HELDERSCHE COURANT tweede blad DEN HELDER IN 1931. VAN QOHDERDAG 31 DECEMBER 1931 Aanmerkelijke verbetering van de finantieële positie. - Uitbreiding der stad. - Verfraaiing van straten, aan leg van nieuwe plantsoenen. - Groote vooruitgang op velerlei terrein. Afscheid van het oudejaar. pat zijn voorwaar pakkende titels, die wij hierboven schreven. En het mooie er van is, dat ze volstrekt niet sensationeel zijn. Waarvoor zouden we sensationeel zijn? Het is allemaal nuchtere waarheid. Of nuchter is hier eigenlijk niet op zijn plaats, dat is nog zoo'n beetje kleineerend en van kleineering is geen sprake. Inder daad is de toestand hier aanzienlijk ver beterd. We staan wederom voor een weldra ge ëindigd jaar en we hebben het bij vroe gere gelegenheden al eens gezegd: zoo'n periode van een jaar is voor het schrijven van een kroniek eener gemeente te kort. Allerlei perspectieven openen zich, die meestal verloopen over langere periodes en we stuiten een volgend jaar toch tel kens weer op dingen, die in een vorig al werden aangekondigd, voorspeld of ook gezegd. In onze vorige jaarkroniek hebben we dan ook de periode van tien jaren in vogelvlucht overzien, en wij constateerden daarin groote veranderingen ten goede. Er was een opgaande tendenz in onze ge meente en dat die zich dus nog over een langere periode zou uitstrekken, ligt alles zins voor de hand. Verleden jaar reeds kondigden wij aan een toename van den economischen bloei, een stijgende lijn in de economische ontwikkeling onzer stad en wezen wij op vele dingen, die daarvan getuigen. Sindsdien heeft de wereldorisis zich verscherpt; in alle geledingen van ons volk heeft zij in hevige mate ingegrepen en dit geschiedt nog. Maar nu zien we het eigenaardige versohijnsel dat onze stad daar niets of althans zeer weinig van be merkt. Misschien moeten we hier bijvoe gen „nog" niets; in den laatsten gemeen teraad van het jaar werd naar aanleiding van de discussies over de vaststelling van het opcentencijfer op het personeel de mogelijkheid van een vermindering der gemeentelijke inkomsten besproken, die zich evenwel eerst over eenige jaren zal doen gevoelen. Maar dat zijn dan gevol gen, die zich in alle gemeenten zullen openbaren en de directe crisis-gevolgen, zooais die thans reeds in verschillende ge meenten worden gevoeld, missen wij hier jo-vr geval. Loflied op de armoede. We zouden bijna lust gevoelen hier een .loflied in te lasschen op de armoede. Want per slot yan rekening is het erg lastig arm te zijp, maar heeft het toch ook zijn voordeelen. We kennen niet de zorgen van den rijke, zijn beslommeringen om zijn bezit zoo economisch mogelijk te beheeren, de aanvallen, die men doet op zijn goede hart om nu eens aan dit, dan aan dat iets te schenken: wij hebben niets te schen ken, noch te beleggen, wij doen als de musschen en teren op den boer. Wel kostte het sluitend maken en houden der begrooting ons vele zorgen, wel bleven vele noodige en nuttige dingen ongedaan, wel was er een geweldige achterstand op schier elk terrein, maar tochonze film draaide, dank zij de belastingsehroef, die t>werd aangezet. Vroegere toestanden. 1,0 willen ons hier piet bezighouden met de vraag in hoever vroegere gemeen tebesturen in gebreke zijn gebleven. On getwijfeld zou het interessant zijn eens na te gaan wat, ondanks de betrekkelijke ar moede onzer stad, desondanks had kunnen worden gedaan. Want een feit is het, dat wij, menschen van een latere periode, zijn komen te staan voor allerlei problemen, die in het verleden onopgelost bleven. Daar was, om maar iets te noemen, ons stratennet. Al in den aanvang van de wor ding onzer stad zijn groote principieele fouten gemaakt, doordat niemand reke ning hield met een eventueelen groei. Men bouwde zonder eenig plan noch bindend voorschrift maar lukraak; nog niet zoo heel lang is het geleden, dat een nieuwe straat eenvoudig ontstond tengevolge van het feit, dat de heer A en de heer B naast elkaar een huis hadden gebouwd. Dat ging dan wel goed; de post wist wel waar ze wezen moest voor die bewoners en an ders werd het wel omschreven: het tweede huis in de eerste zijstraat van de ..straat. Dan kwamen D en E met een huis en zoo was er vanzelf een soort straat ontstaan, die dan natuurlijk een naam moest heb ben. Op deze manier kon van een stelsel matige bebouwing niets komen. Veel ten goede veranderd. Moeilijkheden voor stadsbesturen. Door de stichting van het Grondbedrijf en het uitbreidingsplan der gemeente is deze toestand ten goede veranderd. Noch tans bleven de moeilijkheden bestaan. Om maar iets te noemen: er was een Tuindorp gesticht, buiten het uitbreidingsplan om. Want het was aanvankelijk nimmer de be doeling daar een Tuindorp te bouwen, maar op een zeker oogenblik kwam een nieuw gemeentebestuur voor het feit te staan, dat het er was, en moest zich dus aanpassen. Gevolg: vergrooting van het uitbreidingsDlan, die niet in de bedoeling lag. de aanleg van een kostbare straat er heen, met al de daaraan verbonden kosten. En dat alles van een berooid budget! Er zijn meerdere dergelijke feiten te noemen, maar wij willen ons daarmede thans niet verder bezighouden. Het aange haald voorbeeld bedoelt slechts een in zicht te geven in de moeilijkheden en pro blemen, waarvoor latere regeerders kwa men te staan. In dit licht bezien valt het niet te verwonderen, dat hier in velerlei opzicht een achterstand was. En de hooge belastingen, die moesten worden opge bracht, waaraan geen gemeentebestuur, ook met den besten wil ter wereld, iets kon veranderen, doodden veel energie. Zoo'n blik in het verleden geeft wel een heel ander beeld van onze stad. In de laatste jaren is er enorm veel ten goede veranderd, wij behoeven dat hier niet nog eens uiteen te zetten. De naam van bur gemeester Houwing zal voorgoed verbon den blijven aan het graven van het Spui- kanaal (de tegenwoordige Singel), dat een totale verandering bracht in het stads beeld. Sedert dien heeft zich de ontwikke ling der stad binnen het uitbreidingsplan regelmatig voortgezet, waarbij zich het merkwaardige feit voordeed, dat de bevol king niet steeg, terwijl toch regelmatig woningen werden bijgebouwd. Verfraaiing van ons stratennet. Zooals aan het spuikanaal de naam van burgemeester Houwing verbonden is, zoo is burgemeester Driessen vooral de pro motor van de verfraaiing der stad. Tal van straten zijn in de afgeloopen jaren ver nieuwd en van een verhoogd trottoir voorzien, een artikel, dat ook een vorig geslacht hier niet kende. Allerwegen zijn bij nieuwe straten plantsoenen aangelegd, ook hebben we meer eenheid gekregen in de nummering en benaming. Onze fraaie lichtmasten hebben de onooglijke lan taarns vervangen en meer en meer heeft onze gemeente het stedelijk cachet ge kregen, dat haar krachtens grootte en in wonertal zeker toekomt. De vrees is wel een geopperd, dat dit alles te duur is, dat wij op deze wijze boven onzen stand gaan leven, maar dat is tenslotte een persoon lijk inzicht. Men moet een beetje opti misme hebben en vertrouwen in de toe komst! Desondanks arm Om nu weer terug te komen op onze armoede want een arme gemeente zijn we, daar gaat niets van af er bestaat een aardig Duitsch versje van den vol genden inhoud: 's Ist am Ende gleich, Ob man arm ist oder reich. Wer da arm ist, wünscht sich dies und das, Und wer reich ist will auoh wohl etwas. Of in het Hollandsch: 't Blijft tenslotte hetzelfde of een mensch arm is dan wel rijk. Als hij arm is, wil hij van alles en nog wat hebben, maar wie rijk is heeft ook nog wel den een of anderen wensch. Welnu: wij waren arm en we zijn het nog, we willen van alles en nog wat, maar hebben er geen geld voor. We hebben geen industrie, geen handel, geen scheep vaart, geen landbouw, geen veeteelt, we zijn een plaats van ambtenaren. Maar; we hebben dus óók geen crisis, geen werkloosheid van beteekenis, geen armen zorg die veel om het lijf heeft, we hebben in één woord niet de zorgen van een rijke, thans onder de crisis zuchtende gemeente. Afkloppen Hier houdt de lezer onze pen vast en zegt tot ons: Halt! afkloppen! Gij weet immers niet wat het komende jaar bren gen zal. Zeker zullen wij hier ook de ge volgen ondervinden van de crisis. De vijf procent verlaging der rijkssalarissen, waarvan onvermijdelijk gevolg is een teruggang in ontvangsten voor den mid denstand, en wellicht nog wel andere za ken, zullen hun invloed doen gelden. Een toontje lager zingen zou dus wel gepast zijn! Wü hebben dit hierboven al gereleveerd en wij zullen deze dreigende crisis-na weeën voor onze gemeente geenszins ont kennen noch ook onderschatten. Maar een feit blijft, dat de crisis als zoodanig ons onberoerd laat. Zij kan ons ook niet tref fen, omdat wij immers niet de bedrijven bezitten, waar zij zich doet gevoelen. En dan nogmaals, vriend lezer: een beetje optimisme en vertrouwen in de toekomst! Laat ons na dit langademige betoog over onze goede stad weder tot nuchterder din gen terugkeeren en eens zien wat het af geloopen jaar ons aan concrete zaken ge bracht heeft. DE GEMEENTERAAD IN 1931. Belangrijke kwesties heeft de Raad in het afgeloopen jaar niet behandeld. 1931 was het jaar der periodieke raadsverkie zingen eii zoo'n jaar is voor het gemeente werk meestal niet zeer vruchtbaar. Van den ouden, aftredenden Raad mag men geen groot werk meer verwachten en evenmin kan de nieuwe Raad zich al ten volle geven. De wethoudersverkiezingen en tengevolge daarvan een nieuwe samen stelling van het College, nemen de eerste weken zijn tijd in beslag. Dan komt al heel spoedig de begrooting; het onderzoek in de afdeelingen is juist dezer dagen ge ëindigd en in Januari mag men de be handeling daarvan tegemoet zien. Veel veranderingen hebben de verkie- zinqen, zooals men weet, niet gebracht. Wei in het College van B. en W.; de wet houder van Gemeentebelang is vervangen door den vrijzinnig-democratischen heer de Boer; de heeren de Zwart en Smits zijn gebleven. Y lak vóór de periodieke verkie- z.ngen werd de voor de Oppositie partij zitting hebbende héér Trap door een opvolger vervangen, die in Septem ber weder vertrok. Thans is de heer Schoeffelenberger met den heer Tiessen in zee gegaan. De heer Monhemius, ijverig en vurig afgevaardigde der a.-r.' 'raads fractie, werd opgevolgd door den heer v. d. Veer; de heer van Dam van de chr.-hist fractie door den heer van Zwjjndrecht. die in de eerste door hem bijgewoonde 'ver gadering van Dinsdag 22 December, met den neus in de boter der kennisdebatten rolde. Verder zijn tengevolge der perio dieke verkiezingen eenige veranderingen in den Raad gekomen: de heer van Gessel is vervangen door den heer Luyckx; „Ge meentebelang" moest twee zijner zetels afstaan aan andere fracties, en Lp den Raad is een geringe verschuiving ontstaan naar de democratische linksche richting. Hoewel de officieele datum van de stop zetting van den Ophaaldienst der Gem.- helastinqen dateert van 1 Januari 1931, was in feite de dienst al in 1930 opge heven, zeer ten ongerieve van hen, die er gebruik van maakten. In de ver gadering van 24 Februari werd het plan tot verfraaiinq van Julianapark en Prins Hendriklaan, inmiddels, zooals wij al hier boven releveerden, een feit geworden, vastgesteld. In deze zelfde vergadering werd de Raad voor het feit gesteld, voor de verbeterinq van den Strooweq een ver hoogd crediet te moeten voteeren. Sputte rend en mopperend is dat geschied. Even eens werd een verhoogd voorschot gege ven aan de Woninqstichtinq, voor den bouw van 48 woningen. Voor Julianadorp werd een uitbreidinqsplan vastgesteld. Verder worde hier van de behandelde zaken nog genoemd het besluit tot ver te uw inq der school te Julianadorp en een nieuwe regeling voor de wethouders- pensioneer inq, welke in de vergadering van 23 Juni hun beslag kregen. Nog door den aftredenden Raad werd 28 Juli terrein beschikbaar gesteld voor een speeltuin aan den Sinqel. Als enkele der belangrijkste zaken, waarmede zich de nieuwe Raad bezig hield, noemen wij het verleenen van een verhooqd crediet voor werkverschaffinq, de kwestie van de rioleerinq van den ver hoogden Havendijk, het besluit tot ver breed inq van den spoorweqoverqanq bij de Sluisdijkstraat, de overdracht der bruq aan het einde der Bassinqracht, de aan koop van de woninqen aan den Brakke- veldweq en de afschaffinq der kermis en, in verband hiermede, de vaststelling van de opcenten op de pers. belastinq. Wat de kwestie op den Brakkeveldweg betreft, hieromtrent is, zooals men weet, en èn van de zijde der heeren Bier steker en Feenstra Kuiper (Gemeentebe lang) èn van die der heeren Schoeffelen berger en Tiessen verzet bij Ged. Staten aangeteekend, en het is nog de vraag, of ons provinciaal College deze uitgaaf zal goedkeuren. En over de afschaffing der kermis heeft de Held. Courant eenige da gen geleden reeds haar meening gezegd^ zoodat wij daarover hier thans niet meer uitwijden. VERSCHILLENDE AANGELEGENHEDEN. Plaatselijk Crisis-comité. In verband met de oprichting van het Nationaal Crisis-Comité werd door den Burgemeester een aanschrijving gericht tot alle instellingen van liefdadigheid en armenzorg, uit welker boezem vervolgens een plaatselijk crisis-comité werd opge- richt, dat door giften in geld en natura hoopt te worden in staat gesteld de ergste gevolgen der crisis te lenigen. De groeiende beteekenis der stad. Het verkeer naar buiten. Van de toenemende belangrijkheid onzer stad leggen een aantal feiten getuigenis af. Wij willen er hier enkele noemen: Van de toenemende belangrijkheid on zer stad leggen een aantal feiten gelili- genis af. Wij willen er hier enkele noe- >men: Het verkeer door de Koopvaardersschut sluis is zeer toegenomen tengevolge van het feit, dat meer en meer de visschers van motorkracht voor hun vaartuigen ge bruikmaken, waardoor de gemakkelijkste en kortste route voert via het Noord-Hol- landsch Kanaal. De uitbreiding van de busdiensten met plaatsen in onze omgeving is hiervan mede een symptoom; ook zijn door de be staande beurtvaarten autosnelvrachtdien- sten ingelegd. Helaas is nog slechts kort geleden een verzoek van de firma Prins voor een dienst op HaarlemAmsterdam door ons provinciaal College afgewezen. Een aanzienlijke verbetering trad in voor den treinenloopdank zij de electrifi- catie van het net AlkmaarAmsterdam. Het aantal treinen is niet alleen uitge breid, maar doordat de electrische treinen slechts tot Alkmaar rijden en de spoor- tieinen vandaar op tijd vertrekken, be hoort het eeuwige te laat aankomen, waar aan de treinen voor Den Helder tenge volge van het lange traject steeds onder hevig waren, tot het verleden. Een nadeel is, dat nu èn in Amsterdam èn in Alkmaar moet worden overgestapt door hen, die uit liet midden van het land komen. Uit het antwoord, door den Minister van Water staat aan het Kamerlid, den heer Ch. van de Bilt, gegeven inzake de aftakkinq van den Zuiderzeespoorweq, weet men, dat in ieder geval bij het project daarvoor met deze aftakking rekening is gehouden. Mocht dus te eeniger tijd de behoefte aan een rechtstreeksche verbinding met het oostelijke noorden van ons land bestaan, dan is de aanleg van die lijn een weinig kostbare geschiedenis. Mèt den heer Van de Bilt zijn wü van meening, dat die be hoefte zich zonder eenigen twijfel zal doen gevoelen. Dc „Boltha". De tentoonstelling, in het begin van het jaar in de Donkere Duinen gehouden, de B.O.L.T.H.A., heeft mede bijgedragen tot de groeiende beteekenis van onze stad. De aanwezigheid van vrijwel onze geheele groote pers, het bezoek van Z.K.H. Prins Hendrik (helaas onder zeer ongunstige weersomstandigheden), alsmede het druk ke bezoek, waren gunstige symptomen. Ook de dezen zomer geopende Jeuqd- herberq, hoezeer op geheel ander terrein arbeidend, zal onze plaats meerdere be kendheid naar buiten bezorgen. Toename der bevolking. Uit de mededeelingen in den laatsten Raad blijkt dat, na de laatste volkstelling, onze gemeente een bevolkinqstoename aanwijst. Afgewacht dient te worden of die van blijvenden aard zal zijn. Tenslotte wordt hier genoemd de door de Heldersche Middenstandsvereeniging ge stichte Kweekschool voor onderwijzers, met volledige examenbevoegdheid. Hier door is in een lang gevoelde behoefte voorzien. De „Heldersche Courant". Op haar beurt heeft de Heldersche Cou rant aan al deze zaken medegewerkt door berichtgeving en aanbeveling waar dat noodig was. Dank zij de aanschaffing van een rotatiepers, en in verband hiermede een vergrootte courant, konden wü ook in andere opzichten meer geven. Propaganda jvan het concours een conceit te geven. Dat op groote schaal in de omliggende dorpen de v6reeniging naar bezorgde ons nieuwe lezers en hielp aldus weer mede aan de verbreiding van Helder- sche zaken. Naar aanleiding van de Bloembollenten toonstelling werd -een speciaal „Boltha nummer uitgegeven; de legpuzzle, onzen lezers als St. Nicolaas-surprise voorge legd, is bij velen in den smaak gevallen. Mèt de groeiende beteekenis der stad groeit helaas ook het negatieve element in onze samenleving; een toenemende onvei- liqheid is er het gevolg van. Het aantal verkeersonqelukken is aanzienlijk; geluk kig zijn de meeste niet van ernstigen aard. Wel was dat het geval met het motoron geluk aan de Blauwe Keet. Iets nieuws voor onze stad waren de aardschokken, in Juni hier op verschillende plaatsen waar genomen. Allerlei op sociaal terrein. Op sociaal terrein valt óók nog wel een en ander te releveeren. De voortgezette uitbreiding en bebouwing der stad noem den wy reeds; in het Tuindorp werden 518 woningen van electriciteit voorzien; de Woningstichting organiseerde aldaar tevens een tuinwedstrijd, waaraan door vele bewoners werd deelgenomen. De Speeltuin-Vereeniqinq blijft actief; in den Ouden Helder is thans ook een afdeeling opgericht, die reeds in het bezit is van een clubhuisje en weldra ook een tuin zal be zitten. Helaas is de Vischmarktbuurt nog niet zoo gelukkig; het ontbreekt daar aan een geschikt terrein. Hopen wij, dat het nieuwe jaar hier uitkomst brengen zal. In hetzelfde Tuindorp werd nog, behalve de prachtiqe nieuwe school, die er een sie raad van vormt, een postaqentschap ge vestigd, evenals te Huisduinen, dat daar enboven nog een smaakvol gebouw voor de vestiging ervan ontving. Onze winkelstand. Verschillende winkelzaken konden, on danks minder gunstige tijden, overgaan tot verbouwing of uitbreiding. Wij noe men hier maar geen namen meer; in den loop van het jaar zijn ze door ons steeds vermeld. Sommige nieuwe gevels vormen een werkelijke verfraaiing voor de stad. Ook tal van nieuwe zaken vestigden zich hier. Concerten. Tooneel. Film. Op een andere plaats is al gereleveerd het aandeel, dat onze plaatselijke muziek corpsen hebben gehad in het openbare le ven. Op tooneelqebied is over 't algemeen weinig belangrijks hier geproduceerd, hoe wel wij, mede door de abonnements-voor- stellingen, verschillende eerste rangs-ge- zelschappen hier hebben gehad. Hier mag intussohen genoemd worden de voorstel ling van het interessante tooneelstuk „Voorloopige hechtenis" door het gezel schap v. d. Lugt Melsert, van „Menschen in 't hotel" door Joh. de Meester Jr. en zijn gezelschap, van het middeleeuwsche „Mariken van Nieumeghen". „De Duivel in de Vrouw", „Tropenadel", enz. Ook dit winterseizoen zijn deze voorstellingen we der voortgezet. De Avro-luistervinken kregen in het begin van het jaar een concert van Dajos Bela, waar groot enthousiasme heerschte. Daarentegen mochten de abonnements solisten-concerten onder de auspiciën des heeren Leewens 'zich als gewoonlijk in zeer geringe belangstelling verheugen, hoewel hier na een prijsverlaging in het nieuwe seizoen, eenige kentering ten I goede is gekomen. „Kunst aan 't Volk" gaf in het begin en einde van het jaar goede concerten aan haar leden en donateurs; „Toonkunst" o. a. Gade's „Erlkönigs Toohter", een werk van S. van Milligen, en nog slechts enkele dagen geleden een uitstekende vertolking van Handel's oratorium „Judas ïMacca- baus". Het oratorium „Paulus" van Men- delssohn voerde de Geref. Zanqver. „Hal- lelujah" in Maart op, de Zanq- en Reci teer vereeniqinq „Harmonie" ging voort met haar goed-verzorgde operettes. „Hel- der's Mannenkoor" behaalde op het con cours te Heemstede successen. Tenslotte worde hier herinnerd aan de verschillende orgelconcerten en de goede filmvoorstellingen die we in den loop van I het jaar kregen. Een en ander bewijst, dat ondanks alles hier toch nog wel een in tensief amusements- en kunstleven be staat. Want het vele, dat nog in besloten kring is gegeven is niet vermeld en ook het hier genoemde is lang niet volled'g. Op dit gebied schijnen we, nadat de radio beslag had gelegd op dit deel van ons sociale leven, weer een opleving te krijgen. Onze plaatselijke muziek corpsen in 1931. aanleiding van de behaalde resultaten op genoemde concoursen een feestconcert in „Casino", waar eigenaardig genoeg niet de concoursnummers werden gespeeld. Bij monde van den Eere-Voorzitter, den heer Van Loo, werd het corps en zijn di recteur op treffende wijze gehuldigd met eenige tastbare bewijzen van genegenheid van zijn vereerders. Een achttal muziek nummers later kwamen daar nog drie bij werden het corps geoffreerd, en ook de heer Pala werd niet vergeten. 21 November 1.1. gaf het „S.M.C." zyn i Omdat in beiden warm de liefde brandt, ie winterconcert, waarin een vijftal stuk-de liefde, ie ™.et ti°°,'."tSCnaarn't Troomenland. ken voor het eerst werden uitgevoerd, w.o. ben morgen we Zooals die liefde en die keur van blaren Wanneer de avond rust in roerloos zwijgen en 't laatste vlammend rozerood vergaat, dan is 't, of elke bloem te wachten staat om 't blonde hoofdje naar de aard te nijgen. Maar morgen bij den gouden dageraad, als koele dampen uit de velden stijgen, zie dan eens op naar bloesem, bloem en twijgen, hoe daar een nieuwe wereld opengaat.... En ziet ge in die stille, donk're straat dien jongeling en dat meisje, hand in hand, met gulden lach op ieders blij gelaat: „Stedelijk Muziekcorps", dir. Pala. Joh. F. Dit corps, dat behalve zijn verplichte zomerconcerten, er ook nog een paar extra gaf, nam van dit jaar deel aan twee con coursen, in plaats van zooals gewoon lijk aan één. Dat geschiedde niet omdat een compositie van den directeur, een Fantasie voor Tuba. Een goede en bijwij len schitterende uitvoering, vooral de ouverture „Thétis" werd vlekkeloos ge speeld. Voorts verleende het corps dit jaar weel bij diverse gelegenheden zijn medewer king, zooals op Koninginneverjaardag, de „Boltha", en luidde ook weer de Kerstda gen in met het spelen van gewijde muziek in de tent in het Plantsoen. „Helder's Fanfare Corps", dir. Th. O. Lugtenburg. Ons eenige fanfarecorps kan op een in muzikaal opzicht goed jaar terugzien. Kwalitatief is dit ensemble zeker vooruit gegaan, maar in gelijke verhouding niet de kwantiteit. De heer Minnes zei het, tij dens het laatste concert in „Casino" zoo terecht, dat sinds de 8 jaar, dat het corps bestaat, het ledental vrijwel stationnair is gebleven. Een feit wat hij betreurde. Het Fanfarecorps nam ook deel aan het concours te Amsterdam. Voor het eerst werd in de Eere-afdeeling gespeeld en het succes was grooter dan de pursang-opti- mist onder de getrouwen durfde verwach ten; op niet minder dan 4 prijzen werd beslag celegd: le prijs concert wedstrijd, le prijs marsohwedstrijd (hoogste aantal punten Fanfarecorpsen), le pril's Eere wedstrijd (Afd. A, Fanfarecorpsen) en extra prijs marsohwedstrijd. Te begrijpen was het, dat een dergelijk grandioos succes niet onopgemerkt mocht voorbijgaan. Deze victorie werd Zaterdag daarop op alleszins feestelijke wijze in „Casino" hei-dacht, waar het corps op on dubbelzinnige wijze werd gehuldigd. In deze maand, den 12en, gaf „H.F.C." het eerste concert voor zijn donateurs en genoodigden, waarvoor de belangstelling buitengewoon groot was. Dit concert zou zeker geslaafd zijn in alle opzichten wanneer alle programma-nummers ge schikt waren geweest om door een fan farecorps te kunnen worden uitgevoerd. Dat was echter niet het geval. De pittige, fijne en geestige muziek van Offenbach en Adam, getransponeerd voor fanfare bezetting en aldus vertolkt, hoe goed ook, moet een mislukking worden. Noch de ouverture „Orolieus", noch „Si j'étais Roi" konden dan ook bevrediging schenken; want hoewel technisch niet onverdienste lijk, ging toch te veel van het schoone verloren. De overleden heer van den Borraerde werd herdacht door een uit voering van diens „Romanze" voor alt- saxophone. Behalve op de gemeente-concerten, ver leende het corps ook medewerking ten dienste van de moderne arb.-beweging en de S.D.A.P. Het is het eerste Heldersche corps, dat een tweetal dames onder zijn leden telt. We wensch en „Helder's Fanfare Corps" in 1932 een steeds stijgend succes, steeds opwaarts op de muzikale ladder en een groeiend leden-aantal. Dat laatste zal het bestuur zeer zeker erg welkom zijn. „Harmoniekapel Winnubst", dir. H. B. Schenkels. Ook al een corps, dat zich bijzonder onderscheiden heeft op het reeds eerder genoemde concours van de „Amsterdam- sche Postharmonie". In de le afdeeling Harmonie werd beslag gelegd op een len Prijs; in den Eere-wedstrijd (Afd. B, Harmoniecorpsen) op den 2en prijs en in den Marschwedstriid eveneens op een len prijs. De kapel promoveerde derhalve naar de afdeeling Uitmuntendheid. Als men bedenkt dat „Winnubst" 5 jaar ge- bij de eerste zonnetintling is ontgloord, zoo drijven wij op 's levens baren voort en staan wij nu aan 't eind van één dier jaren, Nog eenmaal trillen onze zielesnaren, in wonderschoon en liefelijk accoord, totdat opeens de starre hemelpoort ontwijkt en wij 't nieuw jaar gaan binnen varen. En dan te kijken in die jonge aard, waarop weer 't volle leven staat te bloeien! Het nieuwe jaar is als een vruchtbre gaard, waar we ieder plantje zorgvol gaan besproeien; Moet dan, bij 't geen God voor ons heeft bewaard, hart van dankbaarheid niet overvloeien?, T. J. DEKKER. ons Mei. Juli. weer spoedig van zich doet spreken. Kom mannen, laat 1932 in het teeken staan van een krachtige opleving, zoowel in muzi kaal als in organisatorisch opzicht. Dat zij zoo! Jubilea. Hieronder volgt een opgaaf van enkele jubilea, die in den loop van het jaar her dacht zijn. Personen. April. 25-jarige werkzaamheid Ned. Spoor wegen L. Dorlijn. 40-jarige werkzaamheid Rijkswerf werktuigk. Slemmer. 40-jarige w-erkzaamheid Gemeente- Secretarie D. Bakker. 40-,jarige werkzaamheid chr. onder wijs C. M. Wimmers. 25-jarige werkzaamheid Gem.-Gas fabriek fitter J. Kerkhof. 25-jarig priesterschap pastoor A. Koopman. 40-jarige werkzaamheid Rijkswerf voorman-blokwerker C. Muller. 25-jarige werkzaamheid Gem.-Gas- fabriek P. Lagerveld. 25-jarige werkzaamheid Inspectie belastingen P. Bakker. 25-jarige werkzaamheid Controle gemeente-belastingen adj.-comm. C. Huisken. Aug. Oct. Nov. Dec. Vereenigingen, enz. Jan. 40-jarig bestaan afdeeling Leger des Heils. 20-jarig bestaan Ver. „Moed, Vol harding Zelfopoffering". Maart. 10-jarig bestaan Bond Chr. Marine personeel. April. 50-jarig bestaan „Helder's Man nenkoor". Oct. 123/2-jarig bestaan afd. Den Helder R.-K. Vrouwenbond. 25-jarig bestaan afd. Den Helder Oentr. Bond Transportarbeiders. Nov. 10-jarig bestaan afd. Den Helder „Volksonderwijs". 12M-jaz*ig bestaan afd. Den Helder „De Hanze". Dec. 10-jarig bestaan Handelsschoolver- eeniging. 1232-jarig bestaan H.B.S.-Vereen. 25-jarig bestaan Onderzeedienst. Officieele herdenking Juni 1932. Jaarcongressen werden gehouden door: den Bond van Chr. Oranje-Vereenigin- gen en den Kon. Ned. Bond van Oud- Onderofficieren, beide in de maand Juli. uouram> „iiimiuirai u uqi ,c_ Het Ned. Chr. Gymnastiekverbond hield leden omgezet werd, dan spreekt hieruit *r' een "r0°' t'irnfeest hier ter plaatse, wel duidelijk de intense studie-zin der leden, die het onder hun uitmuntenden en volijverigen directeur, hebben klaarge speeld hun vereeniging van een prima fanfarecorps in een betrekkelijk korten tijd tot een dragelijk harmonie-orkest te tooveren. Naast het succes in Amsterdam, dient nog een ander genoemd te worden. Want op een solisten-concours te Haarlem ge houden, behaalden een aantal leden van de Kapel de meest eervolle onderscheidin gen, vier le prijzen en twee 2e, als we het wel hebben. We zien hieruit dus wel, dat „Winnubst" met groote tevredenheid op het afgeloopen jaar kan terugzien. Het corps gaf deze maand eveneens zijn eerste winterconcert en kwam met een specifiek populair programma voor den de vereeniging zoo royaal bij kas was, dan mTTLmJT™"1?*- ™°r- wel om een andere reden. Er werd, evenals n^'rn.fa J p geweldig insloeu. - Daarnaast werden door een viertal solis- :n 1930 te Baarn, beide lceeren gespeeld in de Superieure afdeeling Harmonie met de zelfde nummers. Het succes daarin was een mee- en een tegenvaller, als men de resultaten bekijkt. 26 Juli. Nationaal Concours te Noord- Scharwoude: le prijs Concertwedstrijd en in den Eerewedstrijd den 2en prijs; bene vens een len prijs in den Marsohwedstrijd met het hoogste aantal punten. 30 Augustus. Nationaal Concours „Am- sterdamsche Postharmonie": 2e prijs Con cert wedstrijd en 2e Directeursprijs. Niet aan den Marschwedstrijd deelgenomen. Over dat laatste concours, waaraan de groote pers veel aandacht schonk, is nogal wat te doen geweest, aangaande het op treden der jury - van ten gekraakt en er is veel critiek geoefend op deze musici. Ook in ons blad heeft men daarover kunnen lezen. Het „Stedelijk", dat een maand terug te Noord-Scharwoude zoo glansrijk uit den strijd kwam, was te Am sterdam met de reprise van het verplichte werk niet zoo gelukkig, maar het had naar veler gevoelen ook toen een len prijs toe gekomen, wat echter niet gebeurde. De oorzaak voorts, dat de vereeniging aan dat concours deelnam, was gelegen in t feit, dat dit geschiedde op uitnoodiging van de organiseerende vereeniging. Het bestuur ging daar op in toen de toezegging werd gedaan van vrijen overtocht, terwijl het „Stedelijk" op zich nam om na afloop ten de nummers gespeeld, welke bekroond waren op het Haarlemsche concours. Spe ciaal den clarinettist een pluim voor de sublieme weergave van de „Erwinn"-fan- tasie. Vermelden we nog, dat „Winnubst" tij dens de Oranjefeesten op het voormalige' Vertrek en pensioneering. Maart. Directeur Rijks Hoogere Burger school ir. W. G. van der Meer. April. Yice-admiraal Quant, commandant der Marine. Zwemmeester Vellekoop (wegens benoeming elders). Directeur Rijkswerf, jhr. ir. C. Rappard. Hoofdingenieur S. F. Monhemius (overplaatsing). Directeur Zeevaartschool Th. C. W. van Mierlo. Directeur Handelsschool, A. Zui- dervliet (beiden wegens benoeming elders). J. de Vries, hoofd o.l.s. Julianadorp. E. M. Ellemers, baas der schilders Rijkswerf. O. R. Kruk, werkmeester afdeeling Scheepsbouw Rijkswerf. Hoofdingenieur C. van Dam (over plaatsing). Nieuw benoemd werden in 1931: tot Directeur der Rijks Hoogere Bur- Mei. Aug. Sept. Oct. Dec. Geel Wit-terrein, door de beide Oranje- j gerschool dr. ir. A. E. Loen; vereenigingen gecomplimenteerd wérd! tot Directeur der Handelsschool A "H'tjiet. fraai succes te Amsterdam en als j Bouma. stoffelijk blijk van waardeering een expres voor dit doel vervaardigde krans ontving, welke door den Burgemeester aan het vaandel gehecht werd. „Oranje-Harmoniekapel", dir. Joh. Dol. |in i„i i Hebben we van de drie andere dilettan- sommiie Lrn^n jj!areheoordeelingtencorpsen niets anders dan veel goeds - m|„e corpsen. Lr zijn harde no-1 kunnen vermelden, van dit corps kunnen wij dat niet doen. Eenvoudig omdat wij van de „O.H.K." niets weten. Het corps Juni hult zich in een geheimzinnig stilzwijgen, naar buiten merken wij niet veel ervan. Sinds de heer Haanstra vertrokken is, schijnt er een depressie, een inzinking in getreden te zijn, welke nog maar steeds aanhoudt. Wat we wèl weten is, dat de kapel zich terugtrok van het concours van den Chr. N.-H. Bond, na eerst ingeschre ven te hebben; dat ze met den verjaardag van H. M. de Koningin de hier georgani- seeide feesten hielp opluisteren en dat ze twee gemeente-concerten in de tent heeft gegeven. Dat is al wat we van dit corps weten. Het is werkelijk te hopen, dat de O.H.K. een De Geref. Gemeente benoemde tweeden predikant, ds. J. Meijnen. Overledenen. Maart. Mejuffrouw J. M. Bisohoff, onder wijzeres. K. de Vries, oud-hoofdcommies ter secretarie. D. H. Grunwald, oud-wethouder, lid Prov. Staten Noord-Holland. Zuster Duijvetter, hoofdverpleeg ster Hospitaal. P. Goudswaardt, oud-voorzitter Zie- genfonds „Helpt Elkander". H. van der Lee, oud-boekhouder Nutsspaarbank. Sept. Pastoor G. van de Poll, voormalig oud-katholiek pastoor. G. II. ,1. van den Bogaerde, musicus. W. Westendorp, oud-schoolhoofd. J. W. J. van Knaape, gep. chef ma- gazijnsdienst Rijkswerf. J. Ch. Blok (mr. Antonio), parle mentair medewerker Held. Crt. H. F. van Baaren, regent en voor zitter Algemeen Weeshuis. Aug. Oct. Nov. Dec.

Heldersche Courant | 1931 | | pagina 5