BALANS-UITVERKOOP NOG goedkooper N.V. STOOMWASSCHERIJ „DEN HELDER" NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA BttHeni&ndseh overzicht Ons steeds toenemend aantal klanten is het beste bewijs voor een goede aflevering. K HLEIK llffilil. 60ste JAARGANG De verkiezing van den Duitschen rijkspresident. - Het Volkenbondsmandaat over Irak opgeheven. - Fransche critiek op de Fransche ontwapeningspolitiek. - De toe stand in China zeer verscherpt. Het aftreden van Sir Eric Drummond. China en Japan. De Japanners te Sjanghai. WILHELM IN ASTRAAT 63-67 wmm OOST-IN DIE. Een einde aan liet lijden! FEUILLETON COU RANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna. Breezand, Wieringen en Texel f 1.65; binnen land f 2.—, Nederl. Ocs en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per - mail en overige landen f 3.20 Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70, f 1.Modeblad resp. f 0.9. H.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.fr.p.p.Gct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekaning No. 16066. ADVERTENTLËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t,m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewjjsno. 4ct. Wie zal er tot president van Duitsch- land worden gekozen? dat is het probleem dat de Duitschers nog altijd in beweging houdt. Dc nationaal-socialisten zullen op een op 3 Februari te München te houden vergadering beslissen, of zij met een eigen candidaat aan den strijd om het rijkspre sidentschap zullen deelnemen. Men denkt in deze kringen aan de mogelijkheid van een candidatuur van dr. Frick of van Hit ier zelf. Mochten de nazi's overgaan tot bet stellen van een candidaat dan zal daar door de strijd nog heel wat heftiger wor den. Men is nu ln Duitschland druk bezig aich op den grooten slag voor de verkie zing voor te bereiden, die men dus niet door een schikking met de oppositie-par tijen van rechts heeft kunnen voorkomen. De „Nw. Rott. Crt." schrijft daar o.m. over: „Uit het gemanoeuvreer schijnt voor de regeering deze winst te zijn ontstaan, dat president Hindenburg wederom een can didatuur zal aanvaarden, wat in den be ginne heelemaal niet vaststond. Men krijgt den indruk, dat Hitier de laatste weken niet gelukkig heeft geope reerd. Hij heeft wankeling vertoond. Naar buiten ziet het er in ieder geval uit of hij pp het punt heeft gestaan het voorstel van feriining betreffende de verkiezing van den president in den Rijksdag aan te nemen. Als oppositieman bleek Hugenberg vaster in zijn schoenen te staan dan de profeet der nazi's. Hugenberg besefte dat hetgeen de vijand zelf voorstelt nooit dienstig kan zijn om hem te vernietigen. Hitier leek toch al zachter geworden in den laatsten tijd. Nadat hij groot gewer den is door de ongebreidelheid van zijn woorden en denkbeelden, schijnt hij thans te trachten zijn grootheid te volmaken door beheerscher beleid. Of echter de man die het eerste gekund heeft ook het laatste kan?" Het mandaat over Irak opgeheven. De Volkenbondsraad heeft Donderdag ochtend besloten het mandaat over Irak op te heffen en dezen staat voor geheel onafhankelijk te verklaren, onder voor waarde, dat de regeering van Irak tegen over den Volkenbondsraad een aantal ver plichtingen aanvaarden zal, zooals de mandaten-commissie in overweging gege ven had. Deze verplichtingen blijken nog uiet zoo eenvoudig te zijn, zooals wij in de „Nw. Rott. Crt," lezen. Het blad schrijft erover dat zij betrekking hebben op de be scherming der minderheden van ras, taal en godsdienst, op de verzekering van een goede rechtsbedeeling voor vreemdelin gen, op de vrijheid van godsdienst, op het recht der genootschappen tot voort zetting van hun cultureele en humanitaire bedrijvigheid, op de eerbiediging van tijdens het mandaat door anderen ver kregen rechten, op de naleving der finan- cieele verplichtingen, op de handhaving der in Irak in werking getreden inter nationale conventies en op de handhaving van het beginsel der gelijke oeconomi- sche behandeling van alle Volkenbonds- staten. Zooals men dus ziet worden den jongen onafhankelijkeii staat nog heel wat ver plichtingen omtrent onderwerpen opge legd, t.a. waarvan andere onafhankelijke staten volkomen vrijheid van handelen hebben gehouden. Fransche critiek op de Fransche ont wapeningspolitiek. W(j hebben op deze plaats al heel wat critiek van andere zijde op de Fransche ontwapeningspolitiek laten hooren. Hier volgt een critiek van Fransche zijde, waarvoor men zeker in teresse zal hebben, omdat hij niet van de eerste de beste is, doch van een man van naam, n.1. van Daladier, de oud-voorzitter van de socialistiseh-radicale partij. In de „République" dan keert deze zich tegen ontwapeningspolitiek en tegen de offici- eele Fransche bewering, dat de Fransche wapening reeds aanzienlijk is beperkt. „Vergelijkt men den toestand van nu met dien van 1919 aldus Daladier clan blijkt, dat het effectief van het Fran- cu. leger met geen soldaat is vermin derd. In 1922 heeft Poincaré in zijn me morandum aan den Volkenbond het voor Frankrijk benoodigde aantal manschap pen op 600.000 geschat. Op dat moment bevonden zich echter tweehonderdduizend man in de koloniën en 160.000 man in het Rijnland, in Turkije en iri Opper-Silezië. Volgens het memorandum zou het Fran sche leger in 1931 vergeleken met 1922, dus ten hoogste van 600.000 min 160.000, dn' 530.000 man sterk, moeten zijn. Op 1 vari 1931 bestond het Fransche leger in het moederland en in de koloniën echter uit 660.000 soldaten. Van vermin dering kon men dus eigenlijk niet spreken. Weliswaar heeft men in Frankijk zelf 80.000 soldaten minder, doch deze vermin dering wordt gecompenseerd door de ver sterking van het koloniale leger, welks op- j treden in Europa niet alleen voorzien, maar ook georganiseerd is. Bovendien moet men er rekening mee houden, dat de Fransche generale staf de mogelijkheid heeft, in minder dan een uur tijds 700.000 man geoefende soldaten op te roepen. De Fransche regeering verdedigt zich steeds door te wijzen op de invoering van den één-jarigen dienstplicht, die het verlies van een halve lichting tengevolge heeft gehad. Dit verlies is echter dadelijk ge compenseerd door het in dienst stellen van een gelijk aantal beroepssoldaten. Ook de legeruitgaven zijn sedert Locarno jaarlijks met vierhonderd millioen mark gestegen. Zij zijn driemaal zoo hoog als die van Duitschland en tweemaal hooger dan de Italiaansche". De toestand in China is ten zeerste ver scherpt. Zooals elders op deze pagina blijkt zijn de Japanners Sjanghai binnen gerukt en hebben reeds hevige gevech ten plaats gehad. Daardoor is de toestand zeer verscherpt en is de wrijving tus- schen Japan en Amerika zeer gestegen, zoodat men hierin reden vindt tot groote bezorgdheid. De Amerikanen zetten hun pogingen voort om steun bij Engeland te krijgen. „Donderdagavond werd te Washington van bevoegde zijde verklaard, dat de Ver. Staten zich zouden verzetten tegen iedere poging van Japansche zijde om de inter nationale concessie te Sjanghai te bezet ten. Eveneens worden in Amerikaansche regeeringskringen ernstige bezwaren ge uit tegen de bezetting van de Chineesche wijk van Sjanghai. Te Londen wordt de ontwikkeling der gebeurtenissen in het verre Oosten met groote aandacht gevolgd, temeer, daar men de mogelijkheid niet uitgesloten acht, dat Washington, in ge val overeenstemming binnen afzienbaren tijd niet tot stand zou komen, verbreking van diplomatieke betrekkingen met Tokio in overweging zou kunnen nemen. In toonaangevende kringen te Tokio wordt verklaard, dat oeconomische maat regelen van Amerika zouden moeten lei den tot verbreking der diplomatieke be trekkingen. Men twijfelt er intusschen aan, dat Amerika tot maatregelen op oeco- nomisch gebied zou overgaan, aangezien de Ver. Staten grootere belangen hebben bij den Amerikaanschen uitvoer naar Japan hebben, dan Japan bij de Ameri kaansche markt". Voor bizonderheden omtrent de botsin gen zie men de berichten hieronder. Staat nu vast. Het secretariaat-generaal van den Vol kenbond deelt officieel mede, dat de Vol kenbondsraad in een geheime zitting het ontslag van den secretaris-generaal heeft besproken. Sir Eric. Drummond heeft ver klaard. dat hij niet in staat is zijn ont slagaanvraag in te trekken. De leden van den Volkenbond hebben hun leedwezen uitgesproken over de thans vaststaande beslissing. De Volkénbondsraad besloot de door het aftreden ontstane vacature op de agenda te plaatsen van de volgende Raadsbij eenkomst. In welingelichte kringen bestaat alge meen de indruk dat het aftreden van Drummond het gevolg is van de ongun stige vooruitzichten van de ontwape ningsconferentie. Door het aftreden van den secretaris-generaal wordt thans de principieele kwestie van de politieke lei ding van het Volkenbondssecretariaat op het tapijt gebracht. Een Japansche kruiser en twaalf tor- pedobootjagers zijn de haven van Sjanghai binnengeloopen en hebben 500 marine soldaten aan land gezet. Het Japansche consulaat Nanking verlaat de stad. Het personeel van het Japansche con sulaat te Nanking is aan boord van een Japansch oorlogsschip gegaan. De ontstemming in de Ver. Staten. De „Herald Tribune" houdt zich in een bericht uit Washington in het bijzonder beziff met de onderhandelingen over een gemeenschappelijk optreden van de V. St. en Engeland, inzake Shanghai. Het blad meldt met vetts letters, dat de Ver. Staten naar den boycot van Japan streven. Ook de overige Amerikaansche bladen bespreken de gebeurtenissen in het Verre Oosten uitvoerig. De spanning te Sjanghai. De autoriteiten in de internationale con cessie te Sjanghai hebben den „uitzonde ringstoestand" afgekondigd. De Chineesche burgemeester van Sjang hai heeft officieel meegedeeld, dat hij of ficieel de vier door de Japanners gestelde eischen zal inwilligen. Intusschen blijven de geschillen tus- schen de Chineezen voortduren. Er zijn i 1500 soldaten van de troepenmacht van 1 sjiang Kai-sjek aangekomen om een oogje te houden op het garnizoen dat uit Kantonneezen bestaat. Er wordt een vrijwilligerskorps op de been gebracht. Men neemt aan, dat de Japanners be paalde strategische punten op Chineesch gebied zullen bezetten. Een nieuw anti-Japansch inci dent te Harbin. Een troep Chineesche soldaten heeft te Harbin een aanval gedaan op de bureaux van het Japansche blad „Taihokoe Sjim- po" en daar den boel kort en klein gesla gen. Deze courant was gevestigd in het Japansche stadsgedeelte. De openbare meening in de Ver. Staten. Te Washington is men zeer verontrust over het optreden van de Japanners te Sjanghai. Men meent, dat Japan niet het recht had, met wapengeweld te Sjanghai op te treden, want het Japansch-Chinee- sche conflict in deze stad is slechts ont staan door de Chineesche boycot van Ja pansche goederen. Zij zijn toch de Chineesche stad binnengetrokken. Ondanks de aanvaarding van het ulti matum door de Chineezen heeft de com mandant van de Japansche strijdkrachten besloten, aldus een bericht uit Sjanghai, de aan de internationale concessie gren zende Chineesche wijk Tsjapei te bezet ten. Hij eischt de opruiming van alle ver dedigingswerken, die de Clii'"^?"" hier hebben opgericht. Een nader bericht meldt, dat de Japan ners het grootste deel van Tsjapei bezet hebben. De Chineezen boden hardnekkig tegenstand en weken naar de internatio nale concessie terug. Dertien gewonde Ja- N--:, „V - pansche soldaten werden naar het hospi taal gebracht. De Chineesche verliezen moeten groot zijn. Ongeveer 50 Chineezen zijn gevangen genomen. Een Chineesche postwagen wilde naar de internationale concessie, maar moest terugkeeren. Een bombardement. Reuter meldt nader, dat de Japansche opperbevelhebber gelast heeft om de stadswijk Tsjapei met vliegtuigen te doen bombardeeren. De terreur, vervolgt Reuter, duurde tegen den avond nog voort. Een half millioen Chineesche inwoners van Tsjapei hadden zich in hun huizen verschanst, terwijl de Japansche mitrailleurs alle straten schoon veegden. Een fort beschoten; hevige ge vechten. Japansche troepen hebben Donderdag het Chineesche gedeelte van Sjanghai, Tsjapei, bezet. Na de afkondiging van den staat van beleg in de internationale nederzetting is het internationale vrijwil ligerscorps, dat bestaat uit Engelschen, Amerikanen, Franschen, Russen en Ja panners en onderverdeeld is in cavalerie, infanterie en artillerie, zoomede afdeelin- gen pantserwagens en mitrailleurs, gemo biliseerd. De Engelsche generaal Fleming heeft het opperbevel over alle troepen der in ternationale nederzetting op zich geno men. Te Sjanghai is nog een Japansch eska der binnengeloopen. Het bestaat uit een kruiser en twaalf torpedojagers. Het aantal te Sjanghai gedebarkeerde Japan sche strijdkrachten bedraagt thans 4000 man. Naar uit Sjanghai wordt gemeld, heb ben Japansche oorlogsschepen het Chi neesche fort Woesoeng onder vuur geno men, nadat, naar het schijnt, te voren de Chineezen de vijandelijkheden hadden geopend. Tusschen de Chineesche en Japansche troepen wordt thans in de voorstad van Sjanghai, Tsjapei, een hevig gevecht ge leverd. De Japanners zouden reeds ver sterkingen naar het gevechtsterrein heb ben gezonden. De internationale concessie mo biliseert. Reuter meldde gisteravond uit Sjang hai: Alle mannelijke vreemdelingen in internationale Sjanghai haasten zich te voldoen aan den oproep van het stadsbe stuur om steun. De vermaarde renbaan wordt snel herschapen in een legerplaats. Lichte Amerikaansche cavalerie, pantser wagens en Sikh-politie zijn er vereenigd, terwijl talrijke vrijwilligers met stalen helmen en khaki-kleeding in de straten worden gezien. Alle gemeentelijke en speciale politie zijn gemobiliseerd. De Fransche troepen in de Fransche consessie werken nauw met de anderen samen. De Japansche troepen hebben de be scherming van Honkew en Jangtsepoo, de Noordelijke districten van Sjanghai op zich genomen. Om de internationale stad worden prikkeldraadversperringen opge richt. Duizenden Chineesche vluchtelin gen komen de stad binnen. Men schat, dat zich ten minste 24.000 man ongeregelde Chineesche troepen rondom de internationale nederzetting bevinden, die een ernstige bedreiging vormen. Op Chineegch gebied is het reeds tot plunderingen gekomen. De maatregelen der Ver. Staten. Naar Reuter uit Manilla, de hoofdstad van de Philippijnen meldt, hebben de be manningen van de vier torpedobootjagers, die zich daar bevinden, bevel gekregen aan boord te blijven, in afwachting van orders om naar Sjanghai te vertrekken. In officieele kringen wordt er de na druk op gelegd, dat Amerika noch de be zetting van de internationale concessie door Japansche troepen, noch de blokkade uit de haven van Sjanghai door Japan sche oorlogsschepen gerechtvaardigd zou achten. De zich in de nederzetting bevin dende internationale politietroepen waren tot nu toe voor het handhaven van de orde ruim voldoende en een blokkade zou een oorlogsmaatregel zijn, die een oorlogs verklaring van Japan en China zou voor onderstellen. Zelfs in geval van oorlog zou het twijfelachtig zijn, of een zoo vol komen internationale plaats als Sjanghai geblokkeerd zou kunnen worden, want Sjanghai verschilt volkomen van de an dere Chineesche steden. WERVING VOOR DE MARINE. Nog altijd veel afgekeurden. In het I.E.V.-orgaan „Onze Stem" is destijds reeds de aandacht gevestigd op het bedroevend gering aantal Europee- sche jongelieden, in Ned.-Indië, die bij de geneeskundige keuring voor de aanne ming als lichtmatroos bij de Kon. marine geschikt bevonden werden. Hierin blijkt, zoo schrijft het „Bat. Nbl.", nog altijd geen verandering ten goede gekomen te zijn. Uit het overzicht van de werving van deze categorie van lichtmatrozen voor het jaar 1932 ziet men, dat zich aangemeld hebben niet minder dan 125 gegadigden. Hiervan nu zijn niet minder dan 90, derhalve 72 percent van het totaal, krachtens het geneeskundig onderzoek afgekeurd. In een noot wordt toegelicht, dat aange nomen zijn die jongelieden, die derhalve Het voortdurend succes van Foster's Rug pijn Pillen is opmerkelijk. „Dank zij Foster's Pillen raakte ik bevrijd van mijn oude kwaal", „Had ik uw geneesmiddel maar vroeger ge kend, dan had ik niet zoo lang behoeven te lijden", z&odanig drukken duizenden danVbir# personen zich uit. Pas op: rugpijn, duizeligheid, zenuwpijnen, rheumatiek, spit, urinestoornissen, blaasaaD- doeningen, waterzuchtige zwellingen en an dere verschijnselen van verzwakking der or ganen van den rug zijn te ernstig om verwaar loosd te worden. Deze verschijnselen toonen aan. dat urine zuur en andere schadelijke vergiften in het bloed achterblijven, en dat gij dringend be hoefte hebt aan de opwekkende en verster kende hulp, die Foster's Pillen zoo zeker ver schaffen. Waarom zoudt gij niet vandaag nog zulk een flacon halen en beginnen weer ge zond te worden? Bij alle drogisten enz. a 1.75 per flacon. door K. R. G. BSOWNE. 321 Op dit oogenblik barstte Mr. Todd los. „Schei uit met die praat, Millie. Ik heb me nog nooit van me leven zoo best ge amuseerd en George hier is geloof ik van dezelfde opinie. Als je nagaat dat ik eergistere nog zat te steune en te wee klage omdat ik me zoo verveelde en om dat ik zoo eenzaam was en nou heb ik opeens twee vrienden en net zooveel pret als ik maar wil. Verdikke meid. as ik tien jaar jonger was en 't model voor die sluipvoetgeschiedenis had, zou ik die in breker ij doen en der trots op zijn, dat ik 't dee." Tijdens de speech van Mr. Todd had George Carmencita oplettend staan aan kijken. Toen de corpulente Amerikaan zweeg, knikte hij instemmend. „Zeer goed gezegd," zei hij. „Wat het ipiiuseeren betreft, ben ik het geheel met den vongen spreker eens. Ik wist niet dat er zulke dingen ook buiten de biosco pen gebeurden en ik moet zeggen, dat cle ondervinding me goed doet, 't Spijt me alleen, dat F.-S. niet een beetje meer de echte boef is, dan kreeg ik misschien nog de kans om je onder vuur van den vijand uit een brandende loods te mogen halen. Als er ingebroken moet worden, ben ik de aangewezen persoon ervoor, aange zien ik de houder ben van verscheidene medailles, toegekend voor excelleeren in dien tak van sport. En ten zooveelste". Hy zweeg opeens. „Ja?" zei Carmencita. George kuchte, keek tersluiks naar Mr. Todd, kuchte weer, schuifelde met zijn voeten, kreeg een kleur tot achter zijn ooren en grinnikte schaapachtig. Hij voelde een bijna onbedwingbare aan vechting om Carmencita te vertellen, w a a r 0 m ze hem, wanneer ze daar nei- ging toe voelde, mocht bevelen om in de Bank of England in te breken of op zijn handen dwars door Engeland heen te wandelen, maar de tegenwoordigheid van Mr. Todd maakte een zich uitspreken onmogelijk. „O, eigenlijk niets," zei hii slap. Carmencita lachte eens tegen hem. „Dank je wel, hoor, en u ook, Mr. Todd. Ik ben even in een depressie verzeild ge raakt geweest, maar 1111 ben ik er uit. Toch vind ik het eigenlijk niet goed, dat George gaat inbreken. Als hij gesnapt wordt. „Gesnapt wordt? Sluipvoet de Inbrekei is nog nooit van zijn leven gesnapt, Nee, sputter maar niet langer tegen, Carmen cita. Ik heb tot dusver nog niet veel an ders dan stommiteiten gedaan, dus ben ik aan mijn gekwetste ijdelheid verplicht, 0111 te toonen, dat ik ook anders kan. Dus. „Sssst!" zei Mr. Todd opeens. „Sst! Waarom?" vroeg George ver baasd. „Ssssssssst! Daar hè-j'em!" George keek om, nog juist bijtijds 0111 de lange, elegante figuur van Fanshave- Smith de deur van de uitspanning te zien uitkomen. Met zijn stereotiep-beminne- lijken glimlach kwam de leider van de anti-Prsident-Milligan-partii naar hem toe en ging, zonder af te wachten of hij zou worden uitgenoodigd, naast Mr. Todd op de houten bank zitten. „Ik geloof, dat ik zooeven een koekoek gehoord heb," begon hij te vertellen. „Ik zou er naar de „Times" over schrijven als ik zeker wist, dat 't niet Alfred na zijn zooveelste biertje geweest was. Carmen cita, je ziet er een ietsje betrokken uit. Scheelt er wat aan?" „Jouw tegenwoordigheid scheelt er aan, Smith," gaf Miss Milligan moedeloos ten antwoord.... „Schei je nooit uit met dat 111e overal achterna wandelen?" Fanshawe-Smith zuchtte gelaten. „Als je maar verstandig en redelijk wou zijn, Carmencita! In je hart weet je. dat ik ze, mijn type in aanmerking genomen, vandaag of morgen toch krijg. Waarom spaar je jezelf niet een heelen hoop moeite en zorgen en mij een dubbele por tie onkosten uit, door ze goedschiks af te dragen? Ik zal zeer zeker niet inhalig zijn en jou de helft laten als je daar op staat. Dan kunnen we samen terug gaan en thuis de presidents-verkiezing volgens de traditie enscenceeren. Maar als je in deze houding van kinderachtige koppig heid volhardt. Smith," zei Carmencita minzaam, schei uit! Ik word er akelig van!" blijft mij niets anders over, dan op den ouden voet door te gaanO ja. wat ik zeggen wou. Wat voeren we in dit bekoorlijke gehuchtje toch uit? Mijn in formatie-dienst heeft 111e laten weten dat vriend Carr hier werkelijk een tante heeft wonen en dat z'11 komst voldoende was 0111 haar hals over kop op de vlucht te doen slaan.Als ik nu maar begreep, wat de tante met de quaestie die ons hier bijeen brengt, te maken heeft...." „Denk er maar eens goed over 11a, F.-S.", zei George. „Een half uurtje hersengymnastiek zoo nu en dan is uit stekend. Wat ik zeggen wou: Hoe be valt 't je bij Mrs. Turtle?" „Uitstekend, dank je wel voor je be langstelling. Ik kan de deur sluiten, 't raam opendoen, m'n schoenen bulten zetten, me wasschen, het licht uitblazen en deze inrichting in het vizier houden zonder dat ik 't bed uit hoef, dus dat is wat je noemt gemakkelijk." Hij zweeg even om een behoefte tot gapen welopge voed te kunnen beheerschen. „Enfin! aangezien ik een zeer vermoeienden dag gehad heb en er zich voor morgen wel geen kans zal voordoen 0111 je te beroo- ven, Carmencita, zal ik 111e 1111 in mijn vertrekken terugtrekken. Laat liet jullie niet verontrusten, als je vannacht eigen aardige geluiden mocht hooren. De ge broeders Byng slapen 0111 jullie heen en ze hebben last van. snorken, lot 11101- gen!" Bij deze woorden stond hij op, maakte een eerbiedige buiging en wan delde weg. Op zün vertrek volde een korte stilte. „Van 111e leve nog nooit iemand nieege- maakt die zoo kon praten," zei Mr. Todd. „Da's een gave.." „Die ons verrassend mooi geholpen heeft," zei George. „Als hij de uitspan ning hier van uit zijn kamer kan zien, slaapt hij aan den voorkant. Het raam van zijn slaapkamer is dus dat raam rechts van de deur boven. Dat vereenvoudigt de zaak aanmerkelijk." „Een tweede Pinkerton!" zei Mr. Todd bewonderend. „Je bent dus heusch van plan met dat van strakkies door te gaan?" „Natuurlijk. Als ik jullie was, ging ik nu naar bed en probeerde wat te slapen. Ik blijf hier wel zitten, tot de kust vei- lii is." „Wat te slapen!" zei Carmencita. „Ik ga mee!" „Ik ook," voegde Mr. Todd eraan toe. „Zoo makkelijk kom je niet van me af, jong." „Heel vriendelijk van jullie, maar dat gaat niet. We kunnen niet en masse op dat stulpje daar aftrekken. Eén moet het doen, nu evengoed als een uur geleden Jullie kunnen voor mijn part hier blijven zitten, tot de operatie gebeurd is en ik geboeid weggebracht word, maar jullie moeten 't 111e alleen laten doen. Te veel inbrekers maken den pluk dun." „Je hebt gelijk," zei Carmencita. „Maar." „Kijk.... Mrs. Turtle komt thuis.... dat 's weer een stapje verder. Nu is het maar een quastie van afwachten. Zul len we een tweede vaatje aan laten slaan, Mr. Todd?" „Ja," gaf Mr. Todd met overtuiging ten antwoord. Daarna werd het langer dan anderhalf uur wachten. Met nu en dan een paar woorden als de stilte hun te lang viel, bleven ze op de kleine open ruimte voor de uitspanning zitten, terwijl de scheme ring in nacht overging en de lichtjes van de dorpsstraat één voor één gedoofd wer den. Tegen elven kwam Mr. Bolitho, na dat hij den laatsten inboorling de straat opgewerkt had, hun vragen of ze het ver der buiten zijn hulp konden stellen en na een bevestigend antwoord hunnerzijds, hun verzoeken om den grendel vóór ta schuiven, als ze binnenkwamen. Hetgeen ze beloofden te doen. Daarna daalde een weidsche en vredige stilte, die alleen ver broken werd door de onvermijdelijke nachtgeluiden, op het gehuchtje tusschen de heuvels neer. Na een half uur, toen de maan het landschap met haar zilveren licht overgoot, rekte George zich uit-, keek op zijn horloge, gaapte en stond op. „Nu of nooit! Wat nu nog niet slaapt, slaapt den heelen nacht niet. Tot straks. „Tot straks...." mompelde Mr. Todd slaperig. „As er iets gebeurt geef je maar een gil, dan kom ik je te hulp." Carmencita stond op en kwam 0111 het tafeltje naar George toe. De uitdrukking van haar gezicht was niet te zien, maar haar stem had een ongewoon bezorgden klank. „George, zal je asjeblieft voorzichtig zijn? Ik zou 't heel vervelend vinden als er iets. Moedig door de duisternis om heb heen greep George haar hand en beklopte die kalmeerend. „Flink zijn, Carmencita! Inbreken is een van de weinige dingen, die ik werke lijk goed doe. Met tien minuten ben ik terug." (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 1