E II AM STER DAM SC HE k BRIEVEN MODEPRAATJE het soepvleesch er bij, dat dan ook nog even mee bakt en vervolgens een paar opgehoopte lepels bloem, wat kokskrui den (drogist) en 3/4 liter water, waarin 3 maggiblokjes zijn opgelost en één a twee eetlepels azijn, daarna laten wij alles even goed doorkoken en verder nog op een kleine pit 1V2 a 2 uur zacht jes smoren. Cornedbeef met tomatensaus: Een stukje cornedbeef of wel de in houd van een klein blikje wordt aan nette vierkante stukjes gesneden, waar na wij tomatensaus maken van 3/4 liter water, waarin 3 maggiblokjes zijn op gelost, 1 klein busje tomatenpuree, 75 gram bloem, 75 gram boter of delfrite, 1 ui, 1 laurierblad, 1 kruidnagel, 1 wor teltje, een paar takken selderij. Het water laten wij gedurende een half uurtje met de ui, wortel, selderij en kruiden trekken, daarna smelten wij de boter, vermengen er roerende de bloem mede, daarna de tomatenpuree, en tenslotte het gezeefde vocht, waarin de kruiden getrokken hebben en de maggiblokjes zijn opgelost. Het ge sneden vleesch wordt erbij gevoegd en alles tezamen blijft op een lage pit nog ongeveer 10 minuten doorkoken. Rijstschotel met eieren: 50 gram rijst, 6 hard gekookte eieren, 5dl melk, 40 gram bloem, 40 gram boter, zout, 1 uitje, 1 flinke lepel kerry. We koken de rijst op de gewone wijze met water gaar. De eieren worden gedurende 8 min. gekookt, waarna wij een sausje maken van de boter, waarin het zeer fijn ge snipperde uitje is gaar gesmoord, de bloem en kerry en vervolgens melk bij voegen en alles tezamen nog even laten doorkoken. De rijst wordt opgedaan op een ver warmden schotel, waarna de gehalveer de eieren er tegen aangelegd worden en de saus over het geheel gegoten wordt. Op verzoek. Zoute bollen: 250 gram bloem, 250 gram boter, plat theelepeltje zout, 1 ei en een half pakje Oetkers' bakpoeder. De bloem zeven wij met de bakpoeder en vermengen deze daarna met zout, ei en boter, waarna wij alles tot een soe pele deegbal kneden en er een lange rol van maken, waarvan wij gelijke plakjes afsnijden, die tot balletjes ge vormd worden. Op een met boter ingevet bakblik, dat met bloem bestoven wordt, worden deze balletjes in de oven gedurende 10 a 15 min. lichtbruin gebakken. Vragen worden gaarne beantwoord door de Redactrice „Onze Keuken", Hofzichtlaan 4 - Den Haag. (Nadruk verboden). HET KENMERK DER ONBESCHAAFDHEID. Evenals het waar is dat een natie niet geheel beschaafd is, wanneer het duel tusschen twee menschen er nog bestaat, evenzoo is een wereld niet be schaafd, waarin de oorlog nog bestaat ter beslechting van geschillen tusschen twee naties. Dr. Bell. een glaasje te veel, om zijn verlegen heid te verbergen ofschoon niemand op hem lette en 's avonds, alleen met zijn dochter en schoonzoon, die achter een zekere gereserveerde koelheid hun afkeuring raden lieten zei hij het plotseling, bruuskweg: „Kinderen, ik zou graag eens voor een poosje naar Suus en Hein gaan". Hij verwachtte een stroom van tegen werpingen. „Gunst pa, als u dat beter vindt, doet u het gerust". De oude man keek op. Greet was ge- piqueerd dat sprak van zelf, het was ook niet prettig, zoo ondankbaar behan deld te worden, en dat nog wel door je eigen vader. Maar nee, ze zag er heele- maal niet boos of verdrietig uit. In tegendeel. Dit gaf hem een schok. „Doet u het gerust", herhaalde zij. „natuurlijk kunt u, wat het financieele betreft op ons blijven rekenen", voegde zij er na een pauze, bij. En dat laatste vond de oude man nog het ergste van alles. (Nadruk verboden). KNIPPATRONEN VERKRIJGBAAR. Van alle modellen, die wij in deze rubriek afdrukken, stellen wij tegen kostprijs voor onze lezeressen knip patronen beschikbaar. Wenscht men een patroon van een beschreven model te ontvangen, dan gelieve men het be drag, dat bij ieder plaatje vermeld staat, in postzegels te zenden aan de Moderedactrice van dit blad, Muzen- straat 5B, 's-Gravenhage, waarna voor franco toezending wordt zorg gedragen. VOOR DE ZUINIGE HUISVROUW. De volgende patronen stellen wü deze week tegen het geringe bedrag van 55 cent voor onze lezeressen beschik baar: Regenmantel van donkerbruin ga bardine met hoogsluitende kraag en dubbel rug- en voorpand; het laatste met 2 rijen hoornen knoopen. Nr. 7341 is een aardige huisjapon, die speciaal voor gezette figuren zeer geëigend is. Noodig is ongeveer \Vi meter stof van 100 cm breedte en meter van een andere kleur. Van deze jap-on, die gemaakt kan worden van wollen stof, mousseline of iets derge lijks, stellen wij patronen beschikbaar in de maten 48 en 50. Nr. 7347 geeft een practische japon, die wjj in de maten 4246 verkrijg baar stellen. Hiervoor is noodig 4 meter stof van 100 cm breed en Yt meter voor garneering. Lezeressen, die het patroon gaarne spoedig in bezit willen hebben, kun nen het onder bijsluiting van een be drag van vijf en vijftig cent in post zegels aanvragen bij de Moderedactrice van dit blad, Muzenstraat 5 B, 's-Gra venhage, waarna het onmiddellijk franco wordt toegezonden. Zeer practische tweed mantel met dubbele pas over de schouders en laag vallende revers, dubbele knoopsluiting en schuine of opgestikte zakken. Van beide, zeer gemakkelijk te ma ken mantels zijn de patronen te ver krijgen 1.in de maten 44 tot 48. Werk voor brandweer en politie. Voor twee gemeentediensten is het dit winter-seizoen wel een extra druk ke tijd. Voor de brandweer en de poli tie. Het onderwerp „brand" is deze maanden in de hoofdstad niet alleen wegens de daarbij betrokken verzeke ringskwesties (de nieuwe belasting op die verzekering en de eventueele ge deeltelijke vcialiseering hiervan) veel vuldig aan de orde, maar ook is de „roode haan" in hoogst eigen persoon bijster actief, wat volgens sommige achterdochtige menschen, niet heele- maal zonder verband is met de ma laise en de slechte financieele toe stand waarin zoo talloos vele zaken en particulieren zich thans bevinden! En men gunt dan ook orize brand weerlieden, die den laatsten tijd zoo dikwijls op lang niet altijd aangename, maar zware en moeilijke karweien uit moest gaan, gaarne eens een verzetje, i Dat werd dan op een dezer middagen aan een aantal hunner inderdaad be- j reid! Het was de bemanning van onze I drijvende brandspuit de „Jan van der Heijden", die er van kon profiteeren. Zij waren in de gelegenheid een mid- i dagtochtje op de Zuiderzee naar Tam- pus te maken, wat men als een soort wintersche tegenhanger kan aandui den van de, in den zomer altijd zoo populaire dito avondtochtjesBrand op Pampus! Het is wel een heel bij zonder alarm, waarbij men zich vooral in de wintermaanden, als ge noemde tochtjes niet de zaak zoo nu en dan in het geheugen roepen, even moest bezinnen wat dat Pampus ook eigenlijk weer is! O, ja, die vooruit geschoven vesting in de Zuiderzee, die vroeger, in tijden dat de groote vloten aan die zijde onze haven moesten bin- nenloopen voor onze veiligheid waakte! Is daar werkelijk, nu nog altijd zooiets als een garnizoen?... Het is er! Velen wisten het niet eens meer en velen ook zouden het niet erg gevonden heb ben als dit brandje, nu meteen maar het heele eilandje had opgeruimd. Maar dat kon niet daar zorgden de betonnen, bom-vrije schuilplaatsen enz. wel voor. Zoodat men er voorloopig nog wel, ongehinderd door „burgers", wien het betreden van dezen krijgs- haftigen grond streng verboden bl'ijrt militaire spiegelgevechten zal blij ven houden tegen de historische schim men van Spaansche en andere oorlogs fregatten In tijden van crisis neemt ook altijd de criminaliteit toe: meer dan anders wordt er in juwelierswinkels ingebro ken, meer straatberoovingen doen zich voor, meer wisselloopers ver dwijnen met, door hen geïnde, aanzien lijke bedragen; meer initiatief wordt er op het gebied der misdaad ten toon gespreid, zoodat we dit keer b.v. ook het „nieuwtje" der Bank-overvallen ge- importeerd kregenDit, benevens de ongeregelheden door groepen van werkloozen veroorzaakt, geven ook de politie, in een tijd als dezen', de handen vol. En schier vanzelf rijst, in derge lijke omstandigheden, dan ook de vraag: is de sterkte van ons politie corps wel voldoende om regel en orde in de stad t e n v o 11 e te blijven waar borgen? Hoofdcommissaris Versteeg heeft nu onlangs op die vraag met een zeer beslist „ja" geantwoord. Ja, mits men de openvallende vacatures ook maar geregeld blijft aanvullen. Er is, eenigen tijd geleden, teen de be zuiniging op gemeentelijke uitgaven met nadruk aan de orde kwam, wel eens sprake van geweest om dat niet te doen! Maar een ieder is er nu wel van overtuigd, dat zulk soort versobe ring pas in de allerlaatste plaats over wogen mag worden. Uitbreiding van het corps, daar kan men dan voor loopig mee wachten. En dat is ook niet strikt noodig, zegt Commissaris Ver steeg. We kunnen er als de huidige sterkte maar gehandhaafd blijft, ook in deze tijden, nu het bewaren van de orde extra veel werk eischt, best komen, vooral als binnenkort de nieuwe alarmeeringstoestellen, die men ontworpen heeft en die den sur- veilleerenden agent in de gelegenheid zullen stellen overal in de stad direct assistentie in te roepen, worden aan gebracht. Vrouwen Vredes-actie. Niet door de macht der sterke, militaire, dan wel politioneele, hand de vrede naderbij te brengen en uiteinde lijk te verzekeren, maar door de macht der overtuiging, der, in het publiek levende vredes-wil, dat was het doel van een groote vrouwen-ver gadering die hier Dinsdagavond in het Koloniaal Instituut gehouden werd. De vredesbeweging onder de vrouwen, die in Genève een centraal punt heeft, is in den loop der jaren tot groote be weging geworden, waarbij niet minder dan ruim 40 millioen vrouwen in 56 landen zijn aangesloten. Aan den voor avond wenschte nu de vredesbeweging der vrouwen in o n s land, door middel van een groote demonstratieve bijeen komst, te getuigen van haar felle anti- oorlogsgezindheid en zoo kwamen dezen avond, in de aula van het vorste lijk gebouw aan de Mauritskade, een groot aantal vrouwen, waaronder vertegenwoordigsters van een 12-tai groote organisaties, bijeen, teneinde elkander, en anderen, nog eens extra aan te zetten tot het inspannen van alle krachten in den strijd voor den vrede en een motie aan te nemen, die gevoegd bij vele dergelijken, straks, in Genève, den heeren en dames van de Ontwape ningsconferentie zal worden voorge legd om hen nog eens extra duidelijk te doen weten, dat een groot deel van de publieke meer van hen verwacht dan schoone redevoeringen, dan het instellen van Commissies en het onder ling feestelijk en genoegelijk gastree- ren! Propaganda voor het „schil deren". Den volgenden dag had er in het Koloniaal Instituut, dat den laatsten tijd, en met succes, pogingen doet, haar, voor massa-bijeenkomsten inderdaad uiterst geschikte Aula, populair te maken, wederom een groote verga dering plaats. Ditmaal van de V.V.V.F,. de Vereeniging van Vernis- en Verf- fabrikanten en Handelaren in Neder land, die er een „Jubileummiddag" hield, waarmede zij haar jubileum-jaar, zij bestaat in Sept. a.s. 25 jaar, wenschte in te zetten. Het doet wel eens goed in deze tijden, van een in dustrie en een vak te hooren, waarvan de voornamen getuigen, dat al onder vindt men ook hier veel remmends van de tijdsomstandigheden, toch, ondanks alesl, nog in vele opzichten bloeit. Der gelijke klanken kon men hier uit den mond van den Voorzitter der betref fende vereeniging vernemen; tiendui zenden vinden, zeide hij, ook nu nog, in het verf-vak en wat daarmede annex is een bestaan en de export van onze inheemsche verfindustrie is, ook nu nog, altijd een belangrijke factor der nationale bedrijvigheid. Er zit in deze

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 16