E.S.O.N.A. E.S.O.N.A. E.S.O N.A. V*N Dl SDAG 16 FEBRUARI 1932 TWEEDE EN LAATSTE BLAD. In HOLLANDSCHE HUIZEN stookt men HOLLANDSCHE KOLEN Fa. H. BOOIJ ZOON Tel. 235 en 479 haalt UWgoed af Vervoert vlug en goedkoop Kijkjes uit mijn venster. Eon plaatje van de ruïne veroorzaakt door het auto-ongeluk op Zaterdag middag. Zie het verslag elders op deze pagina. KANAALWEG 192 zorgt voor iedere expeditie Licht op voor alle voertuigen: Wintertijd. Dinsdag IC Feb17.41 uur. Woensdag 17 17.43 STAüöNitiiW/S JUBILEUM. Den 27en Februari a.s. hoopt de heer A. L. A. de Geus, artillerie-werkman op 's-rijkswerf, den dag te herdenken, waar op hij 50 jaar geleden in 's-rijksdienst trad als leerling bij de ernstvuurwerkers. (Verbeterd bericht). VERLOTING POSTDUIVEN- TENTOONSTELLING „HOLLANDS NOORDPUNT". Dinsdag 9 Februari had de trekking van bovenstaande verloting plaats. De prijzen vielen op de nummers: 197, 255, 114, 198, 104, 215, 113 en zijn af te halen bij den heer R. Mulder, Oostslootstr. 79. TAPTOE. Hedenavond zal bij gunstig weer om 8 uur taptoe worden gehouden. N.V. „ESON A'\ Wij hebben ons, naar aanleiding van ge ruchten welke ons ter oore kwamen, ge wend tot de directie van „Esona" om in lichtingen. Deze deelt ons mede, dat op onnaspeurbare wijze verhalen worden ver spreid, welke geheel bezijden de waarheid zijn en blijkbaar de bedoeling hebben de onderneming afbreuk te doen. Het is daar om goed hier te vermelden, dat er een reorganisatie heeft plaats gehad, waardoor de weinig loonende vaart met passagiers booten in den winter kon worden stopge zet en de goederendiensten uitsluitend met goederenbooten kunnen worden on derhouden. Deze varen als altijd dagelijks 's morgens van de Binnenhaven, Den Hel der en De Ruyterkade, Amsterdam. De passagiersdiensten en extra reizen naar Schoorl en op de Zuiderzee worden met Hemelsvaartsdag, Pinkster en a.s. zomer hervat. Het betreft hier dus een regeling van intensieven aard, welke ten doel heeft economischer te exploiteeren en de cliën ten nog beter en goedkooper te bedienen. Dat blijft het streven. TOONEELAVOND „VOLKSONDERWIJS". Door de afd. Den Helder der vereeni- ging «Volksonderwijs* was gisterenavond een tooneelavond belegd waarop een gezelschapje dames en heeren uit Bar- singerhorn een kluchtspel opvoerde, ge titeld »In de Radio*. Deze dilettanten- vereeniging, welke den naam draagt van •Vereeniging Liefdadigheid* en waarin een voormalig Heldersch onderwijzer, nl. de heer L. J. v. d. Kuil,medewerkt, geeft in de plaats harer inwoning meermalen medewerking, bijv. bij St. Nicolaas-vie- ringen e. d. en had zich thans beschikbaar gesteld voor de Heldersche afdeeling van «Volksonderwijs1. Uit den aard der zaak werd de «strenge* criticus van het plaatselijke orgaan een beetje eigenaardig aangekeken: hoe zou hij op dit dilettan- tenspel reageeren? Zou hij vanavond een goede of wel een p...bui hebben?... En de heer Marinus kwam dan ook al dade lijk met de bede om clementie. Ja, wat moet je dan doen? Daar was, om te beginnen, een pracht van een bij de handte huishoudster, op het tooneel luisterend naar den liefelijken naam van Roza Pimpelkoren, doch bij den burger lijken stand bekend als Mevrouw Dekker- Wander. Zeg je nu precies waar het op staat, namelijk dat ze schitterend was, dan denken ze: nou ja, dat doet-ie om ons een pleiziertje te doen, de goeierd I Vertel je verder, dat Hilde, de zwaar verliefde dochtervanden HeerLedermann (mej. G. v. d. Oord) zich vrij en onge dwongen bewoog: alweer wordt er gedacht dat je er met de muts naar gooit. Terwijl het toch de waarheid en niets dan de waarheid was. Geloof mij, dames en heeren: met de hand op het hart, het was voor dillettanten zeer goed spel. De een was wat beter dan de ander, maar er werd vlot spel gegeven, terwijl ook de spelers rolvast waren. Het talrijke publiek amuseerde zich dan ook kostelijk, dank zij de merkwaar dige en dolzinnige verwikkelingen, waarin die goeie beste brombeer van een Rein- hold Ledermann verzeild raakte. De situ atie was voor hem dan ook wel pijnlijk; tot compagnon had hij de zeer energieke weduwe van zijn vroegeren compagnon en in hun overeenkomst was de clausule opgenomen, dat zij bij eventueel her trouwen vrij was dit compagnonschap te verbreken. En aangezien ze het hem tamelijk lastig maakte, deed hij al het mogelijke haar een man te bezorgen, maar hij wist niet dat hij zelf hevig verliefd op haar was. Tot zelfs een huwelijk- makelaarster deftige adellijke dame komt er aan te pas, maar die maakt de situatie nog maar ingewikkelder. Die compagnotine nu (mej. Tr. Bakker) had gerust wat meer Kenau Simons- dochter-achtig mogen zijn: u weet wel, die zoo lieflijk onze Spaansche erfvij anden behandelde. Kortom, en om niet alle dames en heeren de revue te doen passeerener is kostelijk genoten van de grappige ver wikkelingen. Een aantal steunbonnen werden in de pauze aan den man gebracht. Deze dienen ter stijving van een tweetal, door V.O.- gefinancierde fondsjes: nl. een fonds voor onderwijs aan zieke kinderen, en een tweede voor het onderhouden van een autobusdienst van de Friesche buurt naar de o.l. school te Julianadorp, waar van al verschillende ouders gebruik maken. BELLARDI. De Heksenmeester. Wii vestigen nog even de aandacht op de in dit blad voorkomende advertentie, waarin vermeld wordt het geven van 2 gastvoorstellingen van de phenomenale heksenmeester Bellardi op heden- en morgenavond in „Casino", met een zeer varieerend programma. Voor kinderen en begeleiders geeft BeLlardi Woensdagmiddag te half 3 een kindervoorstelling met speciaal kinder programma. Voor prijzen enz. zie men de adver tentie. REVUE „HOLLAND—AFRIKA". Frlts Schakels. Het Revuegezelschap, onder directie van Frits Schakels komt aan het einde dezer maand met de nieuwe Blank en Bruin- Revue „HollandAfrika". Dit welbekende gezelschap, dat ieder jaar gedurende de kermis in „Casino" haar nieuwste revue opvoerde, komt dit maal hier op 28 en 29 Febr. met een twee tal voorstellingen van de groote revue, waarmee zij reeds vanaf December een tournée door ons land maken. Als bijzon dere attractie treedt in deze revue een origineele negertroep op. Vandaar de naam „Blank en Bruin"-revue. VIsscheHJ. Er komt wat beweging in de haring teelt. Zondag was er nogal aanvoer en ook den volgenden morgen, hoewel wat minder kwam er eveneens haring aan de markt. De besteede prijzen waren, zooals altijd in den begintijd bevredigend en afgewacht dient te worden hoe de vangsten op de Zuiderzee zullen worden, want deze vang sten zullen zeer de prijsstelling hier be ïnvloeden. Uit de Zuiderzeeplaatsen kwa men al vrachtauto's om haring in te slaan. Een bewijs, dat de aanvoer daar niet voldoende is voor de vraag, hetgeen onzen visschers en den handel ten goede kan komen. Na het vleugje verhooging der garna- lenprijzen tengevolge van wat meer vraag der garnalen uit dezen hoek, is in het laatst der week reeds weer de inzinking gekomen. Alleen durend stormweer in het zuiden zou van beteekenenden invloed kunnen zijn op stijging der prijzen hier, wantin die omstandigheid is in het algemeen, hier nog wel gelegenheid tot visschen. De botaanvoer blijft nog belangrijk. KOMT U BINNEN. Zoo was het echter niet bedoeld. Iedere winkelier is verheugd als men zijn winkeldeur binnenkomt, vooral in dezen malaisetijd zet men een extra vrien delijk gezicht tegenover zijn klanten. Zoo als echter Zaterdagmiddag de heer P. v. d. Werf, van Langendijk, den winkel van den heer Spigt, Kanaalweg, kwam bin nenstormen, was dat geen reden van vreugde voor den winkelier. Van de W. reed met zijn beladen vrachtauto op den Kanaalweg, in de richting van het West plein. Bij het nemen van den bocht, tegenover het Stadhuis, weigerde de stuurinrichting dienst en inplaats dat v. d. W. op het Westplein terecht kwam. reed hij den winkel van den heer Spigt binnen. Hij nam daarbij zoo ongeveer de heele voorpui mee en vernielde de gan- sche winkelinventaris. De bewoners wa ren door deze binnenkomst natuurlijk zeer geschrokken. Gelukkig zaten ze veilig in de huiskamer, anders was het ongeluk niet te overzien geweest. Ook de chauf feur mankeerde niets, dank zij de niet al te solide bouw van de pui, waardoor de motor onbeschadigd bleef. Het linkervoor wiel van den auto was evenwel geheel vernield, terwijl de auto aan dien kant meer schade had opgeloopen. Met een vrachtauto van de firma Kaan ltaliaansche Opera. „Riqoletto". Vrijdaq 12 Febr. 1932. Mr r ch. i*. De vertolker der hoofdrol. staat geduldig wachtend een auto. Om precies te zijn, was het een heele mooie, een Fiat. Om nu de andere personen eens in oogenschouw te nemen, zullen we de Fiat even aan zijn lot overlaten en eens ver der kijken. Want op den Kanaalweg is af en toe heel wat mee te maken. Niet dat wij zelf zulke boemelallures hebben, oh nee, heelemaal niet. Maar de persman is nu eenmaal gezegend met een tweede natuur en juist die tweede natuur brengt ons meestal op plaatsen waar wel eens copy uit te halen valt. Zoo ook Zondag avond. Want daar hadden we opeens twee personen in de gaten die, om eerlijk te zijn, verscheidene pilsjes, bockies, Am- steltjes en wat dies meer zij, achter de knoopen hadden en als je zoover bent, dan kunnen er wel eens gekke dingen gebeuren, niet waar. Toen die twee be- bokte en beheinikte menschenkinderen hij de bovengenoemde Fiat waren, bleven zij dan ook vol bewondering staan.... „Mooi wagentje.... hikhè", zegt de eene. „Nouhik.... „as je dat maar weet. „Kom", noodigt de andere uit. „Wat kom. „D'r in. Be je nou heelemaal een haartje...." is des pilscollega's bescheid. „Allo nou, dan gaane me rijden „Vooruit dan maaren zonder leven te maken verdwijnen de twee in ltaliaansche Opera. „Riqoletto" Vrijdaq 12 Febr. 1932. werd de wagen reeds na een klein half uur uit den winkel getrokken, waardoor de chaos, die daarbinnen was aangericht, voor het oog van de talrijke toeschouwers zichtbaar werd. Op de foto elders op deze pagina, krijgt men daarvan eenig idee. MET EEN AUTO OP STAP. Sinds vorige week Maandag. Nog geen teeken van leven. De vorige week kwam de chauffeur C. M. bij den garagehouder Manshanden, aan de Laan, met het dringend verzoek hem een auto te verhuren, daar hij den trein had gemist en noodzakelijk eenige boodschappen in Alkmaar moest doen. Daar M. den man kende, wilde hij hem terwille zijn, hoewel het niet zijn ge woonte is om auto's zonder chauffeur te verhuren, en gaf hem een wagen, een zes cylinder Essex, met groene beklee ding, twee deurs. Woensdagmiddag had Manshanden nog niets van den huurder vernomen en hij vond het toen noodzakelijk de politie van een en ander in kennis te stellen, daar hij ervoor begon te vreezen, dat de man of een ongeluk was overkomen, of er met^u wagen_ Eenig geharrewar en met zijn auto vandoor was gegaan. Hij ver- een tjoep schiet de wagen in de nachte- zocht dus opsporing van M. Vrijdagmid-lijke duisternis dig is dit verzoek per radio omgeroepen tot nog toe echter zonder eenige resultaat. 10 minuten later is het heele politio- Een omstandigheid die aan misdrijf doet neele_ raderwerk in vollen gang denken is dat zich een jongen aan het ^0 minuten later is nog niets bekend.... hoofdbureau van politie heeft vervoegd, e» precies 60 minuten later wordt er rC ergens op den Ruighweg een eenzame en die den verdwenen chauffeur Maandag- v£latenPFia{ ge4iden. Zij hadden middag had ontmoet, dus eemge uren maar een ritje gemaakt. Het moetell een voor zijn verdwijnen. Hij had den jongen korporaal van de marine en een burger I gevraagd of hij 's avonds per auto met geweest zijnFoei toch hem meeging naar Amsterdam. De vraag hoe hij aan een auto kwam, beantwoord- de hij, dat hij die wel zou huren, en dan wel ergens neer zou zetten. Van den auto is evenwel ook geen spoor gevonden en de mogelijkheid be staat dus dat de jongeman met den wagen is verongelukt. I t-l.' 31 De kapelmeester Mr. Marini. ras, de oude Heldersche haringtrekker, een heerlijk optimistisch blij soort men schen. „Hij bekykt alles van den zonnigen kant", sprak z'11 vrouw, „maar dat vis schen bij nacht en ontij vind ik een heele nare geschiedenis. Slapen, ho maar, en je moet je maag vullen met de risico van het vak. Wat u?" Hij zocht zijn oliegoed bij elkaar, gooide de volledige uitrusting van zware hoozen en jas over den schouder en we stappen j naar buiten, waar de nacht bezig was zich zonder het geringste opzien over het land j te vleien. De schipper was een stevig ge bouwd man. Zooals de jongens uit de haringboot het noemden: een mannetjes putter, die vermogens in z'n handen! had. En waarlijk, hij zag er uit alsof het niet geraden was ruzie met hem te zoe ken. Zijn kleine, schitterende oogen keken brutaal en vastberaden uit hun diepe kassen en in het fronsen van zijn zware zwarte wenkbrauwen lag zulk een krach tige aanmaning tot rust, dat zelfs de op roerigste klanten van de haringboot er eerbied voor bleken te hebben. Kwaad was hij niet, eerder goedig van aard. Hij was eigen met zijn volk, maar die van een wippertje klare of een kiepertje cognac of van rondjes hielden, kon hij niet luch ten en moesten er uit. Onderweg moest ik z'n broodzak even dragen, want de hoozen gingen op den anderen schouder. Er zat gebakken schol in en de schipper vertelde het met een knipoogje. „Die bak ik altijd zelf, daar slaat geen ander de hand aan en lekker 't is maar een slag." Er was geen sterveling in de buurt. De lucht was donker en bewolkt. En door de artilleriestraat kwamen we langs den stillen weg op den Zeedijk. Uit een eenzaam geheimzinnig lich tend huisje beneden kwam nog een don ker figuur van de visscherij. Hij droeg een zwarte oliejas, nauwsluitend om 't lijf, waarin hij bijna geen adem kon halen en op het hoofd een zwart bol hoedje dat hem veel te klein was en als gereed stond ieder oogenblik in de lucht weg te vliegen. Zijn ruwe, eeltige han den staken in groote witte ijswanten en' om zijn breeden bruinen hals spande zich een roode zakdoek. Hij zag er waarlijk grappig uit en toen hij bij den schipper kwam, die op den dijk naar het maantje keek, stijf en krakend in zijn oliejas, knikte hij gedag en zei dat het aardig weer was. In de verte klonken nog meer stappen van lieden, die ook voor de haringboot bestemd waren. Hun stemmengeluid na derde. Het waren geweldige gedaanten in de naringtrekkers-uitrusting. Schom melend komen ze den Zeedijk op. Ze loopen breed draaierig met aan den arm een broodzak en de oliejas. En op den dijk bij elkaar, kijken ze nieuwsgierig op, keurend. ,,'n Nieuwe?" vragen er een paar. Er heerschte een toon van oprecht heid ,het was allemaal zoo logisch en zakelijk. „Zijn alle jongens aan dek?" infor meert de schipper blijmoedig in de don kere omgeving. Zondaqavond li Febr. I11 geel schijnsel van het boeglicht zag je de vlet in donkere warerling van het water voortgaan. Maar in het zwarte verschiet was het felkleurige licht van den vuurtoren, in lange festoenen, gril lig spiegelend in den ganschen omtrek. Log en zwaar stond daar de Lange Jan in de duisternis. Die leek de haringtrek kers te wenken met strak gebaar. Hoog uit den toren slingerde het licht als van ouds. En op de uitzicht-posten stond een wachter en keek omlaag. Van daaruit kon hij een ruimen blik slaan op het aard- sche gedoe, 't Was of de vuurtoren daar hoog geheven stond als het waarachtige middelpunt van onze stad. En de haring trekkers er al lang aan gewend geraakt waren daar ginds in zijn licht druk bezig, als menschen die er komen voor zaken en geen tijd hebben om ergens anders nota van te nemen dan van hun eigen belang, de haringvangst. Op de lat op crediet gekocht. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. Verslag over het jaar 1931 (slot). Aan het jaarverslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken ontleenen wij alsnog het volgende: Nutsspaarbank Den Helder. Op 1 Jan, 1931 was aan inleggers verschuldigd een bedrag van 1.948.843.48 (vorig jaar 1.534.678.83). Ingelegd werd in den loop van het jaar 2.428.635.31 (vorig jaar 2.270.476.25), terugbetaald 2.214.844.24 (vorig jaar 1.905.540.82), zoodat aan het einde van het jaar 1931 een tegoed aan inschrijvers bestond van 2.162.634.55 (vorig jaar 1.899.614.26). Aan rente werd in 1931 bijgeschreven 61.523.76 (vorig jaar 49.229.22). Het aantal spaarboekjes bedroeg op 1 Januari 4871 (vorig jaar 3656), het aantal in den loop van het jaar uitgegeven boekjes 1395 (vorig jaar 1531), Ingetrokken werden 382 boekjes (vorig jaar 316). Dë saldi op de verschillende boekjes kunnen als volgt worden verdeeld (toe stand aan het einde van het jaar): be neden 10 gld. 1596 (vorig jaar 1206), van 10—100 gld. 1651 (vorig jaar 1382), van 100500 gld. 1409 (vorig jaar 1244), van EEN DURE RUIT. Het gebeurde Maandagmorgen onge veer 11 uur en een jochie met een bak fiets is er hoogstwaarschijnlijk de schuld van. Op dit tijdstip n.1. was de Heldersche glasverzekerings Mij. Firma Gebr. Hoo- gerduyn, klaar gekomen met het inzet ten van een ruit bij de Firma Nypels. Nu was het geen ruitje van twee kwartjes, nee, maar U weet wel zoo'n mooi groote étalage ruit van zooveel millimeter dik. En toen dan ook de nieuwe ruit ér in zat werd de oude, maar toch nog geheel gave Onder de haringtrekkers. „Malaise", zei de stoere haringtrekker in zijn kleine woning in den ouden Helder, waar een groote kachel stond en het behagelijk warm was en het interieur den glans van zindelijkheid had, „malaise is een beroerd ding, maar zoolang we niet van honger en gebrek sterven, zijn we nog in een gelukkig land. Vroeger hebben we met de visscherij wel beter tijd gekend, maar die gouden dagen zijn ver slonken als sneeuw op een mooien Febru aridag. Doch ik zeg maar met m'n wijf, we hebben nog een dak boven ons hoofd en over den dijk ligt gelukkig nog de breede stroom en op de steenen staan de vletten, de groote kampvechters voor de boterham en zoo zeker als de maan straks ruit, op de wagen geladen om vervoerd te doorkomt, zoo vast zal ook weer over de worden. Op het moment dat een en ander zoover was, komt er van den eenen kant een auto en uit de Koningstraat een joch met een bakfiets. Of het jochie nu zat te slapen of nog met zijn gedachten bij de snoode nederlaag van ons Nederlandsch elftal was, is ons onbekend, maar wel weten we, dat toen het jongske bij den hoek van de Spoorstraat was, hij net tus- schen de genoemde auto en de wagen met de étalage ruit wou doorglippen, haringwereld een blijdere en betere tijd komen. Als we aardig vangen dan schreeuwen sommige Nieuwediepers wel moord en brand en meenen, dat het vet pot is, maar u begrijpt wel, dat de centjes als een druppel water op een gloeiende plaat vallen. Een heele winter op de lat geleefd, nou, u snapt wel dat het voor velen geen weelde is. Als je er dan nog maar aan toekomt om je schuld te be talen. Wat jij moeder? M'n vrouw heeft Maar nu is het in deze kolommen al eens altijd het land als een stier, wanneer \ve meer aangetoond, dat niets zoo onbe^ stendig is als de wil van een of anderen jongen, want ook n u bleef het bij een vromen wensch en, inplaats van er tus- schen door te glippen, botste het joch tegen den wagen met de ruit op. Met het heel natuurlijke gevolg, dat er een groote hoek uit de ruit werd geslagen en er een flinke barst over het heele zaakje heen liep. Het hoeft dan ook niet te verwon deren dat van een en ander politiezaak is gemaakt en zal het voor den betreffen- den jongen een dure Maandagmorgen ge weest zjjn. ZIJ HADDEN TOCH ZOO'N TREK IN EEN GRATIS RITJE 's nachts moeten visschen. Nou ja, het is duidelijk hoor, ze doet ook geen oog meer dicht en zit maar te koekeloeren bij een nachtpitje. Schenk maar een bak koffie in, ouwe!" Ze pruttelt en den pot staat te knallen en ze ruikt een uur in den wind. „Meneer ook een kop? Met suiker en melk. Het is toch crisistijd. Een besmettelijke ziekte, meneer, waartegen het beste geneesmid del is een portie opgewektheid. Leve de vreugde. En hier is de tabakspot, stop maar eens-" En hij keek door het raam en gluurde aandachtig naar buiten, als iemand die let op de teekenen van het weer, waar van hij zijn heil kan verwachten. Dat is de haringtrekker van het echte Zondagavond op den Kanaalweg Wandelaars bewegen zich door het misterieuse duister en blijven af en toe BANKETBAKKERIJ voor de verlichte etalages staan, om dan p V/AM UTCC weer langzaam hun weg te vervolgen. J Uit de café's klinkt muziek u tegen. Mu- ziek in verschillende toonaarden, naar TELtf-ONlbühi gelang de gelegenheden. Voor een dezei I AANGESLOTEN ONDER NO. 14-2-52 „Familie van mijn vrouw". „De schele is er nog niet," zegt iemand, doet zijn pet van het hoofd en slaat zijn zwarte haren wat achterover. „Die ge bruikt altijd voor het vertrek een koud I soupertje een stapel tarwe-sneedjes met spek." „Soberheid voor haringtrekkers is toch maar alles," merkt een ander op. „Och, dat goedje is tegenwoordig niet duur. Zes pond voor een gulden en een kaartje voor de bios er bij." „Ik ben van dat spek drie kilo aange komen," zucht een bejaarde haringtrek ker en vroolijk lachend laat hij zijn hoozen op de steenen neerploffen. En een ander, die zich van opzwellen de dikte moeilijk beweegt, kan de lach- schokken in zijn weeke vleesch met moeite onderdrukken. Behagelijk geleund staan de meesten, warm naast elkaar, bij de haringboot, maar aanstonds als de bemanning vol tallig is, glijdt de vlet te water. Daar gaan de riemen en een paar jongere gas ten zingen ijverig, schommelend met de hoofden, zoetjes wiegend de breede schooten. De bekende wijsjes klinken droef op en de ouderen doen hun best aandacht in de wijd open oogen te hou den. Het was kil en koud en eenzaam in 't donker van den Zeedijk. De schipper zat vast vertrouwend aan 't roer en z'n volk trok de vlet door de golvende dei ning. Het ging op Huisduinen aan, waar de haringvisscherij betere kansen heeft. Het strand is aanzienlijk smaller gewor den en zoodoende is er haast geen ruimte meer om te loopen als het net ingehaald moet worden. En in den omtrek van paal één zitten nog steeds de lastige wrak stukken, die voor de visschers schade lijke gevolgen kunnen hebben. Wanneer er nog meer duin en strad wegstuiven dan zal de haringvisscherij te Huisduinen' in de toekomst wellicht geheel en al ge-, staakt moeten worden. 500 giu. .luoger 1228 (vorig jaar 1039). Assurantiewezen. 23 instellingen op het gebied van verzekering waren in het district der Kamer werkzaam, n.1. 5 tegen brand, 2 glasbreuk, 1 bedrijfsschade, 1 stormschade en 11 levens- en volksverze keringen. Hiervan zijn gevestigd te Scha- gen: 1 Glas verzekering (Onderl. Puiglas- verz. mij.), te Anna Paulowna Onderl. Be grafenisfonds ,,'t Algemeen Belang", te Den Burg, Texel de Verzekering „Voor uitgang is ons doel", te Den Hoorn, Texel, de Ver. U.B.O. „Unitas", te Oosterend, Texel Onderl. Begr. fonds P. J. Bouma, te Oudeschild, Texel de Verz. Dorpskring „Steunt Elkaar". In Den Helder zijn werk zaam de Werklieden Verz. „de Een dracht", het Onderl. Fonds „Eendracht maakt macht", het Fonds Ubo. „Joannes de Deo", de Mij. „het Onderl. Begr. fonds der Ned. Nat. Werkl.vereen. Het verslag voegt hieraan toe: Uit de opsomming blijkt wel, dat het assurantiewezen krachtig bloeit in ons Noorderkwartier en dat, naast instellin gen, die slechts plaatselijk werken, er maatschappijen zijn, die haar terrein uit breiden over het geheele land. Handelsschool met 5-jarigen cursus Den Helder. Op 31 December telde de school 105 leerlingen, n.1. 78 jongens en 27 meisjes. Een teruggang met het jaar tevoren van 10 leerlingen. Handelsavondschool met 8-maandscur- sus Den Helder. Het aantal leerlingen bedroeg hier op 31 December 94. Ambachtsschool Den Helder. Bij den aanvang van den cursus (1 April) waren 204 leerlingen aanwezig, n.1. 112 metaal bewerkers, 46 electriciens, 39 timmerlie den, 7 meubelmakers. De badplaats Callantsoog. Hierom trent wordt in het verslag gezegd: De resultaten over 1931 van het badsei zoen kunnen niet onbevredigend genoemd worden. Door de huidige crisis bleven de Duitsche gasten weg. Hierdoor vermin derde het totaal-aantal gasten tot 162, ter wij! dit aantal in 1930 176 bedroeg. Het seizoen duurde korter dan andere jaren, doch er is geen reden om over een slecht seizoen te spreken, indien een vergelijking wordt gemaakt met andere badplaatsen. De vaste bezoekers bleven ook dit jaar niet weg. Van deze bezoekers gaan velen er toe over een zomerwoning te plaatsen, het geen den vooruitgang van Callantsoog als badplaats waarborgt. Nog steeds wor den houten zomerwoningen gebouwd, waarvoor de gemeente ideaal bouwter rein heeft. Uit den aard der zaak heeft zij dit ook beschikbaar voor steenen villa's. Zeebad Huisduinen. Van de ongun stige conjunctuur heeft het Zeemad Huis duinen betrekkelijk weinig ondervonden. Het Bad-Hotel had weliswaar minder omzet dan in voorgaande jaren, doch de gemeubileerde villa's waren alle bezet. In het volle seizoen kon zelfs aan alle aan vragen niet worden voldaan. Ook nu zijn reeds verscheidene villa's voor 1932 be sproken.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 5