Kannewasser's DE DOLENDE IUWEELEH. BALANS-UITVERKOOP NOG goedkooper Ontwapening en de Ontwapeningsconferentie. NSEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WEERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht DINSDAG 26 JANUARI 1932 60ste JAARGANG Hitier weer in het strijdperk. - De Duitsche herstel betalingen en de opbouwkosten van Frankrijk. - Nog andere stemmen over het schuldenvraagstuk. - Een nieuwe staatsgreep in Oostenrijk? - Zeer gespannen toestand te Sjanghai. breit aiies best. De onlusten in Catalonië. De onrust in Britsch-lndië. FEUILLETON COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.60; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65binnen land f 2.—, Nederl. Oost en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0. *0, f 0. iö, f i,Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4ct.; fr.p.p.6ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Ju. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. Hitier In het strijdperk. Adolf Hitier heeft weer een redevoering gehouden, die nogal de aandacht getrokken heeft, zooals indertijd de redevoeringen van Mussolini de aandacht van de wereld trokken en men er zich mee vermaakte, door de gezwollen taal. Hitier is niet zoo bombastisch, doch is ook niet vrij van knaleffecten in zijn redevoeringen. Wij ontleenen er het volgende aan: „Tegenover de verklaring van Laval, dat het plan-Young een wettig document vormt, verklaarde Hitier, dat dit plan alleen voor de oude bewindvoerders geldt. Nu de kanselier verklaart, dat Hitier niets anders kan doen dan de huidige rijksregeering, dan moet worden vastge steld, dat de rijksregeering langzamer hand begint met datgene, wat de natio- naal-socialisten reeds sedert jaren ge- eischt hebben. Wel worden de nationaal- socialistische voorstellen slechts stum perachtig toegepast. De regeering ver klaart, dat het Duitsche volk dezen win ter nog wel zal overwinnen. Het Duitsche volk zal nog meer win ters overwinnen, aangezien het het hui dige systeem zal overwinnen. Het valt echter te betwijfelen, of de partijen en menschen die er tenslotte verantwoorde lijk voor moeten worden gesteld, ook nog den volgenden winter zullen overleven. Wanneer iemand schuldig is aan de ont wikkeling, dit tot dusverre heeft plaats gevonden, dan is de eerste weg tot ver betering, het uit den weg ruimen van de schuldigen". En dan verderop heet het: „Dertien jaar lang hebben de vertegen woordigers van het huidige systeem fout op fout in de regeering gemaakt en het Duitsche volk naar den ondergang ge voerd. Wij eischen van hen niets anders, dan dat zij nu aan ons de volgende 13 jaar af staan tot een herstel van Duitschland. Wanneer zij verklaren: „Wij kunnen dat niet, wij zijn verantwoordelijk", dan zeg gen wij: Wie zijt gij dan verantwoording schuldig? Het volk misschien? Vraag het volk dan. Het zal uw vonnis uitspreken. Duitschland kan niet vrij zijn, voor het systeem overwonnen wordt, dat Duitsch- lands ineenstorting veroorzaakt heeft, éét is tijd, dat deze mannen aftreden. Zij zeggen: „Wij gaan niet". Wij antwoor den: Wij zullen jullie verwijderen, zoo waar wij hier staan. De partijtorens van Duitschland, zij mogen heeten zoo zij wil len, zullen wij neerwerpen. Wij zullen ze verwoesten en tot puin slaan en daarop den toren van het Duitsche volk opbou wen". Over Duitschlands herstelbetalingen en Frankrijks opbouwkosten is al heel wat te doen geweest en aan de hand van cijfers is aangetoond dat de opbouwkosten van Frankrijk allang door Duitschland zouden zijn betaald, waarbij dan op het JAAP SNOR Vraagt onze SCHOOLKOUSEN met dubbel gebreide knieën. ZUIDSTRAAT 19. Let op «en gelen winkel. onbillijke van verdere betaling is ge wezen. Het „Journal de Genève" behandelt in een hoofdartikel ook dit vraagstuk. Het blad komt na een voorzichtig onder zoek tot de conclusie, dat de betalingen, die Duitschland gepresteerd heeft, de Fransche opbouwkosten belangrijk te boven gaan. Er is geen twijfel, dat Duitschland een bedrag van ongeveer 135 milliard Fran sche francs voor het herstel betaald heeft. Het blad maakt geen gebruik van Duit sche cijfers, maar van die van het Insti- tute of Economics te New-York, dat komt tot het cijfer 38V2 milliard mark. Tot slot betoogt het „Journal de Ge nève": Als de herstelbetalingen werkelijk alleen maar voor den opbouw bedoeld waren en niet voor alle mogelijke andere dingen, zooals oorlogspensioenen in lan den, die daar moreel geen recht op heb ben, dan zou de opbouw van de vernielde gebieden in Frankrijk en België door de Duitsche betalingen reeds lang volledig gedekt zijn. De Engelsche regeering zet haar pogin gen om in de herstelkwestie een com promis te vinden, voort. Zij houdt vast aan de gedachte aan een verlenging van het moratorium voor de herstelschulden voor ded tijd van 1 jaar met handhaving van de regeling voor de onbeschermde betalingen. Op dit punt staat zij dus naast Frankrijk. Aan den anderen kant zoekt Londen te Parijs toeestemming voor een conferen tie, welke nog voor 1 Juli zou moeten plaats hebben en zou moeten leiden tot een regeling, welke mogelijk in de plaats zou kunnen komen van de verdragen van een verlenging voor een jaar van het moratorium. Tenslotte laten we hier nog een ver klaring volgen van Briand, aan den Pa- rijschen correspondent van de „Daily Ex press", ook over het herstelvraagstuk, en waarin Briand beweerde dat er geen ge vaar bestaat dat Frankrijk met zijn vrienden niet tot overeenstemming zou komen. Een andersgerichte politiek kan slechts tot isoleering van Frankrijk leiden. Hij geloofde niet, dat de conferentie te Lau- sanne geheel opgegeven is. Zij is slechts uitgesteld totdat tusschen de betrokken mogendheden voorloopige overeenstem ming zal zijn bereikt. De verklaringen van den Duitschen rijkskanselier, Brü- ning, hebben een goede oplossing van het schadevergoedingsvraagstuk niet on mogelijk gemaakt. Briand meende verder, dat de ontwa peningsconferentie de belangrijkste con ferentie van den nieuwen tijd en zelfs nog belangrijker dan de vredesconferentie te Versailles is, daar zij een belangrijke stap voor de afschaffing van den oorlog in de geheele wereld beteekent. Hij is er van overtuigd, dat op het oogenblik in Europa een oorlog onmogelijk is. Ook van Sowj et-Rusland is niets te vreezen, daar het evenzeer den vrede wenscht. Een nieuwe staatsgreep van de burger wachten in Oostenrijk In een oproep deelt het bestuur der Oostenrijksche sociaal-democratische partij mee, dat het betrouwbare mededeelingen heeft ontvan gen, volgens welke de burgerwachten druk bezig zijn, een nieuwen staatsgreep voor te bereiden. In verband daarmede geeft het bestuur aanwijzingen. De oproep zegt o.a.: Alle socialistische burgemeesters en bestuurders zijn ver plicht de aan den staatsgreep deelnemen de personen te ontwapenen en te arrestee ren. Zij, die trouw aan de grondwet zijn, moeten gesteund worden. Wanneer de „Schutzbond" in actie komt, moet dit lichaam de plaatselijke autoriteiten, mili tairen en gendarmerie op de hoogte stel len, dat zijn actie alleen tegen de hoog verraders gericht is. Daden van geweld tegen onschuldige burgers en boeren moeten onvoorwaardelijk vermeden wor den. In geval van een staatsgreep moeten de spoorwegbeambten het vervoer van op standelingen weigeren. Zeer gespannen toestand te Sjanghai. Japan trekt maar onverstoord verder en de toestand wordt daarom steeds critie- ker. Naar Reuter uit Nanking meldt, zal het verbreken van de diplomatieke be trekkingen tusschen China en Japan waarschijnlijk de volgende faze vormen in het geschil. Dezen maatregel heeft Eugène Tsjen voorgesteld op een vergadering van de voornaamste regeeringspersonen, waar aan ook Tsjiang Kai-sjek deelnam. Er is nog niets besloten, maar men neemt al gemeen aan, dat tot de verbreking zal worden besloten, ondanks de voorspel ling, dat dit wellicht een blokkade van de Chineesche havens door de Japanners tengevolge zal hebben. De Japanners hebben te Sjanghai Za terdag 500 manschappen, beneveps een groot aantal machine-geweren en veld geschut ontscheept, zoodat het aantal Japanners hier ter stede tot 14.000 is ge stegen. De toestand wordt zeer gespannen ge acht. De Japansche consul-generaal heeft bij de Chineesche centrale regeering gepro testeerd tegen in de Chineesche bladen gepubliceerde artikelen, die beleedigend zijn voor den Japanschen keizer. De consul eischt formeele verontschul digingen en tevens de ontbinding van de anti-Japansche bonden en vereenigingeu in China. Naar Reuter uit Nanking verneemt, hebben- de vrouwen en kinderen van de aldaar woonachtige Japanners reeds de stad verlaten. In de buurt van Nanking worden loopgraven aangelegd. Naar verluidt hebben de ongunstige berichten uit Sjanghai te New-York groote verontrusting teweeggebracht, daar er ruim 5000 Amerikanen te Sjang hai verblijf houden. De Amerikaansche regeering neeft evenwel nog niet besloten oorlogsschepen naar Sjanghai te zenden, daar zij hoopt dat de spanning spoedig zal afnemen. door de regeering kon worden onder drukt. De premier Azana heeft in de Cortes gezegd, dat hij geloofde, dat de revolu- tionnaire beweging vanuit het buiten land wordt geïnspireerd en ondersteund wordt door elementen uit den rechter- vlugel. Graaf Zubira en Urquiao, een bekend bankier te Bilbao, zijn gearresteerd, ver- ren der revolutionairen. I Te Manresa is het tot hevige botsingen tusschen opstandelingen en gendarmerie gekomen. Er zijn troepen de bergen in gestuurd om de opstandelingen in hun schuilhoeken gevangen te nemen. Caballero, de minister van arbeid, heeft Vrijdag verklaard, dat de revoultionnaire beweging in Catalonië, de algemeene sta- kig in Malaga en de stakig in de bouw bedrijven 'te Madrid slechts het voorspel vormen van een groote uitbarsting, die voor Maandag is voorgenomen. De mi nister was echter van meening, dat de revolutionnaire beweging gemakkelijk Staking te Barcelona. Naar Reuter verneemt, hebben de radicale vakbonden te Barcelona de aan-, gekondigde staking thans ten uitvoer ge bracht. Het tram-, autobus- en taxiver- keer staat geheel stil en op straat is bijna geen mensch te bekennen. Daar de arbei ders, welke niet tot deze bonden behoo- ren, weigerden het werk neer te leggen, kan de arbeid gedeeltelijk worden voort gezet. Troepen op de strategische pun ten van Sevilla. Te Sevilla zijn, daar onlusten verwacht worden, alle strategische punten der stad door troepen bezet. Vliegtuigen, bewa pend met machinegeweren, kruisen boven de stad. Tot nu toe zijn 40 communisten en syndicalisten gearresteerd. Te La Coruna hebben de arbeiders be sloten den arbeid te hervatten; de toe stand begint weer normaal te worden. Nieuwe botsingen. Te Bombay zijn twee politieposten door oöngresaanhangers bestormd en in brand gestoken. Te Gagannahpur bestormden de vrijwilligers een politiepost, waren huizen en winkels, die Engelsche goede ren verkochten. De politie heeft op de menigte geschoten, een man werd gedood, verscheidene gewond. Het aantal veroordeelden. Naar Reuter uit Bombay meldt, schat men het totale aantal congressisten in ge heel Britsch-lndië, die veroordeeld zijn wegens ongehoorzaamheid aan de burger lijke overheid sinds de hervatting van deze ongehoorzaamheid op 2000. Het meerendeel van de leiders, ten getale van 265, bevindt zich onder de aangehoude nen. Er is nog geenerlei aanwijzing voor het ophouden der beweging, ofschoon de regeering deze wel meester schijnt te zijn en er vérmoedelijk nog strengere maatregelen te wachten zijn. In de Noorwestelijke grensstreken zijn bij de 5000 roodhemden veroordeeld wegens verschillende overtredingen. Voorts meldt Reuter uit Bombay, dat de veldtocht van de congressisten tegen den uitvoer van goud inderdaad invloed op dezen uitvoer schijnt te hebben. Het stoomschip „Raupura", dat Zaterdag vertrokken is, had 40 pet. minder goud in zijn lading dan bij de verscheping van de vorige week het geval was geweest. Tegenwerking van de Indische Kamers van Koophandel. Het bestuur van het verbond van In dische Kamers van Koophandel, die als het ware alle belangrijke Indische ver- eenigingen van handeldrijvenden omvat, ten getale van 50, heeft besloten geen deel te nemen aan de werkzaamheden van de commissie, die de Britsch-Indische conferentie heeft ingesteld tot verder on derzoek van de constitutioneele vraag stukken. II. Wat de Volkenbond ter voor bereiding reeds deed. De artikelen 8 en 9 van het Grondver- drag zijn die, welke de voornaamste ver plichten van de leden terzake van ver mindering van bewapeningen vastleggen. Zij erkennen daarin, dat de instandhou ding van den vrede de vermindering eischt van de nationale bewapeningen tot het minimum, vereenigbaar met de natio nale veiligheid en met het afdwingen Boor middel van gemeenschappelijke actie van de internationale verplichtingen, waarbij natuurlijk in het bijzonder die zijn be doeld, welke met het lidmaatschap van den Bond verband houden. Op den Raad legt dit artikel de verplichting om plan nen voor deze vermindering voor te be reiden, welke plannen met de aardrijks kundige ligging en de bijzondere omstan digheden van eiken Staat rekening heb ben te houden en tenminste eens in de tien jaren opnieuw overwogen en zoo noodig herzien dienen te worden. Art. 8 verplicht den Raad voorts tot het treffen van maatregelen, geschikt om de nadee- lige gevolgen te voorkomen van de ver vaardiging van munitie en oorlogsmate riaal door particulieren. Het verplicht anderzijds de leden van den Bond om elkander wederkeerig op de meest open en volledige wijze alle inlichtingen te verstrekken betreffende de schaal hun ner bewapening, hun militaire program ma's te land, ter zee en in de lucht en den toestand van alle die industrieën, welke aan oorlogsdoeleinden kunnen wor den dienstbaar gemaakt. Art. 9 houdt slechts de bepaling in, dat een permanen te Commissie zal worden gevormd, be staande uit militair deskundigen teneinde den Raad en den Bond voorlichting te geven omtrent alle punten, die de uit voering van artikel 8 met zich brengt. Deze Commissie, bestaande uit drie des kundigen, resp. op militair-, maritiem- en luchtvaartgebied van de leden van den Raad, is reeds in 1920 ingesteld; heeft adviezen gegeven, in het bijzonder ook bij de toetreding van nieuwe leden, doch heeft eenigszins de ruimer taak, haar toegedacht, slechts zeer ten deele ten uit voer gelegd. Het Grondverdrag van den Volken bond vormt het eerste hoofdstuk van het Verdrag van Versailles en die, welke daarna te St. Germain met Oostenrijk, te Neuilly met Bulgarije en te Trianon met Hongarije zijn gesloten. Andere deelen van deze Vredesverdragen hebben be trekking op de sterke vermindering van bewapeningen, die aan de overwonnen Staten is opgelegd. Hoofdstuk V van Versailles bindt de Duitsche bewapening aan zeer strenge regelen; het leger is teruggebracht tot een beroepsleger van 100.000 man; de vloot is beperkt en mag geen onderzeebooten tellen, terwijl ook ten aanzien van de militaire luchtvaart strenge voorschriften zijn gesteld. Alle deze verplichtingen werden gemotiveerd door het inleidend artikel van het betref fend hoofdstuk, bevattende deze verkla ring: „Teneinde het begin van een alge meene beperking van de bewapeningen van alle volkeren mogelijk te maken, ver bindt Duitschland zich de militaire be«; palingen ter land, ter zee en in de lucht, die hieronder volgen, stipt na te komen; Eenzelfde verklaring komt voor in de andere genoemde Vredesverdragen, zoo dat een algemeen verband tusschen oven winnaars en overwonnenen is gelegd op dit punt. Dit is van de zijde van de Ge allieerden bij de wisseling van nota's ter Vredesconferentie te Versailles erkend, en ook het slotprotocol van de conferentie van Locarno duidt in deze richting. Steeds sterker zijn de stemmen geworden niet slechts in Duitschland, maar ook daarbuiten, van degenen, die erop wijzen, dat de overwinnaars, die een dergelijke vermindering aan de overwonnenen heb ben opgelegd en op de uitvoering dier vermindering een streng toezicht hebben gehouden, zich eigenlijk aan woordbreuk schuldig maken, indien zij hen niet op. dezen weg volgen. Het is in verband daarmede, dat de Duitsche tegenstand tegen verschillende artikelen van het ont werpverdrag, dat basis voor de Ontwape ningsconferentie zal zijn, moet worden bezien. En eveneens is Duitschland's tegenstand tegen art. 53 van het ontwerp verdrag verklaarbaar voor ieder, die het Verdrag van Versailles kent. Dit artikel toch schrijft voor, dat het eventueel door de Ontwapeningsconferentie te sluiten verdrag geen inbreuk maakt op de be palingen van vroegere verdragen, waar bij bepaalde partijen beperking harer bewapeningen hebben aanvaard. Duitsch land ziet hierin, gedeeltelijk terecht, ge deeltelijk ten onrechte, een bevestiging van de verplichtingen van Versailles, tegen welk het geen bezwaren in het mid den wil brengen, mits deze niet meer het eenzijdig karakter behouden, dat zij tot dusver hebben gedragen. Op welke wijze heeft de Volkenbond nu getracht art. 8, dat een der belangrijkste is van het Grondverdrag, tot uitvoering te brengen. Niettegenstaande zoowel de in 1920 nog in volle functie zijnde Opper ste Raad der Geallieerden te Parijs als de financieele conferentie van Brussel uit economische overwegingen op een spoe dige ontwapeningsactie aandrong, stelden de Geallieerden aanvankelijk de bespre kingen omtrent ontwapening afhankelijk van de nakoming van het Vredesverdrag door Duitschland. Niet dan met groote moeite werd verkregen, dat naast de Commissie van deskundigen, in art. 9 be doeld, en uitsluitend uit militairen be staande, een tweede, de z.g.n. Tijdelijke Gemengde Commissie zou worden in het op geregelde tijden, en neem zoo noodig avonds een Poster's Maagpil. De ontlasting geschiedt dan volkomen normaal en zonder krampen. f 0.65 pet flacon. door K. R. G. BROWNE. 80) „Zool" zeide Fanshawe-Smith peinzend. „Daar doe je een goed werk aan. Maar is het ook Carmencita's tante? Ik bedoel het klinkt een beetje zonderling. Hij zweeg omdat Carmencita hem op dat oogenblik hem den rug toekeerde en het woord tot George richtte. „Ik ga naar binnen en ik ga wat lig gen. Ik voel hoofdpijn opkomen." „Nietelingen en Hoe ze Klein te Krij gen", zei FanshaweSmith in een ter zijde. „Ga je gang, Carmencita. Een kopje lekkere warme thee en een uurtje rust en je bent weer heelemaal opgeknapt. Wat ik zeggen wou.... de meneer van deze uitspanning vertelde me zooeven, dat we vannacht hier blijven. Ik vind het puik. Zoo'n schiderachtig dorpje en zoo'n mooie rustige streek! Maar wat ik minder puik vind." ging het opeens op vaderlijk verwijtenden toon voort, „is dat jullie alle beschikbare ruimte hier in besag genomoen hebt. Nu moeten de tweeling Byng zich met een zolderkamer tje tevreden stellen en ik ben ergens hier lil de buurt ingekwartierd. Mijn vriend Balitho zegt, dat mijn hospita-in-spe den fraaien naam van Turue draagt, dat ze ongeveer evenveel weegt als het stad huis in Yeobury en dat ze een handels reiziger omver kan praten. Ik heb nog niet het genoegen gehad, maar. Hij zweeg, één oogenblik van de wijs gebracht door een gesmoord gegorgel, dat uit de keel van George leek te komen. „Bedoel je...." bracht George er ein delijk met moeite uit, „dat je daar inge kwartierd bent?" De vraag ging verge zeld van een gebaar in de richting van het huisje van Mrs. Turlte. „Zoo is 't, vriend Carr. Ik ben met je eens dat het niet de Ritz is, maar wij, samenzweerders, moeten ons op onzen tijd kunen behelpen. Wat ik zeggen wou ben ik misschien jullie gast aan het diner?.... Niet? Jammer, maar ik ver wachtte niet anders. Dan maar encanail- leeren met de Byngs.'t vervelende is, dat ik al hun moppen ken. En nu wip ik eerst even over naar Mrs. Hoe-heet-ze- ook-weer, om poolshoogte te nemen en mijn ooren van het overtollige stof te ontdoen. As jullie me noodig mochten hebben, roepen julie maar even." Hij nam zijn hoed af, knikte het trio vriendschappelijk toe en wandelde, flui tend tusschen zijn tanden door, weg. Car mencita en haar Cavaliers zagen hem het keine witte hekje van Mrs. Turtle open doen, het pad langs loopen, op de deus koppen en verdwijnen. Dan keerden ze zich om en keken elkaar met overblufte gezichten aan. „Gom!" zei Mr. Todd zwakjes. „En wat nu?" zei Carmencita. George was de eenige, die met een voorstel voor den dag kwam. „Ga mee naar binnen," zei hij, „vóór alles moeten wij wat te drinken zien te krijgen!" HOOFDSTUK XI. In een nieuwe functie. Het „diner" of liever de on-appetite- lijke maaltijd, die in een uitspanning voor middageten doorgaat was afge- loopen. Op de houten bank, die den gevel van het Wapen van Croyde versierde, met een tafeltje, waarop twee potten schuimend bier stonden, voor hen, zaten Carmencita, Mr. Todd en George. Door het open raam schuin achter hen kwa men de geluiden van een algemeen ge sprek, waarbij de schorre stemmen van de Gebroeders Byng, die aan 't „aanpap pen" waren, met de inboorlingen van Quantock Royal, den boventoon voerden. In het zachte licht van den warmen zo meravond zag het dorpje met zijn stille huisjes er schilderachtig en vredig uit. In de harten van Carmencita en haar beide metgezellen heerschte echter het tegendeel van vrede. „Ik wordt gewoonweg woedend", zei Carmencita na een lange en drukkende stilte opeens, „als ik eraan denk, dat mijn juweelen op het oogenblik in het bed van Smith liggen." Mr. Todd ging zich te buiten aan een grinnik. „Hij is waarschijnlijk de eerste snuiter, die zijn voeten warmt aan iets, dat vijftig duizend dollar waard is. Maar hoe krij gen we ze bij hem vandaan?" George dronk diep in gedachten zijn glas bier voor de helft leeg, stak een sigaret op en blies een langen sliert rook de stille lucht in. ,,'t Is een malle boel," zei hij, „of eigen lijk niet mal, maar verduiveld irriteerend. Onze eenige troost is het weten, dat noch Smith, noch Mrs. Turtle er eenig idee van heeft, dat de steenen in de kruik zitten." „Ja," stemde Mr. Todd in. „Als die dikke dame ze gevonden had, wist het heele dorp het binnen de vijf minuten en als Smith ze gevonden had, zou hü niet zoo armoeiig om ons heen hangen." „Mr. Smith weet niet waar hü zich aan te houden heeft," zei Carmencita. „Maar wat hebben we daaraan? Over een paar uur gaat hij met mijn juweelen naar bed. Op het oogenblik weet hij dat nog niet, maar 't zou mij niet verwonderen als hij vóór morgen erachter kwam. En als hij er niet achter komt, komt Mrs. Turle erachter als ze 't ding leeggooit.We mo gen de Voorzieningheid wel op onze knieën danken, dat ze ze niet gevonden heeft, toen ze 't heete water er in gooide". „Alles, wat de geachte spreekster aan voert," zei George, „is niet alleen zeer waar, maar onderstreept tevens de nood- zaak om den buiten onverwijld terug tej gaan halen." „Hetgeen ook ongetwijfeld zeer waar is. Maar hoe wil je 't aanleggen? Als we zonder politie-agent dat witte hek inko men, loop je de kans, dat ze ons met heet water 'of zoo iets dergelijks bewer ken gaat," George zuchtte en staarde met ge- fronste wenkbrauwen de dorpstraat af. Het ongelukkige figuur, dat hij als di plomaat geslagen had eerst met Fans- hawe-Smith in de Unus Club en geen half uur geleden met Mrs. Turtle stak hem nog zóó, dat liii met het meeste ge noegen de grootste Don Quichotterie uit gehaald zou hebben om zijn gekwetst ge voel van eigenwaarde te balsemen en Carmencita van de overtuiging die ze wel niet uitsprak maar die ze ten op zichte van hem moest hebben af te helpen, dat hij als dolende ridder of eigenlijk beter redder in den nood eigen lijk geen knip voor zijn neus waard was. Maar al pijnigde hij zijn hersenen tot de ongewone inspanning hem hoofdpijn be zorgde, er kwam geen enkel plan bij hem op. Bü de gedachte, om voor den twee den keer met Mrs. den strijd aan te bin den, voelde hij zqn knieën al knikken; en ondertusschen werd het later en later. Met een half gesmoorden uitroep ging hij rechtop zitten. „Verduiveld!" zei hij. „Kijk wat daar aankomt." „Waar?" informeerde mr. Todd. „Daar! Mrs. Turtle! Ze gaat uit." Dit geschiedde inderdaad. Als een galei onder volle zeilen kwam de pootige ge stalte van Smith's hospita het pad naar de straat af. Zonder één blik in hun rich- tng sloot ze het hek zorgvuldig achter zich dicht de dorpsstraat in de richting van de kerk in. „Verduiveld," zei George voor den tweeden keer. „En waar is Smith nou?" „In de koffiekamer," gaf Mr. Todd ten antwoord. „Ik ben 'em een kwartier tje geleden in de gang tegengekomen en toen heeft-ie me verteld, dattie een paar brieven most schrijven. Maar as je 't m n vraagt, zie-ie daar om een oogje op ons te houen.Was je wat van plan, jong?" „Ja, om een kleine personificatie van Mr. Charles Peance te zien te geven," zei George, terwijl hij opstond. „Moritarus te saluto, of hoe die fraaie woorden ook mogen zqn. Ik kom gauw terug." „Bravo, George," zei Carmencita. „Dat is moedig bedacht. Als je even wacht, ga ik mee. „Dank-je wel. Dit voorzichtige soort inbreken moet je alleen doen. Jullie blijven rustig hier en terwijl ik weg ben, bedenken jullie een alibi." „Pas op, dat je niet gezien wordt!" ried Mr. Todd. „Daar zorg ik wel voor," gaf George lachend ten antwoord.de gedachte, dat hij nu tenminste iets doen ging had hem opeens uit zijn depressie ge haald. „Avonturen van Sluipvoet, Inbre ker. Eerste deel: „In het Geheimzinnige Huis". Tot straks!" Hij slenterde met zijn handen in zijn zakken voort tot een hoek van den gevel hem, wat de „koffie"-kamer betrof, aan het gezicht onttrok. Dan spurtte hij weg en stond, na een half dozqn passen, die een athleet op de honderd meter eer aan gedaan zouden hebben, voor het bewuste witte hekje. Geen vijf seconden daarna draaide hij voorzichtig aan den ring, die den grendel uit de klink moest lichten. Zooals hij gedacht had, was de deui niet gesloten. Na even pauseeren om een aanvechting om in een jubelzang las te barsten te onderdrukken, deed hij haar zoo zachtjes mogelijk open, wrong zich door den kier heen, deed de deur weer dicht, sloop op z'n teenen de miniatuur gang door en zette zijn eenen voet op de onderste tree van de trap. Welke daad samenviel met het hooren van een stem ergens achter hem, die zei: „Hallo!" (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 1