JULIANADORP. 't ZAND. BREEZAND. ANNA PAULOWNA. Van Ewijcksluis. SCHAGEN. TEXEL. Ledenvergadering H. M. v. Landbouw. BARSINGERHORN. W!£RINGEN. PKEDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. E. R. Damsté Bevestiging Kerkeraadsleden Zendingsgebouw „De Ster der Hope". 's Avonds 7 uur, de heer I. Kuiper van Bilthoven. VERKIEZING NOTABELEN. Bij de Woensdagavond gehouden ver kiezing van notabelen der Ned. Herv. Ge meente Huisduinen en Julianadorp zijn de aftredenden G. Wiggers en S. Backer beiden te Koegras herkozen; in de plaats van mei. G. MinnesHoornsman is ge kozen G. van Kooten te Julianadorp en in de beide bestaande vacatures C. Snij der te Koegras en mej. C. J. Kater Riedeman te Huisduinen. Op Zondag 6 M*aart a.s. komt de be kende en gevierde cabaretier Daan Pool üiet een geheel nieuw programma bij den neer Schrieken een avond van ernst en luim geven. De bedrijfsleider der Coöp. Zuivel fabriek „Nieuw Leven" alhier, de heer C. Schoen, is aan de Zuivelfabriek „Prins Hendrik" te Sybecarspel benoemd als directeur en vertrekt reeds heden van hier. Tot directeur aan de hier gevestigde Zuivelfabriek „Nieuw Leven" is benoemd de heer D. Knol, tot heden werkzaam bij „Aurora" te Opmeer. Tevens is aan deze xabriek tot kaasmaker benoemd de heer Buis en wel in de plaats van den heer «F. te Paske, welke laatste vermoedelijk fiaar Texel gaat. WEGVERBETERING. Men is thans druk bezig om den weg, loopende langs de Kerkbrug vanaf de Voormalige Vlotbrug tot de Kikkersteeg aan den trottoirkant op te halen en zoo doende den weg meer vlak te leggen waar na hij van een bitumendek zal worden voorzien. Voorwaar een groote verbete ring daar ter plaatse waar des winters bij nat weer altijd modderpoelen waren. Al leen is het te hopen dat het dek van een niet te gladde constructie zal worden uit gevoerd, anders blijven ongelukken bij nat weer op den toch nog blijvend hellen den weg stellig niet uit. Bovenstaande werkzaamheden worden In den vorm van werkverschaffing uitge voerd. In de plaats van den onderwijzer Sta- venuiter is aan de R. K. school alhier be noemd de heer N. P. Kramer, van Haren karspel. PREDIKBEURTEN. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem.) 's Morgens 10 uur en n.m. 8.30 uur de heer P. Boon. OUDERAVOND SCHOOL I. De heer Brugman, voorz. der ouder commissie, opent met een woord van wel kom, speciaal aan den heer R. van der Laan, die straks zal spreken over het wetsontwerp Terpstra. Het hoofd der school, de heer G. 't Hart, zet uiteen, waarom reeds zoo vroeg in 't jaar deze ouderavond is uitgeschreven. Het doel is: belangstelling te wekken voor de dreigende verslechtering van het onderwijs, 't Doet spr. genoegen, te con- stateeren, dat ondanks de kou de belang stelling der ouders niet beneden 't nul punt is. Aanwezig zijn pl.m. 40 ouders, het volledig personeel en eenige gasten. Daarna krijgt de heer Van der Laan het woord. Deze gaat even terug in de geschiedenis van de onderwijswetgeving en bespreekt de splitsing in openbaar en bijzonder onderwijs, komt tot de gelijkstelling bij de wet 1920 en zet uiteen, dat verschil lende dingen dezer goede wet onuitge voerd bleven of vele malen gewijzigd werden. 't Ontwerp Terpstra is de 16e wijziging der wet 1920. Spr. memoreert 't ontstaan der commissie Rutgers. Zij kreeg opdracht, naar een minder kostbare toepassing van de flnancieele gelijkstellingtusschen open baar en bijzonder onderwijs te zoeken. Echter mochten daarbij geen vitale be langen van het onderwijs worden ge schaad. Het rapport van deze commissie is vrijwel door den minister overgenomen in zijn wetsontwerp. Spr. behandelt drie groote bezwaren tegen dit ontwerp, die zeker het onder wijs zullen schaden en dus in strijd zijn met de opdracht. Ie. Wil het ontwerp de ouderverklaring laten vervallen. Het stichten van kleine scholen zal daardoor nog gemakkelijker worden. 2e. Van de in 1920 toegezegde ver beterde opleiding der onderwijzers zal niets terechtkomen. Se. Het kardinale punt, do uniforme 45 leerlingenschaald.w.z. dat voor elke 45 leerlingen het salaris van 1 onder wijzer vergoed wordt. Vooral de laatste bepaling zal zwaar op het platteland drukken, het onderwijs slechter maken. Niet alleen zal elke onder wijzer gemiddeld 45 leerlingen krijgen, maar ook zal het kunnen voorkomen, dat 1 man onderwijs moet geven aan 45 kinderen verdeeld over 7 leerjaren. Na de pauze, waarin door de ouders druk gebruik gemaakt wordt van de ge boden gelegenheid om met het onder wijzend personeel over de kinderen te spreken, worden eenige leden gekozen voor een comité. De heer Brugman stelt voor 2 dames en 2 heeren te kiezen en den heer 't Hart vanzelfsprekend te be noemen. Gekozen worden: mevr. Wisse re, mej. J. ter Brugge en de heeren 'ofhebber en Brugman. Deze nemen de benoeming aan. Zy zullen met het hoofd der school zitting nemen, eventueel samen metmenpchen mt Oostpolder en Breezand, in t Plaatselyk Actie-Comité. De heer 't Hart zegt, dat het hiermee niet „uit is, doch wekt op, als er spoedig (misschien in Schagen) een spreker zal komen op een groote protest vergadering, daar dan heen te gaan. Hij dankt voor de groote belangstelling en sluit de vergadering. POLITIE. Verloren: Een bankbiljet van f 10. Gevonden: Portemonnai,inhouden de f 1; een grijze wollen jas. FILMAVOND. Donderdagavond was door de besturen der plaatselijke afdeelingen van den Mo dernen LaifEarbeidersbond en den Bouw- vakarbeidersbond een filmavond in „Veer- burg" georganiseerd, waar als hoofdwerk de boeiende film „Het leed van millioe- nen" zou worden vertoond, terwijl „De Stem des Volks" hare medewerking met eenige zangnummers zou verleenen. De zaal was dicht bezet. De voorzitter van de afdeeling van den Modernen Landarbeidersbond, de heer J. Dekker, heette de talrijke aanwezigen wel kom, in 't bijzonder den filmoperateur en den heer Sinoo, hoofdbestuurder van den Bouwvakarbeidersbond, die naar aanlei ding dezer filmvertooning enkele woor den wenschte te spreken. Ook de Arbei- derszangvereeniging, die op den eersten oproep weer direct bereid was, dezen avond mede te helpen vullen, werd hier voor hartelijk dank gebracht. Nadat „De Stem des Volks" een tweetal nummers, „Strijdlied" en „Eensbei den van Otto de Nobel, ten gehoore had gebracht, werd met het filmprogramma een aanvang gemaakt, waarbij het eerste nummer als propaganda tot aansluiting bij do Coöperatie bleek te zijn bedoeld, ter wijl het tweede eene zeer geestige teeken film bleek te zijn. Daarna trad de heer Sinoo naar voren, om eene inleiding te houden voor de hoofdfilm „Het leed van millioenen". Spr. begint met erop te wijzen, dat in dit film werk het beeld te zien wordt gegeven van iemand, die door de werkloosheid wordt geteisterd, één der velen dus uit de groote massa van het werkloozenleger. Ieder weet, dat wij thans in een zwarten tijd leven, waarin de geesel der werkloosheid overal wordt gevoeld. De laatste tellingen gaven voor de geheele wereld een aantal van 20 millioen werkloozen (mogelijk is dat nu reeds meer). Nemen wij daarbij ook de vrouwen en kinderen mede in reke ning, dan zullen we niet ver van de hon derd millioen slachtoffers der werkloos heid afblijven. Zijn wij dan te dom of te lui geweest, dat aan deze groote massa niet de bevre diging van behoeften geschonken kan worden, die zij nooöig hebben? Of was er misschien misoogst? Neen, niets van dit alles. In 1929 groei de alles zoo overvloedig, dat magazijnen en schuren tot barstens toe vol waren. Wat de techniek betreft, er is nooit een tijd geweest, dat er zooveel geproduceerd werd, als voor enkele jaren terug. En het is juist om deze redenen, dat die groote massa thans in tekortkoming zucht. Men vraagt zich dan ook wel eens af, of wij in een gekkenhuis zijn verzeild, dat er bij dezen overvloed zooveel tekortkoming is. Er is echter niet te veel, als wij allen het noodige zouden ontvangen, doch de wereld is niet op de behoefte, doch op winst ingesteld. Blijft die winst uit, dan is voor de ondernemers het mooi er af, de arbeiders worden ontslagen, er komt ge brek, en het einde iseene crisis. Dergelijke crisissen zijn het kenmerk onzer tegenwoordige maatschappij, even als de oorlogen. Wil men voor alle werkers ook werk vinden, dan zal de 48-urige arbeidsweek tot een 40-urige ingekrompen dienen te worden. Daarnaast zal de tijd, bestemd voor het ondewys, dienen te worden ver lengd, terwijl ouden van dagen bijtijds zullen dienen te worden nensionneerd. Nationaal is zulks zeker ook al mogelijk, maar wil men afdoend uit het moeras ko men, dan zal internationaal dezen weg dienen te worden betreden. Spr. komt dan tot de film, die straks vertoond zal worden en geeft hiervan een korte beschrijving. Deze film acht spr. een zeer goede weergave van het leed der werkloozen, al kan het slot daarvan, het zoeken van den dood uit wanhoop, spr. niet bekoren. Spr. voelt meer voor het vormen van politieke macht en het ver sterken der vakbeweging, om op die wijze tot eene goede oplossing en tot omvor ming van het huidige kapitalistische stel sel in een stelsel, gebouwd op socialisti- schen grondslag, te komen. Spr. wekt dan ook de aanwezigen op, allen hiertoe het hunne te willen bijdragen en eindigt hier mee zijn inleiding, die tot een rede is uit gegroeid. (Luid applaus). Dan wordt een aanvang gemaakt met de hoofdfilm: „Het leed van millioenen". 't Is een zeer tagisch gegeven, dat met felle kleuren de ellende van een werklooze schildert. In de tusschenliggende pauze werden door de Arbeiderszangvereeniging nog een tweetal zangnummers: „Broeders, verheft u ten Vrijheid" en „De Strijders op zeer verdienstelijke wijze gegeven, ter wijl eene collecte voor de stakende textiel arbeiders en kartonbewerkers 42.(57 op bracht. Als de Zangvereeniging ook aan het einde van den avond nog „Aan de Str .1- ders" en „De Werkers der Wereld heeft doen hooren, wordt tenslotte, met spon tane medewerking van het publiek, nog „De Internationale" gezongen. Dan neemt de voorzitter weer t woord, die mededeelt, dat op 22 Maart a.s. in de zaal van den heer Borst in Breezan^. wege den Modernen Landarbeidersbond weer eene openbare vergadering zal wor den gehouden, waar een der hoofdbestuur ders van dien Bond zal spreken en Mar- tien Beversluis zal voordragen. Vervolgens brengt spr. dank aan allen, die tot het welslagen van dezen avond hebben meegewerkt en wekt de talrijke jongeren op zich aan te sluiten bij de Zangvereeniging. die ook dezen avond zulk mooi werk heeft geleverd. Na ook nog tot aansluiting bü de Mo derne Vakbeweging en bü derS.D.A.P. als politieke partij te hebben aangespoord, wordt deze druk bezochte bijeenkomst "e- sloten. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur, Ds. M. A. G. Vorstman Geref. Kerk. 's Morgens 10 en 's middags 2.30 uur Ds. S. U. Zuidema. DE SCHAATSEN ONDER. De dezen week ingetreden winter heeft hier alweer meerderen naar de schaatsen doen grijpen. Donderdagmiddag werd hier op de ondiepe wadden aan de binnen- zyde der afsluitdyk alweer lustig gereden. Toch is het met het oog op de econo mische toestand maar te hopen, dat deze winter niet te lang aanhoudt. De inkomsten van den arbeid kunnen in zoovele gezinnen zoo moeilyk worden gemist en de uitgaven zyn met het koude weer nog des te hooger. JUBILEUM. Woensdag 10 Februari j.L herdacht de heer J. Bregman, voorman bij de N.V. Drukkerij en Uitgeversfirma vh. de West- Friesohe Kerkbode alhier, den dag, waar op hij 50 jaar in de grafische vakken werkzaam was. Voor den jubilaris is deze dag niet zonder belangstelling voorbijge gaan. In het kantoor der drukkerij werd de jubilaris, in het bijzyn van het geheele personeel, toegesproken door den direc teur, den heer J. A. van Ketel. Spreker wenschte den heer Bregman van harte geluk met dit bijzonder jubileum. Hy schetste hem als een kundig vakman, die met dankbaarheid op zijn loopbaan kon terugzien. Hij hoopte dat spreker nog eenige jaren met ambitie zijn werk mocht vervullen om dan van een welverdiend pensioen te kunnen genieten. Hij bood namens het bestuur en directeur den ju bilaris een fraai staand rookstel aan. Van collega's ontving de heer Bregman een prachtig inktstel benevens eenige andere nuttige schrijfbehoeften. De afd. van de Alg. Ned. Typ. Bond verraste den jubilaris met een bloemen mand, terwijl de zuster-afd. uit Den Hel der een telegrafische gelukwensch had gezonden. Van andere zijde mocht de heer Bregman eveneens een mooie bloemen mand benevens eenige bouquetten ont vangen. Een groot aantal telegrammen, brieven en kaartjes van vrienden en bekenden uit de vroegere standplaatsen van den jubi laris Edam en Den Helder en van naar elders vertrokken personen completeer den de bewyzen van sympathie en waar deering, welke de heer Bregman in deze 50 jaar heeft verworven. MARKTOVERZICHT. De handel in vette koeien was Donder dag jl. zeer matig. Wy hadden er wel meer van verwacht, aangezien de Deensehe vleeschprijzen, welke besteed werd, hoog op waren, 38 ct. De beste koe werd ge kocht door slager Korver uit Den Helder, l voor 290 gulden. De handel in kalf koeien was ook matig. Maar het begint weer op te leven en er werd tamelijk aangevoerd voor dezen tijd. In nuchtere kalveren is yog weinig of geen transport, -vandaar een stugge handel. De handel in overhouders was zeer matig. Heele beste vette jonge schapen stonden er aan de markt, doch konden niet meer gelden dan f 26.50. In de schapen wereld is het ook niet rooskleurig, maar naar wat wij hoorden, zal dat aanstonds wel beter worden. Bokken en geiten wei nig of geen handel. De vette varkens konden niet meer opbrengen dan 14VaCt. Het is anders wat f 13—14J. Biggen en schrammen matige handel, iets terug, natuurlijk als gevolg van de goedkoope spekpryzen. In paarden schijnt wel een aardige handel, tenminste volgens den koopman die nogal tevreden was. Op de kippenmarkt was het stilletjes, prijs houdend. Een prima os stond er op de markt van Gebr. Kweldam afkomstig, voor den heer W. Slykerman, dat was de moeite waard. Het beest had veel bekyk. Slykerman had nog 8 ossen staan en hy vertelde dat Kweldam die allemaal moet hebben. Dus Gebr. Kweldam staan er goed voor. Het is wel zeldzaam ossen op de markt te zien. Hierboven schreven wy over het goedkoope spek maar 40 jaar geleden kostten de varkens ook niet meer dan 13J ct. GEWIJZIGDE DIENSTREGELING VAN 4 OCTOBER 1931. Baanvak Schagenv. Ewijcksluis. Met ingang van Maandag 15 Februari 1932 zullen tot nader order voor het ver voer van reizigers onderstaande tram treinen worden ingelegd: Des Maandags: Tram 50245 (2e en 3e klasse): Schagen vertr. 18.32; Wieringerwaard vertr. 18.51; v. Ewijcksluis aank 19.04. Tram 50246 (2e en 3e klasse): v. Ewijck sluis vertr. 19.16; Wieringerwaard vertr. 19,29; Schagen aank. 19.46. Des Vrijdags: Tram 50243 (2e en 3e klasse): Schagen vertr. 12.22; Wieringerwaard vertr. 12.42; v. Ewycksluis aank. 12.55. Tram 50244 (2e en 3e klasse): v. Ewijck sluis vertr. 13.20; Wieringerwaard vertr. 13.36; Schagen aank. 13.52. Burgerlijke Stand van Schagen van 4—11 Februari 1932. GETROUWD: J. T. Heijerman en C. M. Sneekes. POLITIE. Gevonden: een hamer, een porte- monnaietje. een sleutel en een heerendas. Verloren: een sleutel, een bioclie en een portemonnai© met eenig geld. IJSCLUB „DE GEUL" BIJ DEN HOORN. Nu het wintert, en er op Texel weinig gelegenheid is voor schaatsenrijden, mag het bestuur van de IJsclub „de Geul" zich verheugen over 't feit, dat we hier zoo'n schitterend mooie ijsbaan hebben. Wel is het wat ver gelegen voor de liefhebbers van de andere dorpen, maar waar een wil is, is een weg. De ijsbaan is 400 a 500 M. lang en biedt wel plaats voor alle lief hebbers van geheel Texel, bovendien is het ijs mooi en sterk. Donderdagmiddag werd er dan ook reeds een druk gebruik van gemaakt en waren reeds vele rijders van andere dor pen van Texel, totdat geheel onverwacht een sneeuwbui de vreugde verstoorde en allen verplicht waren huiswaarts te kee- ren. Het bestuur zorgde, dat de baan weer goed in orde kwam en nu komt van alle kanten het publiek opzetten, per fiets of zelfs per auto, dus kan er weer genoten worden. Honger of dorst heeft men op het ijs niet te lijden, daar zorgt de pachter van de ijstent, de heer Lenoble voor. In de tent is van alles te koop en men heeft er gelegenheid om eens uit te rusten, niet onder genot van een glaasje, zooals vroe- der wel geschiedde, doch met een kop heete chocolade en een heerlijke gevulde koek. Schaatsenrijders, dit jaar dus allen naar de Geul. VOOR DE CENTRALE VERWARMING DER NED. HERV. KERK TE DEN BURG. Reeds eenigen tijd is 't kerkbestuur van de Ned. Herv. Kerk te Den Burg aan 't inzamelen van gelden voor het aanleg gen van een verwarmingsinstallatie in dien kerk. Naar men ons mededeelt, vloeien de giften voor dit doel reeds flink toe. 't Is waarlijk geen overdadige weelde, dat dit groote kerkgebouw 's winters verwarmd wordt, 't kan er soms geweldig koud zyn. Dezer dagen heeft men voor dit doel een Sprei verloot, die op no. 137 is ge- i vallen. Verder vernamen we dat 't voornemen .bestaat, ten bate dezer verwarming eerst daags een Bazar te houden, 't Plan is voor de kerk een soortgelijke verwarming installatie te laten maken, als die, welke in 't gesticht van Weldadigheid door de Fa. Wolters en Dros te Amersfoort is (aangebracht en die daar uitstekend vol doet. Indien de opbrengst van de Bazar wat meevalt, hoopt men reeds volgende winter met de kerkverwarming gereed te zijn. Hoewel voor deze vergadering nog een iyjeiding van den heer Klimp was aan gekondigd over »Veevoedering« was de opkomst van leden niet groot. De bijeen komst werd Vrijdagavond gehouden in hotel »De Oranjeboom» en geleid dooi den Voorz. der afd.,den heer C. Keyser Hz. Evenals vorige week op de ledenverg. v. d. L.T.B. kwam eerst de Vereen, tot verwerking van noodslachtingen ter sprake, na een korte uitéénzetting van 't doel dat 't comité beoogt en dat 't wil bereiken in samenwerking met 't ge meentebestuur, werd besloten hieraan mede te werken, waardoor automatisch, zonder eenige kosten, ieder lid van de H. M. v. Landbouw lid van de nieuwe vereen, wordt. Bizonder werd er op aan gedrongen om zich in deze zaak aan de adviezen van 't Bestuur te houden. De heer A. Keyser R.Johz. las vervol gens de notulen der vorige vergadering voor. De heer Klimp miste in de notu leering 't in de vorige vergadering be handelde over de horzelbestryding. Daar dit van veel belang is zal dit nog worden toegevoegd. In verband met deze opmer king deelde de Ryksveearts, de heer Noordyk mede, dat er zeer waarschynlyk binnenkort Gemeente-verordeningen over 't geheele land zullen komen, waardoor de boeren wel verplicht zullen worden do horzelbestryding ter hand te nemen, daar dan geen met horzelbulten bezet vee, ter markt yiag komen. Eveneens is er een wettelijke regeling in bewerking over de sarcopteschurft, die vroeger in ons land weinig voorkwam en nu veel vuldig, ook op Texel; deze schurft is zeer besmettelyk en kan op de menschen over gaan. Ze kan evenwel met succes worden bestreden. Uit de rekening van den penningm., de heer J. Keyser Augz., bleek dat er een saldo in kas was van f 214.15, vorig jaar f 227.76, een achteruitgang dus. De rekening werd nagezien door de heeren J. C. Roeper en S. Kuyper en in orde bevonden. Verder las de secretaris notulen voor van een gehouden bestuursvergadering op 18 Dec. en van een gecombineerde vergadering met afd. Eierland en den LsT.B. De voorz. deelde nog mede dat besloten was in samenwerking met beide hierboven genoemde zustervereenigingen, Ir. de Vries uit te noodigen om te komen spreken over Melk-controle. De heer Noordyk drong aan op ver zekeren van Rundvee, doch voornamelijk bij Onderlin«e-vereenigingen in eigen kring. Spr. wilde niet in bizonderheden treden, doch zou verschillende eigenaar dige bevindingen met particuliere My. kunnen mededeelen, daar telkens de con tracten van meerdere jaren met part Mij. worden afgesloten, wilde spr. er bizonder de aandacht op vestigen dat ze niet ver nieuwd worden. Verder kwam het z.gr Rotkreupel in bespreking. De voorz. had onlangs op een verg. te Alkmaar gehouden, den in druk gekregen dat men in Noord-Holland, 't wil doen voorkomen alsof Texel den haard van 't rotkreupel onder de schapen is; hy heeft daar op die vergadering krachtig tegen deze bewering geageerd. Texel is vrijwel geheel rot kreupel vrij, terwyl in N.-Holland deze ziekte wel voorkomt. In verband met beweerde ge vallen van rotkreupel heeft voor enkele dagen de veeopzichter, de heer Trap, op Texel een onderzoek ingesteld, voorname lijk op de boerderijen, die te Alkmaar als besmet met rotkreupel waren genoemd. Met den heer J. Brouwer heeft deze vee opzichter al de dieren op die boerderijen onderzocht, doch geen rotkreupel kunnnen constateeren. De heer Noordyk deelde mede, dat ook hy een ernstig onderzoek op verschil lende boerderijen heeft ingesteld, doch geen enkel geval van rotkreupel heeft kunnen constateeren. Spr. had zelfs een anoniem schrijven van een veehouder ontvangen, waarin een besmette boerdery werd aangewezen, doch ook daar had de heer Noordyk na ernstig onderzoek geen rotkreupel waargenomèn. Verder deelde de Voorzitter nog mede, dat een veearts uit de Beemster aan de heeren Gebr. Koning schapen onder politiegeleiden had teruggezonden, waarby hy rotkreupel had geconstateerd, op Texel aangekomen bleken echter de dieren absoluut geen rotkreupel te hebben. In de vergadering werd medegedeeld dat de heer J. F. Bakker op verschil lende boerderijen de bekende potensny- ding van rotkreupel heeft gedaande heer Noordijk wees er echter op dat in dezen tijd van 't jaar veel schapen eenigszins kreupel loopen, doch dit kan zeer gemakkelijk andere oorzaken heb ben, bv. door rietlanden etc. Spr. is er van overtuigd dat bij nader onderzoek zich nergens de zoo gevreesde ziekte op Texel voortdoet. De Voorz. bracht verder 't inscharen van schapen op de gronden van den Wieringermeerpolder in bespreking, 't Bleek dat in deze verg. evenals by den L. T. B. geen voorstanders voor 'tin- scharen van wolvee waren te vinden. In dezen geest zal ook aan 't Hoofdbestuur worden bericht. Hierna verkreeg de heer Klimp 't woord. Spr. begon zyn lezing, die meer als een inleiding voor een praatavond was be doeld met er op te wijzen, dat men in dezen crisistijd niet by de pakken moest blyven zitten, doch zijn landerijen, vee- en stallen zoo goed mogelyk in orde moet houden om, wanneer de malaise geweken is, klaar te zyn om de voordeelen te plukken. Spr. wilde eerst spreken over de lande rijen, omdat het vee daarvan voornamelyk het voedsel krijgt. Op Texel, zei spr., is ook evenals byna overal elders, veel grasland, dat er door bloemenpracht schitterend uitziet, doch wanneer men dan zijn boerenhart laat spreken, haalt men droevig de schouders op. Die bloe men zyn op 't grasland voor 't grootste gedeelte onkruiden, daarby komt ook nog dat er verschillende landeryen zyn die bedekt zyn met stekels. Spr. besprak vervolgens eerst de kalk- toestand van de landerijenop 't z.g oude Texel is nog zeer veel zuur land ook is er echter veel land dat bedorven is door te veel geven van kalkmeststoffen Uitvoerig zette spr. de voor- en nadeelen van beidé gebreken aan 't grasland uit een en drong aan op toezending van grondmonsters naar 't proefstation te Groningen; de kosten op kalkonderzoek zijn slechts f 2.50. Ook besprak de heer Klimp 't phosphor- zuur gehalte van den grond en ten slotte de Kali. Een volledig grondonderzoek kost slechts f 6.—, doch kan zeer veel voor deel brengen. Vervolgens gaf spr. verschillende wen ken voor 't winnen van goed hooiwaarby hy vooral weer op 't vroegtijdig maaien in verband met 't omzetten van de eiwitten en zetmeel in ruw vezel wanneer men 't te lang laat staan. Spr. toonde met cyfers aan dat de kwaliteit van 't hooi zeer veel kan verschillen. Slecht hooi bevat slechts 2.5 pet. eiwit en 18.6 pet. zetmeel, uit muntend hooi zelfs 6.5 pet. eiwit en 40.6 pet. vet. Met hooivoedering bereikt men in 't laatste geval veel op de boerdery. Ook gaf spr. eenige wenken voor het verkrijgen van een goeden graskuil. De heer Klimp gaf vervolgens ver schillende rantsoenen voor voedering op de stallen; drong aan op toetreding tot de vereen, van T.B.C.-bestrijding en melk- contröle-vereeniging en besprak produc tiever inrichting van stallen en drong ten slotte aan, op medewerking van de veehouders wanneer de tijd rijp is voor 't aanleggen van waterleiding in deze gemeente. Nog werd naar aanleiding van de lezing van den heer Klimp, waardoor een ge zellige gedachtenwisseling was ontstaan, besloten om prof. Sjollema hier eens als spreker uit te noodigen (zoo mogelyk in samenwerking met de andere Landbouw- organisatie's) in verband met de voeder- waarde van verschillende voederartikelen. De voorzitter sprak in zyn sluitings woord een hartelyk woord van dank tot den heer Klimp, die den aanwezigen een prettigen en zeer leerzamen avond had bezorgd. Te elf uur werd de bijeenkomst gesloten. NOG GEREGELDE VERBINDING MET DEN VASTEN WAL. Niettegenstaande den aanhoudenden oostenwind worden de diensten van Tex. Eig. Stoomb.-onderneming vrij geregeld onderhouden. Uitgezonderd Woensdag, zyn de booten vrijwel op tyd in de haven aangekomen. Deze week werden van hier verzonden: 8 koeien, 11 varkens, 11 kalveren, 11 schapen en 1 paard. Toen het van de week zoo stormde, was het bij de haven en de Havenstraat een rare zandverstuiving. De binnenkant van den dijk was wit van 't zand, en in de huizen lag het duims dik op raam posten en in de gangen. Later heeft men door het plaatsen van bossen rijshout de verstuiving eenigszins tegen te gaan. Veel j hielp het echter niet. Het werk aan den dijk, dat weer begonnen was, is stopgezet. SCHAATSENRIJDEN. Het staat er voor de liefhebbers(sters) van schaatsenrijden dit jaar op Texel niet goed voor. In de omgeving van Burg is 1 geen enkele ijsbaan te bekennen, terwijl in de omgeving van De Waal ook zoo goed 70 JARIGE, STIJF VAN RHEUMATIEK Moest eiken avond door weer en wind. Nu weer lenig als toen hij 40 was. Men schryft ons uit Rotterdam: „Ik had veel last van kramp en styf- heid in myn beenen. Daar ik 70 jaar ben en ik eiken avond 2 uur moet loopen om kranten te bezorgen, gaf myn vrouw mij den raad om ook eens Kruschen Salts in te nemen. Ik ben daar zes weken geleden mede begonnen en ik heb nu geen pyn meer. Myn beenen zyn nu weer net zoo lenig als toen ik 40 jaar was. Dus ben ik vast besloten om er mee door te gaan zoo lang ik leef. Als U het noodig acht, kunt U myn schrijven bekend maken". P. J. P. te Rotterdam. 70 jaar. Dan functionneert alles zoo vlot niet meer; inwendige stoornissen brengen kwalen mee, en kunnen aanlei ding zijn tot rheumatiek en hevige pijnen. Nu wordt Kruschen onmisbaar. Kruschen Salts tast direct de oorzaak van het kwaad aan; de scherpkantige urinezuur-kristal- len, die de ondragelijke pijnen veroor zaken, worden opgelost en met de andere afvalproducten volkomen verwijderd. Door de ideale combinatie van zes ver schillende zouten is Kruschen tevens een zachte aansporing voor alle organen, du9 zal het onmogelijk zijn dat dergelijke zuren zich weder kunnen ophoopen en zich in uw gewrichten nestelen. Dat is de reden waarom een trouw Kruschen-ge- bruiker geen last van rheumatiek kan hebben. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon. als geen enkele ijsbaan te vinden is. De schaatsenrijders te den Hoorn ver- keeren in gunstiger omstandigheden. Op de zeer gunstig gelegen ijsbaan De Geul heeft men Donderdag reeds kunnen rijden. Burgerlijke Stand van Texel van 912 Februari. GEBOREN: Johanna, d. v. G. J. Duin- ker en M. W. v. Wyk; Pieter Jan, z. v. G. Bodde en G. Potter; Klaas, z. v. F. Nieland en R. Boer; Jeltje, d. v. J. van Meekeren en A. Veenstra; Cornelis, z. v. J. A. Duinker en W. Moojen; Grietje, d. v. C. A. Eelman en M. Vlaming. GETROUWD Abraham Leynse en Wilhelmina Blom. ONDERTROUWDLabertus Bakker en Juliana Louise Emma Marie Wilhel mina de Ridder. OVERLEDEN: Maarten Dijt, 24 jaaK PREDIKBEURTEN. Zondag 14 Februrai 1932 Ned. Herv. Gemeente. Den Burg, v.m. 10 u., Ds. Visser. Oosterend, v.m. 10 u, Ds. Groenenberg Waal, v.m. 10 u., Ds. van 't Hooft Den Hoorn, v.m. 10 u., Ds. v. Petegem Maandcollecte De Cocksdorp, v.m. 10 u. Ds. Plug Zuid-Eierland, n.m. 3.30 uur,DsPlug Oudeschild, 'sav.7 u., Ds- Groenenberg Koog, 18 Februari, Bijbellezing, 's av. 7.30 Doopsgezinde Gemeente. Den Burg, v.m. 10 uur, Ds. Vis Den Burg, Donderdag 18 Febr. 's av. 8 u., gemeenteavond Oosterend, 16 Febr., 'sav. 7.30 u., gemeenteavond Gereformeerde Kerk. Den Burg, gebouw Tex. Fanfare, 'sav. 7.30 u, Ds. v.d. Leer Oosterend, v.m. 10 en n.m. 3 u. Ds. A. v. d. Leer Gereformeerde Kerk (H.V.). Oosterend, v.m. 10 en n.m. 3 uur, Ds. J. J. Buskes Ned. Herv. Gemeente 's Morgens 10 u., Ds. F. W. J. v. d. Poel van Den Helder. Hippolytushoef. LEZING CONSTANDZE. In de concertzaal „Concordia" van den heer Jb. Bruul, trad voor de „Vrije Groep" j.1. Donderdagavond als spreker op de heer A. L. Constandze, van den Haag, met het onderwerp „Oorlog Werke loosheid Revolutie". De rede werd aan dachtig door een flink aantal belangstel lenden aangehoord. NIEUWE ZAAK. Door den heer B. Delhaas, van Nieuw- Buinen, zal ten huize van den heer H. Moorlag, Elft 24, a.s. Dinsdag een nieuwe zaak in manufacturen worden geopend. „HET WITTE KRUIS". Afdeeling Wieringcn. Algemeene vergadering der afd. Wie- ringen van Noord-Holl. Vereen. „Het Witte Kruis" op Vrijdag 12 Februari 1932, des avonds 8 uur ten huize van den heer N. Kok. Aanwezig 29 leden, waaronder talrijke dames. In een kort welkomstwoord van den voorzitter, de heer P. Kaan, deelde deze mede dat trots crisis en malaise, de ver- eeniging een goed jaar heeft gemaakt en dat zij er dan ook goed voor staat. De notulen van de vorige vergadering welke worden gelezen door den heer L. Noorder, worden onveranderd goedge keurd. Zoo ook het jaarverslag van den secretaris. Wy stippen hieruit aan, dat de vereeniging momenteel 1065 leden telt, dit is 76 meer als verleden jaar. Het in 1931 gestichte Consultatiebureau voor zui gelingen, blijkt een groot succes te zijn; 49 kinderen zyn hierbij ingeschreven.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 11