'n witïouwd ONZE PRIJZEN ANNA PAULOWNA. BREEZAND. JULIANADORP. WESTSTRAAT WIERINGEN. 't ZAND. SCHAGEN. GEMEENTERAAD. Mededeelingen. Na opening en lezing der notulen vol gen de mededeelingen, die reeds in ons blad van Donderdag zijn vermeld. Het daaronder genoemde rapport van den Dir.- Adm. van het Gein. Electr. Bedrijf toont aan, dat voor menschen, die heel weinig stroom afnemen, het hier geldend tarief duur was. Intusschen heeft Voorz. in de vorige vergadering, toen hiernaar ge ïnformeerd werd, een bedrag voor meter- huur in een andere gemeente genoemd, dat niet geheel juist bleek te ziiri. Hij is daar direct door het P.E.X. op gewezen en zal er de leering uit trekken, niet meer op dingen in te gaan, die ter sprake ge bracht worden, zonder dat zij aan de orde ziin en geeft den leden den raad ook niet 2e. De gemeente is zoo zwaar in de steun- onbekookt in te gaan op alles wat zij hoo-1 regeling betrokken 3e. Het grootste be ren maar eerst degelijk te onderzoeken, zwaar, dat slechts 16 als loon per arbei- regeering om het bedrag van ten hoogste 20.000 te mogen reduceeren tot ten hoog- j ste 10.000 en te verzoeken de ter uit voering van dit besluit benoodigde gelden I renteloos, gedurende een tijdvak van 5 (jaar te verstrekken uit 's Rijks kas. De minderheid van B. en W. aan het woord. De heer Keuris, de minderheid in B. en W. inzake dit voorstel, krijgt het eerst het woord. Ook hij vindt, dat den minister dank toekomt. Dat neemt niet weg, dat hij zich met verschillende punten in het plan van uitvoering moeilijk kan vereeni gen. Ie. Punt 3 in verband met punt 6 (zie plan van uitvoering in het nummer van Donderdag j.1.). Kan de regeering in grijpen op een oogenblik dat de gemeente raad het nog niet mogelijk acht om tot terugbetaling der credieten te verplichten. De heer Smit geeft nog een becijfe ring, waauit zou bliiken, dat hier in twee maanden 1.16 meer voor lichtgebruik betaald, moet worden dan te Winkel in een overeenkomstig geval. Voorz. gaat er echter niet op in. Volgen enkele nog niet vermelde mede- deelingen. Ged. Staten hebben goedgekeurd de lee ning tot een totaal bedrag van 237.000 tegen li4 boven het promesse-disconto van de Ned. Bank. By onderzoek is gebleken dat 13 van de 25 bouwvakarbeiders werkloos zijn, zoodat voldaan kan worden aan het verzoek van den Helderschen Bestuurdersbond bij de regeering aan te dringen ook deze cate gorie onder de crisiswerkloozen te rang schikken. Voor verschillende gemeentebedrijven ls men verplicht een boekhoudkundige aan te wijzen. Voor het Electriciteitsbe- d'rijf is dit tegen een vergoeding van 200 overgedragen aan de Vereeniging van Ned. Gemeenten. Nu het ook noodig blijkt te zijn voor het Grondbedrijf, zal daarvoor 45 aan genoemde Vereeniging betaald worden. Van het hoofd van school I is bericht Ingekomen, dat de onderwijzeres Mej. Ter- brugge, ziek is. Als tijdelijke onderwijze res is aangesteld: Mej. Heijt. Hamerstukken. De voorstellen betreffende het gemeen telijk grondbedrijf, wijziging van den pen sioengrondslag van den doodgraver en ver ordening regelende rangen, enz. van de gemeentepolitie, woiden vrijwel zonder discussie aangenomen. Het verzoek van het gemeentebestuur van Schagen om een bijdrage van 10 per jaar voor eiken leerling, die uit deze ge meente de u.l.o. school aldaar bezoekt, ten einde daarmede de kosten der leermiddelen voor die leerlingen te kunnen betalen, wordt afgewezen, nadat Voorz. heeft opgemerkt, dat in Den Helder de leermid delen ook gratis verstrekt worden en men dan billijkheidshalve daarvoor toch ook zou moeten betalen. Het verzoek van C. F. Jongejan om ver mindering van het door hem gehuurde perceeltje tuingrond wordt toegestaan. De steun van de bollenkiveekers. Voor z. gaat na hoe de vorstschade, geleden in den winter van '28 op '29, en de daling der prijzen geleid hebben tot verstrekken van 30.000 hypotheek aan de Veiling. By de slechte prijzen bleek dit niet voldoende. Spr. brengt dank voor het aandeel dat pastoor Verhoeff gehad heeft in de bemoeiingen om van de banken ge daan te krijgen, dat aflossing en ïente ver minderd werden. Tenslotte gingen alle banken daartoe over. Toch bleek ook dit niet voldoende om den nood te kesren. Weer met medewerking van den pastoor heeft men toen de bekende toezegging (zie ons blad van Donderdag j.1.) van de Re- geering gekregen. Voorz. brengt eer biedig dank aan den Minister, die Bree zand er uitpikte om steun te verleenen. (Ook vanuit Heemstede en Koegras is steun gevraagd). Honderdduizenden zijn besteed, zoo redeneerde men, om heide gronden enz. productief te maken. Voor 60 jaar was de grond in Breezand niets waard. De menschen daar hebben uit eigen middelen en met eigen krachten ge maakt, dat niet ondergedaan behoeft te worden voor den besten bollengrond onder Lisse. Daarom wou de regeering steunen. Er wordt een zwaar offer gevraagd. Maar als er niets gebeurt dan zal de toe stand nog slechter worden. Zeker, of er verbetering in de bollenprü'zen komen weten we niet, maai' als de grond niet onderhouden wordt wegens gebrek aan geld, dan is alles weg. Als er een betere tijd komt, moet men klaar zijn. De in de voorwaarden genoemde 16, die slechts als loon in rekening gebracht mogen wor den, zien sommigen als loondruk. Voor zitter gelooft niet. dat dit de bedoeling dor regeering is. Er valt niet uit de voor waarden te lezen, dat niet meer dan 16 mag gegeven worden. En als 't niet anders kan, dan zal men er zich bij neer moeten eggen. Als het waar is, wat beweerd wordt, dat de kweekers te arm zijn om iets uit eigen middelen boven die 16 te ge- van dan staat vast, dat ze ook niet in staat liuU) nU tö laten verdienen> zonder oorzitter raadt dringend aan het voorstel van de meerderheid van B. en W. ?uidt-W^ZiSr<1 a<>n t9 nemen- Dit voorstel der in rekening mag gebracht worden. Er wordt gezegd, de kweekers krijgen wel niet meer. Maar er is verschil tusschen den kweeker en den arbeider. Niet alleen in huishuur, de kweeker heeft toch ook kans emolumenten uit het bedrijf te trek ken. En nu zegt men wel, de kweeker mag meer geven, maar in de praktijk zal de arbeider met 16 naar huis gaan. Spr. is er nu van overtuigd, zoo, moge lijk, te moeten helpen, maar kan niet goedvinden, dat de arbeiders er onder moe ten lijden. Het gemiddelde loon was 26, dus als 16 gegeven wordt, is dat een loondruk van 38 ri Er zal wat afgaan van het loon. (Kuiken meent dat dit bij het nieuwe contract 21 of 22 wordt). Als het 21 wordt, wil de regeering er dus nog 5 afknijpen een enorme loon druk. Spr. vindt het niet goed' dat de raad, toch ook een overheid, zoo maar voet stoots daaraan z'n cachet hecht. Hij zal zeer moeilijk vóór kunnen stemmen, als het voorstel niet gewijzigd wordt, zoo dat z'n hoofdbezwaar komt te vervallen. bereid tot soepele tcepassing van de voor waarden. Aan den heer Kuiken: De menschen hebben hun verplichtingen na te komen. Rijk en gemeente kunnen geen rechten doen gelden vóór andere schuldeischers. Aan den heer Van den Berg: Voorz. dankt voor de waardeering. Kan die ech ter niet uitsluitend aanvaarden. Pastoor Verhoeff heeft niet alleen getoond een goed herder te zijn voor z'n parochianen, hij heeft zich verdienstelijk gemaakt voor heel Anna-Paulowna. Aan den heer KoornAan den steun door de Tarwewet betaalt de gemeente niets, dat doen de consumenten. Aan den heer Smit: De gemeente zal met die 20.000 niet ondergaan en zal desnoods ook de rente kunnen dragen. Men hangt liever aan de eerste galg dan aan de laatste. Zie die f 16 niet als loon druk. tenslotte moet men roeien met de riemen die men heeft en als er geen geld is, is het dan niet goed te zorgen, dat de arbeiders toch nog 16 krijgen. Aan den heer Dekker: Wat u wil kan niet. Ged. Staten keuren toeslag op loon niet goed. Het besluit komt daarmee in gevaar. Verdere discussies. Breezand het land verkocht wordt voor onder de uitgaven nog geboekt de op- 1000 en er dan weer een oplossing zalrichtingskosten der Vereen, totaal f 168.99 komen. Is het verplichting, vraagt spr.,j alsmede gemaakte kosten van propaganda --"is van de Bree- en anderszins te Callantsoog ren bedrage dat de eredietnenier lid zander veiling? Voorz.: We moeten precies weten hoeveel hypotheek er op de bollen is. De Commissie zal gevormd worden door ver tegenwoordigers van de Veiling en van het Rijk. (Naar aanleiding van een vraag van den heer Kuiken zal aangedrongen worden, dat er ook een paar raadsleden in zitting nemen). De stemming. Als de V o o r z. tot stemming wil over gaan, vraagt de heer Keuris of liet voorstel-Dekker, dat het verst strekkend is, niet eerst in stemming moet komen. Hjj ac-ht het gevaarlijk eerst over het voor stel van B. en W. te laten 'stemmen. Voorz. zegt: Dat is een heel nieuw voorstel. Ik wil niet aan politiek doen. Ik breng het voorstel van B. en W. in stem ming. Met 6 tegen 5 stemmen wordt het aan genomen. (Tegen: de heeren Keuris, Koorn, Smit, Raven, Dekker). Voorz. hoopt, dat het besluit zegen rijke gevolgen mag hebben. Rondvraag. Wat de anderen denken. vragen en er van besluit-aafl dei gemeente Anna Paulowna le. B. en W. te machtigen, overeen komstig liet plan van uitvoering behoo- rendo bij het wetsvoorstel tot het verlee nen van rentelooze voorschotten ten be hoeve van de bloembollenteelt te Breezand, renteloos crediet van ten hoogste 20.000 te verleenen, ten behoeve van noodlijdende bloembollenkweekers in deze gemeente onder voorwaarde, dat het door deze ge meente aan de Coöp. Bloemb. Veilings- vereemgmg „Breezand" U.A. verstrekt kapitaal van 80.000 als steunverleening ™n ul,v<*™« 2e. band met de vele lasten" welke ut crisis^ ™ijnpe<has:('"' teneevolK2 va" de K P°WKen aan te wenden bij de De heer Rezelman: Het geld voor de veiling is reeds uitgegeven, dat kan niet weer gebruikt worden. Als het rijk 50.000 geeft en de gemeente f 20.000, kunnen de crediteuren, die ook tot een derde moeten bijdragen (zie voorwaarden blad van Donderdag) dan niet zeggen onze portie is dus de helft van 50.000 en 30.000, dat is 35.000, zoodat het totale bedrag 105.000 wordt, inplaats van 150.000, waarover steeds gesproken Voorzitter: De 30.000, verstrekt aan de veiling, moeten ten volle in aan merking komen. De heer Rezelman: Is het reeds be kend of de crediteuren genegen zijn bij te dragen en als zii dat niet willen, sluit dat dan het geven van crediet uit? De heer Kuiken: Als het geld ver strekt wordt en het komt niet terug, staat dan de gemeente voor het heele bedrag. Als afbetaald kan worden, hebben rijk en gemeente dan recht om te zeggen tegen over andere credietverleeners: Wij eerst? De heer Van den Berg brengt dan aan B. en W., vooral aan den voorz., voor de moeite, gedaan om dit crediet van de regeering te verkrijgen. Hij wil den ge boden steun met open armen aanvaarden, hoewel hij ook wel graag sommige dingen anders had gezien, maar hij is overtuigd, dat velen uit groote moeilijkheden ge holpen zullen worden. Hij stelt groot ver trouwen in B. en W. en wil op de regeling van steunverleening niet ingaan. Den heer Koorn bevreemdt het, dat de gemeente, niettegenstaande de sym pathie, die de minister blijkbaar voor Breezand heeft, ook 50.000 moet geven Bij de Tarwewet en steun aan de bieten teelt geeft de regeering toch alleen. Verder leest hij uit de voorwaarden, dat de ge meente niet alleen voor de eigen 50.000, maar ook voor die van het rijk aansprake lijk is. De heer Smit wil graag helpen, maar kan de gemeente dit dragen. Hij vindt het beter, dat een paar bollenkweekers te niet gaan, dan de heele gemeente. Hü kan het niet over zich verkrijgen een moordaan slag te plegen op de arbeidersklasse. Mis schien bestaat de mogelijkheid boven die 16 uit te gaan. Maar dat staat niet vast. Wellicht is het een slimmigheidje van het rijk. Als die bepaling gehandhaafd blijft, zal het regenen in Breezand, maar drup pelen in geheel Nederland. De arbeiders klasse verdwijnt dan van het tooneel. De heer Raven: Als men ziet hoe de regeering de arbeidersklasse op schande lijke manier naar beneden trapt, dan is de tegemoetkomende houding van de regee ring niet hoog te stellen. Er is al van die 16 gebruik gemaakt op andere plaatsen. De heer Dekker voelt de noodzaak tot hulp aan Breezand, maar ziet de 16 als loondruk en passend in het stelsel van de regeering. Kan zóó niet voorstemmen en dient een voorstel in, een toevoegsel op het voorstel van de meerderheid van B. en W., luidende: de gemeenteraad besluit, dat het loonsverschil, gelegen tusschen de in 't regeeringsvoorstel genoemde 16 en het loon, vastgelegd in het collecteve con tract voor liet bloembollenbedrijf, waar zulks uit eigen middelen der kweekers niet mogelijk is, door een toeslag van ge meentewege zal worden overbrugd, waar voor aan B. en W. een blanco-crediet wordt verstrekt. Bij de rondvraag wordt geïnformeerd hoe het met de kunstmestvoorziening staat. Voorz. leest brieven voor van de hee- bliikt, dat de heeren het niet eens zijn. Het zal echter voor het bollenland wel niet mogelijk zijn te wachten op de kunstmest van het Crisiscomité. Nu de Raad gespro- mest zelf wel kunnen bestellen. Hierna sluiting. PREDIKBEURTEN. v.m. 10 uur, Ds. M. A. G. Vorstman Geref. Kerk. 's Morgens 10 en 's middags 2.30 uur Ds. S. U. Zuidema. Verschillende leden zijn nog niet vol daan of komen met nieuwe vragen en op merkingen. De heer Rezelman: In t algemeen zijn de banken dus bereid. Maar hoe te handelen in bijzondere gevallen, als ze be paalde personen niet willen helpen? Voorzitter: Dan zal zoo'n kweeker niet te helpen zijn. De heer Rezelman: Dan zou de hou ding van de banken een goede thermo meter zijn. Zulke gevallen zullen dus uit geschakeld moeten worden en dan komen we meteen tegemoet aan het bezwaar van den heer Smit (die gelooft, dat hulp on mogelijk is, omdat de kweekers te diep in de schuld zitten). i Voorz.: Er zijn inderdaad gevallen, j Herv. Gem. dat er niet te redden is. Er zullen execu ties plaats vinden. Ik weet er van één bank al 6. Rezelman: Als men tegenstemt om die 16 en de steun stuit daar op af, wat zullen de kweekers dan kunnen betalen, zal dat nog niet erger werken op den loon- standaard? Voorz.: Dan geven de heeren steenen voor brood. Het zal de gemeente veel kos ten en de arbeiders krijgen ook geen f 16. De heer Komen is teleurgesteld ge hoord te hebben, dat de 20.000 misschien 10.000 zal worden. Naar de behoeften is het slechts een voorzieninkje. Het regee ringsvoorstel is zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Dus niet alleen de mi nister, maar de geheele Kamer is verant woordelijk. Door de credietverleening blijft er betaalkracht, dus de geheele gemeen schap is er mee gediend. Spr. hoopt, dat niet te sterk aangedrongen zal worden op de vermindering van 20.000 op 10.000. Voorz.: Als de Raad er zoo over denkt, dan laten we dat vervallen. De heer Dekker: De bedoeling van mijn voorstel is niet toeslag op het loon, maar verhooging van het renteloos voor schot. Voorz.: Gelooft niet, dat de Regee ring daarop zou ingaan. De heer Dekker: De minister heeft gezegd, dat hij anders geen berekening heeft. Hü draait er om heen. Voor mili- Zendingsgebouw „De Ster der Hope", taire doeleinden is er wel geld. van f38.45 is samen f 207.44. Deze konten resorteeren niet onder de jaarlijks terugkeerende kosten zooais begrijpelijk is Het totaal aan uitgaven bedroeg der halve totaal f 1559.99 en f207.44 is f 1766.73, zoodat het saldo was f 2336.94— f 1766.73 is f565.21. Daar, desgevraagd onder de leden geen op- of aanmerkingen over deze rekening zijn volgt punt 4 van de agendaVerslag van de flnancieele commissie over 1931, dat wordt uitgebracht door den heer C. Blaauw, die verklaart alles in orde te hebben bevonden. Voorzitter licht hierbij toe, dat, gezien de toetreding van Callantsoog, het regle ment herzien dient te worden. De heer Elzer, die een uitnemende kracht blijkt le zijn in dit soort dingen, heeft in overleg met het bestuur verschillende artikels- wijzigingen samengesteld, en leest deze ar'tikelsgewüze voor. Vervolgens krijgen we punt 6 dei- agenda: Bestuursverkiezing in verband 'met de uitbreiding van Callantsoog. I Na eenige discussie wordt tot stemming van drie bestuursleden voor Callantsoog overgegaan. Getracht wordt in een stem ming dit punt af te werken door op ieder biljet drie personen tegelijk te stemmen. Uitgebracht werden derhalve 32 X 3 is 96 stemmen. Hiervan verkregen Mr. Breebaart 31, J. Sleutel Pz. 29, A. Toos 29, P. Vos 2, A. Vader 1, J. v. d. Oord niet langer op een matras; die door 't vele gebruik plat en slap is geworden. Laat VAN WILLIOEN Uw matras weer in orde maken, maai' laat het NU doen. Nu kunnen wij U goed en vlug bedienen, later moeten wij U misschien laten wachten. voor het opmaken van matrassen zijn belangrijk lager dan waar ook, terwijl wij U, als steeds, prima vak werk garandeeren. Na eerste aanvraag halen wij on middellijk Uw matras op en brengen hem, zoo noodig, denzelfdan dag weer kant en klaar thuis. Wij verwerken uitsluitend prima onvermengde Kapok d 70 ct. per pond. Voor een bizonder lagen prijs is Uw matras weer als nieuw. ren Hazeloop en Van der Loon, waaruit j. v. Graas 1, A. v. Meerten en een van onwaarde. Met volstrekte meerderheid zü'n dus gekozen de thans reeds zitting hebbende 3 heeren. Desgevraagd nemen Mr. Breebaart en Toes hun benoeming- ken heeft, gelooft Voorz., dat zü, die voor aari) terwijl Sleutel, welke niet aanwezig steun in aanmerking komen, hun kunst- jS) alsnog zal worden gevraagd. Voor zitter feliciteert de heeren. Bij de nu volgende rondvraag worden eenige vragen van ondergeschikten aard gesteld en beantwoord. Voorzitter spreekt hierna zijn sluitings woord. We kunnen, zegt spr., met groote voldoening op dezen avond terug zien. Spr. brengt nogmaals aan allen, die aan de Vereeniging meewerkten, zonder uit zondering zijn dank en spreekt de hoop uit, dat we een goed jaar tegemoet mogen gaan. 't Is de tijd van algemeene malaise, zegt spr., doch willen we hopen dat de Vereeniging voor de gevolgen hiervan gespaard mogen blijven. Hij wekt nog maals allen op om te strijden voor deze Vereeniging, welke toch is in 't belang van den lijdenden mensch en sluit hierna de vergadering. PREDIKBEURTEN. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem.) 's Morgens 10 uur en n.rn. 8.30 uur de heer P. Boon. BOUWVERGUNNING. B. en W. verleenden vergunning tot den verbouw van een winkel en werkplaats aan A. Dekker, Molenvaart; tot het bou wen van een landbouwschuür met dub bele woning aan de directie van den Wie- ringermeerpolder. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. 's Morgens 10 uur, de heer H. van Schotkorst. Cand. t. d. H. D. te 's Gravenhage. VAN WILLIGEN HlppolytuBhoef. WIERINGEN VOORUIT. van elders, zullen worden ondergebracht, voor hervatting der grondwerken in bo- vengenoeinden polder. Voor het meeren- deel zü'n het gehuwde arbeiders. Den Oever. WINTERCONCERT. De muziekver. „A polio" te Den Oever, dir. de heer Joh. van Glabbeek van Den Helder, is voornemens haar 2e wintercon- cert voor hare kunstlievende leden te ge ven op 12 en 13 Maart a.s. in de concert zaal van den heer Jr. Lont aldaar. Behalve muziek zal worden opgevoerd het prach tige tooneelstuk „Dokter Bavino", tooneel- spel in drie bedrijven, door Henk Bakker. Den leden staat alzoo weer een pracht avond te wachten. PREDIKBEURTEN. Beek Naar wü vernemen hebben B. en W. van Wie ringen sollicitanten opgeroepen voor de betrekking van klerk ter secre tarie. Wegens de overstelpende drukte, j die reeds langen rijd aanwezig schijnt te zijn. Wij vernamen tevens, dat een even- j twele benoeming voor 3 maanden is. Doopsgezinde Gemeente. Hippolytushoef Ned. Herv. Gem. (Westerland). 's Morgens 10 uur, Ds. van Ned. Herv. Gem. (Den Oever). 'sMiddags 2 uur, Ds. van Beek W; °P d™«en, in ver- de ge- Het antwoord van den Voorzitter. Aan den heer Keuris: Als de regeering Breezand in staat acht terug te betalen, aan zal de gemeente dat moeten doen. Maar als nu geholpen wordt, dan is niet aan te nemen, dat de regeering zóó maar oi er een paar jaar zegt: we pakken ze aan. Aan den lieer Rezelman: Die 30.000 z™™ aI nuttig effsct gesorteerd. De S <0.000 van thans zijn gelijk te stellen met 100.000 van vóór de verleening van het crediet aan de veiling. De banken vragen geen aflossing en hebben de rente tot de helft teruggebracht. Zij zullen ook voor een paar jaar moeten instaan. De derde 50.000 komen niet op tafel. Prac- tisch wordt het totaal dus 70.000 of 60.000. Op de vraag gaat de regeering acooord. kan Voorz. alleen antwoorden: t zal moeten. Bovendien toont zii zich Voorz.: Ik verklaar weer, als de men schen er in bepaalde gevallen niet van kunnen komen, zal het burgerlijk armbe stuur royaal helpen. De heer Dekker ziet niet in, dat de steun door zijn voorstel in gevaar komt en kan er niet aan mee doen de kweekers te helpen op die manier dat de arbeiders naar het armbestuur moeten. De heer Van den Berg: Als de hy potheek verstrekt is door particulieren, die er van moeten leven, dan kan niet ver langd worden dat die ook 1/3 bijdragen. Voorz.: Laat dat maar aan het prac- tisch beleid van de te vormen commissie over. De heer Van den Berg vraagt groote geheimhouding van de gegevens, die de aanvragers om steun verstrekken. Voorz.: Die geheimhouding is ver zekerd. De heer Kuiken wil alleen kleine be dragen met hoogstens 4000 schuld per hectare helpen. Het staat er nu nog goed voor niet de werkloosheid. Geeft men geen steun, dan zou 't erger worden en grooter offers gebracht moeten worden. Voorz.: Het bedrag wat het armbe stuur zou moeten geven is weg. Nu is er kans dat het terugkomt. De steun is voor de kleine bedrijven. De schuld per h.a. zegt niet alles. Een groote vraag is, hoe het met de bollenkraam staat. De heer Koorn vraagt nogmaals: is de gemeente aansprakelijk voor do heele 100.000? Voorz.: Neen. De gemeente is niet aansprakelijk voor wat 't Rijk geeft. Wel als de gemeente haar plicht niet doet, zich niet aan de voorwaarden houdt. De heer L u b b e r tAls er niet gehol pen wordt zijn 80 van de menschen, die steun vragen, verloren. Dat zal groote werkloosheid geven. De middenstand ont vangt dan ook niets meer. 't Is een groot belang voor de arbeiders. Als men het voorstel niet aanneemt, zie ik de arbeiders van den zomer genoegen moeten nemen met een loon van 12. De heer Raven is niet bang voor die werkloosheid. Er komen altijd arbeids krachten van buiten. De heer Stam m e s Als er geen werk loosheid komt behoef je ook niet bang te wezen voor die 16! De lieer Keuris: Het loon is een zaak tusschen werkgever en werknemer. Dat moet niet van overheidswege geregeld' worden. Bij aanneming vestigen we den indruk, dat we de norm van 16 aanvaar den. Hiemstra heeft in de Tweede Kamer tegen die 16 geageerd. Een motie van hem verwierf, terwijl 76 leden aanwezig waren, 35 stemmen vóór. Daarna is het regeeringsvoorstel zonder hoofdei, stem ming aangenomen. Voorz.: Dan voelden de Tweede Ka merleden, die ook al tegen die ƒ36 waren, de verantwoordelijkheid meer dan de heer Keuris, want als het afgestemd wordt krij gen ze niets. De heer Smit gelooft, dat weldra in 's Morgens 10 uur en 's avonds 7 uur de heer A. Donker, van Zaandük. ALGEM. VERGADERING ZIEKENHUISVERPLEGING „NOORDZIJPE". Algemeene (jaar)vergadering der Ver eeniging van Ziekenliuisverpleging Noord Zijpe, gehouden op Woensdag 17 Februari in de bovenzaal van den heer H. Schrieken te 'tZand. Aanwezig zqn bü de opening 30 leden, terwijl rijdens de vergadering nog 2 leden er bij komen. Voorzitter, de heer C. Nannis, van Oudesluis, opent te plm. kwart over acht de vergadering meteen hartelijk welkom tot de aanwezigen Spr. somt hierna eenigen door het bestuur gedane voornaamste werkzaamheden en gebeurtenissen over het afgeloopen jaar op. Een Comité is te Callantsoog opge richt voor meer intensieve voorbereidende werkzaamheden ter hand te nemen, waarna op 17 Oct. 1931 by een te Groote Keeten gehouden vergadering, Callantsoog defe- nitief tot onze Vereeniging toetrad. Mede daardoor,^zegt spr., tellen we dan thans reeds een goede 1600 leden. Aan Dr. Oterdoom wil spr. voor zyn als adviseur voor de Vereeniging gedane werkzaam heden ook vooral dank zeggen. Wemogen over de flnancieelen uitslag over het afgeloopen jaar beslist tevreden zijn, zegt spreker. Tevens betuigt voorzitter nog zyn dank aan zijn medebestuurders, welke als één man hebben samengewerkt om de Ver eeniging op- en uit te bouwen. Speciaal aan den secretaris, den heer A. F. Meyer en de penningmeester B. Elzer, wydt spr. woorden van waardeering en ver zoekt hierna den secretaris de notulen der vorige gehouden vergadering voor te lezen. Deze worden hierna onder dank onveranderd goedgekeurd. Hierna volgt voorlezing van het jaarverslag over het jaar 1931 door den secretaris. Aan de orde is daama punt 3 der agenda: Rekening van den penning meester. Hieruit blykt, dat het totaal aan ontvangsten was: aan omslag over 1509 leden ontvangsten f1570.92, aan inleg- gelden f754.50 en aan gekweekte rente f6.52, totaal f2336.94. De uitgaven bedroegen totaal 401 dagen uitzending tot een bedrag aan uitge keerde vergoeding van f1124. Vervoer kosten f56.10. Betaald salaris adm. f25, sul. van de bodes resp. f30.70; f48.70; fo9.30 en 30.10, is totaal f 168.80, provisie aan de bodes f3.50 en f7, is f 10.50. Admin. kosten f35.15; f6.35; f4.65 en fó.85 is f31.80; f 19.65; f5.17; en f2.87 is f27.69 en diversen f9, f2.10 en f5, is f 16.10. Deze vorengenoemde kosten zyn dan de zgn. jaarlijks terugkeerende kosten en beliepen dus in totaal f 1559.99 (aan omslag geheven f 1670.92 zoodat dit ruim voldoende is geweest). Tevens staan Onder het groote aantal sollicitanten moeten zich eenige jonge meesters in de rechten bevinden. Inderdaad worden wij een groote ge meente. POLITIE. Gevonden: een slinger van een auto en een rijwielbelastingmerk. Inlichtingen bij den gemeentebode te Hippol ytushoef. CONCOURS. Naar wij vernemen zyn er voor liet a.s. alhier te houden concours van den Westfrieschen Bond voor Harmonie- en Fanfarecorpsen reeds verschillende me dailles enz. door onderscheidene personen en vereenigingen toegekend. LEZING. Vanwege de „Vrije Groep" trad j.1. Don derdagavond in „Concordia" van den heer Bruul op de heer A. L. Constandze van Den Haag met het onderwerp: „Een reis door het heelal", n.1. hoe ver de sterren van ons af staan, of Mars bewoond is, of er leven mogelijk is op de maan, wat val lende sterren zü'n, of de zon kan uitdoo- ven, enz., enz. Een groot aantal belang stellenden volgden aandachtig het gespro kene, dat door lichtbeelden werd verdui delijkt. GECOMB. SAMENKOMST. Men deelt ons mede, dat Maandagavond 22 Febr. a.s. in „Land in zicht" te Den Oever een gecombineerde samenkomst zal worden gehouden door de Jon gel in gs ver eenigingen van Hippolytushoef en Den Oever en dat op Woensdag 24 Febr. a.s., des avonds 8 uur, in „Reoboth" te Hippo lytushoef een propaganda-avond van de Jongelingsvereeniging wordt gehouden, waarbij de Bondssecretaris, de heer C. Tabak uit Amsterdam, zal spreken. DE ARBEIDSBEURS. Door bemiddeling van onze Arbeids beurs zijn in de week van 1017 Febr. j.1. slechts geplaats 3 10SS9 arbeiders. Ingeschreven als werkzoekenden staan nog: 148 grondwerkers, 1 ploegbaas, 1 straatmaker, 1 schilder, 4 bakschippers, 5 ijzervlechters, 5 opperlieden, 5 machinis ten, 6 stokers, 2 chauffeurs, 3 timmerlie den, 4 loopjongens en 1 motorschipper. GEGUND. De Minister van Waterstaat heeft het leveren en opstellen van electrisch licht en krachtinstalatiën voor de sluizencom- plexen nabij Den Oever en op het Korn- werderaand bij overstaan opgedragen aan de N.V. Mij. tot Uitv. van Zuiderzeewer ken (M.U.Z.) alhier, voor 114.634. DE BEVOLKING DER KAMPEN IN DEN WIERINGERMEERPOLDF.R. 's Morgens 10 uur Ds. Milatz, van IJmuiden. Hervormde Kerkelijke Vereeniging (in de kapel te Den Oever) 's Morgens 10 u., de heer Franck. Ger. Kerk (Beltstraat). Hippolytushoef 's Morgens 10 en 's middags 3 uur, dienst Geref. Kerk. (Den Oever). 's Morgens 10 en 's middags 3 uur, dienst MARKTO VERZICHT. De markt van Donderdag j,l. gaf een aardigen en levendigen indruk, er waren veel bezoekers en er was aardig wat vee aangevoerd. Maar de handel in vettekoeien was zeer matig, zoodat men zou gaan denken, dat er nu geen buitenlandsch vleesch meer ingevoerd werd, aangezien onze koeien duurder geworden zijn, maar dat scheelde nog 3 ct. per pond minder by de vorige week, toen was 35 ct. de hoogste prijs. Uit informaties is gebleken dat, omdat de kalveren en varkens zoo goedkoop verkocht worden, dit drukt op het koevleesch. De aanvoer van kalf- en geldekoeien was voor dezen tijd van't jaar heel goed. De handel in kalfkoeien was goed, in geldekoeien normaal. In kalfvaarzen was de handel zeer matig. In nuchtere kal veren was het echter zeer stil, trouwens, ze werden voor lagen prijs verkocht, de noteering schommelde van 412 gld., maar later op den dag konden 3 kalveren verkocht worden voor 10 gulden. Te hopen is dat de prijs spoedig de hoogte zal ingaan. De handel in oude slachtschapen was stug, de prijzen varieerden van 15—22 gulden. De overhouders gingen eveneens stug. Vette schapen waren haast onver koopbaar. In fokschapen weinig of geen handel. De handel in biggen wae stil, er was wel aardig veel aangevoerd, maar zoo lang de vette varkens zoo weinig gelden, is het te begrijpen dat de biggen en schrammen het loodje moeten leggen. Voor zoo'n lagen prijs als de vette var kens heden genoteerd werden, is in jaren niet voorgekomen. 12lS'/a ct. per pond werd er geboden, maar later hoorden wij zelfs nog voor lO'/a—11 ets., het is ge woon te geefs. Jammer genoeg was er op de kippen- markt heel weinig drukte, een en ander was prijshoudend. Op de paardenmarkt was het aardig druk. De heeren Lieft en Stammen had den weer een flink aantal aangevoerd. Paarden uit Litauwen golden van 95 200 gulden. De paarden hier uit den omtrek vandaan brachten 150—375 gld. op. De handel was goed te noemen. Burgerlijke Stand van Schagen van 3118 Februari 1932. Men deelt ons mede, dat met ingang van GEBOREN: Marianne, d. v. H. van den Woensdag 24 Febr. a.s. in Kamp achter Hippolytushoef 108 en in Kamp II bij Sluis I 90 arbeiders, allen grondwerkers, Brink en M. A. I'. Nieweg; Matheus, z. v. P. Borst en C. Steur.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 6