De autobus in Noord-Holland's Noorderkwartier. GEMENGD NIEUWS Felle brand te Wassenaar. Verdronken. Een dynamietaanslag te Gothenburg. Ingezonden. Burgerlijke Stand van Den Helder Haven van Nieuwediep. BINNENLAND. LUCHTVAART Postvluchten van en naar Indië Marineheriohten. gezorgd «oruen dat ze brandvrij van het overige gedeelte va.i de schuur is ver wijderd; vermoedelijk zullen op den duur de Verz. Maatschappijen wel redutiec willen geven, voor vee dat in zulke brand vrije stallen is ondergebracht. Voor Texel wees spreker nog eens op 't aanbrengen van deuren die naar buiten openslaan; dit treft men hier weinig aan en kan in geval van brand funeste ge volgen hebben. Hoe dikwijls gebeurt het niet, dat een dier voor de deur neervalt, waardoor dan een naar binnen draaiende deur niet open kan, Verder drong spreker er op aan, vooral wanneer een nieuwe boerderij wordt ge bouwd, de opdracht niet zonder meer te geven aan aannemer of timmerman, doch eerst inlichtingen te vragen aan den Rijks architect te Wageningen. Men krijgt dan gratis inlichtingen en waarschijnlijk zal een hygiënisch ingerichte stal niet veel meer kosten dan zulk een ouderwetsch, donker, bekrompen krot, terwijl op het gebied van arbeidsbesparing in een moderne stal veel is te doen. Ook werd even de inrichting van den ierafvoer besproken en gewezen op de zeer groote bemestingswaarde van den ier als meststof, Tenslotte besprak de heer Klimp nog even de drinkwater voorziening op de boerderijen; de kwestie is in den laatsten tijd op Texel reeds zooveel besproken, dat we hier niet verder op behoeven in te gaan. Hierna werd overgegaan tot het ver- toonen van een zeer uitgebreide serie projectie-plaatjes. Begonnen werd met de treurige inrich ting van sommige Brabantsche, Drentsche en Overijselsche boerderijen, waarin mensch en dier nog in één groot vertrek huizen. En waar de z.g. potstallen nog gebruikt "worden. Deze stallen zijn kuilen in den grond, waarin 't vee steeds hooger komt te staan op eigen uitwerpselen, die met stroo worden afgedekt en pas in 't voorjaar worden schoongemaakt. Daarna kregen we de stallen met de lage zolde ringen; vervolgens stallen waarin de zolderingen waren verhoogd; verbeterde Friesche stallen door 't aanbrengen van luchtkokers en ten slotte model-inrich tingen met betonnen brandvrije afschei dingen van de schuren. De heer Klimp wees er op dat voor ieder volwassen rund pl.m. 20 M3. ruimte in de stallen moet zijn; dit laat, zooals ieder zelf wel kan berekenen, op Texel veel te wenschen over. Ten slotte gaf de heer Klimp nog een serie lichtbeelden betrekking hebbende op de doelmatige inrichtingen van de kippenhokken; hierbij weesspr.bizonder op de te ondiepe hokken, die men over 't algemeen op Texel aantreft. Een kip heeft n.1. veel frissche lucht noodig, doch trekking is uit den booze, zoodat ze in de diepe hokken een luwe plek kunnen vinden. De voorzitter dankte in zijn sluitings woord den heer Klimp voor zijn leer zame uitéénzetting. Te ongeveer kwart over elf werd de vergadering gesloten. ALGEMEENE VERGADERING TEX. ALGEM. WIJKVERPLEGING. In café „Den Burg" werd Maandag avond de jaarvergadering van de Texel- sche Algem. Wijkverpleging gehouden; het vergaderingbezoek was iets beter dan vorig jaar. De bijeenkomst werd geopend door den voorzitter, notaris Mulder, die na allen het welkom te hebben toegeroepen, zijn spijt ei over te kennen gaf, dat het bestuurs lid, de heer J. Visser wegens ongesteld heid voor eenigen tijd het eiland heeft moeten verlaten, waardoor hij hier niet aanwezig kan zijn; spr. hoopte vooral ook voor de Wijkverpleging, op een spoedig herstel van dit ijverige bestuurslid. Verder deelde de voorzitter mede, dat een schrijven was ingekomen van den heer C. Boon Pz, De heer Pisart adviseerde, dit direct maar in de prullemand te depo- neeren. Not. Mulder wilde in tegenstel ling met het voorstel van den heer Pisart, het schrijven nu wel eens voorlezen om de leden eens in kennis te stellen met de wijze waarop de heer Boon lid van een vereeniging placht te zijn. Dit schrijven, dat verschillende liefelijkheden aan het adres van het bestuur bevatte, was tevens een waarschuwing aan de leden, om zich zoo spoedig mogelijk van het huidige be stuur te ontdoen. Het schrijven werd voor kennisgeving aangenomen. Door den secret.-penningmeester wer den de notulen van de vorige vergadering gelezen; de notuleering werd onveranderd vastgesteld. Daarna volgde lezing van het jaarverslag. Hieruit vernamen wij, dat de geldmiddelen van de vereen, niettegen staande malaise overal, niet direct ongun stig voorstonden. Wel hebben verschil lende leden hun contributie tot het mini mum teruggebracht, doch door toetreding van vele nieuwe leden werd daarvan 100 meer ontvangen. Ook aan giften werd 63.69 meer ontvangen dan ge raamd was. Door een groepje jongedames was met St. Nicolaas 107.69 gecollec teerd v. d. vereeniging. Een woord van dank aan Tex. Fanf.corps en aan de jongedames is hier niet misplaatst. Ver der was door wijlen den heer J. Kuijper aan de Wijkverpleging voor standkapitaal 200 gelegateerd en ten slotte van den heer C. Bremer 60.ontvangen van de verloting van chocoladewerk; hierbij werd tevens de bepaling gemaakt, dat dit geld niet in de gewone inkomsten mocht wor den verantwoord, doch aan het stand kapitaal moest worden toegevoegd. In het jaarverslag werd hulde gebracht aan de drie wijkverpleegsters, die in heel de gemeente tot volle tevredenheid van de zieken werkzaam zijn, door zuster Mulder werden in 1931 2050 bezoeken afgelegd, door zuster A. L. Meijer 1481 en zuster A. A. J. Meijer 2657. Verder werd in het jaarverslag nog medegedeeld dat het aantal leden is ge stegen tot 1598, en dat van de linnenkast, die beheerd wordt door mej. E. Lange- veld weinig gebruik is gemaakt. De heer Kelder ontving dank voor zijn keurig jaarverslag. Nu volgde de rekening. De ontvangsten hadden in totaal bedragen 6858.71, de uitgaven 7507.12. Het nadeelig saldo bedroeg 648.41, waarvoor de Prov. com missie subsidiev verleent. De begrooting gaf geraamde inkom sten van 6855.85 aan, uitgaven 7743.04. De rekening was nagezien door de heeren P. Lieuwen en C. Graaf en in orde bevonden. De heer Kelder kreeg bij monde van den heer Graaf een compli mentje voor zijn correct beheer. Bij de hierop volgende bestuursverkie zing werden de aftredende leden met bijna algemeene stemmen herkozen, n.1. voor Den Burg mej. E. Langeveld, voor De Koog de heer A. Epe, den Hoorn den heer IJ. Lap, Oosterend mej. J. Henkes. Bij de rondvraag bracht de heer C. A. Keijser de verminderde bijdragen van ver schillende kerkgenootschappen in bespre king. Spr. had inzage in de rekening ge had van de Doopsgezinde Gem. van Burg, Waal en Oosterend en daarin was hem van verlaging niets gebleken. De heer Keijser sprak den wensch uit, dat ook andere kerkgenootschappen, niettegen staande veel verminderde inkomsten, niet tot verlaging zouden overgaan. De voorzitter bracht vervolgens, nog in aansluiting op het jaarverslag van den heer Kelder, hulde aan de wijkzusters voor hun verdienstelijk werk voor de lijdende menschheid in deze gemeente en sloot daarna de vergadering. AANBESTEDING VERGROOTING KAASFABRIEK „EENDRACHT". In Hotel „de Zwaan", te Den Burg werd Maandagmorgen door den architect van zuivelfabrieken, den heer Gros, uit Leeuwarden publiek aanbesteed, de uit breiding van de kaasfabriek „De Een dracht" in de Laagte, alhier. Ingekomen waren de volgende biljetten J. W. Bakker en Th. Buisman 20.876; Bakker en Koorn 19.710; L. Bruin 15.130; G. v. d. Wal, Den Helder 14.950; Nic. Graaf, Texel 14.900; G. Kieba, Friesland, 14.900; P. v. 't Hoog, Texel 14.600; S. de Boer, Friesland, 14.250; J. Trap, Oosterend, 13.985; W. R. Kuperus, Friesland, 13.920; W. Boerma, id„ 13.670; Otto de Vries, id„ 12.820; J. Daalder, Texel, 12.938; Gebrs. Boekei, Nieuwe Niedorp 12.800. Het werk is aan den laagsten inschrij ver gegund. Burgerlijke Stand van Texel van 1815 Febr. 1982. GEBORENSiets, z. v. Siets Ellen en Maatje Cornelia Verbrugge. Dina Hen- drika, d. v. Cornelis Barhorst en Theo- dora Witte. GETROUWD: AdelaarPieterCornelis Eccen en Marie Cornelia Lap. OVERLEDEN Adriana Bouma, 68 j., geh. met* Johannes Koning. Gevonden 1 paar voetbalschoenen. Oudeschild. DE LAGE WATERSTAND. Tengevolge van den lagen waterstand in de Texelsche haven te Oudeschild is van de motorboot „Texelstroom" van D. Mets Woensdag een schroef afgeslagen, waardoor dit schip Donderdag naar Alk maar gesleept is, om op de werf aldaar hersteld te worden. De dienst vanaf Alkmaar is tengevolge van dit malheur Zaterdag vervuld door schipper Plaatsman, die hedenmorgen eveneens de reis van Texel naar Pur- merend en de dienst naar Alkmaar zal vervullen. De schroef, die waarschijnlijk niet gebroken is, ligt in de haven, doch 't zal vermoedelijk niet gelukken deze hieruit op te halen. Verzekering dekt de schade. Den Burg. De sprei, die de vorige week ten bate van de kerkverwarming te Den Burg is verloot, is gevallen op een lot toebehoo- rende aan de familie C. Kalis, te Den Burg. Concentratie van busonder nemingen. Gisteren zijn voor een commissie uit Ged. Staten të Haarlem behandeld de be zwaarschriften, van verschillende zijden ingebracht tegen de concessieraanvraag van de Autobusonderneming N.-H. Noor derkwartier voor het onderhouden van autobusdiensten tusschen Alkmaar, Scha- gen, Hoorn, Medemblik en de Wieringer- meer. Er was een groot aantal vertegenwoor digers van gemeentebesturen uit de be trokken streek en autobus-ondernemers verschenen. De burgemeester van Winkel, de heer Koster, merkte op, dat de richting van de buslijnen van den aanvrager overeenkomt met hetgeen het gemeentebestuur wen- schelijk acht, zoodat het zich met conces- sieverleening vereenigen kon. Voor de belangen van Wieringerwaard kwam een der wethouders op, die waar schuwde tegen het gebruik maken van den weg. dien de autobus zal volgen, om dat deze weg zeer gevaarlijk is voor het berijden met autobussen. Een vertegenwoordiger *#n de Kamer van Koophandel voor N.-H. Noorderkwar tier te Alkmaar Juichte bei concentratie- plan toe, maar legde vooral nadruk op de wenscheliikheid van een busdienst van Den Helder naar de Wieringermeer. In een uitvoerig betoog lette vervolgens mr. Buiskool te Behagen uiteen het groote belang van het concentratieplan voor de geheele streek. Hierdoor wordt bereikt, dat het autohusverfceer in hat Noo«den van deze provincie, nu in handen van een groot aantal kleine ondernemers, in één hand wordt gebracht. Dit zal z.i. het ver keer zeer ten goede komen en dus het publiek belang dienen. Het gemeentebestuur van «Wieringer waard en de tram leggen z.i. te veel na druk op het belang van de tram, dat toch een ondergeschikt belang is ten aanzien van het geheele verkeer in die streek. Spr. deelde mede, dat voor verschillen de door hem genoemde gedeelten der tra jecten door de aanvraagster geen be zwaar bestaat tegen een door Ged. Sta ten te stellen vervoerverbod. Hij zet ver der uiteen, dat Hoorn niet bevreesd be hoeft te zijn in een hoek te worden ge drongen. Een afzonderlijke dienst HoornWieringermeer zal niet noodig zijn. Spr. betoogt ook, dat de spoorwegen geen nadeel maar voordeel van uitvoe ring van dit plan zullen hebben. De trein komt niet in die streek, waar de bussen zullen rijden; dus zullen de bus sen juist den trein voordeel bezorgen, omdat ze passagiers aanvoeren. Spr. is overtuigd, dat de onderneming Noord-Hollands Noorderkwartier dit ge deelte van de provincie van een zeer goed autobusnet zal voorzien. Hij bestrijdt voorts verschillende bezwaren door ex ploitanten van kleine trajecten en enkele gemeentebesturen aangevoerd, en zegt overtuigd te zijn, dat deze concentratie ook voor Ged. Staten meer waarborg geeft van goede exploitatie dan vele kleine ondernemingen. Het publiek zal er door gediend zijn en er is zekerheid van goed materiaal. Er zal minder auto busgerij op de wegen zijn; het postver voer zal in één hand komen en er zal fei telijk niets meer voor het vervoer over blijven, waarin door deze concentratie niet zal worden voorzien. De burgemeester van Alkmaar, mr. Wendelaar, merkte op, dat er hier geen bezwaren voor Alkmaar zijn gehoord, maar wel zou dat mogelijk zijn bij een andere aanvraag, n.1. die voor een bus lijn HoornWieringermeer. Alkmaar heeft daartegen niet het minste bezwaar, mits het belang van Alkmaar niet uit het oog zal worden verloren en er zekerheid bestaat, dat er ook een verbinding Alk maarWieringermeer zal komen. Nadat nog enkele vragen waren gesteld en beantwoord, werden de besprekingen gesloten. Een beslissing van Ged. Staten zal later volgen. (Hbl.). Binnenland. Een villa de prooi der vlammen. Toen de familie C. Gips, wonende Raap horstlaan I7b te Wassenaar. Zondagmid dag circa half drie naar de radio-uitzen ding van den voetbalwedstrijd tusschen België en Nederland zat te luisteren juist was het eerste doelpunt gemaakt werd zij door een voorbijganger gewaar schuwd, dat het rieten dak der villa in brand stond. In allerijl werd de brandweer gealarmeerd, die spoedig ter plaatse was doch aanvankelijk door de afgelegen plaats eenige moeite had met het ver krijgen van bluschwater. Inmiddels werd door de bewoners, met behulp van politie en omwonenden een groot deel van het, meerendeels antieke, meubilair naar buiten gedragen. Toen de blussching met vijf stralen kon worden aangevangen, was er van redding eigen lijk geen sprake meer;trouwens, met het rieten dak zou de kans daarop toch niet groot geweest zijn. De villa brandde vrij wel geheel uit; alleen de steenen muren bleven staan. Het grootste deel van den inboedel kon worden gered; voor het overige dekt verzekering de schade. De familie Gips was juist Zaterdag van een buitenlandsche reis teruggekeerd. De oorzaak van den brand kon niet rnet zekerheid worden vastgesteld; veronder steld wordt, dat de brand is ontstaan door vonken uit den schoorsteen, waar door het rieten dak vlam heeft gevat. AUTO TE WATER. De bestuurder verdronken. Gisteravond half zeven reed de 32-jarige G. uit Aerdenhout met zijn auto langs de Leidsche Vaart te Haarlem in de richting Aerdenhout. Ter hoogte van het viaduct is de auto, vermoedelijk door het springen van een band geslipt en in de vaart terecht gekomen. De heer G., die alleen in den auto zat, moet gepoogd hebben zich zwemmend te redden, doch waarschijnlijk door het ijs is dit niet ge lukt. Het lijk was gisterennacht nog niet gevonden. ARBEIDERS IN HEETE MELASSE GEVALLEN. Zaterdagmiddag heeft op de Zuid-Ne- derlandsche Spiritusfabriek te Bergen-op- Zoom een ernstig ongeluk plaats gehad. Terwijl men bezig was, een Engelsch schip met heete melasse te beladen, kwamen de arbeiders van den Borght en Loos, beiden wonende te Halsteren, te vallen. Zij kwa men in de heete massa terecht. In zeer ernstigen toestand zijn zij naar het alge meen burgergasthuis vervoerd. AUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Een doode. Wolff meldt uit Kranenburg, dat de Ne- derlandsche bankier Van Oort uit Nijme gen gisterenavond op den weg van Kleef naar Kranenburg met zijn auto tegen een boom is gereden. Hij is uit den auto ge slingerd en zwaar gewond naar het zie kenhuis te Kranenburg vervoerd, waar hij kort daarop is overleden. Op de plaats van het ongeuk werden ongeveer 20.000 rijks marken gevonden. DOOR VRACHTAUTO OVERREDEN. Maandagmiddag is het negenjarige zoontje van den fabrieksarbeider D., te Velsen, wonende in de Noorderdorpstraa., in de Meervlietstraat aldaar door een vrachtauto van de firma Z. overreden en gedood. Veertien personen door het ijs gezakt. Twee konden niet wor den gered. Zond graiddag heeft te Erp (N.-B.) een ernstig ongeluk plaats gevonden, dat twee menschen het leven heeft gekost. Op de ven aan den Dijk waren ongeveer twintig personen aan het schaatsenrijden. Het ijs was slecht. Plotseling bezweek het ijs en veertien personen geraakten te water. Zij, die vlug genoeg van het ijs wisten te komen, stelden, met behulp van een bootje, onmiddellijk reddings pogingen in het werk. Het reddingswerk ging moeilijk, omdat, tengevolge van het afbrokkelen van het ijs, de drenkelingen zich slechts met moeite boven water konden houden. Men slaagde er in twaalf drenkelingen op den wal te brengen. Twee personen, de 21-jarige bakker G. v. Haandel en de 22-jarige schilder H. van Lieshout, zijn verdronken. Het duurde eenige uren, voordat de lijken werden opgehaald. Pogingen van dr. Henrarom de levensgeesten op te wekken, faalden. De lijken van de beide slachtoffeis zijn naar het gasthuis in Erp overgebracht. Buitenland. Drie dooden, zes gekwetsten. Gisterennacht is te Gothenburg een huis, waarin verscheidene gezinnen wo- nen, door een dynamietontplofflng in de lucht gevlogen. Een 35-jarige bouwvakarbeider had be sloten zich op zijn van hem gescheiden vrouw te wreken. Even voor half drie heeft hij een pakket met dynamiet door een venster in een kamer van het huis, waarin zijn gewezen vrouw woonde, ge worpen. Een geweldige ontploffing was het gevolg, waardoor het grootste deel van het huis verwoest werd. Het reddingswerk was buitengewoon moeilijk. Uit de puinhoopen zijn drie dooden en zes gekwetsten geborgen. Den dader heeft men gisterenmorgen nabij de stad in een bosch dood gevon den. Hij had zelfmoord gepleegd. DE GEVANGENIS TE DARTMOOR. Naar de Sunday Express meldt, staat het thans vast, dat de gevangenis te Dartmoor aan het einde van dit jaar zal worden gesloten. Men heeft ingezien, dat het gebouw niet meer aan de moderne eischen van een gevangenis voldoet. Daar het ook niet voor andere doeleinden ge schikt is, zal het worden afgebroken. Dit kan echter nog heel wat voeten in de aarde hebben, want de zeven' hoofdge bouwen zijn van graniet en bijzonder sterk gebouwd. Een deel van de muren is bijna een meter dik. Doordat de gevangenis vrij staat, kan men echter voor het af breken van de muren gebruik maken van ontplofbare stoffen. Als de gevangenis eenmaal afgebroken is, zal alleen het któine kerkhof van hen, die de vrijheid niet meer aanschouwd hebben, nog ge tuigenis afleggen van het leed, dat hier geleden is. !De raddraaiers van het oproer in de gevangenis, negen in totaal, zullen ver moedelijk over een dag of tien terecht staan. Bij hun overbrenging naar het gerechtshof zullen de grootst mogelijke voorzorgen tegen ontsnapping genomen worden. Negentig andere gevangenen zullen in de gevangenis zelf voor een raad van tucht verschijnen. AANGEVALLEN DOOR EEN JONGE LEEUWIN. Een temmer van èen reizend circus, dat op het oogenblik te Turijn vertoeft, is Vrijdagavond bij een vertooning aan gevallen door een jonge leeuwin. Deze leeuwin, vijf maanden oud, moet reeds in een staat van woede verkeerd hebben, toen de temmer de kooi binnentrad. Zij vloog hem dadelijk naar de keel en beet en krabde rechts en links. Het publiek vluchtte in een paniek de tent uit, doch het circuspersoneel bewaarde zijn kalmte en wist den temmer vrij spoedig te be vrijden. De man, die wonden had in het gezicht, den hals, de schouders, de armen en een van zijn beenen, is dadelijk naar een ziekenhuis overgebracht, waar zijn toestand niet levensgevaarlijk bleek. Men verwacht, dat hij binnen drie weken geheel hersteld zal zijn. Geachte Redactie. De vorige week vervoegde zich ten mijne huize een collectant, die op een vraag van mijn vrouw, waarvoor de col lecte was, mededeelde, dat de collecte was voor de reclasseering. En na informatie harerzijds, deze col lectant mededeelde, dat het voor alle reclas- seeringsvereenigingen was. Ik zelf, nauw betrokken bü de reclasseering, heb nop nooit gehoord, dat daarvoor gecollecteerd werd, en bij navraag bij een ander, deelde deze mede er ook nooit iets van gehoord te hebben. Mijn vraag is nu, geachte Redactie, kan u, of een ander mij daarover inlichten? Bij voorbaat, geachte Redactie, mijn dank voor uwe bereidwilligheid bii op name. Hoogachtend, P. TUK, Laan 29. Bij navraag onzerzijds bleek ons, dat door B. en W. toestemming is verleend voor deze collecte aan de R.-K. Reclassee- ringsinstelling „Luctor et Emergo" te Nij megen. Van 13 en 15 Febreuari 1932. BEVALLENT. Helder —Schrander, z. M. G. Mesman—Loogman, z.; M. Deij- mannSchrieken, d. OVERLEDENN. Kil jan—Pool, 76 jaar A. W. de Vries, 7 maanden TIJJjü.HKiriËN EN WEEKBLADEN „De Wandelaar", 4e jaargang, Januari. Mr. E. Franquinet roept natuurliefhebbers in 't geweer voor het behoud van Zuid-Limburg's natuurschoon. Men wil daar namelijk een waterkrachtwerk aanleggen. C. A. Kruis vertelt van de jacht op kevers; Jan P. Strij- bos heeft het over Exploratie, dat zooveel als de ontdekking beteekent van een onbekend eiland in deschrik niet, lezer! Nederland- sche wateren. Het is namelijk een zandplaat, onbetwist eigendom van koloniën vogels. Daar heeft de schr. een bezoek gebracht en ij is er met natuurlijke vogelopnamen van daan gekomen. Dan vertelt G. A. van schalk van het geslacht boschbes. Wat wij ervan weten is, dat je er blauwe lippen van krijgt, maar er is blijkbaar nog veel meer van te vertellen, zooals uit dit artikel blijkt H Clewits heeft het over het Drentsche bosch' bezit; Friedrich Schnack is op zoek geweest naar de vlinders van Madagascar. Welke prachtexemplaren men daar vindt, laten de photos ons zien. Dit artikel wordt vervolgd. Dan is er het begin van een artikel over de duinstreek van Voorne, waarvan C. van Rij- singe vertelt, en we vinden voorts een rubriek „Toerisme" (Kampeeren in Indië, voor de Indische lezers van belang), „Liefhebberijen" (Het wondere bijenleven, II), enz. Mork's Magazijn, Januari 1932. De 34ste jaargang van dit bekende maandblad opent met een karakterschets (door den chroni- quer H. C. Cannegieter) van mr. J. Limburg, het bekende Kamerlid, mede-oprichter van den Vrijzinnig-demacratischen Bond. C. J. Wijnandts Francken geeft in de rubriek „Wijs begeerte enkele gedachten en uitspraken van Senaca, Romeinsch wijsgeer uit de eerste eeuw na Chr. Hier zijn er een paar; „De nood wendigheid van sterven is te beschouwen als een groote weldaad der natuur. Het leven op zich zelf is niets gewichtigs; ook al uw slaven en dieren leven. Maar eervol, wijs en moedig sterven, dat is iets waarlijk groots." En bier is een andere: „Arm is niet hij, die weinig bezit, maar hij, die meer begeert dan hij bezit. Hoe zoet is het, de gegeerte achter zich^ te hebben gelaten en ze te hebben ontvlo den' Verder bevat deze aflevering een artikel over antieke zitmeubelen, een roman tisch vertelling van J. H. Speenhoff, een ge schiedenis van Dordrecht, een en ander uit donker Parijs, enz. Als losse plaat is er o.a. een houtsnede: Vlaamsch landschap door Frans van Immerseel. „ONS NEDERLAND". Propaganda voor de Zaanstreek. Het Januari-nummer van „Ons Neder land", het officieel orgaan der Alg. Ned. Ver. van Vreemdelingenverkeer (uitgave A. J. C. Strengholt, te AmsterdaAi) is goeddeels gewijd aan de Zaanstreek. Als gewoonlijk is aan inhoud en uitvoering veel zorg besteed. Fraaie illustraties ver luchten den tekst, welke een duidelijk beeld geeft zoowel van de belangrijkheid, als van de schoonheid van het Zaansche land. Het nummer opent met een bijdrage van den burgemeester van Zaandam, K. ter Laan, en bevat verder o.m. bijdragen van vooraanstaande figuren uit het Zaan sche V.V.V.-leven en artikelen over de Zaansche Industrie. Het Kamerlid, dr. I. H. J. Vos, bepleit het vieren van feestdagen in het eigen land. RIJWIELPRIJSCOURANTEN. Wy ontvingen van de N.V. Rijwielin dustrie F. J. van Werven, te Meppel, de prijscourant van haar nieuwe „Germaan"- merken, seizoen 1932. Ondanks de sterk verlaagde prijzen is de prima kwaliteit van dit merk gehandhaafd. Speciaal wordt de aandacht gevestigd op het „Germaan"- rijwiel met hulpmotor, dat reeds in het af- geloopen jaar zich bizonder in de- belang stelling van het publiek verheugen mocht. Agent is o. a. de heer H. Burgers. Ook de „Gazelle"-fabriek te Dieren verzond weder haar nieuwe prijscourant voor gewone alsook voor transport drie wielers. Ook hier verlaagde prijzen met handhaving van de kwaliteit. De fabricage der onderdeelen geschiedt eveneens in eigen werkplaatsen. Dezelfde fabriek ver zendt ook het jaarlijksche reclameboekje, waarin de rijwielen elkander hun lotgeval len verhalen en ook de nieuw van de fa briek gekomen exemplaren hun bijdrage leveren door het laatste nieuws van de fabrieken te vertellen. Hoofdagent is de heer E. N. Heijligen- berg. Keizerstraat 118 en Molenstraat. Gazelle-rijwielen. Weer komt het jaarlijksche reclameboekje van de N.V. Gazelle Rijwdelfabriek te Dieren onze aandacht vragen; wederom zullen niet alleen grage kinderhanden er naar grijpen, maar ook ouderen zullen met belangstelling en vreugde de kennismaking met dezen huis vriend, die jaarlijks zijn bezoek komt afleggen, hernieuwen. Alleraardigst is de geschiedenis, welke hierin wordt verteld. De rijwielen in een werk plaats van een Gazelle agent verhalen elkaar des nachts hun lotgevallen en de pas aange komen fietsen, die eerst stil hebben toegeluis terd, moeten dan ook hun mond opendoen en het laatste nieuws van hun aller geboortehuis, de groote Gazelle Rijwielfabriek te Dieren, vertellen. Het boekje ziet er, evenals zijn voorgan gers, wederom keurig verzorgd uit en bevelen wij om zijn pretbigen inhoud, ter lezing gaarne aan. Tijdschrift „Steno". Wij ontvingen het eerste nummer van Steno", een tweewekelijksch tijdschrift voor de boefenaars van de stenografie volgens het stelsel „Groote". Het doel van dit blad, dat met ingang van 1 April eiken eersten en der den Vrijdag van de maand verschijnt, is, het stelsel „Groote" meer onder de aandacht te brengen van de „Groote" stenografen, daar de lectuur op stenogebied nog zeer beperkt is. Vooral bij stenografie is het zeer nuttig door regelmatig het kortschrift te lezen de schrijf snelheid op te voeren. De redactie van het tijdschrift is gevestigd in Dordrecht, Transvaalstraat 32 rood, waar alle gewenschte inlichtingen worden verstrekt, en waar tevens gratis proefnummers verkrijg baar zijn. 15 Febr. 1932. Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen Eng. s.s. „LeemvarIer. HET VISSCHERIJBEDRIJF TE IJMUIDEN In de gistermiddag gehouden buiten gewone vergadering der Reedersvereeni ging te IJmuiden is het bestuur gemach tigd, met de vakorganisaties overeen komsten af te sluiten zooais deze aai haar waren voorgesteld, met dien ver stande, dat voor de vangsten der Noord zeetreilers de losploegen alleen zullei worden verkleind tot tien man voor dl vangsten tot en met honderd manden waartegenover de directe loonsverlaging van 50 cent per mand werd uitgebreid tot alle vangsten. Deze overeenkomsten zullen worden aangegaan 22 Februari ea gelden tot 31 December. DE „KONINGIN DER NEDERLANDEN". Voor sloop verkocht Naar wij vernemen heeft de Stoom» vaart Maatschappij „Nederland" het mail» schip „Koningin, der Nederlanden" vool slop verkocht aan Frank Rijsdijk's In» dustrieele Onderneming te Hendrik-Ido1 Ambacht. De „Koningin der Nederlanden" die in 1911 is gebouwd, behoort thans alweer tot de kleine mailschepen. Zij meet 8025 bruto rg. tons. Het schip was al geruimeij tijd opgelegd en voor verkoop bestemd. Het wachten was slechts op een redelijH bod. BEPERKING VAN DEN INVOER IN TSJECHOSLOWAKIJE. O.a. van gloe lampen. De correspondent van de Nw. Rott. Crt. te Praag meldt: Met ingang van 15 Februari wordt de lijst van artikelen, voor den invoer waar van de deviezen voortaan worden gerant soeneerd, en een bijzondere vergunning van de deviezencommissie zal worden ver- eischt, opnieuw uitgebreid. Op de lijst zijn o.m. gloeilampen geplaatst, waarvan Ne derland een vijfde van den geheelen in voer levert, en in 1931 voor ongeveer 4 millioen kronen importeerde, alsmede neon-lichtreclamebuizen. De „Raaf" op Schiphol. De „Raaf" (gezagvoerder Soer) is gis termiddag 4 uur cp Schiphol ge-land. Soer kwam van Marseille en maakte een tus- schenlanding te Dijon. De post van de „Raaf" voor Rotterdam. De voor Rotterdam bestemde post uit Indië, die gistermiddag met het vliegtuig „De Raaf" is aangevoerd op Schiphol, is onmiddellijk per extra vliegtuig naar Waalhaven getransporteerd, zoodat de post nog te half vijf op het hoofdkantoor van de Maasstad aanwezig was. De „Valk" (thuisreis) is gisterochtend om 5 u. 35 uit Oalcutta vertrokken en kwam na een tusschenlanding te Alla- habad om 15 u. 43 te Jodhpoer aan. De uitgaande „Reiger" is gistermorgen om 7 u. 7 te Athene opgestegen en heef* na een landing te Mersamatroe, om 15 u. 19 Caïro bereikt. Luit. ter zee ie kl. J. Fruin wordt overge plaatst van de Marinekazerne te Amsterdam aan boord van Hr. Ms. Wachtschip te Wil lemsoord. Luit. ter zee ie kl. W. F. Langeveld, onlangs uit Oost-Indië teruggekeerd, wordt geplaatst op het Wachtschip te Willemsoord. Luit. ter zee 3e kl. E. A. Labouchére, van de Onderzeedienstkazerne te Willemsoord, ;s aangewezen voor den dienst in Oost-Indië en zal 2 Maart aan boord van het motorschip! Dempo. uit Rotterdam die bestemming volgen. OOST-INDIE. Overgeplaatst van Hr. Ms. Soemba naar Hr. Ms. Sumatra de off. van den M.S.D. der 2e kl. A. Ohr; van Hr. Ms. Java naar Hr. Ms. Sun atra de officier van den M.S.D. der 2e kl. J M. Hillenius; van de marikazerne Oedjoeng naar Hr. Ms. Java de officier van den M.S.D. der ie kl. J. ten Cate. De off. van den M.S.D. der 2e kl. F. Bus- semaker en T. A. Sizoo. zijn aangewezen voor den dienst in Oost-Indië. Zij zullen hunne be stemming volgen per m.s. P. C. Hooft, dat 18 Maart derwaarts zal vertrekken van Am sterdam. Vliegkamp „De Mok". Met het bevel over het marinevliegkamp de Mok, dat op 1 Maart weder in dienst wordt gesteld, wordt belast de kap.-luit. ter zee K. van Aller. De onderstaande onderofficieren en man schappen zijn 8 Februari '32 per mailschip Dempo in Nederland teruggekeerd: Bootsman W. F. Gonkel, id. C. L. J. Gaa- renstroom, kwartiermr. G. J. Barneveld, korp.- konst. G. Verwoert, idem P. H. van der Heide, kleermaker W. Bouman, korp.-monteur A. J. van Papendrecht, matroos 3e kl. J. H. van Kalkeren, korp.-macht J. Vos. serg.-vlgtmr. R. Vegter korp. id. M. J. C. Hijmans, id. Hk F. Snijders, id. C. Cheret, marin. ie kl. E. Propsma, id. J. de Boer, id. C. F. Biesheuvel, id. 2e kl. J. van Egmond. Bevordering. Matr. a» kl. M. Bethlehem ie kl. 1 Febr. '33. id. J. Mesu id. 1 Jan. '32. Met ontslag. Schipper W. P. de Fouw, 17 Febr. '3*. Tamb. i« kl. C. W. Everts, 25 Febr. 'y>.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 7