Lakken of Spuiten van Uw auto is: JULSAfiiADORP „""wUS hï, sftSWT# ïrSR.. ?r ti|d. *t« r** r Bil RHEUMATIEK, JICHT EN ISCHIAS BLOEMBOLLENTEELT. Ons £eeszaal*J{oekje. Meer zangonderwijs. JULIANADORP. UW ADRES voor het laten Speciaal ingericht voor spuitwerk. Ie klas werk tegen CONCURREERENDEN PRIJS. BREEZAND. ANNA PAULOWNA. WEERINGEN. WIERINGERWAARD. SCHAGEN. TEXEL. het werk van den voorzitter, wel kan ik dat over zijn verhouding tot het be stuur van het Weeshuis, en die was voor treffelijk. Altijd wist gij ons van goede ad viezen te dienen en ons bij te staan in raad en daad. Een kleine bloemenhulde, <he wy meenden u niet te mogen onthou den, is abusief in de Koningdwarsstraat bezorgd. Oud-wethouder Bok speecht. De heer Bok was op een geheimzin nige manier aan de weet gekomen, dat hier vanmiddag iets te doen was. Hij „Avonturen onder Chineesche Zeeroo- vers". Wat blieft u, leeszaalbezoeker, is dat geen pakkende titel? En ze zijn wer kelijk beleefd niet alleen, maar de hier beschreven ervaringen zijn uit onze da gen; de schrijver, een Amerikaansch jour nalist. Fin van geboorte, is heelemaal in zijn eentje (slechts een Chineesche be diende had hij bij zich), voor een combi natie Amerikaansche en Engelsche dag bladen er op uitgetrokken. Hij heeft zich begeven in het hartje van de onveilige heeft twee en een half jaar als wethouder streek, namelijk de Bias-baai, 65 mijl van met den heer Burgers samengewerkt, en i Hong-Kong. Hij heeft daar kennisgemaakt er kwamen nog wel eens conflicten tus- j met mevrouw Lai Tsjoi Sen, eigenaresse schen ons voor. Maar die ontstonden juist van twaalf zwaar bewapende jonken, le- uit datgene wat zooeven door den heer [Van Os werd aangehaald: spr. was dik wijls te gevoelig, ljet te veel zijn hart, te weinig zijn verstand, spreken. En spr.'s ervaring is dan ook deze, dat ons Burger lijk Armbestuur onder goede leiding staat. De heer F. Nypels aan het woord. De heer F. Nypels spreekt geluk- wenschen namens de „St. Vincentiusver- èeniging". Wij vormen maar een klein Onderdeeltje van de armverzorging hier ter plaatse, maar wij wilden u toch gaarne pp dezen dag onze hulde brengen. Het jongste lid. Dat is de heer Boogaard, die ook mee wil doen aan de huldiging. Hij is het jongste lid van het bestuur, maar als be stuurder van onzen grootsten vakbond Ihag dat zeker wel. Jarenlang heeft hij met den heer Burgers omgegaan, en de ïneeningsverschillen, die er bestonden en nog bestaan, hadden één goede eigen schap: zij raakten nimmer het hart der ?aak. De geschillen bleven zakelijk en als goede vrienden scheidden wij altijd weer. Er is geen ondankbaarder werk dan arm verzorging en er behoort moed en lust toe om dat gedurende 35 jaren enkel uit liefde te blijven doen. Dat is wel een uni cum in den lande! Namens de vakbonden $ankt spr. voor alles wat door den heer Burgers ten bate der gemeenschap is ge daan. Nogmaals de heer Van Os. Nogmaals neemt de heer V a n O s het woord, thans om uit naam van het R.-K. 'Armbestuur de gelukwenschen over te brengen en dank te zeggen voor de goede Samenwerking in al die jaren. vende en schatten vergarende van een uit stekend georganiseerde kaapvaart. Hij heeft met haar vlaggeschip zoo'n roove- rijtje meegemaakt. Hij is geweest bij Wong Kioe en bij Wong To Ping, alleen- heerschers van een gebied daar ergens, schatrijk enzeeroovers. Om dit alles te bereiken moest hij o.a. zich tot twee maanden gevangenisstraf doen veroordee- len, omdat hy hoopte in de gevangenis een paar roovers te kunnen spreken (welk schoone plan mislukte), en verder moest hij zich doen opnemen in de broederschap van het Huis der Rechtvaardige Helden, hetgeen beteekende, dat hij een volslagen zeeroover was geworden. Dit alles en nog veel meer verhaalt de schrijver (Aleko E. Lilius) op zeer boeiende wijze, al is er ook wel eens wat griezeligs bij. Er zijn een aantal fraaie platen in het boek. BEGIN VAN BRAND. In de courant van Donderdag is een berichtje geplaatst onder bovengenoemd hoofdje. Naar men ons mededeelt zijn hierin eenige onjuistheden geslopen. De vader van de kinderen zou niet uit de stad geweest zijn, maar met zijn vrouw en kostganger naar de bioscoop, terwijl de kinderen ook niet door buren uit het huis zijn gehaald, maar door het oudste meisje van 13 jaar naar beneden zijn gebracht. Dankwoord namens den jubilaris. Het was de heer Van Dalen, die namens den jubilaris en zijn familie een woord van hartelijken dank sprak voor ■deze huldiging. De heer Burgers had er zelf niet zooveel verwachting van gehad, piaar ik geloof wel, zoo zegt hij, dat zij in den smaak is gevallen. Tenslotte kwam, eenige minuten later, de jubilaris zelf nog aan het woord voor het uitspreken van een hartelijk woord #an dank. -HALFBLOED". Tropenwee. Indertijd mocht ik (het was naar aan leiding van het zingen, door groepjes schoolkinderen, op weg naar de zwem inrichting) den wensch uitspreken, dat zangonderwijs niet alleen zich zou be palen tot de lagere school, maar ook zou worden gegeven op u.l.o.- en middelbare scholen. Dat was maar een zoo losjes uitge sproken meening, maar het was een uiting van hetgeen leeft in velerlei hoof den, omdat men algemeen voelt, dat er iets ontbreekt aan onzen zang en dat we het gezamenlijk zingen hebben verleerd. Daarom deed het me genoegen, dat deze heerschende gedachte tot uiting is gekomen in een verzoek aan den Minis ter tot uitbreiding van de uren voör zang onderwijs en tot invoering daarvan ook op dè u.l.o.- en middelbare scholen en Zoudt ge niet denken van hoe gewel digen invloed de gemeenschappelijke zang voor het gemoedsleven van den mensch zou kunnen zijn? Daarom is dit adres der drie noorde^ lijke zangersbonden een grootsche' uiting naar den roep voor versterking van het zieleleven der menschen en we mogen ho pen, dat allerwege instemming met dit adres zal worden betuigd, opdat de re geering inzie, dat het Nederlandsche volk niet slechts vraagt bevrediging van materieelen nood, maar ook bevrediging van zielenood zijn wensch is. Robinson. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. E. R. Damsté Zendingsgebouw „De Ster der Hope". 's Morgens 10 uur en 's avonds 7 uur de heer L. Brasser, van Den Helder Beleefd aanbevelend. die voor voorbereidend hooger onder- Wij plaatsen hieronder nog één der wjjs. Het verzoek gaat uit van den Bond voor zangkoren in Friesland, den Bond van gemengde koren en den Bond van vele gunstige persbeoordeelingen over de opvoering van het spel uit de tropen „Halfbloed", welke morgen in Casino wordt gegeven door „De Vereen. Too- neelisten" onder leiding van Jo de Boer en D. van Ollefen Jr. van Amsterdam koren in Drente Het is merkwaardig, dat het de bon- Voor deze zeer mooie voorstelling zijn den zijn der drie noordelijke provincies, de entréeprijzen al bijzonder laag ge- die deze aangelegenheden aansnijden en steld, om daardoor ieder in de gelegen heid te stellen, deze bij te wonen. Men zie hiervoor de advertentie in dit blad. het kan beschouwd worden als een uiting van onbevredigdheid met de alge- meen gangbare methode van de jeuqd in De pers schrijft over deze voorstel- hoofdzaak( stevig in het ,eyen Jte 9doen Op uitnemende wijze werden Indische toe- s'aan ter verkrijging van een materieel standen ten tooneele gebracht. j zoo goed mogelijk bestaan. Prachtig werden ook de rollen vertolkt van 1 In heele breede lagen komt men tot de Senna, huishoudster bij Bos AMevr Jo de erkenni dat dit j ht worden de BoerMui-der) en Siti, bediende bij Wester- cc ,..i 3 3 1 Ft hof, assistent-resident. Inderdaad het was een J stoffelijke dingen ten slotte niet de be- ?oed geheel en een uitstekende vertolking van i vrediging voor het leven brengt, die men 'ropenwee (Halfbloed)I zich daarvan had voorgesteld. van het groote publiek, dat door luide bij- j de toespitsing tot het verkrijgen van valsbetuigiaigen toonde met het gesprokene in j zooveel mogelijk materieel voordeel on- te stemmen. Serina, de Indische huishoudster van den administrateur, slachtoffer van de onmensche- lijke behandeling van den Europeaan, wordt voorgesteld door mevr. Jo de BoerMulder, en geeft evenals Siti, gespeeld door mej. Marie Bigot, voortreffelijk spel. EEN LANTAARNPAAL, DIE ER GOED AFKWAM. Zoo zachtjes-aan zijn de lantaarnpalen in Den Helder wel een beetje in een kwa den reuk komen te staan. Niet, omdat zij zoo'n slecht licht geven, o nee, heelemaal niet. Maar den laatsten tijd hebben die lichtverspreiders de eigenaardige ge woonte om, zoodra wanneer zij een duwtje krijgen, om te kieperen. Net zooals die vermaledijde paal op de Zuidstraat, die het een paar weken geleden maar eventjes twee maal lapte. Maar dan dat paaltje wat vlak bü ons bureau op den hoek van de Koning- en Koningdwarsstraat staat. A la bonne heure, daar moet je respect voor hebben, want die lapt alle wagen- en vrachtauto's aan z'n laars (figuurlijk hoor). Laat het nou gebeuren, dat een vracht auto van de firma Kaan er Donderdag middag pardoes tegen oprijdt, en dat de jaar zijn overwonnen'. ontkoombaar leidt tot een geestelijke ver wildering en daardoor tot den chaos. Steeds helderder komt de waarheid van het Christus-woord aan het licht, dat de mensch bij brood alleen niet kan leven. De hang naar de oververzadigd heid van het stoffelijke heeft geleid tot een stroom van verkilling, die iedereen meesleepte. Totdat nu langzamerhand de oogen open gaan en men zich bewust wordt, dat in deze methoden verandering moet komen en dat het onderwijs zich meer dient bezig te houden met hetgeen het gemoed verwarmt en de ziel opent voor j de onstoffelijke dingen. En de school kan inderdaad de stu wende kracht zijn om de gemeenschap pelijke zang weer gemeen goed te doen worden. Maar dan niet blijven stilstaan bij het lager onderwijs, maar dat vak ook in voeren bij u.l.o. en middelbaar onderwijs. Natuurlijk zal er iets moeten worden overwonnen. In de eerste plaats wel de tegenstreving van de leerlingen zelf. Doch deze zal waarschijnlijk wel met een paar PREDIKBEURTEN. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem.) 'sMorgens JO uur en n.m. 3.30 uur de heer P. Boon. DERDE LEZING OVER INDIË. Voor de derde, tevens de laatste lezing over Indië van den heer Zuidervliet was de belangstelling, het buitengewoon on gunstige weer in aanmerking genomen, nog goed te noemen, al moesten ook ver- scheidenen,thuis gehouden door den storm, het slot van het reisverhaal missen. De spreker vertelde op dezen avond wederom van een paar* tochten op Sumatra, o. a, naar een vulkaan en naar een leprozen- kolonie. Ter verduidelijking en verleven diging van de beschrijving werden ook thans eenige mooie foto's op het doek gebracht. Aan het einde van den avond dankte de heer Rezelman. voorzitter van de afd. Anna Paulowna van de Holl. Mij. van Landbouw, den heer Zuidervliet voor z'n interessant verhaal, interessant vooral ook door de reeds in het begin van de eerste lezing aangekondigde gedachten- flitsen, die de heer Zuidervliet in z'n verhaal dacht in te lasschen. Spr. vond de uitdrukking flitsen echter te beschei den, het waren goed-doordachte beschou wingen, die de heer Z. naast het eigen lijke reisverhaal ter overdenking gaf. De heer Rezelman wenschte den spreker succes bij z'n lezingen in andere plaatsen over dit onderwerp en kondigde daarna aan, dat de heer Zuidervliet, in overleg met het bestuur, zich beschikbaar gesteld heeft voor het houden van een paar lezingen over het onderwerp De huidige economische toestand. A. s. Woensdag wordt de eerste lezing gehouden, die zeer zeker heel interessant zal worden, niet alleen om het actueele van het onderwerp, maar ook, omdat de heer Zuidervliet, zooals men van z'n cursus in de economie voor de afd. gehouden, weet, deze stof bij uitstek goed beheerscht. EEN LEZING VAN PROF. QUANJER. Naar aanleiding van een schrijven van het hoofdbestuur van de Holl. Mij. van Landbouw heeft de afd. Anna Paulowna zich in verbinding gesteld met afdee Hippolytushoef. AANBESTEDING. Bij de gehouden aanbesteding door den directeur-generaal der Zuiderzeewerken, te Den Haag, van het leggen van een straatweg van sluis 1 naar sluis 3, in den Wieringermeerpolder, was van de 23 in schrijvers, de laagste de firma J. de Vries te Heemstede, voor 14.746. De raming was 22.000. Onder de inschrijfbiljetten waren er 5 van onwaarde. EEN JUBILARIS BIJ KAAN. Dat de heer S. Jongkind te Westerklief, die 25 jaar in dienst was bij de fa. Kaan, thans N.V. Gebr. Kaan's Vervoer Mij. alhier, bij zijn patroons goed staat aan geschreven blijkt uit het feit, dat hem, ter gelegenheid van dit jubileum, met harte lijke toespraken der verschillende firman ten, als blijk van waardeering een gou den horloge met inscriptie, en een ets van het bedrijf te Amsterdam, werd overhan digd. Ontroerd door deze aanbieding dankte de heer Jongkind voor de mooie cadeaux en hoopte dat hem de kracht ge schonken mag worden nog vele jaren in dienst der N.V. zijn taak als wal- en bestelbaas te mogen vervullen. Aan den heer O. J. Bosker, alhier, Is door den Rijkswaterstaat onderhandsch opgedragen het maken en onderprofiel aanbrengen van den aarden baan langs den Wieringermeerdijk en wel van het gemaal „Leemans3 K.M. ten zuiden van de Oude Zeug, voor de som van 26.450. BEVESTIGING EVANGELIST DEEN. Naar wij vernemen zal de heer O. Deen van Stadskanaal op Zondag 24 Jan. a.s. des v.m. 10 uur, in zijn ambt als voorgan ger-evangelist der Ver. tot Evangelisatie „Reoboth" te Hipolytushoef worden be vestigd, terwijl Z.Eerw. des n.m. 3 uur zijn intreepreek zal houden. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. (Oosterland). 'sMiddags 2 uur, Ds. van Beek Hervormde Kerkelijke Vereeniglng (in de kapel te Den Oever) 's Morgens 10 u., de heer Franck. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem., H.Hoef) 's Morgens 10 uur, de heer W. Maas van Hilversum Ger. Kerk (Beltstraat). Hippolytushoef 's Morgens 10 en 's middags 3 uur, dienst Geref. Kerk. (Den Oever). 's Morgens 10 en 's middags 3 uur, dienst Doopsgezinde Gemeente. Hippolytuehoef 's Morgens 10 uur, Ds. Haars, van N. Niedorp - Ned. Herv. Gemeente. 's Morgens 10 uur, Ds. van Beek bevestiging van kerkeraadsleden Burgerlijke Stand van Schagen vau 31 Dec. 1931 tot 7 Januari 1932. ONDERTROUWD: Johannes de Vos, oud 44 jaren, machinist te Bergen (N.-H.) en Vronica Catharina Roep, zonder be roep, te Schagen. Klaas Bruin, oud 23 ja ren. chauffeur en Maartje Neefkes, oud 24 jaren, zonder beroep, beiden te Schagen. OVERLEDEN: Neeltje Asjes, oud 82 jaren, weduwe van Hilbrand Smit. POLITIE. Verloren: riem. Gevonden: eenig geld. een kinderfietje, een een portemonnaie met wagen een opstopper krijgt, dat de bum per zoo krom als een bloedworst geduwd wordt en heelemaal tegen den voorhand op zat. Natuurlijk moest het heele zaakje onder geweldige belangstelling van de schooljeugd weer opgeknapt worden. En op den hoek stond zonder een deuk de lantaarnpaal en brandde des avonds weer in al z'n glorie of er niets gebeurd was. Alleen staat-ie nu een beetje scheef, maar wie en wat wordt nu ook niet scheef als een vrachtauto ook maar zoo pardoes te gen je opbotst! pijn in de gewrichten en ledematen werken Togaltabletten snel en zeker. Onschadelijk voor maag, hart en nieren. Duizenden, die door pijn geplaagd werden, verkregen door Toga! weer het genot van een goede gezondheid! Neemt in Uw eigen belang een proef, maar sta er op, dat U Togal krijgt! In alle Apoth. en Drog. reeds varrf pn „i- -""-'-rugbaar. En wanneer de jeugd er eenmaal op is ingesteld, dan zal ook andere tegenstand wel wegvallen. Veel heeft men gedaan ter bevordering van volkszang en men heeft ook wel iets bereikt, maar meer succes zal er in die richting tot stand komen als de scholen het als verplicht vak op hun rooster ne men. Welk een weldadige invloed er uitgaat van gemeenschappelijk zingen, behoeft niet te worden gezegd. Denken we aan de jeugdherinneringen van Jan Ligthart, die beschrijft hoe het gezin, dat met allerlei kommer had te worstelen, werd omhoog getild als het spotaan kwam tot het gemeenschappelijk gezang in den huiselijken kring. Denken we aan Troelstra, die in zijn) gedenkschriften met groote piëteit denkt aan den tijd, dat hij in het veld liep met de jongens en zij aanhieven het wee-' moedige „Het zonnetje gaat van ons! scheiden"". kort overgeplaatst naar het Postkantoor Alkmaar. NIEUWJAARSCOLLECTE. De nieuwjaarscollecte ten bate van de OVERGEPLAATST. De heer C. C. Andriessen, ambtenaar lingen uit den omtrek over het houden aa^ ^f^^toor^aüiier »en~ van een lezing door professor Quanjer van Wageningen, over: Tarweteelt. Prof. Quanjer is nl. bereid gevonden voor een kring van afdeelingen bovengenoemd onderwerp te behandelen en daarbij in het bijzonder aandacht te wijden aan: de kwaliteitsvermindering als gevolg van ziekten, die kunnen worden tegengegaan le door het kweeken van meer resistente rassen (d.w.z. rassen, die blijkens vat- baarheidsonderzoek meer weerstand be zitten) en 2e door niet langer met een zijdige bemesting den grond voor tarwe teelt te bederven. De lezing zal op een nader te bepalen datum voor de gezamen lijke afdeelingen in Veerburg gehouden worden. HERLEVING Reeds eenige jaren zijn de vereeniging T.A.G.O. (Tot algemeene ontwikkeling) en de afd. van de My. tot Nut van 't Algemeen sluimerende. Zoodoende bleven we van mooie lezingen, zooals velen van ons zich vooral van eerstgenoemde ver eeniging nog wel zullen herinneren, ge speend en was er de laatste jaren in onzen polder op dit gebied maar weinig te genieten. Algemeen kreeg de radio de schuld van de mindere belangstelling, die aanleiding was om het werk van T.A.G.O. stop te zetten. Het blijkt echter, dat velen toch niet heelemaal bevredigd zijn door hetgeen de radio biedt, we ver namen althans, dat ernstige pogingen aangewend worden, om öf „Tago" öf de afdeeling van ,,'t Nut" tot nieuw leven te wekken. PREDIKBEURTEN. staat uit een rechthoekig raam, waarvan lenffte, £elük is aan bedbreedte en R.-K. arme gezinnen heeft opgebracht I "at aan den onderkant met eenige latten ze tegenwoordig slecht hebben, er gaat niet af. Voor overhouders waren ook geen menschen en was de handel traag. Vette varkens waren er veel aangevoerd, die handel had beter kunnen zyn. Naar biggen en schrammen was niet veel vraag, de handel zeer matig. In bokken en gei - ten was eveneens weinig handel. Op de kippenmarkt wat er was werd goed ver kocht. Burgerlijke Stand van Texel van 58 Januari. GEBOREN: Martha Beerdina, d. v. Cor- nelis Johan Gerrit Dros en Souwtje Jantje de Wijn; Jozina, d. v. Pieter van der Slikke en Grietje Dogger. OVERLEDEN: Jan Bloin, 86 j., wedn. van Hendrikje Zegel. POLITIE. Gevonden: 2 leeren handschoenen en 1 jongensmuts. Den Burg. KERSTSPEL PASTOOR HOOGEMANS. In het conservatorium te Amsterdam wordt a.s. Zondag opgevoerd een Kerst spel, dat is samengesteld door den Zeer- eerw. heer H. Hoosemans, voorheen ge- ruimen tijd pastoor te Den Burg, Texel. Als stof gebruikte pastoor Hoosemans het Kerstverhaal, als tekst nam hy bloemlezingen uit oude liederenboeken, alleen de compositie is van hemzelf. Het spel zal worden gegeven onder muzikale leiding van pastoor Hoosemans zelf. Oudeschild, 8 Januari. Deze week werden van hier verzonden: 8 kalveren, 2 koeien en 15 varkens. De nieuwe openbare school nadert hare voltooiing. Het is een mooi gebouw, ruim en licht en zeker een groote verbetering, vergeleken bij de oude school. Waar schijnlijk wordt het nieuwe gebouw 1 April in gebruik genomen. Door ongesteldheid van den uitvoerder der werken bjj de haven te Oudeschild zijn de werkzaamheden daar deze week niet hervat, waardoor menigeen, die zich voor dit werk aanmeldde onverrichter- zake weer huiswaarts keeren moest. Daar om en bij de haven nog veel arbeid te verrichten valt, verwacht men, dat het werk spoedig weer aangepakt zal worden, TARIEFVERLAGING. Te beginnen met Maandag a.s. wordt het tarief in den autobusdienst Den Burg- Oudeschild met 5 cent verlaagd. Enkele reis betaalt men dan 25 cent; dagretour 45 cent. ZUID-AFRIKA-FILM. De filmavond die de vereenigingen Holl. Maatschappij van Landbouw en L.T.B., op touw gezet hebben, zooals we in het verslag der vergadering van de Holl. Maatschappij van Landbouw reeds mede deelden, zal gehouden worden op Donder dag 14 Januari a.s. 's avonds 8 uur. Daar de vertooning van deze film hooge kosten met zich brengt, zullen de leden van de bovengenoemde landbouworgani saties een entreeprijs van 25 cent betalen. PREDIKBEURTEN. Zondag 10 Januari 1932 Ned. Herv. Gemeente. Den Burg, 's av. 7 uur, Ds. v. Petegem Oosterend, v.m. 10 uur, Ds. Groenenberg. Waal, 's av. 7.30 uur, Ds. van 't Hooft Den Hoorn, v.m. 10 u.,Ds.v.Petegem De Cocksdorp, v.m. 10 u. Ds. Plug Oudeschild, v.m. 10 uur, Ds. van 't Hooft. Koog, 13 Jan. 's av. 7.30 u., Bijbellezing Doopsgezinde Gemeente. Den Burg, 's av. 7 u., Ds. Vis. Kerkbus van de Koog Oosterend, v.m. 10 uur, Ds. Vis Den Hoorn, v.m. 10 uur, Ds. Smidts Gereformeerde Kerk. Den Burg, gebouw Tex. Fanfare, 'sav. 7.30 u, Ds. v.d. Leer Oosterend, v.m. 10 en n.m. 3 u. Ds. A. v. d. Leer. Gereformeerde Kerk (H.V.). Oosterend, v.m. 10 en n.m. 3 uur, Ds. J. J. Buskes. Het planten en dekken der bollen. De laatste maal hebben we het afleggen van het land besproken, d. w. z. de verdee ling van het land in bedden en paden; thans zullen we het eigenlijke planten en verder het dekken behandelen. Er kan zoowel naar links als naar rechts worden gewerkt; wy prefereeren het plan ten naar rechts, zooals wii ook bij het stel lingen der bollen de voorkeur geven aan het werken naar rechts, dat voork/mt ver gissingen. We beginnen dan in een hoek, dien we als linkerhoek kunnen beschouwen en nemen uit het eerste bed zooveel grond, dat de vereischte plantdiepte is bereikt, waarbij we de opmerking willen maken, dat hyacinthen heel wat dieper geplant worden dan tulpen. Den uitgegraven grond deponeeren we op het haagpad. Na het gelykharken van het uitgegraven bed kan het planten een aanvang nemen. Behalve met de plantdiepte hebben we evenwel ook nog rekening te houden met den afstand der. regels. Bij hyacinthen hangt de regelafstand weer samen met de afmeting der bollen, zoodat, naarmate de hollen kleiner worden niet slechts meer bollen op eiken regel worden geplant, maar ook de regelafstand kleiner wordt. Men spreekt hierbij van zevens, achten, ne gens, enz., waarmee bedoeld wordt, dat er zeven, acht of negen bollen per regel wor den geplant. De zevens staan dus naar alle kanten het wijdst geplant. Het planten van hyacinthen is dan ook ieders werk niet, omdat het een groote mate van rou tine vereischt zóó te planten, dat men de bollen niet te nauw, maar ook niet te royaal zet. Het planten van tulpen leert men vlug ger, aangezien de regelafstand constant blijft en niet wisselt met de maat van het plantgoed, wat niet wil zeggen, dat alle bloemisten de tulpen even wijd zetten, om dat de een een voorstander is van ruim planten en een ander een nauwen afstand prefereert. Bovendien speelt de geaard heid van den bodem, alsmede de te plan- bed voor het planten in gereedheid wordt gebracht. Het overschieten geschiedt gewoonlijk door de planters, maar het komt ook voor, dat men in ploegen van drie man werkt, waarby steeds één der arbeiders als oven schieter fungeert en de planters daarbij op den voet volgt. Zoodra een partij in haar geheel is ge plant, slaat men een regel over, in welken regel het etiquet van de nieuwe partij wordt geplaatst, die onderwijl in de bol lenschuur plantklaar is gemaakt. Aan het eind van den akker ontstaat een moeilijk heid, omdat men dan geen zand bij de hand heeft om de bollen van het laatste bed te bedekken. Dit dekzand nu haalt men van het eerste bed van den tweeden akker, dat dus in het verlengde van het over te schieten bed ligt. Wil men nu regelmatig blijven werken om daardoor vergissingen te vermijden, dan moet men wederom naar rechts wer ken, waardoor de etiquetten van akker 1 en 2 dus met het front naar elkaar wijzen. Aan het einde van den tweeden akker ge komen, heeft men weer behoefte aan dek zand, waarvoor evenwel het zand van het eerste bed van den eersten akker, dat op het pad was gedeponeerd, kan worden be stemd. Daarna is de derde akker aan de beurt; ook hier moeten we als hij den eersten akker den grond uit het eerste bed ter zijde leggen, omdat we dien later noo» dig hebben voor het laatste bed van den vierden akker. Gewoonlijk laat men de geplante akkers eenigen tijd liggen, om dat het plantwerk vóór gaat, dreigt er evenwel gevaar voor stuiven, dan moet men vroeger zijn maatregelen treffen. Behalve op sommige zware gronden en dan nog slechts bij enkele bolgewassen zooals de tulp, heeft men als stelregel aan genomen de met bollen beplante gronden gedurende de wintermaanden met stoffen af te dekken, die als slechte warmtegelei ders bekend staan. In hoofdzaak kiest men daarvoor riet of stroo, doch ook wel slechte kwaliteit hooi of turf strooisel; de laatste jaren zyn er ook enkele proeven ten variëteit een woordje mee; gemiddeld genomen met viltpapier. Het turfstrooisel bedraagt de regelafstand 16 cM. I Past men vrijwel uitsluitend op de klei Om deze wydte aan te geven, bewerkt {oe* Het heeft het voordeel, dat men het men na het gelykharken van het uitge-1*n het voorjaar niet behoeft weg te halen, schoten bed dit met een plantrek of noghet den grond behoedt tegen uitdrogen beter met een plantrol. Het plantrek be- ien vorming van scheuren, dat het de on Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur, Ds Geref. Kerk. M. A. G. Vo.< «Uil 258.50 tegen 274.— het vorig jaar. OUDSTE INWONER. Na het overlijden van den heer E. J. Plumana is de bijzonderheid van oudste inwoner dezer gemeente overgegaan op den heer P. Grin die op 24 November a.s. zijn 96sten verjaardag hoopt te herden ken. VEEL ANIMO. Voor de drie vacaturen van onder wijzeres) aan drie der o.l. scholen in de gemeente Zijpe hebben zich 51 sollici tanten aangemeld: t.w. 24 onderwijzers en 27 onderwijzeressen. MARKTOVERZICHT. Op de veemarkt was hst een ander gezicht als de 2 vorige weken. Nu waren er weer aardig wat vette koeien aange voerd. De hoogste prys was 37 ct.,ende duurste koe werd gekocht voor f 345, door slager Wit van Den Helder. Op de kalf- en geldemarkt was het nu niet zoo druk, maar toch was er meer leven en de h ndel was goed. Men moet niet uit het o >g verliezen dat het nog winter- markten zijn. Als er sneeuw en ys was dan had men die erg er niet. De handel in stieren was ook goed, ze konden gel den 25 et. Pinken en graskalveren wa ren niet aangevoerd. De handel in nuch .JJ ro kalveren was aan den stuggen kant sMorgens_10 en s middags 2.30 uur M t de oude slachtschapen was het ook Ds. S. U. Zuidema. een stugge handel, f 14-20. Deze kunn?n is_ bezet, die op den gewenschten afstand zyn aangebracht. Door het plantrek telkens even in het kruidbestrijding vergemakkelijkt en dat het later, ondergeploegd, de structuur van den grond verbetert. Ook op lichte gronden kan turfstrooisel worden gebruikt, het is, na onderwerken, in staat de watercapaciteit van die gron- uitgeschoten bed te drukken, worden de den verhoogen; het gebruik van turf- ryen duidelijk aangegeven. De plantrol i strooisel is evenwel niet goedkoop. bestaat uit een hollen cilinder, waarvan de mantel wordt gevormd door latten op den gewenschten afstand. Gewoonlijk is op Slecht hooi komt van de waterrijke streken in het Noordwesten van Overij- sel, het stroo leveren de bouwbedrijven, het midden van de plantrol om de latten ibeste riet komt van de plaatsen in een staaldraad gespannen, die in het bedI Zuid-Holl. (Kaag, Brasemermeer, Nieuw- ook juist het midden aangeeft, wat gemak koopsche plassen). Dit lange riet wordt oplevert bij het planten. |Per bos aangevoerd en verhandeld en Wanneer men tot planten overgaat, be-1 v.oora' over de tulpen uitgespreid, aange- gint men met het steeketiquet, gewoonlijk :ziei1 ™en °P tulpen nimmer oud dek- steekhout genoemd, bij het begin van het jmateriaal ma3 verwerken, bed in den grond te steken. Op dit etiquet..^e^ dekken heeft tweeërlei beteekenis, is met onuitwischbaar potlood de varië- tl hyacinthen, narcissen en irissen dient teitsnaam geschreven, bij sommige bloe- iom koude te weren, aangezien de misten slechts een nummer, by weer an- j tulpen vrijwel winterhard zijn, heeft het deren nummer en naam., Het plantgoed, I dokken daar niet de beteekenis van isola- in de schuur gesorteerd, wordt verwerkt rle> maar slechts van het stuifvry houden naar grootte. Het planten geschiedt steedsvan het land. door twee arbeiders, die ieder de helft van Vooral in Breezand en Koegras neemt een bed voor hun rekening nemen. De duiven soms zeer ernstige afmetingen allergrootste bollen worden gezet, d. w. z. [?an> vandaar, dat het dekken der tulpen met de wortelkrans naar beneden even in j *n deze nieuwe bollengebieden in geen den grond gedrukt, opdat ze rechtop bly- 8eval maK worden nagelaten. ven staan. Zoodra de bollen naar het oordeel der planters te klein worden om gezet te worden, strooit men ze in de re gels uit. Pot bed van 3 Rynlandsche roe- den gebruikt men van tulpen pl. m J 2 K.G. "lantgoed. Wanneer een bed is volgeplant, begint het overschieten. Hierby wordt de grond uit het tweede bed met een overschiet (Nadruk verboden). V. end niet koud van d'ellendige u oinl Een gebed zonder aalmoes is stom. Het is moeilijker, maar grooter het on- schop of ook wel met een plattande vork geluk te dragen, dan er zich aan over te over de geplante Killen in het eerste bed geven, gebracht, waardoor dus tevens het tweede

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 10