Duikboot vermist. De moord in de brandende auto. Een avontuur aan het zeestrand. Botsing tusschen trein en auto. Postvluchten van en naar Indië. BINNENLAND. HetFransche bezoek aan Krimpen. BUITENLAND. Onverwachte kab'netscrisis in Oostenrijk. China en Japan. Legerben-icLten Ingezonden. lair waren opgesloten, d.w.z. aan eenige van de grootste desperado's van Enge land. Deze mannen zouden weer anderen bevrijden en dan zou men de wakers aan vallen. Het oorspronkelijke plan was om den aanval te ondernemen op een misti- gen nacht. De mannen waren vast beslo ten dat het een kwestie zou zijn van ster ven of overwinnen. Het valt niet te ont kennen, zei van Dijn verder, dat de direo teur gehaat wordt. Het doet er niet toe wat hij voor de gevangenen doet, hoe wel willend hii mag zijn en ik kan zeggen dat hii deed wat hij kon directeur en zijn nu eenmaal vijanden. Het voedsel was eenvoudig oneetbaar. De havermout was afschuwelijk. Niet dat zij geen suiker kregen wekte de woede van de mannen, maar de havermout was bedorven omdat zij opgeslagen was op een vochtige plaats. Ondanks de centrale verwarming is de ge vangenis afschuwelijk vochtig Het ge beurt wel dat de gevangenen 's nachts de wakers roepen om te vragen om naar een droge cel te worden overgebracht. De wakers zijn over het algemeen nette kerels. Ook zij doen alles om de straf voor de gevangenen zoo dragelijk moge lijk te maken. Ook de dominee werkt daartoe mee door in den kerkdienst de voetbal- en boksberichten mee te deelen. Eens per maand worden er concerten gegeven in de kapel van de gevangenis. Ontsnap ping zelfs bij een gezamenlijken opstand zooals Zondag, is onmogelijk. In de eer ste plaats hebben alle wakers in geval van oproer hun vaste posten. Voorts kan er in een minimum van tijd een cordon op een afstand van drie mijlen rond de gevangenis getrokken worden. Boven dien snellen, zoodra de alarmklok geluid wordt, de boeren uit den geheelen om trek te hulp. De regeering betaalt een premie van vijf pond aan eiken burger, die een ontsnapte gevangene op de heide aanhoudt en terugbrengt. De boeren en hun knechts zijn er maar wat happig op om zoo'n premie te verdienen. Met circa 70 man aan boord. De Engelsche Admiraliteit deelt mee, dat de onderzeeboot M. 2 gisterenochtend om halfelf in de nabijheid van Portland is ondergedoken. Sindsdien heeft men niets meer van het schip vernomen. Torpedojagers en duikbooten zijn on middellijk op onderzoek uitgetogen, ter wijl ook de geheele afdeeling mijnen vegers order heeft ontvangen, aan het zoeken naar het vermiste schip deel te nemen. De andere duikbooten, die aan de ma noeuvres deelnamen, zijn inmiddels gis ternamiddag naar haar basis terugge keerd. De M. 2, die in 1920 is voltooid, bezit een waterverplaatsing van 1450 ton aan de oppervlakte en 1950 ton onder water. De M. 1, een duikboot van hetzelfde type, Is in 1925 in het Kanaal gezonken, met 68 man aan boord, die toen allen om het leven zijn gekomen. Men veronderstelt, dat aan boord van de M. 2 zich eenzelfde aantal opvarenden heeft bevonden. De M. 1 werd tijdens de manoeuvres geramd door het Zweedsche stoomschip „Vidar". Krachtige reddingspogingen werden toen nog aangewend, o.a. door Duitschers met een nieuw reddingstoe stel, waarmede men tot op diepten van 100 M. kon komen. Toen de „Vidar" ge dokt werd vond men aan haar kiel grijze verf die door de Engelsche marine wordt gebruikt. Van de bemanning overleefde een lid de ramp. Hij was n.L op het laat ste oogenblik wegens ziekte achterge bleven. Met de nieuwste reddingsmid delen uitgerust. 46 man aan boord. Officieel wordt medegedeeld, zoo meldt Reuter nader, dat in het hoofdkwartier van den opperbevelhebber te Portsmouth Dinsdagavond laat werd verklaard, dat het laatste bericht van de „M 2" Dinsdag morgen omstreeks kwart over tien ont vangen werd en inhield, dat zij op het punt stond met oefeningen te beginnen, waarbij zij moest onderduiken. De vier destroyers en twee duikbooten, die werden uitgezonden om naar de „M 2" te zoeken, waren nog steeds niet teruggekeerd. De zee is volkomen kalm, doch er hangt eenige mist. Een duikboot van de „M 2"-klasse kan 48 uur onder water blijven. Zij is uitgerust met de nieuwste reddingsmiddelen, waaronder het apparaat, dat de bemanning in staat Stelt één voor één de oppervlakte van de zee te bereiken. Vernomen wordt, dat de „M 2" Dinsdag morgen met zes officieren en veertig man schappen zee koos. Gistermorgen om half vier nog geen spoor van de duikboot ont dekt. Reuter meldt, dat gisterenmorgen om half vier nog geen enkel spoor van de ge zonken duikboot „M 2" was ontdekt. Gedurende den geheelen nacht hebben torpedojagers met groote schijnwerpers de zee ter hoogte van Portland op een grooten afstand tevergeefs afgezocht. Reuter meldt nog dat de nasporingen paar de „M 2" gisterenmorgen door mist bemoeilijkt werden. Alle werktuigen, noodig voor het lich ten van den onderzeeëer, wanneer deze eenmaal gevonden is, worden in allerijl in gereedheid gebracht. Het onderzoek. Dinsdagavond laat is op drie mijlen af stand van Portland Bill, de plaats waar de j,M 2" naar men meent is ondergedoken, net onderzoek begonnen. Een duikboot- pioederschip, dat speciaal voor het ber gingswerk is uitgerust, alsmede zes mijnenzoekers en twee lichters van de fnarine nemen er aan deel. Het zal den jieelen nacht worden voortgezet of totdat fle „M 2" is gevonden. I. Ook watervliegtuigen nemen aan het zoeken deel. Men had gemeend een spoor van de _M 2" gevonden te hebben, doch dit is vermoedelijk een oud wrak geweest. Bjj de mijnenvegers, torpedobootjagers en onderzeeërs, die aan het zoeken zijn, hebben zich nu ook watervliegtuigen ge voegd. Een telegram aan de vrouwen der opvarenden. De Engelsche admiraliteit deelt mede, dat de M 2 nog niet gevonden is. Omtrent het lot van de opvarenden bestaat groote ongerustheid. Reuter verneemt, dat de admiraliteit aan de vrouwen van de opvarenden het volgende telegram heeft gezonden: „Tot onze spijt moeten wij U mededee- len, dat uw echtgenoot vermist wordt en wij vreezen, dat hij verdronken is bij het vergaan van de duikboot M 2, die in de nabijheid van Portland vergaan moet zijn. Contact? Naar gisteravond laat nog werd mede gedeeld, zouden twee sloepen contact hebben met een zwaar voorwerp, dat misschien de M 2 kon zijn. Men gelooft nu, dat de bemanning van de M 2 bestond uit 7 officieren en 35 minderen. VIER NIEUWE FRANSCHE BOMBARDEMENTS-VLIEGTUIGEN. De Fransche pers maakt melding van de uitvoering van een gedeelte van het nieuwe luchtprogram, dat voorziet in den bouw van vier nieuwe bombardements vliegtuig-eskaders, die naar V.D.uitParijs meldt, aan draagvermogen en uitrusting alles in de schaduw zouden stellen, wat op dit gebied bestaat. Het eerste vlieg tuig hiervan is juist gereed gekomen. Het is uitgerust met vier motoren en heeft 9 machinegeweren en 11 bommen werpers aan boord. Het draagvermogen aan bommen bedraagt 1000 kg bij een actie-radius van 2000 km. Van Fransche officieele zijde wordt verklaard, dat de vier nieuwe eskaders voornamelijk dienst zullen doen voor het werpen van nevelbommen boven Fran sche steden, die door nevels tegen vij andelijke luchtaanvallen beschermd moe ten worden. Bekend wie het slachtoffer is? Men herinnert zich nog wel den geheim- zinnigen moord in de brandende auto, in de buurt van Northampton, in November 1930. De eigenaar van de auto, de handels reiziger Rouse, werd ondanks zijn ontken ning, ter dood veroordeeld en geëxecu teerd. De identiteit van den man, die in de auto vermoord werd gevonden, is nog steeds niet vastgesteld. Thans heeft een medewerker van de „Daily Herald" een brief ontvangen van een dame, mevr. Mitchell, die vermoedt dat haar man het slachtoffer van den moord is geweest. Toen het misdrijf ge pleegd werd, lag zij zwaar ziek in een zie kenhuis; eerst in Maart van verieden jaar las zij er van en kreeg zij het vermoeden dat het haar man was die het slachtoffer was geworden. Hij werd sedert Februari 1929 vermist doch werd in het laatst van dat jaar nog te Londen gezien. Sedert heeft men niets meer van hem vernomen en ook zijn pensioen hij had in het leger gediend had hij sindsdien niet meer geïnd. Zij had aan de politie in Northampton geschreven en van deze bizonderheden ontvangen over den verbranden man, die haar sterk deden vermoeden dat het haar eigen man betrof. Zij moet in het onder houd van drie kinderen voorzien en was daardoor niet in de gelegenneid de over blijfselen te gaan zien. Nog steeds staat de zaak haar voor den geest, het is alsof zij de tragedie zelf heeft meegemaakt en haar man in haar tot voor kort telkens weer verschenen onder om standigheden verband houdend met het misdrijf. De heer Hugh Herndon is een bekend Amerikaansch vlieger. Hij maakte een reis om dewereld per vliegtuig en geniet dus uit dien hoofde al zekere vermaard heid. Thans heeft hij opnieuw groote dingen gedaan. Einde 1931 trad hij in het huwelijk, wat nu misschien niet zoo geheel bijzonder is. Ook het fejt, dat het jonge paar de huwelijksreis maakte naai de Bahama-eilanden zou niet van vol doende belang zijn om het te vermelden, ware het niet, dat op een van die eilan den Sandy Key het groote avontuur voorviel. De zaak kwam hierop neer, dat de jonge mevrouw Herndon, terwijl zij aan het zwemmen was, werd beetgepakt door een inktvisch. Gelukkig was de vlieger in de buurt, die zich gewapend met een eind hout te water begaf en het zeemonster na een hevigen strijd af maakte. De inktvisch was zoo groot, dat het lichaam als merkwaardigheid aan een museum werd aangeboden. Vier doodeu en achttien zwaar gewonden. Reuter seint uit Boekarest, dat gister avond in de nabijheid van Craiova een noodlottige botsing heeft plaats gehad tusschen een autobus en een sneltrein. De autobus, waarin zich 26 arbeidsters en arbeiders bevonden, wilde een spoor wegovergang passeeren, niettegenstaande de afsluitboomen reeds werden neerge laten. Juist op dat oogenblik kwam de sneltrein aangereden. De bus werd door de locomotief gegrepen en totaal vernield. Vier inzittenden werden op slag gedood en achttien anderen zoo ernstig gewond, dat de meesten hunner op sterven lig gen. De chauffeur van de autobus is gear resteerd. Hij kon geen rijbewijs vertoonen. MOORD IN DE CITY. Typiste op klaarlichten dag om het leven gebracht. Dinsdagmorgen om negen uur, tijdens den stroom der duizenden die zich naar hun kantoren begaven, is in de City een 31-jarige typiste, die naar haar kantoor in Fore-street, Moorgate, ging, vermoord. Men vond haar op de trap van het kan toorgebouw met afgesneden hals. Haar leeren tasehje hield zij nog in haar hand geklemd. Uit bloedsporen is gebleken, dat zij in den ingang is aangevallen en nog kans heeft gezien één trap op te loopen voor zij ineenzakte. Bij de deur heeft men haar nog met een man zien staan praten, doch dit gesprek had blijkbaar niets onge woons. EEN DUBBEL LEVEN. Te Boedapest heeft een toeval tot de ontdekking van een zeer interessant dubbel leven geleid. In een van de groote koffiehuizen der stad was aan de garde robe een meisje aangesteld, die steeds gewoon was, haar gezicht in omslagdoe ken half verborgen té houden. Naar thans blijkt, was dit meisje van haar gespaarde geld eigenares vaneen renstal geworden. Wanneer ze vrij had, verscheen ze als mondaine vrouw, omgeven door heeren uit de hoogere kringen op de renbanen, terwijl ze den volgenden dag weer in de garderobe zat. Verscheen toevallig een van haar kennissen uit een ander l6ven, dan sloeg zij haar doek een beetje beter om haar gezicht. Verloren brillanten ringen leidden tot de ontdekking van het geval. Het feit, dat deze ringen in haar garderobe weg raakten, overigens, naar bewezen is, ge heel buiten hare schuld, bracht er de politie toe, een onderzoek naar het ver dere leven van het moisje in te stellen en zoo kwam de zaak aan den dag. BENZINETANK NABIJ NANKING ONTPLOFT. Dertig personen gedood. In de nabijheid van Nanking is een benzinetank met een inhoud van 15,000 L. ontploft. Ongeveer 30 personen werden hierbij gedood en gewond. Men ver moedt dat men te doen heeft met een aanslag van kwaadwilligen. GEVECHT TUSSCHEN TWEE STAMMEN IN ALGIERS. Twintig dooden. In Algerië zijn bij een gevecht uit na ijver tusschen twee bergstammen twintig inboorlingen gedood en een groot aantal gekwetst. De Fransche autoriteiten in Algerië vreezen uitbreiding der gevechten en hebben troepen gezonden om de rust te herstellen. DE PAUS OVER DE GELOOFSVERVOLGING. Bij de eerbiedwaardigverklaring van Vincenzio Pallotti heeft de Paus een toe spraak gehouden, waarin hij de huidige stonde wel smartelijk noemde, omdat hij steeds droeviger en somberder berichten krijgt uit het arme Mexico en ook steeds smartelijker berichten uit het ongelukkige Spanje, vanwaar nu weer de pijnlijke mededeeling is gekomen van het besluit, waarbij de Jezuïtenorde ontbonden en verboden is en haar eigendommen in in beslag zijn genomen. DE MOORD OP EEN GYMNASIAST. Uit het onderzoek van de politieke politie inzake den moord op een gym nasiast te Berlijn-Moabit, is gebleken, dat drie jonge lieden als de daders in aanmerking komen. Twee hunner zijn 19 jaar, de derde 18 jaar. Een belooning van 500 mark is uitgeloofd voor het grij pen van de gezochten. EEN INVALIEDE DOODT TWEE VROUWEN. Te Wanne-Eickel in het Roergebied heeft de invaliede Zilonka gisterochtend twee schoten gelost op een werkvrouw, bij wie hij vroeger had ingewoond. De schoten misten hun doel, doch troffen twee andere vrouwen, die beiden gedood werden. Het lijk van den invaliede, die later zelfmoord heeft gepleegd, is 's middags op een kerkhof gevonden. DE OLIFANTEN VAN SARRASANI. Sarrasani eere-lid van de Ver. voor dierenbescherming. Uit de autopsie van de tweede gestor ven olifant van het circus Sarrasani, „Adèle", is gebleken, dat de lever van het arme dier letterlijk geroosterd was. Ver der was het vleesch op sommige plaatsen tot op de ribben uitgebrand. Dinsdag zou de autopsie plaats hebben van de derde doode olifant, „Lady", die Maandag avond is gestorven. Daar de veeartsen, die deze dieren ver pleegden, vol lof zijn over de wijze, waarop de gewonde olifanten en ook de andere dieren der menagerie Sarrasani worden verzorgd, heeft de afdeeling Luik der Belgische Vereeniging voor dierenbescherming Stosch Sarrasani tot eere-lid benoemd. Xuchtvaart. Heen. De Valk is 26 Jan. 6.10 van Bagdat vertrokken en om 15.50 te Djask aange komen. De Valk is 27 Jan. om 5.50 van Djask vertrokken en om 16.15 te Jodpoer aan gekomen. Terug. De Duif is 26 Jan. om 5.35 uit Allaha- bad vertrokken en om 14.5 te Karatsji geland. De Duif is 27 Jan. om 5.31 v. Karatsji vertrokken en om 11.30 te Djask aange komen. V IYyIM V I „Ik zou graag een boord willen heb ben". „Wat voor soort wenscht u?" „Zelfde soort als ik omheb!" („Berlinske Tidende"). DE RAMP VAN DE „OOIEVAAR". De teraardebestelling van de slachtoffers. Op Maandag 1 Februari a.s. zal het stoffelijk overschot van de bij Bangkok omgekomen bemanning van het vliegtuig „Ooievaar" ter aarde besteld worden. De begrafenis van den heer Wiersma vindt te 13 u. plaats op „Zorgvliet" te Amster dam, terwijl de begrafenis van de heeren Kotte en Van Onlangs geschiedt op de Algemeene Begraafplaats Crooswijk te Rotterdam, resp. te 12 en 13 uur. VACANTIEKAARTEN. Dit jaar zullen de Nederlandsche spoor wegen vacantiekaarten verkrijgbaar stel len: van 25 tot en met 30 Maart (Paschen); van 13 tot en met 18 Mei (Pinksteren), en van 1 Juli tot en met 15 September. EEN GEVAL VAN ENCEPHALITIS NA NATUURLIJKE KOEPOK BESMETTING. In de week van 17 tot er; met 23 Jan. is ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid gekomen een geval van encephalitis bij een kind van drie jaar. Dit kind had ongeveer 10 12 dagen te voren een pokkenuitslag gehad aan hoofd en handen, welke uitslag zeer waar schijnlijk veroorzaakt was door een be smetting met koepokstof, afkomstig van de koeien van zijn vader, welke dieren koepokken vertoonden. Andere leden van het gezin hadden eveneens pokpuisten gehad zonder echter afwijkingen van het centraal zenuwstelsel te vertoonen. Van controle op regeerings- mededeelingen geen sprake. Op de volgende vragen van den heer van Dijk Is het juist, dat de Fransche militaire attaché te 's-Gravenhage in het bijzijn van eenige officieren van het Departement van Defensie een bezoek zal brengen of een bezoek heeft gebracht aan de opslagplaats van materieel van de Hol- landsciielndustrie- enHandelrnaatschappij Siderius te Krimpen aan de IJssel, ten einde in de gelegenheid te worden ge steld zich door eigen aanschouwing te overtuigen van het aldaar aanwezige oor- logsmaterieel Indien het antwoord op deze vraag bevestigend mocht luiden, is de regeering dan niet van oordeel, dat na het on dubbelzinnig antwoord van de regeering op de vragen van den heer Albarda in zake de geruchten omtrent de vervaar diging in Nederland van zwaar geschut en granaten voor zwaar geschut, bestemd voor Duitschland elke contröle van buitenlandsche zijde op de juistheid der gedane regeeringsmededeelingen als vol maakt overbodig en als in strijd met de waardigheid van Nederland moet worden beschouwd heeft de minister van staat, minister van van binnenlandsche zaken en land bouw, voorzitter van den raad van mi nister, geantwoord Het bezoek, bedoeld in de eerste vraag, heeft Donderdag 21 Januari plaats ge vonden. De tweede vraag wordt ontkennend beantwoord. Reeds voordat 30 December jl. het lid der Tweede Kamer, de heer Alberda, eenige vragen tot den ondergeteekende gericht had in zake de geruchten omtrent de vervaardiging in Nederland van zwaar geschut en granaten voor zwaar geschut, bestemd voor Duitschland, had de mi nister van Buitenlandsche Zaken, in ver band met uitlatingen in de Fransche pers omtrent de fabricage in Nederland van kanonnen en munitie ten behoeve van Duitschland, aan Harer Majesteits gezant te Parijs opgedragen, indien hem zulks nuttig mocht voorkomen, aan de Fran sche regeering te doen weten, dat het geenerlei bedenking zou ontmoeten, in dien de Fransche militaire attaché te 'sGravenhage zich persoonlijk op de hoogte stelde van hetgeen juist is van die uitlatingen. Daarbij werd inderdaad in het bijzonder gedacht aan een bezoek aan de opslag plaats van materiaal van de H. I. H. Siderius, te Krimpen aan den IJssel. Hieraan werd de mededeeling toegevoegd, dat de militaire attaché zich desgewenscht van de deskundige voorlichting van het departement van defensie kon verzekerd achten. Deze gang van zaken sluit de gedachte aan contröle van wien dan ook op de regeeringsmededeelingen geheel uit. Zoo danige contröle zou de regeering als on aanvaardbaar moeten afwijzen. Dat in- tusschen na het stellen van vragen door den heer Albarda geen intrekking van de inmiddels reeds door Harer Majesteits gezant te Parijs aan de Fransche regee ring overgebrachte mededeeling; ge schiedde, zal gereedelijk worden begrepen. Tot die intrekking bestond te minder aanleiding, omdat alles wat in verband met de aanstaande ontwapeningsconfe rentie ophelderend kan werken, de volle medewerking der regeering heeft. Men wil Schober kwijt. De correspondent van de Nw. Rott. Gt. te Weenen meldde gisteravond: Onverwacht heeft heden na de verga dering van den ministerraad het heele kabinet ontslag genomen. Het ontslag is door den bondspresident aangenomen en de aftredende bondskanselier Buresch is opnieuw met de kabinetsvorming belast. Buresch is dadelijk onderhandelingen begonnen met de groot-Duitschers, die tot nu toe geen resultaat hadden, daar de groot-Duitschers aan Schober, den minister van buitenlandsche zaken, vast houden, terwijl Buresch geneigd is, zelf het departement van buitenlandsche zak en onder zijn hoede te nemen en Schober onder den druk van den rechtervleugel der christelijk-sociale partij uit te scha kelen. De toestand is op het oogenblik on duidelijk. Tal van combinaties worden mogelijk geacht, o.a. een minderheids- regeering van christelijk-socialen en land- bond, waarbij dan wellicht ter vervanging van de groot-Duitschers de burgerwacht partij in de regeering kon worden op genomen. Buresh doet in ieder geval pogingen om de coalitie van christelijk-socialen, groot-Duitschers en landbond in stand te houden. De gespannen toestand te Sjanghai. Aan alle kanten worden koortsachtige voorbereidingen getroffen teu einde beschermd te zijn tegen het dreigend gevaar van een openlijk uitbreken der vijandelijkheden. De Japansche marine soldaten zijn aangevangen in het haven gebied van Sjanghai loopgraven aan te leggen. De Engelsche. Amerikaansche en Fransche autoriteiten hebben alle troepen en marinestrijdkracht gemobili seerd. De Engelsche strijdkrachten bestaan uit twee bataljons infanterie en een afdeeling pioniers. De Amerikaansche marinesoldaten, ter sterkte van 1000 man, zijn eveneens gereed. In de havens liggen, behalve de Japansche oorlog schepen, een Engelsche kruiser en twee kannonneerbooten, zoomede Amerikaan sche- en Fransche oorlsgsschepen. De Amerikaansche autoriteiten staan in voortdurend contact met Washington. Het verluidt, dat zij in geval van ver scherping der Japansche actie zullen ingrijpen. De bevelhebbers der Ameri kaansche en Engelsche zeestrijdkrachten zijn op het oogenblik niet te Sjanghai aanwezig. Terreur te Charbin. Chineesche soldaten gaan zich hier aan plunderingen te buiten. Er heerscht een terreur. Drie Japanners en een twintigtal Koreanen zijn gedood10 Koreanen worden vermist. De Chineezen hebben een Japansch vliegtuig omlaag geschoten. Japanners wilden het gevallen vliegtuig vernietigen en plaatsten er een bom onder. Deze ontplofte, waardoor meer dan 30 Chineezen den dood vonden. De Japansche marine dreigt Reuter meldt uit Tokio: Indien China de Japansche waarschuwing negeert, zal de Japansche marine genoodzaakt zijn de vereischte maatregelen te nemen om het leven en de goederen der Japanners te beschermen. Het geduld van Japan is ten einde, verklaarde men op het Japan sche departement van marine in verband met de nieuwe uitzending van oorlogs schepen naar Sjanghai. Te Sjanghai geven de Chi neezen toe. De Japansche consul te Sjanghai heeft gisteravond om 8 uur aan den Chinee- schen burgemeester een ultimatum over handigd, waarin voor vanavond zes uur antwoord gevraagd wordt op de Japan sche eischen. Men meent, dat de Japan ners slechts voldaan zullen zijn door een onvoorwaardelijke aanvaarding van hun eischen. De Chineesche autoriteiten van de Chineesche stad hebben besloten voor het Japansche ultimatum te wijken. Zoo dra het ultimatum ontvangen was, hebben zij aan het bureau van de openbare veiligheid last gegeven de anti-Japansche vereenigingen te onderdrukken. Werving. Bij aanschrijving van den M. v. D. d.d. 4 Januari 1932 is ter kennis gebracht dat gedu rende het jaar 1932 bij het regiment genie troepen vijf vrijwilligers kunnen worden toe gelaten voor dienstneming. Commissie van advies voor Defensie. In de legerorders is opgenomen een beschik king van den minister van Defensie a.i. waar bij te rekenen van 1 Januari 1932 wordt inge steld een commissie van advies voor de In stelingen bij het Departement van Defensie en een commissie van advies voor de artillerie- inrichtingen. Tot voorzitter dezer commissies is benoemd Mr. J. Limburg, lid van den Raad van State en tot ondervoorzitter Mr. C. J. H. Schepel, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden. „Bij K.B. is den off. van gez. der ie kl. F. W. Stiel van het personeel geneesk. dienst der landmacht eervol ontslag als zoodanig ver leend, en benoemd tot res. off. van gez. der ie kl. bij het res. personeel van den geneesk. dienst der landmacht. Aan den dienstplichtige P. T. L. de Quant van het reg. kust-artillerie is bij beslissing van den M. v. D. uitstel van opkomst in wer- kelijken dienst verleend voor den tijd van een jaar. ONTWAPENINGSCONFERENTIE TE GENEVE. I Geachte Redacteur, Gaarue verzoekeu wij een plaatsje in de „Heldersche Courant" voor het vol gende: De Vereeniging voor Volkenbond en Vrede heeft geen middel onbeproefd ge laten de aanuacht te vestigen op de his torische gebeurtenis van 2 Februari 1932 te Genève alwaar de Ontwapeningscon ferentie zal aanvangen. Aan Z.Exc. den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft het Hoofdbestuur van de Vereen, voor Vol kenbond en Vrede verzocht te willen be vorderen, dat op alle scholen op dien datum een oogenblik wordt stil gestaan bij die gebeurtenis. Aan de gemeenten in ons land, waar zulks mogelijk is, heeft deze zelfde ver eeniging verzocht, de klokken der ker ken te doen luiden op het oogenblik dat de conferentie begint. Tot de verschillende kerkgenootschap pen in ons land is het verzoek gericht om, hetzij in de aan de opening van de Ont wapeningsconferentie voorafgaande gods dienstoefeningen, hetzij in een afzonder lijke godsdienstoefening, op 1 Februari te houden, gebeden te willen uitspreken voor het welslagen van de conferentie. Voorts heeft het zich tot vereenigingen met een religieus karakter, maar ook tot vereenigingen van algemeenen aard, als de vakverbonden, de politieke partijen en dergelijke gewend om bijeenkomsten te beleggen ten einde de aandacht te ves tigen op de Ontwapeningsconferentie. Tenslotte is de wenschelijkheid geuit, dat organisaties van diversen aard tele grammen tot de Ontwapeningsconferentie zullen richten, teneinde ook op die wijze te doen uitkomen hoezeer in Nederland het besef levendig is, dat het welslagen der Ontwapeningsconferentie van de grootste beteekenis is. Dit laatste is het waarvoor wij de bizon- dere aandacht inroepen van alle organi saties in Den Helder. Organisaties van religieus karakter, vereenigingen van al- gemeenen aard. Kortom, iedere vereeni ging kan nu getuigen. Reeds zijn ver schillende petitionnementen geteekenct door personen, door besturen van kerk genootschappen enz. Wagonladingen, uit verschillende landen, met hoog opgetaste bundels, zwaar van handteekeningen, ar riveerden reeds in Genève; weken, maan den zijn menschen van allerlei richting bezig hunne krachten te wijden aan het heilig doel van den Vrede. Kerkelijke bijeenkomsten waar dogmatische tegen voeters op denzelfden kansel hebben ge staan in het belang van den Vrede heb ben plaats gevonden. Uit deze greep kunnen we zien, dat de vredelievende Nederlanders niet hebben stilgezeten, zij hebben hun grooten voor vader Hugo de Groot .niet verloochend. De Vereeniging voor Volkenbond en Vrede doet een laatste poging en ver zoekt den besturen van alle vereenigin gen in den lande op 2 Februari ter ge legenheid van de opening dezer veel be- teekende conferentie, ten voordeele van den mensch en de menschheid, te ge tuigen door een telegram rechtstreeks te zenden aan deze conferentie. Nu is de gelegenheid voor een ieder te getuigen, dat de Vrede der Volkeren ons na aan het hart ligt. Het is een heilige plicht de hand aan den ploeg te slaan wanneer de gelegenheid geboden wordt. Deze gelegenheid is nu aangebroken, een ieder grijpe dit met kracht aan en zende op 2 Februari een telegram naar de Openingsconferentie der Ontwapening te Genève. Het is reeds bekend dat één vereeni ging aan deze roep gehoor heeft ge geven; moge deze laatste poging van do Vereeniging voornoemd niet een stem des roepende In den woestijn blijke. Een ieder zij zijn plicht indachtig. A. A. DE HOOGH. Den Helder, 25 Januari 1932. WINTERVOEDERING VAN VOGELS. Nu het tijdstip weer nadert, waarop vogelvoedering wenschelijk en bij het in vallen van strenge koude zelfs noodzake lijk wordt, wekken de ondergeteekenden, namens het Comité voor wintervoedering van vogels, allen, die er toe willen bijdra gen een zoo uitgebreid mogelijken_vogel stand gedurende het ongunstige jaarge tijde in het leven te houden, op, hunne maatregelen daarvoor te nemen. Evenals verleden jaar vestigt de com missie de aandacht op de brochure over dit onderwerp, waarin aanwijzingen voor zeer eenvoudige wintervoedering, die door iedereen uitvoerbaar is, te vinden zijn. De brochure is op aanvrage kosteloos ver krijgbaar bij het secretariaat der Neder landsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren, Prinses Mariestraat 40, 's-Gravenhage, bij het secretariaat der Nederlandsche Vereeniging tot Bescher ming van Vogels, Heerengracht 540, Am sterdam en bij het secretariaat van de Nederlandsche Natuurhistorische Veree niging, Westerlaan 7, Aerdenhout. Onderwijzers en jeugdleiders kunnen, voor zoover de voorraad toereikend is, een aantal exemplaren bekomen ter ver spreiding onder de door hen geleide jeugd. De Oommissie, Ir. N. van Poeteren, Inspecteur, Hoofd van den Plantenziektenkundigen dienst. Jhr. L. J. Quarles van Ufford, Eere-Voor- zitter van de Nederlandsche Vereeni ging tot bescherming van Dieren. J. Drijver, Secretaris van de Nederland sche Vereeniging tot Bescherming van Vogels. Dr. Joh. J. van Burkom, Voorzitter van de Nederlandsche Natuurhistorische Vereeniging.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 10