OF» EN OM Spanning omtrent het kortingswetje. - Nog onbeslist. - Onthulling van den heer Roon. - Vertrouwenskwestie. - De Zui- derzee-steunwet. WQ/n ook wel een beetje de plicht voelt haar vocd- sterlingen de geblokte, stationneerende taxi's die zij met haar voorschriften op hooge kos ten jaagt en die dus een vrij hoog tarief hand haven, te beschermen tegen die bandelooze concurrentie der veelkleurige „banden", vond deze week dat het nu genoeg was en er maar eens moest worden ingegrepen. Het stokje dat zij er voor stak, was gesneden uit het hout van den rechterlijke beslissing, waarbij het „kennelijk te huur aanbieden van rijdende taxi's strafbaar wordt gesteld". Nu was dat te huur aanbieden den laatsten tijd inderdaad wel zeer kennelijk geworden en men van de vaagheid van dit begrip niet veel last meer had. Groote transparanten, hel verlicht, met die aanlokkelijke 40 en 30 ct., groote opschriften „Vrij" en „Goedkooper aan de tram", enz. kwamen al meer en meer in de mode. En toen de laatste weken ook nog meerdere gevallen geconstateerd werden van chauffeurs die 's avonds, op eigen houtje met de auto van hun baas, voor eigen rekening gingen snorren, was de politie- emmer vol.... Dinsdag begonnen onze orde bewaarders dan ook een ware drijfjacht om en nabij het Rembrandtplein, een razzia die tot een groot aantal processen-verbaal leidde en in de avondlijke uren heel wat op- schuddings in dat amusements-ccntrum ver wekte. Een tegen-actie van de belaagde snor ders bleef niet uit: zij vormden eindelooze auto-slierten, zetten hier en daar, teneinde het verkeer te saboteeren, hun wagens dwars over de tramrails of midden op drukke kruispunten en protesteerden, al claxonnend, met helsch kabaal.... Leven en beweging genoeg! Maar zoo zal dr. de Hartogh het met zijn „fleuriger Amsterdam!"-comité dan toch wel niet bedoeld hebben!Dq Am sterdammers intusschen hopen niet al te vurig op een volslagen succes van de politie; een volledig uitroeien van hun gele en witte bandjes zou hun aan het hart gaan, vooral waar die bandjes een goede prikkel zijn voor de officieele geblokte collega's om hun ta rieven, in verlagenden zin, te herzien. Juist werd aangekondigd dat die dure „geblokten" inderdaad wat billijker zullen gaan rijden en bleek hieruit de vrijbuiters zeer zeker ook ten bate van onze portemonnaie aan het werk zijn geweest. Overigens gaat de gemeentetram het nu ook met snorren voor de theaters probeeren, een methode die men b.v. in Den Haag reeds lang kent. Er zullen n.1. buiten de ge regelde diensten om, theatertrams komen te loopen die de schouwburgbezoekers van en naar de comedie zullen voeren. Als proef is men begonnen met een drietal extra wagens, ^die de letter T tusschen de beugel hebben, om en nabij half acht van het Willems parkstation te doen rijden naar de Plantage- buurt, waar men ze, na uitgang van de theaters weer térug zal vinden om er langs dezelfde route mede huiswaarts te keeren. Al dus krijgen we weer een (theater)-tram-ver- binding Stadion-buurt-Plantage, die sedert het opheffen van lijn 15 ontbrak. Of het theater-bezoek er heel veel door zal stijgen blijft zeer de vraag; dat bezoek, elders ook al niet groot, blijft daar in die Plantage, die er voor den Amsterdammer nu eenmaal al sinds jaren „uit" is, vrijwel chronisch onder nul Boven nul schijnf het er welhaast niet meer te kunnen komen, ook al restaureert men den Holland,schen Schouwburg nog zoo terdege en met nog zooveel smaak. En ook weer iets geheel nieuws waar de voortdurend in gang zijnde reorganisatie-pogingen van de Kon. Vereeniging het Ned. Tooneel den laat sten tijd weer het uitzicht openen, een soort wedergeboorte n.1. van het Oost Neder- landsch looneel onder Defrense en Van Dal- suin, dat hier dan een permanent tehuis zou krijgen, zal, vreezen wij, niet veel helpen. Veel gemakkelijker dan naar de Plantage krijgt men de menschen naar het R.A.I.-ge bouw, vooral als daar een tentoonstelling wordt gehouden van een dergelijken omvang en een dergelijken interesse als de tentoon stelling Moeder en Kind. die in Juni a.s. geopend wordt, naar nu al wel te zeggen valt, zal zijn. Reeds vroeger hebben we'enkele tentoonstellingen op dit gebied gehad, maar deze komende zal hen allen, ondanks de ongunstige tijdsomstandigheden, in be langrijkheid overtreffen. De tentoonstelling wordt opgebouwd (architecten zijn A. Kra mer en L. Kalff) uit de volgende groepen: De rijpere jeugd; De vrouw in het maat schappelijk leven; De moeder; Moeder en kind; De zuigeling; De Kleuter; Het school gaande kind; Kind en ziekte; Het gezins leven; Het abnormale kind; Moeder en kind in de koloniën. Uit binnen- en buitenland zijn vele toezeggingen voor belangrijke in zendingen ontvangen en zoo zal deze een po sitie, die onder leiding van dr. Joh. Salomons tot stand komt, en die mede ter opluistering van de dezen zomer te houden Universiteits feesten moet dienen ongetwijfeld een beziens waardigheid worden die bij een bezoek aan de hoofdstad niet mag worden overgeslagen. fPONIEK Het heeft deze week niet aan spanning ontbroken op het Binnenhof. Naar de mee ning van verschillende ingewijden was de „wet" niet meer of minder dan.... het ministerieele leven van minister De Geer! Men weet, dat j.1. Dinsdag in de Tweede Kamer aan de orde kwam het wetsontwerp- „tijdelijke korting op de Rijksuitkeeringen aan de Gemeenten", waartegen in den lande een „storm van verontwaardiging" was ont ketend. Het wetje beoogt gedurende drie jaar de uitkeering van het Rijk aan de Provincies en de Gemeenten te verminderen met 3 pet. van het bedrag, dat door genoemde organen aan salarissen wordt besteed. De bedoeling is om de gemeenten en de provincies in de richting van salaris-vermin dering te dringen. Men zou misschien met den heer v. d. Tempel kunnen zeggen, dat de regeering deze gestie beschouwt „als een zoenoffer" voor de Rijksambtenaren, die im mers reeds een veer hebben moeten laten en zich verongelijkt achtten ten aanzien van hun collega s, in provincialen- en gemeentedienst. De storm, die in ons land tegen dit ont werp opstak, werd vooral aangeblazen met het argument, dat de gemeentelijke autonomie in deze met voeten wordt getreden. De re geering ontkent dat. In de Memorie van Antwoord zegt zij, dat geenerlei dwang wordt uitgeoefend. „Wilt gij royaler zijn betoogt zij o.a. dan wij ons kunnen veroorloven, en ondanks den nood der tijden en de daling van het indexcijfer, uwwedden handhaven, 't zij zoo; maar dan is 't toch niet redelijk, dat wij, die onze wedden noodgedwongen besnoeien, u daar toe in staat stellen". Het debat over deze kwestie liep hoofdza kelijk over de principieele vraag of het wets ontwerp al of niet de gemeentelijke autono mie aantast. Er openbaarde zich een zeer sterke, voor den minister waarlijk verontrustende oppo sitie. Het groote struikelblok bleek te zijn de gemeentelijke autonomie, die men in gevaar zag. Van r.-k. zijde is geen bepaalde steun toe gezegd. Van de anti-rev. was het slechts de heer Smeenk, die verklaarde te zullen vóór- stemmen. Zijn partijgenoot De Wilde zei ..een praelabel bezwaar" van zeer ernstigen aard tegen het wetsontwerp te koesteren. Dat be zwaar is, dat de Regeering de autonomie der gemeenten aantast door middel van finan- cieele pressie. „Zij zet de wet van de finan- cieele verhouding tusschen Rijk en Gemeen ten op een verkeerd spoor!" riep de afge vaardigde uit. Hij waarschuwde de Regee ring zich niet „in een wespennest" te steken. De katholiek Goseling was erg tegen, de heer Van Vuuren wat minder heftig (hij noemde de wet „niet onlogisch") doch ten slotte for muleerde hij verscheidene bezwaren o.a. dat het ontwerp niet alle gemeenten op ge lijke wijze behandelt waardoor hij meende genoodzaakt te zijn het ontwerp, zooals het daar'ligt, niet aannemelijk te noemen. De soc.- en de vrijz.-democraten zijn una niem tegen. Daarentegen hebben de liberalen verklaard minister De Geer in dezen te wil len steunen. Dr. Bierema achtte wat de Re geering wil „volkomen terecht". Van de amb tenaren wordt niets onbillijks gevergd, zei hij eerder is er plaats voor dankbaar heid. De verlaging van den levensstandaard heeft verre de korting overtroffen. Ook van c.h.-zijde is geen volhardende oppositie naar voren getreden. De heer Rutgers van Rozen burg noemde de wet „niet fraai", doch was ten slotte door een kleine concessie van den minister voor het ontwerp gewonnen. Toen minister De Geer aan het woord kwam, vond hij dus een zéér sterke oppositie tegenover zich. Men vroeg zich af of hij er wel in slagen zou de zoo omvangrijke en schier-onoverkomclijke bezwaren grooten- deels te overwinnen. Het ging in deze voor namelijk om de houding van de katholieken. Als de helft van de katholieke fractie een spaak in het wiel wenscht te steken, dan was het ontwerp wel veroordeeld. Nu giste men naar de consequenties, welke de ministei zou trekken uit een eventueel „votum". Eenig portefeuillegeramme!" had hij niet laten hoo- ren, doch aan de andere zijde mocht toch niet worden aangenomen dat mr. De Geer een eventueele verwerping „naast zich neer" zou leggen. In de Memorie van Antwoord staat toch geschreven, dat „aan intrekking van het wetsontwerp niet te denken valt, om tal van redenen". Minister De Geer heeft het ontwerp knap verdedigt, ontkennend dat hier sprake is van het schenden eener belofte, en eveneens, dat de wetsvoordracht strijdig zou zijn met de gemeentelijke autonomie. Z.Exc. wees erop, dat de enorme stijging van de Rijksbijdrage in de uitkeeringen van het Gemeentefonds- salarisverlaging der Rijksambtenaren noodig maakten. De minister noemde het een on duldbare „wantoestand" als de salarissen van het Gemeentepersoneel toch onaangetast ble ven. Mr. De Geer hield dus stevig vast aan het nauwe contact tusschen de korting en de salarissen. Toen kwam de minister met een concessie. Z.Exc. verklaarde geen over wegend bezwaar te hebben tegen een unifor me korting van zes pet. op de Rijksuitkee- ring (waarom de heer Rutgers van Rozen burg had gevraagd) inplaats van 3 pet. op het salarisbedrag. Ontheffing van de korting voor gemeenten die meer dan 40 opcenten op de gemeentefondsbegrooting heffen en de salaris sen reeds met drie of meer procent hebben gekort zou toch gehandhaafd moeten blijven. 's Ministers tegemoetkoming deed geen der tegenstanders toehappen. Zij bleven star-af wijzend. De hegr Marchant (v. d.) zei, dat de regeering nog moet bewijzen dat de meeste gemeente-ambtenaren zooveel meer salaris dan hun collega's in Rijksdienst genieten. Bij den aanvang der zitting van Donderdag middag j.1. zou de beslissing moeten vallen. Edoch: men heeft het nog niet aangedurfd. Er is een amendement van de heeren Van Vuuren (r.k.) en Rutgers van Rozenburg (c.h.) ingediend, strekkend om de eventueele korting van 3 pet. op de salarissen te vervan gen door een algemeene korting van 6 pet. op de uitkeering. De Kamerleden werden door dit amende ment dermate „overrompeld", dat tot schor sing der beraadslaging moest besloten wor den en a.s. Dinsdag de zaak voortzetting vindt. Het mag de vraag worden genoemd of nu het middel gevonden is om de felle tegen stand tegen het kortingswetje te breken. De minister zal wel niet onvriendelijk tegen over het amendement staan (gezien zijn „con cessie) maar: hetzelfde had hij ongeveer reeds goedgekeurd en toch bleef men hardnekkig tegen! 'n Vreemde geschiedenis.... We hebben de radio-interpellatie-Boon over de voorgeschiedenis van het Zendtijdbesluit alweer achter den rug. De eenige waarlijke sensatie, die zij heeft opgeleverd, was ongetwijfeld de mededeeling van mr. Boon, dat de man, die indertijd het publiceeren van het geheimen advies van den Radio-raad in „Het Handelsblad" mogelijk maakte, niemand anders was, danmr. v. d. Deure, de voorzitter van de N.C.R.V.ü! Mr. Boon verklaarde tot deze onthulling verplicht te zijn, omdat men hem en mevr. Boon die lid is van den Radio-raad van de indiscretie verdacht. Overigens is de praterij uitgegaan „als een nachtkaars". Voor het uitvoerig relaas ver wijs ik naar de verslagen. Resumeerend zou ik kunnen opmerken, dat men minister Rey- mer moet vertrouwen, of niet. Te „bewijzen" valt er zoo weinig. De minister verklaarde „naar eer en geweten" te hebben gehandeld. Hij is natuurlijk niet verantwoordelijk voor den brief, hem door de heeren Perquin en v. d. Deure geschreven. Maar argwaan heeft gewekt het feit, dat mr. Reymer niets op de zeer onbehoorlijke aanbiedingen heeft geant woord en.... geheel naar het „advies in het schrijven gegeven, handelde.... Hierop zinspeelde mr. Boon in zijn „laatste woord er bij voegende: „Men voelt in het land dat hier geen zuivere atmosfeer in deze zaak is' En ondanks de meest stellige verklaringen van den minister, zal dat gevoel wel niet wijken. Dat is het ongeluk van dingen, die nu eenmaal niet meer tot volle klaarheid kun nen worden gebracht! Nog zij even gereleveerd, dat op Vrijdag 12 dezer het Zuiderzee-steunwetje in de Twee de Kamer werd aangenomen, nadat door vele afgevaardigden in de Kamer, van zeer „di verse pluimage", om een royale en soepele toe passing werd gevraagd. Hetgeen minister Reymer hoopte te kun nen doen. Voorts verklaarde hij dat met de twee reeds uitgevaardigde K B 's „het laatste woord" nog niet gesproken was. De bewinds man vroeg de zaak nog even aan te zien. Alzoo geschiedde. Parlementariër. „Zie je dien jongeman daar? Die maakt geweldig groote ski-sprongen!'' „Ja, dat is een familietalent!" „Een familietalent? Hoe zoo dan?" „Wel zijn vader was eigenaar van een vlooientheater." Ik heb de vorige week nog wat vergeete. U weet wel datte ik toen gevraag heb of de menschen veel geld voor de werekeloozen wilden geve. Maar nu is er de vorige week ook een vergadering gewees voor de men schen van T.B.C. en de meester heb daarvan ook op school verteld. Dat is wel mooi ge- wees zooals hij datte allemaal verteld heb, want dat zijn heel errige menschen die nooit meer beter worden en waar bij ook veel kin deren zijn. Nou dat vind ik niks prettig en nu wou ik dan ook vragen of U dan ook om die arreme kindertjes willen denken, Ja. Vrijdagavond ben ik ook naar kassieno gewees. Nou en nu weet ik nog niet of dat mooi was. Er was een meneer met een sikkie op het toonneel en die was maar de heele tijd aan 't zingen en toen ik aan Jaap vroeg waarom die man toch zoo'n groote mond opzette toen zeit Jaap tegen me datte ie dat maar alleen doet omdat hij die juffrouw daar aan de andere kant wil hebben, en even later toen ze heel zaggies aan 't zingen waren toen vroeg ik waarom ze dat nou zoo zacht doen en seg ie datte die juffrouw dat niet mog hooren en toen ik zei dat ikke het wel kon hooren of die juffrouw dan doof is toen zeit ie dat zich dat allemaal zoo maar verbeeld en toen ik vroeg waarom dan toen zeg ie weer datte ik m n mond moes houwen. Nou as ik nog geen eens wat mag vragen, dan vond ik het toch veel lolliger bij de googelaar Bellaardie daar ben ik ook gewees. En d'r mochten allemaal menschen helpen en op het tooneel komme en de eerste die daar op mocht komme was een juffrouw en die had een heele rooie jurk aan en een heele groene hoed op 't hoofd, nou dat was mooi en Belardie dee van alles en was op het laas heelemaal as een sjinees gekleed, maar het was nog geen echte wat de echte zijn nog altijd allemaal aan 't vechten en nu er tog zooveel over sjineezen gepraat word heb ik er een mooi teekeningetje van gemaak. -P Mooi hè! En woensdag middag was het ook mooi toen was Bellardie allemaal pannekoeken in een hoed aan 't maken, hij gooide meel en suiker en een ei en omdat ie geen boter had gooide ie wat van een kaars d'r in en toen ik kon nergens geen ei vinden, en toen ik er eindelijk een gevonden had, had ik 'm zoo lang op een stoel gelegd en toen is Jaap d'r op gaan zitten, en toen kreeg ik alweer op m'n kop net of dat mijn schuld is dat die suffert daar boven op is gaan zitten. En in Musis Sakrum is zooiets te doen gewees van mense die geen bier drinken, je mag er tegen een keek an slaan en er zijn allemaal tentjes en een hoop bloeme en Jaap het nu alweer kiespijn endaar kent m'n zuster maar niet tege en Heintje seg dat ik maar niks moet segge want heintje z'n vader zeg altijd datte je maar niks tege die vrouwen moet segge want datte je toch geen gelijk krijg en er zijn ook twee mense die een auto gegap hebbe en toen hebben ze hem zoo maar weer op de weg daar bij de stortplaats van de o de klonje wagen neer geset, datte dat alle maal maar zoo mag. Jammer is het tog wel datte we geen schaatse hebben gereden en op andere plaatsen wel maar daar zijn ook een hoop menschen in het water gevalle, nou dat zal wel koud geweest zijn he, enne ik heb in de krant geleze datte die meneer Puck ge- schreve heb datte er twee marinemenschen zoo maar een fiets in de hoek hebben ge gooid en toen ik bij de krant op kantoor was en die meneer was d'r ook toen heb ikke gevraag of ie dan ook wel eens zooveel bief heb gedronke. Nou ik moet weer ophouw* maar dan moet u eers nog even weten dat er Zaterdagmiddag in de Spoorstraat in bot militaire huis een tentoonstelling is van het Nut en datte daar allemaal van die we-V- stukkies komen. Dat zal wel mooi 7'n enne ik ga d'r ook naar toe. Nou ik op tot de volgende week dan maar daaaag. k ji

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 19