!l AM STER DAM SC HE la 1 BRIEVEN 4 Het eiwit, dat wij overhielden van de dooiers die wij voor de soep gebruik ten, wordt met 1 ons suiker zeer stijf geslagen (zóó stijf, dat het in de kom blijft hangen als wij deze omkeeren) en wordt op de appelmoes geschept, waarna het schoteltje gedurende 1 a 1V2 uur in een halfwarmen oven wordt geplaatst, opdat de schuim wel bros, maar niet donker van kleur wordt. Varkensvleesch met gestoofde peren. We hebben noodig 500 gram var kensvleesch, 2 K.G. peren en 50 gram boter of delfrite, die wij in een pan bruin laten worden en het in dobbel steentjes gesneden en gezouten vleesch bijvoegen, dat wij bruin laten worden en er daarna een halve liter water bij voegen en de geschilde en in vieren gesneden peren. Alles moet nu in een goed gesloten pan, nadat het kookt, nog minstens twee uur doorsmoren. Daarna worden het vleesch en de peren er voorzichtig uitgeschept en van het vocht een sausje gemaakt door boter te smelten, met bloem te vermengen, het vocht erbij te voegen en nog even door te laten koken. We kunnen hier gewone versche aardappelen bij geven. Schoenlapperstaart. 12 zure appelen, 12 groote beschui ten, 3 eieren, 80 gram boter, 100 gram suiker en 1 flinke theelepel kaneel. De appelen worden geschild en van de klokhuizen ontdaan, met 1 dL. water gaar gekookt, daarna vermengd met de boter, suiker, kaneel en de in stukken gebrokkelde beschuiten. De eieren worden schuimig geklopt en deze mengen wij eveneens door de overige ingrediënten, waar tenslotte het zeer stijfgeklopte eiwit nog wordt bijgevoegd. We bestrijken een springvorm met boter en bestrooien deze met een laagje paneermeel, waarna wij de ge reedgemaakte taartmassa erin over brengen en gedurende een uur in een niet te heeten oven bakken. I Leverpastei. 2 pond varkensvleesch wordt gedu rende 1 uur in water met zout gekookt, daarna door den vleeschmolen gema len met V2 pond in stukjes gesneden spek en 2 kleine uien, zoo noodig wordt alles tweemaal door den molen gedraaid. We vermengen deze massa nu met 50 gram in het vocht der lever geweekte brood, 2 heele eieren, zout, peper en nootmuskaat en kneden alles heel goed door elkander, waarna wij de massa overbrengen in een ingevet- ten vorm, dien wij met beboterd papier afsluiten en gedurende ongeveer één uur in een warmwaterbad laten koken, daarna in den vorm koud laten wor den. van 130 cm breed of 5 meter van 100 cm. Zeer goed leent zich wollen mouse- line of een effen wollen stof. Voor de kraag en manchetten is 40 cm effen stof of zijde noodig. Wij stellen dit aantrekkelijke model beschikbaar voor den prijs van 0.55 in de maten 46, 48 en 50. ONS PATRONENHOEKJE. Voor de zuinige huisvrouw. Het is ons gebleken, dat onze lezeres sen het verkrijgbaar stellen van goed- koope knippatronen zeer weten te waardeeren! Het aantal bestellingen, dat wij ontvingen, was zeer groot. Ook thans stellen wij wederom een goedkoop patroon beschikbaar. Voor de huisvrouw is het een pret tig idee, met behulp hiervan zonder veel kosten zelf kleeren te kunnen maken. Het geeft een heele bezuini ging! Wie een van de afgebeelde modellen wenscht te ontvangen, gelieve een be- bedrag van 55 cent in postzegels te zenden aan de Moderedactrice van dit blad, Muzenstraat 5 b, 's-Gravenhage, waarna voor franco toezending wordt zorg gedragen. Gewenschte maat en nummer niet vergeten. Shawls. Deze zeer practische met de hand gebreide shawl is met dikke wol in de lengte gewerkt. De grond is van don ker beige en de breede streep in het midden en de beide smalle zijn van oud blauwe wol, terwijl de lange aan geknoopte franje van beide kleuren is gemaakt. In de breedte gebreide shawl in vijf verschillende tinten donker, middel en lichtgrijs en twee tinten violet, aan geknoopte grijze franje. Zeer geschikt om bij een manteljapon te dragen. Hoeden. De hoeden worden tegenwoordig nog wel met een z.g. hanen- of fazanten- veer gedragen, zooals onze beide bui tenste modellen aangegeven, maar eveneens ziet men ze met een toef van glimmend lint opgemaakt. Dit laatste heeft de veerenmode vrijwel verdron gen. Heeft men mantelstof over, dan zijn deze kleine hoedjes heel gemakke lijk zelf te maken. Het eerste b.v. geeft den indruk weer van een muts, zooals de Schotsche Hooglanders dragen en kan zoowel van een of andere tint als van een Schotsche ruit gemaakt wor den. Nr. 731018 is van zwart fluweel gemaakt en is een zeer coquet hoedje, dat opzij een toef van zwart glimmend lint heeft of wel van diep donkerrood fluweel. Nr. 731019 geeft ons een zeer aardig hoedje, dat aan de eene zijde het hoofd geheel bedekt en aan den anderen kant het kapsel vrij laat, terwijl een fazantenveer als garneering dient. De prijs dezer hoedpatronen, waar voor opgave van den omtrek van het hoofd noodig is, bedraagt 65 cent plus porto. MODE DITJES EN DATJES. De kanten kraag. Een Berthe-kraag van Ecru-kleurige Venetiaansche kant staat zeer gekleed op een middagjapon, in het bijzonder op bruin fluweel, evenals dito kanten manchetten ofwel een kleine kanten volant op ellebooghoogte, die de strakke lijn van een elleboogmouw breekt en onze herinnering terug voert naar lang vervlogen tijden. Goudleeren handschoenen. Bij officieele gelegenheden spelen handschoenen bij het avondtoilet een groote rol. Lange, witte handschoenen hebben afgedaan en nu is men op de gedachte gekomen om sprookjesachtige goudleeren handschoenen te fabricee- ren, waardoor arm en hand als het ware met een gouden huidje bedekt zijn! Onwillekeurig denkt men by het zien dragen van deze modegril aan Ooster- sche danseressen, die echter slechts haar nagels vergulden. Shawls. Bij avond- en middagjapon worden veel shawls gedragen in effen tinten, zoowel als meer kleurige. Bij de eerste kiest men zijden mouseline, bij de laat ste crêpe-de-chine of een mooie kwali teit kunstzijde. Aardige huisjapon. Een bijzonder aardige huisjapon geeft ons figuur 77. Dit mode! is in het l ijzonder geschikt voor gezette figu ren. Het zelf maken van deze japon al ongetwijfeld veel voldoening geven. Noodig hebben wy ongeveer 4 meter De strafrecht-vacature. Kunstconcurrentie. Op vele terreinen des levens moge dan al dikwijls, door toedoen van allerlei persoonlijke motieven en bijkomstigheden „die eigenlijke niets ter zake moesten doen", de atmosmeer vertroebeld zijn, twéé terreinen zijn er, waar men tenminste, zoo denkt althans een naïef mensch, zuivere lucht ademt en boven alle kleinzieligheid en hatelijk gekonkel uitstijgt! Het zijn de terreinen der Wetenschap en der Kunst, waar slechts de Muze en Minerva heer- schen, die resp. recht toe, recht aan, op niets anders dan de Waarheid en de Schoonheid af gaanZoo móést het inderdaad zijn, maar zoo i s het, helaas, veelal niet. Naar aanleiding van de jongste gemeenteraadszitting, de eerste in het nieuwe jaar, kreeg men weer eens volop gelegenheid dit op te merken! In de eerste plaats werd daar, dit keer, het laatste bedrijf opgevoerd van de tragi-comedie die, reeds verscheidene weken achter elkaar, door een aantal Raadsleden, vóór, zoowel 'als achter de schermen, gespeeld werd. Een tragi-comedie, die verband hield met de hoog- leeraarsvacature in het Strafrecht aan onze gemeentelijke Hoogeschool. De Gemeentewet zegt, dat de benoeming van een nieuwen pro fessor door den Raad geschiedt „op voordracht van curatoren, de faculteit gehoord". Het Strafrecht is onder juristen, zoowel onder hen die practisch werkzaam zijn, als onder de wetenschappelijke theoretici, geen populair vak. De reden daarvoor zal voor een deel wel moeten gezocht worden in het feit, dat er, in dit strafrecht over t algemeen minder dan in de andere juridische vakken, wetenschappelijke eer, of praktische, financieele verdiensten te behalen valt. In alle geval bleek er, toen faculteit curatoren hun voordracht moesten opmaken, géén strafrecht-specialist voorhanden te zijn, die als t ware „vanzelf" aangewezen was om den opengekomen hoogleeraarszetel te besettao. Aki sKtmmrr 1 of de voaedsus«At werd toen geplaatst een wetenschappelijk iemand, die, in andere juridische vakken reeds getoond had vér boven de middelmaat uit te steken en die ook als docent reeds voortreffelijke sporen verdiend had! Evenwel: die „iemand" was een vrouw, met name Mevr. mr. Hazewinkel Suringa! En alhoewel de Amsterdamsche Uni versiteit reeds twee vrouwelijke hoogleeraren, prof. dr. C. de Lange en prof. dr. Joh. Wes- terdijk, kent, was er in den Raad toch op positie van hen, die een dogma maken van het Maar ook, daarnaast, oppositie van hen, die „(je vrouw behoort uitsluitend in het gezin", nu eens, op ietwat kinderachtige wijze, wenschten te demonstreeren dat de Raad niet, bij dergelijke benoemingen, aan het handje van faculteit en curatoren behoeft te loopen en volkomen vrij en onafhankelijk blijft. Tot deze laatsten behoorde dan b.v. de heer Wijnkoop, die, alhoewel zelf geen jurist, boutweg beweerde: dat „deze juffrouw er niets van af wist" Hoe het zij: de Raad benoemde in eerste instantie „lekker" niet Mevr. Haze winkel, maar den Groningschen hoogleeraar mr. Vrij, die echter bedankte! Curatoren en faculteit bleven hun eerste candidate trouw en kwamen thans weer met Mevr. Hazewinkel op de proppen! En nü, al ZQcht de oppositie ook thans nog een anderen uitweg, ge schiedde dan toch wat, hadden er niet al lerlei bij-redenen gegolden, al dadelijk zou gebeurd zijn: het, alleen op de belangen der wetenschap gegronde, advies werd gevolgd en Mevr. Hazewinkel benoemd! Een bevredigend slot, ten laatste dan toch nog, van een trlfgi-comedie, die vol duistere intrigues en vol verwarring was Ook in het rijk der Muze, meer speciaal dan in dat der muziek, wordt men, vooral als men wat achter de schermen kijkt, lang niet altijd „aan de aarde ontheven"! Zoo bleef de Raad dit keer, toen een garantie- en subsidie aanvraag van het Amsterdamsch Conservato rium aan de orde kwam, steken in den Amster- daaneWj «-«taer voo aaedbehe. al te aardsche concurrentie-zucht. Want het is zeker wel zoo als de heer Ketelaar het voorstelde: deze aan vraag voor verhoogde subsidie en voor ga rantie van te betalen rente en aflossing van een opgenomen kapitaal, door het Conserva torium, ware zeker niet noodig geweest, als die instelling zuiver en alleen was afgegaan op de eischen die de kunst en een goede kunst opleiding stelt. Nu zij echter, met een scheel oog, voortdurend naar haar concurrent, het Muzieklyceum, loenst en dit Lyceum met din gen als een nieuwe, groote en grootsche ge hoorzaal, een kostbaar, groot en grootsch concert-orgel, enz. tracht te overtroeven, en daarvoor reeds bij voorbaat gelden opneemt, staat de zaak anders. En velen in den Raad vonden diestand van zaken allesbehalve gewenscht, zoodat het zeer te bezien staat of men het Conservatorium de verlangde extra- hap uit den gemeentelijken ruif, wel zal gunnen Ook van dat andere dure kunst-paardje, het tooneel, dat de gemeente op stal heeft staan, beleeft men in deze tijden weinig pleizier. En het is zelfs de vraag of men het Ned. Top- neel, op de wijze zooals het thans gezadeld en getuigd staat, wel tot het eind van dit seizoen in leven zal kunnen houden. Consul ten van diverse, laat ons niet zeggen: vee, (want dat klinkt te onaardig!), maar kunst-artsen, hebben, naar aanleiding van de ziekte van dit beestje, dagelijks plaats en wet houder Boekman, die als scheidsrechter, als opper-kunst-arts optreedt, staat ongetwijfeld voor een uiterst moeilijke taak. Jubileum-jaar der Universi teit. Om weer tot de wetenschap terug te keeren en haar hoofdstedelijk „tehuis": 8 Jan. be stond de Amsterdamsche Universiteit juist 300 jaar, een jubileum, dat, naar men weet, dezen zomer op bescheiden-feestelijke wijze zal gevierd worden, o. a. met een openluchtspel geschreven dor prof. Jolles en op te voeren door onze studenten op het, door de Gemeente beschikbaar gestelde terrein van wijlen bet Paleis voor Volksvlijt, een terrein dat men, waarschijnlijk, daarna productief zal maken door het te verhuren aan een exploitant van Amusementsbedrijven, die er een semi-perma- nent variété-theater, annex dancing, café, enz. wil bouwen.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 14