'au bon marché" STERK VERLAAGDE PRIJZEN 10 tot 20 °/o PELTERIJEN GROOTE BONTKRAGÉR PUROL J. J. 1. Algemeen Rapport Gemeentebegrooting 1932. »chri€sle fuuitl OVERTUIGD U IN ONZE ÉTALAGES HET SCHEELT U SPOORSTRAAT 97 PELTERIJEN-MAGAZIJN Wij verkoopen al onze tegen veel verminderde prijzen in prima bontsoorten, gereed om op Uw mantel te zetten f Verscheidene heid slipte en de achterwielen in den berm van den weg kwamen. Een poging om den auto weer op den weg te brengen had tot resultaat dat deze nog meer van den goe den weg ging en schuin op het Kanaal aanreed. Stoppen was niet meer mogelijk. De heer Quast wierp een meter van het Kanaal het portier open en sprong te wrater. Hij had gedacht dat de wagen het Kanaal in zou rijden en meende zijn col lega en een kennis, die in de cabine zaten, te kunnen redden. Edoch, dat was een misrekening. De auto sloeg n.1. op den kant van het Kanaal opzij en viel op den heer Quast, die als een kaarsen; zij is z.g. indirect, waardoor een aangenaam, zacht licht verkregen is. De eerste rij zitplaatsen op het balkon is wat ruimer geworden, zoodat men ook hier thans wat geriefelijker zit. Op het tooneel is voorts aangebracht een electrisch werkend zijden pluche voor hang; ook de onderkant van het balkon is met deze zelfde pluchestof bekleed. In de vestibule en de hal zijn voorts eveneens nieuwe lampen aangebracht; eveneens in de beneden-rookzaal. Vooral die in de hal is zeer smaakvol en in mo dernen stijl. Tenslotte moet er nog op worden gewezen, dat de verlichting in de rat in een val gevangen zat. Het was eenzaal zóódanig is aangebracht, dat, ook na ÜW zijn van de eigenaardigheden, die elke vreemde markt nu eenmaal aankleven, maar langzamerhand zal men toch wel achter de knepen kunnen komen, zoodat men eigen inzicht ook kan laten gelden. Geheel andere inzichten, ook op dit gebied, breken door en andere banen worden betreden, zoodat het ons niet onwaarschijnlijk lijkt of ook van hier krijgen we de rechtstreeksche vischzen- dingen per vrachtauto naar het buitenland. WILLY DERBY'S TERUGKOMST. Willy Derby heeft gedurende zijn Indische tournee onze marine-menschen veel vroolijke avonden gebracht. Bij zijn optreden in de verschillende plaatsen is hij enthousiast ontvangen. Zondagavond zal Derby ons in Casino o.a. vertellen van de leuke avonden, welke hij met onze marinemannen in Indië heeft door gebracht. Zijn optreden daar, heeft aan velen een ongekend genoegen verschaft. Zoo schrijft o.a. de Makassarsche Courant over een avond van Willy Derby op de K.I.S.: „Gisteravond heeft Willy Derby voor een uitverkochte zaal op de K.I.S. de harten der marinemannen en landmacht gezinnen gestolen". De Indische Crt., Soerabaia, schrijft: „Zaterdag trad Derby op in de Sociëteit, uitgenoodigd door de F.O.V. Amusements club voor Onder-Officieren der Land- en Zeemacht. Reeds bij zijn komst werd hij met een langdurig gejuich begroet en namens de vereen, met een bloemstuk vereerd. Aan het einde werd hij, bij wijze van huldiging, op de schouders van een groep zijner vereerders, onder het zingen van „Lang zal hij leven", door de zaal gedragen. Het was een avond met een echte Derby-stemming. RECLAME VOOR DE BATA-SCHOENEN. „Of we even wilden komen kijken, naar een reclame-wagen van de Bat'a". Nou, dat is te doen. De stafmuziek was juist voorbijgetrokken, de vroolijke sfeerervan lag nog in de Koningstraat. Bovendien was de zon doorgekomen en het was tegen den tijd, dat de babies worden ge lucht. Dus volop in de vroolijkheid en levendigheid. Daar stond van Gend Loos met een volgeladen wagen doozen. Rondom den wagen was een doek gespannen, waarop met koeien van letters stond geschilderd: „Nieuwe voorraad voor de Bat'a". „Daar moeten we de heele stad mee door, meneer", zeiden de mannen van van Gend Loos, „in alle straten." Wij stonden perplex. Ten eerste van dien specialen volgeladen wagen met schoenen, ten tweede van de origineele en afdoende reclame, waarmede dit nieuwe schoenproduct aan den man wordt ge bracht. En even denk je dan ook aan die buitenlandsche concurrentie, die den toe stand in eigen land niet rooskleuriger zal maken En dan gaat het weer voort: het werk wacht, de mannen van van Gend Loos moeten de heele stad er nog mee door. DE INBRAAK BIJ VINKE. Ook opgehelderd. Het is de recherche eveneens gelukt de inbraak bij den houthandel Vinke, in Nov. van het vorige jaar gepleegd, op te hel deren. Ook deze inbraak werd gepleegd door het tweetal, dat thans in Alkmaar zit opgesloten. Aanvankelijk ontkenden het deze in braak, doch tenslotte was door de recher cheurs zooveel materiaal verzameld, dat verder ontkennen niet mogelijk was en zij gisterenmiddag ook dit „kraakie" beken den. Daarmee is de zesde en laatste in braak van de onrust-periode van een half jaar, tot klaarheid gebracht. Het tweetal had dus de volgende inbraken op hun geweten. Die bij de Volharding, v. d. Heuvel, Govers, Westgracht, Keiler en Bakker, Oortgijzen en Vinke. Een compliment aan de recherche, die door haar onvermoeid werken tot dit resultaat is gekomen, is hier wel op zijn plaats. Het heeft onzen beiden recher cheurs heel „wat extra-uurtjes" gekost voor al het „overtuigend" materiaal bij elkaar was. HET AUTO-ONGELUK BIJ WESTEINDE. Het bericht over het auto-ongeluk bij Westeinde, opgenomen in ons vorig num mer, was niet geheel volledig. Wij laten hier daarom de lezing volgen van den bestuurder van den auto, den heer P. Quast. W oensdagmiddag reed de heer Quast jnet den grooten vrachtwagen tusschen W esteinde en 't Zand. De wagen reed midden op den weg, toen liij door de glad- allesbehalve aangename positie onder water, 't Gelukte den heer Quast eenige malen te duiken om te trachten een uit weg te vinden. Bij den derden keer vond hij dien en zwom nog eenige meters van den wal, daar hij bang was dat de auto nogmaals zou kantelen. Toen hij boven kwam waren zijn krachten zoo goed als uitgeput, door veel water dat hij had bin nengekregen en door een hoofdwonde van ongeveer 12 cm die hij had gekregen door den slag van den auto. Gelukkig waren de twee inzittenden in de cabine er intusschen zonder eenig let sel uitgekropen en konden hem te hulp komen. Met een passeerende luxe auto kon de heer Quast naar dr. Oterdoom, 't Zand, worden vervoerd, waar de wond werd gehecht en de geschrokken bestuur der door den vriendelijken arts van droge kleeren werd voorzien en wat op verhaal werd geholpen. Met een huurauto werd hij naar zijn woning in Den Helder gebracht en gisteren was hij al weer zoover her steld dat hij een cigaretje rookend in de huiskamer zat. De auto is ondertusschen op den be- ganen weg gebracht en naar hier ver voerd. Een tragischs bizonderheid is, dat de heer Quast, behalve den doorgestanen schrik, nog een envelop met ruim 200 is kwijtgeraakt, die uit zijn binnenzak is ge schoten en niet meer teruggevonden werd. OCH ARM Vrijdagmiddag in de Koningstraat. Een speelt dartel door de straat. Een zonnetje dat doet denken aan het voorjaar, aan nieuw leven, aan dartelende lammetjes en geurige bloempjes, een zonnetje waar mee de menschen zich intens gelukkig voelen. Alom ziet men dan ook blijde ge zichten. Wanneer de menschen dan door dat zonnetje zoo verheugd zijn, hoe moet het dan niet met de dieren gesteld zijn, want zij zijn immers óók geschapen om de heerlijke gaven der natuur te genieten. Te begrijpen is het dan ook, dat een hond zoo dartel door de straten kan ren nen en stoeien, overal tusschendoor hollend en springend, nergens op lettend en springend met groote sprongen vroolijk blaffend net zoo langtotdat een luxe wagen met wild remmengekras over hem heenrijdt. Een vreeselijk gejank verscheurt de straat, nog net ziet het arme dier kans de huizenrij te bereiken, waar hij pijnlijk ineenzijgt. Zijn goedetrouwe oogen, vestigen zich zoo smeekend op de men schen, als een bede om hulp, maar wij, die om het arme beest henen staan, kun nen geen hulp biedenZwaar hijgend gaat het gewonde lijf op en neer om dan langzaamlangzaam, met nog een stuiptrek van het gepijnigde lichaam, het doodenrijk binnen te gaanMede lijdende menschen ontfermen zich over het doode hondenlichaam En de zon schijnt zoo zacht in de straten EEN AANVARING. Vrijdagmiddag is een sleepmotorboot van het aannemersbedrijf De Vries uit Heemstede tegen de brug in de Buiten haven, bij de Marineclub, gevaren. De motorboot wilde, vanuit de haven, onder de brug doorvaren. Hoewel het zeer laag water was, gelukte dit niet. Hoogstwaarschijnlijk heeft de schipper de hoogte verkeerd beoordeeld. De mast raakte den onderkant van de brug, waar door een stuk van ongeveer een meter afknapte en de stuuroverkapping, waar van het bovengedeelte uit glas bestond, grootendeels werd verbrijzeld. Ook eenige scheepsbenoodigdheden, w.o. een verre kijker, moesten het loodje leggen. De brug kon er beter tegen en wéés den aanval glansrijk af. TI V OLI-BIOSCOOP. Heropening van het nieuw-ge- restaureerde theater. Het Tivoli-theater was de laatste dagen gesloten. Dit was noodig in verband met het feit, dat hst inwendige een geheele restauratie heeft ondergaan, die het on mogelijk maakte de paar laatste dagen daarin te draaien. Gisterenavond is het theater weder her opend, en de heer Van Twisk had ons vooraf uitgenoodigd een kijkje te komen nemen. Zooals men weet, is het theater thans geheel ingericht als klank-theater: het was noodig daartoe een speciale ge- luidwerende lambrizeering aan te bren gen. Alle wanden zijn thans met die stof bekleed, artimae geheeten, uiterlijk een soort dik viltpapier, gemaakt van de ve zels van het suikerriet. Het benedenge deelte, alsmede de onderkant van het bal kon, is betimmerd met z.g. maftex van mahoniehouten kleur, waardoor het ge heel een buitengewoon smaakvol effect maakt, te aardiger nog door de beschilde- ring, waarop wij nog terugkomen. De zachte kleurencombinatie doet, in verband met het donkere mahonie beneden, fraai en kunstzinnig aan. De deuren zijn ver sierd met solide artistieke deurknoppen. In overeenstemming hiermede is ook de verlichting. Er zijn drie groote plafonniè res aangebracht in een kruisvorm van een doorsnede 6 bij 2.75 M. De omkapping hiervan bestaat uit met de hand geschil derd perkament. In gelijken stijl zijn ook zijlampen aangebracht. De onsierlijke trap, die van het balkon naar de zaal leid de is vervangen door een afgedekte, ter wijl door de geheele zaal en op de trap thans loopers zijn aangebracht. De ver lichting heeft een Raarssterkte van 35000 het donkermaken vóór de projectie, bij alle lampen schemerverlichting is blijven bestaan. Deze is van geen invloed op de vertooning der films, doch draagt, zooals men begrijpen zal, zeer tot de gezelligheid bij, doordat nu in de duisternis nog dit gekleurd licht blijft schijnen. Wij hebben dit nu zoo in een dorre op somming terneergeschreven, maar de lezer krijgt er geen denkbeeld door hoe fraai het inwendige nu geworden is. Het geheel is voornaam en smaakvol geworden en doet den heer Yan Twisk alle eer aan, die er alles op zette een werkelijk luxe-inrich ting te krijgen. Des heeren Van Twisks jarenlange fac totum, Piet Dortmundt, is evenmin ver geten: hij is van top tot teen in een nieuwe en fraaie bruine portiers-uniform gesto ken, waardoor hij geheel in stijl is geko men met de nieuwe inrichting. Vermelden wij tenslotte nog, dat de lampen afkomstig zijn van de Amsterdam- sche firma Van Eif en Janse. De electri- sche installatie geschiedde geheel onder leiding en naar ontwerp van den chef operateur, den heer Hart. De beschilde ring van de zaal is het werk van den heer Fr. Neyts, die daartoe een geheel nieuwe combinatie, afwijkend van de blokpa troons, die hij den vorigen keer gebruikte, ontwierp. Dit schilderwerk is gedeeltelijk spuit- en gedeeltelijk handwerk. De firma Kok belastte zich voorts met het overige schilderwerk, terwijl het geheel onder lei ding stond van den aannemer, den heer E. G. Smits. Wü moeten intusschen over de opening wü vooral niet vergeten de gefilmde pop penkast-vertooning, om de treffende ge- zichtsmimiek van het jeugdige publiek, dat blijkbaar onopgemerkt gefilmd is. Al leen dit korte filmpje is al een bezoek aan het theater waard. Verder was er een heel aardige mickey mouse-film (niet altijd zijn ze even aardig), een prachtige gekleurde poppen-opname (levende poppen intus schen, allemaal kinderen, in prachtige kleurenphotographie), ook nog een aardige Amerikaansche film. Hier kan janmaat leeren hoe hij wacht kan loopen en toch z'n piraatje rooken. Maar doe het maar niet na, jongens, óf je komt op de bon óf je slikt je peukie in en in beide gevallen kom je op de koffie. Maar gebruld is er om dien gekken kwibus, da's vast. Och ja, er is nog meer, nog mooie na- tuurtafereelen, nog een opname betref fende het opruimen van krotwoningen, waarmede de gemeente Amsterdam op het oogenblik bezig is, maar wij moeten ein digen. KATHOLIEK DEN HELDER. Afdeeling Crisis-comité. Bovengenoemd comité verzoekt ons plaatsing van het volgende: Zooals wij reeds in ons blad van Dins dag j.1. mededeelden heeft het Bestuur van „Katholiek Den Helder" besloten om inzamelingen voor het pi. comité onder de geloofsgenooten zelf ter hand te nemen. Het doel is om een zoo groot mogelijk bedrag bijeengebracht door de katholieken aan het comité te kunnen afdragen. In de bestuursvergadering van Vrijdag 8 Jan. werden deze voorstellen voor de te houden inzameling besproken. Als eind resultaat werd vastgesteld, dat iedere maand op een nader te bepalen Zondag bii het uitgaan der H.H. Missen in beide parochiekerken zou worden gecollecteerd en dat de vereenigingen, aangesloten bh" Kath. Den Helder, zouden worden aange schreven om een bijdrage uit de vereeni- gingskas. Verder werd besloten om giften in na- tura en alles wat verder ter beschikking van het comité zou worden gesteld, op ge regelde tijden te doen afhalen. Opgave hiervan kan men doen ten huize van den heer P. Th. Luyckx, Weststraat 68, Tel. 21, die dan voor afhaling en doorzending zorg draagt. (Het is de bedoeling van den heer L. om zoo noodig iederen Woensdag middag een en ander op te halen). Katho lieken. die iets te missen hebben, gelieve dit uitsluitend te geven via Katholiek Den Helder, opdat de inzameling onder de ka tholieken in één hand blijve. Eventueele giften in geld kunnen ook bii den heer Luyckx bezorgd worden of gestort worden op postrekening 142256 van de fa. Luyckx, doch dan gelieve men op het girobiljet te vermelden: „Katholiek Den Helder Crisiscomité". De bovenbe doelde collectes zullen een week van te voren bekend gemaakt worden, en gezien het prachtresultaat van Zondag j.1., zonder voorafgaande kennisgeving, ondanks de collecte's, die reeds in de kerk waren ge houden, is ons bestuur zeer optimistisch gestemd. Katholieken van Den Helder, het be stuur rekent ook bij u op de bekende, ja beroemde katholieke offervaardigheid. Denkt er om: den armen gegeven, is Gode geleend. WESTSTRAAT 14 (Vervolg van Donderdag). vroolijk zonnetje, reeds een beetje warm, zelve en het programma nog een woordje i school met centraal zevende leerjaar te sDeelt dartel door de straat. Een zonnetje zeggen. openen, is nog niet ten uitvoer gebracht, omdat niet de beschikking over geschikt personeel werd verkregen. Het ligt in ons voornemen om dat plan nader te overwe gen, doch w;j meenen den afloop van de Presentiegeld leden van den Raad. Centraal Zevende Leerjaar.' j Enkele leden kunnen zich niet vereerugen staat met het voorstel om een vast bedrag als presentiegeld voor de raadsleden uit te trekken. De vraag wordt gesteld, hoe het met het Centraal zevende leerjaar. Het indertijd opgezette plan, om een De opening. Des avonds, toen de verlichting ten volle was ontstoken, kwam eerst goed uit hoe fraai dit interieur is geworden. En de vele bezoekers hadden ér dan ook terecht be wonderende uitroepen voor, toen zij dit alles zagen. Dat de hal vol bloemstukken stond, behoeven wij niet neg eens speciaal te verzekeren natuurlijk, dit spreekt van zelf. Met een kort speechje heette de heer Van Twisk de aanwezigen welkom. Hij bracht daarbij dank aan allen, die dit werk hadden tot stand gebracht, en hij wees op het nieuwe doek, dat electrisch ge opend wordt. Bü een eerste-steenlegging hoort een toespraak en een feestelijk heid je, zoo zeide hij; bij de opening van een brug of het van stapel loopen van een schip wordt het gebruikelijke lint door geknipt. Wij doen het hier eenvoudiger. Teneinde het openen van het doek vanuit de zaal te doen plaatsvinden, was een elec- trische geleiding aangebracht naar den eersten stoel op het balkon, en het was daar, dat schrijver dezes, daartoe uitge noodigd door den heer Van Twisk, het eerste contact maakte, en het nieuwe doek opende. Onder een applausje van het pu bliek schoof het groote doek langzaam open en dadelijk daarna werd met de pro jectie begonnen. Het programma. Natuurlijk was het een speciaal, voor deze gelegenheid uitgezocht programma, dat vertoond wordt. Men krijgt meer en meer respect voor het werk der film-ate liers als men ziet tot welke mogelijkheden men in staat is bij het verfilmen. Trou wens. de groote pers en ook literaire en andere tijdschriften wijden steeds meer Er kan dan nog eens extra wor den vergaderd, zeggen B. en W. B. en W. meenen, dat hst voor de be handeling der zaken een voordeel oplevert, binnenkort te verwachten behandeling der aan raadsleden voor het bijwonen der Regeeringsplannen moeten afwachten. tot wetswijziging te Het Studiefonds. Een lid betuigt zijn sympathie met den post van 5000 voor het studiefonds. Hij constateert, dat het Gemeentebestuur de betrokken Middenstands-vereeniging in dezen dankbaar moet zijn voor haar wer vergaderingen van den raad, der raadsaf- deelingen en der raadscommissie een vaste vergoeding toe te kennen. Immers, "bij de toekenning van een presentiegeld per raadsvergadering, zooals tot nu toe, gebeurde het nogal eens, dat er vanwege de kosten van werd afgezien, een een extra vergadering te houden, en dat zal bij een vaste vergoeding niet meer ge schieden. En een verslapping bij de raads- ken. Dit lid vindt echter een Rijkskweek- ^en om de vergaderingen te bezoeken school het ideaal. Is door B. en W. in deze richting nog iets gedaan? Antwoord van B. en W. In de raadsvergadering van 27 Mei 1931 hebben wij medegedeeld, dat, volgens een ministerieel schrijven, er voorshands op de stichting eener Rijkskweekschool alhier geen uitzicht kan worden geopend. Sedert is de onderwijzersopleidng aan de Hoo- gere Handelsschool die ook wij op prijs stellen tot stand gekomen. Hoewel deze opleiding aan de totstandkoming eener Rijkskweekschool niet in den weg staat, meenen wij, dat de kans, om die totstand- verwachten B. en W. van de voorgestelde regeling niet. onregelmatigen en vaak lagen gasdruk speciaal op Huisduinen. Men vraagt of hierin verbetering mag worden verwacht. Onderzoek wordt Ingesteld. Er wordt aan de fabriek steeds getracht den gasdruk zoo regelmatig mogelijk te houden. Gedurende de uren van het groot ste gasverbruik wordt de gasdruk extra verhoogd. Ten aanzien van den gasdruk in Huis duinen wordt op het oogenblik een onder zoek ingesteld naar den toestand der af- takleidingen. In alle woningen zullen op metingen van den gasdruk worden gei daan, waarna eventueel gewenschte ver* beteringen zullen worden aangebracht. Verspilling van arbeidskracht? Sommige leden wijzen er op, dat nog steeds verspilling van arbeidskracht be staat, doordat de verschillende bedrijven onafhankelijk van elkaar de straten op breken tot aanleg van leidingen. Onjuist, zeggen B. en W. Bij nieuwbouw worden de leidingen voor gas, water en electriciteit geregeld in één sleuf gelegd, antwoorden B. en W, Slechts enkele keeren is van deze werk wijze afgeweken, als gevolg van de om standigheid, dat er geen gasbuizen meer voorradig waren en de inmiddels bestelde nieuwe partij niet vroegtijdig genoeg was ontvangen, zoodat nieuwe sleuven ge- Bijdrage aan het Crisis-comité. ?r™ moesten worden voor de later aair te brengen gasaansluitingen. Meerdere leden zouden het toejuichen, zoo op de begrooting een som kon worden uitgetrokken om deze in de kas van het crisis-comité te storten. Een lid meent dit bedrag gelijk te moeten stellen aan de 5000, uitgetrokken voor het Armbestuur. Afschrijvingen op de fabriek. Wij gevoelen er niets voor, om ten be hoeve van het plaatselijk crisis-comité een som op de begrooting uit te trekken, koming te verwezenlijken, thans niet aan- omdat met de insteiiing van dat comité! wezig ]s.\\ ij zullen cus onze pogingen 1,11 e venals met die van het nationaal crisis die richting tot later moeten opschorten, comité, waarvan het een onderdeel uit- maakt, de bedoeling voorzit om de kosten De werkverschaffing, uit vrijwillige bijdragen te dekken. Voor het aanwenden van gelden uit de open- Een lid informeert, waarom geen post van inkomsten staat tegenover de uitga ven voor werkverschaffing. Is de gemeen te niet meer vrij, als Rijk of Provincie voor werkloosheidsbestrijding subsidie belangstelling aan de film. Het groote 8.eve.n? Is het uitgesloten, dal;Rijk of Pro- nummer, na de pauze, was de verfilming V!ncie alsnog subsidie geven? van een alleraardigste operette en het geestige spel der acteurs en actrices werkte den ganschen avond op de lach spieren. Maar het was vooral dat wat vóór de pauze gegeven werd, dat wü hier op het oog hebben. Men weet, het Hollandsch journaal wordt al geregeld gedraaid in de scliaffing is gebleken, Subsidie van regeeringswege wordt niet op prijs gesteld. Tivoli-bioscoop; Hollandsch nieuws met Hollandsche toelichting zal in ons land vanzelf altijd trekken. Dezen avond waren er, behalve dit, nog twee Hollandsche nummers. Zonderen wü het door Lou Bandy en Henk Stuurop met nog eenige andere artisten gespeelde scène-tje uit, dat tenslotte niet meer pretendeerde dan te zün een reclame voor eerstgenoemden (het publiek bleek intusschen van dit werk zeer gediend), dan blijft te vermelden over de kunstfilm „Het pierement". Zooals men weet is een pierement een draaiorgel, en men had hier nu eens geen kunstmatig in elkaar gezet verhaaltje ge geven. maar eenvoudig eenige grepen uit het gewone straatleven verfilmd. De komst van het orgel, allerlei aardige tooneeltjes uit de huizen, waar de menschen allen een oogenblik hun werk in den steek laten om te luisteren, prachtige oupauien van de oude Amsterdamsche grachten, waar het orgel langs trekt, het graag en gretig offeren van zün gave in het gedeukte bakje van den orgelman, de geïmprovi seerde straatbals, die worden gegeven, dat alles is met bizonder gelukk-'-* keuze 'ver filmd. Dit filmwerk wordt in den handel gebracht door de filmliga theater „De Uit krikcineast is de heer Theunissen. Naar de hem- Va- ~-:«k ons mededeelde! heeft h-t in Engeland een tweeden prijs behaald als kunstfilm. Voor langere uit weidingen hierover ontbreekt ons de plaatsruimte, zoodat wij hiermede moeten volstaan. Onder het Hollandsche nieuws mogen De afschrüvingen op gebouwen, leidin gen 'en fabriekstoestellen worden, mede in verband met het reeds groote afschrü- vingspercentage, hoog gevonden. Zit hier- in een verbetering der leiding, vraagt een B. en W. voelen er niets voor. Meerdere leden wqzen in dit verband op de miqder gunstige toekomst der fa briek. Meerdere leden vragen of het juist is, dat de afschrijvingskosten een druk van 3 cent per kubieke meter gas geven en of het daarom niet gewenscht is te streven naar een zuinig beheer en ver grooting van het gasdebiet. Meerdere leden geven, met het oog op het vorenstaande, in overweging te stre ven naar een streekvoorziening vanuit Den Helder en zouden hiervoor een com missie van onderzoek in het leven willen roepen. Deze leden vragen ook naar de mogelükheid van een administratieve samenvoeging van de gas en electriciteits- bedrqven. Dit juist omdat de prijs van het licht en kookgas geen geüjke tred houdt met de geregelde verlaging der electrici- teitsprijzen. bare kassen zijn nu eenmaal krachtens wettelijk voorschrift andere lichamen in gesteld. VIschafsIagzaken. Antwoord van B. en W.: Omdat ten vorigen jare bij de werkver- dat èn de voor waarden, waarop Rijks- en Provinciale subsidie werd verleend, èn de wijze, waar op op verlangen der Regeering door de Ned. Heidemaatschappij het werk werd geregeld, noch bii den Raad, noch bij ons College instemming hadden, terwijl de Re-geeringsvoorwaarden in dit najaar nog zün verzwaard, werd door ons geen Rüks- subsidie aangevraagd, waardoor het mede uitgesloten is, dat Prov. subsidie wordt verkregen. De loonen zijn thans geregeld in overeenstemming met de inderidjd dooi den Raad uitgesproken wenschen, en dat zou niet ~aan wanneer er Rijks- en Prov. subsidie werd genoten. Waarom die 'hooge kasgeldrente? Een lid vindt 20.000 te hoog voor kas geldrente, nu spoedig een vaste leening zal worden gesloten. B. en W. geven toe, dat een bedrag van 20.000 te hoog zou zijn, wanneer dat be drag enkel voor rente was bestemd. Dat is echter niet het geval, want, geüjk ook uit de toelichting op het artikel blijkt, is er ook een bedrag voor aflossing eener aan te gane „vaste" leening bii inbegre pen. En waar de berekening is opgezet met als basis voor de rente der „vaste" leening, ad 941.000, van 4 terwül die Een lid vraagt, waarom in de begroo ting geen afzonderlijk hoofdstuk voor komt voor inkomsten en uitgaven van den vischafslag. terwijl b.v. voor het Zwembad wel een afzonderlijk hoofdstuk bestaat. In aansluiting hiermee vraagt dit lid de verordening van den vischafslag te wij zigen en de fijne visch, zooals tong en tarbot, per gewicht te verkoopen, Uit het antwoord van B. en W. Aan het uitvoerig antwoord van B. en W. is het volgende ontleend: De afschrijvingspercentages zün bü ver- Uit het antwoord van B. en W. noteeren ordening door den Raad vastgesteld. AL wii: a. dat ingevolge raadsbesluit deze,leen zyn in die verordening de minimum regeling aldus is getroffen en b. dat Rpercentages genoemd. In enkele gevallen en W. zullen onderzoeken of deze wijze js thans een hooger percentage aange- van verkoop aanbeveling verdient. Nog andere vragen worden gesteld, ook betreffende een nieuw Zwembad. Er is nog geen geschikte ligplaats voor gevon den, zeggen B. en W. Electrificatle der waterleiding. Meerdere leden zullen gaarne verne men, welk resultaat het onderzoek gehad heeft naar de geheele of gedeeltelüke elec- trificatie der waterleiding. Om verschillende redenen niet wenschelijk. In hun antwoord deelen B. en W. ver schillende bezwaren mede, o. a. verhoogde kost n voor rente en afschrijving, ver minderd o-asdebiet e. d. Op een andere vraag wordt medege deeld, dat door B. en W. bereids stappen zijn gedaan om tot verzachting der voor waarden van het Prov. Waterleidingbedrijf te komen. Afschaffing van meterhuur wordt niet rente vrij zeker minstens 5 zal zijn, is, wenschelük geacht, omdat daardoor de Ingezonden Mededeellng. (790) en springende lippen In doozen van WO co 90 cl Tob. 80 cl b,i Apo<h. Drofliz.c. overeenkomstig reeds in de raadsvergade ring van 22 Dec. j.1. gedane mededeeling, het bedrag voor rente nog met 10.000 verhoogd. De „dure" Reiniging. Een lid vraagt, waarom het verlies op de Reiniging weer met 6324 steeg? Wordt bü dit bedrüf wel economisch ge werkt? Personeelsuitgaven zeggen B. en W. Dat het verlies op den Reinigingsdienst 6324 hooger wordt uitgetrokken dan voor 1931, komt, aldus B. en W., in hoofd zaak doordat de post voor loonen 6000 hooger is geraamd, en die hoogere raming is een gevolg van de'noodzakelijkheid var. het aanstellen van meer personeel tenge volge van oe uitbreiding der bebouwde kom. tarieven zouden moeten worden verhoogd. Vragen worden gesteld betreffende tariefsverlaging voor de marine en land bouwers, afschrijvingen, het batig saldo, den inkoopprijs van het water, lekverlies e.a., en door B. en W. beantwoord. Gasfabriek. Meerdere leden vragen naar de calori sche waarde van het gas en zouden gaarne een overzicht hebben van de hieromtrent gedane metingen. Een lid vraagt nog in verband met de in het uitzicht gestelde verbetering van 10%, hoe men deze wel wil aanbrengen. Deze bedroeg in 1928 gemiddeld 3500 calorieën, in 1929: 3500, 1930: 3600, 1931: 4000. Gasdruk te Huisduinen. leden klagen over den houden, omdat o.i. voor zoover mogelyk gestreefd moet worden naar het bespoe digen van de afwenteling van de finan- cieele lasten, die als gevolg der abnormaal hooge bedragen, die in de Gasfabriek zyn vastgelegd, op dit bedrüf rusten. Het be drag der afschryving vormt ongeveer 2'/2 cent per m3. af te leveren gas. De gasfa briek wordt uitermate zuinig beheerd. Vergrooting van het gasdebiet, mede door middel van streek-voorziening, is al meer malen overwogen. Wil men met streek voorziening beginnen, dan is noodig eerst nauwkeurig de gevolgen daarvan te over wegen. Bespreking met de burgemeesters van omliggende gemeenten over dit vraag stuk heeft plaats gehad. De toestand van den landbouw, dus mede die der betrok ken gemeenten, geeft niet de zekerheid, dat voorloopig met de uitvoering van zulke plannen met succes zal kunnen wor den aangevangen, temeer niet, wql door de enorme verlaging van den petroleum- prijs de animo voor het betrekken van gas ten plattelande wel niet zal zijn aangewak kerd. Samenvoeging der bedrqven achten B. en W. niet juist. Indien een bepaald be drüf noodlüdend zou worden en dit niet met eigen middelen verbeterd kan wor den, wordt de uitkomst toch verrekend door middel van de kas van de gemeente. Ten aanzien der opmerking, dat de ver laging van den prqs van het licht- en kookgas, geen gelijken tred houdt met die van den stroomprijs, zij opgemerkt, dat het electriciteitsbedrijf in den duren tqd is opgericht en dus ook aanvankeüjk een hooge zelfs abnormaal hooge verkoops prijs moest worden bedongen om de kos ten te kunnen dekken. Nu de stroomprijs op een normaal peil is gekomen, zal in (le naaste toekomst niet meer van belang rijke verlaging daarvan sprake kunnen zijn. Voorts worden vragen gesteld en op merkingen gemaakt van verschillenden aard.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 10