over het voornemen om het marineperso neel uit te zonderen van de korting op de salarissen der Indische ambtenaren, door dit personeel te brengen onder de Neder- landsche regeling, hetgeen door het blad fataal werd geacht. Het blad wees voorts op de grievende onbillijkheid en tegenstel ling welke geschapen wordt ten opzichte van het legerpersoneel, terwijl onrust bij Buitenland. DE ZAAK MATUSCHKA. Wat met hem zal gebeuren. Het ministerie van justitie te Weenen heeft thans definitief medegedeeld, wat het leger wel het laatste is wat wij onder j met den spoorwegmisdadiger Sylvester de huidige omstandigheden kunnen velen. 1 Matuschka zal gebeuren. Volgens deze Bij bedoeld draadberioht maakten wij mededeeling zal Matuschka eerst in Oos- een korte aanteekening, waarin werd ge concludeerd, dat terzake een deskundige uiteenzetting gewenscht was. Dit laatste gewerd ons thans, schrijft het „Hbl.": Onze zegsman verklaarde o. m. dat, aan- tenrijk worden veroordeeld, waar hij zijn straf zal moeten uitzitten. Daarna zal hij aan Hongarije worden uitgeleverd, doch slechts onder voorwaarde, dat geen dood- straf zal worden opgelegd. Van de uitleve- gezien het marine-personeel in Ned.-Indië ring van Matuschka aan Duitschland is door Indië wordt betaald, het niet anders 1 dan logisch kan worden genoemd, dat het ginds onder de salariskorting valt. De quaestie van het pensioen is echter een heel andere zaak. Het marineperso neel valt onder sioenregeling. Maar zoolang Ned.-Indië de marnie-of- ficieren in Indië betaalt, zullen ze onher roepelijk moeten mee „profiteeren" van pen Indische salariskorting, meende onze deskundige zegsman. daarna geen sprake meer. EEN STAD BANKROET. Steyr, op een na de grootste stad van de Nederlandsche pen- Opper-Oostenrijk, en eens het centrum van de Oostenrijksche industrie, heeft zijn betalingen gestaakt. Het gemeente bestuur deelt mee, dat het de scholen sluit, de verlichting zal eindigen en alle gemeentebedrijven zal staken. Het tekort van de gemeente bedraagt ongeveer een millioen schilling. Van de bevolking leeft 53 procent van openbaren onderstand. Van de kinderen is 90 pet. onvoldoende gevoed en van de 22,000 inwoners zijn er 1100 zelfstandige personen zonder eenig inkomen. Heen. Het vliegtuig „Uil" is gisteren om 6 u. M uit Djask vertrokken, om 12 u. 48 te Karachi aangekomen, om 13 u. 45 aldaar opgestegen en om 16 u. 25 te Jodhpur ge land. Terug. Het vliegtuig „Raaf" is gisteren om 4 o, 30 uit Djask vertrokken, te Bushire <|m 9 u. 15 aangekomen, om 9 u. 55 van daar vertrokken en geland om 15 u. 30 te Bagdad. Aneta seint ons uit Batavia: De heer dr. Groeneveldt Meyer, hoofd van het bureau voor luchtvaart van het departe ment van gouvernementsbedrijven, die pa de ramp van de Ooievaaar met den Ïeer Behage, van de Kon. Ned. Ind. luchtvaartmij. naar Bangkok is gegaan, is vandaar teruggekeerd. Hij verklaarde, dat het rapport van de door de Siameesche regeering ingestelde commissie van onder zoek over de Ooievaar reeds gereed is, (joch de heeren Behage en Groeneveldt Meyer zijn niet bereid mededeelingen te doen alvorens zij een onderhoud met hun principalen hebben gehad. Binnenland. Twee personen verdronken. Een ontzettend ongeluk is gistermiddag gebeurd in de nabijheid van het Oranje kanaal te Smilde. Tengevolge van de •gladheid van den weg slipte bij het pas- seeren van een anderen auto een auto, waarin gezeten was de familie Visser uit Somarang (Nederl.-Indië) met het gevolg, <jat de wagen in de diepe Drentsche Hoofdvaart verdween. Door omwonenden werden onmiddellijk pogingen in het werk gesteld om de inzittenden te red den. Xa veel moeite mocht het gelukken ipan, vrouw en drie kinderen op het droge te brengen. De vrouw bleek nog goed bij kennis te zijn, daarentegen waren de rrJ?11 en rïrï® kinderen bewusteloos. Twee doktoren, die onmiddellijk ter plaatse waren, stelden alle pogingen in het werk om de levensgeesten bij het Viertal op te wekken. Bij een zoontje van 10 en een dochtertje van 12 jaar, 'mocht dit gelukken, doch de vader en een doch tertje van pl.m. 6 jaar bleken overleden te zijn. De familie was met vacantie uit Indië over. De man die inspecteur is by de wa-1 terleiding te Semarang, was Dinsdag uitl HANDELAARS IN BLANKE SLAVINNEN. Vijf personen gearresteerd. Naar de correspondent van de Nw. Rott. Crt. te Brussel meldt, heeft de speurpolitie aldaar vijf mannen, allen I Belgen, gearresteerd, die zich aan han- del in blanke slavinnen zouden hebben j schuldig gemaakt. Nog meer arrestaties worden verwacht, terwijl het parket ook verscheidene huiszoekingen heeft be volen. INSTORTING VAN EEN NIEUW GEBOUW. Zes öooden, vier gekwetsten. Bij de instorting van een nieuw ge bouw van zes verdiepingen te Corniglia- no Ligura zijn zes menschen om het leven gekomen en vier gekwetst. DE BRAND TE TILBURG. Het vijfde slachtoffer overleden. Dinsdagavond 7 uur is in het St. Eli- zabeths gasthuis te Tilburg ook mej. Broeders, de dienstbode in het gezin Roeien, overleden, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. Deze noodlottige brand heeft dus aan vijf menschen het leven gekost. OVERVAL OP POSTBEAMBTEN. Te Kennern, een dorpje bij Halle, zijn gisterenmorgen twee bestellers, die post zakken naar het kantoor brachtten door drie gemaskerde mannen overvallen, die hen, onder bedreiging met een revolver dwongen de zak met aangeteekende brie ven uit te leveren. De mannen zijn in een auto, onbekend, ontkomen. De inhoud van de brieven gaat de duizend mark niet te boven. WONDERBARE VISCHVANGST. De visch weer in zee geworpen. De visscherij te Boulogne maakt een moeilijken tijd door. Tal van visschers- booten zijn er opgelegd omdat het bedrijf niet meer winstgevend was te maken. Het haring-seizoen is bijzonder slecht geweest en een maand vroeger geëin digd dan anders, omdat de visch aan den afslag geen behoorlijken prijs meer maak te. Maandag heeft zich te Boulogne, naar Belga vandaar meldt, het volgende voor gedaan. De schepen keerden uit zee terug met een ongewoon overvloedige vangst aan wijting. Het onmiddellijke gevolg was, dat de prijzen zoozeer daalden zij schommelden tusschen 4 en 10 frank' de 25 kilo dat verscheidene reeders er de voorkeur aan gaven de visch te vernietigen. Volgens Belga zijn er zoo aldus Maandag ongeveer 20 ton kostelijke visch weer in zee geworpen. WARMTE BIJ ONZE TEGENVOETERS Dinsdag steeg de temperatuur te Ade- laïde in Zuid-Australië tot 49.3 graden C. in de schaduw. Het was de heetste dag sinds zeventig jaar. De laatste vijf dagen is de temperatuur eiken dag boven 39 graden gestegen. De politie-agenten worden elk half uur afgelost. In de fa brieken zijn vele arbeiders flauw gevallen. De dieren in den dierentuin worden voort durend besproeid. In de opslagplaatsen van petroleum liet men water over de voorraden stroomen om te voorkomen, dat er brand zou uitbreken. De 59ste verjaardag van de stichting van Zuid-Australië werd bij 40 graden hitte gevierd. Desondanks namen 15 dui zend menschen aan het feest deel. ALCOHOL VERGIFTIGING, Naar uit Bromberg gemeld wordt, zijn in het dorp Janowitz bij een begrafenis plechtigheid zeven personen na het ge bruik van alcohol, onder ernstige ver giftigingsverschijnselen ziek geworden. Drie personen zijn in hopeloozen toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Uit het onderzoek der politie is gebleken, dat de alcohol afkomstig was uit een geheime branderij, waarvan de eigenares is ge arresteerd. 14 arbeiders gekwetst. Een vrachtauto, waarin 44 te werk ge stelde Beriijnsche gemeente-arbeiders werden vervoerd, is gisterenmorgen bij Klein Ziethen geslipt en tegen een boom gereden. Naar de «Berliner Zeitung*'meldt zijn 3 arbeiders ernstig gekwetst naar het ziekenhuis te Rudow gebracht. Elf zijn licht gewond. Verder houde men mij ten goede, zelf winkelier zijnde, dit stukje te ondertee kenen met een schuilnaam. Elkhetzijne Hoewel wij het in menig opzicht met in zender eens zijn, lijken zijn opmerkingen ons toch niet geheel billiik tegenover de jjkwetambtenaren. Men moet zich bij de beoordeeling eener zaak steeds op het standpunt van de tegenpartij stellen voor j een zuiver en juist oordeel, en zoo'n ambte- naar staat nu eenmaal anders tegenover de zaak dan de winkelier in kwestie. Het is voor dien ambtenaar niet de vraag of behangselpapier uitsluitend per rol dan j wel per meter wordt verkocht. Maar voor den ambtenaar, die voor de naleving der ijkwet moet zorgen, is de winkelier, die in het bezit is van ongelikte maten en ge wichten, ook al verkoopt hij uisluitend be hangselpapier, strafbaar. Hoe anders kan die ambtenaar controleeren of bedoelde winkelier niet clandestien met zijn onge ijkte metermaat, wollen of linnen stoffen verkoopt, die wèl per meter gaan? Het is al voorgekomen, dat winkeliers verbali- seerd werden wegens het bezit van een oude, afgedankte litermaat, die zy voor eigen gebruik hadden behouden. De kantonrechter kan, als hij de toe dracht kent. tenslotte vrijspreken, maar de ambtenaar kan toch niet anders doen dan proces-verbaal opmaken! Wii zouden dan ook winkeliers in overweging willen geven te bedenken, dat zij ten opzichte van hun maten en gewichten, ook die zij in eiqen huishoudinq qebruiken, niet zoo vrij zijn als het gewone publiek. Het kan bij wijze van spreken voorkomen, dat het centimetertje uit het naaidoosje van de vrouw des huizes en dat zijn van die dingen, die nog wel eens door het gebruik rekken tot een strafbaar object wordt, juist omdat het in het bezit is van een winkelier en deze er op een bepaald oogen- blik gebruik van zou kunnen wij zeg gen niet willen maken. Wat de overige opmerkingen betreft, ja, daarvoor heeft tenslotte de klant zelf te zorgen; als hij merkt bedrogen te worden, is dat zeker een oorzaak voor proces-verbaal. Maar dat gaat buiten de ijkwet om. Redactie. Aan het Hoofdbestuur zullen voorts in lichtingen gevraagd worden of het ook mogelijk is, dat deze Afd. ook in een hoogere klasse kan geplaatst worden en zal op een volgende vergadering hier nader over gesproken worden. Verder brengt de Penningmeester eenige klach ten naar voren over het te laat komen stempelen, terwijl verder een tweetal leden naar elders zijn, op de Arbeids beurs vergunning daarvoor kregen, mits zij den Penn. ook hiermede in kennis stelden. Dat laatste is niet door hen ge daan en besluit de vergadering die leden bij hun terugkeer niet te laten stempelen. Bij rondvraag komt de medewerking aan het*Crisis-Comité ter sprake, een be sluit wordt niet genomen. Diegenen, die 's morgens hun kaart op de Arbeidsbeurs moeten laten stempelen, kunnen 's mid dags prikken bij den Penn., als men er echter maar rekening mede houdt, daar geen misbruik van te maken. De Voor zitter wijst vervolgens op de verkrijgbaar zijnde brochures, N.V.V.-kalenders, pro pagandabladen van „Vereenigt U", wandbordjes N.V.V., Vara-speldjes, steunlijsten Textiel- en Stroocartonarbei- dersstaking, en verzoekt de leden hier aan wel hunne medewerking naar draag kracht te willen verleenen. Tenslotte wordt nog in besrpeking gebracht om voor den Penningmeester een bergplaats voor zijn bescheiden aan te schaffen, doch ook dit wordt tot een volgende vergade ring aangehouden. Verder niets meer aan de orde zijnde, volgt sluiting van de bijeenkomst. DUITSCHE HANDELSVLOOT. Thans 19.2 pet. opgelegd. Men meldt uit Berlijn: In de Duitsche havens zijn op. het oogenblik in het geheel 219 schepen met e«'i nol van i04-681 bruto registerton of 19.2 pet. van de gansche Duitsche ton- nenmaat opgelegd. EEN ZONLOOS JAAR. Het jaar, dat thans ten einde spoedt zal geen prettige herinneringen achterlaten wat het weer betreft. Velen, schrijft de „Star", denken, dat het jaar bijzonder nat is geweest, doch dat is niet zoo. Wel is Augustus nog natter geweest dan andere jaren, doch over het algemeen is de regen val niet abnormaal hoog geweest. Men heeft echter zonneschijn en warmte ge mist en het jaar is. ondanks het betrekke lijk zachte najaar, koud geweest. Koude geeft een jaar nooit een goede reputatie. Aldus het Londensche blad. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Geachte Redactie. j In uw blad van Donderdag 24 Decem ber j.1. troffen mij onder „Kantongerecht Den Helder" de twee gevallen inzake overtreding der ijkwet wel het meest. Er zou over die gevallen als leek na tuurlijk uit te wijden zijn, b.v. over de ongeijkte mate van snuggerheid, die een ambtenaar aanleiding geeft een uitslui tend wol koopman te verbaliseeren we gens het in bezit hebben van een onge ijkte Litermaat, al het noodeloos papier, tijd, kracht en geld verkladden wat hier op volgt, en tenslotte de vanzelfspreken de vrijspraak. Het tweede geval deed mijn kennis toenemen met het feit, dat behang per Meter gekocht kan worden Voor deze mededeeling ben ik het O.M. ten hoogste dankbaar, immers met de aanstaande voorjaarsschoonmaak, zal ik met 1 Meter behang mijn huiskamer aardig kunnen bijplakken. Jammer echter, dat ik de meening van het O.M- niet kan deelen en vermoed, wel degelijk met een heele rol afgescheept te zullen worden. Het komt hier echter maar op aan, dat wie de meeste kennis van zaken heeft wel gelijk zal hebben, doch ik geloof gaarne in de „hoogste verbazing" van den be trokken verbaliseerden vakman. Echter nu verder. Wjj mogen veron derstellen, da,t de ijkwet in het leven ge roepen is om te zorgen dat wie een Me ter stof koopt, oook inderdaad een Meter ontvangt, wie een pond levensmiddelen koopt, ook verzekerd is een pond te ont vangen. Er zal wel een gegronde reden voor geweest zijn om indertijd een Rijks gewichten, en maten-keuring in te stel len, echter deze vraag: Wat geeft dat gestempelde gewicht mij voor waarborg, als ik door mijn vrouw gekochte boodschappen naweeg en het blijkt, dat tengevolge van een plak prima linoleum, die onze leverancier ter voor koming van beschadiging van zijn weeg werktuig, op zijn schaal heeft liggen, op elke boodschap een belangrijke hoeveel heid te kort ontvangt, of wanneer mijn andere leverancier gebruik maakt van een allermodernste snelweger waardoor ik desniettemin op onverklaarbare wijze op eiken boodschap pl.m. 20 gram te-kort kom? Wat te denken als dit niet bij een of |wee leveranciers gebeurt, doch, naar onze ervaring ons leerde, bij velen? Zijn de dubbeltjes, die men aan ijkloon be taalt, op deez wijze geen handvol weg gegooid geld? Zijn deze weegpractijken misschien noodig om ten tijde van crisis met* de concurrentie mee te komen? Of, om eventueelê dure weegwerktuigen on gemerkt terug te verdienen? Let wel, ik val hier niet den winkel stand aan in het algemeen, doch wel in het bijzonder hen, die deze scheen past cm voor wien ik geen betere raad weet, dan hem aan te trekken. Den Helder, 24 Dee. 1931. Mijnheer de Redacteur. Mogen we eenige regels plaatsen in Uw blad. Bij voorbaat onzen dank. Onze vrienden, die geholpen hebben voor het Kerstfeest, om iets te willen afstaan voor den zieken, gevangenen en anderen, onzen dank daarvoor, ook nevens Tante WilhelmiDa. Zoo wij vernamen zijn er 1300 kerstpakketten naar de gezinnen verzonden. A. GOOIJJER, Californiestraat 71. J. BOS, Breewaterstraat 33. ONDERHANDSCHE VERKOOPING. De boerenplaats aan de Langevliet, groot ongeveer 14 H.A.. bewoond door J. A. de Ridder, eigendom van den heer Nieuwenhuis, is onderhands verkocht aan den heer M. Minnes te Julianadorp. NED. BOND VAN ARB. IN HET LAND-, TUINBOUW- EN ZUIVEL BEDRIJF. Afdeeling KoegTas. Woensdagavond vergaderde bovenge noemde afdeeling in het café „Prins Hen drik" van den heer A. Kossen. Aanwezig waren slechts 19 leden. De Voorzitter, de heer K. van Buuren, heette de aanwezigen welkom. De oorzaak dat de vergadering zoo matig bezocht is, zal in verband staan dat velen onzer leden afwezig zijn door familiebezoek elders. De vergadering wordt voor geopend ver klaard. De notulen worden door den secretaris, den heer Jac. van der Haag, gelezen. Naar aanleiding daarvan wordt medege deeld, dat 't antwoord van de Directie van den Wieringermeerpolder de vorige keer wel aanwezig was, maar dat was niet voor de afd. bestemd, maar voor de werklieden bij de Sluizen 2 en 3 in dien polder. De notulen worden goedgekeurd. Ingekomen was een afschrift van een schrijven aan de Directie van den Wie- ringermeer gericht door het H.B., over eenige leden van hier, die hun werk had den neergelegd wegens de lage loonen, die echter daarop terug zijn gekomen en over de herplaatsing op het werk van ge noemde leden. Verder nog een dergelijk epistel over te lage betalingen voor ega- liseerwerk, klachten over de open schuil plaatsen, en een verzoek om bij slecht weer een sein te geven, dat er niet ge werkt zal worden. Een antwoord was hierop nog niet binnen gekomen. Een circulaire van het Heldersche crisis-comité om het streven daarvan ook te willen be vorderen. Dat de cokes nu gratis ver strekt wordt, maar dat men zelf voor het transport moet zorgdragen. Voorts een schrijven van het H.B. over de arbeiders, die hun werk in den Wieringermeer neer legden en die na veel besprekingen toch voor uitkeering in aanmerking mogen komen en dat verder alle andere gevallen op zich zelf zullen behandeld worden. De penningmeester geeft hierover uitvoerige toelichting. Daarna is het verslag van de gehouden kascontrole aan de orde als volgt: 2e kwar- j taal. Ontvangsten 508.6334 uitgaven I 385.80, saldo 122.8334 Voor de afdee ling 17.5934 3e en 4e kwartaal. Ontvang sten 1315.68, uitgaven 1073.09, saldo' 242.59. Voor de afdeeling 61.01. De werkloozenadministratie gaf het vol gende te zien: aantal wachtdagen 165, uit- keeringsdagen 787, uitbetaald 1285.50.' Niemand verlangde hierover nadere in lichtingen en werd hel verslag goedge-1 keurd met dank aan penningmeester en kascommissie. Aan de orde is verder het benoemen van een lid voor de kascommissie. Hierin wordt na drie stemmingen gekozen M. Hollenberg, die dat aanneemt. De heer W. Amels treedt af, zoodat deze commis sie nu bestaat uit K. van Buuren, J. van der Haag en de nieuwgekozene. Sombere toestand en sombere vooruitzichten. Onder voorzitterschap van den heer P. Slot, burgemeester van Broek op Langen- dijk, heeft de provinciale commissie uit de veilingen in Noord-Holland Dinsdag middag in het landbouwhuis te Alkmaar een drukbezochte vergadering gehouden. De voorzitter wees op de bijzonder drukkende omstandigheden. De tuinders zitten dermate aan alle kanten vast, dat men zich zelfs niet meer afvraagt, waar dit op uit moet loopen. De verwarring wordt hierdoor grooter en openbaart zich ook in pogingen om de organisatie af te breken. Tien jaar geleden zag spr. zich genoodzaakt er met kracht op aan te drin gen, zich door organisatie te versterken. Thans schijnt het of men van de organi satie alles verwacht. Dit is overschatting en hierdoor gaan men denken dat de or ganisatie niet deugt. Spreker wees op het verkeerde hiervan. Hij stelde verder in het licht, dat het bestuur reeds op 19 October door den mi nister werd ontvangen om ingevolge bet verzoek van de algemeene vergadering van 13 October te worden gehoord. De regeering heeft thans voor de leniging van den nood der tuinders in West-Fries land in een omlijnden kring 700.000 als renteloos crediet beschikbaar gesteld on der voorwaarde, dat de gemeenten 30 pet. van het te verleenen crediet voor haar rekening nemen. Spreker achtte dit on voldoende en betreurde het vooral, dat de regeering Kennemerland in deze rege ling niet heeft willen betrekken. Later is spreker gebleken, dat de regeering Ken nemerland afzonderlijk wil helpen. Hij weet, dat de minister op het standpunt staat, dat de 700.000 niet voldoende zul len zijn, en verwacht mag worden, dat aan allen die zullen voldoen aan de gestelde i voorwaarden een crediet tot een maxi- j mum van 500 per H.A. zal worden ver leend. Spr. herinnerde voorts aan de reeds eerder door de provincie verstrekte cre dieten en meende, dat er niet gezegd kan worden, dat er niets is bereikt, al erkende hij, dat het bereikte onvoldoende is. Voorts sprak devoorzitter nog een waardeerend woord, van herinnering aan den overleden secretaris, den heer W. voor ondoelmatige reclame, doch adverteer in de waardoor U verzekerd bent, dat U alle kringen en gezindten bereikt. Vraagt onze advertentie condities. De Heldersche Courant is het meest ge lezen blad in Den Helder en omstreken. vergadering was "echter van oordeel, dat de regeering nieuw geld beschikbaar moet stellen en dat de provincie en de gemeenten maar het risico moeten blijven dragen van de reeds verstrekte credieten. Het voorstel van den Noordermarkt- bond om een fonds te vormen, waaruit den tuinders de minimumprijs van hun artikelen betaald kon worden, wanneer de producten op de veiling den minimum prijs niet halen, werd warm verdedigd door de heeren Kostelijk, lid van Prov. Staten, en Kooijman, lid van Ged. Staten, die in het licht stelden, dat er in de Staten sympathie bestaat voor het streven van de tuinders om zich zelf te steunen en als hun oordeel uitspraken, dat het op den weg van de overheid ligt, dit streven, mede door ingrijpende ver ordeningen op het distributiestelsel, te steunen. Na breedvoerige besprekingen ver klaarde het bestuur zich bereid, het denkbeeld in studie te nemen en in een volgende vergadering met omlijnde voor stellen te komen. Hierna hield Ir. A. W. van de Plassche, rijkstuinbouwconsulent te Goes, een lezing over de teelt van groenten in Amerika, waarbij hij in het licht stelde, dat de Nederlanders als teelders den Amerikanen ver vooruit zijn, doch ten aanzien van de verpakking van het fruit verre bij hen ten achter staan, waardoor het den Amerikanen is gelukt, met het fruit de wereldmarkt te veroveren. Ook stelde hjj in het licht, dat in Amerika in wetten werd vastgelegd, wat de tuinbouworgani saties door samenwerking met den handel en de Stoomvaartmaatschappijen, reeds eerder wisten te veroveren. De heer S. Boot, leeraarte Hoorn, deed nog mededeelingen over de proeven om een wratziéktevrye vroege aardappel te verkrijgen. Balk. Uit het jaarverslag bleek, dat de omzet in 1930 15.527.580.35 heeft bedragen of ruim 6M millioen minder dan in 1929, dat reeds een slecht jaar was. Aan 1078 tuinders werd onder garantie van de provincie (70 pet.) en de gemeente (30 pet.) via de Boerenleenbanken een crediet verstrekt van 675.715, waardoor velen voor vallen werden behoed. Van de in 1923 onder 90 pet. garantie door de provincie aan 592 tuinders ver strekte credieten tot een bedrag van 339.315 staan nog uit 175 voorschotten tot een bedrag van 66.630.50. Ten na- deele van de provincie zijn geheel of ge de el tel ijk afgewerkt 78 voorschotten tot een bedrag van 48.710, waarvoor de pro vincie 39.732.97 heeft betaald. Geheel af gelost door de voorschotnemers zijn 339 voorschotten tot een bedrag van 186.805 Dank zij de bijdrage der provincie groot 10.000 heeft het centraal bureau een flinke reclame voor de N.-H. tuin bouwproducten in het buitenland kunnen voeren. Het aantal aangesloten veilingen be draagt 35. De rekening over het boekjaar 1930— 1931 werd vastgesteld in ontvangsten en uitgaven op 6.309.96. Besloten werd, de contributie voor 19311932 van 1/40 pet. van den omzet te brengen op 1/30 pet. met een mini mum van 10. De begrooting voor 1931—1932 werd in ontvangst en uitgaven vastgesteld op 5366.66. De aftredende bestuursleden, de heeren W. Gutker. D. Koolhaas en Th. Roosje, werden herkozen. Een voorstel van de veilingsvereeniging »Nieuw Leven« W.A. te Naarden-Bussum, mede ondersteund door Hilversum, om te trachten te bereiken, dat de regeering geheel voor haar rekening neemt de cre dieten, welke door de tuinders in het voorjaar 1931 onder garantie van pro vincie en gemeenten zyn verstrekt, werd met slechts de stemmen van de voorstel lers voor en 5 stemmen blanco verworpen. De heer De Weert, Hilversum, had met kracht het voorstel verdedigd door te zeggen, dat aan de bietenbouwers een steun van 14 millioen is verstrekt en de regeering het eenige lichaam is dat deze steun aan de tuinders kan verleenen. De Naar waarnemingen verricht in den 1 morgen van 31 December. Medegedeeld door het Kom NederlandscÜ Meteorologisch Instituut te de Bilt. Hoogste stand 767.4 te La Coruna. Laagste stand 747.4 te Vestmanör. J Verwachting: Zwakke tot matige N.W. tot Z.W. of Z. wind, nevelig tot zwaar bewolkt, kans op eenige neerslag, lichte vorst tot tem peratuur om het vriespunt des nachts, overdag om het viespunt tot lichte dooi. VERHOOGING VAN DEN BENZINE PRIJS. Naar wij vernemen, zal de benzine prijs met ingang van Vrijdag 1 Januari wor den verhoogd. De prijs is door de „Shell" vastgesteld op 14.per 100 liter in bussen van 10 liter en 13 per 100 liter, voor aflevering aan de pomp. DE „SPECHT" VERTROKKEN. Hedenmorgen is het vliegtuig do „Specht" naar Indië vertrokken. Het heeft 224.221 K.G. post aan boord en 27 K.G. lading. DE V. S. NEMEN NIET DEEL AAN DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Uit Washington wordt gemeld, dat de Staatsdepartement aan zijn dlplomatie- ken vertegenwoordiger in Europa heeft medegedeeld, dat de V. S. niet zullen deelnemn aan de conferentie te Lausanne. I van 29 en 30 December. ONDERTROUWD: A. Zonnenberg en A. Leynse; G. v. Jaarsveld en K. Dekker; J. J. v. Dam en P. Koningstein; W. F. Waterland en A. R. W. v. Gijn. GETROUWD: A. v. Meerten en A. O. Zuelen. BEVALLEN: B. J. Schnitfink-Ris, d.j H. Boot-Wormsbecher, d. OVERLEDEN: J. Klein, 84 j. ,j.|g.|i«

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 19