f"T"H iT Kleine raadgevingen voor vrouwen. Gameubileerde kamer te huur. Chinessche vrouwenvoeten. Gevaarlijk haarwasschen. Met menu van de week. 1 Wij behoeven heelemaal niet iidel te zijn, en kunnen met filosofische rust tegenover het onafwendbare feit staan, dat wij met het stijgen der jaren er vaak niet „knapper" op worden en toch zijn wij vaak in hooge mate terneer geslagen wanneer wij na een slapeloo- zen nacht 's morgens na het opstaan in den spiegel zien. Dat wü büzonder met onszelf tevre den zijn, gebeurt over het algpmeen, helaas, niet al te vaak, maar nog min der graag hooren wü ons door een an der toevoegen: „Wat zie jij eruit!" Wanneer wij in dit opzicht gauw be- invlced worden en welke vrouw is dit niet? dan moeten wij alles wat ons onnoodig vervelende oogenblikken bezorgt, vermijden en niet dadelijk na het opstaan in den spiegel zien. Wanneer wij ons eerst flink frisch wasschen, daarna enkele gymnastische oefeningen maken en ons kapsel in orde brengen, dan zullen wij, wanneer wij in den spiegel zien, een ander beeld voor oogen hebben, dat, zij het niet „verblindend mooi", toch frisch en jon ger is, dan het geval zou zijn indien wü deze voorbereidingen niet getroffen hp":en. Velen onzer komen eenmaal op een leeftijd, dat het geheel of gedeeltelijk vervangen der tanden een absolute noodzakelijkheid is. Wie een gebit draegt, zorge er vooral voor, zich nooit, noch tegenover anderen, noch tegen over zichzelf, zonder dit te vertoonen; niets toch verandert het gelaat zoozeer ais een ingevallen en tandelotze mond, niets maakt zóó oud, zóó vervallen en leelijk. Laten wü niet sDreken van zelfbe drog, of van gebrek aan flinkheid om voor de waarheid terug te deinzen. Er zijn onnoemelijk veel dingen in het leven, die wy verdragen moeten zonder er ons tegen te kunnen verzet ten; is het dus mogelijk ons onaange name oogenblikken te besparen, dan zullen wü dit zeker niet moeten ver zuimen. Het leven is strijd. Strijd in bijna eiken vorm voor ons allen. Hoe langer wij „in den vorm" blijven, hoe gemak kelijker wü ons door het leven slaan. Firrtoe behoort in de eerste plaats: Geloof in onszelf; zelfverrtouwen! Wie voor alles terugdeinst, geeft zichzelf priis. Wanneer wü vrouwen het gevoel hebben er nog goed uit te zien en jon ger te schijnen, dan wü inderdaad zijn, ontwaakt onze levensmoed, onze le venskracht. Wü zullen ons, indien wü het niet hebben, het geloof in onszelf moeten suggereeren en er voor alles voor wa ken, onszelf niet onnoodig in den put te brengen door een onvoorzichtigen blik in den spiegel „in den vroegen morgen". bereikt men, dat de eerste indruk bevredigend is, dus dat de kamer wordt gehuurd, en dat de huur der er zich naderhand ook zoo thuisgevoelt, dat hij er blytf wonen. Als regel is de „gemeu- beleerde kamer" n.1. alles behalve bevredigend. Ge woonlijk is het de vroegere salon, hetgeen begrypelyk is, want dat is de kamer, die men het beste kan missen. By de poging, uit die salon een zit- slaapkamer te maken, worden onop- houdelyk fouten gemaakt. De netjes gewreven meubelen zyn ongeschikt voor dagelijks gebruik. De kroonluch ter met vele armen straalt zyn licht uit naar de zoldering, inplaats van op de tafel, wat in een woon- en werkkamer noodig is. En die tafel, waarom vroeger de bezoekers in een grooten kring zaten, laat men midden in de kamer staan, zonder te bedenken, dat zy' daar door te ver van het raam staat om er aan te kunnen werken by daglicht. Men legt er een pluche kleed op, dat ont zien moet worden. En uit een voor den huurder niet anders dan dwaze piëteit laat men de platen en foto's hangen, en laat men op de schoorsteenmantel, op de ombouw van het splinternieuwe op- klapbed en op de étagère allerlei oude snuisteryen staan, omdat die nu een maal sinds jaar en dag in die speciale kamer hebben behoort. In sommige ge vallen neemt men het den huurder zelfs kwalyk, als hij de meubels anders schikt! Zoolang de „gemeubileerde kamers" zoo blyven, kan niemand er zich thuis voelen. Eerste voorwaarde is: geen platen, geen foto's op het eenvoudige behang zal de huurder zyn eigen din gen wel ophangen. En geen snuiste ryen alleen een paar plantjes in de ven sterbank, een vaasje bloemen op tafel, een leeslamp naast het bed, een klok op de schoorsteenmantel. Vooral een on- persoonlyk gehouden kamer heeft voor den zoekenden huurder in spé, waar de. Een huurkamer moet neutraal zyn, de huurder zelf moet er de stempel van zyn persoonlykheid op drukken. Een eenvoudige, „overzichtelyke" kamer trekt aan. De huurder kan zich dadelyk voorstellen, hoe hü zyn kamer zal gaan „aankleeden". Behalve bed en kast ziet hij er een aardig open kastje, waar hy zyn lievelingsboeken kan zet ten; een sofa, tafel en twee stoelen, die samen een gezellig zitje vormen; een vroolyk gekleurd, goed waschbaar kleed op de tafel en niet te donkere gordynen, zoodat de kamer prettig licht is gehouden. Het ideaal is bereikt, als dan de vloerbedekking nog bestaat uit linoleum en een of meer kleine ge makkelijk opneembare karpetten. Zoo'n kamer helpt den huurder, om zich In de vreemde omgeving thuis te voelen. Zoo'n kamer wordt verhuurd! (Nadruk verboden). Als men door de straten loopt, ziet men heel wat van die bordjes hangen. Steeds meer gezinnen moeten er toe besluiten, een van de vertrekken uit het huis aan een vreemde af te staan om een nieuwe bron van inkomsten te verkrijgen. Er hangt voor hen soms veel van af, om een huurder te krijgen, doch wat doen zij om hem aan te trek ken? Men bedenke, dat de eerste indruk: het uiterlyk van de kamer, beslissend is. Wat de ideale huurkamer zou zijn en hoe zeldzaam zü is, weet iedereen, die weieens op kamers heeft gewoond en onder de gebreken daarvan heeft moeten hjden. Dit ideaal zal de ver standige kamerverhuurster nastreven. Men kan zich echter niet in de ge- dachtengang van den toekomstigen huurder verplaatsen, zonder wat men- scheiikennis en meegevoel. Alleen dan Meneer Denkniet heeft zün porte feuille met 250 gulden verloren. Wer- ner heeft de portefeuille gevonden en schrijft aan Denkniet het volgende briefje: „Ik heb uw portefeuille gevon den. Hierbij zend ik u 100 gulden te rug en neem aan. dat u mij wilt toe staan de rest in termijnen terug te be talen! Achtend, Werner". TEMPERATUREN. Vele moeders hebben de gewoonte om dadelyk, wanneer haar kinderen zich wat onprettig gevoelen, den ther mometer aan te leggen; toch is het be ter om dit maar niet te gauw te doen, tenzij de huisarts het voorschrijft of dat men zelf ziet, dat het kind inder daad ziek is en in den regel kan men volstaan met 's morgens en 's avonds, het geeft anders me»r onnoodige op winding. Een normaal kind kan 's avonds meermalen 37.5 hebben, maar een wer kelijk hooge temperatuur is in den regel de voorbode van een of andere ziekte, waarby' het noodig is den arts te raadplegen. Het moderne China ruimt zooals be kend naast vele andere zeden en ge bruiken ook het kreupelmaken van de voeten op. Over deze vreemde mode dwaasheid heeft de bekende Azië- onderzoeker Wilhelm Filchner, die on langs van een studiereis is terugge keerd, uitvoerig bericht. Hij schrüft o. a. daarover: De schoenen van een Ohineesche vrouw hebben een gemiddelde lengte van 7.5 cM. De abnormaal geringe voet lengte vindt zijn oorzaak in de zede van het land om de voeten der meisjes kunstmatig klein te houden. Het tijd stip, waarop deze dwaasheid in phina verbreid werd is niet nauwkeurig be kend. Het schijnt, dat 900 jaar na Chr. dit gebruik is ingevoerd. In Zuid-Ohina was dit gebruik sterker verbreid dan in het Noorden. Niet alle lagen der be volking nemen er aan deel. De Mants- joery'nsche en Mongoolsche vrouwen hebben normale voeten, ook de vrou wen van de arbeidende klasse. In 1664 schijnt de toenmalige Chineesche re geering iets van de dwaasheid gevoeld te hebben. Toen heeft de Keizer een verbod uitgevaardigd tegen het insnoe ren der voeten. Maar reeds na enkele In den loop der tijden zyn er reeds zeer vele ongelukken ontstaan doordat de dames er de voorkeur aan geven zich de haren door haar kapper te laten wasschen met licht ontvlambare stoffen, inplaats van den meest on- schuldigèn weg te volgen cn dit in warm water en een of andere zeep oplossing te doen, waarna de haren dan gedroogd worden, door middel van de Fon of electrische haardrooginachine. Is de cabine, waar een kapper dit haarwasschen met licht ontvlambare stoffen toepast geheel brandvry en staat deze in verbinding met de bui tenlucht, dan zal het gevaar aan deze behandeling verbonden, niet zoo groot zyn, maar hoevele dames hebben niet de overgroote onvoorzichtigheid deze middelen thuis te gebruiken en dan niet die voorzorgen te nemen, waar door brandgevaar voorkomen wordt. In hoevele gevallen is niet een klein theelichtje de oorzaak van groot on heil en is niet het hopeloos verbrande hoofdhaar en vqak een geschonden ge laat het gevolg hiervan? jaren werd hy door de verhoudingen geuwongen zijn bevel te herroepen. BH aanzienlijke families was het gewoon lijk iets vanzelfsprekends. Tusschen het vleide en zesde levensjaar werd be gonnen met het verkleinen van de voe ten. Het is buitengewoon py'nlyk en begint meestal met het ombuigen der teenen, de groote teen uitgezonderd, totdat ze aan de voetzolen reiken. Is deze houding bereikt, dan wordt de voet strak toegesnoerd met banden. Dit wordt dagelijks opnieiiw gedaan en steeds strakker. Totdat de misvormde kleine voet ontstaat, die de Chineezen eens zoo mooi vonden. Mannen hebben dikwyls zoo'n onaangenaam karakter, ze zyn soms zoo lastig om mee om te gaan. Ik wil als ik trouw, een man hebben, die gauw terveden is. Stel je gerust, alleen zoo'n mari wil jou hebben! Zondag: Tomatensoep. Gepaneerde kalfslapjes met spinazie. Rijstpudding met perziken. Maandag: Gevulde koolrolletjes. Aardappelpuree. Griesmeel met bessensap. Dinsdag: Rosbeef. Spruitjes. Aardappelen. Appelschuim. Woensdag: Haohé. Roode kool, aardappelen. V ruchten taart j es. Donderdag: Karbonade. Knolraap, gesmoorde aardappelen. Gort met rozijnen. Vrijdag I: Bruine boonensoep. Gebakken visch. Bietensla, gebakken aardappelen. Vrijdag II: Bruine boonensoep. Roereieren. Groene kool, aardappelen, gebruinde boter. Zaterdag: Stamppot boerenkool met worst. Eenvoudige broodschotel. Rijstpudding met perziken. 1 bus perziken, 1 liter melk, 100 gram suiker, 100 gram rijst, 10 blaadjes witte gelatine, 3 dL. slagroom en vanille suiker. De melk brengen wjj aan den kook en doen er de rijst in, waarna wij ze op een asbest plaatje, maar beter nog in de hooikist gaar laten worden, daar na komt de suiker erbij, de vanille sui ker en de in koud water geweekte, goed uitgeknepen gelatine, die in een weinig heet water is opgelost. De room kloppen wij, tot ze stijf be gint te worden, dan doen wy' rijst en perziken laag om laag in een pudding vorm, maar zóó, dat eerste èn laatste laag uit rijst bestaan. De pudding zetten wü daarna weg om geheel koud en stijf te worden. Koolrolletjes. 1 savoye kool, 300 gram varkensge hakt, 1 sneedje oud brood zonder korst, peper, zout en nootmuskaat, 50 gram boter en 1 maggi blokje. Van de kool worden de leelijke bla deren verwijderd en de daarop volgen de worden er zoo voorzichtig mogelijk afgehaald, zóó dat ze héél blijven en daarna koken wij ze ongeveer 20 min. ir water met zout; de bladeren mogen echter niet geheel gaar zijn. We maken het gehakt op de gewone wy'ze aan door het grood te weeken en t° vermengen met het gehakt, peper, zout en noot. De bladeren worden nu één voor één op een groot bord uitgelegd en op elk legt men nu een laagje gehakt, daarna wordt het blad opgerold en de uiteinden omgeslagen onder het rolletje naar be neden toe; als het gehakt verwerkt is, worden all" rolletjes in een vuurvaste schotel gelegd, waarvan de bodem be dekt wordt met X liter kooknat, waarin 1 maggiblokje is opgelost, verder wordt er over de rolletjes een laagje paneer meel gestrooid en de 50 gram boter er over verdeeld. We laten de kool in den vuurvasten

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 17