Behandeling van de Gemeentebegrooting 1932. Tweede Blad. VAN DONDERDAG 28 JANUARI 1932 STADSNIEUWS Visscherij. Licht op voor alle voertuigen: Wintertijd. Donderdag 28 Jan16.56 uur Vrijdag 29 Jan16.58 Geslaagd te Delft voor het Cand.- exainen Scheikundig Ingenieur, onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. W. van Dalfsen Bz. NED. VEREEN. VAN HUISVROUWEN. A.s. Maandag zal voor de Vereeniging van Huisvrouwen in „Musis Sacrum" ds. Borgers een lezing houden over het on derwerp „Moederfiguren". Ds. Borgers zal spreken over den rijkdom van het moeder-zijn, ook over de moeilijkheden, welke de moeder heeft. Zulks naar aan leiding van enkele moederfiguren ont leend aan de litteratuur o.a. aan enkele werken van H. Ibsen; de „Opstandigen" (Joh. van AmmersKüller); „de Klop op de deur" (Ina BoudierBakker) en „de Kruisboom" (Wilna). Voor toegangsprijs, enz. zie men de advertentie in dit nummer. SNEL GROEIEND AANTAL NIEUWE SPAARDERS BIJ DE NUTS-SPAARBANK. Elders in ons blad van heden voor komende aankondiging, nadert het aantal spaarders der Heldersohe Nuts-spaarbank het getal 6000. Het bestuur der Spaarbank, verheugt over den snellen groei van den spaar derskring, wenscht het passeeren van dien „mijlpaal" niet ongemerkt voorbij te laten gaan. Als herinnering en niet het minst ter aanmoediging zal vanwege de Spaarbank op het boekje van den 6000sten spaarder een extra bijschrijving van 10.plaats vinden. ZANG-, RECITEER- EN ORKEST- VEREENIGING „HARMONIE". Directeur: Jac. Bos. Door bovengenoemde vereeniging is nogmaals op veler verzoek voor de a.s. voorjaarsuitvoering (April 1932) in studie genomen de Opera-Comiqué in 3 acten „De Dochter van den Tamboer-Majoor", van Alfred Durer en Henri Chivot, mu ziek van Jaques Offenbach, die in 1819 tot 1830 leefde, was een Fransch componist en meer dan 100 operette's heeft geschre ven, waarvan het bovenstaande en nog enkele andere, een groote bekendheid ver wierven. Zij zijn getrouwe afspiegeling van de toestanden in Parijs tijdens het tweede Keizerrijk en zijn melodieën zijn zeer populair en aantrekkelijk. Men zal dan ook in dit werk tal van bekende wijs jes terugvinden. Het werk wordt wederom uitgevoerd met volledige soli, koor en orkestbegelei ding, terwijl de medespelenden schitte rend gecostumeerd zijn. Nieuwe donateurs of begunstigers kun nen zich ten alle tijden bij het bestuur en leden aanmelden. ITALIAANSCHE OPERA. „Rigoletto" van G. Verdi. Reeds is medegedeeld, dat wij op Vrij dag 12 Februari a.s. hier wederom het gezelschap krijgen der N.V. Italiaansche opera, dat ons elk jaar een bezoek brengt en een der fraai gemonteerde opera's komt opvoeren. Ditmaal is het Giuseppe Verdi's „muziekdrama" „Rigoletto", dat zal worden gegeven en wij zullen, in de komende dagen, onze lezers door ver schillende artikeltjes op de hooge bren gen met inhoud, artisten, muziek, enz. Want om zoo'n opera ten volle te kun nen genieten, moet men het werk eigen lijk door en door kennen, in ieder geval dient men den inhoud en het verloop der handeling te weten. Koning Hendrik IV, Hertig van Mantua, een aartsliefhebber van vrouwen, wordt steeds in zijn galante avonturen geholpen door zijn hofnar Rigoletto. Doch de bult heeft ook een dochter en terwijl men den vader een blind doek voor de oogen heeft gedaan en kwansuis een grap met hem maakt, wordt zijn dochter, Gilda, ontvoerd, zonder dat haar gouvernante, Geogina, daar iets aan kan doen. Doch wel dra bemerte Rigoletto wat gebeurd is en hij zal wraak nemen door Sparafucile om te koopen, die den Hertog in zijn hut moet lokken en hem daar vermoorden. Rigoletto beveelt zijn dochter om naar Verona te gaan en zich veiligheidshalve als man te verklee- den. Van deze vermomming maakt zij ook later gebruik om wederom de herberg te be treden met het doel den hertog, dien ze nog altijd lief heeft, het leven te redden door zich voor hem op te offeren. En wanneer zij als jong ridder verschijnt, is ook Magdalena blij, omdat nu niet de hertog, maar deze vreem deling als offer van haar moordlustigen broe der zal vallen.- Eenige oogenblikken later is het bloedig werk volbracht en Gilda valt doodelijk getroffen door het staal van den sluipmoordenaar. Het lichaam van het ver moorde jonge meisje wordt in een zak ge naaid en aldus wacht men op de komst van Rigoletto, dien Sparafucile zal wijs maken, dat zich in dien zak het lijk bevindt van den verleider zijner dochter. Rigoletto laat niet lang op zich wachten en wanneer Sparafuciele hem vertelt, dat aan zijn wraak is voldaan, betaalt de nar hem de rest van den beloofden bloedprijs. Rigoletto s eept den zak naar buiten om zijn slachtoffer in de rivier te werpen en verheugt zich reeds in het genot zijn wraak tot het einde te kun nen volvoeren. Maar op het oogenbük, dat hij dit plan zal uitvoeren, ziet hij plotseling een man uit de herberg van Sparafucile verschijnen en bij het licht van de maan, die juist door de wolken berekt, herkent hij den hertog van Mantua, den verleider zijner dochter. Als aan den grond genageld van schrik en ontzetting blijft hij staan, den hertog beschouwend. En plotseling, door een angstig voorgeoel aangegrepen, werpt hij zich op den grond, scheurt den zak open, waarin zich het vermeende lijk van den hertog zou bevinden en herkentzijn eigen dochter, die in plaats van den hertog werd vermoord. Op deze wijze werd de vervloeking vervuld, welke de graaf de Monterone hem indertijd in het gezicht slingerde, toen de nar hem bespotte in zijn wanhoop over de schan de, welke de hertog van Mantua hem had aan gedaan door zijn dochter te verleiden. OP STAP. De 17-jarige T. had bij zijn baas gedaan gekregen en om die reden, of misschien om iets anders, keerde hjj niet meer terug in het huis van zijn oom, waar hij woonde. Dit gebeurde Maandagmiddag en zooals vanzelf spreekt verkeerde zijn familie in groote ongerustheid. De politie werd met het geval in kennis gesteld, welke een onderzoek instelde. Deze vernam, in hoe verre dit waar was, weten wij niet, dat hij 's Maandagsavonds hier nog in de ge meente was gezien. Dinsdagavond kreeg zijn oom echter bericht dat hij veilig en wel bij een tante in Amsterdam was aam gekomen. MOTOR-ONGEVAL. Dinsdagmiddag slipte op den hoek ViolenstraatBrakkeveldweg een motor rijder bij het „nemen" van de bocht. De motorrijder zelf liep daarbij een schaaf wond op, terwijl de duo-rijdster aan het j hoofd werd gewond. Het motorrijwiel be kwam geen schade. Het feit, dat de afsluitdijk dit jaar ge reed zal komen en dat de Zuiderzee dus als vischgebied zal hebben afgedaan en uitsluitend de Waddenzee grootere betee- kenis krijgt voor het vischbedrijf, dat tot dusverre langs de Zuiderzee werd uitge oefend, houdt al meer de gedachten bezig der daarbij betrokkenen en vestigt al meer de aandacht op die plaatsen, welke men meent, dat het gunstigst te dien op zichte zijn gelegen. In het verslag van de visschersvergade- ring op Wieringen komt voor, dat de heer H. Tijsen zegt namens een groote firma te spreken welke een vischmalerij en zouterij op Wieringen zou willen op richten. Dit zou een complex van pl.m. 500 m2. beslaan. Deze firma heeft de keus tusschen Har- lingen en Wieringen gesteld. Wierin gen heeft echter de voorkeur. De heer Tijsen was slecht te spreken over de ontvangst ten gemeentehuize, toen hij deze aangelegenheid besprak. Wij kunnen daarover geen oordeel heb ben, omdat alle gegevens ons ontbreken en bovendien is dit ook iets, hetgeen bui ten onze belangstelling staat. Alleen vestigen wij, aan de hand van dit feit, er even de aandacht op, dat de afsluiting der Zuiderzee steeds dringen der aanspoort ons er van te vergewissen welk belang daaraan voor onze plaats vastzit. Zal te Den Helder de concentratie zijn voor de Zuiderzeebedrijven, die men, zon der meer, maar niet zóó wil laten dood bloeden, of zal dat elders zijn? Is men zich er hier wel voldoende van bewust welke belangen er vast zitten aan een centrum van vischbedrijven? Nogmaals wijzen wij op de gunstig geografische ligging van Den Helder, zoo wel ten opzichte van het Waddenzeege bied als ten opzichte van de vischgronden in de Noordzee en ook als het randge bied van het zeegat waardoor de grootste stroom van visschen naar binnen trekt. Afstand is, met het nieuwere verkeers middel: de luchtvaart, t.o. van het vervoer der producten een bijna uit te schakelen bezwarende factor geworden. Wil men dus in gelijke verhouding met andere plaatsen verkeeren wat betreft de ligging in verband met het afzetgebied dan dient men zich toe te spitsen op het luchtverkeer. Indertijd, met het bespreken van een visschershavenaanleg voorbij Oostoever, bij het Kuitje, hebben we al de aandacht gevestigd op den aanleg tevens van een vliegterrein en de toestand is thans zóó geworden, dat men een dergelijke outil lage niet mag uitschakelen, wil men reeds niet dadelijk te maken hebben met een al verouderde inrichting. Het net van vliegvelden breidt zich al uit, behalve Schiphol en Waalhaven, zijn er reeds die in Twente en bij Groningen en Haamstede. Haamstede zal als tusschenstation komen naar een aan te leggen luchtdienst RotterdamVlissingen. Dan zijn er plannen voor Schiermonnik oog en Zwolle. En als Den Helder zou worden een vischcentrum voor Waddenzee en de Noordzeevischgronden dan zou het een onvergeeflijke tekortkoming zijn zoo tevens niet was gezorgd voor een vlieg veld. In die richting dient gestuurd te worden. Misschien moeten we ook niet al te bang zijn voor wat vischluchtjes, want als we daarom alleen werk, en dus brood, voor velen zouden weghouden, dan zal ten slotte een andere streek met het voordeel gaan strijken, terwijl het gebied toch zou moeten zijn, daar de natuur dat zelf aan geeft. Beschouwen we de zaak te optimistisch? Telkens duiken berichten op, dat er ernstig gezocht wordt naar terrein voor oprichting van bedrijven verband houden de met de visscherij. Er is dus een drang op dat gebied te constateeren. Den Helder, het meest gunstigst ge legen, zou daarvoor niet in aanmerking mogen komen? Dat zou al te pessimis tisch zijn. Na de periode van weinig garnalen, schijnt nu de periode te zijn aangebroken, dat er weer ruime vangsten kunnen wor den gemaakt. Helaas zijn de prijzen laag en kan men I hoogstens tot 10 cent per kilo komen, ter-1 wijl de meesten veel lager prijs slechts konden bereiken. Ware het niet, dat de botvangst velen een flinke bij-inkomst leverde dan zou de uitsluitende garnalenvangst geen loonend bedrijf kunnen maken, hoewel ook met de puf nog wel verhooging van besomming wordt gemaakt. Het is met de botvangst overigens, als met alle visscherij, zeer verschillend: de een veel, de ander minder. In het alge meen is er veel bot op de reede en op Texelstroom. Wel zakt, door de groote aanvoer, de prijs, maar kan toch nog be vredigend wor/ui genoemd. Veel haringaanvoer is er nog niet. Een vijftal schuiten uit Ouddorp houdt zich hier nu op. Daar is in het geheel niets te verdienen en prefereeren ze hier hun geluk te beproeven. Laten we hopen dat hun verblijf van langeren duur blijft, want dan kan dat een teeken zijn, dat de visscherij ook hier nog loonend kan zijn. KANTONGERECHT DEN HELDER. Zitting van Dinsdag 22 Januari. De animo voor deze zitting, van de zijde der verdachten, was bijzonder groot, ze waren, op een enkele uitzondering na, bijna allen verschenen, en daar mankeert anders nog wel eens wat aan. Misschien spreek; de werkloosheid hier een woordje mee. Er moest met bekwamen spoed ge werkt worden om de zitting niet tot den nacht te laten duren. Als openingsnummer kwam een aan rijding, waarmee de zitting ook besloten werd. Wij werken dus eerst de aanrijdingen af, omdat die, totnogtoe, altijd het groot ste deel van de zitting vullen. Verdachte nummer een was zekere K., die op de brug bij ,,de Kooij" een aanrijding ver oorzaakt had, volgens den ambtenaar, door buitengewoon roekeloos rijden. K. bestreed dit tensterkste, doch kon de hee- ren rechters niet overtuigen. De ambtenaar eischte niet minder dan 60 gulden boete, subs. 50 dagen hechtenis en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van 3 maanden. De kantonrechter veroordeelde den man tot 25 gulden boete of 3 dagen hechtenis. K. was ook daarmee niet tevreden en zou hooger beroep aanteekenen. Een puzzle. Een puzzle voor de balie was of een weg op Wieringen, van Den Oever naar Kolhorn, al of niet openbaar was. Op dezen weg zou 13 October, van het vorige jaar, een aanrijding hebben plaats gehad, veroorzaakt door zekere B. Was de weg openbaar dan was de man strafbaar, was hij niet openbaar, dan kon hij niet ver volgd worden. Een ingenieur van de Zui derzeewerken bracht geen licht in de zaak. Volgens den heer O. Bosker, consul van den A. N. W. B. op Wieringen, was hij wel openbaar, volgens den ambtenaar van het O. M. ook, volgens den kantonrechter niet. Zoekt u het maar uit! Resultaat van een en ander was dat de man vrijgespro ken werd. De ambtenaar had 20 gulden boete, subs 20 dagen hechtenis voor de aanrijding, 5 gulden boete of 5 dagen hechtenis voor het niet in bezit hebben van een rijbewijs en 4 gulden boete, subs. 4 dg. hechtenis, voor het niet kunnen too- nen van een nummerbewijs, geëischt. We gaan verder, een aanrijding gehad met den chauffeur G. Deze laatst zou hard gereden hebben en aan het verkeer van rechts geen voorrang hebben ver leend. Natuurlijk ontkende hij dat en gaf een andere lezing van het ongeluk, waar aan de kantonrechter echter weinig waar de hechtte en den veroordeelde tot 15 gld. of 3 dagen. Een Texelsch rijwielzaakje, aangehou den van den vorigen keer, werd nu afge werkt. Als verdachte stond hiervoor te recht C. J. Dr., die veroordeeld werd tot 10 gld. of 3 dagen, overeenkomstig den eisch van het O.M. De chauffeur J. V., had door onvoor zichtig rijden met een auto, op de Keizers- brug, twee wielrijders bekneld. Voor de wielrijders was een en ander nog al goed afgeloopen. De chauffeur hoorde zich in deze zitting veroordeelen tot 15 gulden boete. De autobushouder H. J. N., te Anna Paulowna, had er qeen zorg voor gedra gen dat een van _'.jn chauffeurs de ver- eischte papieren bij zich had en dat kostte hem tweemaal 3 gulden boete of 2 maal 3 dagen hechtenis, met een berisping van den ambtenaar dat zijn zaken in de gaten zouden worden gehouden, omdat het niet de eerste keer was dat de boel niet in orde werd bevonden. De chauffeur M. N., te Amsterdam, had op den Afsluitdijk te Wieringen de onvoorzichtigheid begaan, om zonder sig naal te geven, of eenig ander teeken, plotseling zijn stilstaanden wagen in be weging te brengen en daarbij zoo onvoor zichtig te rijden, dat hij een aanrijding ver oorzaakte met den auto van G. S., die daarbij beschadigd werd. De getuige Br. verklaarde, dat hij den indruk gekregen had, dat N. de aanrijding moedwillig had veroorzaakt, wat wel de oorzaak is ge weest, dat de man tot niet minder dan 40 gulden boete, subs. 10 dagen hechtenis werd veroordeeld. Onverbeterlijk Arbeidswetovertreder. De schoenmaker KI. J. behoort tot een van de vaste klanten op de Kerkgracht en geregeld zijn het overtredingen van de arbeidswet, waarvoor hij zich heeft te verantwoorden. Op 10 Sept. en 26 Oct. had de agent De H. eenige overtredingen geconstateerd en zaten drie arbeiders des avonds om half negen nog te werken. J. had tegen de arbeiders gezegd, dat ze op moesten geven als patroon voor eigen re kening te werken. Dan was J. n.1. niet strafbaar, omdat de wet geen werktijd voor patroons kent. Bij verhoor waren ze echter door den mand gevallen en bekenden opdracht ge kregen te hebben van hun patroon om te blijven doorwerken. De ambtenaar laakte scherp het optre den van J. en zei, dat hij zijn personeel op een schandelijke manier exploiteerde en behandelde. De menschen, die uit het buitenland komen, worden door hem uit gebuit en op een slimme wijze wordt door hem getracht de arbeidswet te saboteeren. Nu zijn de menschen ontslagen, omdat ze de waarheid vertelden. De ambtenaar beloofde J. op een andere wijze aan te zul len pakken dan tot nu toe gedaan is. Hij I verzocht den kantonrechter den man in zijn portemonnaie aan te tasten, omdat I hechtenis hem al heel weinig kan schelen. In het geheel stond J. voor vier over tredingen terecht. Voor de eerste zaak eischte de ambtenaar tegen verdachte 80 gulden boete, subs. 50 dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde J. tot vier maal 50 gulden boete, subs. vier maal 1 week hechtenis. Strooperij op Texel. U ziet, er was variatie. Dinsdagmiddag. Van een aanrijding gingen we over op een arbeidsovertreding en vandaar op een romantische stroopersgeschiedenis. Stroo pen schijnt op Texel voor verschillende bewoners een hartstochtelijke liefhebberij te zijn. Volgens den rijksveldwachter Jel- lema zou er geen avond voorbijgaan zon der strooperijen. Allereerst had zich te verantwoorden zekeren Z„ die door den veldwachter in het veld was aangetroffen met een car bidlantaarn. Daar de man echter geen lucifers bij zich had en dus niet in staat was den lantaarn aan te steken, werd hij, overeenkomstig den eisch van den ambte naar van het O.M., door den kantonrech ter vrijgesproken, daar het feit niet wet tig en overtuigend bewezen was. Minder goed kwamen de vrachtrijder J. v. U. en de grondwerker F. P. C. v. d. St. er af. Zij waren beiden door den rijksveldwachter 's nachts aangetroffen en daar zij niet al te gunstig bekend stonden, door hem gefouilleerd. Er werd evenwel niets op hen bevonden dan eenige pa tronen. Daar de veldwachter echter juist te voren twee lichten in het veld had ge zien strekte hij zijn onderzoek- nog even verder uit en vond op vijf meter afstand, waar de jongelui waren aangehouden, twee nog warme lantaarns en even ver derop twee geweren van het kaliber waar op de patronen, die op de jongelui gevon den waren, pasten. Bovendien werd in een tasch, die zij bij zich hadden, versch bloed en haar van een haas gevonden. Beiden ontkenden ten stelligste te hebben gestroopt. De ambtenaar hield een sarcastisch re quisitoir, waarin hij cynisch wees op al die wondere omstandigheden en eischte tenslotte 2 maal 30 bulden boete, subs. 2 maal 30 dagen hechtenis. De kantonrech ter veroordeelde het tweetal tot ieder tweemaal 10 gulden boete, met verbeurd verklaring van de geweren. Met een vernietigenden blik op den veldwachter J. vertrokken de veroordeel den naar Texel. Nog een Texelsche overtreder. De veehouder J. C. W. had op 30 Juli ongeveer 100 varkens op Texel gebracht, hoewel vee-invoer door B. en W. van Texel, met het oog op het heerschende mond- en klauwzeer, verboden was. De man vertelde nu dat hij de varkens niet voor zichzelf had ingevoerd, doch voor een bankdirecteur, wonende Keizersgracht 407, te Amsterdam. Deze bankdirecteur was aanvankelijk voor de politie onvind baar geweest, doch waar W. nu naam en adres opgaf, zouden nogmaals pogingen worden gedaan den man op te sporen en voor te laten komen, zoodat de zaak werd aangehouden tot de volgende zitting. Dezelfde veehouder stond terecht voor het feit, dat hij op 18 November van het vorige jaar varkens had laten loopen op het land van den bloembollenhandelaar W. H. L. Daar deze overtreding, wat be treft den datum, niet kon worden be wezen, werd hij daarvoor vrijgesproken. Een kwade dronk. Nog een Texelaar vroeg de aandacht van de heeren van de balie, n.1. G. C. VI., een goedig jochie als ie nuchter is, maar een lastige rekel als hij te veel heeft ge had, dan is vechteen en ruziemaken zijn grootste liefhebberij. De ambtenaar eischte 25 gulden boete, subs 25 dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde hem tot 15 gulden of 5 dagen. De „Marsdiep" had bepaald een goe den dag door het vervoer van alle Texel sche verdachten. De een was nog niet ver dwenen, of de ander stond al weer op het matje der beklaagden. A. E. (T.) had zich te verantwoorden voor het feit, dat hij zijn kind niet naar school had gestuurd. De man vertelde, dat zijn vrouw ziek was en geen hulp kon krijgen. De ambtenaar eischte zes gulden boete of 6 dagen hechtenis en de kanton rechter, die zijn hart een woordje mee liet spreken, veroordeelde den man tot 2 gul den of 1 dag. „Kan 't niet voor twee kwartjes of een gulden vroeg de ondankbare toen nog. Een andere Texelsche zaak werd aan gehouden tot de volgende zitting. Nog een paar aanrijdingen. We ontdekken nog eenige aanrijdin gen op ons blocnootje. De vischknecht P. T. had 17 October op den Middenweg, met een auto, den fietsrijder F. H- J- de Gr. aangereden, die van het Helder- terrein kwam en den Middenweg opreed. De automobilist had geen signaal gege ven, waarvan de oorzaak was dat hij ter plaatse niet bekend was en daar dus geen zijweg wist. De jongen op de fiets kwam er goed af. Alleen zijn rijwiel werd ver nield. Toen schoot de auto naar den over kant van den weg, waar nog een wiel rijder C. N. S„ reed, die het veiliger vond i in den sloot weg te duiken, dan onder den 1 auto te komen. T. had hier dus geen suc- ces en schoot toen weer naar den anderen kant van den weg. waar hij een paal mee nam, en toen 50 M. verder bleef staan. Daar er verschillende duistere punten in deze historie waren, werd de zaak aan gehouden tot volgende zitting. De reiziger Jan K„ wonende te Alk maar, Had op 21 October van het vorig jaar op den Afsluitdijk bij Wieringen, met een auto, volgens de dagvaarding, hoogst onvoorzichtig en roekeloos gere den, waardoor hij tegen een paard en wa gen was gereden van G. K. In deze zaak werden twee getuigen gehoord, tenge- volge waarvan de aangereden K. een uit brander kreeg, dat hij met zijn boeren wagen den weg had versperd. Beide par tijen hebben schuld", zei de kantonrech ter. De ambtenaar eischte 15 gulden boete of 15 dagen hechtenis, welke straf door I den kantonrechter werd teruggebracht tot 5 gulden of 3 dagen. Dobbelarij. In de Vischbuurt schijnt het dobbelen onder de jongens een geliefdkoosde sport te zijn. Meermalen moeten bedragen van 20 tot 30 gulden verdobbeld worden. De politie treedt hiertegen natuurlijk ten strengste op. In deze zitting werden bij verstek veroordeeld H. W. en v. L., tot 5 gulden boete of 3 dagen hechtenis, die in een steeg in de Vijzelstraat betrapt wa ren toen zij dobbelden om kleine bedra gen. Een viertal jongens, die het gro ver hadden gedaan, n.1. J. W.; F. K.; D. B. en G. P. werden ieder tot 10 gulden boete of 3 dagen hechtenis veroordeeld een toeschouwer bij dit viertal, die niet kon bewijzen, dat hij niet had meegedaan, tot 3 gulden of 1 dag. Klein goed. KI. W„ Anna Paulowna, voor het rij den met een auto door de Keizerstraat, toen deze voor het verkeer gesloten was, 5 gulden boete, subs 2 dagen hechtenis. A. O., arbeider (Wieringen), rijwiel zonder licht, 1 gulden of 1 dag. P. R„ voor het laten staan van een auto en een wagentje benzine op den open baren weg, 3 gulden of 2 dagen. C. T. (Wieringen) voor het niet wil len aansluiten bij de waterleiding, twee maal 5 gulden boete. A. K„ zonder verlof van B. en W. een schuurtje in brand gestoken, 1 gulden of 1 dag. P. S„ arbeider, met fiets zonder licht gereden, 2 gulden of 1 dag. C. S„ over de brug bij de werf gegaan, toen deze nog niet voor het verkeer ge opend was, 2 gulden of 1 dag. A. V„ overtreding leerplichtwet, 1 gld. of 1 dag. S. K„ voor het loopen op verboden ter rein, vijftig cent of 1 dag, voor het op geven van een valschen naam id. De jon gen was niet geheel toerekenbaar, van daar deze lichte straffen. G. W„ voor het loopen op verboden terrein, 1 gld. of 1 dag. J. J. de V„ Heiloo, met een fiets door de Spoorstraat gereden, toen deze voor het verkeer gesloten was, 2 gld. of 1 dag. KI. P. H„ voor het id. id„ 4 gulden of 2 dagen. J. S„ met een handkar zonder lantaarn gereden, vijftig cents boete. J. G. L., voor het id. id., 2 gld. of 1 dag. L. K„ voetballen op de Vischmarkt, 3 gulden of 1 dag. v. G„ door een straat gereden, die voor 't verkeer gesloten was, 2 gulden of 1 dag. Eenige zaken werden aangehouden tot de volgende zitting. De heer Terra: Vervolg van het ge sprokene van den heer Terra van pag. 3 van het le blad. M. de V. Zeer wenschelijk acht ik het ook om alle gemeentebenoodigdheden zooveel mogelijk binnen de gemeente te betrekken. Voor de gemeentereiniging is dezen zomer alle haver in Koegras ge kocht; tot mijn spijt moet ik constateeren dat het hooi voor de gemeentereiniging is gekocht van elders, terwijl in de directe omtrek genoeg best hooi voor de paarden te koop is. Ook voor eventueele paardenaankoop, is het een onderzoek waard, oi die allicht uit den omtrek aangekocht kunnen wor den. Een belang zou er voor de veehou ders mee gemoeid zijn, als aan de slagers hier ter plaatse de verplichting werd op gelegd om duidelijk kenbaar te maken, als zij buitenlandsch vleesch verkoopen. Zooals dit thans vrijwel geschiedt, is het n.1. een bescherming van buitenlandsch vleesch wat onder de mom van hollandsch vleesch wordt verkocht. Ik vertrouw, dat het publiek, wanneer het hiermee bekend is, het inlandsche vleesch zal prefereeren tot steun van eigen productie. Waar ook het tuinbouwbedrijf een zeer slechten tijd meemaakt, dient toch alles in het werk gesteld om die bedrijven gaande te houden. Ten opzichte van de beerafname dient dan ook een andere houding ingenomen; en niet, zooals thans geschied; den tuinders voor bezor gen van beer 2.50 per M.3 extra te berekenen, doch zou ik dit in dezen crisistijd niet hooger gesteld willen zien als 1 extra, al zou de gemeente daardoor een kleinigheid derven. Dit zie ik evenwel niet in daar het niet zooveel tijd kost, bijzonder daar de beer, wanneer ze opgehaald wordt, meteen naar den tuinder gebracht wordt. De zware belastingdruk aan bet woord. Hierna is het woord aan den heer T i e s s e n. Deze heeft met belangstel ling geluisterd naar den heer Biersteker. Wat hij zeide over den belastingdruk is niets nieuws, want de laatste jaren is de belastingdruk enorm toegenomen en burgemeester Houwing heeft daar al over gesproken bij een vorige begrooting. Spr. gaat de begrootingsdebatten van 1927 na; de straatbelasting acht spr. een onding, de huiseigenaren hebben het niet alleen verhaald op de huurders, maar dit. zelfs naar boven afgerond. Toen kwamen nog verschillende andere belas- tingverhoogingen, waarop spr. nader ingaat. Hetgeen de Raad destijds deed was niet juist; de heer de Boer was van plan met een voorstel voor progressieve opcentenheffing te komen, maar spr. heeft daarvan niets meer vernomen en hoopt, dat het thans nog komt. De Bond wil wèl belasting betalen. Op grond van dezen zwaren belasting druk is de Bond tegen Belastingdruk op gericht, wiens leden geenszins het plan hadden, zooals met de verkiezingen werd beweerd, om geen belasting te betalen. De verbeterde finantieele toestand is veroorzaakt door de verbeterde finan tieele verhouding. Spr. meent, dat ge meentebestuur nog als flink met dit meerdere geld omspringt. Volgens infor matie bij de belastingen hadden de op centen op Gem. inkomstenbelasting tot 130 kunnen worden verlaagd. Bij de Ge meentefondsbelasting kan nu het opeen tencijfer verlaagd worden met minstens 15 Spr. wijst er voorts op, dat hij op ver schillende posten bij de begrooting zal terugkomen en vraagt er den hoofden van takken van dienst op te wijzen niet meer met zoo'n scherpe bijl er op in te hakken. Hij wijst op verschillende posten, die te hoog zijn geraamd. Daarna wordt de vergadering verdaagd tot des avonds. VERGADERING VAN DINSDAGAVOND. Ter inzage. Alsnog is ter inzage gelegd het ant woord van B. en W. op de vraag van den heer Kraak inzake de verstrekking van steunbonnen door den aannemer van het poststation te Huisduinen. Het antwoord wordt door den Voorzitter voorgelezen, naar aanleiding waarvan de heer Kraak opmerkt, dat de klachten over de bons in hoofdzaak juist waren. Hij wil gaarne de verklaring van de vorige maal terug nemen, als zou „geen enkele bon" ver strekt zijn. Dat door de arbeiders hiervan niet steeds gebruik is gemaakt, geschiedt dikwijls ook uit vrees voor ontslag. Voortgegaan wordt met de ALGEMEENE BESCHOUWINGEN. Motorbrandspuit e. a. De heer M e ii e r bespreekt de aan schaffing van een motorspuit. Al twee jaar hebben we het antwoord gehad zooals dat in het Alg. Rapport staat, maar voor een gemeente als de onze is een motor spuit toch wel noodig en spr. acht deze uitgaaf zeker te rechtvaardigen. Spr. vestigt de aandacht op de verlich ting van den weg JulianadorpN.-H. Ka naal, die zeer veel te wenschen overlaat. Ook het -Kerkplein bij de marinewerf is slecht verlicht. De lantaarn staat daar op een verkeerde plaats. Tenslotte de kwestie van 't emmerstelsel bij de Reiniging. Spr. hoopt, dat het rap port hieromtrent zóódanig is, dat wij van dezen wantoestand afkomen. Ook dringt spr. nog aan op het invoe ren van autotractie voor de Reiniging. De heer E ij 1 d e r s Het was een eigenaardige klank te vernemen van den heet Van der Vaart, dat geen algemeene beschouwingen zouden worden gehouden door de s.-d. fractie, omdat andere jaren met karrevrachten vol de boeken den Raad werden binnengedragen. Wat er ge beurd is, doet ook ons leed, maar daarom hadden er toch wel alg. beschouwingen gehouden kunnen worden. Vreemd was het ook, dat hedenmiddag de heer Biersteker direct beantwoord werd, als nestor van den Raad heeft hij mis schien een streepje voor? De Voorzitter: Ik heb alleen en kele zaken rechtgezet, teneinde de dis cussies in betere banen te leiden. De somberheid van den heer Biersteker. De somberheid, waarover de heer Bier steker het had, mag wel eens worden be zien. We leven in een crisis en onze be- erooting is ook in crisistijd opgemaakt. Voor tal van raadsleden is het raadslid maatschap geen aangenaam baantje thans. Is het geen ernstige tijd waarin we thans leven? Wij mogen dankbaar zijn, dat we nog in zoo'n gunstige positie zijn. Gunstige positie der gemeente. Voor onze gemeente staat het er gun stig voor, dank zij verschillende belasting opbrengsten, enz., waardoor wij verschil lende achterstanden kunnen inhalen. Ook vanmiddag is gevraagd of er in dit op zicht niet te veel geschiedt? Of er nu een overschot is van 140.000 of van 128.000, doet er betrekkelijk weinig toe. Spr. acht de opvatting omtrent 140.000 niet on juist. Er zijn redenen om blij te zijn, maar toch komen in deze begrooting verschil lende posten voor, die voor andere jaren grooter zullen worden. Spr. noemt den districts-schoolartsendienst, het centraal 7e leerjaar, een eigen dienst voor plant soenen e. d. De wethoudersverkiezingen. Spr. wil thans over de wethoudersver kiezingen spreken. De wethoudersverkie- zing moet een afspiegeling zijn van den Raad, maar daarbij is uitgemaakt door slechts 13 raadsleden hoe die samenstel ling moest zijn. Acht raadsleden zijn daar bij uitgeschakeld, bijna 40 der kie zers.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 5