J. J. H. KOOPMAN GIOOTE BONTKRAGEN asss pas™ PELTERIJEN FRÏSOBMI Een Meisjesgezicht sar i'XfS'S: WESTSTRAAT 14 Sl*0 beer wiens presta PE LTE R IJ E N-M AG AZIJN Wij verkoopen al onze tegen veel verminderde prijzen. in prima bontsoorten, gereed om op Uw mantel te zetten I©. Visscherij. Sneeuw. PER Vz POND GEEL30 d. GROEN .35 ROOD 40 458e STAATSLOTERIJ Betreffende het WoemboHenbedrljl vin- brtragnin? H«>—.'"n" afgeschreven Zaterdag 20 Febr. bal-masqué. De deelname aan het groote Bal-Masqué op Zaterdag 20 Febr. in „Casino" is steeds groeiende. Reeds hebben zich velen doen inschrijven en zijn er nog verschillende anderen, welke nog plannen beramen om met iets aardigs, iets origineels voor den dag te komen. Er zijn er, die op eigen idéé, met betrekkelijk weinig hulpmiddelen een heel interessant masker voorstellen, ter wijl sommige dames bezig zijn een chic en lang niet alledaagsch costuumpje in elkaar te zetten, dat bij het veelkleurige 's avonds een keurig effect zal maken. Voor dit bal-masqué zijn tegen zeer bil lijke voorwaarden costumes te verkrijgen bü den heer W. Buter, Sluisdijkstraat 50, vertegenwoordiger van het Ned. Costuum- magazijn A. J. Bakker, Amsterdam. Voor nadere bijzonderheden betreffen de al de hierboven genoemde vermakelijk heden verwijzen wij naar de desbetreffen de advertenties. tige uitzenden moet kunnen steunen. De laatste jaren moest het gemeentebestuur op uiterste zuinigheid aandringen. Mis schien verandert dit nu wel. Er moet meer geld komen. Geen hulpbehoevend kind mag teruggestuurd worden. Waar deering is er genoeg, maar geld is hoogst welkom en er is nog heel wat noodig voor er gezegd kan worden »Kom maar bij ons aankloppen, wij zijn gereed om de opname uwer kinderen in de kolonie huizen van het Centraal Genootschap te verzekeren*. Het verslag van de penningmeesteresse ziet er als volgt uitDebet, saldo f 2067.45, rente f 62.58, bijdrage ouders f 322.40, id. gemeente f 750.—, id. particulieren f 2.50, contributie f 155.75, vereenigingen f 467.24 (Witte Kruis f 150.Bio-va- cantieoord f 317.24). M.S.F. f 373.80, debet saldo rekening-courant hoofdbestuur f 1224.96. Credit vracht- en reiskosten f 222.96, alg. onkosten f 69.11, onvoor zien f 145.36, rekeningcourant hoofdbe stuur f 1224.61, verpleegkosten f2290.35, contributie hoofdbestuur f 10.Kas saldo f 1464.24. Dit verslag, evenals de rekening en verantwoording, worden goedgekeurd. De contributie aan het hoofdbestuur wordt weder vastgesteld op f10. De aftredende voorzitter en secretaris, resp. Dr. v. Heerde en de heer Van Heusden, worden bij acclamatie herkozen. De secretaris wordt afgevaardigd naar de algemeene vergadering. Bij de rondvraag vroeg een der aan wezigen of, evenals dit voor het Bio- vacantieoord geschiedt, in de bioscopen geld opgehaald kon worden voor het Centraal Genootschap. De werkingswijze van het Bio-vacantieoord wordt in het antwoord uiteengezet. Dit gaat den goeden kant op. Collecteeren in de bioscopen voor het Genootschap zal echter slecht gaan, hierdoor wordt het werk van het Bio-vacantieoord, de stichting van de bioscoop-directeuren benadeeld. Het be stuur heeft echter verschillende plannen in overweging om aan geld te komen. Een vraag omtrent de contributie wordt beantwoord. Deze bedraagt minimum f 1.— per jaar. Nog wordt gevraagd hoe het met de kleeding van de uit te zenden kinderen moet staan. De kinderen moeten van elk kleedingstuk drie stuks mee krijgen, be halve dat wat zij aan hebben. Voor een lang verblijf is dit vijf stuks. Bij onver- mogenden regelt het bestuur dit nader. Verder was er niets aan de orde, waarna de voorzitter de vergadering sloot. Nu rest ons nog een klein opwekkings woord te schrijven zooals dat gewoonte is geworden. De peningmeester kwam tot de minder aangename ervaring dat van het actief ongeveer f 600.was ingeteerd. Inder daad een aardig sommetje. Wat hier aan te doen. Ja, het gemakkelijkst zou zijn, wanneer iemand met een breed gebaar zei: „hier heb je f 600.—van mij en kom volgend jaar maar eens terug." Maar, zoo iemand is er niet en hoewel in dezen I tijd veel van de algemeene offervaardig heid wordt gevraagd, moet het geld toch van de gemeenschap komen. Laat een ieder nog eens bedenken of hij lid wil worden van deze vereeniging die zulk een mooi doel nastreeft, nl. zwakke, voor t.b.c. vatbare kinderen naar vacantiekolo- j nies te zenden om weer op krachten te komen om zoodoende een der meest ge vreesde ziekten te kunnen weerstaan. W at zal het niet een heerlijk gevoel zijn als zoo'n kind gezond terug komt, te kunnen denken „daar heb ik ook het mijne toe bijgedragen". Het aantal leden bedraagt op het oogen- blik 129 en tijdens de vergadering gaven zich nog drie leden op. Een ieder die iets heeft te missen voor dit mooie werk, en lid wil worden van de vereeniging of inlichtingen wenscht, kan zich vervoegen bij de penningmeesteresse mej. E. S. Held, Singel 58, alhier. WAT ER ÏN „CASINO" TE DOEN IS. Zoadsgavoné: „Familie vaa mijn vrouw". Wij herinneren bij deze aan de voorstel ling, die het gezelschap Louis de Bree Zondagavond in „Casino" alhier komt ge ven, waarbij wordt opgevoerd de klucht- „kamille van mijn vrouw". Omtrent dit blijspel schreef de „Maasbode": „Het is een echt Amerikaansch blijspel, vol humor, dat den toeschouwers een vroo- lïjken avond bezorgde, niet het minst dank zij het spel van Louis de Bree als „de man van mijn vrouw" en vooral ook van Johan Kaart, die van den veearts Dr Knott een type heeft gemaakt. De droge humor van Kaart doot do zaal schudden van het lachen. Mary Dresselhuys was een charmante echtgenoote van „de man van mijn vrouw" en Lily Bouwmeester toonde zich een uit muntende schoonzuster. Ook het spel van de overige personages was verzorgd en amusant." Diusdag en Woensdag BeHardi. Hüwdag en Woensdag treedt in „Ca- ties, blijkens de vele recensies, aan het gigeloofli-yke grenzen. Het zeer gevarieer de programma bevat een keur van de meest onbegrijpelijke wonderen. DE KOLENKIST. Of de winter zacht of streng is, Of de wind waait Oost of West, Als hij brandt, is 't bij de kachel In den winter toch het best Maar bij menschen, die er wonen In een slop of in een steeg. Daar wordt 's winters kou geleden, Want hun kolenkist is leeg. Geef hun kolen, die dat kunnen. Anders maakt de kou hun stijf. En vergeet ook niet de brandstof Voor het binnenst van hun lijf. Walboom. Daartoe staat de gunstige ligging van hun woonplaats ten opzichte van het af zetgebied in België en Frankrijk. Maar dat is vermoedelijk een verdwij nende belemmerende factor, want we zien voor de toekomst het luchtvrachtverkeer, dat afstand uitwischt. Zooals reeds een paar maal is geschre ven, is onze visschersvloot weer tijdelijk uitgebreid met een belangrijk aantal vaar tuigen uit Stellendam, Goeree en Oud dorp. Hoe dat komt? Wel, omdat op hun eigen terrein geen vangsten vielen te bemachti gen en ze genoodzaakt waren eerst eenige uren te stoomen alvorens op vischterrein waar eenig succes was, te komen. Dat nam veel tijd in beslag en de exploitatiekosten werden te hoog om een loonend bedrijf te maken. Hoe komt het nu, dat op het terrein j venhaagsch waar ze eertijds toch altijd voldoende de reuk. vangsten konden maken, dit nu is uitge sloten? De visschers zelf schrijven het toe aan de gestadige vervuiling, die het rivier water ondergaat, tengevolge van de tal rijke fabrieken, die langs het geheele ri- viergebied zich bevinden en daarop hun afvoerwater loozen. Dat vergiftigde water, zoo zeggen de visschers, laat aan de riviermonding het bezinksel vallen en daardoor wordt de bodem ongeschikt voor het leven, dat de visschen behoeven om staande te blijven. Niet, zoo zeggen ze, het slechte water is oorzaak in hoofdzaak, doch het bezink sel, dat den bodem verpest. Als bewijs daarvoor voeren ze aan, dat: mosselen b.v. op den bodem daar niet kunnen voorttelen, doch dat b.v. vlak boven dien bodem, aan een boel de mosse len zich wel hechten en blijven bestaan. Daarom zijn deze menschen ook zeer pessimistisch gestemd ten opzichte van het voortduren hunner visscherij op eigen gebied en dat er slechts nog mogelijkheid voor het bedrijf bestaat als ze hun sche pen van grootere zien, waardoor ze Onze haven is weer een industrieele in richting rijker geworden. Met de Noorsche vlag op, kwam het voor de pufmeelfabricage ingerichte schip „Premier" de haven in en werd den vol genden ochtend versleept achter in de haven, waar men dadelijk het bedrijf in werking stelde. Evenals de drijvende garnalendrogerii heeft ook deze vischmeelinrichting aan het Kuitje ankerplaats gevonden, omdat er in de gemeente zelf geen ligplaats voor is te verkrijgen. De „Premier" is indertijd uit de 'sGra- gemeente geweerd vanwege Tenslotte hebben we dan toch nog win ter gekregen. Den heelen „winter" heb ben we gepuft en geblazen onder onze dikke kleeding, gescholden en gemop perd over veel t9 warme kachels, en gekankerd over guur en naar weer, en meer van dien aard, en ziedaar! nu we al bezig zijn het jaargetijde langzamerhand maar liever „voorjaar" te gaan noemen, komt plotseling, alleronverwachtst, vriend winter nog weer aanzetten. En hij deed het op een vrij geniepige wijze; hij heeft de menschheid grieperig gemaakt, hij zond een doordringend koude noordoos ter vooraf en toen we allemaal flink ver velend waren geworden, kwam hij aan zetten met vorst en zon en sneeuw. Och, dat arme roosje! In een der tuinen van den Singel was namelijk een winter roosje opengegaan. Zoo maar van zelf, van louter pleizier over het zachte weer. Het was een knop die zich in het najaar al gevormd had. Gelaten had zij alle stormen over zich heen laten gaan, en wel had zij zich angstig en bedeesd opge sloten in haar beschermend omhulsel, maar doodgegaan was zij geenszins. Zoo Ja, 't is nu eenmaal een industrie, waar een zeker luchtje aan zit, maar vroeger zei men: je kunt niet meer dan een neus vol tegelijk krijgen en op den duur went dat wel. Wij hier hebben misschien niet zoo te lijden aan de houten Haagsche hamgeur en vermoedelijk kunnen wü het klaren met de „Premier". Die geur willen we boven dien op den koop toe nemen, omdat er ver scheidene handen werk en brood in zullen vinden. En wat is heerlijker dan de vreug de eigen brood te kunnen winnen, vooral in dezen tijd, nu veler hand is lam ge slagen! Daarom begroeten wy deze aanwinst voor onze colli, naar Duitschland 162, naar Canada 1313, naar de Ver. Staten 1, naar overige landen 344. Eerst sedert 5 Augustus moes ten alle uitgevoerde bloembollen door den Plantenziektekundigen Dienst worden ge controleerd, zoodat in werkelijkheid deze getallen belangrijk booger waren. In Breezand breidde zich de cultuur niet uit, wel in Koegras ,n.I. met 100 ha. In 1931 waren daar 400 ha. met bloembollen be plant, terwijl in totaal 650 ha is aange kocht voor bloembollencultuur. Op Texel is dit bedrag ongeveer 120 ha. Schapenfokkerij. Het jaar 1931 is over het algemeen voor de schapenfokkers een vrij gunstig jaar geweest; in totaal werden op de zes groote markten aange voerd 23502 stuks. Gemaaid zeegras. Van uit Wieringen werden in 1931 door het Gemeentelijk Zee- grasbedryf verzonden 5185 balen a 50 kg, vertegenwoordigende een waarde van 27976.60. Het was voor den handel een slecht jaar. Afgeleverd werden 9800 pak ken gevischt zeegras in pakken van 50 kg tegen een doorsneeprijs van 5.75 per 100 kg. Visscherij. In 1931 zijn te Den Helder aangebracht door: 9044 vaartuigen, vang- PER H PI». dat, dien stralenden middag, toen de sten ter waarde van 641.568.80. In 1930: moeders met de kinderen uitliepen en net 8742 vaartuigen, vangsten ter waarde van als de poes, alleen den zonkant kozen, 725.115.75. menigeen bleef stilstaan om eventjes eenj Eierveiling Den Helder. De aanvoer in vriendelyk woord tot dat kleine roosje te i931 bedroeg 812.472 stuks (in 1930: zeggen, dat plotseling was opengebar- 633.127 stuks), welke tot een totaal-bedrag sten. Maar och, dat arme roosje. Het van 33.701.10 (in 1930: 35.083.21) wer- moest deze vrijmoedigheid hevig boeten, De sneeuw, die Woensdagmiddag over de stad viel, heeft de jongens en meisjes uitgelaten gemaakt, de ouderen moppe- den geveild Coöp. Pluimvee- en Tuinbouwvereen. Texel W.A. De eieraanvoer over het jaar rig Want die oudjes kwamen al spoedig «ier®n+met .een .op tot de conclusie, dat het in minder dan b ,g t van f 207.949.87. Het vorige jaar met blijdschap vischindustrie. goede richting en misschien Het gaat langzaam in de met dezen nijverheidstak bergt dit langzame voortgaan de gedegen heid. in zich om uit te groeien tot een om vangrijkheid, die groote voordeelen aan de plaats kan bieden. Wanneer meer bekend wordt (en dat wordt het zeker), dat hier een buitenge woon gunstige gelegenheid, is om veilige motoren zouden voor- j ligplaats buiten het gemeentelijk territoir j vlugger naar en van j te krijgen, zoodat er voor drijvende inrich-1 het voor hen geschikte terrein kunnen gaan. Maar dan blijft nog de vraag of de exploitatie voor dat garnalenvischbedrijf niet te hoog zou worden. zouden tingen weinig kosten van opstal, enz. zijn te maken, is de mogelijkheid lang niet uitgesloten, dat meerderen zich aange trokken gaan gevoelen hier het bedrijf te vestigen. De meeste s. .uiten zijn voorzien vanl Daarvoor zal grondstof noodig zijn en lichte ford-motoren, die het mogelijk dan is het niet ondenkbaar, dat ook sche maakten, ook met windstilte hun bedrijf pen van eldes hier hun puf zullen gaan uit te oefenen, waarbij dus voortstuwingj lossen, waardoor grooter bedrijvigheid hoofdzaak was en niet groote kracht. i weer zal ontstaan. Zij toch visschen nog mét het oude Nieuwediep. de gemakkelijke aanloopha- systeem, zooals de zeilvaartuigen vroeger ven en dicht gelegen bij de Noordzeesche geen tijd erg glad was geworden op de straat, zoodat menigeen voetje voor voetje zijn weg moest zoeken. Het uitgelatenst was wel een troepje jonge matroosjes. Toen zij tot de ontdekking kwamen, dat; de sneeuw stevig en vast lag, vulden zij' de gansche Koningstraat met hun uitbun dig- en rumoerigheden op het geïmpro viseerde glijbaantje. Een hunner, een ele gant, jong matroosje, verstond de kunst om zich sierlijk op de hurken te laten zak ken en zoo voort te blijven glijden. Geen der collega's kon dit kunstje nadoen; een tweede waagde een poging, maar ik heb mijn hoofd moeten omdraaien om niet te behoeven te zien hoe hij smadelijk in een minder elegante houding terecht kwam. Maar het jonge, sierlijke matroosje oogstte terecht de bewondering van een tweetal meisjes voor zijn pirouetten; „och, kijk daaris, wat lekker!" riep de een in onvervalseht juttersch tot de ander. Maar voor de ouderen was de sneeuw niet zoo verlokkend; ze zochten de kantjes van de straat op, waar ze niet vastgetrapt was en men in de losse rulle sneeuw zoo stevig liep als bij vrouwlief thuis. En den volgenden dag was aan een hoog-blauwen hemel de zon gaan staan en had de sneeuw grootendeels wegge zogen. En alom heerschte de blijde stem ming van het mooie winterweer, de druk te op straat, de gezelligheid, ook al blies werden aangevoerd 4.428.603 eieren. CONTINGENTEERINGSWET.' Zooals bekend, zyn door de afkondiging der Crisisinvoerwet, voor het importeeren van verschillende artikelen (o.a. vleesch, schoenen, laarzen en pantoffels, manu facturen, tricotgoederen enz.) thans in voervergunningen noodig. De formulieren voor het aanvragen van deze vergunnin gen zijn gratis verkrijgbaar bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hol lands Noorderkwartier. Oudegracht 182 te Alkmaar, tot wie belanghebbenden zich derhalve gelieven te wenden. Ook inlich tingen omtrent de toepassing der wet worden door genoemde Kamer verstrekt. De formulieren zijn te Den Helder tevens verkrijgbaar bii den heer M. A. Kolster, Hoofdgracht 56. MAATREGELEN TOT REGELING VAN DEN UITVOER. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken heeft tezamen met haar zusterkamer te Haarlem het onderstaand adres gericht tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal, inzake de wijziging van de Wet van den 24sten December 131, Stbl. 553, houdende toekenning van de bevoegdheid tot het tijdelijk treffen van maatregelen tot rege- (Niet Officieel) Trekking van Donderdag II Februari 1932 Se KLASSE, 16e LIJST. HOOGE PRIJZEN: 20785 ƒ15.000.— 3337 13344 1000.— 7412 8694 8724 8821 18537 ƒ400 4067 5856 16907 200— 879 5377 7713 8477 10453 13129 13952 14564 viscliten met den korstok of boom en niet met de vischborden. De korstok toch houdt, als stutbalk, het net open, terwijl de vischborden slechts, door krachtige voortstuwing, bewerken dat de kor open blijft. Hun visscherij is dan ook in hoofdzaak gebaseerd op garnalenvisscherij. vischgronden, zal langzamerhand al meer doelwit worden voor de vischindustrie. Daarvoor moeten we hier de oogen open hebben, want voor de plaats zelf zou dat van onzegbare waarde zijn. AANRIJDING. Na de ruwe geheele vloot dagen koos Donderdag de zee. De garnalenvangsten Toen de berichten van goede vangsten j waren ruim en door de stagnatie in den hier tot hen kwamen, besloten ze her- aanvoer de vorige dagen gingen de pry- waarts te komen. i zen aardig omhoog. En met zekere jalouzie verklaren ze, dat Den volgenden dag was de wind wat het bedrijf hier zooveel eenvoudiger is straffer, zoodat een gedeelte der vloot niet dan bij hen, omdat men het terrein vlak bij de haven heeft of hoogstens een uurtje of anderhalf, stoomen. Bovendien, zeggen ze, is het hier een vischrijk gebied. Garnalen, platvisch en op zijn tijd, haring, ansjovis, geep om nog niet te spreken van alikruiken en mossels. Mossels in overvloed en prachtsoort en zonder verpachting, terwijl bij hen hooge pacht wordt betaald en de vraag zóó groot is, dat de mossels al worden weggevischt alvorens ze eigenlijk voldoende oonsump- tie-grootte hebben. Ze vinden de gelegenheid voor vis scherij hier eindeloos beter dan in hun gebied en, vergissen we ons niet, dan is er een groeiende neiging bij sommigen om het eigen terrein te gaan verlaten en hier haar tenten op te slaan. Die neiging ontstaat dus uitsluitend door rijker vischgebied hier in vergelij king met hun terrein. Nergens anders om. Tegen hun verplaatsing voelen ze ech ter ook groote bezwaren: le. in het algemeen is het leven daar goedkooper dan hier. Huishuur en belas ting zijn geringer en de meesten hebben een eigendommetje; 2e. werkt het grootste deel van het ge zin mee in het bedrijf, doordat de garna- lenpellerij daar huisindustrie is, waardoor gezinsbestaansmogelijkheid wordt ver groot; 3e. gehechtheid aan eigen geboorte plaats met de zeden en gewoonten. Er zal dus de drang om het bestaan noodig zijn, vóór men tot het uiterste, verlegging van woonplaats naar hier overgaat. Nauwelijks is er bericht van wat vangst uit eigen omgeving of verschillende vis schers trekken weer daarheen. Dat is zeer verklaarbaar, omdat er, door het gesplitste familieleven, grootere on- derhoudskosten van het geheele zijn en ook en dat is een voorname dc trek- de hang naar huis blijft, dat altijd meer gezelligheid biedt dan het bekrompen leven aan boord. Toch doen we hier goed deze feiten in het oog te houden. Daar kans op achteruitgaande vis scherij. hier kans op gunstige visscherij Daar vervuiling van het vischwater, ter wijl er hier geen kans toe bestaat, omdat er hier geen afloozing is van door fabrie ken vergiftigd water en zoo-al, dat water met de eb direct in diepzee is afgespuid. Bovendien hier meer gelegenheid tot seizoen visscherij van haring, geep, ansjo vis, die, na de afsluiting der Zuiderzee, meerdere handen zal vragen. ter visohvangst ging. De vangsten waren ook dien dag ruim en de prijs bevredigend. Bot werd ook flink aangevoerd en de prijs was ook behoorlijk. Een geheel verloren week voor de vis scherij was het dus niet. Haringvangst was er nog weinig. Een viertal Deensche. visschers viel hier Vrijdagmiddag binnen. Vermoedelijk was er buiten te veel wind, om te gaan vis schen. zoodat men hier tijdelijk veilige haven koos. n de haven was ijs, dat echter van geen belemmerenden invloed was. Van Zuiderzee werd reeds gemeld, dat het ijs hier en daar de visscherij onmo gelijk maakte. BILJARTEN. Blijkens een in dit nummer voorkomen de advertentie zal mej. Schriers Maan dagavond in café Stam een revanche- wedstrijd geven. DE CHINEESCHE WOLHANDKRAB. Vorige week hebben wij een kort artikel geschreven betreffende dit nieuwe exem plaar van zeebewoners dat zich thans in onze wateren begint voor te doen. Wij kunnen thans mededeelen, dat een zoo n krab gevangen en te bezichtigen is in de étalage van de firma Kraan in de Spoorstraat. EEN TWEETAL LANTAARNPALEN GESNEUVELD. W ederom moeten wij het ter ziele gaan van een tweetal lichtdragers in onze stad melden. Donderdagavond botste, vermoe delijk door de gladheid een auto tegen gezineen lantaarnpaal in de Weezenstraat, die deemoedig zijn hoofd boog en zijn gla- zenkap in duizend stukken liet vallen. 's Middags had een auto van de firma v. K. reeds een paal doen sneuvelen op den Brakkeveldweg, hoek Lorentzstraat Toen kon de gladheid niet als veront schuldiging dienen, om de eenvoudige reden dat het nog niet gesneeuwd had. de wind nog koud en schijnt dit wintertje ling van den uitvoer van bepaalde goe- nóg wel even te zul1 en aanhouden. deren: Daar de handel en bereiding van zui velproducten een zeer belangrijke plaats innemen in het bedrijfsleven van de Ka- Gisterenmiddag, pl.m. vijf uur, had op mers van Koophandel en Fabrieken te j den hoek NieuwstraatBassingracht een Alkmaar en Haarlem, hebben zij met meer aanrijding plaats tusschen een vrachtauto dan gewone belangstelling kennis geno-1 van den heer de B., komende van de Bas- men van dit Ontwerp van Wet. singracht en een id. id. van de firma Tot haar leedwezen moeten zij echter Kaan, die uit de Nieuwstraat kwam. De i verklaren, dat zii daarmede allerminst wagen van den heer de B. reed de vracht- hare instemming kunnen betuigen, auto van Kaan tegen het achterste ge-! Een heffing van een uitvoerrecht deelte aan, waardoor de motorkap van als bedoeld in artikel 3 van dit Ontwerp voren volkomen werd ingedrukt, terwijl zal volgens het oordeel der Kamers op het rechtervoorwiel ook bezweek. De den export onzer producten slechts een wagen schoof nog precies tot aan den kant nadeeligen invloed kunnen uitoefenen, van het kanaal door, zoodat het verkeer zoodat reeds de overweging van die hef- niet belemmerd werd. De auto van den heer de B. was niet verzekerd. ?°k,b.'i 8uur en schraal weer nimmer men zich tor en S°Cpe,e Kaafheid' men z ch tot gewoonte maakt het 's avonds met een we.n.g „Zij-Ct W in wtyven. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. Verschenen is het verslag over 1931 van bovengenoemd lichaam. Wij ontlee- nen er de volgende gegevens aan: In 1931 had een toename plaats van 367 bij de Kamer ingeschreven dossiers; het aantal bedraagt thans 8397. In het Handelsregister zijn 2096 firma's inge schreven; 6004 inlichtingen werden ver strekt door de Kamer en het Handelsre gister. Van de diensten van het bureau van advies voor den middenstand werd gebruik gemaakt o.a. door de Handeldrij vende en Industrieele Middenstandsver- eeniging te Anna Paulowna, de R.-K. Middenstandsvereeniging „de Hanze" al hier, de Handeldrijvende en Industrieele Middenstandsvereeniging te Wieringer- waard, de Alg. Heldersche Winkeliersver- eeniging alhier, en andere. In het district der Kamer werden 55 faillissementen uit gesproken; 98 coöperatieve vereenigin gen stonden ingeschreven (credietcoöpera- ties 52, landbouwcoöperaties 39, handels- en verbruikscoöperaties 7). Het verslag bevat voorts een staat van de werkzaamheden (adviezen, besluiten, enz.) der Kamer. Aan de Statistiek der scheepvaartbe weging op het N. H. Kanaal in 1931 ont- leenen wij het volgende: Koopvaardersschutsluis Den Helder aantal zeeschepen opvaart 523, laadver mogen in tonnen 82715, afvaart 443, laad vermogen 75934, totaal 966 schepen met 158649 ton laadvermogen. Binnenvaar tuigen opvaart 5563, laadvermogen 431675 ton, afvaart 5731, laadvermogen 468646 ton, totaal binnenvaartuigen 11294 laad vermogen 900321. fine in een tijdvak, waarin de export van zuivelproducten dreigt te stoppen, althans slechts met de grootste inspanning en opofferingen nog maar even „gaande" is t° houden, haar niet de gewenschte poli tiek toeschijnt. Het oude artikel 2 van de Wet van 24 December 1931 (Staatsblad 553) laat een geringe heffing toe, ter bestrijding van kosten, aan de uitvoer-regeling verbon den, hetgeen uit gronden van billijkheid door de Kamers nimmer is aangevochten. De toepassing van het nieuwe artikel 3 zal evenwel zoo vreezen de belangheb benden met de Kamers moeten leiden tot een volkomen ontwrichting van den kaashandel, daar de onzekere factor, „exportbelasting van x guldens" 'niet te verciseonteeren is tijdens de inkoop periode. Voorts zou deze heffing een direct ern stig verlies beteekenen voor de exporteurs, die thans groote partijen voor Frankrijk bestemde kaas van 1931 in voorraad hebben. Terv ijl dus eenerzyds niets dan bezwa ren bemoeilijking, ontreddering en directe verliezen te constateeren vallen, staat daartegenover slechts een zéér geringe kans om een geheel ontoereikende en on- neteekende bate te verschalken aan pro ducenten van goederen, waarvan door eenig land den invoer uit Nederland boven een bepaalde hoeveelheid is verboden. Een dergelijke proefneming te riskee- ren in een periode, waarin de exporthan- del zucht onder de grootste zorgen, achten de Kamers hoogstgevaarlyk en in strijd met de belangen van zuivelproducent en -handelaar, zoodat zij gaarne uwe welwil lende medewerking inroepen om de hef fing van dit uitvoerrecht ten krachtigste tegen te gaan. RIJKSPOSTSPAARBANK. Opgave betreffende het postkantoor Den 14638 15098 16035 16854 9389 100. PRIJZEN VAN 70.-. 27 120 142 155 219 329 384 526 604 736 908 1240 1252 1360 1404 1460 1631 2006 2056 2058 2117 2135 2215 2521 2524 2583 2622 2633 2672 2688 2723 2803 2823 2851 2869 2934 2944 3079 3097 3113 3127 3142 3164 3358 3390 3506 3631 3725 3748 3S60 3906 3911 3960 3982 4001 4201 4203 4204 4287 4363 4524 4556 4569 4581 4635 4643 4674 4805 4827 4969 5145 5171 5462 5633 5712 5751 5758 5807 5889 5936 5940 6298 6339 6541 6715 6851 6915 6952 7010 7067 7105 7122 7160 7222 7322 7346 7352 7809 7941 7976 7983 8024 8040 8074 8097 8139 8144 8215 8529 8621 8623 8830 8831 8948 9190 9222 9236 9252 9329 9394 9513 9578 9586 9828 9865 9936 9959 9966 10109 10161 10300 10315 10342 10601 10722 10843 10879 10882 11032 11058 11097 11190 11215 11286 11381 11425 11538 12050 12078 12092 12250 12268 12423 12531 12590 12601 12911 13071 13236 13249 13297 13465 13500 13550 13559 13587 13601 13700 >3745 13843 13891 13929 13938 13962 13976 14079 14134 14179 14262 14551 14662 14758 14854 14944 14968 15005 15263 15281 15326 15433 15529 15588 15662 15687 15732 15758 15827 15985 16140 16456 16477 16488 16522 16552 16572 16672 16883 16924 17020 17047 17141 17174 17186 17194 17238 17295 17320 17469 17534 17662 17835 17885 18101 18139 18226 18305 18329 18342 18346 18371 18412 18456 185 24 18532 18567 18714 18803 18968 18996 19033 19087 19113 19138 19151 19158 19219 19367 19755 19950 20035 20052 20106 20194 20197 20350 20460 20500 20557 30616 20700 20806 20949 20960 Mm EN 2 157 177 206 210 241 244 30| 339 416 472 486 496 532 564 m 621 624 627 692 723 732 753 762 785 789 8M «53 m 840 851 859 925 929 968 981 985 1024 1073 1088 1099 1117 1120 1123 1139 1161 1209 1270 1284 1294 13)5 1322 1424 1438 1440 1450 1458 1475 1517 1551 1561 1575 1581 1588 1648 1659 1724 1738 1762 1769 1796 1835 1981 1982 2046 2051 2077 2081 2129 2205 2" 5 2224 2228 2259 2274 2292 2313 2351 'U A 2389 2403 2407 2424 2464 2470 2472 2511 2546 2623 2626 2651 2674 26S1 2704 2709 2750 2776 2798 2832 2847 2852 2855 2875 2950 2952 2994 3160 3137 3145 3157 3195 3219 3221 3347 3348 3357 3387 3515 3526 3627 3674 3676 3708 3734 3735 3776 3831 3850 3861 3884 3900 3966 3972 4050 4070 4128 4238 42S5 4292 4305 4315 4384 4-108 4502 4508 4582 4606 4613 4616 4633 4642 4655 4754 4791 4865 4869 4884 48S9 4921 4956 4961 4967 4970 4982 4988 5012 5014 5034 5036 5130 5178 5213 5229 5242 5293 5296 5323 5338 5399 5401 5440 5459 5463 5493 5583 5584 5592 5596 5665 5676 5685 5706 5709 5723 5738 5754 5860 5914 5969 6000 6006 6044 6070 6182 6207 6228 6270 6284 6291 6329 6335 6342 6347 6351 6596 6439 6476 6494 6505 6534 6565 6571 6645 6658 6679 6683 6734 6743 6759 6840 6857 6859 6877 6893 6945 6968 6976 7012 7025 7057 7074 7079 7086 7175 7291 7317 7320 7371 7379 7387 7479 7495 7498 7566 7604 7630 7660 7663 7686 7743 7749 7753 7774 7783 7813 7878 7931 7946 8107 8117 8136 8137 8155 8171 8205 8228 8244 8318 8359 8441 8486 8539 8554 8357 8572 8595 8609 8663 8687 8725 8766 8805 8895 8937 8955 9106 9113 9115 9152 9210 9232 9263 9270 9297 9316 9318 9323 9348 9357 9388 9409 9438 9536 9568 9571 9572 9573 9576 9611 9635 9649 9659 9660 9670 9679 9680 9689 9710 9754 9819 9822 9891 9946 9993 10096 10115 10125 10153 10165 10183 10191 10271 10341 10415 10418 10482 10495 10306 10516 10538 10555 10570 10588 10688 10694 10732 10744 10746 10782 10901 10919 10929 11002 11047 11067 11109 11203 11230 11342 11359 11361 11373 11384 11388 11479 11510 11546 11581 11681 11736 11751 11770 11803 11831 11883 11885 11907 11978 12007 12030 12051 12080 12111 12162 12191 12241 12257 12258 12419 12432 12467 12524 12532 12533 12534 12586 12602 12656 12665 12666 12671 12711 12736 12778 12808 12833 12847 12858 12860 12864 12883 12937 13022 13026 13027 13055 13105 13134 13147 13209 13222 13226 13248 13283 13329 13404 13409 13419 13460 13478 13506 13520 13656 13673 13703 13707 13714 13726 13730 13736 13746 13777 13782 13808 24880 13918 13925 13943 12972 14042 14045 14078 14203 1419 14227 14258 14265 14266 14272 14306 14350 14418 14449 14456 14460 14509 14523 14575 14626 14664 12689 14690 14694 14700 14782 14792 14809 14822 14870 14894 14912 14926 14927 14987 15007 15058 15117 15167 15168 15191 15205 15225 15302 15322 15446 15469 15492 15510 15567 15626 15665 15681 15728 15776 15777 15806 15853 15870 15891 16014 16210 16313 16653 16765 16952 17270 17490 17647 18073 18229 18398 18612 18716 18985 19229 19515 19754 19946 20176 20435 20575 20974 20653 15892 16048 16228 16366 16654 16766 17074 17316 17491 17741 18076 18253 18405 18615 18726 19001 19281 19571 19759 19995 20191 20441 20653 20979 20704 15938 16076 16240 16423 16655 16778 17079 17337 17548 17743 18102 18259 18437 18628 18748 19034 19334 19582 19788 19996 20295 20467 20704 15939 16084 16241 16494 16682 16806 17083 17357 17554 17810 18106 18281 18470 18637 18777 19051 19345 19624 19793 20028 20370 20502 20744 15948 16096 16287 16549 16699 16910 17132 17370 17561 17823 18114 18282 18487 18655 18800 19069 19428 19629 19840 20038 20380 20525 20754 15999 16107 16288 16597 16730 16911 17165 17402 17588 17846 18142 18296 18511 18685 18936 19083 19443 19639 19895 20071 20382 20546 20871 16001 16154 16289 16624 16747 16915 17188 17421 17598 17868 18167 18332 18564 18696 18948 19163 19465 19735 19936 20'09 20385 20552 20916 16005 16180 16310 16636 16748 16916 17251 17449 17640 17951 18169 18380 18590 18715 18951 19196 19494 19939 20153 20410 20555 20919 20744 20871 20916 20919 20974 2097» Aan de schutsluis in het Nieuwe werk1 ?elder.eiUÏÏ,n biJkailtoren over de maand &LXSTSS. XïpSa,,™. uitgegeven aan bovengemelde kantoren, werd in den loop der maand ingelegd f 116.237.87 en terug betaald f 75.633.23, derhalve meer inge- in opgaande, 2821 in afgaande richting. Laadvermogen resp. 66319 en 64678 ton. Verder in afgaande richting 2 houtvlot ten, 15 m'. Aai. de Vlotbrug te 't Zandt was het aan- '!an leru.?tlel,,ld Het aan tal zeeschepen,dal paieX 112'^&rT..BPka"tt*nkï0?ies afvaart*;; binnenvaar,nig.n resp. P91KT SSSMLTS ^7^ 458e S l AA 1SLO l ERlJ (Niet Officieel) Trekking van Vrijdag 12 I ebruarl 19J2 5e KLASSE. 17e LIJST. HOOGE PRIJZEN: 18477 100G en premie van 30-000. 12925 1000. 10111 met premie ƒ3000. 5750 400. 100 15701 16032 prijzen van 70. 8 751 1126 1136 1203 1990 2.359 4547 6321 6848 8068 8236 11461 11641 18361 NIETEN. 115 512 1078 1367 1767 2020 2037 2390 2744 2745 2790 2862 3272 3438 3549 362(1 3897 4584 4792 4942 5360 5730 6034 6205 6490 6515 6567 6609 6791 6947 7108 7377 7511 7757 7933 8046 8420 9007 9411 9457 10056 103'.f 10465 11327 11379 11385 11841 12581 1323S 13583 13735 14255 14606 15166 15330 15358 16012 16094 16116 16307 16576 16866 18945 19444 19448 19519 19709 20447 2977 13740 2051 3504 .5447 6777 8018 10414 1.1447 15678 19068

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 10