glcfl. VAN DO? DERDAG 18 FEBRUARI 1932 TWEEDE EK LAATSTE BLAD. STADSNIEUWS Langs de Straat. Blauw of zwart kamgaren - gemerkte of effen stof - Mooi passend en goed gemaakt HERMAN NYPELS VRAAGT STALEN Kleedermakerij Den Helder Vischverbruik. In HOLLANDSCHE HUIZEN stookt men HOLLANDSCHE KOLEN Tel. 235 en 479 ANNA PAULOWNA. Vredesavond. Voor kaartverkoop enz. verwijzen wij aan hij eerst heel netjes mee door de zaal 1 1 Ij S^IÜ: S\ f? ÏW1 jSi I" ar de advertentie in het nummer van uerd cretrokken om vervolgens door twee I w W BVi I fH 1%. 8 voor Licht op alle voertuigen: Wintertijd. Donderdag 18 Feb17.45 uur Vrjjdag 19 Feb17.47 AANKOMST INDISCHE MAIL. Morgen in ons land. De boottrein van het mailschip „Insu- linde", dat hedenmorgen 7 uur te Mar- seille zou aankomen, zal morgen (Vrijdag 19 Februari) te 9.28 te Den Haag H.S.M. aankomen. INDISCHE TRANSPORTEN OPGEHOUDEN. Ingevolge mededeeling van den minis ter van defensie is de aanwijzing oor thuisvaren met het mailschip ,,P. C. Hooft", den 3en Febr. 1932 van Priok, in getrokken, uitgezonderd voor: Luit. ter zee 2e kl. L. J. Veldman, majoor-konstabel G. J. H. Desar, sergt.- bottelier C. Kat, korpl.-machinist D. Sturk en stoker le kl. M. Rosier. Alsvoren met het mailschip „Sibajak", den lOen Febr. 1932 van Priok: behalve voor den marinier le kl. J. Smit. DE DOUCHE-BADINRICHTING. De schout-bij-nacht, commandant der marine, te Willemsoord, brengt ter ken nis, dat de douche-badinrichting, aan de Buitenhaven, van Dinsdag 23 Febr. tot Vrijdag 26 Febr. a.s. gesloten zal zijn voor de op het rooster voorkomende ge- schillende bruikers. NED. CHR. VROUWENBOND. Voor de afd. van den N. C. V. B. alhier, hoopt Maandag 22 Febr. a.s. 's avonds 8 uur, in het Chr. Mil. Tehuis, Kanaal- weg, de. bekende schrijfster Johanna Breevoort, een lezing te houden over: „Joodsch Huisgezin in onzen tijd". Dit on derwerp koos de spreekster naar aanlei ding van het prachtige boek „De Ver latene" van Carry van Bruggen. Ieder, die Johanna Breevoort of het boek van O. van Bruggen of beiden kent, zal deze naar de advertentie in het nummer van heden. RADIO OVER HET LICHTNET. Vragen aan B. en W. Wij lezen in het Voksblad: Pg. J. H. de Nijs heeft de volgende vragen gesteld aan het college van B. en W.: le. is uw college bekend met de door Philips te Eindhoven gedane belang rijke uitvinding, waardoor het mogelijk zal worden om radio-uitzendingen over het electrisch lichtnet te distribueeren? 2e. willen B. en W. hiernaar een on derzoek instellen en daarna overwegen om ook in deze gemeente een dergelijke distributie in de toekomst mogelijk te maken? MIJ. TOT NUT VAN T ALGEMEEN. Door het Departement Den Helder zal op Zaterdag 20 Februari a.s. in de boven zaal van het „Militair Tehuis" in de Spoor straat van des namiddags 3 tot 4 uur een tentoonstelling worden gehouden, van door leerlingen op de door het Nut gehouden cursus vervaardigde voorwerpen. Aan de leerlingen die de beste vorderingen heb ben gemaakt zal door den voorzitter, den burgemeester Driessen, eenige prijzen worden uitgereikt. De tentoonstelling kan door iedereen gratis worden bezocht. Het Departement Den Helder rekent op veler j belangstelling. PERSONEEL IN OVERHEIDSDIENST. Feestavond. Zaterdag 13 Februari j.1. vierde de af- deeling Den Helder van den Nederland- schen Bond van Personeel in Overheids dienst haar 20-jarig bestaan. Het feest opende met een opmarsch van het Hel- dersch Fanfarecorps van het gebouw Jonkerstraat naar Casino, alwaar het be stuur een serenade gebracht werd. In de zaal heerschte een feestelijke stemming en een gezellige drukte. De heer G. A. Minnes opende de bijeenkomst; hij schetste daarin den strijd en de moeilijk heden welke de afdeeling in haar 20-jarig bestaan heeft ondervonden. Er waren ijlen van opgang, er waren echter ook tijden van achteruitgang. Ook thans we der staan wij aan den vooravond der ver verslechteringen voor het Rijkspersoneel en groote groepen Ge meente-personeel. Spreker wijst verder op den strijd gevoerd in Twente, en op de groote werkloosheid. Verder wekt spreker allen op propaganda te maken onder de kameraden en collega's. Hierna laat het Heldersch Fanfare Corps zich hooren; het was een genoegen er naar te luisteren. De feestrede werd werd getrokken om vervolgens door twee jongens gewnee hoor, zoo ver kwam het niet. Want het touw, dat meermalen om zijn hals was geknoopt, werd wel door twee jongens hoe langer hoe stijver aangetrokken, maar kwam er wonder boven wonder heel gewoon van zijn hals af. Toen hij weer op zijn plaats gekomen was, beweerde hij toch heelemaal niet bang te zijn geweest. Ook de eileggerij was aardig, maar min der fraai van de Heldersche jeugd is, dat zij de olifanten netjes eieren wouen laten leggen. Zij werden dan ook hartelijk door Bellardi uitgelachen. Het kaboutertje, dat eveneens praten kon, gaf menigeen nog een geschiedenis-les en praatte verder honderd uit, totda't het met een „lang zul len zij leven" afscheid nam. Tot slot werd nog een horloge verloot, waar zoowaar nog een kleine dreumes van een jaar of drie mee ging strijken, n.L B.J.v.Seniss, van den Polderweg. Als men op dezen leeftijd al geluk in het spel heeft, nou dan zal het voor de rest van het leven ook wel meevallen. Vindt u ook niet......? VISSCHERIJ. Maandag waren er zeer ruime vangsten van garnalen en de prijzen waren deson danks nog wel bevredigend. Wel lang niet zoo hoog als verleden jaar, maar deze illusie stelt men zich niet en daarom spreekt men nu vlugger van bevredigend, omdat ze zich bewogen boven de lage prijzen van onder het dubbeltje per kilo Óok de bot kan zich nog op een bevre De radio kan door het dagelijksch geven van recepten hiertoe een krachtigen stoot geven. Een stempel op alle paperassen, die je zoo geregeld in je bus gestopt woden: „Eet meer visch!" zou een öagelijksche opwekking vormen Een uniforme prijslijst, eiken dag aan het hoofd van de dagbladen, met daaron der de recepten voor bereiding, zou won- dvren doen. Er zouden wel eenige wrijvingsver schijnselen voorkomen, maar die waren door kalm overleg, waarschijnlijk wei te verwerken. Alle vischcentra dienen nu de handen ineen te slaan en de overheid moet be werkt om den belangrijken-nijverheidstak „visscberij" weer nieuw leven in te blazen, want het aantal nevenbedrijven, dat aan digend prijsniveau handha\en, dank zy een bloeiende visscherij het bestaan dankt vermoedelijk de blijvende vraag uit het Zuiderzeebekken, vooral uit Volendam, dat eiken dag een of meer auto's hierheen zendt ter inslag van bot. Haring werd wat meer aangevoerd en de prijs bewoog zich op een gunstig peil. Op de Zuiderzee komt wat meer vangst en de kleine opening in den afsluitdijk is dus geen beletsel geweest om althans een deel der haringscholen door te laten. Gepoogd is, door een paar spannen, in de buurt van den afsluitdijk, aan de noordzijde, wat haring te bemachtigen, maar het resultaat was nog onbevredi gend. Toch zal men deze pogingen ver zou daarmede tevens gebaat zijn Er ligt hier nog terrein braak, dat, met goede bewerking, tot vruchtbaar land is om te werken. DE FILM VAN DEZE WEEK. Witte Bioscoop. „Nooit meer liefde!" Als dat geen pak kende titel is voor een film, weten wij het niet meer. En dan te weten, dat de liefde zoo oud is als de menschheid en met haar zal uitsterven! Het is in deze film evenwel het devies geworden van den millionair moedelijk wel doorzetten, want er is vroe- Sandercroft, die namelijk ettelijke teleur- ger al bewezen, dat soms met deze vis scherij belangrijke resultaten kunnen wor den bereikt. De kotters begaven zich, in hoofdzaak, noordzeewaarts. In alikruiken is een gaande handel en stellingen in de liefde heeft ondervonden en haar heeft afgezworen. Hij gaat er zelfs een weddenschap voor aan van 50 duizend dollars (in de film kijken we niet op een paar gulden). Vijf jaar lang mag hij geen enkele teedere verhouding aan vraag. uitgesproken door den heer Snikkers,visch. Overal komt meer tot uiting de drang tot grooter binnenlandsch verbruik van hoofdbestuurder van den Bond. Deze hield een korte krachtige en opgewekte rede. Hij zette in het kort uiteen het standpunt van den bond, het werken der organisatie tegenover de andere bonden, lezing willen hooren en wie beiden nog releveerde het verloop en de groei der niet kent kunnen wij ten zeerste opwek ken deze belangrijke lezing te gaan hooren. Zie verder de advertentie in het Zater dagnummer. TOONEELAVOND „VOLKSONDERWIJS" afdeeling. Opgericht met 8 leden telt zij thans een 300 leden. Spr. doet een beroep op de vrouwen, opdat zij hun mannen aanzetten tot strijd in de organisatie voor verbetering der positie. Hierop volgde declamatie van mevr. Portegies uit Alkmaar, zij declameerde een 6-tal verzen van Van Collem, M. Beversluys e. a. en o.a. ook de bekende Het Bestuur van „Volksonderwijs" deelt „Speelpop van J. A. Holtrop. ons mede: I ^eer Lick de Leeuw gaf - eenige Door het groote succes, dat wij hebben nummers Accordeon muziek ten beste, mogen boeken met de uitvoering van het hiervoor ook alle lof. kluchtspel „In de radio", hebben wij ge- Van de gelegenheid de jubileerende meend, de wegblijvers, die iets gemist vereenigingen te complimenteeren, werd hebben, in de gelegenheid te stellen als- eeu ryim, gesnik gemaakt om echter nog ook deze mooi gespeelde klucht te a^'es te herhalen wat er gesproken is zien. De spelers hebben zich bereid ver-a>u ons te ver voeren, daarom zullen wy klaard, nogmaals op te treden, terwijl wij ^et zoo beknopt mogelijk weergeven, besloten hebben de baten te storten in Allereerst de heer J. Helder, oud-voorzit- het fonds „Onderwijs aan zieke kinde- ter van de afdeeling. Deze schetste voor ren". We hebben den prijs eenigszins al het begingen de moeilijkheden waar- moeten verhoogen, wat, dunkt ons, voor mee w« toen 111 die dagen te kampen had- niemand eenig bezwaar zal zijn, terwijl er den en SeeH nog eenige staaltjes van de een uurtje nadansen aan de uitvoering verhoudingen van voorheen. Dan de verbonden wordt. We rekenen op ten-I feestcommissie welke dezen avond geor' minste 500 bezoekers, waardoor de zaak1 gamseerd had en die zich bizonder goed zal marcheeren. van haar taak heeft gekweten, zij bood de Voor verdere bizonderheden verwijzen we naar de advertentie, die heden in dit blad voorkomt. VIJFDE MARINE-CONCERT. Schubert-programma. A.s. Woensdag 24 dezer wordt door de Staf muziek het vijfde en voorlaatste con cert gegeven in dit seizoen. Dit concert is, wat het eerste gedeelte betreft, geheel gewyd aan Schubert, van wien niet min der dan drie werken voor orkest zullen worden uitgevoerd. Allereerst de prach tige ouverture Rosamunde, en de entr'acte- muziek daaruit. Ook krijgen we wederom de Unvollendete, waaronder dit fraaie symphonische werk, met het weemoedige motief van het tweede deel. bekend is. De naam „onvoltooide" (symphonie) kreeg het werk, doordat het derde deel hiervan niet voltooid werd door den meester. Na de pauze krijgen we dan Rossini, Cherubini en Verdi. Rossini was in Schu berts dagendiens groote „concurrent": de brilliante, maar veel oppervlakkiger, mu ziek van dezen Italiaan bracht het Wee- nen van Schuberts dauen in geestdrift, en de bescheiden, timide Schubert kon tegen zooveel bravoure niet op. Maar zelf was hij ook een groot bewonderaar van deze tintelende muziek. Van Verdi hebben we pas een gansche opera gehad; „Traviata" Is uit 's meesters zelfde periode, het werk werd drie jaar na de „Itigoletto" gecom poneerd. Wat er Woensdagavond gegeven wordt, wordt aangekondigd als een groote fantasie over de verschillende motieven van dit werk. afdeeling een prachtige vlag aan bij mon de van den heer J. Jansen, welke tevens de hoop uitsprak, dat niet alleen de thans bestaande leden, doch nog vele, niet tot onze organisatie toegetreden kameraden achter onze vlag aan mogen marcheeren in den strijd ter verbeteringen der posi tie van het Overheidspersoneel. De vlag is geheel gemaakt door mevr. Oelje, wel ke voor waardeering van haar werk een ets in lijst werd aangeboden. Een tijdens de pauze gehouden collecte bracht 30.— op voor de strijders in het textielbedrijf. Dan sprak nog verder de heer Wit- mer voor den Bestuurdersbond en eenige afdeelingen. Dit ging gepaard met het overhandigen van eenige bloemstukken. Verder nog de overige afdeelingen van den H.B.B. en de afdeeling der S.D.A.P. Den Helder. Er waren voorts nog eenige afdeelingen die inplaats van de gebrui kelijke bloemen, de bedragen daarvoor noodig in de stakingskassen stortten der textielarbeiders. al zijn de prijzen belangrijk minder dan gaan, en bijna houdt hij het vol. Maar als verleden jaar, er blijft toch nog geregeld ie" 2tin luxe jacht, waarmee hjj al die jaren heeft rondgezworven, de kreet weerklinkt „man overboord" en deze „man" blijkt een bekoorlijk meisje te zijn, dan komen de verwikkelingen. Sandercroft, die sterk wil blijven, geeft order haar onmiddellijk weer van boord te verwijderen; zy dreigt hem in de oogen der geheele wereld belachelijk te zullen maken. Hoe het slot is kunt u wel raden, maar er gebeurt nog veel eer het zoover is. Nummer twee in de Koningstraat is ge titeld „taboe", ook al zooiets van een ver boden vrucht, zooals de met Maleisch be kenden onzer lezers zullen weten. Hier is het een schoone inboorlinge van de Stille Zuidzee, een maagd met vorstelijk bloed in de aderen, die als Heilige Maagd ge kozen wordt en haar leven moet wijden aan de goden in den tempel. Zij is „taboe", geen sterfelijke hand mag haar aan raken. Maar zy wordt desniettemin ge schaakt. Hoe het nu verder met haar gaat de afloop is tragisch, ook al blijft Reri, het meisje, in leven de jongeling, die haar heeft geroofd', wordt door het taboe getroffen en verdrinkt moet men zelf maar gaan zien. Tivoli-bioscoop. Dat is een natuurlijk gevolg van de ont stellende aanvechting in dezen tijd pin zich in eigen huisje af te zonderen en op te sluiten nu men daarbuiten niets dan onvriendelijke gezichten en onvriendelijke bejegeningen ontmoet. Als alles vrij was in dit opzicht en- ei1 inderdaad sprake van vrije handel zou kunnen zijn, zou deze zucht naar ver enging van het gezichtsveld niet zijn ont staan. Maar nu men overal haast de deur ge sloten vindt, ligt het voor de hand, dat men poogt zich in eigen kring staande te houden. Ten opzichte van het vischverbruik kan in elk land schijnbaar nog wel iets worden gedaan zonder dat er van een kunstmatig opgevoerde consumptie sprake behoeft te zijn. Want in het algemeen is het zóó, dat er overal nog heeie volksgemeenscliappen zijn te vinden, die visch nooit op het menu hebben staan. Dat komt in de eerste plaats door het Omtrent de Tivoli-bioscoop ontvingen wij geen gegevens. Vertoond wordt de ope rette „Soldaten-Marie" (de boemelluite nant) en als tweede hoofdnummer het zeer mooie drama „Brute krachten" en nog ontbreken van gelegenheid om zich tegen redelijke prijzen van visch te voorzien en j meer, zooals de advertentie aangeeft, in de tweede plaats door het totaal gemis aan kennis van de bereidingswijze. En nu de nood in het vischbedijf begon te dringen, heeft men in verschillende lan den gebruik gemaakt van de gelegenheid BILLARD-WEDSTRIJD. Men verzoekt ons de aandacht te vesti gen op een in dit nummer voorkomende om dit hiaat in het vischverbruik op te I advertentie betreffende een biljartwed strijd op Maandag 22 I ebruari a.s. in cale Visser, café „Poort van Kleef", Kanaal- weg 170. heffen. Men heeft de aandacht gevestigd op de belangrijke voedingshoedanigheden van visch en men heeft tegelijkertijd de men- schen gezegd, hoe ze deze gerechten het smakelijkst en het voordeeligst konden bereiden. Engeland, Frankrijk, Duitschland b.v. hebben met succes zoo'n campagne ge voerd. En nu bereiken ons talrijke berichten uit Canada, waar de visscherij ook al ge ducht onder de huidige omstandigheden heeft te lijden en onder leiding van den Minister van Visscheriien is een grootsch opgezette campagne begonnen voor groo ter vischverbruik in het binnenland. Hier te lande is het de Reedersvereeni- ging, die een verzoek aan B. en W. van alle gemeenten heeft gericht om te bevor deren, dat de verkoop van haring door werkloozen wordt ter hand genomen, waar mee èn het vischbedryf èn talrijke werk loozen zouden zijn gebaat. Bovendien zou daarmede worden be reikt, dat velen, die nu niet-vischeters naar de bijvalsbetuigingen van de klei nen viel een en ander dan ook reusachtig in den smaak. En het was ook in orde hoor. Aardig is steeds, dat er liefhebbers genoeg zijn om hun medewerking te ver- leenen. Achtereenvolgens werd het kunst je van de speelkaarten, groeiende bloe men, enz. vertoond en een jongen, die reeds zoo veel moeite had gedaan Bei- Fa. H. BOOM ZOON lardi in zijn werkzaamheden by te staan, EEN FLESCH MET INHOUD. Zaterdag vond de schipper van de „H. D. 30", Jan Bakker, op de reede van Texel een gesloten flesch, die hij opvischte en waarin hij eenige briefjes vond. Aanvan kelijk zal schipper Bakker wel gedacht hebben de ontknooping van een oorlogs drama of iets dergelijks te hebben gevon den. Gelukkig echter bleek de inhoud van minder sensationeelen aard en was de flesch te water geworpen door het bureau van Internationaal visscherij-onderzoek, te Londen, met de waarschijnlijke bedoe ling de stroomingen te leeren kennen. De inhoud van de briefjes, die in de Engelsche, Fransche, Hollandsche, Duit- sche en Noorsche taal gesteld was, bevat te een verzoek aan den vinder om zoo mogelijk de lengte en breedte van de plaats, waar de flesch gevonden was op te geven of andere toelichtingen omtrent de vindplaats te vermelden. Aan dit ver zoek is natuurlijk voldaan. TE WATER GERAAKT. Gistermiddag waren op de Bassingracht eenige kinderen aan het spelen. Het spelen op zichzelf is natuurlijk iets, waar voor de kleinen een vrijen Woensdagmid dag hebben, maar bedenkelijker wordt het o wanneer een in het Heldersche Kanaal dagavond, hoeft het geen verwondering'We schijnen voor het nieuwe wat traag te j liggende schuit tot speelterrein gekozen te wekken, dat professor Bellardi Woens- zijn en eerst de harde noodzakelijkheidwordt. dagmiddag een eivolle zaal van kleine'schijnt ons uiteindelijk tot het aangrijpen De vijf-jarige Eldert Boon, van den menschenkinderen had. En te oordeelen,van nieuwe kansen bereid te vinden. Ruyghweg, deed ook aan dit gevaarlijk spelletje mede, zoodat, toen hij van den walkant op de schuit wilde springen, hij uitgleed en in het water terecht kwam. Een groot geluk voor den dreumes was, dat de stortplaats van de G.R. eenige tien tallen meters verder ligt, zoodat direct een werkman van de G.R. toeschoot, en den kleine uit het water haalde. Hopelijk heeft dit onvrijwillig bad geen nadeelige gevolgen, maar laat dit een waarschuwing zijn voor dergelijke ge vaarlijke spelletjes. Tast not least een tooneelstukje waar- zÜn, eerden gemaakt tot wèl-eters en daar- Last not least een tooneeistuKje^ waar zm blövend grooter omzet van visch mogelijk worden. Vooral dit laatste zou een voorname factor zijn voor de visscherij en daarmede voor een aanzienlijk deel van ons volks bestaan. In hoeverre deze poging effect heeft gehad, is ons niet bekend. Onze volksaard leent zich niet gemak kelijk voor dergelijke practische dingen. aan echter door het late uur niet de noo- dige aandacht besteed werd. Een gezel lig bal besloot den avond. KINDERVOORSTELLING IN „CASINO". Wanneer een goochelaar de grooten in spanning weet te houden, zooals Dins- REQUIESCAT. O, ik ben aan de rol geweest. En ik heb een stuk in m'n kraag. O, ik heb toch zoo'n lamme smaak. En, ik ben niks lekker vandaa.... aag...„ j Toen ik mij Dinsdagavond laat, over het Koningsplein huiswaarts spoedde, klonk mij dit, uit den studententijd over bekend liedje, in de ooren. Geïnteres seerd draai ik mij om, om eens te kijken welke broeder in den nood mijne hulp behoefde, edoch, uit geen studenten keel bleek dit schoone „Gaudeamus" te komen, 'T WAS NOG TE KOUD OM ER OOK IN' maar het bleken twee marine korporaals TE GAAN. te zijn, die wat al te veel hadden gebruik gemaakt van de zegeningen(?) van onze Op de Spoorgracht, ergens in het mid- Xederlandsche grootindustrie. De zege den, stond een wagen, zonder knol, dus ningen die ons ook wel eens deden uit een handwagen. En een handwagen is roepen vroeger, van „Ober, zwei bier". En gewoonlijk maar een klein dingetje niet- zooals ze hier in Den Helder zeggen: waar; maar hebt u wel eens opgemerkt, j „Een Pilsje". Zoodat wy, eerzame bur- dat juist die kleine dingen, hetzij levend1 gers nu wel tot de conclusie komen, dat of levenloos, somwijlen de meeste last kun- die twee korporaaltjes wat te veel Pilsjes veroorzaken. Zoo ook dit kleine hadden gehad. Zooals gezegd dan, wilden de twee marine mannen zich in het late avonduur kooiwaarts spoeden. Maar dat was gemakkelijker gezegd dan gedaan. Want zy hadden allebei een vehikeltje bij zich. Het voortbewegingswerktuig van den eene bleek echter hopeloos ge nen wagentje, want beslist, het stond danig in den weg. Als men er met een vehikel tje langs moet, dan is dat soms een wis kundige berekening vanwege de smalte van de straat. Dus zeker zal het een heele moeilijke kwestie zijn, wanneer er een auto en een wielrijder, tegelijkertijd pas- ruïneerd te zijn. Hoe dat kwam, zal wel seeren willen. En dit was het geval Dins- tot in lengte van dagen een raadsel blij- dagmorgen, toen daar twee menschenkin- ven en van den andere zat het slot op de mocht eindelijk op het tooneel komen enkreeg een touw om zijn hals, waar- Toch ligt hier een arbeidsveld van groote beteeken is. Meermalen wezen we er hier reeds op. Enkele pogingen zijn reeds gedaan door tentoonstellingen en demonstraties, maar er zal nog veel meer gedaan dienen te worden. Alsook by ons, evenals in Canada, de overheid zich daarmede eens ging be moeien en dan niet in een overstrooming van ambtelijk papier, maar door practisch aanpakken. deren, de een met een auto van den eenen en de ander met een fiets van den anderen kant dat wilden probee- ren. Met het gevolg, dat de wielrijder, geen raad meer wetende, pardoes de richting van het Heldersche Kanaal in sloeg. Maar toen gebeurde er iets, wat als een zeldzaamheid mag beschouwd wor den. Precies op het randje springt me daar het joch met een reuze krachtsin spanning van zijn fiets en het vehikeltje verdwijnt een meter of drie diep het water in. Dat ie 'm dat zoo mooi lapte, a la bon- heur, daar nemen we ons petje voor af, want in deze omstandigheden zullen zeker 99 procent van de bewoners van dit aard- sche tranendal heel gewoontjes mee het water in gereden zijn, niet expres, maar dan toch wel van verbouwereerdheid niet waar. Zoodat in dit geval met eenige krachtsinspanning alleen den stalen dren keling op den wal moest gebracht wor den Gelukkig maar. BEEN GEBROKEN. Gisterenmorgen p.m. tien uur had het twee-jarig zoontje van den heer Jacobs, Jan in 't Veltstraat, het ongeluk zoodanig te vallen, dat het zijn beentje brak. Het jongetje liep met twee oudere kinderen te spelen, toen hij plotseling kwam te vallen, met het bovengenoemde gevolg. Het kind is naar de „St. Lidwina"-stichting ver voerd. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. Maandagmorgen 1.1. werd, zooals men in ons nummer van Dinsdag heeft gelezen (pag. 3 van het 2e blad) voor een Com missie uit Ged. Staten te Haarlem behan deld het verzoek om concessie voor de Wieringermeer van de Autobusonderne ming N.V. Holland's Noorderkwartier. Men zendt ons nog de volgende aan vulling: Namens de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Holland's Noorderkwar tier waren aanwezig de heeren H. de Raat (Alkmaar), M. A. Grunwald (Den Helder), benevens de secretaris, de heer D. J. Scheffel. Voor de Kamer werd de aanvrage om concessie gesteund door den heer M. A. Grunwald, doch werd op een ernstige leemte gewezen, n.1. dat in dit plan geen directe verbinding was tot stand gebracht tusschen den Wieringermeer en Den Helder. Spr. achtte dit een ernstig be zwaar en verzocht Ged. Staten bij de behandeling van deze aanvrage, daarop wel te willen letten. De woordvoerder van aanvragers, Mr. Buiskool uit Schagen, antwoordde, dat men gaarne bereid was al het mogelijke te doen om deze directe verbinding tot stand te brengen. De voorzitter der Commissie, Mr. A. Bruch, verzocht aanvragers, zonder te willen vooruitloopen op de beslissing van Ged. Staten zich in verbinding te willen stellen met de Kamer van Koophandel om aan de wenschen van de Kamer tege moet te willen komen. Desgevraagd verklaarde de heer Grun wald namens de Kamer zich gaarne be reid tot dit overleg. Het wil ons voorkomen, dat dit een voor Den Helder belangrijke aangelegen heid is, temeer waar het plan van aan vragers uitstekend is verzorgd en een fusie van verschillende ondernemingen een waarborg geeft voor goede exploi tatie. Den Helder heeft er alle belang bjj, dat ook een directe verbinding van hieruit naar den Wieringermeer mogelijk wordt. Wy vertrouwen, dat de activiteit van de Kamer van Koophandel in deze voor Den Helder gunstige resultaten moge hebben. CONTINGENTEERING VAN MANUFACTUREN EN SCHOENEN. De Kamer van Koophandel maakt aan belanghebbenden bekend, dat bij bizon- dere machtiging van den Minister, ver- fiets. Toen dan ook de beide mannen zich in beweging wilden zetten bleef de een stokstijf staan. „Allo joh kom hikje nog?" Hikik kan niet." „Wa... wa... wat kan niet?" .Hik me hik fiets niet." „Waarom niet Hij hikzit vast." „...Nou... maak kern dan lo os.." .Kennietik hik ben het nummer vergeten „O da daar weet ik wel ra aad mee," en ijverig begint de eene korpo raal aan de lamp te draaien, in de hoop dat daarmede het slot wel zal losgaan. Maar alle pogingen op dit gebied, hoe hardnekkig ook, falen, zoodat met ver eende krachten het zaakje op een der schouders geladen wordt. Zoo gaat het eenige meters ver in de richting Koning straat. Plotseling blijft een van de twee staan: „Hik... ik weet er wel een ....goe ....oed middeltje voor." „Wa at ishik dat dan?" „Zettem maar neer" en onder heel wat heen en weer gezwaai wordt dé fiets op den grond gedeponeerd, waarna de een nu weer ijverig aan de dynamo be gint te draaien, zeker indachtig: gaat het niet met den staart dan maar met den kop. Maar hoe ook gewrongen wordt, het slot, daar aan het achterrad, laat niet los, met het gevolg dat voor de tweede maal de fiets op den nek genomen wordt. Beiden zeulen zoo weer verder, heftig gesticuleerend. Bij de Koningdwars straat gekomen klinkt opeens een stem„Hik ik weeeet wat?" „Wat dan?" .Hik kom maar hier," en de kor poraal, die wat weet, neemt het vehikel over en zwaait daarmede in de richting van de lantaarnpaal. De fiets wordt krach tig boven zijn hoofd geheven en met een slag in den hoek gegooid. Beiden staan eenige oogenblikken naar het neerge smeten karretje te kijken en plechtig klinkt het uit des korporaals mond: Ru hik rust in vrede En zijn collega onder den arm nemend strompelen zij beiden verder en wanneer zij reeds ver in de Koningdwarsstraat verdwenen zijn, hoor ik hun stem nog „es., war., einmal, ein treuer Husar.." En eenzaam in den hoek ligt de afge dankte fiets (Historisch). PUCK. Voor pl.m. 300 menschen opende de voorzitter de heer J. Zaadnoordijk den vredesavond, georganiseerd doorJ.V. A. en V. C. J. B. Spreker drukte er zijn vreugde over uit, dat er zoovelen aan wezig waren en heette allen van harte welkom, in 't bijzonder den heer W. L. van Warmelo, den bekenden pacifist. Het is een verheugend feit, dat overal de belangstelling voor het vredeswerk zoo groot is. „Overal volle zalen op vredes- avonden", zegt spreker. „Overal wil tot den vrede". De oorlog is alleen maar mogelijk als het volk het wil. Menschen aanvaarden den oorlog, wenschen den oorlog soms. Voor de belanghebbenden bij een oorlog is het alleen maar zaak de ophitsingsapparaten zoo teleiden.dat ze tot een soort oorlogsroes opwekken. Als actueel voorbeeld haalt spr. aan de foto, die in vele bladen gestaan heeft, van een Japansch oorlogsschip, dat ge reed is naar Mandsjoerije te vertrekken en onder serpentines van de opgehitste bevolking bedolven wordt. Spreker acht het van het grootste belang, dat aan de onwetendheid omtrent aanleidende facto ren van een oorlog, zooals die bij een belangrijk deel van het publiek nog be staat, een eind wordt gemaakt. Kennis van zaken, aldus spreker, kan leiden tot een vast staan op een standpunt, en hij hoopt, dat de aanwezigen deze kennis h o o g i n g van de percentages, kan wor-van zaken, althans voor een deel, zullen toegestaan voor goederen, die klaar- j krijgen door de rede van den heer Van Lliil.'olii O I 1 aon at rm/\/\U-vnrlnaln in blijkelijk alleen of grootendeels in den thans geldende beperkingstermijn wor den en werden ingevoerd. Bovendien zijn speciale regelingen getroffen voor den import van monsters zonder waarde en monstercollecties. Nadere inlichtingen hieromtrent worden verstrekt door het secretariaat der Ka mer, Oudegracht 182 te Alkmaar. Ter bespoediging van de inklaring van reeds aan de grens liggende goederen, Warmelo. De heer Van Warmelo schetste voor een zéér aandachtig gehoor de misdaad, die aan den oorlog vooraf ging, de mis leidende manipulaties der geheime diplo matie, de belangen van industrieele zijde bij den oorlog. Kooplieden van verschil lende naties leverden voor fabelachtige prijzen de stoffen, die voor het voort zetten van den oorlog noodig waren aan den „vijand". Toen bleek, dat het doode wordt men aangeraden de origineele fac-1 materiaal aan weerszijden onuitputtelijk turen op de ze zendingen betrek- was, werd begonnen met de z.g. afslijtings- k i n g hebbende, bij de fabrikanten1 oorlogen, de groote offensieven, waarbij aan te vragen, daar de vergunning, die j in enkele weken tijds honderdduizenden thans door de Kamer van Koophandel sneuvelden. Verdelging van het men- wordt verstrekt, zonder overlegging hier- s c h e n m a t e r i a a 1, daar draaide het van niet kan worden afgegeven.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 5