Lakken of Spuiten van Uw auto is: JULI ANADORP Dj Cocksdorp. BINNENLAND. BUITENLAND. UW ADRES voor het laten Speciaal ingericht voor spuitwerk. 1e klas werk tegen CONCURREERENDEN PRIJS. BARSIMGERHORN TEXEL. Krachtige maatregelen tegen den linkervleugel der S.D.A. P. voorgesteld. Brüning's verklaring. Verlenging ambtsduur Rijks- President. China en Japan. Uit de pers. GEBVBENGD NIEUWS Twee inbrekers gesnapt. Ernstig ongeluk. Beleefd aanbevelend. UITVOERING „HOUDT MOED". Zondagavond gaf de tooneelvereeniging „Houdt Moed" een uitvoering in de zaal van den heer A. de Graaf ten bate van de afdeeling Barsingerhorn van den Bond voor Staatspensionneering. Het tooneelspel in drie bedrijven „Dok ter Bavino" van Henk Bakker werd ten tooneele gebracht. De voorzitter der af deeling opende den avond met een wel komstwoord, waarna een aanvang werd gemaakt met de vertolking van het too- neelstuk. Het publiek, dat flink was op gekomen, heeft, te oordeelen naar de aandachtige stilte en het hartelijke ap plaus, ten volle van de opvoering genoten* De medespelendeii hebben, de een meer, de ander minder, al naar gelang van de belangrijkheid van hun rol, allen hun best gedaan om het geheel te doen slagen en zijn daar uitstekend in geslaagd. De grimage van den heer Kasten te Winkel was, zooals wij dat langzamerhand van hem gewoon geraken, wederom prach tig verzorgd. Het is een succesvolle avond geweest, waarop de vereeniging met ge noegen terug kan zien. In het gezin van den heer B. alhier hebben zich 2 gevallen van roodvonk voorgedaan. Op 18 Januari a.s. zal voor de vereeni ging D. O. G. alhier optreden de bekende heer Ds. Klaver uit Hoorn met het onder werp „Gezin en gezinsleven in de nieuwe letterkunde". Burgerlijke Stand van Texel van 9 t.m. 11 Jan. 1932. GEBOREN: Hendrik, z. v. Jan de Waard en Grietje Jurjens. Gevonden: een hond en een rijwiel plaatje. T. E. S. O. Vanaf 25 Januari zal de eerste boot *s morgens weer om 6 uur van Texel en om 7 uur van Den Helder varen, doch nog niet op Zondag, dan vaart de eerste boot nog tot 1 April 's morgens om 8 uur van Texel en om 9 uur van Den Helder. Na 1 April vaart zij ook op Zondag om 6 uur van Texel en om 7 uur van Den Helder. Ingaande 1 Maart zal ook weer een bootdienst worden ingevoerd, die 's mid dags om 5.35 van Texel en 6.55 uit Den Helder vertrekt (op Zondag is deze dienst 5.20 van Texel en 6.30 van Den Helder). Vanaf 25 Januari zal de post dus niet meer met het vliegkampbootje naar hier varen, doch wordt weer door de booten van T.E.S.O. naar Texel meegenomen. UITSLAG PUBLIEKE VERHURING. Door notaris Mulder werd Maandag in café „Den Burg" voor den tijd van 3 ja ren publiek verhuurd: A. voor de Armenkamers in de Waal- derstraat te Den Burg: 2.44.70 H.A. Kamerlanden aan den Waalderweg, aan den heer Joh. D. Roeper voor 160; 1.22.80 H.A. de Kamerfen op Akenbuurt aan D. Roeper Joh.Dz. voor 76 en 1.58.40 H.A. Oostelijk Paterstuk en 1.51.60 H.A. Westelijk Paterstuk in Ope- ren aan C. Kuip Mz. voor 125, en B. voor den heer Almert Visser, Een woonhuis met schuur en land, groot 6.25.00 H.A., in 't Horntje, en een woon huis met schuur, land enz. in den P. H. Polder, groot 6.27.80 H.A., samen aan den heer Paulus Kikkert Paulz. voor 325; C. voor de familie Dalmeijer te De Waal, 't Buurtjes land, bij Oudeschild, eroot 1.12.00 H.A., aan den heer S. Smit Pz. voor 88, DE TEXELSCHE MARKT. Van veel omvang was ook heden (Maandag) de Texelsche markt nog niet. Er begint weder eenig leven te komen in den biggenhandel, waarvan ongeveer een 30-tal was aangevoerd, die gemiddeld h 9 gulden per stuk werden verhandeld. Verdere werden eenige nuchtere en gras kalveren aangevoerd, de nuchtere kalve ren brachten 14 per stuk op, de gras- kalveren tot 24.Op een vette vaars, die nog aan de lijn stond, werd weinig ge boden. Voor oude kippen werd weder 1 per stuk betaald. Aan de eierenveiling stijgt de aanvoer thans snel, de prijs, die dit jaar toch bij zonder snel onder den invloed van de stijgende hoeveelheid is gekomen, daalde ook nu weder met ongeveer 20 cent per 100 stuks. Voor eieren gemengd van 60 K G. werd thans 4.30 betaald. Kleine eieren brachten ook thans weder, in ver houding, het meeste geld op. UITVOERING TE DE COCKSDORP. Zondagavond gaf de Tooneelvereeni- ging „Nooit Gedacht", te de Cocksdorp een uitvoering in café „de Nieuwe Aan leg aldaar. Opgevoerd werd „De Ge-, broeders Kalkoen klucht in drie bedrij ven. De zaal was vrij goed bezet toen de heer Kalf de bijeenkomst met een wel komstwoord opende. Hierna werd met de opvoering een aanvang gemaakt. Het stuk werd goed gespeeld, vooral de rollen van Gebr. Kalkoen werden uitstekend vertolkt. Na afloop sloot de heer Kalf met een woord van dank aan toehoorders en spelers. Hierna volgde een buitengewoon gezel lig bal onder leiding van de heeren ge broeders van Oijen. Alle aanwezigen ble ven tot sluitingsuur in de zaal. Oudeschild, 11 Januari. Gisteravond gaf de arbeiderstooneel- vereeniging „Palvu" een uitvoering in „de Zeven Provinciën". De zaal was flink bezet. Gespeeld werd „Paul van den Berg". „Palvu" beschikt over goede krachten zoodat er flink eu vlot gespeeld werd. Het luide applaus bewees dat het stuk zeer in den smaak viel. Na afloop werden nog een paar voordrachten gegeven door de dames KooyKuiper, Hemelrijk en Bruin. Na afloop volgde een gezellig bal onder leiding van den heer G. Smit. DE PRINSES NAAR DEN WIERIN GERMEERPOLDER. Prinses Juliana is voornemens, in den loop der volgende maand den eersten steen te leggen voor het eerste kerk gebouw vanwege de Nederlandsch Her vormde Kerk en voor het wijkgebouw van wege de federatie van diaconieën in den W ieringermeerpolder. NATIONAAL CRISIS-COMITÉ. In de vorige week is bij het Nationaal Crisiscomité ontvangen f 34.205.72. In totaal heeft thans het comité ontvangen f 385.382.94. He t bestuur der S. D. A. P. wenscht elk onorganisatorisch optreden van den linker vleugel: eilgen organen en afzonderlijke bijeenkomsten, door het partij congres te laten verbieden. Het bestuur der S.D.A.P. heeft, naar de sociaal-democratische bladen melden, Zaterdag te Amsterdam vergaderd. Er werd een ontwerp-resolutie voor het a.s. partij-congres besproken en vastge steld. Een uitvoeriger uiteenzetting zal, als toelichting op deze ontwerp-resolutie, spoedig in druk verschijnen. De tekst van de ontwerp-resolutie volgt hieronder. Het congres der S.D.A.P., gehouden te Haarlem op 26, 27 en 28 Maart 1932; 1. overwegende, dat het economisch leven, zoowel in Nederland als in de meest andere landen der wereld, door een hevige internationale crisis getroffen is, welke voor landbouw, nijverheid, handel en verkeer ongekende moeilijkheden heeft veroorzaakt en voor de arbeidersklasse een zeer uitgebreide en langdurige werk loosheid heeft medegebracht. dat bovendien, mede onder den invloed der oeconomische crisis, in verscheidene j landen tusschen klassen en groepen politieke spanningen zijn ontstaan, die zich kunnen ontladen in hevige uitbarstin- 1 gen, waarvan ook in andere landen de uitwerking gevoeld zal worden 2. verklaart opnieuw, dat het in deze ernstige omstandigheden nog meer dan ooit de taak der sociaal-democratie is de belangen der werkende en diederwerk- looze arbeiders, der kleine boeren en der andere noodlijdende groepen, in de crisis zeer ernstig bedreigd, met al haar kracht te beschermen; dat de macbt der vakorganisaties en die der partij moeten worden aangewend om het levenspeil der arbeidersklasse zooveel mogelijk te handhaven, door ver dediging van den loonstandaard en van de verruiming van de werkgelegenheid I en van den steun, waarop de werk.loozen aanspraak mogen maken; 1 3. stelt vast, dat uit deze groote oeco nomische verwording de onhoudbaarheid van het kapitalisme voldoende blijkt, in die mate, dat het vertrouwen in de houd baarheid dier productiewijze bij breede groepen, ook buiten de sociaal-democratie, ernstig is geschokt, dat evenwel hieruit niet mag worden afgeleid, dat het kapitalisme reeds nu in de bedrijfswereld heeft afgedaan en tijde lijke opleving van de bedrijvigheid zou zijn uitgesloten, dat het belang van de arbeidersklasse slechts gediend is met den opbouw van een nieuw stelsel van voortbrenging, ter vervanging van het kapitalisme, terwijl de totale ineenstorting van het oecono- misch leven thans voor de arbeiders klasse onnoemelijke ellende zou mede brengen, zonder de oeconomische en j geestelijke voorwaarden voor het socia- I lisme gunstiger te maken 4. is van oordeel, dat wilde bewegin gen van groepen grootendeels ongeor ganiseerde arbeiders, weike uit de crisis ten deele spontaan voortkomen en ten deele worden gekweekt, de kracht van de arbeidersklasse voor de bescherming van haar levensbelangen en voor de ver wezenlijking van het socialisme niet ver- grooten, veeleer zullen leiden tot uit komsten, voor de arbeiders en het socia lisme nadeelig; dat de partij in deze moeilijke omstan digheden onwrikbaar moet blijven vast houden aan haar beginselen en aan haar strijdwijze en niet wankelen mag in baar overtuiging, dat slechts door toenemende scholing en groeiende organisatie, op den grondslag der sociaal-democratie, het proletariaat het vermogen zal ver werven om zijn socialistische doeleinden te bereiken dat derhalve door de partij ook geen voedsel mag worden gegeven aan den waan, alsof thans met agressief geweld de weg naar het socialisme beter en sneller, dan met de beproefde strijdmid delen der sociaal-democratie zou kunnen worden gebaand; dat inzonderheid moet worden gewaakt tegen het gevaar, dat de arbeidersklasse zou verzwakken in haar strijd voor de handhaving en de verdere ontwikkeling van de democratie, die een wezenlijk be standdeel is van de beginselen en de idealen der partij 5. spreekt als zijn wil uit, dat de af- deelingen en de leden der partij trouw zullen blijven aan haar grondslagen,strijd wijze en doeleinden en dat haar actie niet zal worden geschaad door tegenleiding van tot haar behoorende personen of groepen 6. erkent als een belang voor de partij het recht van alle leden, om inzichten, vereenigbaar met de beginselen der partij, doch afwijkende van die harer meerder heid en harer leidende organen, te zijn toegedaan en aan deze op organisato rische wijze uiting te geven 7. stelt vast, dat zoowel in de afdeeling der partij als in haar pers, met name in het daarvoor uitgegeven weekblad „De Sociaal-Democraat", de vrije meenings- uiting gewaarborgd is; 8. eischt van alle leden der partij, dat zij zich zullen onthouden van de vorming en de instandhouding van bijzondere groepeeringen, alsmede van andere han delingen, die de eenheid der partij in gevaar brengen en haar strijdkracht schaden; 9. eischt derhalve, dat de bladen „De Socialist" en „De Fakkel" zullen worden opgeheven en dat een einde zal komen aan alle bijeenkomsten van groepen partij- genooten, die ten doel hebben detaktiek der partij te behandelen en belegd zijn door andere dan de daartoe door de partij bevoegd verklaarde instanties; 10. draagt aan het partijbestuur op, voor de naleving van deze eischen met gestrengheid te zorgen, voorzoover de afdeelingen daartoe geen gebruik maken van haar statutaire bevoegdheid, en mach tigt het partijbestuur om zoo noodig hen, die tegen dit congresbesluit handelen, den partijraad gehoord, als lid der partij te royeeren; 11. roept alle leden der partij op, om op den grondslag der sociaal-democratie den strijd voor de bescherming van de arbeidersklasse tegen de gevaren van de crisis en voor de verwezenlijking van de sociaal-democratie eendrachtig te voeren. ONGEDEKTE BENZINE. Ambtenaren van den belastingdienst te Helmond hebben groote hoeveelheden benzine in beslag genomen, waarvan de belasting niet was voldaan. Op verschillende plaatsen was onge veer 7000 liter benzine verborgen, welke aan één persoon toebehoorde. Te Gemert werd 3500 liter benzine gevonden; te Mierlo vond men 1000 liter In vaten on der een mestvaalt verstopt. EEN NATIONAAL-SOCIALISTISCH WEEKBLAD. Naar men aan de N. R. Crt. mede deelt, wordt de oprichting voorbereid van een Nationaal-socialistisch weekblad voor de Nederlanden. Het zal den naam dra gen „Het Hakenkruis". De oprichters achten de verschijning van dit blad nood zakelijk om voorlichting te geven aan- gaaande alle aangelegenheden en vragen van nationalistischen strijd en wereld beschouwing. In de tweede plaats zal het blad tot taak hebben, de nationaalsicialis- tische kern in de Nederlanden saam te binden, te scholen en uit te bouwen. HERVORMING DER FRANSCHE REGEERING. Briands ontslagaanvraag aanvaard. Het „Journal" weet o.a. te melden, blijkens een bericht van Reuter, dat het besluit van Briand om ontslag te nemen, Vrijdagavond in den loop van een gesprek, dat hij met minister-president Laval heeft gehad, tot uiting is gekomen. Laval heeft na een vergeefsche poging te hebben aangewend om Briand van meening te doen veranderen zich ten slotte bij zijn besluit neergelegd. Op de vraag van Laval of Briand bereid zou zijn een ministerie zonder portefeuille te aanvaarden, heeft Briand zich zijn antwoord voorbehouden. Tardieu zou oorlog er bij ne men; Laval zou buiten 1. zaken krijgen. Havas publiceert een beschouwing over de kansen van de regeeringsvorming, waarin gezegd wordt, dat Tardieu zich tegenover Laval bereid verklaard heeft, de leiding van het departement van oor log op zich- te nemen en tegelijk minister van landbouw te blijven. Het is waar schijnlijk, dat Laval zelf de leiding van buitenlandsche zaken zal aanvaarden. Als candidaten voor de portefeuille van binnenlandsche zaken komen de senatoren Barthou en Peyronnet en de tegenwoor dige onderstaatssecretaris van binnen- landsche zaken Cathala in aanmerking. Een Oostenryksche stem. De Reichspost neemt de uitlatingen van Brüning van beslissende beteekenis, omdat zij komen uit den mond van een staatsman van beteekenis, die zich ook in de gevaarlijkste tijden van de crisis nim mer door zün temperament heeft laten meesleepen en die bij Duitsehlands ge rechtvaardigde eischen nimmer de voor waarden voor een vriendschappelijke in ternationale samenwerking in Europa uit het oog heeft verloren. Wat Brüning ge zegd heeft is overigens niets anders dan de practisehe conclusie van het rapport van de deskundigen te Bazel. De reactie in Frankrijk. Ten aanzien van de verklaring van dr. Brüning schrijft het blad van Daladier, La République, dat kwijtschelding van de herstel-betalingen de beste oplossing zou zijn. Dit gebaar zou vooral te wenschen ziin, indien het een politiek van nauwere ver standhouding met Duitschland betee- kende. MacDonald over de kwestie. In een interview over de verklaring van Brüning heeft Mac Donald verklaard, dat de politiek en het standpunt van de Lngelsche regeering eerst te zijner tijd en te geschikter plaatse zullen worden bekend gemaakt. Intusschen kan echter gezegd worden, dat het in verband met het rapport van de deskundigen van Ba zel en den daarin geschetsten oeconomi- schen toestand van Duitschland niet on waarschijnlijk was, dat dr. Brüning een dergelijke verklaring op de conferentie van Lausanne zou afleggen. Hetfeit.dat deze verklaring thans reeds is afgelegd, maakt de conferentie belangrijker dan ooit. Want het is onmogelijk de zaken te laten zooals ze zijn. De tegenwoordige toestand is het resul taat van internationale overeenkomsten. Een internationale conferentie is derhalve noodzakelijk om den toestand te behan delen. Naar Mac Donald's overtuiging zouden dan alle betrokken regeeringen wel inzien, dat het herstel en de pacifi catie van Europa er van afhangen, dat men harde feiten onder oogen moet zien. De houding der Italiaansche regeering. De redacteur voor diplomatieke aan gelegenheden van Havas meent te weten, dat de regeering nog niet de gedragslijn heeft vastgesteld, die zij tegenover Brü ning's uitlatingen zal volgen. In officieele kringen schijnt men niet te overwegen in geval van schending der verdragen door Duitschland zijn toe vlucht tot het Haagsche Hof te nemen. Fransche deskundigen achten het moge lijk op den Duitschen invoer een recht te beffen, waarvan de opbrengst in een speciaal herstel-fonds zou kunnen worden gestort. De regeering zal onderzoeken of zij, indien Duitschland in gebreke mocht blijven, het groote crediet, dat zij in Juni aan de Duitsche Bank heeft verleend en dat in Februari afloopt, zal vernieuwen. De indruk in Italië. In fascistische kringen herinnert men, in verband met de verklaring van Brüning, aan de redevoering van Mussolini te Napels, waarin hij vroeg, of er dan wer kelijk 60 lange jaren moesten voorbij gaan, voor men een streep onder de debet- en credietrekening zou kunnen trekken, welke ontstaan is uit het blped van 10 millioen jonge menschen, die de zon nooit weer zouden zien opgaan. Verder wijst men op Mussolini's woor- den: „Hoeveel tijd zal er nog vergaan, voordat de overtuiging baan breekt, dat er in het oeconomische wereldsysteem iets niet in orde moet zijn De indruk in Amerika. Senator Borah verklaart inzake de mededeelingen van den Duitschen rijks kanselier aan den Engelschen ambassa deur, dat Duitschland geen herstelbetalin gen meer zal kunnen doen, het volgende: „Duitschland's houding is sedert 6 Juni duidelijk gekenteekend. Europa bevindt zich thans in den ernstigen toestand sedert den wapenstilstand. Wanneer de problemen zonder hartstocht in het licht der werkelijkheid en op de basis der ontwijfelbaar vaststaande feiten behandeld worden, is de oplossing van een der ernstigste problemen mogelijk. Heerscht er echter een geest van vijandschap en strijd, dan is het vooruitzicht ongunstig". De indruk in Japan. De geheele Japansche dagbladpers publiceert de verklaringen van den Duit schen rijkskanselier over de herstel kwestie. Hierbij geeft zij uiting aan de meening, dat de afloop van de economi sche wereldcrisis er van afhangt of Frankrijk politiek of economisch tot inzicht wil komen en eindelijk door con cessies aan Duitschland den weg uit de crisis zal wijzen. De verantwoordelijkheid voor den uitslag der conferentie van Lausanne draagt ditmaal Frankrijk. Engclsche kabinetszitting. Naar wordt medegedeeld heeft Mac Donald zijn verklaring over het Herstel- vraagstuk gisterenavond afgelegd, nadat hij een bespreking had gehad met den minister van buitenlandsche zaken en den kanselier van de schatkist. In de ka binetszetting van vandaag, die slechts ge wijd zou zijn aan de Ronde-Tafel Con ferentie, over Birma, zal thans tevens de verklaring van dr. Brüning en de moge lijke gevolgen daarvan voor de conferen tie van Laussanne besproken worden. Hitier en Hugenberg verwer pen het voorstel van Brüning om den Rijksdag te laten beslissen. Naar het Wolff-bureau verneemt, heeft het onderhoud tusschen Hitier en Hugen berg, dat gistermiddag begon en tot in den laten avond voortduurde, tot overeen stemming geleid. De beide partijleiders hebben besloten den Rijkskanselier ervan te verwittigen, dat zij het voorstel van de regeering om een verlenging van den ambtsduur van den Rijkspresident door den Rijksdag te doen vaststellen, verwerpen. De beide partijleiders zijn van meening, dat hierbij niet de weg bewandeld moet worden van grondwetsherziening. De mogelijkheid om verlenging van Hindenburgs ambtsduur door een refe rendum tot stand te brengen, blijft dus nog open. sjoeriie zal te dien einde worden voor bereid. Aantwoord van Japan aan de Vereenifede Staten. De Japansche nota van Antwoord op de Amerikaansche nota houdt in hoofd zaak in: De militaire maatregelen in het gebied van Tsjingtsou hebben geen ander doel dan de ongeregelde Chineesche troepen en de bandieten te verdrijven. Dit ge schiedt overeenkomstig het besluit van den Volkenbondsraad dd. 10 December j.1. Japan als onderteekenaar van het I Negenmogendhedenverdrag, heeft niet de bedoeling China's onafhankelijkheid of de „opendeurpolitiek" in Mantsjoerije te schenden. Japan wenscht, dat het Mantsjoerjjsche geschil wordt bijgelegd en zal daarbij de beide volgende gezichtspunten in acht nemen: 1. Geenerlei maatregelen zullen wor den genomen, die in strijd zijn met het pact van Kellogg. 2. Japan is niet voornemens een nieuw of een nieuwe overeenkomst met China over de Mantsjoerijsche quaestie te slui ten. Japan wenscht evenwel een staking van de systematische anti-Japansche bewe ging in China en de erkenning van de tusschen Japan en China bestaande ver dragen. Nog meer Japansche oorlogs schepen te Sjanhaikwan. Volgens een officieele mededeeling van het Russische Telegraafagentschap zijn Vrijdag te Sjanhaikwan nog eenige Ja pansche oorlogsschepen binnengeloop en, welke zullen dienen als vliegtuigmoeder schepen. Nieuwe gevechten bij Tsjingtsou. Volgens een bericht int Tokio zijn de Japansche troepen ten Westen van Tsjingtsou door Chineesche bandieten aangevallen, waarbij zij verliezen leden. Vier officieren en 15 soldaten werden ge dood. 23 zwaar gewond. Eerst toen vlieg tuigen in den strijd ingrepen, konden de Chineezen teruggedreven worden. De Japansche opperbevelhebber eischt in een dagorder, dat de Chineesche ban dieten geheel uitgeroeid worden. Een nieuw offensief in het Westen van Mant- De reis van minister Deckers. Onder den titel „Het magere afscheid" wijdt het Hand. beschouwingen aan de reis van minister Deckers. Zooals men weet heeft de minister op de tot hem ge richte vragen den bouw van den derden kruiser althans voor 1932 stop te zetten, geantwoord daar na terugkomst uit Indië nader op te zullen terugkomen. Dit doet het blad schrijven: Een duidelijke bevestiging derhalve dat de reis van den minister in nauw verband staat met den kruiserbouw, welke even eens ligt in de dezer dagen gedane be kendmaking dat de datum van inschrij ving der scheepsbouw-firma's voor dien bouw, oorspronkelijk bepaald op 13 Januari a.s. wederom drie maanden ver schoven is. Zóó ingewikkeld en moeilijk te beant woorden waren de vragen van het Ka merlid Cramer toch zeker niet, vooral niet na hetgeen den laatsten tijd over dien kruiserbouw te doen geweest is, maar de minister schrikt blijkbaar terug voor den daad, hetzij het contract te sluiten dan wel van den kruiserbouw voorloopig af te zien. Het vindt, dat over 's ministers reis het waas eener groote geheimzinnigheid ligt, en het blad is verwonderd, dat nog geen der Kamerleden omtrent het eigen lijke doel der reis een vraag heeft ge steld. Een minister van Defensie die in een tijd van ernstige internationale span ningen, vlak vóór de- ontwapeningscon ferentie, en bovendien temidden van een krachtige bezuinigingseampagne voor de overheidsuitgaven, een reisje naar Indië onderneemt, zal zich toch kunnen voor stellen dat de publieke opinie met krui-1 mels niet bevredigd kan zijn. Briand's aftreden. „De Telegraaf" schrijft: Wanneer men zich de vraag stelt: wat heeft de staatsman Briand beteekend voor zijn land, voor Europa, voor de wereld? dan móét men bij de beantwoording van die vraag den Franschen politicus Briand welhaast onrecht doen. Want dan worden de gedachten niet getrokken naar de I voor-oorlogsche loopbaan van dezen man, een loopbaan, die op zichzelf toch zeker niet onbelangrijk is geweest Neemt' men afstand en beziet men de figuur Briand I in het ruime kader van een geweldigen i tijd en dit is onze taak hij dit afscheid dan springt één periode uit Briand's leven met een ontzaglijke kracht en vaart naar voren. Dat zijn de jaren 1925 en vol gende, de jaren, waarin hij Frankrijk en j Europa onttoog aan de verdooving, de bitterheid en den haat, die het evfdeei waren van den wereldoorlog, de jaren, waarin hij, bezeten door den hartstochte lijken wensch: „zulk een ellende nooit weer!", de mogelijkheden zag van een nieuwe samenleving der volken, en het verstond den eersten, nog vagen vorm te geven aan dat nieuwe. De „N. Rott. Crt." zegt de beteekenis van het aftreden van Briand nog niet te kunnen overzien. Wij zullen ook geen vermoedens gaan uiten naar de redenen, die hem nu ten slotte hebben doen beslui- I ten gehoor te geven aan de vermaningen van zijn vermoeid en invalide lichaam. Dit is wel duidelijk dat de druk der bui tengewone omstandigheden op het oogen- blik bezig is geducht aan de traditioneele en weinig buigzame politiek van I rank- rijk te wrikken. Het kan uitloopen op een toegeven aan dien druk of op een voorloo- pige reactie van weerbarstigheid. „De oude garde verdwijnt", schrijft J. J. de Roode in „Het Volk(sblad)". En hij karakteriseert Briand in de volgende be woordingen: Een man van grooten stijl, van groote allu res. Een van de laatste der Mohikanen uit de burgerlijke wereld, wier gansche idealisme, wier gansche kracht, in dienst stond van den vrede. Lord Robert Cecil in Engeland, Briand in Frankrijk, Slrese- mann in Duitschland, Benesj in Tsjecho- Slowakije. Niet altijd heeft Briand kunnen doen, wat de nieuwe wereld na 1918 van hem verwachtte. Hij had te kampen met een onwillige, vijandelijke rechterzijde in het eigen land. Zijn handen waren gebonden. Geleide lijk ontglipten de teugels van het nieuwe Europa aan zijn vaardige hand. BRÜNING'S VERKLARING. Onder den titel „Brüning bekent kleur", wijdt de N. R. C. een uitvoerige bespre king aan Brünings verklaring omtrent de onmogelijkheid nog verdere nerstelbeiaJir.- gen te doen. Brüning handhaaft HcK "jt>o zegt het blad door <ie politiek. v«n Hió#r uit te voeren. En het blad begroet het nieuwe feit met voldoening en hoopt Brüning erin slagen mag voet bij rtuk te houden. Het blad eindigt zijn beschouwing met deze woorden: Wij zullen het met vreugde begroeten, als de verklaring van Brüning het begi» van het einde beteekent van een stelsel, dat tengevolge heeft gehad dat de schul den van Europa aan Amerika over den Oceaan een opeenhooping van goud vorm den waar het metaal, dat de oeconomi» der wereld bevruchten moest, in toene mende mate gekerkerd werd; en dat ve*« der bewerkte dat de herstelbetalingen van Duitschland in Frankrijk een dergelijke, voor de heeje wereld niet minder nood lottige indigestie aan goud te weeg brachten. Het is goed dat men naar Lausanne ver trekt in het volle besef, waarom het nu gaat. Het zou niet loyaal van Brüning zijn geweest, een onvoorbereide conferen tie op die manier te overrompelen. Het Hdbl. schrijft hierover: De openlijke verklaring van dr. Brü ning, dat Duitschland in zijn verplichtin gen tekort zal moeten schieten, is in zoo verre toe ie juichen, dat daardoor de toe stand, die nog steeds in een doezelig licht bleef gesteld, hetwelk de deskundigen commissie echter met een moedig gebaar hebben trachten te verhelderen, thans voor een ieder duidelijk wordt. Evenals de noodzaak, dat nu gehandeld moet wor den en een uitweg gezocht moet worden uit de impasse, waarin de schuldeischers- schuldenaren zich geplaatst zien door Duitsehlands onvermogen en Amerika's vasthouden aan zijn formeele rechten. Een uitweg, welke wellicht gevonden kan worden door wisselwerking zoo straks tusschen Lausanne, waar de quaes tie der schulden zal worden besproken, en Genève, waar de conferentie bijeenkomt, om de beperking der bewapening, dat Da- naïdenvat der improductieve uitgaven, te behandelen en waar ongetwijfeld de Ver- eenigde Staten krachtig hun invloed zul len doen gelden om paal en perk te perk te stellen aan die uitgaven. In den door de Duitsche verklaring geschapen toe stand hebben zij ongetwijfeld een krach tig hulpmiddel in handen gekregen om in de door hen gewenschte richting met suc ces te werken en dan ook hunnerzijds de consequenties te trekken uit de harde feiten. Mede in het eigen belang, daar op krachten gekomen afnemers in Europa de crisis in Amerika zelf kunnen helpen overwinnen, terwijl bij volharden in de starre houding de insolvente schuldenaren op het Europeesch continent door de be taling in goederen de geheele Amerikaan sche productie en afzet zouden blijven ontwrichten. Binnenland. In een kluis opgesloten. Zaterdagavond kwart na negen ging de heer Van Schaik, directeur van de Nederl. Middenstandsbank aan de Van Weedestraat te Soest, uit zijn huiskamer naar het kantoor, dat aan de andere zijde van de gang van zijn woning is gelegen. Aldaar gekomen, bemerkte hij, dat de deur van de couponkluis even open ging. Tot zijn groote verbazing zag hij daarna, dat ze verder open ging. De heer van S„ die toen vermoedde, dat er inbrekers in de kluis waren, liet zich tegen de deur vallen, met het gevolg, dat ze dicht sloeg. In de kluis werden daarop enkele schoten gelost. Daarop riep de heer Van Schaik om hulp, waarop twee heeren, die dien avond bij hem op bezoek waren, kwamen toeloopen. Direct werd de politie gebeld die oogenblikkelijk verscheen. De deur van de kluis werd open ge maakt en twee inbrekers van Italiaansche nationaliteit kwamen te voorschijn. Zij werden onmiddellijk gearresteerd. Bij nader onderzoek bleek, dat een hunner in de kluis een ernstige schotwonde in de linkerbovendij had gekregen, waardoor de groote bloedvaten waren geraakt. Na verbonden te zijn, werd de man naar de rijksklinieken te Utrecht vervoerd; de andere inbreker werd in arrest gesteld. De inbrekers bleken in het bezit te zijn van maskers, twee brownings, in brekerswerktuigen en scherpe patronen. Ze hadden zich toegang tot het gebouw verschaft door een raampje aan de achter zijde. Verder bleek, dat de Italianen eeni- gen tijd te Heerlen en in Den Haag hebben gewoond en eenigen tijd geleden hun bivak te Hilversum hebben opgeslagen Van daar waren zij naar Soest gegaan. Met een gestolen auto. Zondagochtend half zes is op den Be- zuidenhoutscheweg in Den Haag, tegen over perceel no. 96, een ernstig auto ongeluk gebeurd. In volle vaart reed daar een Chevrolet, bestuurd door den 20-jarigen C. G. en met den 21-jarigen H. V„ wonende aan het Lamgroen, als passagier, tegen een boom. Beide per sonen werden ernstig gewond; G. kreeg een hersenschudding en een hoofdwonde, V. een schedelbasisfractuur en een kaak- wond. Zij werden in bewusteloozen toe stand naar het ziekenhuis aan den Zuid- wal overgebracht en konden nog niet worden gehoord. De auto, welke zwaar was beschadigd, is in beslag genomen. Intusschen deed in den namiddag, ruim 5 uur, een bewoner van het Zieken, de heer K. bij de politie aangifte van ver missing van zijn auto, die gestolen bleek te zijn. Men toonde hem ten politiebu- reele den in beslag genomen, ernstig beschadigden Chevrolet, welken de heer K. als zijn eigendom heeft herkend.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 15