De gebeurtenissen in China. De partijen en de presidents verkiezing in Duitschland. BUITENLAND. Baden Powell 75 jaar. De verkiezingen in Japan. Het Japansche offensief bij Sjanghai begonnen. De verliezen. Stoom vaartberichten. Visscherijberichfen. Haven van Nieuwediep. Laatste berichten. Maiincbcriohton. wiarKtberfohten. Burgerlijke Stand van Den Helder INBRAAK EN POGING TOT GASVERGIFTIGING. Mysterieus geval te Voorburg. De buren der familie L. aan de Van iWateringenlaan te Voorburg hadden op zich genomen om tijdens de afwezigheid van de ouders een oogje te houden op de hinderen dier familie, die aan de hoede van een 19-jarige Duitsch dienstbode wa ren toevertrouwd. Toen de buren zich Zaterdagavond ongeveer 10 uur van dien plicht wilden kwijten, ontdekten zij in het huis een sterke gaslucht. Onmiddel lijk stelden zij de politie daarvan in kennis. Deze stelde terstond een onderzoek in. Het bleek, dat de gaskraan in 'de keuken openstond en dat de gasslang los hing, terwijl alles er op wees, dat deze van de kraan was afgerukt. De kinderen, die reeds te bed lagen, waren ongedeerd, doch de 19-jarige Duitsche dienstbode werd bewusteloos in bed aangetroffen. Voorts vond men in de huiskamer _een grooten warboel; alles was daar vrijwel overhoop gehaald en bij nader onder zoek bleek dat een geldkistje, inhoudende een bedrag van circa vierhonderd gul den, was verdwenen. Dr. De Leeuw belastte zich met de zorg voor de dienstbode. Hij smaakte de vol doening om met behulp van een zuur stofapparaat het meisje bij te brengen. Zij maakt het thans naar omstandigheden wel. De politie heeft een uitgebreid onder zoek naar de daders van deze inbraak ingesteld. In de omgeving van de Van Wateringenlaan heeft dit voorval zeer veel indruk gemaakt. Het heeft namelijk plaats gehad in hetzelfde perceel waarin enkele maanden geleden twee Duitsche dienstmeisjes door gasverstikking om het leven zijn gekomen. De kinderen en het meisje schijnen geen onraad ge merkt te hebben. Het nauwkeurig onderzoek, dat de politie instelde, heeft tot op heden nog geen resultaat opgeleverd. Er werden niet de minste aanwijzingen in het pand gevonden. Waarom de dieven tenslotte de gaskraan hebben opengedraaid blijft een raadsel. „Als het raam in de kinder kamer niet was blijven openstaan", zoo zei de heer Lieffering nog, „zouden de kinderen stellig zijn omgekomen.'' De gaslucht is nu langs den achterwand van deze kamer doorgedrongen in de naast gelegen kamer van het dienstmeisje en dit is tenslotte nog gered, door de komst van de schoonouders. De inbraak en het opendraaien van de gaskraan moeten dus zijn geschied tusschen kwart voor tien, toen het meisje naar bed ging, en half elf, toen de schoonouders kwamen kijken. De heer Lieffering zeide nog, dat er geen verband bestaat tusschen dit geval en de gasverstikking van eenigen tijd geleden. De gasverstikking, waarbij twee dienstmeisjes zijn omgekomen, vond plaats in September jl. Uit het onderzoek is toen gebleken, dat er een lek was in de gasbuis, die naar den gasmeter voert. Deze buis liep onder het dienstboden kamertje. Het gas is van onder den vloer in dit kamertje doorgedrongen. Thans moet er absoluut sprake zijn van een moedwillig opendraaien van het gaskraan- tje in de keuken door de inbrekers. Het noodlot, zoo vertelde de heer L. nog, vervolgt mij den laatsten tijd wel erg. In de zomermaanden ben ik ernstig ziek geweest en toen ik uit het zieken huis terugkeerde, bleek een van mijn per soneel mij voor f 1200 te hebben bena deeld; daarna kwam de gasverstikking, waarbij de twee meisjes omkwamen en thans weer deze geschiedenis. Buitenland. ERNSTIGE POLITIEKE VECHTPARTIJEN. Twee dooden. In een Zondagavond te Saarau bij Schweidnitz gehouden nat. soc. vergade ring is het tusschen politieke tegenstan ders tot een groote vechtpartij gekomen, waarbij honderden stoelen en bijna alle tafels vernield werden. Verscheidene menschen zijn ernstig gekwetst. Buiten werd de kloppartij voortgezet. Er moeten ook vijf schoten zijn gelost, waarvan er vier doel troffen. Eén nationaal-socialist is gedood. Iemand die niets met de vecht partijen had uit te staan is door een steen getroffen en eveneens gedood. Den geheelen nacht hebben de onlusten ge duurd. waarmede ze, met wat vormingentraining, tot gelukkige, welgeslaagde mannen en goede burgers van hun land kunnen opgroeien". De padvinders over de geheele wereld herdachten zijn verjaardag door, voor zoover mogelijk, den geheelen dag in uniform gekleed te gaan, getooid met een lelie en een klimopbladde lelie als symbool van de reinheid, het klimopblad als dat van het eendrachtig naast elkander opgroeien. Vanavond zijn er over de geheele wereld bijeenkomsten, aan den „chief-scout gewijd. Hitier eandidaat der nazi's, Dtisterberg voor de Duitsche nationalen. Men meldde gisteravond uit Berlijn: De partijen der oppositie van rechts zullen nu toch nog eerder dan men had vermoed, wellicht zelfs nog heden, hun candidaten voor het presidentschap aan wijzen. Volgens de jongste berichten zou Hitier eandidaat van zijn partij, Düster- berg (de tweede Stahlhelmleider) eandi daat der Duitsch nationalen zijn. De po gingen der beide partijen om het eens te worden over een gemeenschappelij- ken eandidaat, schijnen gisteren defini tief te zijn mislukt. Aan de laatste be sprekingen hebben zoowel Hitier als Hugenberg nog deelgenomen. De natio- naal-socialisten bleven eischen, dat Hitier tot gemeenschappelijk eandidaat der oppositie van rechts werd aange wezen. DE VERKIEZING IN IERLAND. Er moeten nog dertien leden van de nieuwe Dail Eireann gekozen worden, doch het staat vrijwel vast nu, dat Fianna Fail, de partij van de Valera met de arbeiderspartij samen over de meerderheid zal beschikken. De vroe- Gisteren vierde Lord, vroeger Sir Ro- bert, Baden Powell, de stichter van de over de geheele wereld verspreide pad vindersbeweging, zijn 75en jaardag. Hoewel hij zich had laten inschrijven als student aan de Universiteit te Oxford, heeft hij deze niet bezocht, doch hij heeft deel uitgemaakt van het 13e huzaren- regiment en vertrok op 19-jarigen leeftijd <~>a' den Boerenoorlog in Zuid-Afrika heeft hij een zeer actieve rol gespeeld. In 1910 heeft Baden Powell den mili tairen dienst verlaten en heeft hij de welbekende padvindersbeweging gesticht teneinde de ouders in hun opvoedende' werk eenigszins tegemoet te komen. De beweging stelt zich ten doel het vormen van gelukkige, vaardige en nuttige bur gers. Zij telt thans ruim 2 millioen leden, aangesloten bij hetlnternationaalBureau. Toen men onlangs Baden Powell vroeg wat hij eigenlijk voor had met het op richten en bevorderen van de padvinders beweging antwoordde hij„Ach, ik weet het eigenlek zelf niet, behalve dan, dat ik intense sympathie had voor het ont zaggelijke aantal jonge kerels, die het leven ingaan, onvoorbereid en niet in staat hun eigen kano te pagaaien, met het gevolg, dat ze een ellendig bestaan leiden, van geen nut voor zichzelf of voor iemand anders. En toch hebben ze allen ®en lichaarUf een verstand en een ziel, gere oppositie heeft thans reeds 72 zetels, de regeeringspartijen nog slechts 67. De einduitslag; een groote overwinning voor de regeering. De laatste uitslagen, die gisteravond over de verkiezingen bekend geworden zijn, hebben de regeeringsmeerderheid nog versterkt. Van de 466 afgevaardig den behooren er 301 tot de Sajoekai of regeeringspartij; 149 tot de Minseibo, de officieele oppositie; voorts zijn gekozen 11 onafhankelijken en 6 leden der arbei derspartij. Onder de onafhankelijken be vinden zich 3 afgevaardigden met com munistische neigingen, die echter niet officieel door de communisten eandidaat gesteld waren. Inoekai, de minister-president, heeft zijn voldoening geuit over de overwin ning van de regeeringspartij. Inoekai zeide, dat de regeering haar uiterste best zou doen om de financieele stabili teit te herstellen en een regeling te tref fen in het Chineesch-Japansche geschil Verder zou een industrialisatieprogram tot uitvoering worden gebracht. HET GEBEURDE OP ARUBA. De gouverneur terug. Aneta seint uit Willemstad (Curagao): De gouverneur van Curagao is Zater dagmiddag uit Aruba teruggekeerd. GEORGE WASHINGTON. Gisteren werd de 200ste geboortedag van den grooten staatsman George Washington overal in de Ver. Staten plechtig herdacht. In het Huis van Afge vaardigden zou Hoover de feestrede hou den. Bij de officieele feesten te New-York sprak burgemeester Walker. Er werd voorts een groote parade gehouden. Alle scholen, banken en officieele bureaux waren gesloten. De positie van de vreemdelingen. De Duitsche consul-generaal te Sjang hai heeft evenals zijn Engelsche en Aine- rikaansche collega's maatregelen getrof fen voor een eventueel noodzakelijk ver trek van Duitsche onderdanen, speciaal de vrouwen en kinderen. De boycot-beweging in de Ver. Staten. Havas meldt uit Washington, dat zich in regeeringskringen en in de openbare meening een merkwaardige kentering vertoont ten aanzien van een mogelijk boycot van Japan. Stapels telegrammen en brieven komen aan op het ministerie van staat en op het Witte Huis, waarin geëischt wordt, dat alle betrekkingen met Japan worden gestaakt, zoolang het op zijn oorlogszuchtige standpunt blijft staan Daaronder bevinden zich brieven van den oud-minister van oorlog Baker Wilson en van verscheidene rectoren van hooge scholen, waarin in overeenstemming met den Volkenbond een commercieele breuk met Japan bepleit wordt. Tot dusver be stond de indruk, dat het departement van J staat meer voor een inmenging voelde, dan het Witte Huis, maar het werd be lemmerd door de openbare meening, die verwikkelingen vreesde. Thans zal het doortastender kunnen optreden. Oproep van de Kwomin tanig aan het Chineesche volk. In verband met het nieuwe offensief der Japanners bij Sjanghai heeft de Kwomintang een oproep gericht tot het Chineesche volk, waarin o.a. wordt ge» zegd, dat het geduld van het Chineesche volk uitgeput is. Alle vreedzame midde len om het geschil bij te leggen, zijn ge probeerd. De geheele verantwoordelijk heid voor alle slachtoffers, die zullen val len, wordt gëdragen door de Japansche regeering. Deze oproep sluit met een op wekking om bij te dragen tot de over winning op de Japansche troepen. De Mantsjoerijsche republiek. Mongolië wil zich by Mant- sjoerije aansluiten. De vertegenwoordigers van Mongolië in Moekden hebben Vrijdag de Mantsjoe rijsche republiek een verklaring doen toe komen, waarin gezegd wordt, dat zij als vertegenwoordigers van Binnen- en Bui- ten-Mongolië zich bereid verklaren zich aan te sluiten bij de Mantsjoerijsche repu bliek. De opvatting te Moskou. In politieke kringen te Moskou wordt verklaard, dat een aansluiting van Mon golië bij de Mantsjoerijsche republiek een verdere achteruitgang van den toestand in het Verre Oosten zou beteekenen. Het spreekt van zelf, dat de Russische regee ring haar neutraliteit zal blijven hand haven. Zij hoopt, dat de Mantsjoerijsche staat in zijn politiek geen schade zal toe brengen aan de Russische belangen. Een erkenning de jure komt op het oogenblik niet in aanmerking. Alle oude overeen komsten tusschen China en Rusland over de Oost-Chineesche spoorbaan moeten onvoorwaardelijk door de Mantsjoerijsche republiek worden erkend. Woosoeng in vlammen. Het dorp Woosoeng staat in vlam men, maar de Chineesche vlag waait nog altijd op de forten, ondanks een ge weldig bombardement van de land- en de zeezijde en uit de lucht. Het Engelscli-Amerikaansch optreden in Sjanghai. Engeland en Amerika zijn overeenge komen, dat geen van beide staten stap pen zal doen in verband met den toe stand te Sjanghai, zonder den ander te waarschuwen. De diplomatieke vertegenwoordigers van Engeland in China hebben nogmaals speciale instructies gekregen ter be scherming van de Britsche onderdanen. Amerikaansche evacuatie. De onrust is te Washington in hooge mate toegenomen, toen bekend werd, dat de Amerikaansche ambassadeur te Tokio en de Amerikaansche consul te Sjanghai het- departement van staat medegedeeld hebben, dat evacuatie van de Amerikanen uit Sjanghai is overwogen. Tenslotte was echter besloten, dat alleen het district Hongkioe en de Jangtsepodistricten ontruimd zouden worden. De Amerikaansche vrouwen en kinde ren is aangezegd Zaterdagmorgen vroeg dit gebied te verlaten. De inneming van Kiangwan door de Japanners. De bestorming van Kiangwan door de Japanners geschiedde om 17 uur 30 ChS neesche tijd. Door het inzetten van een nieuwe brigade slaagden de Japansche troepen er in de troepenafdeelingen, die gevaar liepen omsingeld te worden, te bevrijden. De bestorming van Kiangwan werd met- succes doorgevoerd door het 35ste en 37ste regiment van de negende divisie. De Chineezen trokken strijdend terug. Hierbij is het op vele plaatsen tot een handgemeen gekomen. De verliezen aan beide zijden zijn zwaar. Om 19 uur 30 bevond Kiangwan zich met inbegrip van het station in handen der Japanners. De Japansche opperbevel hebber Oejeda heeft zijn hoofdkwartier verlegd naar de Foetan-universiteit aan den Oostrand van Kiangwan. Japan verklaart geen oorlog. Van officieele Japansche zijde wordt medegedeeld, dat de Japansche regeering er niet aan denkt hare diplomatieke be trekkingen met China af te breken. De Japansche minister van oorlog heeft in een kabinetszitting van Zaterdag ver- ij klaard, dat de aanval te Sjanghai zeer j gunstig verloopen was. De Japansche (troepen hopen ieder oogenblik Sjanghai definitief te bezetten. Japan's antwoord aan den Volkenbond. Volgens den correspondent van de Times te Tokio zou een van de Japansche nieuwsbladen een samenvatting van het Japansche antwoord op hetBondsberoep bevatten. Het heeft zeven artikelen, en l deze luiden als volgtten eerste kan 1 Japan niet begrijpen waarom het beroep alleen tot Japan gericht is. Ten tweede j treedt Japan volgens den Bond aanval lend, volgens zichzelf echter verdedigend op. Ten derde vragen de Chineezen een vreedzame regeling, maar gaan terzelfder tijd voort met aanvallen. Japan's vraag om de troepen nu terug te trekken, komt neer op het verzoek, dat het afstand zal doen van zijn rechten. Ten vierdeindien Japan door het zenden van troepen naar Sjanghai artikel 10 van het Handvest geschonden heeft, dan hebben andere mogendheden hetzelfde gedaan. Ten vijfde: onder de bestaande omstandig heden kan Japan niet begrijpen, waarom het zenden van troepen als een schending van de Chineesche onafhankelijkheid en intregriteit beschouwd wordt. Ten zesde: de Volkenbond heeft met het verdrag der 9 naties niets te maken. Ten zevende begaat de Bond een fundamenteele fout wanneer hij China als een wei-georgani seerde staat betitelt in plaats van als een chaotisch land zonder verantwoordelijke regeeringsbescherming. Gevechten bij Tsjapei en Kiangwan. Uit Sjanghai werd Zaterdag gemeld, dat het nieuwe Japansche offensief is begonnen. Japansche vliegtuigen bombar deeren de plaats Kiangwan, welke door troepen van Tsjiang Kai-sjek wordt ver dedigd. De beschieting van Tsjapei werd door de Chineezen al heel gauw beantwoord. In den loop van den ochtend was het gevecht daar in vollen gang. De bevolking vlucht; duizenden vluchtelingen gaan met vaartuigen de rivier op, daar alle wegen stroomopwaarts midden door het gevechtsterrein gaan. Reuter gaf Zaterdagmorgen om circa 11 uur (plaatselijke tijd) het volgende overzicht van den stand van zaken De voorbereidingen voor het Japansche offensief zijn thans geheel beëindigd. De Japansche stormtroepen zjjn nu op het lange front tusschen Tsjapei en Hongkioe nabij het twee mijl ten noorden van Hon- kioe gelegen plaatsje Kiangwan tot den aanval overgegaan. De gevechten bij Sjanghai. De strijd aan het Tsjapeifront is weer opgeleefd, vooral in de buurt van het Noorderstation, niet ver van de interna tionale nederzetting. Het Chineesche ge schut in Tsjapei neemt de posities ten Noorden van den Noord-Tsjetsjoenweg (dat is dicht bij de Whangpo, doch be oosten de Soetsjou kreek) krachtig onder vuur. Chineesche mitrailleurs, die ge bruik maken van de dekking die het district oplevert, zijn in het Noorden van Tsjapei druk in actie. Er slaan kogels in bij de brandweerkazerne in Hongkioe (dat is de Japansche wijk van de inter nationale nederzetting). Japansch geschut en machinegeweren beantwoorden dit schieten op krachtige wijze. In den Noord- Tsjetsjoenweg zjjn 15 woningen, toebe- hoorend aan buitenlanders, afgebrand. Een strijd in mist en regen. Sjanghai, 22 Februari. Reuter. Bij het aanbreken van den dag en nadat de sol daten van beide partijen met koortsach tige haast gearbeid hadden aan de ver sterking van de positie's, kondigde het gedonder van het zware geschut de her vatting aan van het Japansche offensief tegen Kiangwan en Tsjapei. De Chinee zen, die vast besloten waren geen terrein prijs te geven, beantwoorden eiken gra naat met een granaat. De krijgsactie der Japanners werd door zwaren mist en felle regenvlagen ernstig bemoeilijkt. Om 7 uur 's ochtends (pl. tijd van Sjanghai) werd uit Woosoeng geseind, dat de toestand daar ongewijzigd was. Maar de Chineezen, die nieuwe munitie-voorraden gekregen hebben, geven er blijk van uit het defensief over te willen gaan in het offensief. Men verwacht een beslissende slag. Oejeda vraagt versterkingen der troepenmacht. Oejeda, de bevelhebber der Japansche troepen te Sjanghai heeft naar Tokio geseind om nog een divisie. Kiangwan door de Chineezen heroverd. Zondag is de strijd te Sjanghai wederom in alle hevigheid ontbrand. In den nacht op Zondag hebben de Chineezen Kiang wan, den sleutel van het Noorden van Sjanghai, heroverd. De Japanners hebben slechts de renbaan en eenige strategische punten behouden. Kiangwan werd Zondag den geheelen dag door met zwaar geschut gebombardeerd. De Chineezen hebben evenwel hun stellingen behouden. Het is den Japanners Zaterdag gelukt de Woesoengkreek over te steken. In den nacht op Zondag zijn de Chineezen daar ter plaatse tot tegenaanvallen over gegaan, welke volgens Japansche mede- deelingen geen succes hadden. Teleurstelling over den van zaken te Tokio. Rang De ontwikkeling van de militaire ope raties der Japansche troepen in Sjanghai heeft groote teleurstelling gewekt in militaire kringen en in regeeringskringen. Zondag werd een vergadering gehou den van hooge militaire autoriteiten, die besloten, dat militaire versterkingen naar Sjanghai zullen worden gezonden indien de Japansche bevelhebber te Sjanghai daarom zou verzoeken. Naar verluidt, zou dezen reeds verzocht hebben, nieuwe divisies naar Sjanghai te zenden. De buitenlanders verlaten Sjanghai. Het officieele Sowjet-telegraaf-agent- schap te Moskou verneemt uit Sjanghai, dat alle Sjanghaische bladen verklarin gen publiceeren van de buitenlandsche consulaten, waarin de buitenlanders opge roepen worden, zich gereed te houden om onmiddellijk uit Sjanghai te kunnen vertrekken. De termijn van het vertrek zal afhan gen van de verdere ontwikkeling van den toestand. De meeste buitenlanders zullen waarschijnlijk naarHonkong gaan 10 dagen vechten in het voor uitzicht. Officieel wordt te Tokio medegedeeld, dat de operaties bij Sjanghai, waardoor het 19e Chineesche leger teruggedrongen zal worden, een week of tien dagen zul len duren. Vervolgens zullen de Japan ners een verdedigingsstelling innemen, totdat de omstandigheden een terugtocht mogelijk maken, of totdat de onderhan delingen over een neutale zone beëindigd zijn. De Japanners tot staan gebracht. Toen gisteren de middag verstreken was, bleek, dat de Japanners op alle fronten tot staan waren gebracht. Te Tsjapei kwamen bij het spoorwegstation de Chineezen een weinig vooruit, terwijl hun granaten veel schade veroorzaakten achter de Japansche linies. De Japanners namen de Chinee sche stellingen zwaar onder vuur, doch zonder veel resultaat. Kr z;jn Japansche versterkingen onder weg naar Sjanghai. De Japansche vliegtuigen onderhouden een vreeselijk bombardement als inleiding voor hun infanterie-aanval. Maar het on versaagde Chineesche 19e leger beant woordt het bombardement van de vlieg tuigen met machinegeweervuur. Ook rich ten de Chineezen een zware beschieting uit mortieren op de Japansche linies. De Chineezen lijden vele verliezen, hetgeen blijkt door de talrijkheid van de gewonden die 's middags in de internationale neder zetting worden binnengebracht. Behalve dat de Japansche vliegtuigen bommen laten vallen op de van schrik verbijsterde bevolking, strooien zü ook biljetten in Tsjapei, met de mededeeling, dat zij het niet gemunt hebben op de burgerij, maar op het Chineesche 19e leger en dat het hun eenige doel is, leven en bezit van de Chineezen en de buiten landers in de internationale nederzetting te beschermen. Amerikaansche soldaten beschoten. Een detachement van het Amerikaan sche 31ste regiment infanterie is gister middag, toen het aan de grens van de in ternationale nederzetting bij Tsjapei de wacht betrokken had, door de Chineezen onder vuur genomen. De Amerikanen leden echter geen verliezen. Het Chinee sche hoofdkwartier deelde naderhand mede, dat men de Amerikanen door hun uniformen voor Japannres gehouden had. Een oorlog van langen duur? Reuter meldt uit Sjanghai: Uit betrouw bare bron wordt vernomen, dat de Chinee sche regeering voorbereidingen treft voor een oorlog, die een jaar zou kunnen duren. De regeering koopt munitie en vliegtuigen en geeft groote bedragen voor de toebereidselen uit. De Japanners zeggen, aldus Reuter, dat hun verliezen 300 dooden en gewonden bedragen, maar men is te Sjanghai van meening, dat hun verliezen gooter zijn. De Chineesche verliezen worden geschat op 500 dooden en 1500 gewonden; het aan tal Chineesche burgers, dat omgekomen is, zou nog grooter zijn. De strijdkrachten en de bevel hebbers. De Daily Herald geeft een overzicht van de strijdkrachten, die bij Sjanghai in ge vecht zijn. De Japanners beschikken vol gens deze opgave over 16.000 man keur troepen met vliegtuigen, tanks, gepantser de auto's en batterijen met 8 duims hou witsers. De Chineezen hebben 70.000 man in het veld en er zijn versterkingen onderweg. Vele manschappen zijn jongelui van 18 jaar, maar de anderen zijn geharde krij gers, ofschoon niet zoo goed afgericht als de Japanners. Generaal Oeyeda, de opperbevelhebber van de Japansche troepen, is een militair van rustig beleid, die zorgvuldig zijn krijgsplan overweegt. De Chineesche opperbevelhebber is generaal Tsai Tinhai, een geslepen tacti cus, die van soldaat is opgeklommen. De geheime kracht van de Chineesche ver dediging is generaal Wetzel, een Duit- scher. Hii heeft de Chineesche troepen af gericht en wordt, ofschoon hjj slechts ad viseur is, als de eigenlijke drijfkracht van het taaie verzet beschouwd. Stoomvaart Mij. Nederland. Chr. Huygens, u., pass. 20 Febr. Perim. Marnix v. St. Aldegonde, t., 21 Febr. v. Sabang. Tarakan, u., 19 Febr. v. Antwerpen. Tabian 22 Febr. te Amsterdam. Tabinta, t., 22 Febr. te Genua. Kon. Paketvaartmaatschappij. Houtman, 19 Febr. v. Mahe. N. Zeeland, 18 Febr. v. Singapore. Sigli, 19 Febr. te Rangoon. Rotterdamsche Lloyd. Blitar, u., pass. 19 Febr. Perim. Baloeran, u., 22 Febr. te Belawan. Insulinde, t., pass. 22 Febr. Finisterre. Jacatra, 20 Febr. v. Batavia. Kota Inten, 20 Febr. te Batavia. Deli 21 Febr. te Hamburg. Keöoe. L, pass. 22 Febr. Ouessant. Kota Agoeng, u., pass. 22 Febr. Finisterre. Kota Nopan, u., pass 22 Febr. Sagres Kota Radja, t, 21 Febr. v. Belawan. Slamat, u., pass. 21 Febr. Kaap del Armi. Tapanoeli, t., 22 Febr. te Suez. Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij. Vesta, 20 Febr. v. A'dam. Aurora 22 Febr. te Rotterdam. Simon Bolivar 23 Febr. te Amsterdam verwacht. Ceres, 19 Febr. v. Malta. Clio, 20 Febr. te Genua. Crynssen, t., 19 Febr. v. Curagao. Jason, t., 18 Febr. v. Tocopilla. Midas, 18 Febr. te Curagao. Ulysses, t., 18 Febr. v. Talcahuano. Venus, 19 Febr. v. Lissabon. Agamemnon pass. 20 Febr. Gibraltar. Aurora pass. 21 Febr. Dungeness. Bacchus 20 Febr. te Malaga. Barneveld, t., 20 Febr. n. Curagao. Berenice 21 Febr. te Alicante. Costa Rica 21 Febr te Amsterdam. Euterpe 21 Febr. te Oporto. Flora 19 Febr. n. P. au. Prince. Haarlem 21 Febr. te Amsterdam. Hebe 22 Febr. te Rotterdam. Iris 22 Febr. te Hamburg Mars 21 Febr. te Piraeus. Orestes, u. 1 9Febr. n. Buenaventura. Ajax 22 Febr. v. Patras te Venetië. Ariadna, t., pass. 21 Febr. 10 u. Azoren n. Havre. 20 Febr. Aangebracht door korders: 174 tongen p. st. ƒ0.24 246 kleine tongen „0.07 2 kisten schol I p. k. „8.50 23 kisten schol II 3.002.55 10 kisten schar 2.752.45 Door haringvisschers: S43 tal haring p. tal 4.253.50 21 Febr. Aangebracht door haringvisschers: 84 tal haring p. tal 3.5S—3-30 22 Febr. Aangebracht door gamalenvisschers: 4309 kg. gekookte garnalen p. kg. 0.300.20 36 kisten bot p. k. 14.00—11.00 46 kisten schar 4.101.80 Door haringvisschers: 279 tal haring p. tal 5-553-75 22 Februari 1932. Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen het Eng. sj. „Leeuwarden". Aangekomen van Hamburg met bestemming Boston de Duitsche motorschoener „Else Rühlke" als bijlegger. DE STRIJD IN CHINA. Shanghai, 23 Febr. Acht Japansche vliegtuigen hebben vanmorgen 10 uur plaatselijke tijd, den hangar van het Chi neesche vliegkamp Hoeng Ao by Shang hai geheel vernield. Door neergeworpen bommen ontstond brand in den hangar, en werden de daar geborgen vliegtuigen onbruikbaar. Ten noorden van Kiang Wan hebben de Chineezen met succes een tegen aanval der Japanners afgeslagen. De verliezen bedragen twintig dooden en gewonden. GROOTE BRAND TE KOEDIJK. Twee woonhuizen verbrand. Geen slachtoffers. Hedennacht pl. m. 1 uur heeft een hevige brand het café van den heer J. Oud. gelegen bij de Spoorweghalte Sint Pancras, verwoest. Het 9-jarig zoontje, dat den brand het eerst ontdekte, waarschuw de het eerst zijn moeder, die met groote moeite haar 9 kinderen in veiligheid wist te brengen door een luik. Het is een won der, dat geen slachtoffers zijn te betreu ren, want reeds had een bed, waarin drie kinderen sliepen, vlam gevat. Alle bewo ners werden in nachtgewaad ondergebracht bij hulpvaardige buren. De bewoner Oud zelf was afwezig, daar hij werkzaamheden verrichtte aan de spoorlijn naar Alkmaar. Ofschoon de brandweer spoedig ter plaatse was kon zij niet verhinderen, dat het café tot den grond afbrandde. Ook een woonhuis, bewoond door de familie Sti- priaan Luïscius, op 30 m afstand gelegen, vatte vlam door het overwaaien van de vonken. Daar de heer Stipriaan Luïscius onder dienst is en zjjn echtgenoote met de kin deren bij familie logeert, was niemand in de woning aanwezig. Ook dit huis werd een prooi der vlammen. MIJNLEGGER „PRINS VAN ORANJE" Reisplan, Het reisplan van Hr. Ms. mynlegger Prins van Oranje van Nieuwediep naar NetL-Indië, onder commando van luitenant ter zee le kl. K. W. F. M. Doorman, is als volgt vastgesteld: Vertek Nieuwediep 8 Maart; aankomst Tunis 18 Maart, vertrek idem 24 Maart; aankomst Alexandrië 26, vertrek idem 31 Maart; aankomst en vertrek Port-Said 1 April; idem Suez 2 April; aankomst Aden 7, vertrek idem 11 April; aankomst Colom bo 20, vertrek 25 April; aankomst Sabang 29 April. Luitenant ter zee 2e kl. J. G. Broekhuijsen, van Hr. Ms. pantserschip Jacob van Heems- kerek te Nieuwediep, wordt voor 3 jaren ge detacheerd bij het korps mariniers. Luit. ter zee 2e kl. J. P. H. Perks en L. J. Veldman, aan wie vergund is uit Oost-Indië te repatrieeren, zijn 8 dezer aan boord van de P. C. Hooft van Tandjong-Priok vertrokken. Luit. ter zee 3e kl. E. A. Labouchère, die bestemd is voor den dienst in Oost-Indië, zal 2 Maart aan boord van de Dempo, uit Rotter dam zijn nieuwe bestemming volgen. Luit. ter zee 2e kl. F. T. J. Janssen, onlangs uit Oost-Indië teruggekeerd, is geplaatst bij de Marinekazerne te Willemsoord. Onderscheiding. Bij Kon. besluit is toegekend de eeremedaille der Orde van Oranje-Nassau, in zilver, aan Brahim, Inlandsch bootsman bij de Kon. marine, dienende aan boord van Hr. Ms. op- nemingsvaartuig Tydeman. Overplaatsingen: Sergt.-macht. J. C. Glimmerveen, van Speljk, naar Gouden Leeuw 252—32. 1 Maart '32 geplaatst bij het Vliegkamp de Mok: Schipper P. H. T. Commelter, Bootsman A. Blokland, majoor-macht. N. Zijlstra, sergt.- timmerman P. A. Hiilestrom, maj.-monteur H. G. van de Water, sergt.-monteur E. Hilienius, segt.- vliegt.-maker D. G. F. Bovendorp, idem M. L. M. de Keijser, id- A. H. Koster, sergt-macht. M. W. Orlemans, sergL-monteur H. Kok, maj.-vliegtm. E. Noordink, sergt.-vliegtm. W. Groven, idem J. van Straaten, maj.-vliegtm. W. D. van Loon en idem W. A. J. H. Reinders. Ontslag uit den Zeedienst:_ Mariniers 3e klasse van der Gaag en G. W. Nuijten op 8 Februari '32. TEXEL, 22 Febr. '32. Aanvoer 94581 eieren. 5862 kg 2.70—3.20; 62—66 kg 2.90—340: kleine eieren 2.302.70. alles per 100; piepkui kens vorige week 0.70 p. kg. TEXEL. 22 Febr. 1932.. 1 koe, 1 pink, 3 kalveren 1530: 14 nucht. kalveren f 610; 2 rammen; 1 schaap; 8 biggen 69; 4 korven oude kippen 0.70—1.10. ALKMAAR, 22 Febr. Veemarkt. Aangevoerd; 67 vette koeien 140280; 4 kalveren: vette 4080 en per kg 0.701; 172 nuchtere kalveren, slacht 39; 700 vette varkens (zware) per kg. 2028 cent en zouters 22 ct. Handel slecht. BROEK OP LANGENDIJK, 22 Febr. 64,000 kg. roode kool ie s. 0.702.10, 2e s. 0.600.90; 58,000 kg. gele kool ie s. 0.60 i-5o; 56,000 kg. Deensche witte kool 0.70— 1.90; 10,000 kg. uien; uien 9.409.70, grove uien 8.108.50, drielingen 8.408.60; 500 kg .bieten 0.90J.80, alles per 100 kg. NOORDSCHARWOUDE, 22 Febr. Aanvoer en prijzen: 2500 kg. uien: drielin gen 8.408.50; uien 9.209.40, grove uien 8; 32,200 kg. roode kool: ie soort 0.60— 180, d.s. 0.601.40; 51,300 kg. D. witte kool. ie soort 0.801.80, d.s. 0.79ï.30; 15,800 kg. gele kool: ie soort 0.601.20, d.s. 60—70 ct, alles per 100 kg. 2 stapels kaas 31; 540 .kg. boter 1.35— 1.60; 432 koeien: 260 vette koeien 0.68—0.76, stug; 53 gelde koeien 120185. stug; 100 melkkoeien 200—285, stug; 19 stieren 0.48 0.58, stug; 27 paarden 80140, stug; 27 vette kalveren 1—1.20, matig; 1064 nuchtere kalveren v. d. slacht 627, matig, idem v. d. fok 1420, matig; 367 vette varkens v. d. slacht 0.22—0.26, matig; 59 magere varkens 1219, stug; 211 biggen 37, stug; 700 schapen 1424, stug; 6 bokken 39, matig; piepkuikens 0.650.75 p. kg. Eierenveiling. Kipeieren 2.503.25; eendeieren 2.60. van 20 tot en met 22 Febr. 1932. BEVALLEN: G. BenekerPrins, z.; J. E. de LeeuwSteenman, z.; A. M. de GrootVeul, z.; S. Bouhuizenv. Eig, d. OVERLEDENW. Snijder, 39 j.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 7