T E.S.O.N.A. MAHLER-BESSE&CIE BORDEAUX WIJNHANDELAREN WHISKY J0HNNIE WALKER Kaa d@ Nederlandse»?® marine een gezonken Mèeet bergen? VIERDE EN LAATSTE BLAD. Wintertijd. z M D V u Voor een regelmatige, vlugge en goedkeope expeditie is het adres: STADSNIEUWS PREDIKBEURTEN VAN ZATERDAG 13 FEBRUARI 1932 Op -en endergang van Zon- en Maan en HJd van hoogwater (Texel). Maan Zon Hoogwater Feb. op: ond.: op: ond: sm. nam. 14 9.29 1.11 7.19 17.08 0.57 1.15 18 9.51 2.27 7.17 17.10 1.35 1.58 M 10.22 3.41 7.15 17.11 2.25 2.59 17 11.09 4.48 7.13 17.13 3.41 4.28 18 12.18 5.42 7.11 17.15 5.17 6.02 19 18.38 6.22 7.09 17.17 6.41 7.15 20 15.02 6.49 7.07 17.19 7.42 8.05 Met deze samenkomst, waar alle karet ten zullen spreken, is dan tevens de Tien- aagsche Veldtocht, die in alle opzichten geslaagd te noemen is, afgesloten. SNEL AUTOBUSDIENST ALKMAAR—DEN HELDER V.V. Blijkens een advertentie in dit nummer opent de C.V. Autobusdienst Noord-Hol- j land Iliet ingang van 21 Februari a.s. een 1 Het ergste is de totale ontwrichting, die men sneldienst AlkmaarDen Helder V.V. Aan door deze verandering krijgt; er moet weer een tusschenliggende plaatsen wordt niet dan hcel nieuwe indeeling komen. Het publiek denkt, in dringende gevallen gestopt. De ver- dat de meesters harder moeten werken. Neen, dat trektijden zijn als volgt bepaald: van 's bet niet: meerder werk voor den onderwijzer lelef. 45 Vertrek dagelijks 8 uur. Uw goederen worden afgehaald. Alkmaar 7 u. 40 en 16 u. 40 en van Den Helder 8 u. 45 en 17 u. 45. ACTIE TEGEN DE ONDERWIJS-VERSLECHTERINGEN. Licht op voor aHe voortuigen: Wintertijd. gaterdag 18 Feb17.86 uur jfondag 14 17.38 «aaiidag 1-617.40 JUBILEUM. Den 27sten Februari a.s. hoopt de heer A. L. A. Geus, den dag te herdenken, Waarop hij 50 jaar geleden, in 's Rijks dienst trad, als leerling bij de ernstvuur- irerteers, alhier. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandag- piorgen is alleen geopend de apotheek $an W. H. Kingma, Kanaalweg. Van Maandag 15 tot 22 Februari wordt avond- en Zondagsdienst waargenomen >or H. J. Roodlieb, apotheker, Binnen have». „PLAATSELIJK CRISIS-COMITE". Ouder dit opschrift namen wij in ons Eummer van Donderdag een bericht op etreffende een vergadering op 9 Febr. ten raadhuize (derde vergadering van het Crisis-Comité). Dit bericht is abusief on- ter „Den Helder' "terechtgekomen, doch ehoorde onder Callantsoog. LUTHERSCHE KERK. Weexenstraat #8. Zondagavond a.s. om 8 uur wordt in de Luth. Kerk de laatste bijeenkomst voor zoekende menschen gehouden, waarin Ds. P. H. Borgers hoopt te spreken over het Onderwerp: „Hoe word ik een kind van God?" De orgeliste, Aafje Kamp zal een orgelsolo ten gehoore brengen. Woensdag 17 Febr. a.s. des avonds om 8 uur zal in hetzelfde kerkgebouw een lichtbeeldenserie worden vertoond over het boekje van Henry van Dijke: „de Vierde Wijze uit het Oosten". Ds. Bor gers zal deze lichtbeelden toelichten. Beide bijeenkomsten zijn voor iedereen toegankelijk. Se de advertentie in dit blad. AFSCHEID DER KADETTBN LEGER DES HEILS. Ouder verwijzing naai- de advertentie in dit blad vestigen wjj nog eens de aan dacht van onze lezers op de afscheids- fjamenkoiust van de kadetten a.s. Zondag avond om 8 uur. Het bestuur der Evangelisatie in de Palmatraat heeft voor deze samenkomst Welwillend haar groote zaal beschikbaar gesteld, zoodat allen belangstellenden een goede zitplaats kan worden geboden. komt er niet door, maar de geest verandert. Men kan niet meer aan een bepaald kind aandacht besteden, moet ze te veel over één kam scheren. De kinderen gaan over het algemeen graag school, Ze vertellen hun lief en leed aan den onder- i wijzer of de juffrouw. Maar als de klassen zoo I groot worden, dan kan de juffrouw het troepje Rode van den heer Theo niet meer overzien. We gaan dus terug naar de J. Thljssen. oude toestanden, het werd ook al te mooi. Het is zoo schrijnend, dat men in andere afdee- Door het Comité van Actie tegen het wets- lingen van de begrooting minder zuinig is; in het ontwerp-Terpstra, dat gevormd is uit vertegen- leger bijv. is voor elke 8 recruten één instructeur, woordigers van den Bond voor Nederl. Onder- Ja, zei de minister, desgevraagd, dat moet, want wijzers, het Ned. Onderw. Genootschap, de Ver- het is zeer teer en kostbaar materiaal, waar men eeniging „Volksonderwijs den Held. Bestuurders- mee omgaat (kanonnen e.d.). bond, de S. D. A. P. en den Vrijz.-Dem. Bond, Is de Minister van meening dat kinderhersen- was Donderdagavond een protestvergadering be- tjes minder teer zijn? legd tegen het wetsontwerp Terpstra. De wet wordt nu zelfs als crisismaatregel al Als spreker trad hierbij op de bekende Amster- verdedigd. Toen evenwel dit ontwerp werd uit- damsche onderwijzer en auteur van verschillende gebroed waren we in de dagen der hoogconjunc- romans, de heer Th. J. Thyssen. j tuur, de dagen van de groote overschotten der be- Spr. gaat het ontstaan van het wetsontwerp na. grooting. Ongeveer 125 jaar bestaat in ons land de ver- j Berekend zijn 5 a 6 millioen bezuiniging; spr. eeniging „Volksonderwijs De eerste 100 jaargelooft dat het nog geen millioen per jaar zal was de geschiedenis van deze vereeniging er een 1 zijn. Bij de scholen beneden de 90 leerlingen be- van voortdurenden vooruitgang van het onderwijs. 1 gint de bezuiniging bovendien eerst over 10 jaar, In het begin dezer eeuw kregen we echter een bij de andere over 2) jaar. En zelfs over 10 jaar gevoel met die hervorming van het onderwijs te werkt zij nog niet hard, zooals spr. uiteenzet, zijn vastgeloopen; de klassen werden te groot, het Want dan komen er wachtgelders (een vol jaar onderwijl, te duur enz. We kwamen niet verder. Steeds stuitten we op feilen tegenstand bij rechts, en hoe langer hoe meer werd gevoeld, dat er een eind moest komen aan dien schoolstrijd. De staats commissie-Bos heeft twee jaren aan het bevredi gingsrapport gewerkt en in 1920 kwam de nieuwe toestand: de gelijkstelling van openbaar en bizon der onderwijs. Uit het aanvankelijk goede wets ontwerp (dat daarom ook door de tegenstanders van de gelijkstelling was aanvaard) was geleide lijk al veel van het goede verdwenen, door de nieuwe plannen, gaat men het nog overgeblevene goede er uithalen. Spr. behandelt nu verschillende van die ver- Van verbeteringen van het huidige wetsontwerp wil men niet weten; een school met minimum 3 onderwijzers b.v. Concentratie van u.l.o.-scholen heeft men geweigerd, integendeel, een nieuw soort school is opgericht: u.l.o.-school met onderklassen, eigenlijk een zuiver standenschooltje. Want dat is het ellendige van deze Verslechtingen, dat ze j uitsluitend komen ten laste van de groote massa en dat beter gesitueerden met weinig kosten zich aan deze verslechtingen kunnen onttrekken. Deze wet is anti-nationaal en als ons volk alom de beteekenis der wet kende, zou er een groot verzet komen ertegen. Maar misschien moet het eerst nog slechter worden met ons onderwijs. Tenslotte werd een motie eaangenomen, waarin werd gezegd: dat het wetsontwerp inbreuk maakt op de paci ficatie, ten nadeele van het openbaar onderwijs, dat het, in flagranten strijd met de opdracht aan de Staatscommissie-Rutgers, bezuinigingen voor stelt. die de vitale belangen, zoowel van het bi zonder als het openbaar onderwijs ten zeerste be- nadeelen, dat het geen bepalingen inhoudt, die. in over eenstemming met genoemde opdracht, aan de fi- nancieele gelijkstelling van openbaar en bizonder onderwijs een minder kostbare toepassing geven, dat het uit de Wet wegneemt een als noodza kelijk voorgenomen verbeterde onderwijzersoplei ding en daarin bepalingen opneemt, die aan de beteekenis van den onderwijzer als opvoedkundige leerkracht ten zeerste afbreuk doen, van oordeel, dat aan de financieele gelijkstelling een minder kostbare toepassing kan worden ge geven, waarbij bovendien de belangen van het onderwijs zullen worden gediend, door o. a.: a. bij de aanvrage tot oprichting van een bi- zondere school niet meer mee te tellen de kinderen, die reeds een bizondere school be zoeken, t>- geen medewerking te verleenen tot oprichting van bizondere scholen met minder dan drie leerkrachten, c- de concentratie van U.L.O. scholen te be vorderen, AGENTSCHAP DEN HELDER Vertegenwoordiger J. HOFSTRA Polderweg 42 Telefoon no. 531 Kelder Hoofdgracht 77 D. VAN DOK, Telefoon no. 526 lang op het volle salaris, daarna 65 pet.), dus totaal krijgt men 35 pet. bezuiniging op salarissen. Dan zullen er grootere schoollokalen moeten ko- j e vergadering zich met de ingestelde actie men; dat betaalt het rijk wel niet, maar toch wel homogeen verklaarde. ITALIAANSCHE OPERA. „Rigoletta Italiaansche opera: muziekgebeurte- de belastingbetaler. En misschien is het voor ge meenten voordeeliger niet te verbouwen en dan maar voor eigen rekening een extra leerkracht te nemen. De oplossing die men gevonden heeft om het i meer lukraak oprichten tegen te gaan is de af- nis van den eersten rang voor onze, ZOO schaffing van scholen van de verplichte hand- vele muziekliefhebbers tellende stad. teekeningen! Men behoeft nu enkel maar aan het Verdi's opera door Italiaansche zange- gemeentebestuur te vragen en de school moet er ressen en Zangers, geheel volledig met komen. Geld voor de waarborgsom is altijd wel te orkest en al: is het wonder dat men deze slechtingen, o.a. de onderwijzersopleiding. In 1920 krijgen. En het leerlingenaantal komt er óók wel. gelegenheid aangreep Om ondanks de werd met de oude opleiding gebroken en kwam j Haal je het aantal niet, dan liquideer je eenvou- VOOr onze plaats fantastisch hooge entrée- behoorlijke vóóropleiding en daarna kweekschool- dig na 8 jaar en krijgt je geld terug. Het ge- prijzen dit muzikaal-dramatiscll SChOUW- oplelding. Hiervoor was een overgangstijdperk van meentebestuur krijgt dan de school. Den volgen- spel te gaan zien en hooren?! Veel van 15 jaar gesteld, zoodat de eerste onderwijzers in den dag sticht je een nieuwe vereeniging en neemthet SUCCeS Van den avond het mate- 1935 zouden moesten zijn afgeleverd. Niet alleengenoegen met die oude school, waarmee je dan 1'ieele bedoelen wij moet op rekening dat de voorbereiding voor deze opleiding nog j weer 8 jaar tijd hebt, enz.! Zoo kan het althans van de radio gesteld worden, die dit werk 9aan- herhaaldelijk uitzendt. Daardoor is men Maar het kan nog veel erger worden, men krijgt Vertrouwd met de handeling, met de in het kritieke 9e jaar waarin dan beslist moet muziek en den zang. En dat er, bij het worden of de school kan blijven bestaan, een er- zien en luisteren naar deze vertolking, gerlijke uitwisseling van kinderen om aan het wet- genoten is, werkelijk OnvervalSCht ge- telijk aantal te komen. In plaats van minder zal noten dooi' de zeer talrijke aanwezigen, niet is aangevangen, men wil nu de geheele clausule weer uit de wet schrappen. En het tra- gische ervan is, dat inmiddels de wereld voort gegaan is er zelfs een opleiding als in 1920 ge dacht, voor onzen tijd nog niet eens voldoende zou zijn. In Engeland, Duitschland en Zweden, heeft men de nieuwe wet nog meer gelegenheid voor geknoei daarvan getuigde het Spontane applaus zelfs al universitaire opleiding voor onderwijzers. Kon men het nu maar als „crisis"-maatregel be schouwen, maar als bezuinigingsmaatregel betee- kent dit wetsontwerp niet veel. In 1920, toen de nieuwe wet in werking trad, nam het bizonder onderwijs toe, het bleek, dat de wet nog vele gebreken had en er veel te veel van die scholen kwamen, en we kregen een ge weldige versnippering en zeer duur onderwijs. Lanzamerhand ontstond de roep om die fouten uit de wet te halen. De eerste die dit geluid deed hooren was Troelstra; hij bepleitte de instel ling van een nieuwe „bevredigingscommissie". Aanvankelijk stond men van rechts hier wantrou wend tegenover, maar langzamerhand kwamen er ook menschen van rechts, die vroegen om herzie ning. De commissie kwam (Commissie-Rutgers) en vergaderde vijf jaar. En haar Rapport was een mislukking: het was een eenzijdig doorgedreven meerderheidsrapport. Minister Terpstra heeft bin nen een paar maanden daarop een wetsontwerp in gediend, dat letterlijk een afschrift van 't rapport- Rutgers was. De klassen zullen weer grooter worden, terwijl juist een der mooie dingen van de nieuwe wet de kleine klassen waren. Al eerder waren hieromtrent bezuinigingen gekomen; thans wordt de z.g. 45 schaal ingevoerd, dat is per onderwijzer 45 leer lingen. In de praktijk beteekent het klassen van 50 a 60 leerlingen; het zijn nu eenmaal geen tur ven, die je kunt afpassen voor elke klas. Boven dien is. het een groot verschil of men 45 kinderen van één leerjaar heeft of over verschillende klas sen. In 1920 ls daarmede wél rekening gehouden; nu niet meer. geven. Men spreekt van de „mazen der wet", bij open doek, dat in elk bedrijf plaats maar dit nieuwe wetsontwerp is een en al maas. had. De beste graadmeter is altijd maar Nog een paar zaken behandelt spr.: de gelijk-i;Weer het publiek; het is mogelijk, dat stelling. De bizondere scholen profiteeren er pro- (Qritiek nuttig eil noodzake'ijk is, maar in centsgewijs meer van dan de kleine openbare en _ieder geval Stoort het publiek er zich men heeft dit zoo gelaten. Verschillende voor- aanhet volgt Spontaan de ingeving beelden geeft spr. hiervan. van het oogenblik en getuigt onomwonden Tot nu toe hingen dergelijke dingen als spr. püan zjjn Sympathie. aanhaalt van de prudentie van den minister af, thans zijn ze categorisch in de wet vastgelegd, ze geven tot allerlei misbruiken aanleiding. Spr. behandelt hierna nog verschillende geval len van concurrentie tusschen openbare en bizon dere school en geeft daarvan voorbeelden. „Rigoletto" stamt uit 's meesters mid- elste periode (1853); men vindt er nog e invloeden van Rossini, Bellini, Doni- zetti. Het is wel zeer muziek van een illustratief karakter en de dramatische handeling is betrekkelijk ondergeschikt Tenslotte behandelt spr. de medezeggenschap op gemaakt aan de muzikale illustiatie de school. Wettelijk is het hoofd verantwoordelijk, j Zooals gezegd, de Zang Viel bij het tal- de onderwijzer heeft niets te vertellen. In 1920 isrijke publiek zeer in den smaakvooral een poging gedaan dit te verbeteren; er is thans de fraaie bariton van Sig.Spai'tacO Marchi „overleg" mogelijk, maar de wet spreekt er niet .die de Rigo'etto-rol vervulde, verwierf nader over. De gemeenteraden kunnen dit bij in- j ieders bewondering. Ook de tenor Luigi structies regelen. B.v. schoolvergaderingen zijn Fort (hertog van Mantua), trok de aan- zeer noodig, maar niets is hieromtrent vastgesteld, dacht. De sopraan van Gilda, Rigoletto S Een halve eeuw al wordt een regeling hieromtrent dochter, waarvan siga. Attilia Archi eige- gevraagd, maar de minister doet het niet. nares is, viel op dOOV haar ZUÏVer en hoog Ook het instituut der straffen gaat spr. na; er geluid, maar ten opzichte van den samen- is een geheel nieuw strafstelsel ontworpen: directe j zang met den bariton kon Zij OHS niet straf met geheele of gedeeltelijke inhouding van -bekoren: het klanktimbre verschilde te salaris. Er zijn wel 20—30 variaties in straf. I veel. Verdere solisten waren de bravo Het gevolg zal zijn! dat er nu veel meer zal Spartafcile (Max Serra, bas), zijn zuster worden gestraft dan vroeger, omdat het zoo ge- Maddalöna (Nadia Covacerva, COntra-alt), makkelijk is kleine straffen op te leggen! j Giovanna, Gilda S gouvernante (siga. En, alsof men ons heeft willen bespotten, is ook Squarzina, mezzo-sopraan), en van de de „voorwaardelijke veroordeeling ingevoerd, j hooren nog de graaf van Montereno Stel u de positie in de schooi voor van zoon on- (signor Coda, bariton), enz. derwijzer! Van de solo-nummers, die in grooten getale in dit werk aanwezig zijn,moeten genoemd worden het duet tusschen vader en dochter (negende tooneel), de gloeiende liefdesverklaring van den hertog (12e tooneel), het daarop volgende duo der twee gelieven, de schitterende sopraan solo, het kwartet der gemaskerden, en nog zooveel meer. Niet te vergeten het populaire lied „La donna mobile". Daar bij zooals we zeiden, suggestieve muziek, die zeer goed het karakter der diverse scènes uitbeeldde (men denke maar aan de slotscène in het 4e tooneel 2e bedrijf als de hovelingen den nar den weg ver sperren en hij hen vervloekt). Over 't algemeen viel het acteeren der zangers te prijzen; vooral de vertolker der hoofdrol bewoog zich vrij en onge kunsteld. De regie had ten opzichte der mise en scène wonderen verricht; het ge zelschap, dat per extratrein was gekomen, had eigen décors meegebracht, die zeer fraai waren en alleszins voldoende, al kor. dan ook niet alles volgens de aan wijzingen plaats vinden. Om kort te gaan: ieder was meer dan tevreden, men heeft genoten van den zang en dat ondubbelzinnig doen blijken, en naast de artisten heeft men ook den maestro d'orchestra niet vergeten. En wij mogen niet veronderstellen dat il' illustrissimo signore Spartaco Marchi (Rigoletto) onzen djehter Kloos kent, maar in ieder geval heeft hij diens 23e sonnet in praktijk gebracht. Kloos zegt daarin: Ik zal mooi dood gaan, als een vlammend [vuur, Dat ééns nog flikkerde in zijn schoon- [sten gloed, Eer 't gansch gebluscht was. Helaas! de dichter zelf is aan zijn duizend zooveelste Binnengedachte bezig en van het vlammend vuur is niet meer dan wat smeulende asch over, die maar niet uit wil. Maar dit alles heeft hier niet mee te maken en we zullen hopen, dat Signore Marchi niet duizend zooveel malen als Rigoletto behoeft neer te vallen, want dat ware al te erg. En nu: a rivederci,Signorine e Signori! L'anno futuro! CENTRAAL GENOOTSCHAP VOOR KINDERVACANTIEKOLONIES. Deze vereeniging vergaderde gisteren avond in de bovenzaal van het café Van Weelde. Vorige vergaderingen werden vroeger altijd in de bestuurskamer van het Militair Tehuis in de Spoorstraat gehouden, doch thans had men zeker een grootere opkomst verwacht. En dit was dan ook wel het ge^al, misschien komt dit mede door het redactioneele stukje dat wij omtrent deze vergadering hebben opgenomen. Twee jaren terug was de belangstelling nihil, verleden jaar was er één belang stellende en thans waren er zeven, een vooruitgang dus van 700 °/0, iets wat bij een vereeniging niet vaak voor zal ko men. Maar dat is een beetje gekheid. Hoewel de opkomst vergelijkenderwijs goed is te noemen, laat de belangstelling toch nog te wenschen over, voor een ver eeniging die zulk een mooi doel beoogt als deze. Na de gewone meer huishoudelijke zaken kwam aan de orde Zondag 17 Februari 1932 DEN HELDER Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk. Weststraat), 's Morgens 10.30 u., Ds. H. A. Enklaar Onderwerp: »De voetwassching» (Joh. 13:12b.) Ned. Herv. Gem. (Westerkerk, Westpleih) 's Avonds 6.30 u., Ds. F. W. J. v.d. Poel Zang van het Kerkkoor Onderwerp: Lijden en Heerlijkheid» Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur Ds. Meynen 's Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Kerkdienst (Chr. MiL Tehuis, Kanaalweg) 's Morgens 10 u"ur,.'Ds. Tollenaar 's Avonds 5.30 u Ds. Meynen Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u. de heer N. van der Kraats Donderdag 7 30 uur, N. v d. Kraats Chr. Geref. Kerk (Stcengracht). 'sMorgens 10 uur en 's avonds 5 uur, Leesdienst Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.) 's Morgens 10 u. Ds. P. H. Borgers Tweede Lijdenszondag Onderwerp: „De Worstelende Heer" 's Avonds 8 uur, Ds. P. H. Borgers Onderwerp: „Hoe word ik een kind van God?" Woensdag 17 Februari, nam. 8 uur Ds. P. H.Borgers - Onderwerp: „De vierde wijze" (Met Lichtbeelden) Donderdag 18 Febr. nam. 8 uur Deutscher Verein. Schwester Chr. Glfissinger Doopsgez. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 u. Ds. R. C. W. J. Hoek Evangelisatie (Geb. Middenstraat 117) Woensdagavond 8 uur, Bijbellezing door Ds. Hoek Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78), le Zondag van de Vasten 'sMorgens 10 uur, kerkdienst Past. Th. Moleman 's Avonds 7 uur, kerkdienst, Lijdens overdenking. Past. Th. Moleman Leger des Heils. 's Mor. 10 u., Heiligingssamenkomst 's Middags 3.30 u., Openluchtsamen komst, Julianapark. 's Avonds 8 u., Afscheid der Kadetten Evangelisatie gebouw Palmstraat Kerk van Jezus Christus. (Van de Heiligen der laatste dagen). Jansendwarsstraat 8. 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN. Ned. Herv. Gem. 's Avonds 7 uur, Ds. E. R. Damsté het jaarverslag, waaraan wij het volgende ontleenen. De vereeniging gaat vooruit èn in hulp aan zwakke plaatsgenootjes èn in het verbeteren van de wijze-van werken. De nieuwe voorzitter tevens medisch advi seur (Dr. v. Heerde) heeft hierbij zeer gewaardeerde hulp verleend. Dit jaar werden geboekt 24 kinder uitzendingen, met een totaal van 2065 verpleegdagen. Dit aantal was tot dus verre nog nimmer bereikt. Hieronder waren begrepen 10 kinderen met 675 verpleegdagen in de groep voor gewone verpleging en 14 kinderen met 1390 ver pleegdagen voor de ernstiger gevallen. Voor het M. S. F. heeft de afd. drie kinderen voor samen 287 dagen te Nun- speet doen verblijven, terwijl het Bio.- vacantieoord de verpleging aanbood van drie kinderen in het Rivierhuis, waar voor 185 verpleegdagen in rekening mochten worden gebracht. Verder wordt met genoegen de waardeering en steun gereleveerd van het gemeentebestuur en vereenigingen en personen waarmede contact wordt gehouden, o.a. het burger lijk armbestuur, het Witte Kruis en het consultatiebureau. De grootste zorg blijft de financieele basis van de afd., waarop het regelma- H (®k>t). Ben gezouken onderzeeboot, waarvan de bemanning nog in leven is, is niet on vindbaar. Vernuftige toestellen sporen het gezonken schip op, vooral spelen hier de klopsignalen een grooten rol. Men zal zich herinneren, dat dit bij de „M 2" geen resultaat had. Ook kan een telefoonboei worden opgelaten, waardoor men met de bemanning in contact kan kojnen. Door te ruwe zee heeft dit toestel soms echter geen nut. Bij onzen onderzeedienst wordt regel matig in eiken tak van dat bedrijf ge oefend en de officieren zijn er steeds op uit om een zoo hoog mogelijke vaardig heid met de bemanningen te verkrijgen. Regelmatig wordt in het marinezwembad op de werf geoefend met de „Drager"- vesten. De manschappen kuieren over den bodem van het bad rond en oefenen in het langzaam naar boven komen. De oude onderzeeboot „O 2" is van haar voor- en achtersteven ontdaan en ligt nu op de werf, om verbouwd te worden tot oefenduikboot, zij kan ouder water wor den gelaten. De manschappen die in het vaartuig zijn, moeten er dan zien uit te komen, waarmede dus de toestand van manschappen die zich in een gezonken poot bevinden, zoo natuurgetrouw moge lijk wordt nagebootst. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat deze toestellen zich in zeer goeden toestand moeten bevinden, daar zy anders op het qritieke moment wel eens konden weige ren. Onze onderzeebooten hebben beman ningen die het getal dertig niet over schrijden en zulk een aantal „Dr&ger"- toestellen is dan ook aan boord. Met deze toestellen wordt nimmer geoefend, maar steeds liggen zij tot gebruik gereed. Zij worden zorgvuldig bewaard in kisten, waarin zich petroleumdamp bevindt, daar de buitenlucht de rubber aantast en deze brokkelig maakt. Van groot belang is ook het hebben van geoefend duikerspersoneel, om de gezon ken schepen op te sporen, er blaasslangen op te bevestigen, en indien mogelijk, ver- sche lucht daaraan toe te voeren en de be dorven kicht af te voeren, waarover wij het straks zullen hebben. Vroeg in het voorjaar vangen de oefe ningen hiervoor reeds aan en vele Hel- derschen zullen het duiken in de haven vaak hebben meegemaakt. Ook met het duikmaterieel zijn wy goed ingericht. Bij de duikertoestellen onderscheidt men ge wone en automatische. Bij de eerste wordt lucht toegevoerd door een slang, terwijl b^j de automatische gecomprimeerde lucht en zuurstof wordt medegenomen. Zij hebben evenwel het nadeel, dat zij een korte werkingstijd hebben in tegen stelling met andere pakken. Daartegen over staat weer dat zij veiliger zijn hij het werken in de gezonken schepen zelf. De duiker loopt dan geen gevaar dat zijn luchtslang door het een of ander wordt afgesneden. Alleen zijn telefoonkabel kan worden doorgesneden, doch dit levert geen gevaar op. Elk marinevaartuig van eenigen omvang is met een gewoon dui kertoestel uitgerust. De luchttoevoer van de duikers gaat tegenwoordig ook automatisch. Vroeger gebeurde dit door een handpomp, thans komt de lucht uit de hoogedrukluchtreser- voirs en gaat door een reduceertoesteJ. waar de druk wordt gereduceerd tot 12 atmosfeer. Met een eenvoudige handbe weging wordt meer of minder lucht aa: den duiker toegevoerd. Dit heeft veel vooi boven het handpompsysteem. Bij het auto matisch lucht toevoeren staat evenwe altijd de handpompinstallatie op het hoog druktoestel aangesloten. Mocht dit laatst toestel weigeren, dan kan in een seconde tijd de handpomp worden gebruikt. Elke duiker heeft bovendien een tweetal lucht- flesschen bij zich teneinde zich in een noodgeval eventueel zelf nog van lucht te kunnen voorzien. In de onderzeeboot zelve bestaan eenige inrichtingen voor het leegblazen van com partimenten of het ververschen van de lucht in die afdeelingen waar zich nog overlevenden bevinden, en verschillende oefeningen hebben hiermede plaats ge vonden. Bij wijze van proef was men bij de „O 11", liggende ter reede op een diepte van pl.m. 20 meter, in staat in een com partiment zooveel versche lucht toe te voeren, dan het koolzuurpercentage in zes minuten van 2 op 0.8 werd ge bracht. De toevoer van lucht kan ook noodzake lijk zjjn voor het steunen van de schotten van de compartimenten die onder druk vau het water staan. Dit kan zoowel door personeel in de boot als van buitenaf ge schieden. Verschillende verbeteringen zijn ook hier in voorbereiding. Zoo is men bezig met een pneumatische boor, waarmede men gaten in de gezonken onderzeeboot kan boren en waaraan meteen een lucht slang kan worden vastgekoppeld zonder dat door het geboorde gat water in de boot loopt. Wanneer men versche lucht in de boot blaast, moet er ook een slang zijn om de afgewerkte lucht af te voeren. Deze moet gewapend zjjn, daar zij anders door den druk van het water dichtgeknepen zou worden. In de toevoerslang zorgt de lucht ervoor dat deze niet diehtgedrukt Er moet voor worden gezorgd dat de slangen goed op de boot worden aange sloten. Komt er met de lucht ook water in het compartiment, dan zou het personeel lat zich daar bevindt, den toevoer kunnen afsluiten, hoewel de betrekkelijk kleine 'ïoeveelheid water ongevaarlijk is. Ook noeten de slangen van boven kunnen wor den afgesloten, zoodat wanneer de werk zaamheden door de een of andere oorzaak tijdelijk moeten worden onderbroken, zij niet kunnen volloopen. Zij worden dan aan boeien bevestigd, zoodat men later voor direct het werk kan hervatten. Het spreekt vanzelf dat de duiker onder water gereedschap noodig heeft. Alles wat eventueel noodig zou zijn mee naar be neden te nemen, zou hem in zijn be wegingsvrijheid schaden. Hij heeft daar om drijvers bij zich die liij aan een touw oplaat. Door de telefoon deelt hij mede welk gereedschap hij noodig heeft. Het wordt dan aan een aan den drijver ver bonden lijn bevestigd en de duiker haalt het naar zich toe. Hiervoor gebruikte men eerst kurken, doch bij een diepte van circa 40 meter bemerkte men, dat de kurken niet naar boven wilden; het gezegde „drijven als een kurk" werd gelogen straft. Door den grooten druk van het water werd de lucht uit de poriën gedrukt. Door de kurk te bestrijken met paraffine heeft men dit ondervangen. Ook maakt men wel gebruik van luchtfleschjes in een rubberzak met automatische ontlastklep teneinde barsten der zak tijdens het opstijgen te voorkomen. Indien men kabels of kettingen onder een op den grond liggenden onderzeeboot wil doornemen, maakt men gebruik van tunnelspuiters. Een geul wordt onder het schip in het zand gespoten, waardoor een kabel kan worden gelegd, om te trachten het schip zoo op te hijsclien. Met deze spuiters heeft men de ervaring opgedaan, dat de duiker die dit toestel bediende, in gesloten werd door het zand dat hij weg spoot en op zijn beurt bevrijd moest wor den. Thans heeft men echter instrumenten die de weggespoten grond meer versprei den. De eindconclusie is, dat de Nederland- sche marine, evenals andere marines, slechts een gezonken duikboot van een betrekkelijk groote diepte zal kunnen op halen, indien dit met de aan boord der onderzeeboot aanwezige bergingsleidingen mogelijk is. Zijn deze bij de aanvaring be schadigd, dan zal men hier te lande, even min als bij andere marines (zelfs niet de Amerikaansche) de boot zoo vlug kunnen ophalen dat de bemanning nog in leven is, zoodat de Nederlandsche onderzeebootbe manningen bij ongevallen aangewezen zijn op individueele reddingpogingen en wij kunnen zeggen, dat onze marine in dit opzicht goed is uitgerust. De onderzeedienst staat voor een vrijwel algeheele vernieuwing van het materiaal, dat bij het redden wordt gebruikt. Zijn de thans loopende bestellingen eenmaal uit gevoerd, dan is er meer dan voldoende materiaal om handelend te kunnen op treden waar en wanneer dit noodig is. Deze vernieuwingen omvatten o.a. aan schaffen van nieuwe duikertoestellen, zuurstofapparaten, pulmotoren, enz. De „Triton" wordt ingericht als duikerschip, hetwelk aan het bergingsbedrijf zal wor den toegevoegd. O.a. komen op dit schip twee groote recoinpressiekamers, dat zijn inrichtingen, waar een duiker, wanneer hij verschijnselen vertoont dat hij door het onder water zijn, onwel is geworden, weer langzaam aan den normalen druk wordt gewend. Tot nu toe gebruikte men daarvoor „Drager"-duikzakken. Wanneer dit schip gereed komt, komen wij hierop nader terug. Verder worden aan de Bui tenhaven werkplaatsen gebouwd. Voor het onderwaterwerk wordt een krachtige schijnwerper aangeschaft, enz. Wij besluiten dit artikel met eenige gebeurtenissen van Nederlandsche onder zeebooten. In het najaar van 1913 hield de „O 2" lanceeroefeningen met de „Heemskerck". Nadat de torpedo was afgevuurd, ver dween de duikboot snel onder water en voer in zuidelijke richting weg. De com mandant van de „Heemskerck" zag de „O 2" met een groote helling wegduiken. Toen het sein „oefening eindigen" was gegeven, was van de duikboot niets meer te bespeuren en op de „Heemskerck" meende men dat er een ongeluk moest zijn gebeurd. Alle beschikbare schepen in onze haven werden gerepuireerd en in een ommezien stond het op den dijk zwart van de men schen. Onderwijl was de „O 2" weer komen aanvaren en maakte zich gereed nogmaals een torpedo af te schieten. Het trok evenwel de aandacht dat alle schepen daar zoo stil lagen en al spoedig was het raadsel opgelost. Wij weten evenwel, dat er in Den Helder menig bang uurtje werd beleefd. Het overkwam in Indië aan de „K XIII" dat deze duikboot plotseling tot meer dan gewone diepte daalde. Het gerucht ging op Java, dat er een verschrikkelijk onge luk was gebeurd. Toen een verslaggever probeerde van een der manschappen iets te weten te komen, zei deze doodleuk: „Ik kan je heusch niks vertellen meheer, want ik sting aan dek toen het gebeurde". Een korporaal die ergens lag te slapen werd door een maat gewekt die verschrikt uit riep: „Sta op jong, we bennen op 70 meter". De korporaal draaide zich om, ter wijl hij knorde: „Nou por me dan maar, wanneer we op 100 meter zjjn". Deze zelfde „K XIII" heeft, zooals men zich wellicht zal herinneren, een tocht naar Indië gemaakt door het Panama kanaal, waarover een boek is verschenen door de officieren M. S. Wytema en J. J. van der Linden, waarin de tocht boeiend en interessant wordt beschreven. Dit is de langste tocht geweest, die ooit een on derzeeboot ongeconvoyeerd heeft gemaakt en vond in buitenlandsche maritieme krin gen veel bewondering. Hoe goed de Nederlandsche marine nu en in de toekomst ook voorbereid moge zijn op eventueele onderzeebootongeval len, laten wij hopen dat zij nimmer in ernst hulp moet verleenen. Het eerste feuilleton was opgenomen ia ons nummer van Donderdag.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 9