J. J. H. KOOPMAN PELTERIJEN De watersnood in China. Twee mislukte spoorwegaanslagen. 14 Van links en rechts WESTSTIMAT Bij Ischias, Rheumatiek en Jicht De onrust in Britsch-lndië. Weer onlusten in Spanje. GEMENGD NIEUWS Poging tot doodslag. Een belangrijke aanhouding. PELTERIJEN-MAGAZIJN Wij verkoopen al onze tegen veel verminderde prijzen. in prima bontsoorten, gereed om op Uw mantel te zetten f 7 inleidende rede van den Engelschen ver tegenwoordiger, die voorstelde de reso lutie van 1899 met nadruk te herhalen. Aldus en niet meer geschiedde. In de jaren, die de tweede Vredescon ferentie van het uitbreken van den oor log hebben gescheiden, zijn praktische pogingen ondernomen om een Duitsch- Engelsche vlootvacantie te verkrijgen. Voorbereid door openbare redevoeringen der wederzijdsche ministers in het Parle ment, werd zij bij de bekende bezoeken, die Lord Halldane aan Berlijn bracht, Verder voorbereid, maar vergeefs. Ook tusschen Frankrijk en Italië werden po gingen ondernomen om tot een gedeelte- l^ke vermindering der bewapeningen min de wederzijdsche grenzen te geraken, eji niet geheel zonder resultaat. Maar voor het overige bleven de pogingen, die ip woord en geschrift werden ondernomen, om het ontwapeningsvraagstuk tot na der oplossing te brengen, van alle succes gespeend, en Europa stond aan den voor avond van den oorlog zwaarder dan ooit tevoren gewapend. Totdusver had altijd gegolden, dat in deze overmatige bewa peningen een verzoeningspremie lag op- fesloten; immers, aldus heette het, geen er verantwoordelijke staatslieden zou het durven wagen een oorlog, gevoerd met dergeijke middelen, te ontketenen. De praktijk van de spannende 12 dagen van Juli 1914, die aan het uitbreken van clen oorlog zijn voorafgegaan, heeft ons geleerd, dat geen der verantwioorde- hjke Staatslieden van Europa den oor- Ibg heeft gewild, deze is gekomen, juist als direct gevolg van deze overmatige bewapeningen, welke een zoo kostbaar én gevoelig instrument vormden, dat het voordeel van het toebrengen van den eer sten slag er een van ongekenden om vang is. Geen wonder dan ook, dat de Ègn. Minimum-Programma's, die bij het Uitbreken van den oorlog allerwege door politieke en pacifistische organisaties werden openbaar gemaakt, den eisch van vermindering der bewapeningen voorop stelden. Geen wonder dan ook, dat tel kenmale, wanneer gedurende den oorlog fn de redevoeringen der vooraanstaande staatslieden van een aanstaanden Vol kenbond sprake was, op ontwapening mede nadruk werd gelegd. Geen wonder uus, dat bij de besprekingen der zgn. Vredesconferentie te Parijs dit vraagstuk liiede vooropstond, al kon men in de artikelen 8 en 9 van het Grondverdrag Van den Volkenbond, die op ontwapening betrekking hebben, niet anders dan een wel uitermate algemeene en principieele opossing te begroeten. blijkt het, dat Togal Tabl t en niet te eve naren zijn! Waar andere middelen faalden, en zelfs bij jarenlang lijden, werden met Togal verrassende resultaten bereikt! Togal stilt niet slechts de pijn, doch werkt rechtstreeks op de kiem van het kwaad, het lost het urinezuur op! Onschadelijk voor maag, hart en nieren. In alle Apoth. en Drog. reeds vanaf 80 ets. verkrijgt). Monstertube en brochure worden U gratis toegezonden tegen inzending van deze Advertentie in open enveloppe, gefrankeerd met 1I/2 ets. Vergeet niet Uw adres duidelijk te schrijven op den klep van het couvert. Te adresseeren: A. J. Aineye, Prinsen gracht nu, Amsterdam. De derde zoon van Gandhi. Ramdas, de derde zoon van Gandhi, die bp 19 Januari gearresteerd is, is volgens égn Reuterbericht uit Bardoli tot 18 maan den gevangenisstraf veroordeeld. In de provincie Barcelona; een spoorlijn en een munitiedepot in handen van anarchisten. Naar Reuter uit Madrid meldt, zijn tusschen Manresa en Berga in de provin cie Barcelona onlusten uitgebroken. De regeering heeft een sterk detache ment gendarmerie uit Saragossa naar het gebied van den opstand gezonden. Boven- pïen hebben twee bataljons jagers, een eskadron cavalerie en een afdeeling ar tillerie bevel gekregen naar Manresa te vertrekken. De ministerraad is onder voorzitter schap van president Alcala Zamora, bij eengekomen om zich met deze nieuwe gebeurtenissen bezig te houden. Na af loop van den ministerraad verklaarde de minister van arbeid, dat de regeering vastbesloten was, de onlusten met de grootste kracht te onderdrukken. De minister van binnenlandsche zaken heeft het vólgende medegedeeld. Tusschen Manresa en Berga is een revolutionaire algemeene staking uitge broken. De opstandelingen hebben een spoorlijn bezet en zich van de telefoon leidingen met de telefooncentrale te Na- vascues meester gemaakt, evenals van een munitie- en dynamietmagazijn. De minister-president is van meening, dat de organisatoren van den opstand anarchis ten zijn. Een oorlogsschip naar Barcelona. Een ander bericht spreekt van commu nistische onlusten. De oproerige elemen ten hebben drie stadjes in de buurt van Manresa bezet en daar een communisti sche republiek uitgeroepen. In een ma nifest, dat ook te Barcelona verspreid is, wordt de bevolking opgeroepen in geheel Spanje de communistische republiek uit te roepen wegens de onbekwaamheid der regeering. Te Barcelona zijn 55 lieden gear resteerd en de regeering heeft er on middellijk een oorlogsschip heen gezon den. Een nieuwe gouverneur voor de Baskische provinciën. De regeering heeft een nieuwen gou verneur met uitgebreide volmachten be noemd voor de drie Baskische provin ciën. Hij zal beginnen orde en rust te Bilbao te herstellen. Een votum van vertrouwen in de Kamer. Uit Parijs wordt gemeld, dat de Kamer de regeering wegens haar nergiek optre den tegen de bedreiging van de repu bliek met 285 tegen 4 stemmen haar ver trouwen heeft geschonken. Dooden te La Coruna. Naar Reuter uit La Coruna meldt, is de toestand daar tengevolge van de alge meene staking verscherpt. Nadat vrou wen van stakers werkwilligen, die uit een sigarettenfabriek kwamen, mishan deld hadden, moest de gendarmerie in grijpen. Toen de menigte tegenstand bood, vuurde de gendarmerie. Het ge volg was, dat er 3 dooden vielen, één be- tooger stervend was en verscheiden per sonen minder ernstig gewond werden. Niet alleen in alle kerken en zendings scholen, maar ook in Nationale Institu ten en verscheidene vereenigingen wor den gelden en goederen verzameld. De spoorwegen, douanen en vele restaurants innen tien procent directe belastingen voor de slachtoffers. De regeering betaalt alle onkosten van het Nationaal Waters nood Comité, zoodat alle inkomende gif ten geheel voor de idrecte verzorging van de slachtoffers bestemd kunnen worden. Ongetwijfeld hebben velen, zelfs zoo geheel en al in beslag genomen door den harden strijd om het bestaan, niet ge geven wat gemist kan worden, maar de groote meerderheid van het Chineesche publiek heeft getoond dat het medeleeft met het lijden van den naasten. De taak is echter te groot voor één land. Vele landen heben daarom reeds hun blijk van belangstelling op een waar dige wijze getoond. Amerika heeft een groot Comité voor den watersnood in China en verzamelt tevens gelden door het Roode Kruis. Engeland zendt groote giften door de conferentie van Zendings- vereenigingen. In Spanje, Italië, Frank rijk, België, Denemarken, Zweden en Oost-Indië zijn reeds Comité's voor de inzameling van gelden opgericht. Ieder, die in Nederland het werk voor de wa tersnood-slachtoffers in China geldelijk wil steunen storte zijn opgave op post rekening no. 129256 van mejuffrouw M. Alta, Willemsparkweg 50, Amsterdam, penningmeesteresse van het China- comité te Amsterdam en vermelde daar bij: voor de watersnood-slachtoffers. JAMES PEYNSE. Peking, Presbyterian Mission. Binnenland. De zendeling James P. Leynse, van de Presbyterian Mission te Peking, China, ï>ti velen onzer lezers bekend door zijn lezing over het zendingswerk in China, Voor eenige jaren in het Evangelisatie gebouw, Palmstraat, gehouden schrijft Ons: Miilfoenen den hongerdood nabij. In antwoord op een telegrafisch ver zoek van het Chineesche Nationale Wa tersnood Comité ben ik op weg naar de onder water geloopen streken rondom Nanking om hulp te verleenen. Eenigen van mijn collega's zijn reeds een paai inaanden op het watersnoodterrein en pioeten noodig afgelost worden. De span ning waaronder zij werken wordt te groot en daarom ben ik met een zestal Chi neesche vrienden en collega's op weg om hun plaatsen in te nemen. De watersnood is naar men zegt waar schijnlijk de grootste die de wereld na den zondvloed ervaren heeft. Het over stroomde gebied is grooter dan geheel Engeland, duizenden menschenlevens Zijn er bij verloren gegaan en mililoenen zijn den hongerdood nabij. De oogst van 1931 ligt verrot, bedolven onder het water en al dat overgespaard is van vorige jaren is nagenoeg opgegeten. De groote jiongersnood komt met den dag nader. Als Maart en April gekomen zijn zal hij yaarschijnlijk wel zijn hoogtij vieren en niillioenen slachtoffers eischen. De gevolgen. Over afzienbare velden is alles ver loren, huizen, vee en werktuigen. Er is heen geld en er is geen zaad om het land, dat reeds vrij van het water gekomen is, te bewerken. Volgens betrouwbare statistieken be draagt het aantal slachtoffers, dat door den watersnood geleden heeft, meer dan vijftig millioen. Nog steeds zün er mil- lioenen dakloos. De velerlei besmette lijke ziekten, kenmerkend als gevolgen van een honger- en watersnood, woeke ren om zich heen en vragen duizenden slachtoffers. Millioenen menschen heb ben zich bü beter bevoorrechte familie leden, die op hooger gronden wonen, ppgehoopt. Anderen wonen dicht opeen in tempels, scholen, zendelingsgebouwen én de watersnoodkampen. Daar de meeste huizen van het platteland van klei én zon gedroogde steenen zijn gebouwd, heeft de watervloed ze eenvoudig ge smolten en meegespoeld. Wat er gedaan wordt. Het Chineesche gouvernement, zeer Onder den indruk van de Japaneesche invasie, doet niettegenstaande al wat het het kan om de nationale ramp te keeren. Het heeft nu reeds zeventig millioen Chineesche dollars beschikbaar gesteld om de ellende te lenigen. Het Hongers nood Comité van Chineezen en Wester lingen heeft een millioen dollars bijeen gebracht. Vele andere Comité's zijn ijverig bezig gelden in te zamelen. De Minister van Industrie, Dr. H. H. Kung, heeft onder zijn directie de ver schillende comité's tot een groot Natioaal Comité vereenigt, hetwelk systematisch en nauwkeurig graan, voeding, kleeding en medische hulp distribueert benevens dijken, wegen en steden repareert. De vrije uitdeeling van voeding en kleeding, noodig in de eerste maanden, wordt nu zoo ver mogelijk vervangen door uitbetaling in graan en keedinlg voor gedane arbeid. Het Italiaansche gouvernement heeft twee honderd duizend Amerikaansche dollars beschikbaar gesteld om daarvoor I in Italië gereedschappen te koopen ge- schikt voor het repareeren en aanleggen van wegen. Allerlei plannen voor het opnieuw be volken van het overstroomde gebied wor den ontworpen. Een leger van doktoren, 1 verpleegsters, ingenieurs en zendelingen l geven vrijwillig hun tijd en energie om de ellende te lenigen en maatregelen te nemen voor de wederopbouw van de ver- j woeste steden en dorpen. Een van de i allernoodigste dingen is echter een vol doend aantal gelden om zaaigranen te koopen, zoodat een nog grootere honger snood vermeden kan worden. Wat de zending doet. Verscheidene zendelingen zijn ervaren in de taak van doematig hulp verleenen in tijden van nationale rampen. Velen zijn door lange ervarigen vertrouwd geraakt- met de gevolgen van hongersnood, water- I vloed, pestillentie en binnenlandsche oor- 'ogen. Ook in deze groote ramp hebben zij hun taak bereidwilig ingenomen. Scholen, kerken en andere zendingsge bouwen zijn overvol met vluchtelingen. Protestantsche en Roomsch-Katholieke zendelingen, anders geheel en al geschei den, hebben nu den afstand overbrugt en werken schouder aan schouder aan het I front van de allergrootste ellende, die China 111 de laatste jaren gezien heeft. Velen hebben reeds hun leven temidden van de besmettelijke ziekten, van hon gersnood en pestillentie neergelegd, maar hun plaats wordt altijd weer door anderen ingenomen. De Zending doet haar taak en brengt te midden van het vele lijden het leven Cristus' kerk op aarde. China draagt haar lasten. 1 Meer dan ooit realiseert China ha'arj sociale verantwoordelijkheid. Er is in de' steden en op het patteland een groeiende geest van nationale eenheid, die zich uitdrukt in het verzamelen van gelden op ruime schaal om het lijden van de slachtoffers te lenigen. Vijf jaar gevangenisstraf geëischt, De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft Donderdag de behandeling voortgezet van de zaak tegen den loodgieter F. H., te Eindhoven, die op 18 October aldaar inbraak heeft gepleegd bij L. v. d. Boom en alle kasten heeft nagezocht. Hij is door v. d. Boom en de Kloe overvallen en beeft toen revolverschoten op hen gelost, zonder hen te treffen. Deze zaak werd op 24 December behandeld, doch toen uitgesteld om nadere getuigen te hooren. De wapenhandelaar M. Staelenberg, te 's-Hertogenbosch, heeft de beide pistolen van verdachte onderzocht en verklaarde dat het kleinste wapen deugdelijk was en op een afstand van meer dan 25 M. iemand doodeüjk kon treffen. Het kan onmogelijk vanzelf zqn afgegaan, zelfs is het onwaarschijnlijk, dat dit bij een worsteling kon gebeuren. Het O.M. eischte 5 jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. Gerrits, te 's-Her togenbosch, zag den straftijd liever be kort en verdachte, die Duitscher is, zoo spoedig mogelijk over de grens gezet. ONREGELMATIGHEDEN BIJ DE MILITAIRE ADMINISTRATIE TE BREDA. Twee officieren en een o.offi- cier in arrest. Bij de militaire administratie in het gar nizoen Breda zijn onregelmatigheden ont dekt, die tot een uitgebreid onderzoek aanleiding hebben gegeven, hetgeen nog gaande is. Het betreft het aannemen van steekpenningen van leveranciërs. Reeds zijn, naar men aan de Nw. Rott. Crt. meldt, twee officieren en een onderofficer in arrest gesteld. Bij het uitgebreide on derzoek, dat over vele jaren loopt, zijn verschillende Bredasche leveranciers be trokken. VOORTVLUCHTIG. Sedert Zaterdag j.1. is te Tilburg voort vluchtig de 45-jarige boekhouder van H., werkzaam op de Twijnerij en ververij Braekhoven, aldaar, met medeneming van een vrij belangrijk bedrag aan geld, toebehoorende aan de werkgeefster. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Een doode. Donderdagmiddag is nabij de Ginkel, tusschen Ede en Arnhem, bij dikken mist, een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Bij het tegemoetkomen van een luxe-auto en een vrachtauto, geladen met melkbussen, kwam achter den luxe auto opeens een auto, bestuurd oor den heer A. A. Laube, uit Nijmegen, oprijden om den luxe-auto nog te passeeren. Hierdoor ontstond een aanrijding tusschen de drie auto's. De eerste luxe-auto werd tegen een boom ge schoven, en vervolgens werd de vracht auto aangereden. Deze schoof nog 65 meter door en kwam toen tegen een boom. De bestuurder, de 29-jarige J. Har- tog, uit Bunschoten, vloog door de voor ruit en was op slag dood. De melkauto werd zwaar beschadigd. De inzittenden van den anderen auto kregen geen letsel. AUTO-ONGELUKKEN TUSSCHEN AMSTERDAM EN HAARLEM. IJzel en mist zijn Woensdagnacht en Donderdag in den vroegen morgen oor zaak geweest van verschillende verkeers ongevallen aan den Haarlemmerweg tus schen Amsterdam en Haarlem. Al deze ongevallen vonden plaats ter hoogte van het kruithuis. Te 1 uur Woensdagnacht is een motor fiets, op welker duo een dame zat, geslipt. Doordat het in slechts matige vaart ge beurde, waren de bestuurder zoowel als de duorijdster er zonder verwondingen af gekomen. Terwijl zij bij de omgevallen motorfiets stonden, zag de dame echter een auto naderen, sprong daarvoor opzij op de trambaan, en werd aangereden door een uit de richting Haarlem komende tram. In ernstigen toestand is zij door een ziekenauto van den G.G.D. naar het Tesselschadeziekenhuis vervoerd en daar opgenomen. Een auto, welks bestuurder op de plaats van het ongeluk stil was blijven staan, is toen door een uit tegenovergestelde rich: ting komenden auto aangereden. Hierbij zijn geen persoonlijke ongelukken ge beurd, maar beide auto's waren deerlijk gehavend. Te 7 uur Donderdagmorgen is de auto van een koopman uit Monnikendam op dezelfde plaats geslipt en over den kop zeslagen. Een jongmensch, dat naast den bestuurder zat. bekwam een niet ernstige hoofdwonde, die ter plaatse verbonden is. Eqn auto, welks bestuurder was bbjveu stilstaan uit nieuwsgierigheid, is toen door een van Amsterdam komenden auto aangereden, met het gevolg, dat beide wagens ernstige averij hadden. Tenslotte is op den laatsten wagen nog een auto uit Duitschland gebotst. Deze is doorge reden en onbekend gebleven. De beide daders van den dief stal ten nadeele van de Neder- landsche Landbouwbank te Am sterdam Woensdagnacht te Mar- seille gearresteerd. Het grootste gedeelte van het geld nog in hun bezit. Men meldt nader uit Amsterdam over de arrestatie van het tweetal: Op den 24sten December j.1. werd, naar men weet, hier ter stede bij de Nederland- sche Landbouwbank een bedrag van 60.000.gestolen. Hiervan werden ver dacht de vroegere bediende van de bank Th. J. M. K., oud 29 jaar, en J. J. M. de H., oud 24 jaar, een gewezen kellner, die o.a. in dienst is geweest van de Wagons Lits, en die door K. werd meegenomen, omdat hij goed zijn talen sprak. Op ruime schaal, in niet minder dan 45.000 exem plaren, werd een verzoek om aanhouding, bevattend hun signalement en portret, in vier talen gedrukt en waarbij 1000.— "belooning voor hun aanhouding werd uitgeloofd, over alle politiebureaux in West-Europa verspreidt. Woensdagnacht ontving de commissaris van politie in de 4de sectie (bureau Singel), de heer Harre- bomee, telegrafisch bericht van de politie te Marseille, dat de beide jongelieden daar zijn aangehouden. Zij hadden het grootste gedeelte van het geld, namelijk 43.000.nog bij zich. Bovendien had de politie tevoren hier ter stede 7000. in beslag genomen bij een vriend van K., welke vriend het van dezen had ontvan gen om het te zijner tijd af te dragen aan de concubine van K. Er is dus in totaal 50.000.— terecht. Omtrent de voorgeschiedenis van deze aanhouding, die een groot succes mag heeten ook voor de Amsterdamsche poli- tie, vernemen wij het volgende: j Van stonde af aan had de politie aan genomen, dat de twee daders zouden trachten naar het Zuiden te ontkomen. Het bleek echter, dat zij eerst naar Miin- chen waren uitgeweken. Toen inspecteur t Van der Heul voor de Amsterdamsche politie, die de nasporingen in het buiten land geleid heeft en een groot aandeel heeft in het welslagen ervan, daar aan kwam, bleek het, dat de verdachten er wel hadden gelogeerd (in het Eden-hotel), maar dat zij juist den vorigen dag ver trokken waren in de richting van Straatsburg. Toen raakte men het spoor bijster. Vermoedelijk waren de vluchte lingen ergens onderweg uitgestapt. In verband hiermee hield de politie te Amsterdam scherp de leden van K.'s verdenking hier ter stede in het oog, een zevental jongelieden, dat geregeld in nachtkroegen en bars met vrouwenbedie ning pleegt te verkeeren. De hoofdcom- missaris de heer Versteegh stelde nier- voor twee rechercheurs van de z.g.11. mo biele brigade ter beschikking, die dag en nacht op het pad waren. Vooral de cor respondentie was natuurlijk van belang. Na eenigen tijd had men in het buiten land -weer een spoor gevonden. K. en De H. waren, zoo bleek, naar Frankrijk geweest, hadden daarna korten tijd in Zwitsexland vertoefd en waren vervol gens weer naar Frankrijk teruggekeerd. De concubine van K., een 32-jarige vrouw, trachtte de Amsterdamsche poli tie telkens weer op een dwaalspoor te brengen. Maar eindelijk kwam men er dan toch achter, dat de verdachten Za terdag j.1. te Genua vertoefd hadden; zelfs "werd het hotel genoemd. Maandag j.1. vertrok inspecteur v. d. Heul met een der directeuren van de Landbouwbank daarheen. Hij mocht een schitterende medewerking ontvangen van de Italiaan sche politie. Maar de vogels waren alweer gevlogen. Van Genua naar Nervi, een badplaats in de nabijheid van Genua; daar vandaan naar San Remo, toen weer terug naar Genua. Hier verkreeg men echter de zekerheid, dat K. en De H. naar Marseille vertrokken waren en daar zjjn z|j, gel|jk gemeld, aangehouden. Zoo noodig, zal hun uitlevering worden ge vraagd. Te Amsterdam zijn een van de vrien den van K., looper aan dezelfde bank, en de meerbedoelde vrouw aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld, als verdachte, aandeel in het misdrijf te hebben gehad. Naar gebleken is, dat K. zich tevoren reeds aan kleine verduiste ringen ten nadeele van de Nederlandsche Landbouwbank, tot een totaal bedrag van 10.000, schuldig gemaakt. Dit geschied de door het vervalschen van staten. Van de 60.000 had hij zich meester gemaakt door middel van een gefingeerde order van een bank te Eindhoven. DE HUURDERSSTAKING TE IJMUIDEN. Uit IJmuiden meldt men: De staking van huurders alhier begint een ernstig aanzien te krijgen, en Woens dagavond hebben zich ernstige relletjes voorgedaan. Bij de weigeraars voegde zich dien dag ook een winkelier in de Kalverstraat, die alleen wenschte te be talen, als de huur met 20 percent ver laagd werd. De eigenaar van het perceel, de heer G., die een groote manufactu renzaak in dezelfde straat heeft, deed den weigerachtigen betaler daarop een bevel tot ontruiming van het perceel toe komen. De winkelier S. hing dit papier in zijn uitstalling. De huurdersvereeni- ging verspreidde circulaties, waarin het publiek werd aangeraden, niet meer bij de firma G. te koopen, zoolang deze niet aan den eisch van den huurder had vol daan. Des avonds was het zeer druk.in de Kalverstraat. De politie, versterkt met rijksveldwacht, maande de menschen aan tot doorloopen. Niet steeds werd daar aan voldaan, zoodat enkele charges wer den uitgevoerd, en één persoon werd ge arresteerd. Bij het bestuur der vereeniging van huiseigenaren kwam een brief in van eenige huurders, waarin gedreigd werd, dat zij bij ontruiming van de huizen deze zullen besmetten met zeker soort kleine huisdieren. Daarentegen willen andere leden der huurdersvereeniging trachten, de communistische elementen uit het bestuur te krijgen. OVER BOORD GESLAGEN. De 26-jarige matroos A. v. W., uit IJmuiden, van den stoomtreiler Nelly IJM. IV, is Woensdag door onbekende oorzaak over boord geslagen en ver dronken. Van W. laat een weduwe en een kind achter. 23 Januari. De eene beleefdheid is de andere waard. Ik heb het dan ook rnjjii plicht geacht, het journalistiek bezoek van mijn collega Edouard Helsey van het „Journal" te moeten beantwoorden met een enquête in Frankrijk. Ik reisde het eerst naar Parijs, trachtte een prent briefkaart machtig te worden van het Hotel de Ville, een enquête begint met een foto maar daar dit mij niet lukte stuurde ik de redactie een ansicht van het Magasin du Printemps, met het on- derschrift: „Het Paleis van den Presi dent". Daar ik de stemming van het Fran- sehe volk wilde leeren kennen ten opzichte van de a.s. Ontwapeningsconferentie, be zocht ik eenige lokalen op Montmartre, den Grand Guignol, de groote café's van Montparnasse en het parlement. Helaas ontmoette ik op m|jn zwerftochten door deze gelegenheden geen enkelen Fransch- man, tot ik in het Kamergebouw kwam, waar echter jammer genoeg het bericht dat er een Ontwapeningsconferentie zou worden gehouden, nog niet was doorge drongen. Ik klampte enkele Fransche collega's aan, die, terwijl de debatten in vollen gang waren, in de koffiekamer bezig waren overzichten te schrijven van het geen de Kamerleden op dat oogenblik vermoedelijk zeiden, en op mijn vraag hoe. zij over ontwapening dachten, waren zij zoo vriendelijk mjj openhartig mede te deelen, dat hun bladen het eigendom waren van wapenfabrikanten, zoodat I100- gere geestelijke belangen hen weerhiel den, ronduit hun persoonlijke meening te zeggen, die natuurlijk ook weinig ge wicht in de schaal legde. Teneinde raad heb ik m|j toen recht streeks gewend tot den heer Schneider in Le Creusot. H|j was allerbeminnelijkst, offreerde me een diner dat verrukkelijk smaakte, vanaf de polage Daudet tot de bombe panachée, waarin een biljet van 10.000 francs verborgen was („une petite attention que chez vous on a 1'habitude d'offrir aux grands journalistes") en toen kwam h|j los: Frankrijk militaristisch? Bah, vous vous moquez de moi. We hebben een politielegertje voor de handhaving van den binnenlandschen vrede, et "voilé tout. In onze fabriek maken we uitsluitend lichtgassen, carnavalmaskers, gebroken geweertjes als insigne en kanonnetjes als pressepapier. Zooals u weet, hebben wij ons in het Verdrag van Versailles ver bonden na Duitschland te ontwapenen, en wij doen ons woord gestand. De diensttijd is teruggebracht op een maand, ieder jaar danken wij 100.000 soldaten af en over v|jf jaar hebben we geen leger meer. Waar zou het ook toe dienen, nu w|j het Volkenbondsverdrag en het verdrag van Kellogg hebben onderteekend? En wat zegt u van zoo'n merkwaardig zaehten winter? Ik herinner me nóg zoo'n winter in 1892. Al maar dooi, ongeloofelijk. U wilt toch niet zeggen, dat die oude cognac u niet smaakt? Dat ware een heleediging voor mijn land. O zoo, en mag ik 11 nog een kleine mocca inschenken? Een alleraardigst man, die Schneider. Voor de kwade tong van de mensehen is toch werkelijk geen enkele reputatie vei lig Aanslag op den sneltrein uit Par|js. Woensdagavond is de sneltrein te Am sterdam, even nadat hij den overweg van Sloterdijk gepasseerd was, op een twee wielige lorroe gereden. De locomotief heeft deze opgenomen en ongeveer over een afstand van 700 M. meegesleurd. De machinist heeft toen, een vreemd geram mel hoorend, den trein tot stilstand ge bracht en de beide gedeelten van de lor rie, die middendoor was gebroken, aan de locomotief hangende gevonden. De Nw. Rott. Crt. verneemt nader, dat alles er op wijst, dat men hier met een gelukkig mislukten aanslag te maken heeft. De twee electrische treinen, die kort tevoren over hetzelfde baanvak hadden gereden, hadden niets in hun weg gevonden, zoodat de lorrie op zijn hoogst een kwartier voordat de trein uit Parijs kwam, op de rails moet zijn gezet. Des middags te halfvijf had de wegwer ker, die ter plaatse in een huisje aan den spoordijk woont, de lorrie op eenigen af stand daarvan naast de spoorbaan en met een veilige tusschenruiinte, neerge zet. De lorrie moet daarna Woensdag avond door de daders niet met de wielen in de rails zijn gezet, maar dwars over de uiterste spoorstaaf; anders had ze door de locomotief over de rails wegge duwd moeten zijn en had in elk geval niet middendoor gebroken kunnen zijn, gelijk nu gebeurd is. Uit dezen waar- schijnlijken stand van de lorrie, op het oogenblik van de aanrijding, die ook is op te maken uit den aard van de breuk, blijkt met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid, dat het opzet aanwe- zig is geweest, den trein te laten veron gelukken, afgescheiden nog van de omstandigheid, dat de lorrie onmogelijk anders dan met opzet op de rails kan zijn getild. Dat de lorrie van te lichte con structie is geblek»n om den trein te doen ontsporen ,doet hieraan naar de meening van de politie en spoorwegautoriteiten, die het eerste onderzoek hebben inge steld, niets af. Een ontstellende ontdekking. Een andere poging om een trein te laten derailleer en aan den aanslag voorafgegaan. Donderdag den heelen morgen heeft de politie onder leiding van commissa ris Pijper en den chef van het bureau Admiraal de Ruyterweg, den heer Mod derman, dit onderzoek voortgezet. Ver schillende opmetingen z|jn daarbij ge daan en foto's gemaakt. Toen de politie ambtenaren daarna zich van de plek, waar de brokstukken van de lorrie lagen, langs de spoorbaan terugbegaven naar den overweg Sloterdijk, hebben zij, na eenige honderden meters te hebben ge loopen, een ontstellende ontdekking ge daan. Rechts van de spoorbaan, aan de buitenzijde, dus naast het spoor, waar langs de treinen in de richting Amster damHaarlem loopen, viel het oog op een, eenige decimeters diepe, versche vore, die met een b|jna rechten hoek op de spoorbaan in een dijklichaam lag. Aanvankelijk gaven z|j er geen aandacht aan en wilden zij doorloopen. Men bevond zich hier immers al op geruimen afstand van de plek, waar de poging om den 1'a- r|jschen trein te doen ontsporen, had plaats gehad. Een der leden van het ge zelschap bleef echter staan en bekeek de groeve nader; de andere politie-ambte- naren keerden toen terug en men begon de omgeving nader af te zoeken. Spoe dig vond men toen onder aan den berm van den dijk, vlak voor de sloot, een tweede vore van volkomen denzelfden vorm en dezelfde afmetingen, die ook lag in dezelfde richting ais de eerste eneven- eensmet groot geweld in de aarde bleek te zijn geslagen. Dit was aanleiding om de omgeving nader af te zoeken, en een wegwerker, die de politie-amhtenaren vergezelde, kwam toen tot de ontdekking, dat het heetom- terpaatlje, dat ter plaatse moest staan, uit den grond was getrok ken en nergens te vinden was. Deze ge nummerde paaltjes, die op elke 100 meter aan weerskanten van de spoorbaan staan, zijn stukken spoorstaaf ter lengte van 1.70 meter. Men is toen de sloot gaan afzoeken met eenige hakeu, en zeer spoe dig haalde men met moeite het in den modderigen bodem van de sloot wegge zonken stuk railp op. Twee man waren noodig om het zware voorwerp op te tillen en naar boven te brengen. Het bleek precies te passen in de beide voren, en toen de modder ervan verwijderd was, vond men op 1 dm af stand van een der uiteinden diepe moe ten, die er blijkbaar door wielen van een trein ingeslagen waren. Met groote zeker heid liet zich nu veronderstellen, wat er gebeurd was. Alles wees er op, dat het stuk spoorstaaf, na uit den grond te zijn getrokken, door ten minste twee man met het uiterste eind dwars over de spoor baan is gelegd, dat het door een wiel der locomotief van den eersten trein, die daarna uit de richting Amsterdam ge komen is, er af geslingerd is, eerst op den dijk terecht gekomen is, daarna met een wijden boog van den dijk af geslingerd is en eerst nog onder op den berm en toen in de sloot terecht is gekomen. Het vermoeden is, dat misdadigers dus eerst gepoogd hebben den eersten trein, die uit Amsterdam zou komen, te doen ontsporen, en dat zij, toen zjj dit hadden zien mislukken, verder de spoorbaan langs zjjn geloopen in de richting Am sterdam, totdat zij (je lorrie hebben ge vonden als voor hen geschikt geacht mid del om den Parijschen trein te doen ver ongelukken. Eenig spoor van de daders heeft het onderzoek nog niet aangewezen. Buitenland. EEN 11-JARIGE MOORDENAAR. Steekt zijn 7-jarig vriendje dood. Naar de Sumatra Post meldt, waren in een kampong in Koeaioe Maleische kna pen met elkander aan het spelen. Twee hunner, een U-jarige en een 7-jarige knaap kregen tijdens het spel ruzie over een onbeduidend iets. Deze ruzie liep evenwel zoo hoog, dat het oud ste jongetje een mes haalde en daarmede z|jn makkertje doodstak. De knaap werd aangehouden, en zal zich eerlang voor de Kerapatan te ver antwoorden hebben, die hem waarschijn lijk ter beschikking van de regeering zal stellen. DOOR BEREN AANGEVALLEN. Aan de gevolgen overleden. De Sumatra Post bericht, dat een Ba takker, die zich op de onderneming Silau Doenia in een ladanghuisje ter ruste had gelegd, door een paar beren werd aange vallen. De man moet over een stevisen slaap beschikt hebben: de ongelukkige werd ten minste eerst wakker nadat een gedeelte van een zijner beenen afgeklo ven was. Het gelukte den Batakker, niet tegenstaande hevige pijnen, mpt z|jn ge weer het mannetje neer te leggen: het vrouwtje wist evenwel te ontkomen. Mei zware verwondingen werd de ongelukkige des morgens gevonden. Niettegenstaan de geneeskundige hulp is de man eenige d^srpti later bezweken.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 2