Bontkragen, Vossen, Vellen 60HTKRAGEK voor 2 ws*.r^Ts£ wrtó ïffr/a «SrSfan- Kort verbaal. PUROL WESTSTRAAT 14 Van links en rechts. GEMENGD NIEUWS. OOSr-INDiË. De storm op Bali. Van af heden verkoopen wij alle voorradige enz. tegen zeer laag gestelde prijzen. Als „extra aanbieding" leveren we zeer mooie groote De derde kruiser voor Indië. Het vertrek van minister Deckers naar Indië. Het einde Het vergaan van de „Stanfries IV" Het hooge water te Groningen. Jetrouwbare kern dezer bureaux. Als hulp 11) ïen zy een groot aantal gelegenheids- genten, die meestal een zeer klein onder- t an een groot werk moeten opknap pen .assistenten, die een of ander burger lijk beroep uitoefenen, niet in het oog loo- pen, een leven leiden zonder romantiek en avonturen, die absoluut niet vermoe den hoe enorm verantwoordelijk en ge wichtig dikwijls het opgedragen détail- werk is. Zij overzien het „werk" nooit in zijn ge beden omvang, doch steeds slechts een schijnbaar onbeteekend gedeelte. Zij heb ben niet het flauwste vermoeden, dat zij er toe bijdragen de wereldgeschiedenis te maken; zijn zijn slechts poppen, mario netten wier draden in de handen van den afdeelingsleider berusten, figuran ten in de groote, adembeklemmende film „de diplomatieke onderwereld". En des ondanks zijn zij onontbeerlijk in Londen zetelt de zoo dikwijls verloo chende „Intelligence Service" (een onder- afdeeling van de „Scotland Yard"); in Moscou is het de leiding van de buiten- landsche G. Poe; in Rome de „Civiele be richtendienst"; in Parijs de „Section de la Surèté"; de regeeringen weten zooge naamd niets van deze bureaux, verklaren steeds weer opnieuw, dat zij niet bestaan en toch vloeit er geld uit de staatskas sen met bestemming„geheimen dienst!" Zij hebben hun filialen over de geheele wereld, hun berichtendienst om spant de geheele aardbol! Hun invloed op de wereldgeschiedenis, op den loop der gebeurtenissen is geweldig! Avonturiers gaan uit en in, kooplieden, politici. En 's avonds, als de elke lichtstraal volkomen afsluitende jalouzieën neergelaten zijn, komt dikwijls ook „mr. X." een kijkje nemen, die in werkelijkheid staats secretaris van het ministerie van Buiten- landsche Zaken is! Zij werken geluidloos, zonder aanspraak te maken op roem maar zij werken desondanks absoluut fee- trouwbaar! Shanghai, Bombay, Constantinopel, Berlijn en Praag zijn tegenwoordig de hoofdfilialen dezer bureaux. Hier hebben de verschillende „staven" hun kwartier, van hieruit worden de „expedities" ge leid. „De geheime diplomatie wordt afge schaft!" Een frase, die in enkele woor den het geheele fundament weergeeft, waarop de groote Bond der Volkeren is opgebouwd. Alle regeeringen hebben zich op schrift hieraan onderwor pen en alle regeeringen hebben tege lijkertijd gevoeld, dat geen van hen zich ooit aan deze bepaling zou kunnen hou den. Officieel kent men thans geen spionnage, geen geheime agenten, geen Intelligence Service. Officieus echter zit ten Borodin (ChinaIndië), Mr. Shaw (Lawrence), „Mr. Cato" (Koerden-opstand tegen Turkije), Kontjakoff (Engelsch- Russische handelsoorlog 1925, Sinowjew- Brief!) en hun leger van helpers overal ter wereld en voeren een duisteren en hardnekkigen strijd, waarvan zelfs afge vaardigden en parlementen geen vermoe den hebben! (Nadruk verboden). De resident van Bali en Lombok heeft in een Donderdag ontvangen telegram van 5 dezer medegedeeld, dat het weste lijk deel van Bali, de onderafdeeling Ojembrana. door een hevigen storm en bandjir op 3 Januari ernstig is geteis terd. Vier nieuwe bruggen zijn wegge slagen. De weg van Djembrana naar Tabanan is eveneens weggeslagen, terwijl een isolatorenhuis, dienende voor de telegrafische verbinding tusschen Bali en Java, wegspoelde. De schade, aan wegen, bruggen en telefoon toegebracht, wordt voorloopig geraamd op 200.000. Door den storm en bandjir is verlies aan menschenlevens te betreuren, terwijl ook vee verloren is gegaan. De eerste directe berichten omtrent het gebeurde op Bali en Lombok waren af komstig van een schip, liggende in de haven Boeleleng (Noord-Bali). Daaruit blijkt, dat de tempels en andere monu menten waarschijnlijk onbeschadigd zijn. Ofschoon de schade aan bruggen en wegen aanzienlijk is en de bevolking ver liezen lijdt aan vee en andere eigendom men, zal het eiland zich spoedig kunnen herstellen van de gevolgen van den orkaan, die het deze week geteisterd heeft. In de gezwollen rivieren werden dertien lijken drijvende aangetroffen. De geheele bevolking is 3 dagen geïsoleerd geweest doordat de hoofdweg van het eiland, verscheidene andere wegen, tele foon- en telegraaflijnen beschadigd waren. Sinds Donderdagmorgen is het gebruik van telegraaf en telefoon echter wederom mogelijk. De nadere bijzonderheden. Nadat het Zaterdagmiddag 2 Jan. over geheel West- en Midden-Bali noodweer was geweest, en hevige regens waren ge vallen, zijn Zondagmiddag groote band jirs ontstaan in alle rivieren vanaf het gebied tusschen Tjandikoesoemo en Pen- ginoeman en vanaf de Kali Jehsoemboel, ten Westen van Poeloekan tot in Tabanan. Tusschen Negara en Penginoeman is een brug geschadigd, terwijl een andere brug werd vernield. In de onderafd. Djembrana is een üzeren brug over de Kali Poeloe kan, met een bovenbouw van 40 m wegge slagen. Eenige huizen werden meege sleurd. Een ijzeren brug over Kali Pan- gragoan is vernield; de bovenbouw is weggesroeld tot aan het zeestrand. In de Kali Jehleh werd het water door talrijke drijvende boomstammen opgestuwd; het heeft de huisjes van de telegraaf en een gedenksteen weggespoeld. Een ijzeren brug over de Kali Slabi, op het gebied van Tabanan is vernield, terwijl een groote ijzeren brug over de Kali Balean werd Weggespoeld en op den oever werd gewor pen. Op den weg Pengastoelan naar Poe- poean, de meest westelijke verbinding van Noord- naar Zuid-Bali, hebben groote aaixlschuivingen plaats gehad. Aan het herstel van deze verbindingen wordt krachtig gewerkt. Aan vele sawahs werd ernstige schade toegebracht. In de Kali Tabanan zijn 12 lijken gevonden. De ge meenschap "Is nog allerwege gestoord. NOODLOTTIG GEVOLG VAN HET „TIJDELIJK" GERUCHT. Een Bengalees op Sampali doodgeslagen. Vijf arrestaties. Sinds eenigen tijd was de bevolking in Deli in hooge mate verontrust over het gerucht betreffende het rond waren van een „tjoelik", een koppensneller, die kinderen zou stelen en andere wanda den plegen. De krankzinnige verhalen deden de ronde, vooral ook naar aanlei ding van een poging van een Bengalees om een Europeesch kind te ontvoeren. Het vermoeden werd zelfs uitgesproken, dat deze verhalen vooral gecolporteerd veerden door dieven, die door schrik te brengen onder de bevolking gemakkelij ker spel hoopten te hebben bij hun ope raties. In den laatsten ty'd is menige kampong door den plotselingen roep tjoelik! tjoelik! in rep en roer gebracht. Dit tjoelik-geloof heeft nu, naar wy in de per luchtpost ontvangen Delische bla den lezen, een vreeselijk gevolg gehad. Op de onderneming Sampali is een Ben- galeesche jongeman, een chauffeur van een onderneming, doodgeslagen met stok ken en onherkenbaar verminkt, omdat men in hem het gevreesde wezen zag. In de nabijheid van de onderneming was hij blijven vastzitten met zijn auto bus, en nadat vergeefsche pogingen wa ren gedaan om het ding los te krijgen, had hy zich op weg begeven naar het emplacement om een stuk touw te halen, i Hy was daarbij te ver doorgeloopen. het emplacement voorbij en in de nabijheid der lemboestallen (ossenstallen) was hij opgemerkt. Twee anderen, die ook op het busje zaten, en met hem waren meegekomen, werden gepakt en aan de Veldpolitie overgegeven; de chauffeur vluchtte ech ter het bosch in. Dat gebeurde om tien uur 's avonds. Om twaalf- uur kwam de gevluchte ech ter weer voor den dag en potseling hie ven de Bengaleesche wakers bij de vee- i stallen dé kreet aan: „Tjoelik! tjoelik!" Er kwamen veel menschen toeloopen, ge wapend met stokken, en de ongelukkige chauffeur vond een vreeselijken dood. Er zijn reeds vijf arrestaties verricht, en vermoedelijk zullen er nog meer bij komen. Den verdachten zal doodslag in vereeniging ten laste moeten worden gelegd. Wat de Deli Crt. frappeerde, was dat de Maleische bladen, wier redacties toch boven dergelyken onzin verheven moes ten zijn, maar heel weinig deden om deze geruchten den kop in te drukken, en bijna dagelijks verhalen brachten over de verschijningen van den tjoelik, zonder daarbij duidelijk te laten uitkomen, dat het boerenbedrog op groote schaal be trof. De inschrijving voor den derden krui ser voor Indië, die al eenige malen eerder was uitgesteld,, is opnieuw uitgesteld en wel voor onbeoaalden tijd. Naar aan de „Nw. Rott. Crt." te bevoegder plaatse werd meegedeeld, houdt dat uitstel verband met de reis van minister Deckers naar Indië. Men herinnert zich, dat een meerder heid van het college van gedelegeerden uit den Volksraad zich, met het oog op den financieelen toestand van Indië, voor uitstel van het op stapel zetten van den derden kruiser heeft uitgesproken (tenzij Nederland over 1932 het aandeel van Indië in de bouwkosten voor zijn rekening zou nemen); de minister in de Kamer daar entegen op voortgang met den bouw heelt aangedrongen. De veronderstelling is niet gewaagd, dat dit onderwerp tijdens het verblijf van den minister in Indië zal worden hespro- ken en dat van het resultaat dezer be sprekingen zal afhangen wat er met den j kruiser gebeurt. De minister van defensie, mr. dr. L. N. Deckers heeft Donderdagmiddag om 1.46 uur met den boottrein der Rotterdamsche Lloyd Den Haag verlaten om zich naar Mai-seille te begeven, waar hy zich, zooals bekend is, gisteren aan boord van de „Si- bajak" zou inschepen naar Oost-Indië. Een groot aantal autoriteiten en vrien den van den minister waren op het per ron aanwezig om afscheid van hem te ne men en hem een goede reis en behouden aankomst te wenschen. Eenige minuten voor het vertrek van den trein arriveerde de minister aan het Station met zijn beide adjudanten, kapt. Van Weel en de luit. ter zee der eerste klasse Bozuwa, welke laatstgenoemde de reis zal meemaken. Op het perron werden de heeren ver welkomd door den heer Ruys, directeur der Rotterdamsche Lloyd. Minister Dec kers onderhield zich nog eenige oogen- blikken met zijn collega's en met de ver dere aanwezigen, die allen een hartelijk afscheid van hem namen. Aan eenige journalisten verklaarde de minister, dat hy naar Indië ging om de verschillende personeelvraagstukken en materieele kwesties verband houdende met de ma rine nader onder de oogen te zien, mede in verband met de moeilijke tijdsomstan digheden. Nadat de minister en zijn adju dant in de gereseveerde coupé hadden plaats genomen, haden zij nog vele han den te drukken. Precies op het vastge stelde uur vertrok de trein. DEPARTEMENT VAN DEFENSIE. Minister Ruys tijdelijk belast met de leiding. Te rekenen van gisteren zal geduren de de afwezigheid van den minister van defensie in verband met zijn reis naar Ned.-Indië de minister van hinnenland- sche zaken en landbouw worden belast met de leiding van de aangelegenheden van het departement van defensie. DE ONTDUIKING VAN DE BENZINEBELASTINGWET. Hier en daar enorme afmetin- Het theater der operaties. De Japansche regisseur: „Dames en heeren, het stuk dat we voor u zullen opvoeren, is het werk van een buiten gewoon vredelievend gezin. („Nebelspalter"). door B. THYSSEN. gen aangenomen. Men schrijft aan de „Nw. Rott. Crt.": De ontduiking van het bijzondere in voerrecht op benzine blijkt hier en daar enorme afmetingen te hebben aangeno men. In de omstreken van Gouda zijn de zelf aangedaan, als wel den man, dien ze had lielgehad. Zoolang ze had moeten aannemen, dat 'de afwezigheid schuld had van de ver- koeling van zijn kant, dat een ander in zijn plaats was getreden, had ze er onder geleden, maar was haar gevoel voor Jan bekeuringen niet van d© lucht. Ze had nu zekerheid, 't Laatste restje hetzelfde gebleven. Zoo vernemen wii, dat behalve te Haas- twijfel was nu weggenomen Toch leek Maar dit was erger, iets wat ze zich trecht bekeuringen zyn gevallen te Stol- het of de slag haar nu eerst had ge- in het begin haast niet kon indenken, wijk, Reeuwyk, Moordrecht, Moercapelle, troffen. Het was verraad aan alles, wat maar Schoonhoven en Bergambacht. In deze Anna stond langzaam od uit den leun- heilig leek. Niet alleen zijzelf werd er laatste gemeente werd bij één persoon stoel, waarin ze den brief van haar vroe- hoor neergehaald, de lieele wereld, het zelfs 4100 liter aangetroffen, geren vriendin had zitten lezen. Toen ze leven zelf was er voor haar gevoel door De ambtenaren der invoerrechten en van het kantoor kwam, had ze het cou- beroofd van alles, wat er tot dusver mooi accijnzen trekken er dagelijks op uit, ge- vert in de bus gevonden en ze had direct 111 geleken had. Hoe kon iemand .zoo iets wapend met gepunte ijzeren staven, om gezien dat het geen brief van Jan was. hoen? Hoe kon zy zich zoo vergist heb- dat zelfs de benzinevaten ingegraven in Van Louise! Die had in geen maanden hen in het karakter van dien man, wien den grond worden aangetroffen, om niet en maanden geschreven. Getrouwd weg- zii haar geheimste gedachten van het be- te spreken van andere listen, die te baat gegaan naar Indië. g'n al bad meenen te kunnen toever- werden genomen Eerst hadden ze de correspondentie trouwen? ri"° 1 aangehouden; maar toen er in Indië kin- ,.^ls.nu -1U1S1 -lans moeder den laatsten deren waren gekomen en de tijd verliep, tyd niet zoo was gaan sukkelen. Dan had waren de aanknoopingspunten aldoor ze met die kunnen praten, al was het zeldzamer geworden, 't Gewone verloop, maar enkele woorden, om dat gevoel van Nieuwsgierig had ze den brief direct opgekropt verdriet te kunnen kwytraken, Ons is intusschen gebleken, dat de be lastinginspecteurs.niet onwelwillend staan tegenover hen, die thans nog spoedig uit eigen beweging aangifte doen van niet aangegeven voorraden. De wet legde de in de gang opengemaakt en was ze =1 haar ging voltrekken, had ze het papier onverscnuugneia was niet by naar opge- Sfpi|pn dicht gevouwen. Op haar kamer had zeikomen. Hoeveel excuses had ze voor, toen eerst haar hoed en mantel afgedaan haar jongen verzonnen. I anoer punt is veiiicm aan oe aan uien eeist naai iiueu en mainei aigeuaan, trpvnpm dacht van hen, die benzine opsloegen, den stoel naar het venster geschoven en Want ze had maai al te goed gevoeld, t Bii et] b d -, f d daarna den brief gelezen dat zyn houding tegenover zyn aanstaan- 'tr1eveniueeien piano loopt oe Louise verkeerde in kringen, waar hij de vrouw hoe langer hoe onhartelijker verzekenn«sbedragen on- den laatsten tijd toevallig ook veel over was geworden, wat er ook aan de hand gevaar. den vloer kwam. Ze wist, «Otf er jaren- mocht zyn. Dat verder in sommige gemeenten moei- lang een heel goede verhoudnfg tusschen Neen, naar de oude vrouw gaan was Ul kneden worden ondervonden met de toe- Jan en Anna's ouders was geweest en haar nu niet mogelijk. Ze zou onmogelijk Pas^lng van de Hinderwet mag als be- dat, kort voor Jan naar Indië was ge- kunnen zwijgen nu ze zekerheid had. En kenü wo™en verondersteld. gaan, de verhouding tusschen Anna en wie weet, of ze geen bittere woorden, die hem veel intiemer was geworden dan die, de moeder moesten kwetsen, zou gebrui- welke men met den naam van vriend- ken, als ze eenmaal begonnen was te schap zou kunnen betitelen. spreken. Dat mocht ze niet doen. 't Was 'n Engagement was het niet geworden, zoo al erg genoeg, voor beiden. Kon ze tenminste niet officieel. Jan's vader was maar een poos op reis gaan. eenige weken tevoren gestorven en daar- Dan hoorde Jan's moeder misschien DE WERKVERSCHAFFING TE JIPSINGHUIZEN. Het werk neergelegd. Honderden arbeiders bij werkverschaf fing te Jispinghuizen hebben het werk om hadden ze het beiden, tegenover Jan's van anderen, hoe de vork in den steel zat ^omdat'^de vorige week ont- moeder, beter geoordeeld om iedereen er en werd haar, Anna, het pijnlijke van de 1 buiten te laten. mededeeling bespaard. Ze moest eens 't Was al inspanning genoeg voor de goed nadenken, de een of andere reden oude vrouw om te zorgen voor Jan's uit- verzinnen om nu vast een deel van haar rusting, in de gegeven omstandigheden.1 vacantie te kunnen nemen. Tegenover de Alle onnoodige agitatie moesten ze voor oude vrouw kon ze licht een excuus vin- haar vermijden, vooral nu haar toch al den, dat ze, door haast gedwongen, op niet goede gezondheid geleden had on- reis was gegaan zonder afscheid te der het onverwachte verlies. En waarom nemen. zouden ze er ook zoo'n drukte van ma- Maar het liep anders dan ze zich had ken? Ze kenden elkaar al zoolang en voorgesteld. Dienzelfden avond nog werd werkende by de ontginningen te Jisping wisten precies, wat ze aan elkaar hai'dtn. ze geroepen door de huishoudster, die 11'uizen, Rhederveld en Laudermarke, is Ook Jan's moeder, die ze over een en haar kwam zeggen, dat de oude vrouw Donderdag door de communisten dermate ander geraadpleegd hadden, was van erg achteruit was gegaan en dat de dok- opgevoerd, dat meer dan 2000 man het meening, dat in dit geval een officieele ter haar had geraden de nabestaanden te werk hebben neergelegd. Slechts 100 van verloving overbodig was. Haar jongen waarschuwen. de 600 menschen te Laudermarke zijn aan was niet wispelturig en, wat Annie be- Toen ze aan het ziekbed zat, was de het werk gebleven, treft, deze had ze al jarenlang als een patiënt vrijwel buiten kennis. Na vangen tien gulden deze week zou wor den gekort. Meer dan 2000 man liebben het werk neergelegd. Ter aanvulling van bovenstaand bericht omtrent de staking bij de werkverschaf fing wordt nog gemeld: De ontevredenheid onder de arbeiders, een dochter beschouwd. poosje kwam het bewustzijn terug. De Dat haar zoon met Anna ging trouwen, zieke zocht Anna's hand, klemde die in was voor haar een groote troost. Een be-1 de hare. Of ze de laatste dagen nog iets tere vrouw kon ze zich niet voor hem van Jan gehoord had, vroeg ze. En zon- voorstellen. der een oogenblik te aarzelen antwoordde Trouwens, 't zou niet zoo heel lang du- het meisje met vaste stem: ren of Jan zou wel spoedig promotie in„Maak u nifet langer ongerust, moeder; Indië maken, zoodat hij Anna kon laten alles is geregeld. Jan heeft ons willen overkomen. Van al deze omstandigheden was Louise op de hoogte. Vandaar, dat ze zich verplicht had geacht, Anna mee te deelen, dat ze zich geen illusies meer mocht vormen, wat een huwelijk met Jan betrof, want dat deze, naar algemeen be kend was, het hof maakte aan Nettie van Schaik, de dochter van den rijken tabaks planter. Dat hij een mooie kans had, daaraan twijfelde niemand, want ten eerste was Nettie allesbehalve 'n beauté en ten tweede liep ze al een aardig eind naar de dertig. Voor Indië een aardige leeftijd. Anna liet den brief uit haar handen vallen en keek in gedachten naar buiten. Dat was het dus.geld! Ze voelde het als een beleediging, niet zoozeer haar- verrassen en niets willen schrijven, voor hij zekerheid had van zijn nieuwe be trekking." „Heerlijk, kindlief, dat ik dat nog heb heb mogen beleven. Ik ben wel eens erg bang geweest, maar dorst het niet te laten merken." „Bang, waarvoor? Gaat u maar kalm rusten, moeder; alles is best." Toen wendde het meisje even het hoofd af en hield den zakdoek voor de oogen. „Vreemd moeder, nu de spanning voorbij is, moet ik toch even huilen. Net een klein kind, niet?" Als eenig antwoord drukte de zieke haar hand en streelde die. De rijksinspecteur, de heer J. Buiskool, heeft nog een onderhoud met de voor mannen gehad, maar zij waren niet voor rede vatbaar. De eigenlijke oorzaak ligt in de ontevre denheid over het loon, dat gemiddeld 14 per week bedraagt. Daarbij kwam, dat was aangezegd, dat het voorschot van 10, hetwelk de vorige week was ver strekt, met het oog op de feestdagen, deze week in mindering van het loon zou wor den gebracht. Een deel van de Groningsche woon schippers, die op de Laudermarke werken, is aan den arbeid gebleven. Te Jispinghuizen waren 800, te Rheder veld 700 en te Laudermarke 600 menschen aan het werk gesteld. Winterhanden Wintervoeten Winterteenen Doos 30 cent. Bij Apoth. en Drogist. STEENPUISTEN VEROORZAAKT DOOR WATER. Mijnwerker In Heerlen wist zich te genezen. Tevens verlost van hardlijvigheid. „Ik moest iederen dag in water wer ken", zegt deze man uit Heerlen. Het valt dus niet te verwonderen, dat zyn ge zondheid te wenschen overliet. Uit zijn eigen brief kunt u opmaken, wat voor een soort kwaal hy had: „Ik ben van beroep mijnwerker. Zoo als u misschien bekend is, veroorzaakt mijnwater vele zweren en steenpuisten. Als ik twee of drie dagen in of onder water moest werken, had ik een paar da gen later een of meer steenpuisten. Toen ben ik Kruschen Salts gaan gebruiken en met succes. Ik heb vier a vyf maanden dag in dag uit onder water gearbeid zonder ook maar de minste last van puisten te heb ben gehad, dank zy Kruschen Salts. Ofschoon ik 't mijnwerkersberoep vaarwel heb gezegd, blijf ik 't steeds ge bruiken, daar ik nogal eens leed aan hardlijvigheid, wat nu niet meer voor komt." W. G. B. te Heerlen. Let op dezen laatsten zin: „Daar ik nog al eens leed aan hardlijvigheid". Hard lijvigheid beteekent een opeenhooping van giftige afvalstoffen in uw organisme. De giftige afvalstoffen verontreinigen uw bloedsomloop en zoo ontstaat een toestand, waardoor zich steenpuisten kunnen vormen, en niet alleen steenpuis ten, maar ook rheumatiek, spit, hoofdpijn en nog ontelbare andere kwalen. Kru schen Salts verschaft juist die zachte aansporing, die uw organen noodig heb ben om u inwendig vrij te houden van alle giftige afvalstoffen, die zich anders j in uw lichaam kunnen ophoopen en als normale functionneeren van uw orga- nisme belemmeren. Uw bloed blijft ge zond en zuiver. En het is de frissche en krachtige bloedsomloop die u een zoo danige gezondheid zal verschaffen, dat u kunt lachen om hoofdpijn, vermoeid heid, neerslachtigheid en een onnoemelijk aantal andere kwaaltjes, die zoovele men schen 't leven verzuren. Begin morgen met „de kleine dageliik- sche dosis" Kruschen en al heel gauw zult u den heilzamen invloed merken van een frisschen, krachtigen bloedsomloop, overvloedige levenskracht, helder ver stand, kortom dat „Kruschen-gevoel" van stralende gezondheid. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar by aHe apothekers en drogisten 0.90 en 1.60 per flacon. (Adv.) KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER. In de Woensdagmiddag ten stadhuize te Alkmaar gehouden vergadering van deze Kamer hebben de heeren Grunwald en Leber als nieuwe leden zitting geno men. Eerstgenoemde is zyn vader als zoo danig opgevolgd, de ander is vertegen woordiger van Texel. Dank zij het feit, dat Schagen geen biizonderen prijs stelde op het behoud van den door het overlijden van den heer König opengevallen zetel, kon aan den langgekoesterden wensch van het Bureau der Kamer om het eiland Texel in de Kamer vertegenwoordigd te krijgen, werden voldaan. Als algemen voorzitter werd herkozen de heer S. W. Arntz te-Alkmaar, als voor zitter van de afdeeling Grootbedrijf de heer M. A. Kolstee te Den Helder, als voorzitter van de a?d. Kleinbedrijf de heer C. Th. Schmalz te Sohagen. Op voorstel van de Zuiderzeecommissie uit de K. v. K. zal aan de regeering ver zocht worden de afsluiting van de Zui derzee met kracht voort te zetten, den aanleg van den spoorweg over den af sluitdijk zooveel mogelijk te bespoedigen en ten slotte om bij den aankoop van gronden ten behoeve van een en ander rekening te houden met de mogelijkheid van een aftakking van die spoorlijn naar Den Helder. Mr. Moens vestigde de aandacht op de z. i. onpractische kleine spoorboekjes en de te dure grootere dienstregelingen, welke al reeds goedkooper zouden worden door het weglaten van de kaart, die toch nooit veranderd wordt. Spr. zou wenschen, dat uittreksels uit het spoorboekje, die in een bepaalde streek van belang zijn, ver krijgbar worden gesteld. De heer Kolster, tevens lid van den Spoorwegraad, zou het verzoek gaarne overbrengen, maar vrees de. dat het geen succes zal hebben, omdat de Spoorwegen aan het boekje willen ver dienen. Besloten werd bij de Posterijen te pro testeeren tegen het uitoefenen van een handel (agentschap in grafsteenen, enz.) door een brievenbesteller te Wieringen, die een volle betrekking bij de posterijen heeft. DE TOESTAND IN TWENTE. Een verbod van samenscholing te Enschedé. Donderdag is een verbod van samen scholingen van meer dan drie personen afgekondigd. In verband hiermede is de politie aanmerkelijk versterkt. Na acht uur Woensdagavond was het betrekke- lyk rustig. Verscheidene jongelieden, die wegens steenen gooien door de politie zyn aangehouden, zijn aan hun ouders teruggegeven. Een jongen van 19 jaar is echter vastgehouden. Januari. Een van mijn lezers schrijft me: „U weet er niets van meneer. Het is een bespottelijke bewering, dat knikkeren in Amerika „bridge" heet. Het zyn twee heel verschillende spelen. Bridge is een verheven, hoogstaand, cultureel, edel, scherpzinnig denkspel, terwijl knikkeren enfin, een idioot, kinderachtig, tijd verdrijf is. Hoe is het mogelijk dat u dat als journalist niet wist? Hebt u geen woordenboek op uw redactie? En kunt u anders niet uw licht opsteken by een man van de wereld? Hoogachtend, Een verbijsterde." My'n antwoord hierop luidt, dat ik in derdaad vergeten had, het slot van mijn vorige stukje van een ironieteeken te voorzien. Aldus: 0111 den minder vluggen lezer grondig te waarschuwen, dat hij op zijn qui-vive moet zijn. Het doet my intusschen plezier, dat dit incident my gelegenheid biedt om op den bridgekamp tusschen Bertson Cul en Mao Whisky eenerzyds, en Fooi en Chewinganderzijds, terug te komen. Ik heb namelijk intusschen aanvullende bijzonderheden ontvangen, die u moeten interesseeren. Ik lees dat de stand van den wedstrijd op de langste vellen papier die ooit gebruikt zijn wordt bijgehou den door vier bekende filmsterren, en op den stoep van het Waldorf Astoria Hotel aan de wachtende menigte wordt bekend gemaakt door een bekend Oceaanvlieger. Er is een scheidsrechter in uniform aan wezig en iedere kaart wordt, na door een telescoop gecontroleerd te zyn, aan de spelers ter hand gesteld door een van de Ziegfried Follies. De kaarten worden ge- schud in een enorme schudmachine (een geschenk van Ford) en slechts éénmaal 1 gebruikt, zoodat er voor ieder spel een pak nieuwe kaarten wordt gegeven, zelfs als er rond gepast is. Na ieder spel wor den de kaarten door alle vier spelers van hun handteekening voorzien en vanaf het balcon bij opbod verkocht ten behoeve van werklooze wedstrijd-impressario's. Na ieder spel wordt een nieuwe tafel binnengebracht, en zelfs nieu we stoelen en worden de vier spe lers gemasseerd door de eerste masseurs van New-York. Het reglement voor de match is natuur lijk uiterst streng, moét het natuurlijk ook zyn. Zoo is het verboden, onder tafel kaarten te ruilen, elkaar met de voeten of met de oogen teekens te geven of door kuchen of op andere wijze elkaar zijn kaarten te verraden, op het eind van het spel (als men ziet dat men verliest) een kaart te verdonkeremanen, losse kaarten in den zak te hebben of de cijfers op het bridge-blok te vervalschen. Waneer iemand bedrog pleegt, stopt de scheids rechter het spel en verzoekt hij den over treder dit na te laten Binnenland. Ook de vliegtocht zonder succes. Het vliegtuig, dat voor een onderzoe kingstocht boven de Zuiderzee was opge stegen, is te 12.55 uur weer op Schiphol geland. De heer Daam van de assura deursfirma Bijlsma Daam te Amster- I dam, bij welke maatschappij het schip verzekerd was, deelde mede, dat hij den tocht over de Zuiderzee heeft medege maakt. De geheele route Amsterdam Harlingen tot den afsluitdijk was gevlogen en daarna had men ook langs de kust bij het Kampereiland en in de omgeving van de eilanden gezocht. De vlucht heeft ech ter geen resultaat gehad, aangezien men niets van het vergane schip heeft kunnen ontdekken. Het wrak gevonden. Thans kan worden gemeld, dat het wrak Donderdag nabij Breezand. door de reddingboot den Tex uit Harlingen is ge vonden. Het betonningsvaartuig Vlie- stroom van het ryksloodswezen is erheen vertrokken om een waarschuwingsbaken te plaatsen. Het schip ligt nabij de vaar geul van Stavoren naar de Boontjes, 10 mijl zuid-west-west van Kornwerderzand. De Vliestroom is echter naar laat in den avond werd gemeld onverrichter- zake teruggekeerd; men heeft niets kun nen vinden. Vrijdagochtend vroeg zou de Vliestroom opnieuw naar de opgegeven plaats uitvaren. Van de opvarenden is nog niets ge vonden. Tusschen Winschoten, Bovenburen en Meerland (gem. Midwolda) zijn Donder dag vele landerijen en wegen onder water geloopen. Alle verkeer is daardoor ge stremd. Men meldt nader uit Groningen: De storm, die Woensdag boven de stad en de provincie heeft gewoed, is in den loop van den nacht in hevigheid zeer af genomen, al is het gevaar nog niet overal geheel geweken, doordat het water r.og steeds dreigt. I11 den Xoordoosthoek van de provincie is liet evenmin tot bijzondere gebeurte nissen gekomen. Ook daar is het water gestegen, maar ernstige doorbraken van bneekenis hebben niet plaats gehad. Het- zei.fde geldt voor het Schildmeer. De ma- rechaussee heeft daar Woensdagavond laat nog poolshoogte genomen, maar bij zondere maatregelen waren niet noodig. Zelfs by Steendam is het water niet over den weg gegaan, doordat de stituatie daar ter plaatse eigenlijk eenigszins is verbe terd. Het meer was te vergelijken met een onstuimige zee. De grootste waterzee staat op het oogenblik nog steeds aan den westkant van de stad Groningen. Van het Leider diep af tot het Lerscher meer is et een aaneengesloten watervlakte over een afstand van ongeveer 2lA uur gaans. ZIGEUNERS. Nabij Budel trachtte Woensdag een troep Zigeuners met zes wagens uit Bel gië onze grens te passeeren. De grens wacht heeft deze poging verijdeld.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 2