KONIJN'S LEVERKAAS Tegen rcoce Haaiden Langs en op den straatweg In Crisistijd is kwaliteit goedKooper. SPOORSTRAAT 98 TELEFOON 339. GEMENGD NIEUWS Vier jonge menschen verdronken. Zijn broer met een mes gestoken. Spoorwegongeluk bij Marseille. Indrukken van een trekvogel, tusschen Hamburg en Berlijn. werki als Gibson door het aangeven van een reeks middelen en voorstellen, die door Amerika als noodzakelijk worden beschouwd. Gib- son noemde daaronder zoodanige aanvul ling van de bestaande Vlootvere ragen, dat een nieuwe Vlootconferentie in afzien ba ren tijd onnooöig wordt; voorts maatrege len. die ten doel hebben bescherming van de burgerbevolking in oorlogstijd; tenslot te een reeks middelen gericht tegen zwaai geschut, tegen tanks en tegen duikbooten, die inderdaad in de richting van ontwape ning gaan. Wat door Gibson in dit opzicht met overtuiging is verdedigd, is coor Granci aangevuld. Op het gebied van de vloctbewapeningen: gelijktijdige alschal- fmg van linieschepen en duikbooten, en van de zgn. vliegtuig-moederschepen; op het gebied van de bewapeningen ter land: afschaffing van alle soort zware artillerie en van alle soorten tanks; op het gebied van de luchtvloot: afschaffing van de bombardementsvliegtuigen; tenslotte in het algemeen: afschaffing van elk soort aanvalsmiddelen van chemischen en bac- teriologischen aard en herziening van de uiternationale overeenkomsten der verze kering van een vollediger en krachtiger bescherming van de burgerlijke bevolking. Maar wellicht is dit nog niet het voor naamste wat Granai naar voren heeft ge bracht. Hij heeft scherp en duidelijk ge zegd, dat er twee wegen zijn, die tot niets kunnen leiden: de een, de weg van de ont- wapeningsdemagogie, de ander, van ontwa- peningssofistiek. Met de eerste heeft hij bedoeld de redevoeringen, gelijk wij er, ter ondersteuning van het Fransche stand punt, een van den Belgischen Minister Hijmans hebben te hooren gekregen, deze wees op de veiligheid, die elk land zich zelf heeft te verzekeren, en België, dat voor aanvallen bloot ligt, in het bijzonder. Wat de sofistiek aangaat, heeft hij met zooveel woorden de voortzetting van het onvruchtbaar debat over de verhouding tusschen ontwapening en veiligheid ge noemd. Hii heeft erop gewezen, dat de we reld zich op het hellende vlak bevindt van een nieuwen wedstrijd in bewapeningen, te beangstigender in het economisch licht van dezen tijd; wil men dat hellende vlak verlaten, dan kan men niet volstaan met schoone, maar praktisch niet uitvoerbare gedachten, doch moet men, elk land voor zich, risico's aanvaarden. Geen wonder, dat deze rede van 'Grandi in den Fran- schen kring weinig instemming heeft ge vonden, maar voor het overige het hoogte punt van deze eerste week der Ontwape ningsconferentie werd geacht. Achter Frankrijk hebben zich al reeds België en Polen geschaard; het is zeker niet uitgesloten, dat een aantal der Bal- kanstaten een gelijk geluid zullen doen hooren. Het was voor den Japanschen "vertegenwoordiger geen benijdenswaardige taak om, te midden van de Raadsdebatten over Mandsjoerye en Sjanghai, zich te doen hooren; Matsuda heeft dan ook wei nig nieuws kunnen brengen, en zijn ver zekering, dat het Japansche volk voor ont wapening gevoelt, is met den vereischten glimlach van beleefdheid aangehoord. Enkele vertegenwoordigers van andere mogendheden, waaronder die van Brazilië en Zweden, zijn reeds aan het woord ge weest; hoe belangrijk, in bepaalde opzich ten gefundeerd hunne beschouwingen wa ren, zii spelen in het groote concert voor- loopig geen rol mede. Er zullen in de aanstaande week nog een groot aantal redenaars de tribune be stijgen. terwijl onmiddellijk na den eersten termijn de replieken zullen plaats hebben. Maar het lijkt, dat na deze eerste week, waarin bijkans alle Mogendheden van be- teekenis aan het woord zijn geweest, dat gene is gezegd, waarop het in het bijzon der aankomt. Als men het verlossende woord van deze eerste week had verwacht, is men natuurlijk teleurgesteld. Maar tegenover degenen, die met pessimisme en nog eens opnieuw pessimisme deze Conferentie begroeten, mag er op ge wezen worden, dat zij, in het bijzonder in de Amerikaansche en Italiaansche rede voeringen, toch iets meer heeft gegeven dan wü van haar aanvang hebben durven verwachten. Het is een bescheiden begin, maar in elk geval een begin in de goede richting. Binnenland. Bij het schaatsenrijden. Te Bemmel zijn Zaterdagmiddag bij het sohaatsenryden tien jongelui door het ijs gezakt. Drie meisjes en een jongen uit Nijmegen, die te Bemmel was gelogeerd, zijn verdronken. Men meldt nader: Op een kolk nabij de woning van den heer J. Tap werd schaatsen gereden. Op een gegeven oogenblik bezweek het ijs en negen personen geraakten te water. Met zeer veel moeite konden zes van hen op het ijs worden getrokken. De overige drie verdronken. Bij het redden geraakte een jongmensch uit Nijmegen ook te water en verdronk. Onmiddellijk werd met dreggen begon nen. Drie lijken zijn opgehaald en over gebracht naar het St. Lidwina gesticht te Bemmel. De slachtoffers waren geen van allen gehuwd, de jongeman uit Nijmegen was bij een vriend te Bemmel gelogeerd. Nadere bijzonderheden. Tusschen de dorpen Haalderen en Bem mel, nabij het gehucht De Pas, werd Za terdagmiddag op ondergeloopen land bui ten den dijk druk schaatsengereden. Op deze plaats liggen langs de Waal tal van steenovens. De grond is er ten behoeve van de steenfabrieken afgegraven en op sommige plaatsen zijn putten ontstaan van 2 a 2*/2 meter diep. Vrijdag was hier reeds door de omwonenden druk gereden en s®k gistermiddag hadden tal van jonge lui, ondanks het feit dat het ijs slecht be rijdbaar was, er de schaatsen ondergebon den. De aanwezige diepe putten, waarin het water niet zoo gainv bevriest en waar dientengevolge het ijs dus niet sterk was, maakten het rijden zeer gevaarlijk. Tegen kwart over vier Zaterdagmiddag zijn plotseling negen personen door het ijs gezakt op de plaats waar een put aan wezig was. Een der omstanders, een jongen uit Haalderen, Alofs genaamd, bedacht zich geen oogenblik: hij begaf zich te water en met groot levensgevaar mocht het hem gelukken vijf personen, te redden. Een hunner was reeds buiten bewustzijn ge raakt ,doch men wist den drenkeling spoedig weer bij te brengen. Inmiddels werden uit een aan den over kant van den dijk gelegen boerderij lad ders aangedragen en van alle zijden kwam nu hulp opdagen; de burgemeester van Bemmel, de heer A. J. Herckenrath, eenige geestelijken en dr. J. H. M. M. Poeli uit Bemmel, waren spoedig ter plaatse. Tegen vijf uur was men er in geslaagd drie* van de vier nog vermiste personen onder het ijs vandaan te halen. Onmid dellijk werden pogingen in het werk ge steld de levensgeesten weer op te weK- ken, echter zonder resultaat. Deze slachtoffers waren de 18-jarige Tillv Hevmen uit Bemmel en de gezus ters Wilting uit Haalderen, respectieve lijk 16 en 17 jaar oud. Bij de reddingspogingen verleende ook de 25-jarige Van Meegen uit Nijmegen, die bij een vriend te Bemmel gelogeerd was, kranige hulp. Op het oogenblik, dat hij Tilly Hevmen uit het water wilde trek ken, greep 'deze hem in haar doodsangst met groote kracht bij de hand en trok den jongeman in het wak. Beiden schoten toen onder het ijs en eerst tegen half acht mocht men er in slagen Van Meegen op het droge te brengen. Zoo eischte dit ongeluk vier slachtof fers. De verslagenheid in de omgeving van Bemmel is groot. Nog een meisje verdronken. i Zaterdag is het vierjarig zoontje van den i wonende te Alphen (Geld.) met een troepje kinderen aan het schaatsenrijden, toen zij plotseling door het* ijs zakte. Na lang dreggen kon zii worden bovenge bracht. De levensgeesten waren reeds ge weken. Kind verdronken. Zaterdag is het viejarig zoontje van den lieer Hoogeboom te Bergen door het ijs gezakt en verdronken. JONGEMAN VERDRONKEN TE BRUNSSUM BIJ REDDINGS POGINGEN VAN DRIE DOOR HET IJS GEZAKTE KINDEREN. Zaterdagavond speelden drie kinderen op den bevroren vijver voor het gemeen tehuis te Brunssum. Opeens zakten alle drie door het wrakke ijs. Op hun angstge- schrei schoten twee jongens toe, die in de buurt aan het werk waren. Het mocht hun gelukken twee van de kinderen te redden. Het derde was intusschen te ver afgezakt. Doordat het ijs afbrak, geraakte ook een der jongens te water. Het was de 19-jarige E. L., uit de Spoorstraat, te Brunssum. Het gelukte anderen het derde kind te redden, maar L. verdronk. Zijn ontzield lichaam werd later met een dreg boven gehaald. HET IJS OP DE ZUIDERZEE. De vlsscherij ligt geheel stil. De zeilvaart op de Zuiderzee is ge stremd. Op het Buiten-IJ en Pampus is het drijfsijs tot een vaste korst aaneen- gevroren en levert voor motorbooten groote moeilijkheden op. Daardoor heerscht aldaar een drukke sleepdienst. De Zuiderzeevisscherij ligt geheel stil. Anderhalf jaar geëischt tegen verdachte. Op 24 November j.1 had een klinker te Sliedrecht ruzie met zijn broer in een café. De twist liep zoo hoog, dat hij naar huis ging om een mes te halen, om daarmee zijn broer te lijf te gaan. Inderdaad kwam hij met het mes terug en stak daarmede naar zijn broer, doch een agent van politie ver hinderde, dat hij daarmede voortging. Voor den rechtre-oommissaris verklaarne verd., dat hij de bedoeling had gehad zijn broer te dooden. Thans voor de rechtbank staande, ontkende verd. echter dit van plan te zijn geweest. Dr. Munk, die een onderzoek had ingesteld naar verdachte's geestvermogens, verklaarde, dat deze in een inrichting voor psychopathen diende te worden opgenomen. De officier van justitie achtte een ern stige correctie noodzakelijk, omdat hij verd. als gevaarlijk beschouwde. Hij eisch te daarom een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden, te ondergaan in een gewone strafgevangenis, met aftrek der preventieve hechtenis, en daarna ter be schikkingstelling der regeering. De verdediger achtte het inzicht van den deskundige juist en vroeg hiermede rekening te houden. Je bakkersknecht onder een auto uit werd gehaald, was hii bewusteloos. Hij is naar het Onze Lieve Vrouwen Gasthuis ge bracht. waar een vermoedelijke schedel breuk werd gecoastateeerd. Zijn toestand was Zaterdagavond zeer ernstig. Buitenland. KOUDEGOLF EN SNEEUWSTORM IN DE VEREENIGDE STATEN. VERHUISWAGEN OMGESLAGEN. Een fietser ernstig gewond. In het Oosterpark te Amsterdam reed Zaterdagmiddag omstreeks half vier bü den Eikenweg in de richting van de Lin- r.aeusstraat een fietser, gevolgd door een z.g. witte band taxi. Daarachter reed weer een verhuiswagen van de fa. Stekelbos uit de Gorontalostraat. Deze laatste reed de band taxi voorbij. Er werd links uitgehaald om daarna weer naar rechts te zwenken. Bij deze laatste zwenking kapsüsde plotseling de verhuisauto, die leeg was. Hij kwam te recht op den fietser, den 21-jarigen bak kersknecht. De omgevallen auto werd nog aangereden door de witte band taxi. Toen Drie slachtoffers. Nadat in de staten van het imdden-wes- j ten gedurende eenigentyd een ^01 tiid van het jaar zeer hooge temperatuur had geheerscht, waarbij zelfs de zomer- sche onweersbui niet ontbrak ontstond Vrijdag plotseling een hevige koudegolf, gepaard met sneeuwstormen. De wind bereikte te Ohicago een snel heid van 90 a 100 km per uur. Er werd groote materieele schade aangericht, drie personen kwamen bij verschillende onge lukken om het leven. Volgens den meteorologischen dienst wordt nog strenger vorst verwacht. Belga meldt uit Marseille, dat de snel trein van Ventimiglia naar Parijs, die om tien minuten over half zes in den namid dag Toulon passeert, Zondag is ontspoord tusschen de stations La Pome en Blan- carde, bij Marseille. De oorzaak van de ontsporing wordt gezocht in de ontplof fing van een helsche machine, die op den spoorweg was geplaatst. Toen de locomo tief over een kleine gemetselde brug reed, had er een hevige ontploffing plaats, die op kilometers afstand is waargenomen. De locomotief reed honderd meter verder met den tender, een bagagewagen en het restauratie-rijtuig die ontspoord waren. De drie volgende wagens waren eveneens uit de rails geloopen en van den zes tot acht meter hoogen spoorwegdijk gegleden. Er zijn eenige reizigers licht gewond. Op het oogenblik van de ontploffing zou men bü de plaats van het ongeluk een auto in snelle vaart in de richting van Marseille hebben zien wegrijden. Aan de locomotief zijn sporen van de ontploffing waargenomen. De vraag wordt gesteld, zoo seint Belga uit Marseille, of er een aanslag is gepleegd door bandieten, die op hun buit belust waren en de bedoe ling hadden de reizigers uit te plunderen. DE MOORD OP VERA PAGE. Bij de lijkschouwing van Vera Page, het 10-jarig schoolgaand meisje, dat 16 December geworgd werd gevonden in den tuin van een huis te Londen, werd een man omstandig verhoord, tegen wien om verscheidene redenen verdenking was gerezen. De man heet Percy Rush en hij is 41 jaar oud. De man woont in hetzelfde huis als waar Vera woonde, doch hij ver klaarde, dat hij het kind volstrekt niet kende en haar ook op straat niet zou heb ben herkend, ook al had hij één keer met haar gesproken. De verdenking, die tegen hem gerezen is, houdt verband met het feit, dat onder den arm van het ver slagen meisje een vingerling of verband je is gevonden en ook Percy Rush, wiens vinger gewond was, zoo'n vingerling droeg. De vingerling die werd gevonden, rook naar ammoniak. Rush werkte met ammoniak. Het verdere verbandmateriaal, dat werd gevonden, verschilde echter van het materiaal, in de woning van Rush aan getroffen. Rush ontkent dat de op het lijk gevonden vingerling van hem afkomstig was, en dat hij het verband dat hij droeg, juist den dag vóór den moord had afge daan. De verdenking wordt ook gevoed door het feit, dat een vrouw 16 December een man in de buurt van het huis van Vera Page een draagbaar zag rijden, waarop een bundel gewikkeld in een rood tafel kleed, van soortgelijke kleur als in het huis van Rush gevonden. Rush beweert echter dat zijn tafelkleed met een ande ren rand was afgezet dan het gesigna leerde. Rush ontkende ook dat hij degeen was, dien de vrouw had gezien. De lijkschouwer verklaarde, dat er, of schoon Rush sterk onder verdenking stond, geen directe bewijzen tegen hem waren. SCHILDPAD VAN DERTIENHONDERD POND. En drie eeuwen oud! In de Golf van Mexico heeft men een schildpad gevangen, die blijkbaar geen voorstandster van de moderne slanke lijn was, aangezien zij het lieve gewicht van 1300 pond woog. Haar leeftijd wordt door deskundigen op minstens 300 jaar geschat, zoodat zij er wellicht wel bij tegenwoordig was, toen Piet Hein de zil vervloot won. HEVIGE STORM IN DE ZWARTE ZEE. Negen visschersbooten vermist. Volgens een bericht uit Sebastopol woedt aldaar sedert enkele dagen een hevige storm. De scheepvaartverbindin gen tusschen Sebastopol en de andere Zwarte Zee-havens zijn onderbroken. De Russische radiostations ontvangen voort durend S.O.S.-seinen. Eenige oorlogs schepen zijn uitgevaren ter assistentie van de bedreigde schepen. Negen vis- sohersbooten, welke Sebastopol 10 dezer hadden verlaten, worden vermist. TRIEST RECORD VAN RAMSGATE. Volmaakt misdadiger van 8 jaar. Een niet bijster pleizierig record heeft de stad Ramsgate in het Engelsche graaf schap Kent op haar naam staan. Zij ver heugt zich namelijk in het bezit van den jeugdigsten volmaaktsten misdadiger van Groot-Brittannië. Het is een ventje van nog maar 8 jaar, die thans naar een ver betergesticht zal worden gezonden, in de hoop, dat er nog iets van hem terecht komt. V oor de kinderrechtbank, waarvoon het ioggie moest verschijnen, werd hy door de als getuigen gehoorde politiemannen gekenschetst als een doorgewinterd lade lichter, inbreker en zakkenroller. oorts maakt hij er een gewoonte van, na slui tingsuur de danslokalen binnen te sluipen en zich aan de restjes uit de bier- en wyn- glazen dronken te drinken. 15000 MARK GEROOFD. Vrijdagavond om half acht drongen 3 gemaskerde jongelieden de Rheinische Energie A.G. te Keulen-Deutz binnen. Met pistolen bedreigden zij den alleen aanwezigen kassier, bonden en blinddoek ten hem, waarna zy hem in een hoek neersmeten. Vervolgens beroofden zy de kas van een bedrag van ongeveer 15000 mark. Over de daders is tot dusverre nog niets bekend. TREINONGELUK. Reuter verneemt uit Archangel, dat n'abjj die stad een passagierstrein is ont spoord, waarbij twee passagiers gedood en acht zwaar gewond werden. HET CALMETTE-PROCES TE LÜBECK. Naar verluidt, heeft thans ook de offi cier van justitie revisie aangevraagd van het vonnis in het Calmette-proces, waarbij prof. Deycke tot een gevangenisstraf van 2 jaar en dr. Altstadt tot 1 jaar en 3 maanden werden veroordeeld. Deze re visie is aangevraagd zoowel voor de ver oordeelingen als voor de vrijspraken. EEN WAANZINNIGE. In een dansschool te Warschau, waai Vrijdagavond een Joodsche vereeniging bijeen was, is plotseling een slecht ge- kleede man binnengekomen, die met een bijl en revolver was gewapend. Onder het geroep van „ik breng de Joden om het leven" begon hij om zich heen te slaan en te schieten. In de danszaal ont stond een wilde paniek. Eenige aanwe zigen sprongen vol ontzetting van de eerste verdieping op straat. De indringer is na één meisje gedood en een tweede ernstig gekwetst te hebben naar zijn wo ning onder de dansschool teruggekeerd om zich daar te verschansen. De politie heeft den man, een werkloos niecbaicien, die zich met zyn bijl poogde te verzetten, opgesloten. Hy verklaarde, dat hij in de danszaal „slechts orde heeft willen brengen", daar hii wegens het lawaai van de boven zijn hoofd dansen den niet kon inslapen. KEN GROOTK BRAND. In de hoofdstraat van 't stadje Alexan dria in den Canadeeschen staat Ontario is een heel blok huizen in de asch ge legd. De brand nam aanvankelijk zoo'n omvang aan, dat men vreesde, dat het heele stadje in vlammen zou opgaan. Het vuur kon échter tot dat eene blok beperkt blijven. IN EEN ZEILJACHT DEN OCEAAN OVER. Uit Vigo (Spanje) meldt Reuter, dat Zaterdag twee jonge mannen uit Estland in hun acht meter lange zeiljachtje van daar zijn vertrokken met het plan den Atiantisohen Oceaan over te steken. DE DOOD VAN „MARIANY". Het geraamte aan het Brus- seisehe Museum geschonken. „Mariany" is de vierde olifant van het circus Stosch-Sarrasani, die, in de afge- J loopen week, nog vóór 't vertrek van deze onderneming naar Brussel, te Antwer pen aan de gevolgen zijner afgrijselijke brandwonden is gestorven. De autopsie van het arme dier had plaats in de Kolo niale Universiteit, in het byzyn van prof. de Groodt, van de Gentsche Universiteit, dr. Arendsee, van den Tiergarten te Ber lijn, dr. Schouteden, directeur van het Koloniaal Museum te Tervuren, enz., als mede van een groot aantal studenten. Het skelet zal naar het Natuurkundig Mu- sum te Brussel worden overgebracht. De clown Libot, die onder verdenking van brandstichting in het circus Sarra- sai ongeveer een week geleden werd ge arresteerd, is Vrijdag weer in vrijheid ge steld. De politie speurt thans in ditzelfde verband naar een zekeren Mauss, die mede de betooging tegen Sarrasani te Luik op touw had gezet. Deze blijkt echter onvindbaar in België, zoodat men ver moedt dat hij naar het buitenland is ge vlucht ,,en mjn(|cr mooie huidskleur gebruikt wen liet best de sneeu- wachtig witte Crème t.oodor, die tevens een uitste- Uonden bodem voor poeder vormt. De verkoelend» en geneeskrachtige werking treedt in het bijzonder 's winters aan den dag, wanneer de banden en het gezicht als gevolg van dc koude zeer rood gewnr den zijn. Ook bij een teere en opengebarsten hniJi in het bijzonder echter bij de zon onaan..„n jrukprikkeling der huid, bewijst de creme uitsi^0 (door een eigen correspondent). Tengevolge van het succes, dat wij met onze serie „Langs en op den straatwegdoor onzen correspondent Karei Ey, hadden, hebben wij besloten, deze serie met nog eenige vervolgen uit te breiden. Beroepslandloopers. De landlooper bedelt zich door het leven. Dat is zijn eenigste en eerste ge bod! Hij vraagt maar en geeft niets. Dat is een principieele kwestie bij hen ge worden, want zij weten, dat zij alleen op deze wijze voort kunnen komen want de vertellingen van landloopers, die bank biljetten van duizend en meer in hun vest hadden genaaid, zijn maar sprookjes. Zij mogen hier en daar wel eens een paar lut tele Marken bezitten, waarvan zij in geval van uiterste nood een onderdak mee kun nen betalen, maar overigens is de land looper voortdurend arm aan geld. Zij weten hun eten echter wel te vinden en meer dan eens heb ik op den straatweg den een of anderen landlooper ontmoet, die behalve zyn bundeltje ook nog een flink buikje tot zijn last had. De echte landlooper verzuimt ook niet de kleinste gelegenheid om zijn hand op te houden. Als hij ziet, dat er geen geld zal komen, vraagt hy om een cigaret, een lucifer of een oude krant. Bij de kleine boeren verschaft hij zich te eten, want hij weet heel goed, dat zijn kansen er hier veel beter voor staan, dan by de groote boerderijen en hoven, waar honden zijn en de dienstbode hem afwijst. In de huizen der kleine boeren wonen dikmijls families, die zelf een zoon hebben, die langs de wegen trekt om naar werk te zoeken. Dat vormt een band, waarvan de landlooper! gretig gebruik maakt. De beroeps-landlooper snuift verachte- i lijk, als hy hoort, dat een werklooze twin tig kilometer of meer in één dag heeft af-1 gelegd. Zyn dagelijksche „wandeling" is' het mederijden op een auto, zooals de werkloozen dikwijls doen. Dikwijls heb ik gezien, dat zoo'n bedelaar de chauffeur van een vrachtwagen bedankte, maar weigerde een eindje mee te rijden. Waar om zouden zy zich ook haasten? Zij willen immers nergens heen! Nergens en overal zij hebben geen doel en geen eerzucht. Eén ding is er echter, waarom de „be roepsbedelaars" nooit vragen! En dat is meestal niet grooter dan de afstand tus schen twee dorpen. Maar hij laat dan ook niets links liggen. Ais hij een dorp heeft „afgegraasd weet hij, dat hij geen enke le gelegenheid verzuirrtde om alles mede te nemen, wat van zijn gading was. Hij zegt nooit neen, behalve wanneer men hem werk aanbiedt. Hij neemt ieder stuk brood en ieder eind worst, al zijn zijn rui me zakken boordevol gevuld, want hij be seft maar al te goed, dat hij deze milde giften in de eerstvolgende herberg kan in ruilen tegen een borrel, een paar kousen of tegen enkele stukken klinkend geld. Hij is overigens met zijn leven volkomen tevreden. Allerlei specialisten. Behalve de „beroepsbedelaars", zijn er ook nog anderen. Menschen, wier „werk plaats" ook de straatweg is, die zich boven den gewonen landlooper echter even hoog verheven gevoelen, als een professor in de medicijnen boven een dorpsveearts, of als een filmdiva boven een figurante. Dat zijn kunstenaars in hun soort, specialis ten, die hun handwerk eerst na langduri ge ervaring hebben geleerd en het heb ben weten te verheffen tot een ware kunst. In de eerste plaats de specialist, die vooral aan geestelijken om bijstand ver zoekt. Hij is een meester in het spreken met zalvende woorden, doorspekt met bij belteksten en hij is zoo op de hoogte met iedere godsdienst, dat hij van uur tot uur van religie veranderen kan, zonder dat het hem de minste moeite kost. Hij gelooft niet aan het gevleugelde woord, dat „zwij gen goud is", hij weet uit ervaring, dat „spreken zilver is", dikwijls tien mark zilver op één dag. En dikwijls nog meer Natuurlijk hebben deze specialisten steeds een bijzondere school achter den rug. Hij ziet er ook heelemaal niet naar een bedelaar uit. Men zou hem op den eer sten blik houden voor een dorpsonder wijzer en dikwijls is hij ook zooiets ge weest. Als hij meent, bij de geestelijken niet op zijn rekening te zullen komen, daar deze te dun gezaaid zijn, heeft hij altijd nog een serie tractaatjes in zijn tasch, met opbouwenden tekst. En hij is niet karig met te verklaren, waarom hij bedelt. Soms zegt hij de waarheid, name lijk, dat hij voor zijn eigen onderhoud geld noodig heeft. Dikwijls echter ook speciaal als hij de boerenhofsteden be zoekt heeft hij de namen van verschil lende zendingen op de tong, waardoor de gaven moeten toevloeien. Ja in sommi ge gevallen organiseert hij een geheele godsdienstoefening op de grootere boer derijen; deze zjjn soms van een zeer goed gehalte terwijl de collecteschaal hem een aardig sommetje opbrengt. Dicht bij Ludwiglust ontmoette ik ove rigens nog zoo'n „specialist", die zelfs een autotje er op na hield en zoo het land door trok. Hy kon er schijnbaar zeer goed van komen, was zeer elegant gekleed en had een innemend air over zich, dat hem hij zijn werk uitstekend te pas kwam. Hij was specialist op het gebied van „beau- trucs", speelde voor een aan den grond geraakten koopman (hetgeen hij mis schien ook wel was) en bepleitte zyn zaak op alle bureaux en kantoren, die hij maar wist te vinden. Hij scheen met zijn ele gante voorkomen en Lebemann-optreden meer te bereiken, dan hij met stamelende bedelzinnetjes zou hebben bereikt. Zijn gebied was enorm groot, en in de stedelij ke bureaux, gemeentekantoren, enz., wist hij zoo meesterlijk een ontslagen ambte naar weer te geven, dat hij zooals hij mij zelf vertelde dagelijks 20 mark „overhield". Zijn auto stond zoolang in een garage buiten de stad, zoodat hij na een „zaakje" dikwijls nog dienzelfden dag eeii ander stadje met zijn aanwezigheid vereeren kon. kende diensten. In al die gevallen lejjt men de?o i een dun laagje op, hetgeen men verschillende i»»u per (lag herhaalt, 's avonds in een (likker laaeie ni lang aanhoudende geur van deze erême lijkt on dauwfrisch geplukten voorjaarsruikcr van mVu klokjes, viooltjes en seringen, zonderden beruei ten geur van muskus, waarvan de dpftiVfi afschuw heeft. Leodor verkoe/endrcrè. e eooée verpakking; Leodor vette erême. blauwe verpak kmg De werking word, nog yerhoogd dooé Leodor h del zeep Beneden dc prijzen van voor den oorlog! In alle zaken verkrijgbaar rfi Chlorodont verkoopen. ule Een rondtrekkend genie Ik was nu precies 48 uur aan den wan del, had reeds een mooien afstand achter den rug, een nacht met een „wereldreizi ger" in een open schuur, en een tweede nacht in een herberg. En nu zat ik in de gelagkamer van een kleine herberg in de buurt van L„ staarde peinzend in een half leeg bierglas en maakte plannen. Zeker ik had al veel types van landloo pers Ieeren kennen, ik had met veel eet lust een „gevonden" haantje mee-opge- peuzeld, ik had kou geleden en zelfs de laatste uren een beetje honger gehad. Mijn 4 mark en 60 Pfennig waren ver smolten tot 30 Pfennig. Buiten floot een snijdend koude wind, maar hier in de ge lagkamer was het zeer behaaglijk. Op den straatweg ratelden de vrachtauto's en par ticuliere auto's voorbij, Berlijn—Hamburg en Hamburg -Berlijn! De dikke Mecklen- burger herbergier had al tweemaal ge vraagd, of ik niet met een lastauto mijn weg wilde bekorten. Nu, bij daglicht, was het gemakkelijk genoeg, een auto te vin den, die mij mee zou nemen. Maar tot nog toe had ik steeds geweigerd. Ik overdacht thans echter, wat het voor nut zou hebben de overblijvende 200 kilometer te voet af te leggen. De groote straatweg zou toch niet veranderen, het leven daarop zou overal wel hetzelfde blijven. En daarbij wierp ik een blik op het tele foontoestel, dat naast het buffet hing, ais een kater op een goed-gevoederde kana rievogel. Binnen tien minuten had ik ver binding met de redactie, in twee uur zou men mij telegrafisch wat geld toezenden. Ach ja, het is ellendig en drukkend de laatste munten in den zak te voelen ram melen, zelfs als men slechts een auto be hoeft aan te houden of een telefoon be hoeft op te nemen, om een einde aan dezen toestand te maken. „Gott zum Gruss" Een diepe, vibreerende stem was hel, die mij uit mijn gepeins wekte. Een stoel werd onder mijn tafel uitgetrokken en een zeldzame verschijning liet zich nar mij neer. „Twee groes, waard!" riep dezelfde stem, terwijl ik dezen merkwaardigen vreemdeling verwonderd opnam. Het was een lange, magere man, niet jong meer, met een met rimpels doorploegd tooneel- spelersgezicht. Zijn kleeding zou indruk wekkend geweest zyn, als men niet dade lijk had gezien, hoe versleten alles was. Een bontjas met een beetje kale en vettige kraag, een wapperende zijden das met et telijke vetvlekken, een vest met gebor duurde bloemen, een grijze, gestreepte broek en lakschoenen, die echter zoo ge scheurd waren, dat er een lila sok zicht baar werd. Met de vingertoppen van zijn lange, beenige hand tastte dit merkwaardige heerschap, in zijn vestzakje en haalde twee bankbiljetten tevoorschijn. Het eene legde hij voor den waard neer, het ande re schoof hy naar mij toe, knikte glim lachend, en zei nadrukkelijk: „Het is In orde, beste kerel. Ik betaal altijd contant en vooruit! De dienst is gemakkelijk, maar er is verstand voor noodig. Bezit je dat? (Nadruk verboden). Kar/ Schüfer (Weenen), de overwinnaa1" van Grafström. 25, 45 en 05 ct». gorge'en et voorkomt verkoudheid*

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 2