Lakken of Spuiten van Uw auto is JU LIANADORP CALLANTSOOG. ■t ZAND. ANNA PAULOWNA. JULIANADORP. UW ADRES voor het laten Speciaal ingericht voor spuitwerk. Ie klas werk tegen CONCURREERENDEN PRIJS. WIERINGEN. TEXEL. i zien bereid verklaard als huur.voor het nieuwe gebouwtje jaarlijks te betalen een bedrag van 150, terwijl zij er voorts na tuurlijk voor zal zorg dragen, dat gedu rende het badseizoen een Roode Kruis post in het gebouw aanwezig zal zijn. Om ce exploitatiekosten van een der gelijk gebouwtje beter te kunnen dekken, is de N.V. Zeebad Huisduinen bereid de ruimte, die niet in gebruik zal worden ge nomen door het Roode Kruis, te exploi- teeren als pension. Zij wil daarvoor een huurprijs betalen van 250 per jaar, ter wijl zij bovendien een bedrag van 100 BOUWVERGUNNING. Door B. en W. dezer gemeente is de volgende bouwvergunning verleend, n.1. aan den heer P. J. Kruisveld voor een woonhuis met schuur. De reparatie der beruchte vlotbrug alhier is door Waterstaat opgedragen In dezen dienst werd de heer Deen mede nog toegesproken door de heeren T. Timmerman namens de Evangelisatie en R. C. Franck, Evangelist, namens «Land in Zicht" terwijl Dr. Mudde nog sprak namens den ring Stadskanaal van het N.J.V. waar de heer Deen 6 jaar heeft gearbeid. Bjj beide diensten was van waardeering zouden worden ge sproken, welke een wijle de herinnering aan den heer Zomerdijk opriepen. Na een woord van welkom gesproken te hebben, sprak de heer J. J. Tijsen een rede uit, waaraan het volgende ont leend is: Hij wees er op, dat de overledene met neen gearueiu. di ueiue wwi x - het; gebouw gehee". bezet met belang- b.rt en «le per .jaar beschikbaar snelt ten behoeve vaa|aan den aannemer C.Kooyman, te ifar oe afdeeling van het Roode Kruis voor de J exploitatie van het geheele gebouw. De stichting van het gebouwtje, waar voor het plan is ontworpen door den di recteur van gemeentewerken, is gedacht op een terrein, liggende aan den Zeeweg, ten oosten van den kustwachtopstand, en in eigendom toebehoorenüe aan den Staat. i lingen. Hedenavond zal door den heer Arie Slijkerman in het café van den heer de Wit, alhier, een simultaan dansseance wor den gehouden, Het pluimveehouders-, fokkers- en Met ce stichting van het gebouwtje zal kooikersbediijf van den heer D. Korver, een uitgave gemoeid, zijn van 4900.—, j in den Kooy van Balver, is door vertrek waarbij nog komt een bedrag van 600 van Korver naar Texel overgegaan aan toe- J- de Wit Ad.z. Als eerste voorboden van de reeds weer voor den aanleg van twee gedeelten gan^sweg naar het gebouwtje. Rente en onderhoudskosten van het ge-1 ^,s ee/8? v"ur"ulJ fl „a rppfIfi hii 71 ïiion Sz. ,T naderende lente kan men thans reeds by bouwt.ie zullen door de hoogergenoemöe d h T }1|hipr PPn schaaD met 2 bijdragen wel gedekt worden. Hierom en 1 de,i heer L" aimer' ee P mede, omdat met de totstandkoming het algemeen belang ten zeerste zal worden den heer L., alhier, een schaap j lammertjes in de weide zien loopen. De door den aannemer P. Tuin, alhier, gediend, steden wy u voor ons te mach- gemaakte nieuwe betonbrug over de Vliet 4.4 ...4 'in den Rijksweg bij Café Schrieken nadert thans aardig zijn voltooing. Men is thans bezig het wegdek op den brug door te trekken en men deelde ons mede, dat met een 10 12 dagen de brug wel voor het verkeer kan worden opengesteld. UITVOERING „THE SINGING BOYS". De vereeniging „The singing boys", tigen tot uitvoering van het werk en te besluiten tot het verhuren van het ge bouw als bovenomschreven. Verkoop en erfpacht. B. en W. stellen voor ondershands te verkoopen aan J. Boosman en mevr. M. L. van Leeuwen, geb. Hetterschij, te Den Helder, een stuk grond aan den Singel, groot 195 M2. en 200 M2., voor den bouw van elk een woonhuis. Koopprijs f 10.en 4.per M2 Verder stellen B. en hoeve van den bouw van 4 woonhuizen in erfpacht uit te geven aan F. C. Heijl- man, te Bad Honnef a. Rh., een terrein aan den Singel, groot 670 M2. Canon 70 en 50 cent. Ten behoeve van den bouw van 3 woonhuizen aan W. A. Ran, en N. Schutte alhier, terrein aan den Singel groot 530 M2. Canon 70 en 25 cent. WAARSCHUWING. Naar aanleiding van ingekomen klach ten over handelingen van personeel der Centrale Handelsbank, gevestigd Malie straat no. 21 te Utrecht, geeft de Hoofd commissaris van Politie te Utrecht in overweging om, alvorens met deze bank Over in relatie te treden, inlichtingen omtrent hare wijze van werken in te winnen bij de afdeeling Centrale Recherche zijner administratie. EEN AANRIJDING. W. voor ten be- onderafdeeling van de Mariacongregatie, gaf Zondag een uitvoering voor ouders en genoodigden. I Misschien zouden we beter kunnen spreken van een gezelligen avond, met een bont programma, zooals ook gegeven werd ten bate van „Herwonnen Levens kracht". Pastoor van der Eem heette allen wel kom. Hij was verheugd zooveel ouders te zien. De congregatie, zoo zeide spr., is een vereeniging voor jongelingen, die reeds op eigen beenen moeten staan. De steun der ouders kan echter niet gemist worden. Spr. besloot met een opwekking aan de introducé's om zich na dezen avond nauwer aaneen te sluiten en lid te worden van de congregatie. Hierna traden „The singing boys" op. het geheel genomen, zoowel wat muziek als spel betreft, ging het het clubje beter af dan den vorigen keer. Het was een succesvolle avond voor hen. Het luide applaus en vaak schaterend gelach bewees dat het gebodene naar den smaak van het publiek was. Pastoor van der Eem dankte aan het slot van den avond de aanwezigen voor de belangstelling en sprak de hoop uit, allen bij een volgende gelegenheid weer terug te zien. Een gezellig bal hield velen nog langen stellenden. „J. V. 0."-BERICHTEN. Voor de leden: Donderdag half acht meisjeszanggroep Oosterland; Vrijdag half acht gymnastiek nieuwe school H'hoef; Zondagmiddag drie uur bijeen komst in de Vonk; o.m. vervolg behan deling „Uit de jeugdbeweging" en too- neelrepetitie, verder gewone samenkomst. De propaganda-avond is thans definitief bepaald op 20 (niet 27) Februari a.s. Voor de adspiranten: groepen II en III gewone weekbijeenkomsten; (groep I heeft tot nader bericht geen bijeenkom sten); Vrijdag half acht voor allen gym nastiek; Zondagmiddag half drie bijeen komst in de Vonk. Liedjesschriften meenemen. RIJKSDIENST ZUIDERZEESTEUNWET. De nieuw ingestelde Rijksdienst voor de uitvoering der Zuiderzeesteunwet is gevestigd te Amsterdam, Rokin 149, tele foon 82783. De directeur van den dienst is daar voortaan voor belanghebbenden te spreken des Maandags van lO'/z uur v.m. tot 12'/2 uur n.m. en des Donderdags van 2 uur tot 4 uur n.m. KEURMEESTER ZEEGRAS. Voor de betrekking van keurmeester der gemeentelijke zeegrasexploitatie heeft zich een aantal van 28 sollicitanten aan gemeld. WATERLEIDING. Enkele bewoners van het Lage pad te gestreden en onafgebroken zijn uiterste krachten heeft ingespannen om het vis- schersfonds een nuttige en krachtige vereeniging te doen worden en blijven, niet alleen voor de visschers zelf, doch ook en niet minder voor de vissciiers- weduwen en weezen. Niet alleen dat hij als voorzitter van dit fonds een haast onmisbaar persoon was, doch wij mogen ook niet uit het oog verliezen dat hij als keurmeester der zeegrasexploitatie wist recht te houden wat zoo moeilijk recht te houden was. Hoe goed herinneren wij ons allen nog hoe hij bij de vlootrevue, welke by Am sterdam werd gehouden, trosch was op onze mooie Wieringer vissshersvloot. U heeft mij geroepen zijn plaats in te nemen, en ik heb mij deze roeping laten welgevallen, alhoewel het voor mij een hoogst moeilijke zaak is. Ik beloof U, dat ik mijn uiterste best zal doen om in de voetsporen van onzen zoo beminde voorganger te treden, al hoewel ik moet bekennen, dat het mij zwaar zal vallen, omreden zijn gangen hoogst moeilijk waren. Ik vertrouw echter op Uw aller mede werking, zooals mijn voorganger deze ook steeds van U allen heeft genoten. Dat hij ruste in vrede, is zeker wel ons aller hartewensch! Na deze rede, welke onder doodsche stilte werd aangehoord, las de secretaris, de heer S. P. de Vries, de notulen van de vorige vergadering, welke onder dank zegging werden goedgekeurd. een beetje goeden wil zou dit terrein hier wel dienstbaar gemaakt kunnen wordei Spr. is hier over ook wezen spreken bij de M.U.Z., doch daar was men aan het verkeerde adres, wij moesten zijn bij de Zuiderzeewerken in Den Haag waar spr. persoonlijk heen is geweest. En hier verwees meen ons naar den Minister van Waterstaat. In den eersten tijd schynt er echter geen kans op te zijn dat dit terrein vry komt. Bovendien gaf men als bezwaar aan dat het terrein te laag was. De firma is echter bereid dit voor eigen rekening op te hoogen, zoodat dit bezwaar is ondervangen. Spr. is echter een keer of drie bij den Burgemeester hierover wezen spreken, doclf had een slechte ontvangst en zal dan ook niet meer heen gaan Burgerlijke Stand van Texel van 2825 Januari. OVERLEDEN: Jan Brouwer, 62 j., geh. met Aafje Daalder. PROTESTVERGADERING TEGEN HET WETSONTWERP MINISTER TERPSTRA. Ingekomen stukken. Ingekomen is een schrijven van de Westerland" liebben a'an" het^l^meente- visscbersvereeniging D.E.T.V., waarin bestuur verzocht ook daar waterleiding ^™eld 2? gadering, behelzende dat een verzoek zal worden gedaan om alle aangevoerde visch in de haven van Den Oever voortaan over de afslag te doen verkoopen. De heer L. de Jong zegt, dat het voor de zomerkruikelaars een moeilijk geval vereeniging van ^uiderzee-perso- d di tjid V narhts neel „T.O.V." heeft Zaterdagavond haar ^Xgens heel vroeï b nnenkomen ingehouden, in d= Concertzaal „Con-ITzISn moeïeT wachten We zullen maar direct met de deur in huis vallen, het was een knalfuif, een! 1 aangevoerd, dat deze bezwaren op te lossen zijn. aangezien het een algemeen te doen aanleggen. Hippolytushoef. 0 TWEEDE „T. O. V."-FUIF. De vereeniging van Zuiderzee-perso- avond van jool Een prima orkest, een dito gezelschap voor het Cabaret. Van de versiering was zeer veel werk gemaakt en de Commissie, die hier spe visschersbelang is. Besloten wordt om pogingen in het werk te stellen, bij de betrokken autori- ciaal voor was benoemd, heeft er menig i dezo maa^reSel doorgevoerd te Anrvmlimpntifi vnnr in nntvanerst mnatpn K11J»en. Zaterdagmiddag ongeveer half één reed een motorrijder in de Walvischstraat en wilde de Laan inrijden. Van den kant van de Dijkstraat nadere een luxe auto, waar mede de motor in aanrijding kwam. De duopassagier werd over de auto ge- bijeen, slingerd, terwijl de bestuurder onder het rijwiel kwam te liggen. Door spoedig stoppen van den chauf feur werden er geen verdere onheilen aangericht, dan dat de motor verbogen en beschadigd werd. Door het teveel links rijden van twee fietsers had Zaterdag een aanrijding plaats op den hoek KoningstraatSpoor straat. Een der fietsen werd ernstig be schadigd. Verder liep het ook dit keer weer goed af. BEGIN VAN BRAND. Gistermorgen, pl.m. 9.30 u., brak bjj de firma Verfaille, Spoorstraat, in een ge bouwtje dat zich achter zijn sigarenop- slagplaats bevindt, brand uit. Doordat hoogstwaarschijnlijk bij het uithalen van de kachel zich daarin nog eenige bran dende stukken bevonden, ontstond dit brandje, dat echter spoedig met een paar emmers water gebluscht kon worden. De schade heeft zich hierdoor beperkt tot eenige kisten, een vloerkleed en eenige andere zaakjes. Wanneer de brand vijf minuten later ontdekt was, zoo vertelde ons de meesterknecht, was waarschijnlijk het geheele perceel uitgebrand, daar het pakhuis uitsluitend brandbare stoffen be vatte. Door den heer J. de Graaf, aannemer alhier, zal op een perceel grond, gelegen aan de Parkstraat, een drietal woningen gebouwd worden. De Vereeniging „Julianadorp Vooruit" heeft op Vrijdag 29 Jan. a.s. een vergade ring georganiseerd in het cafe „Prins Hendrik" van den heer A. Kossen, waar als spreker zal optreden Ds. P. J. Smidts, Doopsgezind predikant te Den Helder, met als onderwerp „Het Oorlogsvraag- stuk'De toegang tot deze vergadering is vry voor alle personen boven de 18 jaar. POLITIE. Gevonden: een portemonnaie, een huissleutel en een melkbus. complimentje voor in ontvangst moeten nemen, wat ten volle verdiend was, want hier was werkelijk iets smaakvols bereikt. Een ceremoniemeester, die, wjj schreven dit reeds eerder, behalve ingenieur, nog. .AOOiCi - tnnr „..„o--,, vele diverse kwaliteiten in zich vereenigt.L 4423.15, uitgaven f 29o.56, saldo fll2S.59. Rekening en verantwoording. De ontvangsten hebben bedragen Doch laten wij volgens het program vertellen, of liever eerst van het program. Bij den ingang der zaal stonden eenige Hiervan werd uitgetrokken voor het weduwen- en weezenfonds 2/3, d.i. f 752.39, 1/3 voor de ouden van dagen, d.i. f 376-28. Aan kapitaal en geldswaardige papieren programma ten verkoop aanboden.Typo- grafisch was dit reeds al een keurig stuk Uitgekeerd werd aan weduwen en wee- f wpTpTpr'wïi'l rifi nHtaïiekfi nmsfaffteëke- izen f 62L Aan ouden van da£en f 1054- werk, terwyl de artistieke omslagteette Jn totaal werd dgn uitgekeerd 1675 Beleefd aanbevelend. R.-K. VOLKSBOND. De R.-K. Volksbond heeft tegen 31 Jan. een feestavond georganiseerd, welke ge houden zal worden in de zaal van den heer W. Kossen en waaraan de tooneel- vereeniging „Concordia" haar medewer king zal verleenen. O.a. wordt opgevoerd een klacht in twee bedrijven „Het rare kosthuis". AANBESTEDING. Vanwege het Departement van Defensie te Den Haag is j.1. Vrijdag aanbesteed: het bouwen van verdedigingswerken, als gevolg van de afsluiting der Zuiderzee, n.1. het zesde gedeelte en wel het leveren van ijzerwerk als kozijnen, deuren, hek ken enz. Laagste inschrijfster was de N.V. Machinefabriek firma Thole te En schede, voor f 74.000. De dienstplichtige der lichting 1932 C. N. Keijzer, is bij ministerieele be schikking voor een jaar vrijgesteld we gens kostwinnerschap. AUTOBUSDIENSTEN. Door de firma H. J. en H. Naastepad te Anna-Paulowna is concessie aange vraagd voor uitbreiding van de autobus dienst Den Helder—Den Oever over den afsluitdijk naar Harlingen. GEWETENSGELD. Sedert het vorig bericht is wederom gewetensgeld gestort ten bate van de gemeente Wieringen, tot een bedrag van f 95.-. DE EERSTE AUTOMAAT. De heer His Wilms is voornemens om voor zijn winkel aan het Kerkplein een automaat voor rookartikelen te plaatsen. Dit zal voor Wieringen een eersteling zijn. TIJDELIJK ONDERWIJZER. In verband met de ziekte van den heer L. Spaander, is tot tijdelijk onderwijzer aan de O. L. school te Oosterland aan gesteld de heer W. Thomassen, van Amsterdam. BEVESTIGING. In het Kerkgebouw „Reoboth" van Ver. tot Evangelisatie der Ned. Herv. Kerk werd j.1. Zondagmorgen in zijn ambt als Evangelist-voorganger, door Dr. Th. J. Mudde van Brummen beves tigd de heer O. Deen, overgekomen van Stadskanaal. Dr. Mudde sprak naar aan leiding van 2 Kor. 12:9 „Mijne genade is u genoeg". Des nam. deed de heer Deen zijn intrede en sprak naar aanlei ding van 1 Kor. 2:2. ning in tweekleurendruk door een zeer goeden teekenaar was vervaardigd, even-1,dt„XraHht v«n eens was het met de photo-pagina gesteld, die als inlegblad bij het boekje behoorde. Voor insiders was dit van meer waarde om dat één en ander betrekking had, op de verschillende voorvallen, die er op er dan ook mei nicui neuii guun. Spr. zou gaarne wenschen dat het visschersfonds zich er voorspande. In Harlingen zit men ook niet stil. De voorzitter zegt dat er in den raad ook even over is gesproken. En geheel af wijzend is er nog niet op beschikt. Van verschillende zijde wordt er op aangedrongen dat men moet trachten dit bedrijf naar Wieringen te krijgen. Besloten wordt dat het visschersfonds de noodige stappen zal doen. De heer S. Wagenaar zegt dat hem ter oore is gekomen dat men ook om grond is geweest voor een rookery in de z.g. Noorderkuilen. De Voorzitter zegt hierover niets ver nomen te hebben. Bovendien zijn de noorderkuilen ten eenenmale ongeschikt en zal de gezondheidscommissie ernstige bezwaren maken. De heer S. Wagemaker zegt naar aan leiding van het besluit betreffende alle visch over den afslag, dat de motorvis- schers ook om medewerking is verzocht. Het is spr. echter bekend dat een brief naar D. E. T. V. is verzonden, dat mede werking wordt toegezegd, doch onder het j beding dat men de vrijheid heeft om zijn waren op te lossen aan den Oever en naar elders eventueel te vervoeren. De Voorzitter zegt dat men er dan niet aan behoeft te beginnen, want wat de heer Wagemaker wenscht, wil men gerust de wereld uit hebben. De bedoeling is, dat alle visch via de afslag wordt verkocht, en krijgt men dan niet voldoende, dan kan men ze zelf op houden en zijn de kosten nog niet hoog. Daarna kan men ze naar elders vervoeren. De heer S. Bakker vraagt eenige in lichtingen omtrent uitkeering aan ouden van dagen, hetgeen afdoende wordt be antwoord. De heer G. Smit vraagt of bij de M.U.Z. niet verzocht kan worden of de misthoorn Zaterdagsmiddags ook kan gaan. Zal worden gevraagd. Hierop sluit de Voorzitter de vergade ring met een bijzonder woord van dank aan de pers, welke steeds uitvoerige ver slagen maakt v/d. visschersvergaderingen. Den Oever. ZUIDERZEEWERKEN. Aan de N.V. Electrotechnische Industrie v/h. Willem Smit Co. te Slikkerveer is door den dienst der Zuiderzeewerken opgedragen het leveren en geheel be drijfsklaar opstellen van de electrische kracht- en lichtinstallaties voor desluis- complexen nabij den Oever en op het Door de secretaris werd hierop verslag Kornwerderzand, een en ander behoorende de vischafslag. Aange voerd werden 9158 H.L. kruikels, 3236 H.L. wulken, 8472 st. oesters en 5924 pond bot. De totale omzet heeft bedragen een ^0twerk,W dVzffi^ëwirkeS „„4nioatc fonds 1 is 1247.88. Aan watergeld n zijn, natuurlijk plaats hebben 7o Ir. Ringeling welke als voorzitter van no T.O.V.jde avond met een korte rede opende ^onds 269.2!3. De uitgaven hebben be- - F dragen f 1269.76. Nadeelig saldo f 0.48. Beide verslagen worden onder dank zegging goedgekeurd. f 21.40. In watergeld is totaal dus voor het zinspeelde op een wedstrijd in het fuif- avonden organiseeren met de zusterver- eeniging de V.V.M.P. kort weg genoemd de M.U.Z. Vereeniging. Onze indruk in deze „T.O.V." is momen teel raisonable, doch een bestuurslid van de V.V.M.P. welke zich als gast van T.O.V. geweldig amuseerde heeft reeds een avond van de V. V. M. P. aangekondigd, zoodat men daar vast en zeker weer groote plannen smeed tegen het kampioenschap van T. O. V. Het orkest stond onder leiding van den heer der Kinderen en was zooals wij reeds schreven prima, onvermoeid hebben zij tot in den morgenstond, de stemming er in gehouden. Zoo ook het gezelschap Louis Noiret heeft geen moment het contact met de zaal verloren, dit beschaafde gezelschap had reeds spoedig de harten van het publiek gewonnen en werd bij herhaling luide toegejuicht. Het was een sympathieke gedachte van het T.O.V.-bestuur een collectie te doen houden voor het Crisis-Comité, wat een bedrag van vijftig gulden opleverde. Het bal met de diverse attracties vormde van zelfsprekend de hoofdschotel van den avond en duurde tot in den morgen. En wat een bijzonderheid genoemd kan worden op dezen avond niemand dacht aan weggaan, waaruit wij mogen conclu- deeren dat niemand zich verveelde. Het was een buitengewoon geslaagde T.O.V.-fuif. 8 VISSCHERSFONDS „WIERINGEN". Bovengenoemd fonds hield Zondag middag een algemeene ledenvergadering in het lokaal van den heer C. Scheltus te Hippolytushoef. Aanwezig 28 leden. In verband met het overlijden van den heer A. Zomerdijk, welke als voorzitter een reeks van jaren de belangen van het fonds heeft behartigd, was de heer J. Tijsen (voorzitter van D.E.T.V.) aan gezocht door het bestuur van het vis schersfonds, om de vacature van wijlen den heer Zomerdijk te willen aannemen. De heer Tijsen had zich hiertoe bereid verklaard, zoodat de vergaderidg onder zijn leiding berustte. Het was ons niet vreemd de stem van den heer Tijsen te hooren te midden van visschers, maar toch was er een leegte ontstaan in deze vergadering, met voor het fonds in een geheel aparte instelling, en men kon zich het fonds niet anders voorstellen dan met den heer Zomerdijk. Het was dan ook niet te verwonderen dat in deze vergadering nog woorden Verkiezing bestuursleden. Aan de beurt van aftreden zijn *de heeren J. Koorn, C. Metselaar en S. P. de Vries, terwyl in de vacature wijlen de heer Zomerdijk tevens een bestuurs lid gekozen moet worden. Bij eerste stem ming worden met bijna algemeene stem men herkozen, welke desgevraagd hun benoeming wederom aannemen. Voor het vierde lid vinden eenige vrije stemmingen plaats, en wordt na herstem ming tusschen de heeren Jn. Smit en G. Dirks; de heer Dirks gekozen, welke zijn benoeming aanneemt. Benoeming bode. Hiervoor zijn ingekomen negen sollici taties. Bij een tweetal vrije stemmingen wordt geen vereischte meerderheid behaald, waarna herstemming plaats vind tusschen de heeren H. Krommendam en J. Num- lier. Op den heer Krommendam worden uit gebracht 5 stemmen en op den heer J. Numlier 21 stemmen, zoodat deze be noemd is en deze post aanvaardt. De contributie wordt voor 1932 wederom gesteld op f 1. In verband met de liquidatie van het fonds wordt besloten wederom f 100. van het kapitaal op te nemen. Eenige leden vragen inlichtingen om trent het liquidatiebesluit, waarna de heer S. P. de Vries nogmaals een toelichting geeft, waarvan men de Kon. goedkeuring niet meer kan verkrijgen. Wij verwijzen naar onze vroegere ver slagen, waar de geheele behandeling van dit besluit in is opgenomen. Rondvraag. De Heer H. Tijsen zegt namens een groote_ firma te spreken welke een visch- malerij en zouterij op Wieringen zou willen oprichten. Dit zou een complex van 500 M2 bestaan. Deze firma heeft de keus tusschen Harlingen en Wieringen gesteld. Wieringen heeft echter de voorkeur. Doch spr. is erg slecht te spreken over de ontvangst op het gemeentehuis, men staat je daar slecht ten antwoord als je over dergelijke zaken komt spreken. Hoewel het toch een zaak van belang is indien een zoo belangrijk bedrijf zich komt vestigen op Wieringen. Bedoelde firma heeft liet oog laten vallen op het haventerrein waari.u mo menteel de steen ligt opgeslagen, en met tot den bouw van kunstwerken in den afsluitdijk naby Den Oever beoosten Wieringen en te Kornwedderzand nabij de Friesche Kust. GENIE. J.1. Maandag is de eerste betonnen proefpaal in het nieuwe verdedigingswerk volgens bestek 195 Genie, te Den Oever, ingeheid. DE TEXELSCHE MARKT. Na de kleine opleving van den vee- aanvoer op de vorige week, was heden, niettegenstaande het zeer drukke markt bezoek, de aanvoer weder aanmerkelijk minder. Als oorzaak van den stuggen han del wordt genoemd de invoer van veel Deensch vee, waardoor de prijzen sterk worden gedrukt. Aangevoerd werden heden: enkele rammen, die nog lager in prijs waren dan vorige week en voor pl.m. 25.per stuk werden verhandeld, een koe (oud) bleek vrijwel onverkoopbaar. Het dier werd getaxeerd op een waarde van pl.m. 120.De aangevoerde nuchtere kal veren brachten ongeveer 13.oudere dieren pl.m. 16.De biggenhandel bleef geheel bij het oude; een beste big kocht men voor 9.De pluimvee-aan voer van deze week was gering. De varkenshandel op de boerderijen is in den afgeloopen week slecht geweest, de prijs is dan ook weder belangrijk ach teruitgegaan; de handelaren willen thans nog geen 15 cent per pond betalen. Voor de eierenveiling was de belang stelling deze week bizonder groot; alge meen verwachtte men nog lager prijzen dan op de vorige veiling, dit viel echter nogal mee over het algemeen. Het aantal koopers van elders was iets grooter dan wij dat in den laatsten tijd gewoon zijn en dit had schijnbaar een goeden invloed op de prijs. De middenprijs (eieren ge mengd van 60 kg) bedroeg ook thans weder 3.90 per 100 stuks. Naar men ons mededeelt, heeft de heer Jb. Rijk dezer dagen het woonhuis van den heer Grimijzer aangekocht, gelegen naast de apotheker in de Weverstraat, alhier. CAFE „DE KERSEBOOM". Maandag is officieel het nieuw opge bouwde café „De Kerseboom", eigenaar de heer D. Lips, in gebruik genomen. Het is een zeer nette zaak geworden. Het zaaltje is geheel modern ingericht. Voor toegang tot de tapperij kan men, evenals tot het woonhuis, van een aparte deur ge bruik maken. Wij wenschen den ondernemer veel succes toe in zijn nieuwe zaak. POLITIE. m Gevonden: een hamer, een dop van benzine-reservoir, een amorelsteen, een pijp en een vulpen. Uitgeschreven door „Volksonderwijs" Het Nut, Bond van Ned. Onderwijzers, Ned. Onderw. Genootschap, S.D.A.P. en Vrijz. Dem. Bond, had Maandagavond een vry' goed bezochte vergadering plaats in hotel „Texel" te Den Burg, waarin als spreker optrad de heer Marinus, H.d.S. te Den Helder. De bijeenkomst werd geopend door den heer Kraai, als Voor zitter van Volksonderwijs. Na allen 't welkom te hebben toegeroepen, zette Spr. in 't kort uitéén met welk doel deze vergadering was belegd. Hierop verkreeg de heer Marinus het woord. Zooals do Voorz. reeds mede deelde beleven wij op onderwijsgebied thans in ons land ernstige dagen, zei spr. Wanneer er niet, ook van alle' uit hoeken des land protesten Den Haag bereiken, gaan wij treurige tyden tege moet. 't Nieuwe wetsonderwerp wordt in onderwijskringen zoo schadelijk geacht voor de opvoeding v d. jeugd, dat zich een Landelyk Comité hiertegen heeft gevormd waarvan dit plaatsel. Comité een qitvloeisel is. Er zal op de protest- vergaderingen, niet worden gesproken over de flnancieele gelijkstelling, hoewel daarover nog wel iets zou zijn 0T) t' merken, n.1. over de mogelijke samen voeging van twee openbare scholen in bij elkander gelegen gemeenten. Elke maatregel die van regeeringszijde wordt genomen, wil men tegenwoordig gaarne goedkeuren, omdat hij als uit vloeisel van den crisistoestand noodzake lijk is. Het wetsontwerp van Minister Terpstra heeft weinig met de malaise uit staan ze is 't gevolg van het rapport van de commissie-Rutgers dat gereed is gekomen in Juni 1931, toen van crisis nog zoo goed als geen sprake was. De commissie-Rutgers is ingesteld in 1926 en al werden in dien tijd reeds tekorten op de begrootingen geraamd, kwamen er telkens groote overschotten, in 1926 nog 52 mill. Aan de commissie werd opdracht gegeven om de Lager Onderwijs te wy- zigen volgens 't beginsel der flnancieele gelijkstelling zonder schade te brengen aan het onderwijs. 't Wetsontwerp dat 't gevolg is van het rapport, is met deze opdracht geheel in strijd. In de eerste plaats door de regeling der onderwijs-scholen, ten 2de door opheffing der ouder-verklaring en ten 3de door regeling voor de opleiding van onderwijzers. In 1920, toen Min. De Visser als eerste Min. van Onderwijs optrad, werd een belangrijke verbetering in uitzicht ge steld, n.1. werd bepaald, dat 1 onderwijs kracht slechts 25 leerlingen mocht hebben, 2—60 en 3—90. Spoedig daarna moest, om den gulden veilig te stellen, bezui nigd worden, en eerst werd 't onderwijs aangegrepen, o.a. werd ook 't 7de leer jaar opgeschort. Geen rekening werd in 1923 gehouden met de uitgaven die ver schillende gemeente-besturen zich hier voor reeds hadden getroost voor aanbouw van nieuwe lokalen etc. Te Den Helder o.a. stonden direct 6 lokalen ledig. Ook werd bepaald, dat de leerlingenschaal in 't vervolg zou luiden1 leerkracht voor 32 leerlingen, twee voor 72 en 3 voor 116. In 1924 werd 't nog erger, als tijde lijke maatregel werd toen bepaald 1 leer kracht voor 48 leerlingen, 2—96, en 3144. Wat nu echter Minister Terpstra voor nemens is te doen, draagt in 't geheel geen tijdelijk cachet. Hij zal 't onderwijs hiermede in een toestand brengen, die noodlottig voor de. jeugd is. Vooral't platteland, waar zich zeer veel éénmans- scholen voordoen, zal hiervan sterk de nadeelige gevolgen ondervinden. Spr. gaf hierbij een korte beschouwing van 't onderwijs aan zulk een éénman- school met 48 leerlingen en toonde daarbij aan dat 't één onderwijzer bijna onmo gelijk is, behoorlijk 't leerplan af te werken. Spreker noemde zulk een één- mansschool een «Pedagogisch jammer- gedrocht". Hoe in zulke scholen vele onderwijzers die hun taak ernstig op vatten vroeger niet ten onder zy'n gegaan is ons een raadsel. Een feit is 't dat voor de achterblijvers nooit de noodige tijd voor extra steun aanwezig was. Minister Terpstra wil 't fatale 45 leer lingenstelsel weer invoeren. En dat wel in den tegenwoordigen tijd nu voor iedere functie vaak naar allerlei diploma's wordt gevraagd. Dit zou een misdaad zijn vooral voor de kinderen van 't platteland, waar tegen wij dan ook krachtig moeten pro testeeren. Groote flnancieele bezwaren zijn tegen 't Wetsontwerp ook aanwezig, in de allereerste plaats voor de gemeente-be sturen. Vele scholen zijn niet ingericht op zulke groote klassen, en't wordt voor de gemeenten een bouwen en sloopen dat duizenden zal kosten. Verder komen honderden onderwijzers op wachtgeld, 't geen 't Rijk moet bekostigen, van de besparing van 3'/2 millioen zou op deze wijze niet zoo veel overblijven. Het tweede punt waarover ik wil spre ken is de opheffing van de „Ouderver klaringen". 't Is mij bekend, dathetver- zamelen van handteekeningen somstijds zelfs geheel in duister is gewerkt. Als bewijs dat 'tmet 't stichten van bizondere scholen al meer dan erg enkele gegevens uit een rapport mede. Verder besprak de heer Marinus „De Onderwijzersopleiding". In 1921 werd een behoorlijke opleiding voor de leerkrachten in 't vooruitzicht gesteld. Geeischt zou worden een vooropleiding van 3-jarig Liceum of H.B.S. en 5-jarige opleiding a. d. Kweekscholen, 3 jaar voor onderwys en 2 voor praktijk. Wij hebben deze in 't vooruitzicht gestelde verbetering; waar door wij ook andere leerkrachten in de scholen zouden krijgen dankbaar aan vaard. Er was echter een overgangspe riode van 15 jaar voor noodig geacht. Min. Terpstra verwerpt echter deze ver lengde opleiding geheel 3-j. U.L.O. of H.B.S. en 3 4-jaar a. d. Kweekschool wordt voldoende geacht. Tevens wordt geen groote ontwikkeling v. d. ondei- wijzers noodig geoordeeld omdat deze tengevolge zou hebben dat velen een andere betrekking zouden zoeken. is deelde spr, desbetreffend

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 6