TWEEDE EK LAATSTE BLAD. ABONNEMENTSGELDEN. vóór 15 Januari STAübmtuvvS Vissohwij. VAN DINSDAG 12 JANUARI 1932 nationaal crisis comité. t. a. Zoetelief. CABARETAVOND NED. BOND VAN OUD O. OFFICIEREN. Te huur een fort. Stormwind, msm UI8UT Aan onze postabonneé's deen wij het verzoek de abonnementsgelden voor het eerste kwartaal ten bedrage van f 2. per postwissel over te maken of op onz» postgirorekening lGOtiG over te schrijven. Na genoemden datum wordt beschikt met 0.15 verhooging. Over de abonnementsgelden Ln de stad wordt dezer dagen per iooper beschikt. Wij verzoeken beleefd de kwitantie bij eerste aanbieding te voldoen. DE ADMINISTRATIE. Licht op voor allo voortulflen: Wintertijd. Dinsdag 11 Jan16.40 uur. Woensdag 12 16.41 Sub Comité Den Helder. Ter voorkoming van mogelijk gerezen misverstand stellen wij er prijs op, nog eens duidelijk uiteen te zetten, dat het plaatselijk Crisis Comité op verzoek van het Nationaal Crisis-Comité en met medewerking van den Burgemeester, hier is gevormd. Dezer dagen is ons Comité dan ook officieel erkend als een onderdeel van het groote landelijk Comité, waarbij o.a. te vens werd bepaald, dat minstens 10 van de opbrengst van de plaatselijke actie, ten goede komt van het Hoofd-Comité. Het schijnt de laatste dagen bij de bur gerij beter door te dringen, dat ook hier nood wordt geleden en dat dringende hulp een eerste vereischte is. De Vereeniging Katholiek Den Helder heeft Zondag 1.1. bij het uitgaan van beide Kerken een schaal-collecte gehouden, waarvan het resultaat is geweest, dat 578.67 kon worden afgedragen. Dit is een resultaat, dat groote voldoening schenkt en dat ook wellicht voor andere kerkgenootschappen een aanleiding kan zijn, om dit goede voorbeeld te volgen. De eenheid van ons volk wordt in dezen moeilijken tijd uitnemend gedemonstreerd door het Nationaal Crisis-Comité. Alle verschil van politieke overtuiging en gods dienst, het is weggevallen, omdat er door Nederlanders en hier door Heldersche burgers nood geleden wordt. Deze nood kan worden gelenigd, kan worden ver zacht door den steun van heel de burgerij. Het Crisis-Comité rekent op Uw aller medewerking! Giften kunnen worden gestort ten name van onzen Penningmeester M. A. Grunwald bij de: Nederl. Middenst. Bank, Twentsche Bank, Rotterdamsche Bankver. of op Postrekening No. 121145. Nationaal Crisis-comité, Sub-comité Den Helder. Na onze laatste opgave werd nog in dank ontvangen van: N. N. 1.N.N. 50.Whistclub de Achtelingen 50, Ver. Katholiek Den Helder 578.67, K. J. Poortman 25, H. S. 5. Sub-comité voor Inzameling. Zaterdagmiddag j.1. had op het bureau van de Arbeidsbeurs een samenkomst plaats van de leden van het sub-comité voor inzameling van het Plaatselijk Crisis-comité, waarvan in het nummer van Zaterdag j.1. melding werd gemaakt, met een aantal dames en heeren, die zoo vrien delijk wilden zijn hunne medewerking te verleenen bij het inzamelen van gelden. Het sub-comité voor inzameling, van meening dat voor directe steunverleening een bedrag in geld zoo spoedig mogelijk bjj elkaar moet worden gebracht, besloot bij alle ingezetenen een inteeken- 1s t aan te bieden. Gebleken is, dat er ook in onze ge meente reeds gesproken kan worden van nood Er zijn menschen, die hun brood ver dienden, in het visscherijbedrijf en in de bollencultuur, die nu dringend spoedige hulpverleening noodig hebben, omdat zij door den algemeenen toestand zeer zwaar getroffen zijn. De stad is verdeeld in 28 wijken. Er gaven zich een zoo groot aantal dames en heeren op, dat met de bewerking van de wijken reeds gisteren (Maandag) een be gin kon worden gemaakt. Aan hen, die collecteeren werden de bekende politie-banden en gesloten bus sen verstrekt. Het sub-comité verzoekt de ingezetenen om deze dames en heeren een vriendelijke ontvangst te bereiden. Men geve graag en goed Het sub-comité voornoemd: Ds. P. H. Borgers, voorzitter. T. J. Snel, secretaris. Mêvr. GrunwaldPoppers, penningmeesteresse. De Boer—Jongkees. DekkerKlik. v. d. Nieuwenhuizen— Zwaanswijk. Wijker—Van Buuren. Kapt. Segaar. De voorman fijnschilder op de Ma rinewerf, de heer J. W. Willemse, is met ingang van 1 Januari 1932 bevorderd tot Commandeur bii die afdeeling. TAPTOE. Hedenavond 8 uur zal bij gunstig weer taptoe worden gehouden. I>E INDISCHE MAIL. Woensdag in ons land. De speciale trein met post en passa giers in aansluiting op het motorschip ('hr. Huygens zal Dinsdagmorgen 12 Januari om 10.20 van Genua vertrekken. Aankomst Woensdagmorgen 13 Ja nuari 9.30 te Amsterdam (C.S.) JUBILEUM VAN DEN HEER BURGERS. De bewoners van het Verpleeghuis Kerkgracht gaven Vrijdagmorgen blijk van hun sympathie voor den jubilaris door gezamenlijk een kleine bijdrage te geven voor den koop van een mooie fruit mand. Het cadeau werd door de oudste bewoonster van het tehuis, een 92-jarige, per apto aan huis van den jubilaris be zorgd. Waarbij een brief met al de hand- teekeningen der bewoners. Dit gesohenk viel zeer in den smaak. COMITÉ „KATHOLIEK DEN HELDER." Zooals men in ons blad van Zaterdag heeft kunnen lezen, werd in de laatste vergadering van bovengenoemd Comité goed gevonden, dat de inzending onder de katholieken plaats zou vinden door het comité „Katholiek Den Helder". J.1. Zondag heeft deze inzameling bij het uitgaan der beide Parochiekerken plaats gehad en in totaal een bedrag van f 578.67 opgebracht, terwijl tevens via het comité „Katholiek Den Helder" klee ding ter waarde van plm. f 100.werd afgedragen. In ons blad van Donderdag zullen wij nog terugkomen op de verdere actie van dit comité. „HELDER'S MANNENKOOR". Men schrijft ons: Zaterdag j.1. bood „Helder's Mannen koor" zijn leden en begunstigers een soirée aan, die zeer geslaagd mag heeten. Na de opening door den voorzitter, den beer Peters, zorgden „The Mixed Follies" voor eenige aardige nummers, waarop de heer Jansen, verdienstelijk als altijd, zich kweet van zijn taak als voordrager. Hierna trad de leider van „The Mixed Follies", de heer Ekkers, met zijn partner, de heer Luyckx, op als cabarettier. Zoo wel liedjes als begeleiding oogstten veel succes en het gegevene viel zeer in den smaak van het publiek. De heer Van Weelde zong daarop twee liederen, vol en mooi als immer, met de oude warmte, het oude entrain, schitte rend begeleid door den directeur, den heer A. J. Leewens. En lest best kwam „Helder's Mannen koor" zelf nog met twee keurig verzorgde nummers, waarvan met name het eerste „De Gravers" in ieder opzicht af was. Gaarne stemmen wij hier in met de op wekking van den voorzitter, om ons neu traal mannenkoor, dat kleur kent noch gezindte, dat mooie zang alleen geven wil, te steunen als lid of begunstiger, liefst als medezanger. Onze stad toch met haar meer dan der tig duizend inwoners nu, met zeer goed materiaal onder hare bevolking voor een flink, een goed mannenkoor, onze stad moet voor den dag kunnen komen met een mannenzangvereeniging van min stens honderd werkende leden. Steunt dan „Helder's Mannenkoor", steunt het vooral als werkend lid. Helpt in ons Heldertje, onder de beproefde leiding van den heer Leewens, een mannenkoor vormen, dat onze goede stad overal met eere kan vertegenwoordigen. Zangers, sluit u aan bij „Helder's Mannenkoor"! Dit kort verslag zou onvolledig zijn, als hier geen melding werd gemaakt van het kluchtspel met zang, dat na de pauze gegeven werd en waarin, naast twee dames, vier heeren onder wie de heer Van Loo, goed werk leverden. Spel en zang beide waren zeer goed verzorgd. Alles bijeen, een gezellige, een mooie avond, die den naam van „Helder's Man nenkoor" geen kwaad zal doen, maar goed. Men schrijft ons: Zaterdag 9 Jan. j.1. is door den „Kon. Ned. Bond van oud-ond.-off.", afd. Den Helder, een Cabaretavond gegeven ten bate van het Plaatselijk Crisis-comité, in „Musis Sacrum", Koningstraat. Voor dit doel was door de Fam. Polak de zaal gratis afgestaan. Zoo ook het „Musis Sacrum"-orkest. Dit orkest was dien avond nog versterkt door de heeren Kars- man, N.N. en Veenstra, die spontaan hun belangelooze medewerking hebben verleend. De „Bavos Band onder leiding van den heer Helmstrijd, heeft zich ook niet onbetuigd gelaten. Ook zij stelden zich direct disponibel en dat hun arbeid op prijs werd gesteld, bewees wel het lang durige applaus na elk nummer. Nadat door den voorzitter, den heer Schenkius, deze bijeenkomst werd geopend met een kernachtige uiteenzetting en op wekking tot steun, zooveel in ieders ver mogen is, werden door hem allen, die voor dezen avond hun medewerking had den toegezegd, hartelijk bedankt. In het bijzonder de fam. Polak. Hierna volgde het zingen van het „Bondslied" door alle aanwezigen. Ver volgens werd overgegaan tot het afwer ken van het programma. Dit was zeer varieerend. Een zeer groot succes hadden de heer en mevr. Lobon, die voor het eerst ken nis maakten met den „Kon. Ned. Bond' Het voordragen zit hen bepaald in het bloed. Vooral het nummer „Straat zangers" vond zeer veel bijval. De heer Veenstra, bij velen wel be kend, vergastte ons op eenige voordrach ten, speciaal doelende op dezen tijd. Hier bij zij opgemerkt, dat deze voordrachten gemaakt zijn door den heer F. Polak. Een door mej. A. Geerling en den heer J. Polak uitgevoerde dans, de Rouli-rouli", viel bij de aanwezigen bijzonder in den smaak. Het „Musis Sacrum "-orkest en de „Bavos-Band" zorgden, om beurten voor dansmuziek. Jammer, dat de opkomst niet zoo groot was, als men van den Kon. Ned. Bond gewend is. De oorzaak is wel eenigszins te wijten aan ziekte. Toch is de Feestcommissie tevreden, wat betreft de financiën. Dat de bezoekers dit ook zijn geweest, bewijst wel het feit, dat men 3 uur de finale gaf. Allen die tot het slagen van dien avond hun medewerking hebben verleend, als mede zij die zorgden voor verschillende cadeautjes, onzen hartelijken dank. EEN SYMPATHIEK AANBOD. Gratis scheren en knippen. De kapper B. van Amsterdam. N. Brug straat 5, stelt zich beschikbaar voor wer- keloozen, voorzien van kaart, welke hij voorloopig gratis wil scheren en knippen. Zij kunnen daarvoor terecht des Maan dags en Vrijdags van 9 tot 12 en van half 2 tot 4 uur. Een sympathiek aanbod! „HALLELUJA". De Ger. Zangver. „Halleluja" (diri gent: John. Asma) heeft voor haar eerst volgende concert in studie genomen het Oratorium „Die Schöpfung" (De Schep ping) van Jos. Haydn, voor koor, soli en orkest. Dit wereldberoemde, men zou haast zeggen, onvergankelijke oratorium, werd gecomponeerd omstreeks 1795 en 1798. Het schildert de schepping der wereld op zeer schoone wijze. Het verhaal gaat, dat toen Haydn de eerste uitvoering van dit oratorium bijwoonde, hij zoo ontroerd werd, dat hij in tranen uitbarstte en uitriep, toen men hem wilde huldigen: „Niet ik de eer, doch God alleen." Dames en heeren, die aan dit concert willen medewerken, kunnen zich Donder dagavond 8 uur opgeven in het gebouw „Irene" (Hoogstraat), waar tevens dien avond gerepeteerd wordt. HELDERSCHE BESTUURDERSBOND. Adres aan den Gemeenteraad van Den Helder, Anna Paulowna en Callantsoog. Het volgend adres is aan de gemeente raden van Den Helder, Anna Paulowna en Callantsoog verzonden: Het bestuur van den Bestuurdersbond, gevestigd te Den Helder, geeft met verschuldigde gevoelens te kennen. dat werklooze arbeiders, die ziek wor den, op grond van artikel 52 der Ziekte wet, luidende: „1. Degene, die gedurende de laatste twee maanden vóór het einde zijner ver zekering onafgebroken verzekerd is ge weest, heeft bij ongeschiktheid tot werken binnen een maand na het einde zijner verzekering aanspraak op ziekengeld, als of hij verzekerd was gebleven. Voor de toepassing van den voorafgaanden volzin wordt de daar genoemde termijn van twee maanden geacht niet te zijn onderbroken door werkloosheid gedurende ten hoogste zes werkdagen. Voor de vaststelling van het ziekengeld wordt de ongeschiktheid tot werken geacht te zijn ingetreden in de kalenderweek, waarin de verzekering is geëindigd. Voor de toepassing van dit lid gelden achtereenvolgende verzekeringen bij twee of meer bedrijfsvereenigingen, als bedoeld in artikel 28, ais één ver zekering. 2. Deze aanspraak komt niet toe aan dengen e, die zich buitenslands bevindt. 3. Voor de toepassing van dit artikel is ongeschikt tot werken degene, die on geschikt is tot het verrichten van den ar beid, waarmede hij in zijn onderhoud, placht te voorzien.", in vele gevallen van uitkeering zijn ver stoken, terwijl zij ook geen uitkeering ontvangen ingevolge de bestaande steun regelingen, terwijl, indien zij nog trek kend zijn uit hun werkloezenkas, ook deze uitkeering wordt stop gezet; dat het mogelijk is, blijkens artikel 78 der Ziektewet, de arbeiders te verzekeren ingevolge de Ziektewet, indien een vrij willige ziekteverzekering wordt gesloten. Bedoeld artikel luidt: „I. Bij de ziekenkas van een Raad van Arbeid mogen zich verzekeren: 1 personen, behoorende tot groepen, die voor het gebied van een Raad van Ar beid door Ons zijn aangewezen; 2. degenen, wier verplichte verzekering is geëindigd. II. Door Ons worden regelen gegeven omtrent de vaststelling der voor de vrij willig verzekering verschuldigde pre mie.", dat evenwel de inkomsten van deze werklooze arbeiders niet voldoende zijn, waardoor de betreffende arbeiders deze premie niet kunnen betalen; reden, waarom ons bestuur Uw Raad verzoekt, deze premiebetaling te doen ge schieden voor rekening van Uwe gemeen te, eventueel van het Armbestuur. 't Welk doende, Het Bestuur van den Helder- schen Bestuurdersbond, (w. g.) G. A. Minnes, Voorzitter. W. A. Witmer, Secretaris. Den Helder, 9 Januari 1932. AMUSEMENTSCLUB. Als je de heele week hebt gewerkt, het zij met het hoofd of met de handen, ver lang je naar een paar uurtje verpoozing. Je wil eens uit de sleur van het dagelijksch leven. In een andere omgeving, met an dere gezichten, andere toestanden. Voor al de jeugd heeft hieraan behoefte. Is het een wonder, dat eenige jongelui zich aan een sloten, tot een amusementsclub? Zij ook voelden de behoeften zich te ontspan- Te huur hel fort Kaaphoofd. Te bevragenKoningsweg ij. Velen dachten: „Das een drukfout"; Anderen weer: „As-je-me-nou!" Derden dachten: ,,'t Is wel geestig!" Vierden weer: „Hoe kan dat nou?" En ten laatste dachten enk'len: „Tjongetjong, ja, dat is kras", Dat zijn d'eenigsten die dachten Dat er wel wat waar van was. 't Was ook wel om aan te twijf'len; Fort te huur, fort met een T, En al stond er nu een naam bij, 't Was toch wel een vreemd idée. Maar bij nad're informatie Bleek: een drukfout was het niet, Zoodat thans voor twijfelvragen Weinig vastheid overschiet. Aangenomen dus dat 't waar is: „Het Kaaphoofdfort is te huur!" Kunt u mij misschien ook zeggen: Is defensie nog al duur? 'k- Weet waarschijnlijk nog wel iemand Die er iets aan hebben kan, Hij heeft hout (wellicht ook „spijkers"), Misschien maakt-ie er wat van. Een bezwaar is dat 't zoo ver is, Eij zoo'n griezelig terrein, Bovendien: er zijn ook menschen, Die wat bang in donker zijn. Maar als 't toch niet meer gebruikt wordt, Geef het dan aan KI. F. O., Die zet 't dan in 't Stadsmuseum; Wat een aanwinst niet? O zool! Otngekeerd is het ook moog'lijk: Met een trammetje er heen, Eii electrisch licht op punten, Waar nog nooit het zonlicht scheen, Is er wel wat van te maken, Dat op een Museum lijkt. Want alléén al 't fort kan maken Dat een ieder het bekijkt. Th. J. V. en de sleur van het dagelijksch leven te ontgaan. Zoo ontstond de amusements-club „Volta". Deze club geeft nu Zaterdag a.s. een soire vol variaties. Zij stellen ook voor niet-leden introducties verkrijgbaar. Zie de advertentie in dit blad. De garnalenprijs is weer plotseling ge daald van ruim 30 ct. tot beneden 20 ct. per kilo. Er komt in dit seizoen geen sta biliteit en als die er is, is die aan den te lagen kant. Er mag nu en dan een opflikkerend vleugje komen, hetgeen wel in hoofdzaak dient te worden toegeschreven aan de om standigheid, dat om den Zuid door te stormachtig weer geen visscherij kan wor den beoefend, doch overigens kan wor den verondersteld, dat de hooge prijzen van het vorige seizoen waarschijnlijk niet zullen voorkomen. Er is bovendien weinig garnalenvangst en men vraagt zich af waar al de hoeveel heden, die een paar maanden terug op Texelstroom zich bevonden, zijn gebleven. Alles weggevischt? Het is nauwelijks te denken. Ook het z.g. zaad is schaarsch, waar door voor de drogerijen niet veel grond stof aanwezig is. Wel wordt op Texelstroom nogal bot en kor gevangen en de prijs daarvan blijft gelukkig bevredigend. Het slechte weer was belemmering voor de Noordzeevisscherij. Uit de nieuwjaarsrede van den voor zitter der Kamer van Koophandel voor Hollands Noorderkwartier nemen we deze zinsnede: De binnenlandsche behoefte is gering en daardoor zeer spoedig voorzien en heeft geen invloed op de voornaamste vischsoorten als haring, ansjovis en tong, die hier worden aangevoerd. We zijn geneigd naar aanleiding daar van te zeggen: al is de behoefte in het binnenland naar die vischsoorten niet groot, zou het dan niet mogelijk zijn die behoefte wat op te voeren. Enkele malen mochten we aandringen tot het krachtig inzetten van een campagne voor een eet-meer-visch reclame. Nog altijd wil het ons voorkomen, dat er in die richting nog wel iets te doen is en er nog wel eenig succes mee is te bereiken. Wel is het ons duidelijk, dat men als individu in dit opzicht niets of weinig bereikt, maar het schijnt ons toe, dat lichamen als de Kamers van Koophandel door het initiatief daartoe te nemen aan een dergelijke campagne een krachtigen stoot kunnen geven. Zij toch hebben het directe onderlinge contact met andere Kamers van Koop handel en kunnen pogen vanuit die cen trale punten de campagne te voeren. Inderdaad is zoo'n campagne een zaak van organisatie, die maar niet zoo een enkel moment in werking moet worden gezet, maar die voortdurend hetzelfde aanbeeld moet bemokeren. We twijfelen niet of langzamerhand zal de invloed daarvan merkbaar zijn en kan het geheele vischbedrijf ten goede komen. Vooral nu onze vischexport het in de toekomst moeilijker zal krijgen, ook al omdat elk land tracht door eigen visscherij in de behoefte des lands te voorzien, dient alles in het werk te worden gesteld om de binnenlandsche vischconsumptie zoo hoog mogelijk op te voeren. In een overzicht van het visschers- bedrijf te IJmuiden in 1931 troffen we in de Visscherij Crt. de volgende zin snede aan „De te IJmuiden gevestigde kooplieden, wier afzetgebied beperkt is tot bet binnen land, hadden weer veel te lijden van de concurrentie der vischauto's die bet heele land afreizen en waardoor menig koopman zijn omzet zag verminderen. Steeds meer wordt het gewoonte, dat elders gevestigde grossiers en venters zelfs te IJmuiden komen koopen, niet van hun oude lever anciers, maar in den afslag. De IJmuiden- sche handelaren zijn hiertegen in verzet gekomen, ook al, omdat het koopen, in den afslag door een groot aantal ge- accrediteerden steeds moeilijker wordt We kunnen ons levendig voorstellen, dat de gevestigde handelaren zich door dit verschijnsel gehandicapt zien en met leedwezen constateeren dat hun bedrijf in de klem geraakt. Maar wat daartegen te doen Het is de groeiïng in het raderwerk van de distributie der consumptieartikelen veroorzaakt door de technische voort schrijding der verkeersmiddelen. Het is er mee (om bij den laatsten tijd ie blijven) als met de verdringing van de trekschuit door de stoomboot, van het zeilschip door het stoomschip, van de zeiltjalk door de motortjalk, van de vracht wagen door de aut», enz. enz. Met al die veranderingen komen be staande zaken in den knel, tenzij ze zich, in sommige gevallen, aan de nieuwere behoeften en mogelijkheden hebben aan gepast. Men zou, door exclusieve maatregelen, misschien tijdelijk het nieuwere kunnen verhinderen, maar tenslotte tegenhouden zal men dat niet. Aan dit vraagstuk zit bovendien nog een anderen kant en wel dien van reeder en visscher. Het behoeft toch geen verder betoog, dat hoe meer gegadigden aan den afslag, hoe beter de visch op prijs blijft en het wil ons voorkomen, dat reeder en visscher dan ook heel anders over dit verschijnsel aan den IJmuider afslag denken dan de handelaren. Ook op ander gebied is het de vracht auto, die een geheele omwenteling in het verkeer teweegbrengt. Zoo lazen we b.v. onlangs dat de Duitsche spoorwegen een speciale studiedienst hebben ingesteld om het vrachtautoverkeer na te gaan. En natuurlijk is die studiedienst ingesteld om dat de spoorwegen van het vracht- autovervoer het nadeel o d rvonden. Zelfs zóó sterk is dit vervoer, dat er bij de douanekantoren aan de grenzen, uitmondend aan het spoorverkeer bijna niets te doen valt, terwijl er aan het grensverkeer uitmondend op de auto verkeerswegen handen te kort komen en de vrachtauto's in rijen hun beurt af wachten om doorgelaten te worden. Uit Denemarken rijden b.v. auto's met forellen naar Frankrijk, welk traject in 44 uur wordt afgelegd. Zij rijden met twee chauffeurs en zijn voorzien van slaapgelegenheid voor den rustende. Dit spreekt boekdeelen. In dit verband mogen we ook nog even herinneren aan hetgeen we schreven over den aanleg van een spoorbaan over den Zuiderzeeafsluitdijk en dat autoriteiten zich wel eerst bewust dienen te maken van het hetgeen er op verkeersgebied wordende is. We hadden het toen over den aanleg van vliegvelden en dat er voor de sommen, die voor het groot spoorweg verkeer zou den noodig zijn, aantallen vliegvelden zouden kunnen worden aangelegd. Het snelverkeer zou dan gaan per vlieg tuig en voor de dingen, die minder haast hadden, zou de auto goede diensten kun nen bewijzen. Misschien is men geneigd dit inzicht „en bagatelle" te behandelen, maar de genoemde feiten bewijzen al duidelijk, dat het spoorverkeer niet meer voldoende voorziet in hetgeen de nieuwe tijd als verkeersmiddel eischt. En voor dat aller nieuwste: „het luchtverkeer", dient men reeds nu het oog geopend te hebben en dient men een kostenberekening te maken, alvorens men de middelen voteert voor den spooraanleg over den afsluitdijk. DE MORRIS BABY. Gisterenmorgen stond de heer Boon, vertegenwoordiger van de Morris auto mobielfabrieken, met een baby-auto voor ons kantoor. „Of we eens in wilden stap pen en de goede hoedanigheden van dezen baby wilden controleeren". Daar we reeds een tweejarige ervaring met baby's heb ben, meenden we wel terzake deskundig te zijn en dus vleiden we ons neer en lie ten ons door Baby een ommetje rijden. Doch in ernst. De heer Boon, die een auto-centrale heeft in de Weezenstraat, had de vorige week Vrijdag de nieuwe Morris-baby-auto ontvangen en bood ons een ritje aan. Wij hebben kunnen consta teeren, dat deze kleine auto niet alleen voorzien is van alle comfort, die iedere dure luxe wagen heeft, doch dat de wagen snel optrekt, zeer gemakkelijk bestuur baar is, de kleinste bochten met gemak neemt en tal van aantrekkelijkheden heeft, die hem tot een uitverkorene van menig een zal maken. De auto kost namelijk niet meer dan 1325 gulden, is zeer zuinig en economisch in gebruik en dus ook voor een niet al te ruime beurs aan te schaffen. De heer Boon is gaarne geneigd ieder belangstel lende de capaciteiten van het wagentje te toonen. WILLY DERBY naar Den Helder. Willy Derby, de bekende Hollandsche humorist, die onlangs van zijn tournée door Ned.-Indië weer in het Vaderland is teruggekeerd, maakt thans een triomftocht door Nederland en zal ook Den Helder, waar hij zoovele malen met succes is op getreden, niet overslaan. Zondag a.s. komt de populaire humo rist met zijn variété-gezelschap in Casino een vroolijke avond geven. WAARSCHUWING. Alvorens zaken te doen met een tweetal reizigers, genaamd J. de Leeuw en B. de Leeuw, die per auto de dorpen bezoeken en boekjes of ander reclamemateriaal aan winkeliers en andere zakenlieden verkoo- pen, wordt men aangeraden zich om in lichtingen te wenden tot den burgemees ter van Ouder-Amstel. AANRIJDING. Zaterdagmorgen pi. m. 11.30 u. had in de Koningstraat ter hoogte van de firma Zegel een aanrijding plaats tusschen twee Janmaatjes en een sleeperskar. Naar men ons, mededeelde, was er voor de twee matrozen, die naast elkaar reden, geen ruimte genoeg om te passeeren, zoodat de een tegen den wagen opreed, daarop tegen zijn kameraad aanvloog en beiden op het trottoir terecht kwamen. Terwijl de fiets van hrt eerste slachtoffer onder het stei gerende paard en de zware kar terecht kwam en na deze behandeling werkeliik weinig verschil meer met een harmonica vertoonde. PAARD OP HOL. Maandagmiddag ongeveer half twee. Vreedzaam ligt de Middenstraat zich in het zonnetje te koesteren en geeft het gewone beeld van schoolgaande kinderen, handelaars, enz. Ook een groentenboer staat er met z'n wagen en probeert z'n spruitjes, raapies en andere maagvullin gen van de hand te doen, bij welke werk zaamheden hij trouw geholpen wordt „Herkent u het niet? 't Portret van mijn vrouw!" „Wat u zegt. wat is die veranderd!" („Ric et Rac") door z'n viervoetigen Max, die bij z'n eigen misschiem wel liep te filisofeeren waarom die lekkere spruitjes nu juist achter hem, maar waarom nou niet voor hem lagen. En bij een klant waar z'n baas een beetje lang moest onderhande len over zijn waren, begint de groenten- wagentrekker een beetje te soezen en te droomen, zeer waarschijnlijk van malsche klaver en paardebloempjes. Edoch wreed zal hij in zijn zoete beschouwingen gestoord worden. Want plotseling klinkt een hevig claxongeloei van een van zijn grootste concurrenten, de auto, en Max, zoo plots gerukt uit z'n paardebloemen- droomerijen schrikt hevig en zet het op eens op een loopen, richting Westplein. Een van de strengen knapte, zoodat de wagen hevig begint te slingeren tot ver maak van de spruitjes en raapies die vroolijk op den wagen huppelen en dansen. Nederlandsche staatsburgers met be roemdheid inspiraties trachten den vier voetigen wetsovertreder te houden, maar Max laat zich niet op den kop zitten en holt als een bezetene. Bij den dijk rijdt hij bijna twee kinderen ondersteboven wat gelukkig nog goed is afgeloopen, doordat de kleinen zich juist op tijd in veiligheid stelden. En bij de Ned. Her vormde kerk gekomen vond Max het toch wel welletjes en liet zich daar dan ook heel gewillig grijpen, iets wat heel ver standig van 'm was. Alles bij elkaar ge nomen dus nog goed afgeloopen. ERNSTIGE AANRIJDING. Door het onnauwkeurig opgeven van het bericht over deze aanrijding, die Donderdagmiddag heeft plaats gehad, zagen wij ons genoodzaakt met publi ceering te wachten tot ons blad van van daag. Er heeft dan Donderdagmiddag pl.m. 3 uur een aanrijding plaats gehad op den hoek van NieuwstraatJan in 't Veltstraat, tusschen een vrachtauto van de firma Kaan, Wieringen, komende uit eerstgenoemde straat en een zoontje van den heer Bakker van de Binnenhaven, die vanuit de richting Brouwerstraat in de Jan in 't Veltstraat reed. Naar men ons mededeelde, gaf de bestuurder wel signaal, maar nam zijn bocht te kort, met het gevolg, dat het jongmensch, dat met flinke vaart reed, tegen den auto opvloog. De botsing kwam zoo aan, dat de jongen tegen de straat werd geslin gerd en met een gebroken been en eenige wonden in zijn gezicht werd opgenomen en in het winkeltje van den heer Zwa german binnengedragen. Nadat Dr. Thor- becke de jongen onderzocht had is hij naar de St. Lidwina Stichting vervoerd, alwaar wij vernamen, dat de toestand van den jongen niets te wenschen over laat. NUTSSPAARBANK. Vergelijkend jaaroverzicht. Het tegoed der spaarders in 1931 ge stegen tot f 2.224.160.44 (v. j. f 1.948.743.98). Bij de Nutsspaarbank te Den Helder werd in 1931 aan spaargelden ontvangen f 2.426.256.99 (v. j. f 2.270.476.25) en terug betaald f 2.212.365.42 (v. j. f 1.905.540.32), zoodat meer werd ingelegd dan terug betaald f 213.891.57 (v. j. f 364.935.93). Voorts werd op 31 December aan rente over 1931 op de spaarrekeningen bijge schreven totaal f 61.524.89 (v. j. f 49.229.22). Het tegoed der spaarders bij den aanvang van 1931 groot f 1.948.743.98 steeg dientengevolge met f 275.416.46 tot f 2.224.160.44. In 1931 werden 1395 nieuwe boekjes uitgereikt (v. j. 1581), terwijl 387 boekjes werden ingetrokken (v. j. 316). Bij den aanvang van 1931 bedroeg het aantal in omloop zijnde spaarboekjes 4871. Dit aantal vermeerderde in 1931 alzoo met 1008 tot 5879. In 1931 bedroeg het aantal posten van inleg f 23.465 (v. j. 21.201) en dat van terugbetaling f 14.881 (v. j. f 11.931), tezamen f 38.346 (v. j. f 33.132. Het lied van den stormwind waart, haast onafgebroken, rond. Zijn krachtig geluid domineert en hoewel er soms iets in doorklinkt van het onheilspellende, toch laait er iets uit op van het krach tige en ontembare, dat wel vernietigend, maar ook opbouwend kan werken. De fluittoon door het scheepswant, het rukken aan de luiken, het bolderen in den schoorsteen en het kraken in de kale boomtakken is zijn symphonie, die den eenen mensch beangstigt en den anderen mensch sterker zich bewust doet worden zijn eigen nietigheid. Sterker voelt hij zich dan weer de afhankelijke, die wel eens meent baas in de huishou ding van het geheel te zijn, doch een enkelen windstoot behoeft om tot de nuchterheid der werkelijkheid terug te keeren. Is niet de stormwind bovendien vaak de noodzakelijkheid om zuivering te brengen. Al wat broeit en smoort en konkelt wordt dan weer eens weggevaagd en het is of een Zaterdagsche beurt aan de dingen is gegeven. Helaas heeft de stormwind slachtoffers gemaakt. Blijven we dicht bij honk en denken we aan de „Stanfries". Vier wer kers, noeste werkers, bijna altijd in touw, zyn uit het gezin weggerukt.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 5