INVORDERING VAN BELASTINGEN. „Lausanne" uitgesteld. ANNA PAULOWNA. Langs de Straat. Ingezonden. •JULIANADORP. Marin®berlohfen. TREINONGELUK. De trein van Montevideo naar Rio Branco aan de Braziliaansche grens is ontspoord. Twee personen werden ge dood, veertien gewond. TREURIGE TOESTANDEN IN CHINA. De omvang van het bandletisme. Naar Reuter uit Nanking meldt, zijn volgens Chineesche rapporten de laatste 2 jaar in de provincie Hoepeh 164.551 menschen door bandieten vermoord. Bo vendien worden 946.000 menschen ver mist; 4800 worden gevangen gehouden en er zijn 410.000 huizen verbrand. De schade wordt van dienzelfden tijd op 500 millioen Mexicaansche dollars geschat. MOORD MET BEROOVING. Te Hindenburg in Opper-Silezië is Woensdagavond de 27-jarige werkstu dent Walter Miosga, die voor een slager 1)30 mark uit diens filiaal naar zijn wo ning wilde brengen door een onbekende met twee revolverschoten gedood. De 1'oover ontrukte den student de actentasch met het geld en loste ook op de dochter van den slager die den student begeleid de een schot, dat echter miste. De dader is zonder herkend te zijn ontkomen. De student is kort na den aanval aan zijn wonden overleden. SARRASANI. Beslag gelegd. Naar de „Tag" meldt, heeft de fiscus te Dresden beslag laten leggen op de voorraden die het circus Sarrasani te Düsseldorf heeft opgeslagen. Deze voor raden worden op een waarde van 205.000 mark geschat. Sarrasani wordt n.1. van kapitaalvlucht verdacht. De Tag oefent scherpe kritiek op dit beslag uit en zegt, dat men daardoor Sarrasani, die toch al zoo zwaar getroffen is door den brand, het bestaan onmogelijk zou maken. AUTO-BANDIETEN. Een vuurgevecht Te Tribsees in Pommeren zagen Dins dagavond twee veldwachters voor een hofstede een auto staan, die naar zij meenden, defect was. Toen zij 's avonds om elf uur langs denzelfden weg terug keerden, stond de auto er nog. Toen de veldwachters naar de oorzaak van dit lange oponthoud vroegen, trokken de in zittenden van den auto plotseling revol vers en vuurden op de veldwachters, die dekking zochten achter hun eigen auto en terugschoten. Nadat de veldwachters hun munitie verschoten hadden, slaag den zij er in, met hun auto, waarvan de banden vernield waren, weg te komen. Toen de versterking ter plaatse arriveer de, was de auto met de vreemdelingen verdwenen. Later werd hij nabij Rostock op den straatweg gevonden. Het onder zoek der recherche te Rocock heeft tot de arrestatie van vier verdachten geleid. Drie der gearresteerden zijn thans be- kend. Het zijn de 34-jarige Berlijnsche kantoorbediende Gustav Muller, de even eens te Berlijn woonachtige Alwin Mül- ler, en de 26-jarige Frits Büller, wiens woonplaats onbekend is. De vierde wei- gert te zeggen wie hij is. Op hen zijn) drie revolvers en ongeveer 450 mark ge vonden. De auto droeg het kenteeken van Naumburg a. d. Saaie. EEN DIEFSTAL. 350.000 dollar aan sieraden gestolen. Drie gewapende bandieten zijn Binnen gedrongen in de woning van den millio- nair Harry Glemby, een fabrikant van haarnetjes. Zij ontsnapten met een buit van 350.000 dollar aan sieraden. De bandieten gaven zich uit voor drank smokkelaars, die alcohol kwamen leveren. Toen zij eenmaal in het huis waren over vielen zij den butler en dwongen de vrouw des huizes de safe te openen, waarin de juweelen geborgen waren. Nadat zij hun zakken daarmee gevuld hadden, vertrok ken de bandieten zonder dat de vijf inwo ners van het huis iets konden doen. GEPLUNDERD EN OPGESLOTEN IN EEN MOSKEE. Te Krdjali in Zuid-Bulgarije hebben, volgens een bericht uit Sofia in de Ber lijnsche bladen, 5 gemaskerde roovers een inval gedaan in een moskee tijdens een godsdienstoefening. Ongeveer 50 Turken, die in gebed waren, dwongen zij de han den omhoog te steken, waarna zij zich meester maakten van al het geld en alle sieraden, die zij bij zich droegen. Den l?uit verzamelden zij op een bidkleedje. Een Turk, die geen geld bij zich had, werd uitgekleed en geranseld. Vervolgens dwongen de bandieten de aanwezigen te bidden voor hun gelukkige ontsnapping. Ten slotte moesten de geplunderden met het gezicht op den grond gaan liggen, waarop de roovers de moskee sloten en de vlucht namen. De opgesloten geloovi- gen werden eerst na 2 uur bevrijd. WAAROM GEEN SPECIALE RECHTBANKEN VOOR HUISELIJKE GESCHILLEN Er zijn in Groot-Britannië meer dan twee millioen gehuwde lieden, die ge scheiden leven en het aantal wettelijke echtscheidingen bedraagt er meer dan 20.000 'sjaars. Volgens het laatste cijfer zijn er in een jaar tijds 4000 mannen ge gijzeld, omdat zij hun gescheiden vrouw de verplichte uitkeering onthielden. In dezen stand van zaken vindt Lord Snell aanleiding aan te dringen op instelling van speciale rechtbanken voor huiselijke geschillen, gelijk die ook in Amerika be staan. Vrouwen, die klachten hebben over haar man, vinden daar in de „klachten kamer" een vrouw, wie zij haar nood kun nen klagen. Deze vrouw geeft advies. Zoo noodig wordt de man geroepen en de zaak ook met hem besproken. Wil de man niet verschijnen dan kan de rechter hem daar toe dwingen. Op die manier wordt 65 per cent van de zaken geregeld buiten den rechter om. Bij ernstige zaken moet de rechter er zich natuurlijk mee bemoeien en zal het meestal wol op echtscheiding uitloopen. Veel huiselijk leed wordt ech ter door deze wijze van behandeling voor komen. Lord Snell is vroeger lid van het Lager huis geweest en heeft toen een initiatief- ontwerp ingediend tot instelling van zulke rechtbanken, dat het echter nooit tot be handeling heeft gebracht. EEN HISTORISCHE HERBERG TE KOOP. Maar het spookt er. Te Rye in Sussex staat de herberg The Mermai'd te koop, die al dateert uit de 15e eeuw. Het bedrijf in de herberg is al eeni- gen tijd geleden gestaakt en het oude meu bilair is verkocht. Het huis zelf is twee maal in veiling geweest, doch beide kee- ren opgehouden, omdat er niet genoeg voor geboden werd. Het is nu uit de hand te koop. Het gebouw heeft eiken lambri- zeeringen, ouderwetsche balkenzolderin- gen, groote ingemetselde ijzeren haarden en tal van merkwaardige trappen. De her berg is in oude tijden het hoofdkwartier geweest van roovers en smokkelaars. Er is nog een geheime trap naar een smok kelaarsgrot en er zijn tal van „geheime" kamers en schuilplaatsen in den grooten schoorsteen. De wijnkelder is zoo ruim als een balzaal. De schoorsteenen zijn gemet seld van steen, die Willem de Veroveraar heeft aangevoerd voor den bouw van de naburige Battle Abbey. Er staan initialen ingekrast met de jaartallen 1603 en 1624. Het gastenboek van de herberg bevatte tal van beroemde namen. Florentijnsche monniken en Fransche koningen hebben er gelogeerd en de inwoners van Rye ver zekeren, dat de Fransche revolutie in deze Zeemeermin is voorbereid. Zoo'n oud en geheimzinnig huis heeft natuurlijk ook zijn spook. Het is een bescheiden spook, een dame, die alleen ochtends in de vroegte zich zien laat. Wie de herberg koopt krijgt het spook op den koop toe. ZIEK ZIJN IN AMERIKA. Een dure liefhebberij. Men schrijft uit New York: Ziek zijn is een dure aardigheid inde Ver. Staten! Apothekers, tandartsen en andere medici zijn lieden in bonis maar de noodzakelijkheid om naar een ziekenhuis te gaan is een familieramp. In New York is het Mount Sini Zieken huis geopend, opgericht op voorstel van de doktoren zelf en waar de gegoede middelklasse voor een niet-ruïneerend bedrag opgenomen kan worden. Voor 55 dollar per week kan iemand daar heel behoorlijk verpleegd worden, terwijl dat nu tenminste het dubbele kost. Is het te verwonderen, dat deze inrichting al voor het komende jaar besproken is? Dezer dagen werd een kennis van mij ziek en de dokter achtte zijn opneming nood zakelijk en zonder eigen verpleegster voor den nacht ging het niet, die moet hier apart gehuurd worden, kortom, alles bij elkaar kostte het hem dertig dollar per dag. Jaren geleden zorgde ik in Den Haag voor een Amerikaan, die met typhus lag in ons ziekenhuis op den Zuidwal. Ik moest de rekening zenden aan een ziekenfonds in New York, dat me direct de noodige honderden dollars op voorschot telegra feerde. Later heeft het me eenige moeite gekost de New Yorkers aan hun verstand te brengen, dat het maandenlange verblijf van den typhuslijder maar zoo weinig gekost had. En daar was niet alleen het koersverschil de oorzaak van. Het is hier een pijnlijke keus: millionairsprijzen betalen of zich gratis laten verplegen. AARDBEVING IN GUATEMALA. De inwoners dezer stad werden Donder dagnacht opgeschrikt door aardschokken. De Fuego- en Acatenango-vulkanen zijn in werking. Donkere wolken hangen bo ven, de stad en er valt voortdurend een aschregen. DIEFSTAL VAN BELANGRIJKE STUKKEN BETREFFENDE DEFENSIEKWESTIES. Na geruchten inzake diefstal van be langrijke stukken betreffende defensie kwesties publiceert de >Java-Bode* een vetgedrukte verklaring van haar red. De W., die door de Justitie werd ver hoord, nadat gebleken was, dat dc com mies van het Departement der Marine N., die reeds vroeger was veroordeeld, deze stukken, welker publicatie schadelijk voor het Landsbelang was, op verzoek van den redacteur De W. leverde. De W. is geschorst in afwachting van den uitslag van het vooronderzoek. Het blad ver klaart, dat de omkooping geschiedde buiten de kas van de Java-Bode. iii. Naast de gewone wijze van invordering via den weg van )dwangbevel, herhaald bevel, beslag en verkoop kent de wet nog een vereenvoudigden vorm van beslag legging, en wel de inhouding bij houders van den belastingschuldige toebehooren- de gelden. Dergelijke inhouding geschiedt op z.g. vordering. De invorderingswet bepaalt n.1., dat personen, die gelden, welke aan den belastingschuldige toebehooren, te zijnen behoeve onder zich hebben, v e r- plicht zijn, om op daartoe gedane, hem door een deurwaarder beteekende, vor dering door den ontvanger, voor reke ning van dien belastingschuldige met de onder hem berustende gelden diens be lasting af te betalen. Mocht men niet aan de vordering voldoen, dan wordt er derden-beslag volgens de bepalingen van het civiele recht gelegd, hetgeen hierop neerkomt, dat men voor den rechter wordt gedagvaard, aldaar eene verkla ring moet afleggen van hetgeen men van belastingschuldige onder zich heeft, om tenslotte veroordeeld te worden, om de gelden aan den beslaglegger af te dra gen. Daarenboven is men dan aanspra kelijk voor de kosten, welke zoo'n derden beslag meebrengt, zonder dat men deze op den belastingplichtige mag verhalen. Aan wie kan de Ontvanger nu zoo'n vordering beteekenen? In het algemeen gesproken, aan alle z.g. houders van penningen, als bijv. huurders, zaakwaarnemers, notarissen, curators in faillissementen en anderen, die gezegd kunnen worden gelden ten behoeve van den belastingschuldige on- t instantie der zich te hebben. Van een vordering verzet kunnen aanteekenen als men meent, dat de belastingschuld reeds ver jaard is, of dat de schuld reeds betaald 'werd, of dat er niet voor in beslagname vatbare goederen in beslag zijn genomen. Niet zal men daarentegen de tenuitvoer legging van een dwangbevel kunnen schorsen als men meent, dat de aanslag zelf ten onrechte of tot een te hoog be drag werd opgelegd; een dergelijke grief moet men langs den gewonen weg van bezwaar- en beroepschrift kenbaar ma- ken. Wordt er nu verzet aangeteekend, dan heeft dit tengevolge, dat de tenuitvoer legging van het dwangbevel wordt ge schorst. Men zal hieronder hebbeji te verstaan, aldus de H.R., dat de executie wordt gestaakt op het punt, waar zij was gevorderd, doch geenszins, dat zij onge daan wordt gemaakt voorzooverre zii was gevorderd. Het ongedaan maken ge schiedt. pas als blijkt, dat het verzet ge grond was. Wordt het verzet ongegrond verklaard, dan wordt de tenuitvoerleg ging voortgezet op het punt, waar men tijdens het intreden der schorsing geble ven was. Welke formaliteiten men in acht moet nemen om het onderhavige- verzet te be werkstelligen, wordt geregeld in art. 15 der wet. Het hier bepaalde komt op het navolgende neer: Men komt in verzet, door den Ontvan ger voor de Rechtbank te dagvaarden, en wel dien Ontvanger, „die de betaling vervolgt". Men bedoelt hiermee den Ont vanger, die het dwangbevel heeft uitge vaardigd. Het verzet wordt dan door de Recht bank behandeld en afgedaan met begroo ting der kosten. Het verzet afgewezen zijnde, is voor geen hooger beroep of cassatie ontvankelijk, dan na voorafge gane consignatie van de belasting en van al de kosten, in handen van den Ontvan ger, door wien de betaling wordt ver volgd. De bedoeling, welke bij den wetgever hierbij voorzat, was, om zekerheid te scheppen, dat het Rijk, bij afwijzing van het verzet, tegen alle daardoor gemaakte onkosten zal zijn gewaarborgd. Als tweede verzetmogelijkheid kent de wet het verzet tegen de in rekening gebrachte kosten. Meent men, dat de in rekening ge brachte kosten terzake van de aanma ning, het dwangbevel of het herhaald be vel niet geheel of gedeeltelijk verschul digd zijn, dan kan men deswege een be zwaarschrift indienen bij Gedeputeerde Staten der provincie, mits dit gedaan wordt binnen 14 dagen na de dagteeke- ning van de akte van vervolging, waar bij die kosten gevorderd worden. Dit college doet dan daaromtrent, na onder zoek der gronden van beklag, uitspraak Het uitstel van de regeeringsconferentie te Lausanne, hetwelk de laatste dagen steeds waarschijnlijker werd, is thans een feit geworden. De Britsche gezant te Bern heeft de Zwitsersche regeering medegedeeld, dat de conferentie op 25 Januari niet kan doorgaan, zonder dat daarbij echter een datum werd genoemd, waarop men dan wel bijeen denkt te komen. Het standpunt der verschillende regee- ringen loopt zoodanig uiteen, zooals thans wel heel duidelijk is geworden, dat er niet de minste kans bestond voor een dragelijke schikking te Lausanne. Blijkbaar achtte MacDonald zelfs een rechtstreeksche gedachtenwisseling thans met Laval hopeloos. Verwacht wordt, dat men alsnog, alvorens bijeen te komen, langs den weg van diplomatieke bespre kingen, tot eenig compromis zal kunnen komen. Maar hoe dit bereikt zou moeten worden, is blijkbaar niemand duidelijk. Vast staat alleen dit, dat de partijen, bij het hardnekkig handhaven harer stand punten, volkomen vast zijn geloopen. (Hbl.) OOST-SND1Ë. OFFERS AAN DEN GEEST VAN DEN MERAPI. De heer Petrochefsky, topograaf bij den Vulcanologischen Dienst, ontdekte Zater- uagmorgen aan de Noord-Oostzijde van den Merapi-krater tusschen opspuitende stoommassa s onder den 80 meter hoogen rand aan de Selo-zijde twee ontkleede lijken, waarvan een door een steen was verpletterd. Zeer waarschijnlijk heeft men hier te doen met de lijken van twee leden van de groep van vijf Javanen, waarvan reeds gemeld werd dat zij volgens achter gelaten brieven aan den G.-G., den Res. van Kedoe en aan familieleden, offers gingen brengen aan den Geest van den Merapi en van welke personen niets meer werd gehoord. De lijken bevinden zich in een gebied dat niet bereikt kan worden. Van de andere deelnemers, die sedert medio November vermist werden, is geen spoor ontdekt. Het vermoeden bestaat dat het vijftal van den 80 meter hoogen kraterrand is gesprongen. kan alleen gebruik gemaakt worden daar, waar het gelden betreft, die den belastingplichtige toebehooren. Een ge woon schuldenaar heeft niet ten behoeve van zijn schuldeischer het verschuldigde onder zich zoodat hem geen vordering kan worden beteekend. Zoo is een koo- per van een onroerend goed, dat aan den belastingplichtige heeft toebehoord, tegenover den belastingplichtige een ge woon schuldenaar. De ontvanger kan den kooper dus niet verplichten, om van de koopsom de belastingschulden van den verkooper af te houden. Zou die kooper evenwel de koopsom niet rechtstreeks aan den verkooper betalen, doch door middel van een derde, dan is die derde, zoolang hij de koopsom onder zich heeft, houder van penningen in den zin der wet. Loonbeslag bij den werkgever. De wet bevat bovendien de bepaling, dat bovenvermelde invorderingsmethode ook van toepassing is op werkgevers met betrekking tot het aan de in hun dienst zijnde werknemers verschuldigde loon. Hiertoe was een uitdrukkelijke wetsbe paling noodig, omdat de werkgevers an ders niet als een „houder van penningen" beschouwd kon worden, doordat hij tegenover den werknemer slechts een gewoon schuldenaar is. Vooral waar aan de vordering geen kosten zijn verbonden, is ze het middel bij uitnemendheid geworden om belas ting van werknemers binnen te krijgen. Wordt den wergever nu eene vordering beteekend, dan houdt hij bij de uitbeta ling van het loon daarop het door den ontvanger gevorderde bedrag in. Hoeveel moet een werkgever inhouden? Het antwoord hierop geeft art. 163g van het B. W. Bedraagt het loon van den werknemer 4 of minder per dag, dan moet de werkgever daarvan 1/5 gedeelte inhouden. Bedraagt het loon meer dan 4 per dag, dan beloopt de in houding ten aanzien van het bedrag van 4.— eveneens 1/5 gedeelte en wordt het meerdere geheel ingehouden. Verdient een werknemer dus f 18 per week, dan moet elke week 1/5 X 18.— of 3.60 worden ingehouden; bedragen de vir- dienst 30 per week, dan bedraagt de wekelijksche inhouding 1/5 X (6 X 4) 5.80 plus 30 minus 6 X 4) of in totaal 11.80. Men moet met de inhou ding doorgaan tot het geheele gevorder de bedrag is aangezuiverd. Inhouding van salaris. Een soortgelijke wijze van invorde- rig als door middel van een vordering kent de wet ten aanzien van belasting, verschuldigd door hen, die bezoldiging uit 's Rijks kas genieten. Het verschul digde wordt dan op verzoek van den ontvanger op die bezoldiging ingehou den. Hetzelfde geldt voor pensioenen, gages, e.d. Verzet tegen de invordering. Er kunnen zich natuurlijk gevallen voordoen, waarin de belastingplichtige redenen meent te hebben zich tegen de invorderingspogingen te moeten verzet ten. Allereerst kan de wet het verzet tegen ten uitvoerlegging van het dwangbevel. Men hoeft met het doen van een der gelijk verzet niet te wachen tot de ten uitvoerlegging, de executie, van het dwangbevel is aangevangen. Zoodra een dwangbevel is beteekend, kan hij, tegen wien dit bevel gericht is en wiens ver mogen dus met parate executie bedreigd wordt, zich verzetten. Zoo kan men zich verzetten tegen de hoegrootheid van het gevorderde bedrag, b.v. als men meent, dat het bedrag der verschenen termijnen te hoog wordt becijferd. Ook zal men •Wanneer men een dergelijk bezwaar schrift heeft ingediend, dan neemt dit de verplichting tot betaling der kosten niet weg, behoudens teruggaaf, indien het bezwaar gegrond bevonden wordt. Men kan het hierbedoelde bezwaar evenwel niet gronden op de bewering, dat het aanslagbiljet of aanmaning niet ontvangen zouden zijn. Betrof het vorenstaande de verzetmo- gelijkheden, die den belastingschuldige zelf ten dienste staan, de derde en laatste wijze van verzet regelt het geval, wan neer een derde beweert eigenaar te zijn van bij den belastingplichtige in beslag genomen goederen. Hieromtrent zullen wij in het volgende arikel een uiteenzet ting geven. men het stembureau. De aftredenden zijn direct herkiesbaar. De uitslag was, dat de heeren T. Speur, Jac. Kil jan en D. Abbenes werden herkozen en met dank voor het in hen gestelde vertrouwen, hunne benoemingen aanvaarden. Bii loting werd de rooster van aftreden vastgesteld als volgt: 1933: I. Speur; 1934: D. Abbenes; 1935: Jac. Kiljan. Volgt de rondvraag, die weinig ople verde. Vooraf werden eerst 2 darrenvan- gers verloot. De gelukkigen waren C. J. Vroom en G. Sleutel Dz. Verder niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter de vergadering met dank aan de aanwezigen voor opkomst en besprekingen. „THEATER" BIJ KOSSEN. Donderdagavond trad bii den heer W. ICossen het tooneelgezelschap „Theater" uit Den Haag op, dat onder directie en regie van Dr. Wynand Frans staat. De zaal was flink bezet. Allereerst kregen we te zien „Bietje een stukje, dat speelt in 1840 in een kleine stad in Vlaanderen. De aardige comeoie in één bedrijf,-geschreven door M. Sabbe, werd zeer goed gespeeld. Een notarisklerk, Jean Baptiste, voelt zich erg. omdat hii de peetoom van Bietje is. Hü wil niet, dat z'n broer, Monne, zich met haar bemoeit. Monne is de lijdende figuur, waartegen Bietje sterk afsteekt. Zij is een levenslustig, vroolijk meisje, dat tenslotte door haar tactisch opt-edon de beide brcers weet te verzoenen. Hierna volgde een drama van Dr. Max Mell, „Hel Apostelspel". Ook dit stuk dat in den tt genwoordigen tijd in een berghut in de Oostenrjjksche Alpen speelt, werd heel goed vertolkt. De proloog en epiloog werden uitgesproken door Ferdinand Sterneberg, die de rol van grootvader speelde. Z'n kleindochter, Maria Magda- lena, en meisje dat te veel en te diep na denkt over hetgeen zü gelezen heeft, werd door Anna van Duyn. die met haar een voudig spel het kinderlijk-lieftallige goed tot uiting bracht, zeer goed uitgebeeld. Ook de heeren Pierre Balledux en Bob v. Leersum, die de rollen van de vreemdelin gen, de apostelen Johannes en Petrus, vervulden, gaven goed spel te zien. Aan het slot van den avond dankte pas toor Van der Eem den leider en de spelers voor het gebodene en riep hen een tot weerziens toe. HIJ HAD GELIJK. Het gebeurde in de Prins Hendriklaan, zoo in en om een uur of twaalf. Twee oude mannetjes, zeker uit het oude man nenhuis, liepen daar te kuieren met een lekkere Zondagsche sigaar in hun mond. Dat die twee daar nu liepen is zoo'n bij zonderheid niet, maar het was wel bij zonder dat het juist twee van die men schen waren, die niet zoo door moeder natuur gezegend waren, want de een hinkte geweldig, dus was kreupel, en de andere stotterde verschrikkelijk. Hevig gesticuleerend liepen die twee daar. De stotteraar kwebbelde maar, terwijl de manke maar mee huppelde. Tegenover het politiebureau bleven ze staan. „Zeg," vraagt de stotteraar, „h.hoe, k.kko.komt he.het t ttoch, dadadadat je kreukrkreupel bent'." „Kan ik er wat aan doen dat mijn eene been korter is dan mijn andere," vraagt de kreupele. „Nnee, ddadaar hei je gegegelijk in, mm. ma.... maar we.... we.... weet je wa.wa.wat of je er vo. voor moe.... moet doen o. om he.he.het af te le. Ie.... leeren." „Nee," zegt de kreupele, „en wat is dat dan." „Me.me.met je kro. krom me po.poot o...o.op het tro. tro.tro.... trottoir loo.... loo. loopen," antwoordde de stotteraar. „Loop rond," antwoordt de kreupele, „maarhoe komt het toch dat jij zoo stottert." „Da.da.dat doe ik a. a. al van mij.mij...mijn ge.ge. geboo. geboorte a.a.... af." „Nou ik weet een heel goed middeltje om het af te leeren." „O.jjja.ja," antwoor- de de stotteraar, „wa.... wa.... wat is da.da.dat dan... „Je kop houden," antwoordt de kreu pele PUCK. wa. vo. o. le. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. Zondag: Geen dienst wegens vacature. Woensdag 27 Januari. 's Avonds 7 uur, Ds. E. R. Damsté Zendingsgebouw „De Ster der Hope". 's Avonds 7.30 uur, Ds. Tollenaar, van Den Helder. AFDEELING „DEN HELDER" VAN DE VEREENIGING TOT BEVORDERING DER BIJENTEELT IN NEDERLAND. Bovengenoemde afdeeling hield Vrij dagavond hare jaarvergadering in een dei- lokalen van de Chr. School aan de Korte- vliet ts Koegras. Ter vergadering waren 13 leden aanwezig. De voorzitter, de heer T. Speur, heette allen welkom. Het afge- loopen jaar is voor de vereeniging nogal belangrijk geweest, vooral in het nemen van diverse besluiten op organisatorisch gebied en spreker noemt dan verschillen de zaken bij name op. Was het voor het vereenigingsleven dan al een goed jaar, met de honingteelt was het mis. Daarna leest de heer Jac. Kiljan de no tulen van de vorige vergadering, die met een kleine toelichting onveranderd worden vastgesteld. Vervolgens zijn de mededeelingen en ingekomen stukken aan de orde en wel ten le. dat het Algemeen Secretariaat de aangevraagde lezing heeft goedgekeurd, die door den heer Ter Brugge op naderen datum gehouden zal worden. Verder is ingekomen een mededeeling dat er voor de imkers gelegenheid bestaat om hunne bijenstallen met alles wat daar in en hii behoort te verzekeren tegen brand enz. tegen een premie van 5.50 per 1000. Na korte bespreking wordt dit stuk voor kennisgeving aangenomen. Verder is ter tafel de agenda met be schrijvingsbrief voor de vergadering van ring 8 op heden 23 Januari in hotel „De Kroon" te Amsterdam. Een en ander wordt voorgelezen en aan den afgevaardigde, den heer Jb. Kiljan, blanco mandaat ver leend. Goedgevonden wordt, dat de bestuurs verkiezing zal gehouden worden na het uitbrengen van de verslagen van secreta ris en penningmeester, waarvoor de voor zitter den samensteller dank brengt, waarna de penningmeester, de heer D. Abbenes, meedeelt, dat de ontvangsten hadden bedragen 94.23, de uitgaven J 67.82'/l zoodat er een voordeelig saldo is van 26.40M. Penningmeester en com missie worden dank gezegd voor gehouden beheer en controle. Thans volgt de bestuursverkiezing. Het geheele bestuur treedt af. In den vervolee nct ru?'e spf' dan ook Reer>sz zal er elk jaar 1 bestuurslid aftreden. I vooHp'.°.fhJ!jfke.nn?? Geachte Redactie. Naar aanleiding van het ingezonden stuk van den heer de Boer, secretaris van de H.R.C., verzoek ik U beleefd mij nog een maal een plaats in Uw blad te willen afstaan. De heer de Boer maakt mij in zijn ant woord enkele verwijten, die een nadere toe lichting en uitlegging mijnerzijds noodig maken. Allereerst merkt de heer de Boer eenige malen op, dat ik van voetbal weinig verstand zou hebben. Indien dit juist was, zou ik me niet gewaagd hebben aan het schrijven van een stuk, de voetbalsport betreffende. Als oud speler van een ie klas K.N.V.B. en N.H.V.B.- club heb ik genoeg ervaring opgedaan om te weten, wat al of niet toelaatbaar is in een voetbalwedstrijd. Dat de heer de Boer mij verder verwijt, al leen melding te hebben gemaakt van het ruwe spel van H.R.C. en niet van Sparta, ik wijs er op, dat dit ook inderdaad zoo was. Het waren ook de H.R.C. spelertjes, die zich aan minder fair spel schuldig maakten, met name de rechtsback en de spil (haken, natrappen, enz.), terwijl ook overigens de andere spelers zich aan d.g.1. overtredingen schuldig maak ten. Ik verwijs U slechts naar- het verslag in tic Schager Courant, waarin beschreven wordt, ho*> de Schager-kecper werd aangevallen! Verder neemt de heer de Boer, dat door mijn geschrijf de voetbalsport een nadeel wordt gedaan. Ik zou den heer de Boer in gerwijzdng hiertoe heb ik U reeds gegevtn. Indien het H.R.C. bestuur dezen raad t« harte nam, zou dat dan een „nadeel" zijn? Voorts zou ik de heer de Boer willen ver zoeken niet zijn toevlucht te nemen tot den scheidsrechter. In dit geval iemand, die voor de eerste maal floot. Doch buiten dit. Zou. het niet beter zijn de adspiranten te leeren, eerlijk, fair en sportief te spelen, dan hen te laten in den waan, dat zij dit niet behoeven te doen, wanneer de scheidsrechter niet voor zijn taak berekend zijn? Wat de heer de Boer over het publiek op merkt, dit komt me ten eenenmale begrijpe lijk voor, nu daar ouders langs de lijn ston den, die toe moesten zien, hoe hun kinderen moesten spelen, tegen d.g.1. tegenstanders, doch anderzijds ben ik met den heer de Boer het volkomen eens, dat het publiek er is om te kijken en niet om de tegenpartij, hoe ze ook mocht spelen, te hekelen door minder ge paste uitlatingen. Tot slot wil ik den heer de Boer er nog op wijzen, dat het niet mijn bedoeling is de H.R.C. te krenken, doch enkel en alleen om het bestuur de aandacht te vestigen op het spel hunner adspiranten en zoowel nu als later, zoo noodig, straffen op te leggen aan hen, die haar verdiend hebben in het belang van de voetbalsport van thans en in de toe komst. U, mijnheer de Redacteur, dankend. EEN TOESCHOUWER. 1 Geachte Redactie, Onzen hartelijken dank voor de inzage van boyengeplaatst antwoord op mijn schrijven in de Meld. Courant van Dinsdag j.I. Geachte Redactie, Geachte toeschouwer (weer geen naam), begint aa' *verkIaren' dat hi' als kl. K.N.V.B. en N.H.V.B.-speler de noodige ervaring heeft, om trent datgene was geoorloofd en ongeoorloofd is bij een wedstrijd. Dit zal dus wel zoo zijn. Het sluit evenwel niet in, dat men dan tevens over de noodige objectiviteit beschikt. Voorts verwijst hij mij naar het verslag over den gespeelden adsp.-wedstrijd in de „Schager Courant". Alhoewel ik den verslaggever van dit blad niet wil aanvallen, moet ik toch even verwijzen naar het indertijd in dat blad verschenen verslag van den wedstrijd H.R.C. IKinheim I. In dat verslag werd H.R.C. en nogeens H.R.C. genoemd als zeer ruw spelend, in tegenstelling met alle andere sport- verslagen, zooals in Held. Cour., 't Groentje «n Sportkroniek, welke het allen er over eens waren, dat dit juist tegenovergesteld was. U zult het mij dus niet kwalijk nemen als ik aan het door U genoemd verslag niet te veel waarde hecht. Wat Uw goeden raad betreft om spelers op unfair spel te wijzen en hen hiervoor te straffen. Dit kunt U gerust aan ons overlaten, hiervoor hebben wij geen raad van anderen noodig. Beter ware het voor iemand, die blijkens zijn schrijven terzake kundig is, en het wel met de sport meent, zijn grieven in een zakelijk schrijven aan het betrokken clubbestuur te richten. Hierdoor bereikt men goede samenwerking en verstandhou ding. Uw opmerking over den betrokken scheids rechter had U beter achterwege kunnen laten. Een scheidsrechter, al fluit hij voor het eerst, is toch van bondszijde geëxamineerd en aangesteld. Deugt hij niet, dan is het bondsbestuur het adres voor klachten. Wat de houding van het publiek betreft, dot. het er niet toe of zij familieleden der spelers gewone kijkers zijn. Zij behooren zich van opmer kingen, als mij ter oore gekomen, absoluut te onthouden tegenover kinderen. Dit is in geen ge val goed te praten. Bedenk wel, geachte toeschouwer, en dat zuil U met mij eens zijn, dat ook zij door het bestuur sportief opgevoed dienen te worden. Hun houding is dikwijls oorzaak dat de verhouding tusschen de spelers van beide partijen van goed in slecht over gaat. Hiervoor raadplege u maar eens artikelen in diverse sportbladen. Voedt dus uw publiek ook op. Wij zullen ons zooals altijd tot sportieve opvoeding van publiek èn spelers bepalen, daar dit beide samen moet gaan om een goed geheel te verkrijgen. Hiermede, mijnheer de redacteur, wil ik volstaat en konr. niet meer op deze zaak terug. U dankend voor de plaatsing. R. D. de BOER, Secr. H.R.C. Wij ontvingen ook van den heer C. K. no| een ingeznden stuk over deze zaak. Waari het echter een kwestie is tusschen „Toeschou wer" en het H.R.C.-bestuur, meenen we plaatsing van dit stuk achterwege te moeten laten. K. neemt het op voor „Toeschouwer" en wijst op de noodzakelijkheid de jeugd vooral een goed begrip te geven van sporti viteit. Red. Held. Crt. Bij beschikking van den minister van defen sie zijn de officieren van den M.S.D. der 2e kl. J. H. van de Laar en J.Langerveld den 2)1 Januari 1932 geplaatst respectievelijk aan boord Hr. Ms. van Sepijk en in het comman- dement der marine te Willemsoord. Met 2 Februari zijn luit. ter zee ie kl. K. W. F. M. Doorman, luits. ter zee 2e kl. J. A. de Bock en A. C. van Versendaal, luit. ter zee 3e kl. C. A. Jeekel en de off. van den M.S.p. 2e k.': k- C. Lagaay, H. L. J. de Jong en A. A. Looijen geplaatst aan boord van Hr. Ms. mijn- legger Prins van Oranje. Luit. ter zee 2e kl. K. van Dongen onlangs uit Oost-Indië teruggekeerd, wordt geplaatst bij de Onderzeedienstkazerne te Willemsoord. Aanwijzing voor thuisvaren. Per Joh. van Oldenbarnevelt 6 Januari van Priok: Opper-konstabel Verhoef, bootsman Nei- meijer, serg.-konstabel Gelton, serg.-monteur Beumer, Kwartiermeester van Driel, idem Gennip, korp.-telegr. Postema, korp.-konst. Schik, idem Spits, korp.-timmerm. Leijen, korp.-machinist Weterkamp, idem Grolle, matroos ie kl. van Eerden, idem Grimmel- lijkhuizen, marinier ie kl. Metsemakers, idem Kaptein, idem Jansma, idem Nieuwenburg, idem Willemsen, idem Terburg, idem Kamp huis, idem Bek. Dempo op 13 Januari van Priok: Bootsman Gonkel, idem Garenstroom, serg.-vliegtmr. Vegter, kwartiermeester Bar- neveld, korp.-konstabel v. d. Heiden, idem Verwoert, kleermaker Bonman, korp.-machi nist Vos, korp.-vliegtmr. Cheret, idem Snij ders, idem Hijmans, korp.-monteur v. Papen- drecht, matroos 2e kl. v. Kalkeren, marinier ie klas Biesheuvel, idem de Boer, idem 1 ropsma, idem Hesveldt. Per Insulinde op 27 Januari van Priok: Bootsman Hessels, serg.-machinist Lies- kcr. Per P. C. Hooft op 3 Februari van Priok: Bootsman Genderen, maj.--konstabel Desar, serg.-bottelier Kat, seng.-vliegtmr. v. Beveren] kwartiermeester Kentin, idem Top, korp.- monteur Riemstra, matroos ie kl. Tamerius, idem 2e kl. Walboom, idem Spijkerman, korp - machinist Sturk, idem Nieuwenburg, idem Hoogen, stoker-o.man v. Hulzen, idem Nauta idem Gras, stoker ie kl. Rosier, idem Navest' lden} Haasdijk, idem Hendriks, korp. d. Mams! bluik, pijper Flipse, marinier ie kl. Gelens, idem v. Koperen, idem Boer, idem Z immer- man. Per Sibajak, op 10 Februari van Priok: Korp.-bottelier Dronkers, korp.-torpedomr. 111 ,lu,l'' uwilLlit,! L-/1AJIIKCI 1VUI |JCUU 1 w Ring willen geven gepleegde feiten niet 'le Branbander, idem Uijlenbroek, idem te verbloemen, hetgeen ik althans in zijn ant- woord meen te mogen zien, daar door hem nct ruwe spel dan ook geenszins wordt tegen- fPCnrrilroM J 1. x_ 1 1 en het bestuur De heeren J. Kiljan en W. Vonk'vor-1^V^t^ Veen, korp.—machinist v. Niersen, idem Melij ger, idem Donker, idem de Vries, stoker- o.man Holmes, idem Dikkenberg, marinier ie kl. Jansen, idem Milder, idem Dieters, idem de Graaf, idem van Straten, idem Jansen, idem Hermsen.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 6