K DOLENDE JUWEELEN. N.V. STOOMWASSCHERIJ „DEN HELDER" Aflevering binnen enkele dagen. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlar\d«e!i overzicht iVERSCHE ROOMBOTER! In de diplomatieke onderwereld. Nr. 7062 EERSTE BLAD ZATERDAG 9 JANUARI 1932 60ste JAARGANG De kwestie van de presidentsverkiezing in Duitschland. De Stillhalte-onderhandelingen te Berlijn in een kritiek stadium. - De ernstige toestand in Mantsjoerije. - De gebeurtenissen in Britsch-Indië. [HEERENBAAI De geheime diplomatie" wordt afgeschaft. Een kijkje achter de schermen van den „geheimen dienst". w. De onrust in Britsch-Indië. WILHELM IN AST RA AT 63-67 TEL. 524 Neemt U in acht. FEUILLETON COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras,^nnaPaulowna, Breezand, Wieringenen Texel f 1.65binnen- d 2. ederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per hm' CM ri«hi»ri8e "f nLV'20' Zonda9sblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70, 11.-. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f i Lossenos. 4ct.; fr.p.p.6ct Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) an 1 t m. 8 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres uieau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. De kwestie van de presidentsverkiezing in Duitschland staat daar, niettegenstaan de alle narigheid, in het middelpunt van de belangstelling. Rijkskanselier Brüning heeft Donderdag Adolf Hitier, de leider van de Nationaal-socialisten ontvangen om met dezen, in tegenwoordigheid van generaal Groener, den rijksminister van binnenlandsche zaken en verd diging eenige vraagstukken van binnenlandsch politieken aard te bespreken. Enkele bladen vermoeden, dat bij deze gelegenheid in de eerste plaats de k stie van de aanstaande verkiezingen van den rijkspresident ter tafel zal worden ge bracht. Zooals bekend, zouden talrijke politieke partijen een verkiezingsstrijd, die zeker van ongekende heftigheid zou wor den, vermeden willen zien eenvoudig door opnieuw von Hindenburg candidaat te stellen. De vraag is maar, wat de natio naal-socialisten van een dergelijke oplos sing denken. Wellicht zal dit uit het onderhoud van Hitier met den rijkskanse lier en den rijksminirt"'- van binnenland sche zaken blijken. Ook wordt ernstig overwogen den rijks president te verzoeken nog eenigen tijd aan te blijven. Voor de binnenlandsche rust zou dit zeker wenschelijk zijn. De te Keulen verschijnende sociaal democratische Rheinische Zeitung verze kert, dat onderhandelingen over het ver lengen van het mandaat van den rijks- president door een besluit van den Rijks dag weldra kunnen worden verwacht. Het blad acht het vanzelfsprekend dat tot der gelijke onderhandelingen zal worden over gegaan, mits de rijkspresident zich bereid verklaart gevolg te zullen geven aan een eventueel verzoek van de volksvertegen woordiging. Het blad meent voorts, dat men gezien den leeftijd van den heer Hin denburg moeilijk aan een verlenging van dienst mandaat voor den duur van 7 jaar «al kunnen denken. Men zal dus een be perkten termijn moeten vaststellen en bij voorbeeld besluiten de verkiezing van den opvolger van den heer Hindenburg uit te stellen tot de internationale herstel- en qredietonderhandelingen ten einde zijn. Het blad vermoedt tenslotte, dat tal van sociaal-democratische politici zich met een dergelijke regeling zullen kunnen ver eenigen. De Stillhalte-onderhandelingen te Ber lijn zijn in een kritiek stadium gekomen, zoo meldt de N. Rott. Crt. Het tempo der besprekingen gaat zeer langzaam. De Amerikaansche gedelegeerde maken de grootste moeilijkheden, daar zij garan ties voor de kort loopende credieten blij ven eischen. Ze hebben zich voor hun vertrek uit de Ver. Staten hiertoe ver plicht, zoodat hun prestige eenigszins op het spel staat. Van Duitsche zijde is in- tusschen reeds herhaaldelijk verklaard, dat van garanties geen sprake kan zijn; zoowel Engeland als Zwitserland zouden 2ekerTriesche Hee/mbaai, maar dan ECHTE FRIESCHE niet ongeneigd zijn het Duitsche stand punt te steunen. De Börsencourier vindt het optreden der Amerikanen des te on begrijpelijker, omdat volgens het rapport Layton de Amerikanen op 31 Juli 1931 slechts de betaling van 266 millioen mark kort loopende credieten hadden te vorde- deren of 25 millioen mark minder dan Engeland en nauwelijks 3 millioen mark meer dan Zwitserland. De onderhandelin gen zouden zich thans in een tamelijk cri- tiek stadium bevinden. De toestand in Mandsjoerije blijft ge spannen, en het is niet te zeggen hoe hij zich zal ontwikkelen, of er ernstige inter nationale conflicten uit zullen voort komen of dat de zaak ter elfder ure nog kan worden bijgelegd. Dat de toestand ernstig is blijkt wel uit onderstaande telegrammen, die we zonder commentaar weergeven. De Ver. Staten. Engeland en Frankrijk hebben besloten, in verband met den al- gemeenen toestand in Mantsjoerije tege lijk dringende stappen te ondernemen te Tokio. Het departement van staat wei gert mededeelingen te verstrekken no pens den aard van de a.s. actie, zoolang Stimson geen verklaring heeft afgelegd. Hooge functionarissen gaven evenwel toe, dat de gemeenschappelijke stap drin gend wordt beschouwd en van een veel omvattend karakter zal zijn, uitgebreider dan tot nu toe de verschillende acties zijn geweest. En hier een ander telegram, van niet minder ernstigen aard: Een Russisch bericht uit Peking meldt, dat maarschalk Tsjang Hsoe-liang alle Chineesche generaals, die hij kon berei ken, heeft uitgenoodigd tot een conferen tie om maatregelen te bespreken voor een gezamenlijken opmarsch tegen de Japan- sche troepen. Tsjiang Hsoe-liang schijnt plannen voor een dergelijken aanval in het voorjaar te hebben. Verder heeft hij een oproep gericht aan de bevolking en aan zijn troepen, waarin hij verklaart, dat de regeering te Nanking er niet in geslaagd is Mantsjoerije tegen den Japansche aanval te beschermen. De maarschalk roept zijn troepen op, om zich zelf met de bescherming van Mant sjoerije te belasten. De regeering te Nan king heeft Mantsjoerije aan Japan ver raden en de minister van buitenlandsche zaken, Eugen Tsjen, is een verrader van het Chineesche volk. En tenslotte een telegram, waaruit blijkt dat Japan zich niets aantrekt van alle acties en riutig doorgaat met zijn op marsch. Het luidt: De Japansche troepen zetten hun op marsch naar het Zuiden voort en hebben reeds de stad Hoeloetou ten Zuiden van Tsjiintsjou bezet. Een Japansche voor hoede heeft reeds Sjanghaikwan bereikt. De Chineezen vreezen, dat de Japanners Tientsin zullen bezetten. De gebeurtenissen in Britsch-Indië ba ren ook berg, in de eerste plaats natuur lijk aan Engeland. De correspondent van de Times te Dehli meldt, dat de verkla ring van sir Tej Bahadoer Saproe in de Indische bladen de hoop opgewekt heeft. dat de Indische liberalen en gematigden zaken tusschen al hun moed zullen verzamelen en het volk Staan stil. leiding zullen geven. De onderkoning I De effectenbeurs zal niettemin geopend heeft, volgens hem, een merkwaardige z'j"* SPIOXNAGE VAN ENGELSCHE MATROZEN. Volgens een Engelsch dagbladbericht overwinning over het congres behaald Maar ook de sterkste steuners der regee ring beseffen, dat voor het plukken van oo de vruchten dezer overwinning een nieuw.zijn in Japan vijf matrozen van een En- punt noodig is op den weg naar hervor-Relsch vrachtschip wegens spionnage ming, waarom de Indische openbare mee- j »eai resteerd. ning zich kan vereenigen. Tot nu toe is Saproe het eenige lid der Ronde Tafel conferentie dat met critiek op de politiek van het congres voor den dag gekomen is. Saproe betreurt echter, dat de onder koning geweigerd heeft om Gandhite ontvangen. De correspondent gelooft toch dat dit aan den invloed van Saproe's ver klaring in de vereenigde provincies niets zal afdoen. De grootste hoop stellen verantwoorde lijke waarnemers op de commissies van onderzoek, die de volgende week in Indië moeten aankomen. De twee dagen sedert Ghandi's arrestatie hebben zich door be trekkelijke rust gekenmerkt; maar pessi misten meenen, dat dit de stilte voor den storm is. Naast onze bekende verpakte boter I, hans eenige vaten boter af te geven. Geschikt voor bakkers, hotels, winkels of slijters. Vraagt omgaand offerte. j Coöp. Zuivelfabriek Eendracht - Oen Burg door H. VON FLATOWKOFF. Een bom in een trein geworpen. Donderdagochtend is bij aankomst van den sneltrein te Calcutta uit Darjeeling een bom gevonden in een coupé eerste klasse. Vrijwilligers van de Congrespartij heb ben zich aan de zeekust wederom bezig- In den laatsten tijd hebben ver schillende landen zich bezigge houden met het vraagstuk der „diplomatieke onderwereld", de door de regeeringen zelf gefinan cierde politieke en militaire spionnagedienst. Het gevolg is een reeks van processen, maar ook van romans en films geweest. De auteurs geven daarin meestal een meer dramatisch dan waar- heidslievend beeld van de werke lijke gebeurtenissen. Het volgend artikel beoogt, op grond van zorgvuldig verzameld materiaal, deze „onderwereld" te beschrij ven zooals zij werkelijk is. „Maar heeren, de wereldpolitiek wordt gehouden met het winnen van zout, dat ^och niet in de parlementen gemaakt!" later op een volksbijeenkomst werd ver- ^eeft jn het klassieke land van het par- kocht. De politie heeft niets gedaan om j ie*entarisme, in Engeland, Lloyd Geor- o v'h °P zoutmonopolie te ge eens uitgeroepen. En daarmede heeft v 1 111 e j hij weliswaar iets gezegd, wat de heeren De Engelsche bladen over het uit het hooger- en lagerhuis verre van optreden van Lord Willington. De Engelsche bladen zijn eenstemmig van meening, dat het krachtige optreden van den vice-koning in Britsch-Indië tegen het Indische Congres met succes is bekroond. Men gelooft, dat de gema tigde richting in Indië op den voorgrond zal treden. Arrestaties. Uit Ahmedabad wordt gemeld, dat de politie Donderdagmorgen dertig leiders van het Indische Congres heeft gear resteerd. De onderkoning heeft te Delhi ver schillende afgevaardigden van de jongste Britsch-Indische conferentie bijeenge roepen. De ordonnantie inzake de onwettige vereenigingen, die aanvankelijk alleen voor Bombay en Sind gold, is thans ook uitgestrekt tot de centrale provinciën. Naar uit Bombay gemeld wordt, is de Hartal, die sinds vier dagen in acht ge nomen wordt, de volledigste, die men ooit in.de stad heeft waargenomen. Zelfs alle aangenaam was, maar het was de volle waarheid! En toen er gevraagd werd: „Waar wordt die wereldpolitiek dan wèl gemaakt?" heeft de oude vos met zijn wit te manen met een ironisch lachje om de lippen geantwoord: „Misschien wordt u wijzer door eens te informeeren bij de „Intelligence Service" Inderdaad hebben de talrijke „geheime bureaux", spionnagecentrales, enz., die tegenwoordig door bijna alle landen, be halve!?) door Duitschland worden opge richt en gefinancierd, op den loop der wereldgeschiedenis, op de verdragen en verklaringen, op vrede en oorlog een veel grooteren invloed, dan men over het al gemeen denkt. Officieel is weliswaar de geheime diplomatie afgeschaftmaar wie kan controleeren, wat er officieus geschiedt? Vóór de coulissen houden de groote politici hun redevoeringen, onder teekenen zij overeenkomsten en verdra gen in het openbaar, maar achter de coulissen maken de geheime diensten den weg vrij voor deze verdragen. Hier wordt verbitterd gestreden; genade kent men niet. Dikwijls spelen ontvoeringen en moord een groote rol bij dezen strijd. Én het resultaat van deze verbitterde ge vechten zal altijd in het donker blijven Er is welhaast geen economische crisis, geen revolutie of opstand, geen politieke nederlaag op te noemen, waarbij niet een ander land verschillende belangen heeft en dus in het een of ander opzicht tracht invloed uit te oefenen! En zeer bloedige revoluties met gevechten en algemeene stakingen zijn zeer welkome gebeurtenis sen voor de diplomatieke onderwereld, daar men dan, gedachtig aan het spreek woord, dat zegt „het is in troebel water goed visschen", een prachtkans heeft, in vloed te verkrijgen op dezen staat en op de binnen- en buitenlandsche politiek daarvan. Van algemeene bekendheid is het bijv. dat de links-radicale groepen in Duitsch land en ook in Nederland (zie de publi caties door de fascistenbond „De Bezem" uit het buitgemaakte geheime Communis tische Archief!) de voor hun strijd om de macht benoodigde geldmiddelen (zonder welke elke partij betrekkelijk hulpeloos is!) uit het „neutrale" buitenland krijgen. De C.P.H. ((Comm. Partij Holland) ont vangt jaarlijks voor haar orgaan „De Tri bune" en voor haar werk 100.000 gulden uit Moscou, waarvoor als tegenprestaties op gezette tijden (te bepalen door Moscou) opstanden en stakingen geproclameerd moeten worden. De K.P.D. (Kommunisti- sche Partei Deutschland) bijv. heeft ook jarenlang bevelen en gedragsregelen door Moscou voorgeschreven gekregen, die op slaafsche wijze werden uitgevoerd en nagekomen. Deze toestand heeft ten slotte enkele scherpe nota's der rljksre- geering aan de Sowjets tengevolge ge had, waarin Duitschland zich o.a. verzette tegen het feit, dat het Sowjetgezantschap te Berlijn, in de „Unter den Linden" een verzamelplaats werd van tal van spion nen en geheime ambtenaren. Deze Russen confereerden daar onder bescherming van de exterritorialiteit rustig en lustig met hun Duitsche „kameraden" en be waarden daar hun geheime documenten. Ook op de binnenlandsche politiek van Duitschland heeft de USSR herhaalde malen getracht invloed te verkrijgen. Im mers Duitschland is de poort waardoor het communisme Europa moet binnen stroomen. Bezwijkt deze poortdan is geheel Europa overgeleverd aan de „zege ningen" van den „heilstaat". En dat weten de Sovjets evengoed. En Adolf Hitier eveneens!De bloedige gevechten in de Poolsche Oekraïne zijn het werk van de dienaren van Moscou, die heel handig de ontevredenheid van de Oekrainers wisten aan te wakkeren, hen geld en wapens ver schaften alles natuurlijk officieus en steeds in een zoodanigen vorm, dat men oogenblikkelijk de verantwoordelijkheid kon afschuiven op enkele particulieren, die dan natuurlijk het kind van de reke ning zouden worden. Zelfs met de leiders der Duitsche min derheid in Polen hebben de geheime, Rus sische koeriers in onderhandeling willen treden, om ook in West-Polen een opstand te ontketenen. Den moeilijken toestand van de Warschausche regeering had men dan willen misbruiken om op goedkoope wijze een deel der Oekraine te kunnen annexeeren en tegelijkertijd de commu nistische partij in Polen een handje te helpen. Dit „sehoone" plan is gelukkig op den tegenstand van de Duitschers te Kat- towic en Posen gestrand. Reeds deze beide voorbeelden geven ëe.. duidelijk beeld van de werkzaamheden der diplomatieke „onderwereld" in de laat ste tien jaar. Deze werkzaamheden be paalden zich geenszins alleen tot de mili taire spionnage, maar strekten zic-b tevens uit tot een ander, enorm groot en gewichtig gebied: de politiek. Terwijl de dilettanten der voor-oorlogsche geheime bureaux zich er bij bepaalden een enkele maal een koerier een actentasch te ont futselen en zijn documenten te fotogra feeren, beschikken zij tegenwoordig over specialisten, voor wie geen taak te zwaar is. Moet in Azië een oorlog, in Bulgarije een revolutie, in Turkije een bloedige op stand van een minderheid uitbreken. (Denk aan de Koerden en de Armeniërs), dan zal de leider van zoo'n bureau waar schijnlijk slechts vragen: „Over hoeveel geld kunnen wij beschikken?" en hij zal indien deze som groot genoeg is met een honderdprocentage zekerheid het slagen van zijn onderneming kunnen ga randeeren! Hoe hij dit doet, dat is zijn zaak! Hij behoeft slechts te zorgen, dat alles „ge luidloos" verloopt en dat de regeering, welke de opdracht heeft verstrekt, niet wordt gecompromitteerd! In géén geval! Al zou het het leven moeten kosten van tal van geheime agenten! Maar ook daar tegen wordt gewaakt, want natuurlijk laat de leider van het bureau zijn mannen door andere, hen onbekende personen „schaduwen" en zonder aanzien des per- soons „van het tooneel verdwijnen" als zij niet zwijgen of valsch spel spelen. De macht van zoo'n leider is vooral in Rusland en in de Britsche koloniën ge weldig! En dat is de geheime agenten maar al te goed bekend. Zij weten: het is hier oorlog en oorlogsrecht! Weliswaar een oorlog in het duister, maar toch in derdaad een oorlog, die met alle middelen, met alle verbittering, met alle brutaliteit gevoerd wordt! Valt in dezen oorlog een van hen, een mensch zonder naam, een nummer, dan kraait daar geen haan naar! Ook niet, als de revolver van een collega „toevallig" te vroeg mocht afgaan Mannen uit alle lagen der maatschappij, van alle ontwikkelingstrappen zijn afdee- lingsleider van de verschillende geheime bureaux, mannen die voor dood noch dui vel angst koesteren, mannen, die niets kunnen en niets anders geleerd hebben dan oorlogvoeren, vechten, oorlog met alle middelen en alle wapenen: vroegere offi cieren, renners, kooplieden, globetrotters, danseressen, dames van de „high" socie ty", artiesten, scheepskapiteins, enz. Dui zendmaal geschift, duizendmaal in doods gevaar geweest, vormen zij de absoluut Hoe komt het, dat vrouwen zoo vaak lijden aan rugpijn, rheumatische pijn, waterzuchtige zwel lingen, duizeligheid, zwakte, uitputting, zenuwach tigheid t- urinekwalen? Haar lichaamsgesteldheid, de verschillende perioden in het leven der vrouw, de geboorte van kinderen, vormen vaak de oorzaak van verzwakking der organen in den rug. Deze organen beginnen traag en slecht te werken, waar door urinezuur en andere onzuiverheden zich op- hoopen en de kwaal zich door het lichaam kan verspreiden. Voor vrouwen zijn Foster's Rugpijn Pillen dan ook een uitkomst in dergelijke kritische tijden. De versterkende werking van dit speciale middel op de betreffende organen maakt spoedig een einde aan de hinderlijke verschijnselen en baat tegen rheumatiek, ischias, spit en waterzucht. Bij alle drogisten enz. af 1.75 per flacon. door K. R. G. BROWNE. t8) Een kreet van George maakt een ein de aan zijn toespraak. „De een-en-twintigste? Alle goden!" „Wat is er, jong?" „De een-en-twintigste is tante Helen Jarig." „Zoo! Wie is dat, tante Helen?" „De eenige overlevende van mijn familieleden. Wooni in Somemrset. Dit is de eerste keer dat ik haar verjaardag vergeten heb. Allemachtig beroerd! Wat zal ze woedend zijn. Dat komt er van als je je met revoluties en vaste goederen en wat dies meer zij, inlaat." „Maarre.... zeg!", zei Mr. Todd met het verheugde gezicht van iemand die een ingeving krijgt, „je kunt er toch nog best wat sturen!" „Ja, maar wat? Ik heb minstens een week noodig 0111 iets behoorlijks te be denken." „Wat stuur je dan gewoonlijk?" „O.verleden jaar een mat en het jaar daarvoor een koffiemolen en weer het jaar daarvoor een mechaniekje ^om kleeren af te borstelen en.en. „Dus altijd nuttige dingen, hè" zei Mr. Todd. „Wel.... stuur der zoo wat!" Dit met een gebaar op de uitstalling van warmwaterkruiken voor hem. „Verdorie", zei George bewonderend. „Dat's een idee. 't Kon niet beter. Waar om wintervoeten dulden als je een neef hebt? Dan schrijf ik in het Regal een briefje erbij en stuur hem van daar weg." Hij keerde zich tot de juffrouw, die vergeefsche moeite deed om niet te laten merken, dat het gesprek haar interes seerde. „Ik moet er zoo een hebben.... een even groote als deze meneer.... Ik ben u ten zeerste verplicht, Mr. Todd!" „Bedank ook Decimus maar!" zei Mr. Todd. Toen het tweetal, ruim een uur later, bepakt en bezakt de zitkamer van het Regal binnenkwam, vonden ze Carmen- cita met een verveeld gezicht languit op de divan liggen. Bij het zien van hen ging ze, demonstratief gapend, overeind zitten. tt „Dat hebben jullie vlug gedaan! k Had best mee kunnen gaan, wat betreft bet voordeel dat ik van mijn thuisblijven ge had heb, tenminste. 't Lijkt wel of de heele vrouwelijke bevolking van het Re gal dezen middag uitgekozen heeft, 0111 hun haar te laten onduleeren. Ik was tenminste nummer 75 en ik zit nog te wachtenU ziet er warm uit, Mr. Todd!" „Jij zou net zoo warm zijn," zei Mr. Todd, terwijl hij zijn lading op de tafel liet glijden en het elastiek van het grootste pak aftrok, ..als je hiermee een half uur rongewandeld hadt. Dat noe men ze nou de macht van de suggestie, kijk!" Hij pakte de twee warm-waterkrui-1 ken uit het papier en legde ze in al hun glorie voor Carmencita neer. Carmencita begon te lachen. „Twee! Dus u heeft mijn raad opge volgd!" „Ja", gaf Mr. Todd, met een knipoogje naar George ten antwoord. „Ik heb er zeven gekocht voor eiken dag van de week een. George, neem jij nou meteen die van jouBinnen!" De deur ging open. Op den drempel stond een jongeling van een jaar of tien in een tenue, dat in hoofdzaak uit knop pen bestond, met een blaadje in zijn hand. „Miss Milligan?" vroeg deze versohij- ning. „Ja,", zei Carmencita. „Is er iemand voor me." „Een heer. In de hal." Carmencita stond op, nam de carte de visite van het blaadje en uitte een kreet van ergernis. „Heilige Mozes!" Als dat nog lang zoo doorgaat, zal ik hem eens vertellen, hoe ik over hem denk.' Ze gooide George het kaartje toe. Deze ving het handig, keek naar den naam ging zich te buiten aan een uitroep van ver ba2'11^ ,1 1 ru- We!, van alle lef! "Gom!" verbaasde Mr. Todd zich, na een blik over een breeden schouder. „Van me leven zoo iets niet meegemaakt Zes den meneer dat ik u 11 ben beet Carmencita den onschuldigen jon geling met de knoopen toe. Stop even," kwam George tusschen beiden, toen de piccolo zich opmaakte 0111 te verdwijnen. „Misschien doen we beter als we hem wel ontvangen. Alle kans dat we er achter komen, wat hij vei dei van plan is; in elk geval wil ik weten, waarom hij komt." „Ik n i e t," zei Carmencita scherp. „Wat denkt de man! Dat hij iemand den eenen dag kan schaken en den volgenden dag een digestie-visite brengen! Ik zou 'em liever! En daarbij over vijf minu ten ben ik aan de beurt bij den kapper. Mijn haar is op het oogenblik van meer belang dan Smith". „Goed, dan ga ik naar hem toe. Wie weet praat hij zijn mond voorbij." Even bleef het stil. Dan knikte Car mencita. „Ga je gang, George. En zeg hem, compliment van mij, dat ik genoeg van hem heb. Maak het hem vooral duidelijk." „Ja," beloofde George haar, terwijl hij naar de deur ging. „Ik ga mee," zei Mr. Todd. Ik wil dien snuiter nog wel eens een keertje zien. En als ik in de buurt ben, kan-ie jou ten minste niet schaken." Achter den jongeling van de knoopen aan liepen ze naar de lift en verdwenen zoo naar lagere regionen. Beneden bracht hun gids hen naar de hal, wees naar een hoek, zei: „Daar!" en blies den aftocht. Bij hun komst stond Fanshawe-Smith, op end' op de dandy, zooals altijd, op en begrootte hen met een beminnelijken glimlach. „Goeden avond, vriend Carr. Mr. Todd, het is me buitengewoon aangenaam. Car mencita is toch net „indisposée"?" „Ze is niet gedisponeerd om jou te ont vangen," vertelde George hem ronduit. „Ik heb de opdracht om je te vertellen, dat ze meer dan genoeg van je heeft. Fanshawe-Smith zuchtte, haalde zijn schouders op en ging kalmpjes weer zit ten. „Onder de gegeven omstandigheden is een zekere geïrriteerdheid begrijpelijk. Carmencita is echter niet de eenige, die reden tot klagen heeft. Om te beginnen vind ik, vriend Carr, dat jii ook wel eens aan excuses maken mocht gaan denken." George starde hem met open oogen aan. „Wat! Excuses maken! Ik excuses.." „Die arme stakker van een Ted heeft een buil op zijn kaak ter grootte van een sinaasappel en Alf heeft den heelen dag aanvallen van misselijkheid gehad. Was het noodig uit een oogpunt van sporti viteit 0111 zoo hard aan te pakken?" „Wel heb ik van mijn leven," verbaas de George zich machteloos. „Ten slotte," argumenteerde Fanshs"-»»- Smith redelijk verder, „waren zij I lfngen, menschen, die de bevelen van b ..1 meester gehoorzaamden. Ik geef toe, dat het geen ideale schaking geworden is daarvoor is de tijd van voorbereiding te kort geweest het idee kwam bij 111e op toen ik met Carmencita aan het dansen was. Wat ik zeggen wou.het meiske mag er in het vervolg wel wat meer op letten, waar ze de menschen, die bezig zijn haar te schaken, gooit! Mijn hooge hoed is eraan gegaan en een nieuwen kan bruintje op het oogenblik niet trekken." „Gommenikkie!" zei Mr. Todd. „Het lef 0111 zulke dingen te zeggen! En mijn maag Idan, jongmensch?" Fanshawe-Smith knikte meewarig. „Het onderwerp is feitelijk te kiesch |om in bet openbaar te behandelen.... Imaar nu u het zelf ter sprake brengt! Alf had order om vooral niet te hard te trappen. Waarschijnlijk heeft hij zich in den afstand vergistik bedoel eh dat u verder uitstak dat hij dacht. Ik was uitgegaan van het idee, dat bloed vergieten, ten koste van alles, voorko men moest worden." „Je bent toch een driedubbel overge haalde optimist, F.-S.", zei George, „0111 te denken dat je midden in Londen iemand zou kunnen schaken." „Neem me niet kwalijk, kérelHet scheelde een kleinigheid en 't was me gehikt!" protesteerde Fanshawe-Smith. „En ik zou Carmencita geen haar op haar hoofd gekrenkt hebben! Het doel waarnaar ik streefde was om haar ergens alleen te hebben, zoodat ik haar het „be wuste" kon afhandig maken, zonder ge zeur van jullie. Ze zou binnen het half uur terug geweest zijn een tikje ver minderd in waarde, maar overigens ge heel en al intact. Maar ik had buiten den waard in den vorm van jiu-jitsu gere kend." Hij haalde nogmaals zijn schou ders op en glimlachte in appreciatie van het gebeurde, ,,'t Is puur toeval, dat we op het oogenblik niet met ons drieën in Vine Street zitten. Jullie waren nog geen vijftig meter weg of er kwam een politie-agent aanzetten. Ik heb een kwar tier gek moeten doen voor hij wou ge- looven dat we aan het fuiven waren. Ik heb 111e door Alf moeten laten zoenen....!" „En wat kom je nou hier doen?" vroeg George bruusk. Fanshawe-Smith tipte een denkbeeldig stofje van de mouw van zijn jacket af. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 1