MAHLER-BESSE C,E CHAMPAGNE PIPER-HEIDSIECK Derde Blad. STADSNIEUWS OKKE VISSER, I BORDEAUX WIJNHANDELAREN VAN ZATFRDAG 9 JANUARI 1932 Saamhoorigheid. Nationaal Crisis-Comité. HELDERSCHESTEENKOLEN- B EN ANTHRACIETHANDEL 8 Tel. 228 POLDERWEG 34 VSsscherij. J* ,va"gst?n 2«n schaarsch, maar de f'L/j z °°k vririag nog wel ge handhaafd, vermoedelijk doordat om de 'Zuid niet gevischt kan worden, waardoo-- hier wat meer vraag komt. Gehoopt wordt dat ook, afgescheiden van deze vischbe- leinniering in het Zuiden, de prijs zich bier zal kunnen bestendigen. In normale tijden toch kwam het ook wel eens voor, dat eerst om dezen tijd er verhooging van prijs kwam, maar nu, in dezen tijd, maakt men zich daaromtrent minder illusie. AGNTSCHAP DEN HELDER PREDIKBEURTEN Vijf-en-dertig jaar bij het Burgerlijk Armbestuur. De heerschende toestand heeft ook in Den Helder meer slachtoffers geëischt, dan aanvankelijk vermoed werd. Het zijn juist bijna altijd die menschen; waarvan men het niet vermoedde, en die daarom des te meer lijden. D i e medeburgers moeten kiesch geholpen worden, door al ler steun. Het Comité kan alleen dan zijn taak goed volbrengen, indien de burgerij blijk geeft van saamhoorigheid, indien wij allen iets willen afstaan voor hen, die het zoo bitter noodig hebben. Veelal wordt de meening verkondigd, dat het hier zoo erg niet is. Men vergeet echter, dat de crisis-slachtoffers niet zoo maar aan te wijzen zon, maar dat thans het Comité zich er wel degelijk van bewust is, dat er nog velen zijn, die op hulp wachten. Het Comité doet dus nogmaals een dringend beroep op den daadwerkelijken steun van onze stadgenooten en stelt in het bijzonder op prijs ook die giften, hoe klein ook, die periodiek gegeven worden. Want ook het Comité moet iedere week kunnen blijven steunen en kan de crisis slachtoffers niet helpen door ééns hun bijdrage te geven. Na onze laatste opgave werd nog in dank ontvangen: Not. Engelmann 50; G. Harjes, Wey- mouth 10; Eenige Gemeente-Ambtena ren, gebouw Weststraat 13.15; Jub. Ambt. Gem. Contr. Dienst 3.83; J. A. L. 25; Ohr. Kooman 25; H. J. Engel 1. Giften kunnen worden gestort op de rekening van onzen Penningmeester M. A. Grunwald bij de Ned. Middenstands-Bank; Twentsche Bank; Rotterd. Bankvereen. of op Postgiro No. 13717. Nationaal Crisis Comité. Sub-Comité Den Helder. In de Woensdag 1.1. gehouden verga dering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Holiand's Noorderkwar tier werd tot Voorzitter der afd. Grootbe drijf herkozen de heer M. A. Kolster, met algemeene stemmen. In de vaste Commissiën der Kamer zijn gekozen in die voor het Handelsonder wijs, voor het Handelsregister en voor de Zuiderzee-commissie de heer M. A. Kol ster. De heer L. Coltof werd gekozen in de Zuiderzee-commissie, en in de commissie voor het Marktwezen. De heer M. A. Grunwald neemt zitting in de Commissie voor de Handelsbelan gen en in de Verkeers-commissie. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandag morgen is alleen geopend de apotheek van A. P. Hoolmans, apotheker, Spoor straat. Van Maandag 11 Jan. tot 18 Jan. wordt avond- en Zondagsdienst waargenomen door W. H. Kingma, apotheker, Kanaal- weg. JEUGDDIENST LUTHERSCHE KERK. Morgenochtend om half elf wordt in de Luthersche Kerk (Weezenstraat 68) een Jeugddienst gehouden, waarin Ds. P. H. Borgers hoopt te spreken over het onder werp: „Jeugddroomen". De dienst, die opgeluisterd zal worden door zang van Aafje Kamp en Annie Schendelaar, is voor iedereen, voor jong en oud toegankelijk. Men zie de advertentie. Sub-comité Den Helder. Deze week hield het Crisis-comité ten Raadhuize een vergadering waarbij de meeste leden tegenwoordig waren. De bij eenkomst werd gespresideerd door oud wethouder Bok. Medegedeeld werd, dat de marine-auto riteiten besloten hadden om de op de vloot ingezamelde gelden te doen toeko men aan het Nationaal Crisis-Comité in Den Haag, hetgeen door de vergadering ten zeerste betreurd werd. Na ampele discussie werd besloten tot oprichting van een 4-tal sub-comité's en wel een onderafdeeling voor de inzame lingen, bestaande uit de dames Dekker Klik, De BoerJongkees, Grunwald Poppers, v. d. NieuwenhuizenZwaans- wijk,, Wjjkerv. Buuren en de heeren ds. Borgers, kapt. Segaar (L.d.H.), Snel en J. A. Zoetelief. De commissie voor ont- wordt gevormd door de heeren M. P. Polak, Jac. B. Polak, P. v. Twisk en P. Luyckx. levens werden ingesteld een commis sie van advies tot steunverleening aan crisis-slachtoffers onder de georganiseer de arbeiders, bestaande uit een vert van de 3 vakcentralen, dé heeren Kramer,"Snel en Minnes en een commissie van advies tot steunverleening aan ongeorganiseer den, bestaande uit vertegenwoordigers van de diaconiën, armbesturen, vereeni- gingen van liefdadigheid en een vertegen woordiger van de visschersvereeniging, de heer Stevenson. <)p de vergadering bleek wel, dat er hier toch nog meer crisis-slachtoffers varen, dan men aanvankelijk wel ver moedde en werden de aanwezigen er van o\ ertuigd, dat ook in Den Helder spoedi ge hnlpverleening dringend noodig was. Wie wil medewerken aan de inzameling van gelden en goede ren? I)ic melde zich hedenmid dag 3 uur np de Arbeidsbeurs aan. In ons vorig nummer hebben wij in het kort verwezen naar de bijeenkomst, welke hedenmiddag in het kantoor der Arbeids- beurs wordt gehouden betreffende het I werk van ons plaatselijk crisiscomité. Men I hoopt op een groote aanmeling van per- i sonen (dames en heeren), welke zich be schikbaar willen en kunnen stellen voor de inzameling van gelden en goe deren. Dan kan het werk spoedig aan vangen. Laat de burgerij rekening houden met de komst en eens nagaan wat kan worden afgestaan in natura of wat men als gelde lijke bijdrage zou kunnen afzonderen. De tijden zijn slecht, maar de inzamelingen geschieden juist voor menschen, die in nog erger mate dan wij den invloed der slechte tijden ondervinden, en zooals het betere de vüand is van het goede, naar een bekend Fransch gezegde, zoo is het slechtere nog altijd erger dan het slechte. Vandaar, dat wii dus een beroep doen op ieder stadgenoot. Zie uw beurs of uw hui- selijken inventaris eens na en zonder wat af van uw overvloed. Het zal dankbaar worden aanvaard. En tot jonge mannen en vrouwen rich ten wij het verzoek zich op te geven voor het schoone doel straks deze giften en gaven te mogen inzamelen. Jonge meisjes zuilen met hun verleide lijkste lachje u hun snoezige taschje voor houden, waarin uw gave kan worden ge deponeerd en zoo zal ieder naar zijn aard medewerken. Laten velen zich hedenmiddag ten kantore der Arbeidsbeurs aanmelden! COMITÉ „KATHOLIEK DEN KELDER" Afd. Crisis-comité. In de laatste vergadering van het Plaat selijk Nationaal Crisis-comité werd met algemeene instemming goedgevonden, dat de inzending onder de katholieken plaats zou hebben door het comité „Katholiek Den Helder". In de gisterenavond gehouden bestuurs vergadering van dit comité is een actie van inzameling ontworpen en zal deze actie reeds morgen beginnen. Er zal namelijk morgen bij het uit gaan der H.H. Missen in beide Parochie kerken met open schaal worden gecollec teerd. Zij, die dan hun gift offeren, ont vangen een kaart, welke kaart zij bij an dere inzamelingen enz. kunnen toonen als bewijs, dat zij reeds aan de inzameling on der de katholieken deelnemen. Het comité rekent dan ook op de katho lieke offervaardigheid opdat zoo spoedig mogelijk een zoo groot mogelijk bedrag aan het Plaatselijk Nationaal Crisis-comité kan worden afgedragen. Spoedige hulp ls dubbele hulp. EEN REIS OM DE WERELD IN TWEE UREN. De afdeeling hier ter stede van de Ned. Ver. van Huisvrouwen heeft den wereldreiziger-journalist N. H. Slinger uitgenoodigd een lezing te houden over zjjn driejarige reis om de aardbol. De heer S. is kort geleden in ons land terugge keerd en heeft van zjjn ruim 500 negatie ven de 100 mooiste uitgezocht om lan taarnplaatjes van te maken. Na een kort verblijf in New-York, ver bleef hij twee jaar in Los Angeles-Holly- wood. Vandaar ging de reis over Honolulu naar Japan, China, Indo-Ohina, Siam, de Straits, Java, Bali en Sumatra om via Egypte, Genua, Barcelona, Parijs, Bres- lau, Polen, Budapest en Weenen de lage landen bij de zee weer te betreden. De heer S. zal ons van alle genoemde landen iets vertellen en zal zijne causerie met ge noemde lichtbeelden illustreeren; zeer terecht heeft hij zijn lezing dus gedoopt: „Een reis om de wereld in 2 uren". Belangwekkend is ook, dat hij bijna overal zeer veel profijt heeft gehad van zjjn kennis van de wereldtaal Esperanto. De lezing zal plaats vinden op a.s. Dins dag 12 Januari in „Musis Sacrum", des avonds 8.15 u. Men zie voor bizonderheden de adver tentie. KEGELEN. Op Maandag, Dinsdag en Donderdag a.s. zal door den kegelbond „Holiand's Noordpunt" een tachtig-ballen-wedstrijd worden gehouden op 8 banen, te weten de 4 banen in café de Pool en de 4 banen in het Kegelhuis. Zoowel voor de heeren als voor de damesafdeeling zijn mooie prijzen beschikbaar gesteld, bestaande uit kunstvoorwerpen. Als extra-prijzen werden nog uitge loofd prijzen voor de meeste zessen, vijven en vieren, zoodat ook kegelaars, die geen „hoog" hout gooien, kans op een prijs hebben. De banen zijn geopend van 8 tot 12 uur 's avonds, terwijl de sluiting onherroepe lijk Donderdagavond 12 uur plaats heeft. De inschrijving voor de clubleden is gesloten; persoonlijke leden van den bond kunnen zich tot Maandagmiddag 6 uur opgeven bij den secretaris, J. W. Biersteker, Prins Hendriklaan 19. Het inleggeld voor dezen wedstrijd bedraagt 1.—. De officieele uitslag van dezen wed strijd zal worden gepubliceerd in ons blad van a.s. Zaterdag. DANSMATINEE IN CASINO. GOEDE EN GOEDKOOPE BRANDSTOFFEN. ANTHRA- élET VANAF I 1.00 - s Men schrijft ons: Zondagmiddag wordt in Casino een dansmatinee gegeven, waarbij medewerkt „De Bavosband", welke onder leiding van den heer H. Helmstrijd Jr. aan het j.1. ge houden concours voor Jazz-bands te Am sterdam deelnam en daar een prijs be haalde. De in Amsterdam bekroonde num mers zullen mede worden uitgevoerd. Verder zal ook de Casino-band onder directie van den heer André Hoppen brouwer zijn nieuw repertoir laten hooren. Beide orkesten zullen elkaar af wisselen, zoodat er voor de liefhebbers gelegenheid te over zal zftn, om op den I spiegelgladden vloer een gezellig dansje I te maken. HET HONDENGEVECHT. En de man met de auto. De Kanaalweg,. in het duister Van de reeds gedaalde nacht, Had 'eergister een tooneelstuk, Dat wel niemand had verwacht. 't Rcegnen had juist opgehouden, Toen een dame met een hond Met een kennis, zéér begrijp'lijk, Eventjes te praten stond. Hoe 't precies ging weet 'k niet zekv Daar ging het te schielijk voor, Maar opeens, dat is wél zeker, Trof een vreemd geluid mijn oor. Eenigszins dit te weergeven I Ligt in mijn vermogen niet. Maar, geloof me, 't was in één woord Allervreeslijkst, minder niet. De personen van 't tooneelstuk, Dat daarmee begonnen was, Waren drie grootmiddcl honden, Tooneelisten eerste klas. 'd Eerste hond was van de dame, Dikzak B van een net heer, En hond C, dit was de kleinste, Ging toen tegen A te keer. Wellicht was 't een oude vcete Of liep A C in het licht, 't Kan ook zijn, bij honden dikwijls, Vijandschap op 't eerst' gezicht. Na de „brul- en blafinleiding'*, Die hierboven is vermeld, Hebben C en A (Bedrijf één) Het elkaar eens goed verteld. Het gevecht was allervinnigst, Bijtend, blaffend, met gegrom, Zonder rusten of verpoozen Rolden beiden om en om. En de dame, die haar Tommie In dien strijd gewikkeld zag Gilde, schreeuwde: in 't bijzonder Als haar Tommie „onder" lag. Daarna greep zij haar tompouce „Tommie"., hengst, pats.. „Tommie"., klop, „Tommie hou je nou toch netjes" „Tommie, Tommie, hou toch op!!!" Enkle heeren, die passeerden, Trachtten toen te saam den strijd Met vereende kracht te staken, Doch die hoop bleek ijdelheid Voor het heertje (van hond B dus) Werd de situatie slecht, Want de dikzak, die hij vasthield, Wilde mee in het gevecht. Bijna kon hij 't niet meer houden En verloor hij stap na stap, Maar met uiterst' krachtsinspanning Zette hij zich eindlijk schrap. Onderwijl: de honden vochten, Ieder stand er van versteld, En men dacht: „dat loopt precies af Zoo bereisde Roel 't verteld". Toen kwam acte twee (finale): Daar waar tompouceslagen faalden Zoete woordjes, harde woorden, Noch het gillen iets uithaalde, Daar kwam uit de verte dagen, Als des ochtends 't morgenrood, Uitgestraald door autolampen, 't Licht des redders uit den nood. Met een kalm, heel langzaam vaartje. Reed hij op de honden in En zoowaar: het plan gelukte En een ieder kreeg zijn zin. Dat was C en A te machtig, Dat was hun toch al te bar: Vechtensdood? Dat was heel eervol! Overreden door zoo'n kar? Neen, dan liever 't vechten staken En tot weerziens uitgesteld. Hier viel 't scherm, 't was afgeloopen: 't Was heel mooi en voor geen geld. (Historisch.) Th. I?0"jaei dag werd ,wegens het onstuimige uitg'eoefénd enViS3CheriJ "aR<'nce^ niet Bot werd deze week tamelijk aange voerd, dank zij het onstuimige weer, dat de visch den Zuidwal opjoeg. De prijs bleef flink stabiel, zoodat er nog wel be vredigend resultaat werd bereikt, hoewel de vangsten nu al weer minderen. In den garnalenkor wordt ook nog wel hot bemachtigd, die de schaarsche vangst van garnalen eenigszins ten goede komt. De Noordzeevisscherü vond weinig be oefening. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. In de maand December werd de Lees zaal bezocht door 1413 mannen en 133 vrouwen, totaal 1546 personen. Uitgeleend werden: 1922 romans, 2234 kinderboeken en 752 studieboeken, totaal 4908 banden. De navolgende werken werden aange schaft: van den Bergh-van Egsinga: Hegel; Fuchs: Wii achter de tralies; Klop pers: In het tooverrijk der film; Lens: De Beukelaars; De Lipt: Yrede als daad; Lilius: Avonturen onder Chineesche zee- roovers-,Oldewelt: Plato; Redwood: Voet sporen van Christus; Putter: De vertelster weerspiegel'', leven en werken van Ina Boudier-Bakker; van der Slugs: Onze wo ning en haar inrichting; Statistiek van Nederland, belastingdruk 19311932; Undset: Olav Andunszoon en zijn kinde ren; Wilma: De huisboom. Ten geschenke ontvangen: de Boer: Be knopt leerboek der geschiedenis van het vaderland; Boerman en Knip: Natuurlijke historie; Boerman, Hellinqman en Knip: Nieuw leerboek der physica; Derksen en de Laire: Leerboek der algebra; id.: Leer boek der vlakke meetkunde; Hoestra: Be ginselen van het handelsrekenen; -Maas èn van Mierlo: Beknopte wis- en zeevaart kunde; Molenbroek: Leerboek der stereo- metrië Rutqers: Inleiding tot de analysti- sche meetkunde; van Rijsen: Hoofdper sonen uit de algemeene geschiedenis; Sandbergen: Van binnen uit; Ter herden king van de gebeurtenissen in 1830— 1832; de VisserSmits: Vrijmetselarij; Gidsen van Delft, Gorinchem en Heem stede; Vereeniging voor actieve handels politiek; Verslag van den toestand der ge meente Den. Helder over het jaar 1930. Vertegenwoordiger J. HOFSTRA Polderweg 42 Telefoon r.o. 531 Kelder Hoofdgracht 77 D. VAN DOK, Telefoon no. 526 "'■nHag 10 Januari 1932 DEN HELDER Ned. Herv. Gem. (N'w. Kerk. Weststraat), 's Morgens 10.30 uur.Ds. F. W. J. v.d. Poel. Onderwerp: ..Het teeken, dat weersproken wordt". Ned. Herv. Gem. (Westerkerk, Westpleirj 's Avonds 6.30 u., Ds. II. A. Enklaar Onderwerp: „Het godsdienstig lied" (Ps. 149:1) Medewerking v/h. zangkoor Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar 's Avonds 5.30 u., Ds. Meynen Kerkdienst (Chr. Mil. Tehuis, Kanaalweg) 's Morgens 10 uur Ds. Meynen 's Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u. de heer N. van der Kraats Donderdag 7 30 uur, N. v.d. Kraats ambtenaren, moeten dikwijls aan ern-Chr- Geref. Kerk (Steengracht). stige dreigementen het hoofd bieden, Dit geschiedt uiteraard door de z.g. 'sMorgens 10 uur en 's avonds 5 uur, Leesdienst „lo»se bedeelden, de gezinnen, die een Herst. Evang. Lutli. Gem. (Weezenstr.) vaste ondersteuning genieten krijgen dat geld thuisbezorgd. y J. V. Gorgel eens tijdens het Concert! Natuurlijk droog Dat b prettiger en 't gaat overal. Dooien 4 25, 45 én 65 éts. Het voorzitterschap steeds be langeloos vervuld. Veel on dank van de bedeelden. Levensmiddelenbons somtijds om gezet in snoeperij. De storm, die deze week over Den Hel der woei, heeft het bekende briefje op onze tafel gewaaid, waarin wij werden uitgenoodigd eens te gaan praten met den heer W. H. Burgers, die Vrijdag 35 jaar voorzitter is van het Algemeen Armbe stuur „en ons wel een en ander zou kun nen vertellen uit die jaren". En zoo zijn wii dan naar de woning van den beer Burgers getrokken, om eens met den ju bilaris te praten. Dat praten ging eigen lijk minder vlot dan wii hadden gehoopt; telkens moest de spreker zichzelf onder breken om weer wat te rusten. Men weet, het is het hart, dat den heer Burgers parten speelt; heftige emoties kan hij niet meer hebben, vandaar ook, dat Vrij dagmiddag de huldiging in alle stilte plaats heeft. „Vijfendertig jaar geleden was de toe stand geheel anders", aldus de heer Bur gers. „Toen ik Lid werd van het Armbe stuur, kwam ik, om het maar ronduit te zeggen, in een zeer onregelmatige boel. Van eenige organisatie was geen sprake; de armenverzorging had zuiver het karak ter eener bedeeling en deze geschiedde geheel willekeurig naar de persoonlijke inzichten van den voorzitter. Nog vroe ger dat was dus vóór ik er kwam ging het nog eigenaardiger toe: de voor zitter had een bakje voor zich staan met guldens en halve guldens en deelde daar uit rond net zoo lang tot alles op was. Teneinde te weten wat uitbetaald was aan Jan, Piet en Klaas, werd geturfd: elke gulden een streepje, elke halve gulden een boogje. „Maar om weer op de zaak terug te komen: Men besteedde voor een bepaalde som de lieden uit, die dan terechtkwamen in het Armhuis in de toenmalige Tuin straat (thans Breedwarsstraat). Die huis vader kreeg bepaalde bedragen tot zijn beschikking en had er belang bij, dat de verpleegden zoo min mogelijk aten. Dit systeem leidde t-ot ontevredenheid, maar openliik klagen durfden de menschen niet. Het kwam wel tot vechtpartijen tus- schen den huismeester en de verpleeg den; eenmaal kwam men mii halen met de boodschap, dat de huisvader aan het bakkeleien was met een tachtigjarigen verpleegde! „De man werd ontslagen en ging hier over zijn beklag indienen bü den heer A. P. Staalman, die er natuurlijk prach tige copie uitsloeg voor ziin blaadje „Extra Tijding". Een tweede titularis verdween even eens na korten tijd, en daarna kwamen vader en moeder Poli, die een kleine twintig jaar hun functie hebben vervuld. In dien tusschontiid was ik voorzitter ge worden; had ik aanvankelijk gedacht het niet te kunnen bolwerken, de toestanden waren in den loop der jaren aanmerkelijk verbeterd. Het kwam niet meer voor, dat er des winters bijvoorbeeld eten gekookt werd, waaraan de noodige voedselingre- diënten ontbraken, zoodat klachten hier omtrent legio waren. „Tenslotte werd door de sociaal-demo cratie tot lid gekozen wijlen de heer Gottmer. Dit geschiedde teneinde aldus door persoonlijk onderzoek zich op de hoogte van de heerschende toestanden te stellen. Welnu, al heel spoedig was de heer Gottmer een der ijverigste bestuur ders, met groot enthousiasme voor het werk en overtuigd van de absolute eerlijk heid en onpartijdigheid ervan. Het was ook de heer Gottmer, die ter gelegenheid van de 25-jarige werkzaamheid de spreuk vervaardigde: „Hulde aan hem, die gedu rende 25 jaar zijn arbeid gaf aan de ge meenschap van onze samenleving, die in de vergaderzaal in een lijst is opgehan gen. Herhaaldelijk moest de heer Burgers zijn verhaal afbreken. Het werd een beetje angstig voor den verslaggever, die zoo gaarne meer had willen weten, maar niet durfde aandringen, integendeel, aanstal ten begon te maken heen te gaan. „Hü kan geen emoties hebben, meneer", zeide mevrouw Burgers. „Ook Vrijdagmiddag, als Burgemeester en Wethouders komen gelukwrenschen, moet dat zoo stil en kalm mogelijk gebeuren, onder het gewone werk door". Intusschen bleef de heer Burgers aan 't vertellen; nog geregeld komen er kwes ties voor met bedeelden, die ontevreden zün over de uitkeering en die dan ten huize van den voorzitter komen reclamee ren en dikwijls schelden. Ook komt het nog voor, ondanks de strenge controle, dat bedeelden de gelden, die zii ontvan gen, niet besteden aan levensmiddelen of brandstoffen, waarvoor ze gegeven zijn maar daarvoor koekjes koopen en snoe perij. „Ik kan het nu niet meer doen, meneer, maar vroeger ging ik persoonlijk de winkeliers na, en onderzocht de din gen." In den laatsten tiid zijn door de tijds omstandigheden de uitgaven hooger dan anders. In den loop van den dag is de heer Verstegen, thans burgemeester van Koog- Zaandijk en jarenlange medewerker van den heer Burgers in zün kwaliteit van wethouder, ook nog in de Koningdwars straat op bezoek geweest. „Och, meneer, het was zoo prettig samenwerken met den heer Vertegen; hü begreep de dingen zoo goed en hü had zoo'n slag met de men schen om te gaan". Bedreigingen, zelfs zeer ernstige, van ontevreden elementen, komen ook nu nog voor. Het getraliede hekje, dat de ruimte voor het publiek afscheidt van de kan toorruimte, was dringend noodig gewor den ter beveiliging van de aanwezigen. Zoowel de voorzitter als ook de andere Vrijdagmiddag op de Kerkgracht. 't Was daar een gezellige boel, Vrijdag middag in het vergaderlokaal van het Burgerlijk Armbestuur. De Voorzitter- jubilaris zat met vrouw en familie natuur lijk op de eereplaats. En rondom zat het vrijwel voltallige armbestuur. Alleen de heer Gaakeer uit Julianadorp mankeerde, kon zeker niet zoo spoedig wegkomen. In minder dan geen tiid had uw verslaggever van den jovialen voorzitter een sigaar en een kop thee te pakken, en wat er latei- niet allemaal kwam.... En met de se conde steeg de stemming. Want wat wij hierboven schreven over een bescheiden hulde is natuurlijk onjuist: een reuze- knalfuif is het geworden. U moet het goed begrijpen:_'t bleef een onder-onsje, en het beperkte zich tot eeni ge versnaperingen. Maar het reuze-knal- fuif-begrip zit 'm hierin, dat ze allemaal, stuk voor stuk, zoo echt in hun schik waren dezen middag hun voorzitter eens te kunnen toespreken en hem te zeggen hoezeer ze hem waardeerden. Dat fuif- begrip was dus meer aan den binnenkant, begüpt u, die buitenkant, een paar soezen, wat lekkere zoute krakelingen en een glaasje port, och, dat hoort er bü, maar zonder dat was de fuif even goed ge slaagd. De kwestie was deze, dat het «e- heele burgerlijke armbestuur er bü tegen woordig wilde zijn wanneer hun voorzit ter werd gehuldigd; „we doen het nu maar bescheiden aan", zei de heer Van Os, „we tellen nu maar met vijf jaartjes tege lijk, maar we hopen hem over vijf jaar ook nog hier te hebben". Twee prachtige bloemstukken werden binnengedragen: een van de gemeente, het ander van het R.-K. Parochiaal Arm bestuur, een derde was abusief hü den jubilaris aan huis bezorgd. Dit laatste was afkomstig van het Algemeen Wees huis, namens hetwelk de dames Dekker Klik en SpruitGovers aanwezig waren. De Burgemeester, vergezeld van wethou der Smits, verscheen weldra en toen duur de het niet- lang meer of de waarnemend voorzitter, de heer P. van Dalen, heette den aanwezigen welkom en gaf het woord aan den heer Driessen. Rede van den burgemeester. Het College, aldus de Burgemees ter, heeft gemeend bü deze herdenking niet afwezig te mogen blijven. Weinig functionarissen zullen het hebben beleefd gedurende 35 jaren deze functie te heb ben waargenomen van bestuurder van een armbestuur en daarenboven nog tol van jaren als voorzitter tevens. Persoon lijk heeft spr. met den jubilaris geen aan raking gehad, maar wel is natuurlijk in de vergaderingen van het College van B. en W. meermalen de naam gehoord en steeds werd daar geroemd de aangename samenwerking en wijze van werken van den voorzitter. Namens het gemeentebe stuur overhandigt spr. een bloemstuk. Rede van den heer P. van Dalen. De Vice-voorzitter, de heer P. van Dalen, spreekt den jubilaris toe in de volgende bewoordingen: Hooggeachte heer Voorzitter, U heeft den leeftijd der sterken bereikt en de helft daarvan hebt U belangeloos uw krachten gegeven voor de minderbe deelden in onze samenleving. 35 jaren! Voor niet-ingewijden is het niet altijd duidelijk wat het zegt 35 jaren achtereen dag-in-dag-uit, soms middagen van 6 uur achtereen, bezig te zijn om dat stille werk, wat niet openbaar is, n.1. steun te geven waar dit noodig blijkt te bewerk stelligen. Wij als bestuursleden weten dit wel. Immers, wij weten hoe U zich dikwijls met een ziek lichaam naar dit kantoor be geeft, omdat deze arbeid de volle liefde van uw hart heeft en daarom wordt onze waardeering voor uw persoon en arbeid steeds grooter. Armenzorg is een mooi, doch ook een moeilijk werk. Een mooi werk, omdat dit goed toegepast een lichtstraal doet doorbreken in vaak donkere omstandig heden. Een moeilijk werk, omdat het egoïsme, dat ieder mensch aankleeft ook bü de minderbedeelden soms aan leiding geeft, onjuiste gegevens te ver strekken en dan tot onaangenaamheden leidt. Gaarne hadden wij gezien, dat op dezen dag de Hooge Regeering uw diensten had gewaardeerd. Tot driemalen heeft ons be stuur daartoe het initiatief genomen, waarbij wii ons de hulp van den heer Burgemeester verzekerden. Het heeft niet mogen baten. Als wü dikwijls lezen, dat een onderscheiding wordt gegeven bij ge legenheden althans naar ons oordeel van veel minder belang dan thans, dan had zeer zeker aan U reeds 10 jaren ge leden een eerbewijs moeten ziin "uitge reikt. Maar, geachte heer Burgers, dit werk ging buiten U om. U draagt dus geen eerbewijs op de borst, doch ge hebt U een eerezuil opgericht in de harten van honderden weldenkende goede burgers onzer stad, van ouden van dagen, behoef- tigen en gebrekkigen, voor wie ge tot steun en hulp mocht zijn in vaak benarde omstandigheden. Geachte heer Burgers! Ge kunt met voldoening terugzien op een werk van 35 jaren; ge hebt niet alleen voor uzelf ge- 's Morgens 10.30 u. Ds. P. H. Borgers Jeu gddi enst Onderwerp: „Jeugddroomen" 's Avonds 6.30 uur, Ds. P. H. Borgers Woensdag 13 Januari, nam. 8 uur Ds. P. H. Borgers - Bübellezing Onderwerp„De brieven van Paulus" Donderdag 14 Jan. nam. 8 uur, Deutscher Verein. Docpsgez. Gem. Geen dienst Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u., Ds. R. C. W. J. Hoek Evangelisatie (Geb. Middenstraat 117) Woensdagavond 8 uur, Bübellezing door Ds. Hoek Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78). Zondag onder octaaf v. Driekoningen 's Morgens 10 uur kerkdienst Past. Th. Moleman Leger des Heils. 'sMorgens 7.30 uur, bidstond. 's Morgens 10 uur, Heiligingsdienst. 's Middags 3.30 u., Openluchtsamen- komst, Julianapark. 'sAv. 8 u., Verlossingssamenkomst Kerk van Jezus Christus. (Van de Heiligen der laatste dagen). Jansendwarsstraat 8. 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN. Ned. Herv. Gem. 's Avonds 7 uur, Ds. E. R. Damsté ge tijd, veel vrijen tiid, belangeloos geeft ten dienste der gemeenschap en der ge meente. Wii hebben gemeend U een stoffelijk bewijs van onze waardeering te moeten aanbieden. Het is een gekleurde ets. Zoo lang U het leven gespaard blijft en ook later uw familie, door U of uw verwanten een blik geslagen wordt op deze ets, laat dan gedacht worden aan dit oogenblik, toen wü allen in oprechte sympathie voor uw persoon en arbeid U dit bescheiden, huldebliik aanboden met den hartgrondi- gen wensch, dat ge nog menig jaar onder ons moogt verkeeren als onze joviale voorzitter en met uw groote kennis van personen en omstandigheden de zaak, die ons allen lief is, moogt dienen. De heer Van Os aan 't woord. Vijfendertig jaar lang de liefdadigheid beoefenen: wat is dat mooi! zegt de heer Van Os; zich zoo lang te kunnen wijden aan dit werk, dat onderhevig is aan veel ondank en gebrek aan waardeering. De heer Burgers is een man van den ouden stempel: hij doet ziin werk uit liefde. Ja renlang ben ik er getuige van geweest, en ik weet wat dit zeggen wil. Weinig men schen zijn er, die op dezen leeftijd nog de kracht en de energie van den voorzitter voor dit werk zouden hebben, en als straks ook voor hem het uur is gekomen, zal het moeilijk zijn een plaatsvervanger te vin den. En mocht die er al komen, hij kan nimmer doen, wat gij al die jaren hebt gedaan. Welk een mooi stuk werk hebt gil' verricht! en wat ware het een voldoe ning voor U geweest, indien van regee- ringswege uw arbeid beloond ware gewor den met een koninklijke onderscheiding. Maar trots ale moeite, die wü en ook de burgemeester, zich ervoor gaven, is het niet mogen gelukken die koninklijke on derscheiding voor U te verwerven. Aan het armwezen zit ook vast het be heer van het Tehuis voor Ouden. „Vader" noemden wii U hiervan; geen dag ging voorbij zonder dat de heer Burgers aan wezig was, en steeds vond hij nog wel een onderdak voor iemand, die dat noodig had. Van groot belang is het geweest, dat dit werk steeds belangeloos werd verricht. Ware de taak van den heer Burgers hem opgedragen geworden, voorzeker ware zii niet zoo omvangrijk geweest. En speciaal de laatste jaren hebben veel te veel van zijn krachten geëischt. Spr. huldigt ook mevrouw- Burgers, die zoovele malen haar man naar vergaderin gen liet gaan en daardoor heeft bijgedra gen in ziin werk. De spr. herinnert aan de 25-jarige pe riode, die tien jaar geleden werd herdacht. Een tijdlang hebben wii toen gedacht on zen voorzitter te zullen moeten missen, maar gelukkig bleef hij voor ons gespaard. En die 25 jaar zijn 30 geworden, de 30 werden 35, en nu zullen we maar niet meer zulke groote sprongen maken, al is bii den heer Burgers, thans 73 jaar, nog alles in orde, nou ja, behalve dan het onderstel. Lang niet ieder is voor dergelijk werk geschikt; men is óf te hard, óf omgekeerd te gevoelig. Ook dit laatste is verkeerd, en tal van uw adviezen waren dan ook speciaal tegen hen, die wel eens te veel hun goede hart lieten spreken. De heer Burgers onderzocht elk geval en wist steeds de juiste verhouding te bewaren. Maar hoe het ook zii: dat is zeker, over vü'f jaar zullen we een fuif hebben, die klinkt als een klok! Gelukwensch namens het Alg. Weeshuls. Namens het Algemeen Weeshuis werd het woord gevoerd door mevrouw Dek- k e rK lik. Ik ken uw werk slechts bij overlevering, zegt spr., maar steeds hoor de ik er met de grootste waardeering over leefd; uw werk dwingt eerbied af, omdat spreken. Maar kan ik niet oordeelen over

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 9