NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Nr. 7063 EERSTE BLADDINSDAG 12 JANUARI 1932 60ste JAARGANG ffiyAG PILLEN, Buitenlandsch overzicht LUCHTVAART Postvluchten van en naar Indië. De ramp van de Ooievaar. De geest bij de Marine De beroering in Britsch-lndië China en Japan. Het noodweer op Bali FEUILLETON Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65; binnen land f 2.—, Nederl. Oost en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.0, f 0.70, f 1.—. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.fr. p. p. 6 ct. ADVERTENTIEN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. DAWES' AFTREDEN AANGEKONDIGD. Na afloop der ontwapenings conferentie. Reuter meldt uit Washington: Dawes heeft aangekondigd, dat hij na afloop der ontwapeningsconferentie zal aftreden als ambassadeur der Ver. Staten te Londen: Dawes voegde er aan toe, dat hij naar Chicago zou terugkeeren om zijn vroegere functie van bankier te hervatten. Men acht het aftreden in politiek op zicht van buitengewoon groote beteeke- nis, vooral in verband met een onlangs gepubliceerd bericht, dat een aantal repu blikeinen hem naar voren schuiven als candidaat voor het presidentschap in plaats van Hoover. Het dept. van buitenl. zaken was door het bericht volkomen verrast en heeft zijn eedwezen uitgesproken, dat de aankondi ging is geschied vóór de conferentie van Genève. moeilijk. Hij moet verhinderen, dat zijn toestemming voor het aanblijven van Hindenburg wordt uitgelegd als een vo tum ten gunste van het kabinet-Brüning, dat hij voortdurend scherp heeft bestre den. Het is daarom te verwachten, dat Hitler's stem voor Hindenburg gepaard zal gaan met een nieuwen scherpen aanval tegen Brüning. Anderzijds heeft het beroep, dat Brü ning op Hitier heeft gedaan, diens positie geweldig versterkt. Hij, de staatlooze, die nog kort geleden in regeeringsverklarin- gen als een gevaarlijk revolutionnair werd gebrandmerkt, is bij rijkskanselier Brü ning ontboden om een doorslaggevende stem uit te brengen over het hoogste ambt in de republiek. Daardoor is de nationaa 1 -soeia 1 istisc-he beweging voor het eerst erkend als een voorname factor in de Duitsche politiek. Waarschijnlijk staan vele stappen, die de rijkskanselier in den loop der laatste we ken heeft gedaan, in nauw verband met dezen toenemenden invloed der nationaal- socialisten op den gang van zaken. Juist in de techniek van het vliegen valt er nog veel te leeren; wie dit niet wil, stelt zich aan de onwillekeurige ondervin ding ervan bloot, die op schade voor hem zelf en anderen kan uitkomen. Gegeven de mentaliteit, die uit de beschouwing van het „Volksblad" spreekt, zou het nog wel kunnen gebeuren, dat ook het met opge- duld verbeide rapport van dr. Groeneveld Meyer, gesteld dat dit tot dezelfde con clusie mocht komen als het Siameesche, gedisqualificeerd moet worden, alleen van wege de vooropgezette meening, dat dè piloot niet gefaald kan hebben! De beschouwingen van het „Volksblad". In verband met de, in het nummer van Zaterdag weergegeven beschouwingen van het „Volksblad" over de ramp van de „Ooievaar" te Bangkok, verdient het op merking, schrijft de „Nw. Rott. Crt.", dat in de commissie van onderzoek, wier rap port door het „Volksblad" min of meer wordt gewraakt, o.a. de Canadeesche luchtvaartspecialiteit Jackson, die met de organisatie van het luchtvaartverkeer in Siam belast zijnde, te Bangkok vertoeft, zitting heeft gehad. Wat hem betreft zal de commissie dus niet geheel en al zóó ondeskundig geweest zijn als het „Volks blad" te verstaan geeft. Wat het starten met het geopende nood- luik betreft, moge er op gewezen worden, dat, zooals eerder is meegedeeld, op Schip hol, onder toezicht van den Rijksstudie dienst voor de Luchtvaart, proeven zijn gedaan met een vliegtuig van hetzelfde type als de „Ooievaar" en even zwaar beladen, dat het noodluik geopend had. De piloten Smirnoff en Frijns konden het niet van den grond krijgen. Hiermee werd het inzicht van de technische deskundi gen omtrent den invloed van het geopen de luik op het hefvermogen van het vlieg tuig volkomen bevestigd. Dergelijke proe ven zijn, naar wij meenen te wéten, ook op Waalhaven verricht door den heer Guillonard, chef van den vlieg-techni- schen dienst en in het laboratorium van den Rijksstudie dienst met hetzelfde resultaat. Het schijnt dus wel eenigszins licht vaardig geoordeeld te zijn wanneer zegs lieden van het „Volksblad" de theorie van het geopende noodluik bloody nonsense noemen; de bewering, dat elke piloot van de K.L.M. onmiddellijk bereid i$ met ge opend noodluik te starten, zal in dezen zin opgevat moeten worden, dat zij slaat op de piloten, die het nog niet geprobeerd hebben en zich blijkbaar van den invloed van het luik geen rekenschap geven. Na de ondervinding door twee bekwame piloten van de K.L.M., die door hun col lega's wel niet gedisqualificeerd zullen worden, opgedaan, lijkt het niet waar schijnlijk, dat zij waargemaakt kan wor den. Het noodluik kan, volgens de zegslie den van het „Volksblad", de oorzaak van de ramp niet geweest zijn; met de bela ding van zijn toestel kan de verongelukte bestuurder geen fout gemaakt hebben hoe men dit zóó zeker weet, wordt niet meegedeeld aan het starten met den wind mee kan het evenmin gelegen heb ben op het foutieve hieromtrent in de beschouwing van het „Volksblad" is de aandacht reeds gevestigd en dus tast „men", volgens het „Volksblad" nog in het duister omtrent de oorzaak van het onge val en wacht met ongeduld het rapport van dr. Groeneveld Meyer af. Eén ding staat echter reeds vast: de piloot moet ge rehabiliteerd worden. Hij mag dus geen fout gemaakt hebben, in welk opzicht ook. Dit uitgangspunt lijkt ons verkeerd. Er is iets sympathieks in het esprit de corps, dat een verongelukten collega de hand boven het hoofd houdt, maar dit streven wordt bedenkelijk, wanneer het objectie ve waarnemingen eenvoudig ontkent en een rapport, dat door zijn zakelijke inklee ding vertrouwen wekt, voor waardeloos verklaart, alleen zijn doel te bereiken. TERUGROEPING VAN MILTAIRE ATTAOHE'8. Het ernstige conflict in Mantsjoerije. De Amerikaansche nota over Mantsjoe rije is volgens een N.T.A.-bericht uit To kio, op het departement van buitenland- sche zaken aldaar, koel ontvangen. Men verklaart, dat de nota met haar beroep op het verdrag van Kellogg, aan de fictie van de politieke en administra tieve eenheid van China en het verband met Mantsjoerije vasthoudt. Deze eenheid heeft in feite sinds Tsjang Tso-lin niet meer bestaan, daar Mantsjoerije steeds slechts in naam onder de regeering te Nanking ressorteerde. Bovendien is de verdringing van Tsjang Hsoe-liang en zijn bewind uit Mantsjoerije door Japan oor spronkelijk niet bedoeld. Dit is integen deel pas gedurende de laatste maanden geschied tengevolge van de weigering van China om het conflict door directe onderhandelingen op te lossen en tenge volge van de voortzetting der anti-Japan- sche agitatie door het intusschen ineen gestorte bewind te Moekden. Bezuiniging. De Argentijnsche regeering heeft uit bezuinigingsoverwegingen de militaire attaché's uit Frankrijk, Spanje, Japan, Italië, België, Peru en Columbië terug geroepen. De militaire attaché's in Enge land en Duitschland blijven op hun post. De Argentijnsche delegatie voor de ontwapeningsconferentie heeft zich onder leiding van den vroegeren minister van buitenlandsche zaken Bosch, naar Bor deaux ingescheept. De Marine-bonden denken niet aan eenijg verzet tegen de salaris verlaging. De geest op de vloot ls uitstekend. De secretaris van de Marinebonden te Soerabaja verklaarde in een interview dat het personeel, in de Marine-bonden georganiseerd, zijnde 80 pet. van het to taal, geen enkele onwettige of onkrijgs* tuchtelijke actie zal voeren tegen de salarisvermindering. Het marineperso-* neel denkt niet aan eenig verzet. De commandant der Marine te Soera baja verklaarde, dat de geest op de vloot uitstekend is. Ansari krijgt zes maanden gevangenisstraf. Ansari, de voormalige president van het Al-Indische congres, die pas gevan gen is genomen, is veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. Een communist verbannen. Roy, het hoofd van de Britsch-Indi- sche communisten, beklaagd van samen zwering tegen de regeering, is veroor deeld tot 12 jaar verbanning. De opmarsch der Japanners. Het Japansche oppercommando deelt mede, dat de Japansche troepen Zaterdag hun opmarsch naar Peking hebben voort gezet. De steden Itsjou en Tsinsi zijn door de Japansche troepen bezet. De Japansche opmarsch naar Charbin. De Japansche troepen rukken, volgens een bericht van de Exchange Tel. Cy., van Kirin naar harbin op. Een Japansch vlieg tuig-eskader heeft de stad Woetsjang Yoesjoe (op 150 'km van Charbin) gebom bardeerd. Aneta-Holland meldt: Het departement van koloniën deelt mede, dat van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië de volgende telegrafische berichten zijn ontvangen betreffende het noodweer, dat onlangs op het eiland Bali heeft gewoed: I. „Resident Bali seinde: Westelijk ge deelte Bali en Djembrana door hevigen storm en bandjir 3 dezer ernstig geteis terd, vier nieuwe bruggen weggeslagen in weg DjembranaTabanan, isolatoren- buis telegrafische verbinding Java weg gespoeld, totale schade wegen, bruggen en telefoon voorloopig geraamd twee ton. Menschenlevens en verlies van vee valt te betreuren, tot dusver drie lijken gevon den". II. Resident Bali seint heden (8 dezer) nader: Persberichten onverantwoordelijk overdreven, van schrikkelijk noodweer gisteravond geen sprake, schade aan sawahs niet noemenswaard, omgekomen personen tijdens reeds gerapporteerde bandjirs, tot dusver bekend slechts vier, één meer dan te voren gemeld. In zekeren zin ook tevoren van noodweer geen sprake, door zwaren regenval in het ge bergte buitengewone bandjirs veroor zaakt, waardoor slachtoffers verrast eri vier permanente bruggen vernield tus- schen Tabanan en Djembrana, twee hou ten bruggen tusschen Djembrana en Gili- manoek; binnen 10 dagen ook hier ver keer weer mogelijk. Te Benoa een zinken loods door wind ingedrukt. Storing tele foon en telegraaf door omgewaaid ge boomte, jaarlijks in Westmoesson bosch gedeelte voorkomend. Na Zondag tot dus ver niets bijzonders; weder blijft buiig, echter normaal; alle telefoonverbindingen en telegraafverbindingen reeds Zaterdag weer hersteld. Asverkeer, behoudens weg geslagen bruggen, weder geheel normaal. Oostenrijksche nationale trots. Ik zal een communiqué aan de bla den zenden: De Oostenrijksche shilling is met de Engelsche shilling op geenerlei wijze identiek.... („Götz). De nieuwste situatie in Oost-Azië. ONGEVEER EEN HALF MILLIOEN WERKLOOZEN MET STEUN- UITKEERING TE BERLIJN. zijn Inderdaad het meest ideale middel ter bevorde ring van een normalen stoelgang. Gemakkelijk in te nemen, aangename smaak, verwekken geen krampen. f 0.65 per flacon. George deed z'n mond open, deed hem weer dicht, gebaarde hulpeloos, sprong opeens op er. rende de kamer uit. Carmencita keerde zich, een en al ver bazing, naar Mr. Todd. „Jullie lijken wel niet goed wijs!.... Wat is dat allemaal opeens! Heilige Mo- zes! Iemand die me niet kende zou den ken dat ik iemand vermoord had of. Ze maakte haar zin niet af, omdat op dat oogenblik George in de deuropening verscheen. Genoemd jongmensch zag er uit als iemand, die in een toestand van wat je „de hoogte hebben" noemt tegen een lantaarnpaal opgeloopen is. Zijn gezicht zag lichtelijk groen, zijn oogen puilden uit, zijn onderkaak zat op een plaats twee centimeter lager dan waar hij hoorde. Tusschen duim en wijsvinger van zijn rechterhand bengelde een groote warm waterkruik, een zak van gummi met een keurige, rood-flanellen huls. Hij Geor ge zocht steun bij den deurpost en keek Carmencita met groote, glazige oogen aan. „Wat mankeert jou, George?" vroeg de jonge dame in quaestie, geprikkeld. „Wat b. George steunde en schudde de kruik dwaas-hulpeloos heen en weer. „Ze ze zi,jn er n i e t," hakkelde hij. „Wat zijn ze er n i e t!" viel Carmen cita uit. „En ik heb ze zelf erin ge stopt.... Hoe...." George steunde nogmaals en wankelde de kamer in. „Ze zijn weg.naar Somerset," zei hij. ren vallen. „In een van de gummi-kruiken!" her haalde Mr. Todd, dan suffig. Carmencita knikte opgewonden-blij. „Ik heb ze er een voor een ingestopt. U kunt 'em gewoon aan den knop van uw bed laten hangenniemand komt erop om ze daar te zoeken, 't Is nog beter dan een safe." „Zoo, vin-je", zei Mr. Todd, obstinaat. „En hoe mot 't dan met me kouwe voe ten? As je 't mijn vraagt.... Gommie!" Hij br; z'n zin middenin af en keek George met een eingenaardige uitdruk king op z'n vollemaansgezicht aan. „Hèwees nu niet zoo kinderachtig, Mr. Todd!" zei Carmencita verwijtend,. „U kunt toch altijd de andere gebrui ken U heeft er toch geen twee noodig, is 't wel?" Uit den mond van George A. M. Carr kwamen een serie onsamenhangende klanken, die zich in één volzin oplosten. „De., de., an.andere! In welke van de twee heb je ze gestopt?" „In welke? Net of ik dat weet! Ze zijn allebei precies hetzelfde. Toen jullie thuis kwamen zag ik, dat jullie er twee gekocht hadden en toen heb ik de steenen in een van twee *ont.. Je kunt ze gemak kelijk genoeg voelen zitten en dan kan hü de andere gebruikenDat is toch zoo gewoon als wat. zou ik zeggen." Mr. Todd zat als een visch op het droge naar lucht te happen. Hii probeerde een paar maal op te staan, maar viel telkens weer terug. „Ga kijken, jong.." verzocht hij zijn hulp op zijn pleziertochtjes zwakjes. „Die zien we niet voor over een uur of twee terug. Dat haar-opmaken tegenwoor dig heb wat voeten in de aarde. Ik bin elke dag-die-God-geeft dankbaar, dat tik. Gom! Kijk daar is!" Hij gebaarde met z'n eene hand. groot en massief als die van een slager, naar z'n slaapkamer, waarvan de deur wat erg wijd op een kier stond. Door dien kier zag men een voeteneinde van een bed, waaraan door iemand, met een oog voor symmetrie, twee groote rood-gummi warmwaterkruiken, ieder aan een kant, waren opgehangen. „Buitengewoon aardig gevonden", zei George goedkeurend. „De hand eener vrouw! Voor alles een plaatsje en bijna alles op z'n plaats." Mr. Todd grinnikte. „Ze is in elk geval opeens erg bezorgd voor me welzijn. Maar daarom zullen we jouw tante Helen toch maar niet met kouwe voeten laten zitten." Hij sjokte de slaapkamer binnen en kwam even daarna met een van de gummi kruiken weer terug. „Wel bedankt", zei George. „Dan verdwijn ik nu maar meteen eventjes naar beneden om 'm te laten wegsturen." Blijkbaar verstond Mr. Todd de kunst om den tijd, noodig voor het reconstruee- ren van een jongenskop, te schatten. Het duurde bijna een uur, vóór Carmencita naar het uiterlijk dezelfde van vóór de operatie van de plechtigheid terug kwam. Bij haar binnenkomen knikte ze Mr. Todd voldaan toe en liet zich met een zucht van tevredenheid in een van de fauteuils neervallen. „Je hoeft niet te wachten, F.—S.", zei George. Fanshawe—Smith keek hem een kwart minuut zwijgend aan, dan knikte hij en stond op. „Ik was bang dat jullie niet voor rede neering vatbaar zouden zijn", zei hij kalmpjes. „Jullie zijn zoo koppig als muil ezels. Enfin, ik heb m'n best gedaan, en best gedaan is al gedaan. Goeden middag, Mr. Todd. Ik hoop, dat de Byng-deuk niet permanent moge zijn. O ja, wat ik zeggen wou, vriend Carr ik moet je van Ted de complimenten doen en je bij deze me- dedeelen, dat hii .ie den volgenden keer levend hoopt te villen. Ik zal natuurlijk alles doen om hem te kalmeeren, maar een mensch is maar een mensch. Au revoir, messieurs!" Hij zette zijn hoed onder den hoek die op dat oogenblik mode was, op, knikte Mr. Todd en George glimlachend toe en wandelde elegant-langzaam weg. Meer dan een halve minuut lang bleven de twee afgezanten van Carmencita staan of ze in zoutpilaren veranderd waren. Mr. Todd was de eerste, die meer contact met de werkelijkheid kreeg. „Gommenikkie.die snuiter hiepno- tiseert je gewoonweg! Ik had zoo'n boel te zeggen en ik heb me mond niet open gedaan, eigenlijk geen gelegenheid voor gehad." „Ja, hij is welbespraakt", zei George. „Enfin, laten we teruggaan en verslag uitbrengen." Maar toen ze in de zitkamer kwamen, was er geen Carmencita te bekennen. Mr. Todd knikte als iemand, die er alles van begreep. door K. R. G. BROWNE. 24) „Ten eenendeele haar mijn excuses over mijn schijnbare onbeleefdheid van vannacht te maken, ten anderen deele haar er van op de hoogte te brengen, dat ik hetzelfde bij de eerste de beste ge schikte gelegenheid weer denk te doen tenzij ze op een aanbod van mij in gaat en ten derden deele haar ge noemd aanbod te doen." „Doe het ons maar," zei Mr. Todd. „We zijn er toch ook in betrokken". Fanshawe-Smith keek hem met een humoristische tinteling in zijn oogen aan. „Dat begin ik te merken. Een zeer prij zenswaardig standpunt. In voorspoed en tegenspoed, enzWel, doe Carmencita mijn complimenten en zeg, dat ik met haar wil onderhandelen. Als ze toestemt is mijn voorstel dit: we verkoopen de ju- weelen, deelen het bedrag dat ze opbren gen en zetten den oorlog op den gebrui- kelijken voet voort. Geen schakerijtjes meer alleen politiek. Zij heeft dan ge noeg om haar leger te betalen en ik heb genoeg om me een leger aan te schaffen. Een sportief aanbod, als je 't mij vraagt. Ik zal hier wel even op haar antwoord blijven wachten." (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 1