T taarin gehouden. werden. Als de bom I waarin weid besloten zich principieel ontnloft was 'nu dp voor een werkstaking der werkloozen uit VIERDE EN LAATSTE BLAD. z LUCHTVAART BINNENLAND. BUITENLAND. De moeilijkheden bij de werk verschaffing. Een aanslag op den llaliaanschen consul-generaal te Parijs. Herleeft de spanning om Mantsjoerije? Postvluchten van en naar Indië. 458e STAATSLOTERIJ De ramp van de „Ooievaar". GEMENGD NIEUWS. Briand neemt ontslag. Zal Laval het ontslag van het kabinet aanbieden? Aanslag op den keizer van Japan. De troebelen in Britsch-lndië. Bode bij Haagschen Voogdijraad verdwenen. Een kastelein overvallen. VAN ZATFPD'G 9 JANU&RI 1932. een seconde later de keizer ongetwijfeld te spreken. Zij roepen daarbij "den*" steun het jlachtoffer van den aanslag zijn ge in van de vakcentrales te Hoorn. Het|woJ, n' laat zich echter aanzien, dat deze staking1 üe Polltie te Tokio deelt mede, dat de wel niet definitief zal worden, omdat in dader van den aanslag op den Keizer van de kringen der S. D. A. P., R.-K. en Chr., Japan een Koreaansch communist is. die welke partijen overwegend sterker zijn, door de communistische partij van Korea tegen de gevaren aan een staking ver- tot zijn daad zou zijn aangezet. De poli- 1 bonden, wordt gewaarschuwd. Op -*n ondsrgang van Zsn- en Maan HET en tijd van hoogwater (Texel). BEZOEK VAN DEN MINISTER VAN DEFENSIE. Maan Zon Hoogwater z Jan. op: ond.: op: oud: sm. nam. .10 9.53 18.57 8.05 16.07 10.18 10.37 M 11 10.07 20.15 8.05 16.08 10.57 11.17 D 12 10.18 21.28 8.04 16.10 1L36 11.55 W 13 10.26 22.3!) 8.04 16.11 0 13 1 1) 14 10.35 23.50 8.03 16.12 0.31 0.50 V 15 10.44 8.02 16.14 1.08 1.27 i 16 10.55 1.01 8.01 16.15 1.47 2.09 De commandant der zeemacht, schout bij-nacht Osten, reist minister Deckers tot Medan tegemoet, NIEUWJAARSGROETEN EN -GESPREKKEN TUSSCHEN NEDERLAND EN INDIK. Aneta seint uit Batavia: In de afgeloopen week werden tusschen Nederl.-Indië en Nederland 4500 Nieuw jaarstelegrammen gewisseld, terwijl 504 tie heeft een uitvoerig onderzoek inge steld, dat reeds resultaten heeft gehad. In geheel Japan heeft de aanslag groot opzien gebaard. HET JAPANSCHE KABINET AFGETREDEN. de verdragsluitende mogendheden zijn overeengekomen de souvereiniteit, de onafhankelijkheid, alsmede de onschend baarheid van het grondgebied en de administratieve onschendbaarheid van China te eerbiedigen." Verder: „zich te onthouden van het partijtrekken van de toestanden in C hina om te streven mar bijzondere rechten of voorrechten, welke i zouden te kort doen aan de rechten van onderdanen van bevriende staten." Een voor het optreden der Amerikanen belangrijke inhoud heeft artikel VII, dat zegt: „De Verdragsluitende Mogend-1 heden zijn overeengekomen, dat, wanneer- de omstandigheden zich voordoen die, naar het inzicht De procureur-generaal van de Repu bliek heeft aan de procureurs in alle pro vinciën een circulaire gezonden, waarin hij strenge straffen eischt tegen lieden, die politieke redevoeringen van extre mistisch karakter houden, waarin het volk tot geweld zou worden aangespoord. Licht op voor alle voertuigen: Wintertijd. Zaterdag 9 Jan16.35 uur Zondag 10 16.37 Maandag 11 16.38 Het kabinet-Inoèkai was 13 December 1931 aan het bewind gekomen, dus nog geen maand geleden. Hoewel voorloopig nog geen nadere Nieuwjaarstelefoongesprekken werden ge- berichten omtrent de reden van dit plot- voerd. van een harer, de toe- passing van de bepalingen van dit verdrag met zich brengen en bespreking van die Na een korten levensduur! toepassing wenschelijk maken, volledige v en, openhartige gedachtenwisseling tus- Reuter meldt via New York het attre-SChen de betrokken verdragsluitende den van de Japansche regeering. Uit To-j kio werd dit bericht later bevestigd. DE BOUW VAN EEN DERDEN KRUISER. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Cramer betreffende uitstel van den bouw van den derden kruiser heeft minister Deckers geantwoord, dat het hem niet mogelijk was die vragen te beantwoorden vóór zijn vertrek naar Ned.-Indië. De minister stelt zich voor zoo spoedig mogelijk op deze aangelegenheid terug te komen. ENGELANDS INVOERRECHTEN OP BLOEMEN. De handel in buitenlandsehe bloemen onmogelijk? De „Daily Herald" meldt, dat er Dins dag een chaos heerschte op Covent Gar den (de Londensche groenten-, aardap pelen- en bloemenmarkt) vanwege de perceptie der invoerrechten op buiten landsehe bloemen, die Maandag te midder nacht van kracht zijn geworden. Dinsdag UITKEERING AAN MOBILISATIE SLACHTOFFERS. Metel Januari j.1. in werking getreden. Het „St.bld." no. 554 bevat het K.B., waarbij is bepaald, dat de wet betreffende het verleenen van geldelijke uitkeeringen aan de z.g. mobilisatie-slachtoffers, in werking is getreden op 1 Januari j.1. TWEE GENERALE REIZEN DER N. R. V. Men verzoekt ons opname van het volgende: Naar men weet wordt elk jaar een door het hoofdbestuur der Nederlandsche Reis- vereeniging uitgeschreven groote reis Generale genaamd gemaakt met een groote boot of met extra-treinen. In 1927 ging de Generale met een gecharterde boot naar Noorwegen, in 1928 werd de Generale met twee extra-treinen onder nomen naar Merano en de Dolomieten, in 1929 naar Nice, in Harz, terwijl verleden doel der Generale was. Aan elk dezer reizen namen van 800 tot duizend leden der N.R.V. deel. Dit jaar worden door de N.R.V. twee Generale reizen ondernomen, n.1. naar het Appenzellerland (Zwitserland) en naar Trier. Het aantal deelnemers dat aan de Generale naar het Appenzellerland zal kunnen deelnemen is vastgesteld op 400 selinge aftreden zijn bekend geworden, lijkt het ons zeer wel mogelijk, schrijft de N. Rott. Crt„ dat men er een soort van reflexbeweging in moet zien, welke onver mijdelijk moest volgen op den moordaan slag. De geheiligde persoon van den kei- heeft blootgestaan aan- een moord- 1930 naar den jaar Weenen het reeds hebben douanebeambten en hande- wordt gehouden van 30 Juli tot 7 laars een gemeenschappelijke vergade- Augustus en zal derhalve negen dagen ring gehouden, doch men kon niet tot duren. De kosten zijn voorloopig begroot een besluit komen, aangezien niemand op 99. kon zeggen hoe de invoerrechten moeten Op het voorloopig programma van w orden berekend en geheven. Voor som- deze reis staan uitstapjes naar de inte- mige soorten bloemen, waartoe de meeste ressante oude plaatsjes aan de Bodensee, Fransche soorten behooren, is een recht naar de prachtiae toppen van het Appen- vastgesteld van twee pennies per Engel- 2ellerland, naar het Rijndai en naar het sch pond en voor andere negen pennies ner Ene. nond en tot deze laatste be- To_g_genburgerland. Eer Eng. pond en tot ooren de meeste uit Nederland inge voerde bloemen. Eén der moeilijkheden is nu, hoe de ambtenaren in de havens de invoerrech ten moeten berekenen. Een normale con signatie bestaat al uit duizend doozen, aldus een door het blad geïnterviewd handelaar. Gaan ze nu al die doozen stuk voor stuk wegen, dan kan het wel ge beuren, dat de bloemen (teere kaspro- ducten) verlept zijn, als ze op Covent Garden aankomen. Beter zou het dan ook zijn, indien de ambtenaren de con signatiefacturen als grondslag aannemen. Volgens zegsman zal het gevolg dezer invoerrechten al spoedig zijn, dat de han del in buitenlandsehe bloemen er feite lijk onmogelijk door wordt gemaakt, het geen wellicht indirect de bedoeling is. De werkverschaffing te Jipslng- huizen. Gisterenmorgen hebben ongeveer 500 arbeiders in de werkverschaffing teJip- singhuizen het werk hervat. Nader meldt men uit Groningen Gisterenmorgen zijn bij de werkver schaffing te Jipsinghuizen, Laudermarke en Rhederveld weer 400 arbeiders aan het werk getrokken, zoodat er thans weer 500 werken. Deze 400 zijn allen afkomstig uit de omgeving van Jipsinghuizen. Op fie vraag waarom zij gestaakt hadden, antwoordden zij, dat zij wilden voorkomen dat er onregelmatigheden zouden ont staan, als zij zich niet bij de stakers aansloten, maar nu de 1500 anderen thuis zitten, meenen zij, dat ze weer aan den arbeid konden gaan. De stakers naar Hoogczand. Ook daar is het werk neergelegd. Men meldt uit Hoogezand: Ongeveer tweehonderd alhier terugge keerde stakers van Jipsinghuizen be zochten vanochtend de drie gemeente lijke werkverschaffingen met het gevolg, dat alle arbeiders ten getale van onge veer 130 het werk verlieten. De Zwolsche werkloozen. Bij de ontginning van het Staphorster- yeld door de ontginningsmaatschappij Overijsel, zijn nog geregeld werkzaam 60 70 Zwolsche werkloozen. Dooi- de sneeuw en den regen van de laatste dagen kon niet gewerkt worden. Gister- gorgen zou het werk worden hervat. ieraan hebben echter slechts een zes tal gevolg gegeven. De overigen zijn gezamenlijk getrokken naar de verschil lende autoriteiten tot het voeren van be sprekingen. Ook werkstaking onder de werk loozen te Hoorn? Onder de werkloozen te Hoorn heerscht groote ontstemming over het besluit van den gemeenteraad om de voorwaarden voor een bijdrage in de kosten der werk verschaffing, door den Minister gesteld, te aanvaarden, waardoor de loonen van 42 op 36 cent zijn teruggebracht, De rjjtuig van den keizer, met het gevolg, arbeiders, behoorende tot de communis - paarden voor dat rijtuig gedood sche en anarchistische groepen, hebben dat de paaraen voo zer aanslag. Het behoorde tot de allereerste plichten van de verantwoordelijke minis ters er voor te waken, dat zooiets niet mogelijk zou zijn in het door hen bestuur de land. Het kabinet staat dus tegenover den Keizer en de natie schuldig aan na latigheid en behoorde dus zijn ontslag aan te bieden. Wellicht zijn er ook andere dwingende redenen geweest; maar dat blijkt dan wel spoedig. Gistermiddag heeft de 32-jarige Itali- aansche student Richichi te Parijs een aanslag gepleegd op den Italiaanschen consul-generaal. Toen deze voor het con sulaatsgebouw uit een taxi stapte, schoot de jonge man op hem toe en loste een revolverschot op hem, dat den consul in het dijbeen trof. Terwijl de bedienden van het consulaat den gewonde verzorgden, nam de student de vlucht, achtervolgd door eenige agenten. De student schoot op zijn achtervolgers, zonder hen evenwel te raken. Tenslotte overmanden de agen ten hem en brachten hem naar een poli tiebureau. Richichi heeft verklaard, dat de consul-generaal hem door ongunstige getuigenissen de mogelijkheid benomen heeft om als repetitor in zijn levensonder houd te voorzien. Hieruit maakt men op, dat men te doen heeft met een persoon lijke wraakneming en niet met een poli- tieken aanslag. Zonderling in verband met die opvatting klinkt echter de mee- deeling, dat Richichi pas sinds het laatst van December te Parijs vertoefde. De toestand van den getroffene baart geen reden tot ongerustheid. De »Nw. Rott. Crt.« schrijft: Ten opzichte van de Mantsjoerijsche kwestie zijn er vandaag (gisteren) twee belangrijke berichten. Het eerste is dat de Japansche troepen Sjanhaikwan.de door het groothertogdom Luxemburg, j plaats aan den grooten muur waar deze door den Eifel en een boottocht op dende Golf van Petsjihli bereikt, bezet zou den hebben. Het bericht komt over Sjang hai uit Tientsin, een weg waarlangs ons reeds vele sensationeele maar onjuiste nieuwtjes hebben bereikt. Te Tientsin heerscht te meer reden tot zenuwachtig heid omdat deze stad zich nu meer dan ooit te voren rechtstreeks bedreigd zal gaan voelen door den opmarsch der Ja panners. Wij zullen dus goed doen nadere bevestiging van dit bericht af te wachten voor wij het als waarheid registreeren. Intusschen waren reeds lang berichten bekend die gewag maakten van Japansche troepenbewegingen in de richting van Sjanhaikwan. Is de plaats inderdaad bezet, dan heeft de Japansche opmarsch een allercritiekst punt bereikt. Want iedere verdere actie zou niet meer gedekt kunnen worden door het voorwendsel dat het betrokken gebied op eenige wijze van de centrale regeering in China los zou staan, of door beroep op verdragen of belangensfeer. Dan was men weg uit Zuid-Mantsjoerije. Men zou nu verder in het levende vleesch van het groote en ondeelbare Chineesche Rijk snijden, en opereeren in streken, waar, zoo noodig, anderen eer geroepen zouden zijn rechtmatige belangen te be schutten dan Japan. Er zou een toestand ontstaan, waarbij de groote mogendheden moeilijk de betrekkelijk passieve houding, die zij totnogtoe hebben ingenomen, zou den kunnen handhaven. Verder zal een dag worden gereser veerd voor Schaffhausen. De Generale naar Trier zal acht dagen duren. De kosten zijn begroot op 66. Behalve een officieele ontvangst door het Stadsbestuur te Trier en bezichtiging van de Romeinsche en Middeleeuwsche be zienswaardigheden, o.a. Porta Nigra en Amphitheater, staan o.m. op het pro gramma zeer interessante autotochten verdragsluitende mogendheden zal plaats hebben". Het beroep op dit verdrag geeft blijk, dat Amerika op het punt staat met meer nadruk zich te bemoeien met de aange- logenheden in Mantsjoerije, die zich nu heel gemakkelijk tot aangelegenheden in China zouden kunnen ontwikkelen. Japan wil geen Inmenging van de Ver. Staten. Het Amerikaan- sche standpunt. Naar de „Associated Press" uit Tokio verneemt, zal Japan een inmenging van de Ver. Staten in de Mantsjoerijsche kwestie van de hand wijzen. Aan het departement van Staat te Wash ington wordt betoogd, dat Amerika geens zins voornemens is de rechten van Japan in Mantsjoerije in twijfel te trekken, noch in een regeling in te grijpen, die Japan zou kunnen treffen om een einde aan de huidige moeilijkheden te maken. Sjankaikwam ners bezet. door de Japan- De „Specht" te Calcutta. Het uitgaande vliegtuig ..Specht" is gisterochtend 6.30 uur uit Jodhpoer ge gaan en, na een tusschenlanding te Alla- habad, om 15.42 te Calcutta aangekomen. De „Specht" is gisteren om 6.27 uit Calcutta vertrokken en om 13.15 te Ran- goon aangekomen. De „Leeuwerik" te Bagdad. Het retourvliegtuig „Leeuwerik" is gis terochtend 8.55 uit Boejir gegaan en om 13.34 te Bagdad aangekomen. (Niet Oificicel). Trekking ran Donderdag 7 Jan 1932 HOOGE PRIJZEN 17314 ƒ400. 12993 100. Pril/en »an 65. 39 58 212 225 319 354 409 679 1020 1451 1481 1742 1857 1961 2043 2295 2339 2621 2638 2699 2835 3223 3260 3393 3814 4211 4355 4380 439C 4506 4811 4976 4998 5090 5391 5606 5829 5915 6183 6243 6375 6456 6955 7588 7651 7S07 8216 5316 8691 8704 8957 9010 9082 9864 10298 10448 10797 10962 11049 11059 11973 11989 12523 12621 12737 12801 129% 13090 13136 13402 13496 14207 14374 14576 14717 15153 15561 15685 16042 16092 16363 16718 167b0 16833 17155 17179 17184 17342 17384 17411 18168 18246 18760 19080 20064 20123 20157 20782 De „Reiger" trokken. van Batavia ver- Een te Sjanghai uit Tientsin ontvan gen telegram meldt, dat de Japansche troepen sedert Donderdagochtend Sjan haikwan bezet houden, de plaats waar de groote muur aan de zee komt. De nieuwe Chineesche ver tegenwoordiger van den Volken bond. Het retourvliegtuig „Reiger", gezag- voeorder Sillevis, is gisterenochtend 6.11 van Batavia vertrokken en na een tus schenlanding te Palembang, om 15.32 te Medan aangekomen. Passagiersvervoer. Met het vliegtuig Uil, dat op 24 Decem ber van Schiphol is vertrokken en op 4 Januari te Batavia is aangekomen, zijn behalve drie passagiers voor Marseille en twee vertegenwoordigers van de Bata- schoenfabrieken te Zlin, die te Athene zfin ingestapt en resp. tot Rangoon en Batavia de reis hebben meegemaakt, nog twee Amerikaansche dames vervoerd van Rangoon naar Bangkok en een passagier van Palembang naar Batavia. De meening der bestuurders. De Chineesche gezant te Washington, Yen, heeft opdracht ontvangen zich naar Europa te begeven en de plaats in te Volksblad" hevat een oordeel uit nemen van Sze, die als vertegenwoor- ooiueei uit die-er van China in den Volkenhond is den knng der vliegtuigbestuurders over afgetreden het rapport der Siameesche deskundigen g betreffende de oorzaken van de ramp van i /i n /"vaiattoo-h" Arrestatie van Chineesche Proeven op Schiphol. „De Tel." meldt: In verband met het ongeluk met „de Ooievaar" bij Bangkok zijn op Schiphol proeven genomen met een vliegtuig der K.L.M. van hetzelfde type als „de Ooie vaar" en evm zwaar belast, terwijl het veel besoroken noodluikje openstond. De piloten Smirnoff en Frijns probeerden op te stijgen, doch het lukte niet. De proeven werden bijgewoond door ir. Maas van den Rijksstudiedienst voor de Luchtvaart en den heer Aler van den vliegtechnischen dienst der K.L.M. TWEE AVIATRICES VERMIST. Twee amateur-vliegsters, mevr. Ruth Stewart uit St. Louis en mevr. Debbie Stanford uit Toronte, beiden bekende figuren uit de Amerikaansche Society, die een vliegtocht in etappen wilden ma ken van Pittsburgh naar Buenos Aires, zfin op het traject PittsburghNew York verdwenen in een geïsoleerde streek, waar zij het laatst zfin gezien en die thans wordt afgezocht door boeren en militaire- politie-vliegtuigen. De vermiste amateur-vliegsters dood gevonden. De vermiste vliegsters mevr. Ruth Stewart uit St. Louis en mevr. Debbie Stanford uit Toronto, die met een vlieg tuig uit Pittsburgh naar New-York waren vertrokken en sedertdien vermist wor den, zijn thans met hun vernield toestel dood in de bosschen van de Sherman Mountains gevonden. De vleugels en de cabine van het toestel zijn geheel ver nield, en de motor was diep in den grond gedrukt. Het lijk van mevr. Stewart werd gevonden naast den motor en dat va.: mevrouw Stanford in de cabine van het toestel. communisten. De Japansche gendarmerie heeft inde provincie Kirin belangrijke arrestaties verricht. Op aanwijzing van een voor malig lid van de Chineesche communis- de „Ooievaar' Het volgende is er aan ontleend: „Er bestaat en wat de K.L.M. moeilijk of niet zeggen kan, willen wij wèl ver klaren weinig zekerheid omtrent de waarde van dit rapport, dat immers samengesteld is door menschen, voor wier Binnenland. tische partij werf een geheim. orsania,. ?«k„u°di!?eijiD reis Moezel. De hoofdleiding van de eerste (Appenzellerland) is in handen van den heer J. J. van Egmond, te Goor; van de tweede (de Generale naar Trier) is hoofdleider de heer A. C. Dijkman, te Rotterdam. Er is nog geen officieele verklaring ge publiceerd over het ontslag van Briand. Men blijft er evenwel den nadruk op vestigen, dat Briand zonder portefeuille in het kabinet zal blijven en speciale op drachten zal vervullen in verband met den Volkenbond en internationale confe renties. De hervorming van het Fransche kabinet is nog niet beslist. Men weet nog niet, of het kabinet door nieuwe ministers aangevuld zal worden, dan wel dat het heele tegenwoordige kabinet aftreedt. Vele Parysche bladen zijn van meening, dat Laval naar aanleiding van den dood van Maginot, by president Doumer de ontslagaanvrage van het geheele kabinet zal indienen. Pesident Doumer zou dan weer aan Laval de samenstelling van een nieuw kabinet opdragen, teneinde hem gelegen heid te geven een concentratie-regeering op breederen grondslag te vormen. De dader gearresteerd. Naar den keizer van Japan is een bom geworpen toen hij van een militaire revue terugkeerde. De bom ontplofte bij het rij tuig.' dat achter het keizerlijke rijtuig reed. Niemand werd getroffen. De pleger van den aanslag, een Ko- reaan, Rihosjo genaamd, en communist, werd onmiddellijk gearresteerd. Bij het fouilleeren bleek, dat hij nog een andere bom in zijn zak had. De politie had moeite om den man tegen de opgewonden menschenmenigte te beschermen. De paarden voor het rijtuig gedood. De helsche machine ontplofte juist voor Het tweede bericht waarop wij willen wijzen, heeft reeds onmiddellijk op een krachtige actie der mogendheden betrek king. Het bericht gaat ook Nederland rechtstreeks aan. De Vereenigde Staten hebben, volgens een bericht van Reuter uit Washington, een beroep gedaan op de staten die deelnemers zy'n aan het verdrag der negen mogendheden, in 1922 te Washington gesloten. Tot deze staten behoort ook Nederland. Wat ons betreft heeft het beroep in deze vorm plaats gevonden dat het Ame rikaansche departement van buitenland sehe zaken zich met de mededeeling ervan tot onzen gezant te Washington gewend heeft. De stap van Amerika wijst er op, dat Amerika niet bevredigd is door de pro cedure, die totnogtoe gevoerd is. Volgens een verder bericht, dat wij echter niet het gezag kunnen toekennen van het hierboven vermeld Reuterbericht, zouden de Vereenigde Staten, Engeland en Frank rijk overeen zijn gekomen samen dringende talrlnffl^nhn TTnncrcfGrtlnnt.ct.G tie van de Chineesche communistische partij ontdekt. Honderdtwaalf personen werden aan het Japansche gerecht over geleverd. Deze organisatie moet met de Komintern in nauwe relatie staan. Op weg naar een Indische Ronde Tafelconferentie? Zooals wij al gemeld hebben, heeft de onderkoning verschillende Britsch-Indi- sche leiders, die als afgevaardigden aan de conferentie te Londen hebben deelge nomen, bij zich geroepen. Verscheidene hunner bevinden zich reeds op weg naar New Dehli. Aan deze oproeping zijn po gingen voorafgegaan om tot een vreed zame oplossing van de huidige moeilijk heden te komen. Jayakar had voor Gan- dhi's aanhouding voorstellen ontworpen voor een vergelijk tusschen de regeering en het congres. Gandhi heeft deze voor stellen Zondagavond gelezen en te ken nen gegeven, dat hij er geen bezwaar te gen had, dat zij bij den onderkoning wer den ingediend. Zij zijn daarop per post aan den onderkoning toegezonden, die ze daardoor pas Dinsdagochtend ontvangen heeft, 24 uur nadat Gandhi was gearres teerd. Men verwacht dat uit de bespreking bij den onderkoning een voorstel zal volgen tot het bijeenroepen van een uitgebreide vergadering, een z.g. Indische Ronde Tafelconferentie. De onderkoning heeft gisteren een onderhoud gehad met Sir Tej Bahadur Sapru, den gematigden lei der der liberalen, die eveneens op zoo n conferentie schijnt te hebben aangedron gen. Het is opmerkelijk, dat de vrouwen in de beweging van het congres steeds meer op den voorgrond treden. Te Poona is een meisje van 18 jaar benoemd tot dicta tor van den plaatselijken jeugdbond, na dat de mannelijke voorzitter gearresteerd was. Een andere vrouw is dictator gewor den van het congres te Maharashtra. RUIM 57, MILLIOEN WERKLOOZEN IN DUITSCHLAND. Op 31 December. Het rijksbureau voor arbeidsbemidde ling en werkloosheidsverzekering deelt mede, dat het aantal werkloozen op 31 December 1931 ruim 5.666.000 bedroeg, of een vermeerdering van ongeveer 316.000 sedert 15 Deoember 1931. legenheden geen enkele waarborg aan te wijzen is. Aannemende, met de vriende lijkheid, welke geboden is tegenover een land, dat een onzer belangrijke Holland- sche maatschappijen regelmatig gastvrij heid verleent, dat deze commissie de meest deskundige was, welke het land kon opbrengen, meenen wij toch in twijfel te mogen trekken, of deze commissie in een land dat op het gebied der aviatiek nog in de kinderschoenen staat, wel oor- deelen kan over een blijkbaar zoo gecom pliceerd ongeluk, als de „Ooievaar" is overkomen. Wat te zeggen van een con clusie, dat het vliegtuig tegen den wind in zou zijn gestart, of dat de lading niet goed verdeeld zou zijn geweest? Met alle waardeering maar wij ge- looven toch, dat alle leden der commis sie, die vliegtuigen van de grootte en capaciteit van de „Ooievaar" slechts kennen van de enkele Holland-Indië vliegtuigen, die daar op hun reizen passeeren, van verdeeling der lading zoowel als van de mogelijkheid om tegen den wind in te. starten*) te zamen min der verstand hebben, dan wijlen Wiers- ma in zijn pink. In de kringen der K.L.M.- piloten is men dan ook geenszins to spreken over de conclusie van het bewuste rapport, waaruit weinig minder dan grove schuld van Wiersma spreekt. Algemeen en al zouden dezer dagen genomen proeven met een «geopend luikje« bewezen hebben, dat hierdoor het hefvermogen belangrijk daalt, proe ven, die echter wel eens herhaalt zullen worden met meer succes 1 verwerpt meu de theorie van het luikje, die in pilotentaal als „bloody nonsense" wordt gekwalificeerd. Elke K.L.M.-piloot en zij zijn door de maat heen geen gevaar lijke vliegers is terstond bereid, om met een geopend luikje te starten. Doch ook de tweede conclusie van het rapport, namelijk, dat het vliegtuig ver keerd geladen zou zijn, wordt verworpen. Wiersma kan daarmede geen fout ge maakt hebben, is het algemeeneoordeel. En ten slotte, dat het vliegtuig tegen den wind in gestart zou zjjn Inder daad is het noodzakelijk om indien er eenige wind staat, met den kop in den wind te starten. Doch in Bangkok zijn de ochtendwinden weinig meer dan zuchtjes, die over den grond dwarrelen en die van geenerlei invloed op den start kunnen zyn. Met den wind mee, of tegen den wind in het is om het even. En het is reeds menig K. L. M.-vlieger ge beurd, dat hij voorzichtigheidshalve, mee- nende' goed te doen, tegen het zuchtje in te starten, zijn vliegtuig naar de andere zijde van het vliegveld bracht omtot de ontdekking te komen, dat daar de wind juist tegenovergesteld was. Wat dan wel de oorzaak van het onge- val is? Men tast nog in het duister en MILITAIRE SAMENZWERING TEGEN j wacht met ongeduld het rapport van den DE SPAANSCHE REGEERING? heer Groeneveld Meyer af. Maar één ding staat voor de piloten De Petit Parisien" meldt uit Madrid, vast Wiersma moet gerehabiliteerd aJfcSUJ. V».«nd» -ri. 2P».robe werden cava 1 erie-officieren zijn gearresteerd, die ervan verdacht werden een zwering te hebben voorbereid om de Spaansche regeering ten val te brengen. De Spaansche stappen te Tokio te doen. Hooggeplaatste heeft verklaard, dat ambtenaren zouden van een veelom vat- tA S; tende actie hebben gesproken. Dit laatste kan heel wel betrekking hebben op de actie, waarvan wij reeds weten. Het verdrag van Washington, dat ge sloten is tusschen Amerika, Belgie, China, Engeland, Frankrijk, Italië. Japan, ^ec,er- ior>n «n Pnrtueal. bepaalt in art. I: „dat minister van arbeid de staking van de havenarbeiders te Santa Cruz op Tene- riffe en het conflict in de electrische cen trale een bevredigende oplossing hebben gevonden. Het comunistisohe Madrileensche blad, Mondo Ibero, is voor twee weken ver boden, met 1000 peseta boete, wegens heftige aanvallen op de autoriteiten. En van hun zijde is dan ook, als nadere gegevens bekend geworden zullen zijn, stellig nog wel een en ander te ver wachten". Dit moet door den verslaggever van het Volksblad verkeerd begrepen zijn en is ook in strijd met wat in het Siamee sche rapport staat en wat verder uit piloten-mond daartegen is opgeteekend. Een vliegtuig pleegt juist tegen den wind in te starten, met den kop in den wind, terwijl de Ooievaar volgens het Siameesche rapport met „den zeer lichten wind" mee was gestart. Red. N. R. C. Zeshonderd gulden vermist. Sedert Dinsdag j.1. is de bode bij den voogdijraad te 's-Gravenhage I, deonge- veer 50-jarige W. F. L. R., verdwenen. De man was onder meer belast met in ning van gelden voor deri Voogdijraad en bleek Maandag j.1. by de afrekening ten kantóre van dat college achterstallig te zijn. Hij verkreeg uitstel tot den vol genden dag om te zorgen dat het geld dan aanwezig zou zijn, doch stuurde Dinsdagochtend aan den Voogdijraad een telegram van den Haag uit dat hij naar Amsterdam was vertrokken. Bij na vraag te zijnen huize wist zijn vrouw niet te zeggen, waar de man zich te Amsterdam of elders zou kunnen bevinden. Een bedrag van f 600.wordt vermist. Dit had reeds ten gevolge dat een aantal belanghebbenden, die Vrijdag bij den Voogdijraad 's Gravenhage I geld moesten ontvangen, onverrichter zake moesten worden heengezonden. Bovendien heeft R. een aantal quitanties bij zich tot een bedrag van ongeveer 1500 gulden, die nog geïnd moeten worden, doch voor de betaling waarvan de betrokkenen thans zijn gewaarschuwd voor het geval deze j quitanties door of namens hem mochten worden aangeboden. Een aanklacht wegens I verduistering is Vrijdagmiddag by de politie tegen R. ingediend, terwijl zijn opsporing op de gebruikelijke wijze zal worden verzocht, R. was sedert 7 jaren by den Voogdijraad werkzaam en genoot het volste vertrouwen. Een brutale overval in een café aan de Spaansche kade te Rotter dam. Een vrij geringe buit. Donderdagavond omstreeks kwart voor negen is in een café aan de Spaansche kade te Rotterdam een heel brutale over val op den kastelein gepleegd. In pand 9 aan die kade is een café gevestigd, dat overdag veel doorschippers wordt bezocht, maar dat des avonds altijd heel stil is. Het café wordt door een maatschappij geëxploiteerd, welke maat schappij er een zetkastelein in heeft ge plaatst. Deze zetkastelein heeft eens in de week een avond vrij en dan vervangt hem de kastelein-aflosser B. A. Donder dag had de zetkastelein zijn vrijen avond en de 46-jarige A. nam zijn dienst waar. De kellner, die overdag dienst doet in het café, is, als gewoonlijk, om half negen naar huis gegaan. In het café waren op dat oogenblik 2 bezoekers, 2 jongelui, die aan het biljarten waren. Tegen kwart voor negen zei een van de beide bezoe kers: „Ik ga even weg. Ik kom over 10 minuten terug". De andere bezoeker is toen aan een tafeltje gaan zitten. De kastelein zat aan een ander tafeltje de krant te lezen. Plotseling stond de be zoeker op, deed alsof hij naar het biljart ging, maar liep er achter om heen, waar door hij achter den niets kwaads ver moedenden kastelein kwam te staan. Opeens voelde deze, naar hij later ver klaarde, een klein koud kringetje achter in den nek. De man, die achter hem stond, riep! „Ik heb een revolver; denk er aan, ik schiet je door je lichaam, als je je beweegt. Doe je handen op je rug". De kastelein liet verschrikt, zyn krant vallen en volgde het bevel op, omdat hem geen keus werd gelaten. De bezoeker heeft vervolgens de handen van den kastelein gebonden, waarna hij hem beval op t« staan en voor hem uit naar de spoel-

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 5