KONIJH'S Haagsche Leverworst (breede) Kfftó i Nederlandse Middenstandsbank N.ï. Stoomerij en Ververij KROM, (3 lijnen) In Crisistijd is kwaliteit goedkooper. SPOORSTRAAT 98 TELEFOON 339. U. L. O.-avond. BREEZAND. WIERINGEN. 't ZAND. SCHAGEN. BARSINGERHORN. Burgerlijke Stand van Den Helder Bestrijding van runder- tuberculose. De eerste der twee uitvoeringen die de leerlingen van de U. L. O.-school deze week te den Burg geven, had Vrijdag in hötel „Texel" plaatsdeze avond was speciaal belegd voor de ouders, terwijl heden de uitvoering tegen entrée voor ieder toegankelijk is. t i 1 ogramma beloofde veel afwisseling: zang, tooneelspel, voordrachten, volks dansen en gymnastische oefeningen. De zaal was flink bezet. f 't Openingswoord werd gesproken door 't Hoofd der School, de heer Jouwersma. Spr. heette alle aanwezigen hartelijk welkom, in 't bizonder Burgem. Oort en de leden der Schoolcomm. en deelde mede dat de Inspecteur v. h. onderwijs bericht van verhindering had gezonden. Wij hebben ditmaal, vervolgde de heer Jouwersma, niet één maar twee avonden belegd. Nu is zoo'n tweede avond mis schien uit paedogogisch oogpunt mis plaatst, doch wij hebben gemeend, dit maal eens over de bezwaren van laat naar bed voor de leerlingen etc. te moeten heenstappen; omdat de tweede avond ons juist een financieel voordeeltje kan op leveren. Vorig jaar hielden wij van de U. L. O.-avond f 45.over. Wij hebben dit gevoegd bij de gelden die wij voor 'tschoolreisje hebben ingezameld; ook thans staat zoo iets weder op 't pro gramma. Dank zij den ijver van de flinke colportrice, (enkele meisjes van de school) zijn voor Zaterdag (heden) reeds 170 van de zoo beschikbare entrée-bewijzen ge plaatst. Hierna betraden de 70 leerlingen van de U.L.O. 't podium voor het geven van een tweetal meerstemmige zangnum mers. Het eerste was een ode aan Texel, de gloedvolle tekst was van den heer M. J. Oele, naar het bekende lied van S. Abrams „Holland, ik vind je zoo lief en zoo mooi". Daarna volgde „Lentelied" van Fr. Abt. Beide zangnummertjes wer den keurig zuiver gezongen. Daarna werd een één-actertje opgevoerd «Barbertjes Portret naar een schets van Samuel Falkland, voor 't tooneel bewerkt door den heer M. J. Oele. Het luide applaus aan 't einde bewees dat dit num mer bizonder in den smaak was gevallen. De hoofdrol werd zeer goed gespeeld door de jongejuffr. Janny Hemelrijk, terwijl de andere rollen, die vervuld werden door de jongedames Betsy Roeper en Nel Dros en de jongeheeren Rein Meindersma en Dik Dros, zich hierbij keurig aansloten. Het programma werd nu vervolgd met een tweetal Tiroolsche Volksdansen die door een 12-tal jongedames, begeleid op de mandoline door Bela Brouwer en Jan de Waal, zoo mooi werden uitgevoerd, dat het publiek door luid aanhoudend applaus om herhaling riep. Als extra nummer werden door een drietal jongedames gezongen, begeleid op de mandoline door Bela Brouwer en Liz Metz „Kampvuurlied" en „Wij zijn jong". Daarna gaf een groepje jongedames een serie inspannende gymnastische oefe ningen te zien, die tevens als doel hadden de ouders van 't nut van het gymnastiek onderwijs op school te overtuigen. Voor de pauze zongen de leerlingen nog weder onder directie van den heer Jouwersma 't oude Amerikaansche volksliedje »01d Folks at Home* en »Ma Normandie* van Fred. Bérat, beide liedjes klonken zeer mooi, 't eerste heeft een zeer aangename melodie, die sterk afwijkt van de Engelsche muziek»Ma Norman die* klinkt prettig, Fransch opgewekt. Door een der leerlingen werd na deze zangnummers namens de geheele U.L.O. den heer Jouwersma een fraaie bloemen mand aangeboden. Na de pauze volgde eerst een speel- liedje >De Waternimf*. De keurige cos- tumeering der talrijke aan dit nummer medewerkende jongedames en de schit terende belichting, werkten zeer veel mede aan 't groote succes wat hiermede werd behaald. Na afloop hiervan bood de jongejuffr. T. Koorn, die de rol van 't Waternimfje had gespeeld, mevr. Jou wersma een bloemenmand aan, als hulde voor alles wat ze voor de meisjes dezer klas doet. Daarna volgde een lachnummertje„De Maskerdans", waarvan de impresario was de jongeheer M. Vlaming. De gemas kerde kunstenaar konden wjj niet her kennen. Een keurige voordracht werd gegeven door de jongejuffr. Janny Hemelrijk, die met haar veel belovende sopraanstem keurig vrij zong „Rechtuit, de trap om hoog". Een „Bijenkorf-voordracht. No. 10 „Ziekte in huis", was zoo iets als „boerenbedrog", 't nummertje liep in twee minuten af; er werd braaf om ge lachen. Op alleraardigste wijze werd vervolgens door een drietal leerlingen der school een tooneelschets van den heer M. J. Oele opgevoerd n.1.„Wat is dik doen". De rol van den patroon werd op flinke vlotte wüze gespeeld door J. Broekman, Ben Mulder was leelijk toegetakeld maar vervulde zeer goed de rol van den be diende, terwijl Rein Meindersma de rol van den dichter zeer goed speelde. Ook de heer Oele had na afloop van deze voordracht een bloemenhulde te aanvaarden, in den vorm van een fraaie bloemenmand, die hem door de jonge juf. Betsy Roeper werd overhandigd. De leerlingen der school zongen daarna nog „Freudenlied im Frühling" en „Der lustige Wanderer". Hiermede was 't programma afgewerkt. Uit alles bleek, dat deze uitvoering bij de aanwezigen ook weder zeer goed had voldaan. Aan 't einde verzochtNot.Muldereven 't woord. Spr. zeide niet 't voornemen te hebben om met de een of andere voor dracht of zangnummer dezen uitstekend geslaagden avond te willen aanvullen, of naar 't '.tooneel te zijn gekomen om een testament of iets dergelijks te maken. Hij wilde alleen maar even namens de ouders de organisatoren van dezen avond den heer en mevrouw Jouwersmaenden heer Oele dank zeggen voor hun moei- *amen arbeid om iets goeds vau deze uitvoering te maken. 1 Allen, vervolgde spr., die wel eens uptLeen»aV° hebben georganiseerd weten wat er aan vooraf gaat. 't Doet }JJ daarom bizonder veel genoegen dat alles zoo geheel naar wensch is geslaagd. IV o hebben ons weder met onze kinderen, onze onbezorgde jeugd ingevoeld, wij zijn ook overtuigd dat avonden als deze zeer groot nut hebben voor 't onderwijs. Daarmee wordt vooral bevorderd, dat de onderwijzer voor de leerlingen niet langer de autoriteit is die mijlen ver boven hen staat; doch een leider waarmede allen ook op vriendschappelijke wijze kunnen omgaan. Na de leerlingen nog verzocht te hebben om op den heer Jouwersma een driewerf hoera uit te brengen (waar aan spontaan werd gevolg gegeven)ver liet de heer Mulder 't podium, waarna de heer Jouwersma nog eenkort sluitings woord sprak. Te ongeveer half twaalf gingen de aanwezigen hoogst voldaan huiswaarts. Vermelden wjj nog, dat de voordracht „Rechtuit de trap op", op uitstekende wijze op de piano werd begeleid door de jongejuffrouw Lies Kerper. CRISIS-COMITÉ. In een vergadering van het crisis comité alhier, welke j.1. Donderdag is ge houden, deelde de burgemeester mede, dat hoewel de cijfers van Oosterend en om streken nog niet bekend zijn en ook van Oudeschild nog een lijst ontbreekt, reeds vaststond, dat men over een jaar, indien elk zijn belofte nakomt, over ongeveer 5000 zal kunnen beschikken. Van de tweeduizend gezinnen, die Texel telt, ga ven ongeveer 600 personen blijk van me dewerking. Met algemeene stemmen werd besloten aan het Nationaal Crisis Comité hoog stens 10 van de opbrengst der inzame ling af te staan. In Februari zal met hst innen van de gelden worden begonnen. Reeds werden steunaanvragen behandeld en goedge keurd. Oudeschild. 26 Februari. Deze week werden van hier verzonden: 6 koeien, 21 kalveren, 19 varkens, 3 scha pen en 1 paard. Oosterend. den gebracht. De rondvraag levert niets op en daarna sluit Voorzitter de verga dering na woorden van dank voor den aangenamen toon der besprekingen, Kantoor Den Helder. Koningstraat 7. Telef. 129 Wij belasten ons met het converteeren van obligaties 6°/o Nederland 1922 A en met het bezorgen van inschrijvingen op de leening 5°/o Nederland 1932 IJSCLUB „VOORWAARTS" DEN OEVER. TE Op Zaterdag 27 Februari houdt boven genoemde ijsclub een vergadering in de zaal van J. Lont. Aanvang 8 uur. De agenda bestaat uit de navolgende punten: 1. Opening. Notulen. 2. Rekening en ver antwoording. 3. Ingekomen stukken. 4. Bestuursverkiezing. 5. Wat verder ter tafel komt. 6. Rondvraag en sluiting. OVERTREDING DER MAXIMUM-SNELHEID DOOR AUTOMOBILISTEN. BEKNELD GERAAKT. De zoon van den heer T. v. d. Vis, behulpzaam was bij 't halen van een die net en beveelt het heil der Vereeniging aan in de goede zorgen van allen, dus ook van degenen die thans schitteren door afwe zigheid. Met ingang van 1 Maart a.s. zal zich in het perceel, voorheen bewoond door P. Dekker, thans eigendom van Jb. Kooij, als schoenmaker vestigen de heer J. Wever. De stal bij het café Modder zal worden verbouwd. In de plaats daarvan zal een woonhuis verrijzen. Het werk is opgedra gen aan den heer J. te Groote Keeten. PREDIKBEURTEN. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem.) 's Morgens 10 uur en n.m. 8.30 uur de heer P. Boon. Hlppolytushoef. JEUGD-AVOND. In het Ned. Herv. Evangelisatiegebouw „Rehoboth", te Hippolytushoef, heeft men een goed geslaagden Jeugdavond gehou den, op Woensdag j.1. De heer O. Deen opende met een woord van welkom en sprak zijn blijdschap uit over de groote belangstelling. Hij sprak door het ontbreken van een voet- of rij een enkel woord over de vraag, „Wat zal ik met Jezus doen". Dan spreekt de heer C. Tabak, algem. secretaris van het Ned. Jong. Verbond, te A'dam, over „Jeugd leven en jeugd vorming". Spr. toont aan, hoe teer de jeugd is, en wanneer dat teere, wat men jeugd noemt, vernield wordt: het geheele leven stuk kan zijn. Hoe jeugd een gave van God is. De zonde vernielt dat mooie, de blijdschap, en maakt alles grauw, somber. En niets en niemand kan de jeugd vernieuwen: alleen God! In Christus is blijdschap, door Hem ver- MARKTO VERZICHT. De aanvoer van vette koeien was Don derdag jl. niet te groot. Alhoewel er een kleine aanvoer was, was de handel helaas zeer stil. De prezen zagen wjj niet hooger genoteerd dan 33 cent, deels al weer minder. De duurste koe ging van de hand voor f 270. De handel in kalf koeien was vrij goed te noemen. Wij hoorden dat P. Beers er 8 9 stuks had aangevoerd, maar wat de verkoop betreft, leek het er niet op. De aanvoer van kalfkoeien was goed voor deze tijd van 't jaar. In geldekoeien was weinig of geen handel. Met de vaarzen was het ook al een stuggen handel. De nuchtere kalveren waren iets duurder, de handel was grager, de aanvoer zeer groot. De handel in paar den was goed te noemen. Oude slachtschapen gingen voor f 18 tot f20.— van de hand, doch de handel was ook hier stug. De handel in over- houders was wel treurig, er zijn er ver kocht voor 12Vi gulden. Mooie fokschapen die waren aangevoerd maakten prijzen van 24—30 gulden doch ook hier was geen handel. Zooals reeds Het volgende adres is gericht aan het gezegd, is het in de schapenwereld al Gemeentebestuur der gemeente Wierin- heel bedroevend gesteld, gem De aanvoer van vette varkens wasge- •„Geven kennis, ondergeteekenden, allen ring, vandaar ook d£t de prijzen beter inwoners van het oostelijk deel uwer ge-1 afstaken bij die van vorige week. Zoo meente, dat, alhoewel in de kom der ge-.laag als dit jaar de biggen genoteerd meente, hier Den Oever, bij gemeente-'waren n.1. 37 gulden is het nog nooit lijke verordening een maximum toelaat-geweest, zoodat dan ook de handel zeer bare snelheid voor voertuigen is vastge- matig was. Dit was ook het geval bij de steld, tevens bij scholen een boord „school" geplaatst is, vele autobestuurders zich aan deze aanwijzingen absoluut niet gelegen laten liggen en met een snelheid, welke het vastgestelde maximum verre over schrijdt, door de bebouwde kom en langs de scholen rijden, dat voor Oosterland zelfs geen maxi mum-snelheid is vastgesteld, dat dit mede wielpad, vanzelfsprekend voor andere weggebruikers groote gevaren met zich brengt, in het bijzonder voor schoolgaan de kinderen, dat zij toch mogen aannemen, dat het vaststellen van verordeningen in dit op zicht, niet slechts als formaliteit be doeld is, i dringen er bij uw college met de mees te klem op aan: le. voor Oosterland alsnog een maxi mum-snelheid te bepalen, 2e. er voor zorg te dragen, dat door middel van voldoende politietoezicht en optreden de betreffende verordeningen dwijnt het grauwe in Hem j vernieu-behoorip worden nageleefd. nn ppn vissphPTovnar+nïw vf n i win9' ls ^at mooie teere, dat e j Besluiten den inhoud van dezen brief op een visschersvaartuig, geraakte be- onze jeugd vernieuwt. Met groote belang- j ulaat^pliikp nprs te nubliceeren" kneld tusschen de bolders en bekwam 1 cnr,t,r l PiaatseUJ*e pers te punnceeren Dit stellinq luisterde men naar dezen spreker, j hierbij inwendige kneuzingen terwijl hij De heer Frank eindigde dezen avond met ?™st,Ig -aan e®n b?en verwond werd. Dr. I mooj woord; w^akti staat in het ge. I loof, houdt u mannelijk, zijt sterk. Waar I Boschwijk verleende geneeskundige hulp. De toestand van den patiënt is bevredi gend. adres was teekeningen. voorzien van 169 hand- KERKNIEUWS. Ds. Groenenberg, predikant bij de N.-H. Gemeente te Oosterend, is als zoo danig beroepen te Vlaardingen. CENTRAAL GENOOTSCHAP KINDERHERSTELLINGS- EN V AC ANTIEKOLONIES. Algemeene vergadering door de Afd. 't Zand van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en vacantiekolo- nies, gehouden op Woensdag 24 Febr. j.1. bij den heer H. Schrieken. De Voorzitter Dr. Oterdoom opent met woorden van welkom de vergadering en verzoekt hierna den Secretaris, den heer Elzer, de notulen te willen lezen. Deze worden zonder op- - >rkingen, met dank aan densane steller oedgekeurd Volgt het jaarvt si«0 lor den Secr. Hieruit willen we even aanstippen dat over het afgeloopen jaar een 4 tal kinde ren gedurende een totaal aantal verpleeg- dagen van 139 zijn uitgezonden. Van de Gemeente werd hiervoor 100 X 10-50 aan subsidie terug ontvangen. Dat deAfdee- ling voor de resteerende 39 geen aan spraak kon maken op subsidie vindt hierin zijn oorzaak dat de ouders van een der uitgezonden kinderen inmiddels naar een andere Gemeente waren verhuisd. Onder dank wordt dit jaarverslag goed gekeurd en volgt punt 4 der Agenda: Rekening en verantwoording. Uit de rekening blijkt dan dat ontvangen werd f 180.26, de uitgaven beliepen f 153.92£, zoodat het saldo dus f 26.33J bedroeg. De rekening, nagezien door de Best en Swan wordt door dezen in orde bevonden en tot goedkeuring geadviseerd. Onder dank voor zijn beheer wordt hierna aan den Secr.-Penn. decharge voor het boek jaar 1931 verleend. Hierna krijgen we ingekomen stukken. Een schrijven van de afd. Landsmeer is binnengekomen met verzoek de daarbij gevoegde 5 stuks loten te willen verkoopen, onder voorwaarde dat aan den secretaris te zijner tijd een trekkingslijst zal worden gestuurd, wordt tot verkoop besloten en de loten meteen op deze vergadering aan den man gebracht. Een rondschrijven betreffende uitzen ding van Maart- en April-groepen wordt voor kennisgeving aangenomen, zoo ook een schrijven over de nieuwe verpleeg- prijzen, idem over vervoervoorwaarden. Hierna volgen eenige verslagen over in de koloniehuizen behandelde uitge zondenen. Tevens wordt voor kennisge ving aangenomen de ontvangen nieuwe statuten (welke eenigszins gewijzigd zijn). Ook is ingekomen een dankbetuiging van de familie Andringa voor de uitste kende behandeling aan hun dochtertje bewezen. Door het bestuur en de aan wezigen wordt dit bewijs van erkentelijk heid op hoogen prijs gesteld, daar door velen het werk door de vereeniging ge daan zoo'n beetje als vanzelfsprekend wordt beschouwd. Hierna volgt nog een verslag van een verpleegde, via de afd. Anna Paulowna aan hier verstrekt. Vervolgens krijgen we bestuursverkie zing. Aftredenden zijn mevr. Bult en de heer Elzir Beiden worden bij acclan atie herbenoemd. Desgevraagd zegt de heer Elzer deze benoeming weer te aanvaarden, vooral met het oog op de nuttigheid dezer instelling, hij hoopt dat in de toekomst op dezelfde prettige samenwerking als op hij eindigde met dankgebed. Den Oever. HET LEVEN EN WERKEN MAARTEN LUTHER. VAN VERKIEZING DIAKEN. In verband met vertrek van den heer A. Kraak en dientengevolge ontheffing uit het ambt van diaken, stelt de kerkeraad def Geref. Gem. ter voorziening in de opengevallen plaats het volgende dubbeltal E. Jager (Br.) Dijkstraat, den Oever, B: A. Donkerbroek (Br.) Molgerdijk, Donderdagavond had in het Christelijk de£i Oever. Tehuis te Den Oever een lichtenbeelden- j Dé verkiezing zal plaats hebben Zondag avond plaats. Door den heer Schotvanger a.s.[ na den morgendienst. werd een causerie gehouden over het leven en werken van Maarten Luther, welke met lichtbeelden werd verduidelijkt. Jammer, dat de belangstelling niet groo- ter was (het gebouw was matig bezet) want het gegeven was een vol waard geweest, aangezien het en een ZENDINGSFILM. een ander goed werd weergegeven aandachtig gehoor had. BEKNELD GERAAKT. De arbeider W. M„ werkzaam in het steenbedrijf, te Den Oever, had het onge< Door de bijzondere bereidwilligheid van het comité Java-Soemba-film, is het mogelijk geworden de Java-film op Wie gebouw ringen te vertoonen en wel tegen zeer en lage toegangsprijzen. De vertooning zal plaats hebben te Hippolytushoef in de kerk der Gereformeerde Gem., Woensdag 9 Maart a.s., des avonds 8 uur, zoowel voor volwassenen als voor kinderen, te den Oever in het Chr. Tehuis voor Zui- derzeewerkers Donderdag 10 Maart, voor kinderen 5 uur n.m. en voor volwassenen 8 uur n.m. Wij hebben deze film reeds luk tusschen een steenkraantje en de pon- eerder mogen zien en kunnen een ieder ton, waarop de kraan gebouwd is, be-1 aanraden bedoelde avonden vrij te hou den en de film te gaan zien. CHR. RECREATIEGEBOUW IN DEN WIERINGERMEERPOLDER. Door den architect, den heer W. Dirk- maat, te Broek op Langendijk, werd voor rekening van de Gereformeerde Gemeente aanbesteed de bouw van een recreatie- - gebouw bij Sluis I. Laagste inschrijver Domburg, een biljart-seance in de lunch- was H.Juisting, den Oever, met f 11.288.— room van mej. de wed. S. Koorn, te Den j aan wien het werk werd gegund. Het Oever, zoodat liefhebbers van de groene werk moet ongeveer 1 Juni worden op tafel hun hart weer eens op kunnengeleverd, halen. kneld te geraken. Spoedig verloste men hem uit zijn netelige positie. Daar hij zich nog al bezeerd had, werd hij terstond ter behandeling per auto naar den dokter vervoerd. EEN BILJART-SEANCE. Hedenavond geeft mej. L. Schrier, uit MUZIEKVEREEN. „APOLLO". Dank zij de milde gaven en rentelooze voorschotten door de burgerij van den Oever, Hippolytushoef en omstreken aan de muziekver. „Apolla", te Den Oever, geschonken, is deze in de gelegenheid ge steld een partij nieuwe instrumenten voor hare vereeniging aan te koopen. JAARVERGADERING „EXCELSIOR"' De gemengde zangvereeniging „Excel sior", zal op Dinsdagavond 29 Februari a.s. haar algemeene vergadering houden in het café van den D. C. Tijsen, te Den Oever. MUZIEKVEREENIGING „APOLLO". De Muziekvereeniging „Apollo" zal op Zondag 28 Februari a.s. een muziekuit voering geven in de concertzaal van den heer Jurrie Lont, te Den Oever. Het con cert vangt aan te 4 u. en zal worden afge wisseld door bal. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. (Hippolytushoef). 's Morgens 10 uur, Ds. van Beek Ned. Herv. Gem. (Oosterland). 'sMiddags 2 uur, Ds. van Beek Hervormde Kerkelijke Vereeniging (in de kapel te Den Oever) 's Morgens 10 u., de heer Franck. Wiaringermeer te Sluis I (Locaal) 's Morgens 10.15 u., de heer Finken- sieper Evangelisatie (Ned. Herv. Gem., H.Hoef) 's Morgens 10 uur, de heer O. Deen Ger. Kerk (Beltstraat). Hippolytushoef 's Morgens 10 dienst Geref. Kerk. (Den 's Morgens 10 dienst en 's middags 3 uur, Oever). en 's middags 3 uur, Burgerlijke Stand van Schagen van 1825 Februari Si/nnM Alkmaar, Telef. 1523 Zendt nu reeds Uw Gordijnen, Dekens, Kleeden enz. en U ontvangt deze binnen enkele dagen terug. Onze NAAM waarborgt U PRIMA aflevering. Winkel: Keizerstraat 31, Telef. 473. GEBOREN: Jan, z. v. P. J. A. Huiberts en V. A. Koomen; Evert, z. v. K. Leeu wenkamp en D. Blaauboer. GETROUWD: J. Nijboer en A. Aich- koljjer. POLITIE. Gevonden: naie met eenig kegeltje. Vermist een een ring, een portemon- geld, een sleutel, een schrammen n.1. 713 gulden. Op de kippenmarkt was het heel stil. Wat het bezoek in het algemeen betrof, kan men gerust zeggen, dat was goed te noemen. BILJARTEN. Uitslag van den biljartwedstrijd om het kampioenschap der biljartver. „Holland's Noorderkwartier", aangesloten bij den Ned. Biljart Bond in café „Cérès", van den heer J. Schenk Dz., te Schagen. J. Schenk Dz., Schagen 63 750 67 11.19 H. Hoogland, Hoorn 5 4 64 739 67 II.03 A. de Wit, Alkmaar 5 3 40 660 76 8.68 Jb. Ruis N. Scharwoude t 9 50 581 77 7-55 J. Schenk Az., Barsingerhorn 4 O SI 442 62 7-13 J. Peetoom, Schagen 5 0 21 335 73 4-59 UITVOER RUNDEREN. In de week van 713 Febr. '32 is voor uitvoer toegestaan naar België 124 stuk, Frankrijk 238 en Italië 26 stuks runderen. Totaal 388. In de week daarvoor bedroeg dit aan tal 971. MOND- EN KLAUWZEER. In de week van 713 Febr. werden 73 gevallen van mond- en klauwzeer ge constateerd, te weten: Groningen 1, Friesland 4, Drente 1, Overijsel 6, Gelderland 15, Utrecht 2, Noord-Holland 3, Zuid-Holland 1, Zee land 0, Noord-Brabant 16, Limburg 24. In de week daarvoor was dit aantal 87. NATIONALE MILITIE. Het aantal aangiften voor de nationale militie, lichting 1933, bedraagt voor deze gemeente 35. PAASCHTENTOONSTELINGEN. Voor zoover bekend hebben op onder staande data de navolgende Paaschten- toonstelling plaats: De datum der tentoonstelling van 's-Hertoqenbosch, welke de laatste jaren werd gehouden gelijk met Schagen is eev dag vervroegd. Donderdag 3 Mrt. te Rhenen; Donder dag 10 Maart te Eist; Maandag 14 Mrt. te Tiel; Dinsdag 15 Mrt. Rotterdam, Doe- tichem en 's-Hertogenbosch; Woensdag 16 Mrt. Schagen en Zaandam; Donder dag 17 Mrt. Amsterdam. PUBLIEKE VERKOOPING. Woensdagavond is ten locale van den heer A. de Graaf, alhier, ten overstaan van Notaris G. J. van Leersum, te Winkel, publiek verkocht de tuin met boomgaard achter de pastorie, eigendom van de Ned. Herv. Kerk alhier. Kooper werd de heer A. de Waard voorde som van f700. STEMMING KIESCOLLEGE NED. HERV. KERK. Bij gehouden stemming werden tot leden van het Kiescollege der Ned. Herv. Kerk alhier herbenoemd Mevr. G. Smit- Kossen en de heeren J. van Meurs en J. P. Spaans. In de vacatures Mevr. E. Linschoten-Kosters, Mej. M. M. Smit en de heeren J. Middelbeek, J. de Jong en C. Eriks werden respectievelijk benoemd Mej. Tr. Bakker, Mevr. G. Schenk-Kant en de heeren B. Jongejans, J. Anjema en J. Wiedijk. fiets. t*. van 25 en 26 Februari 1932. ONDERTROUWD: A. Visser en C. \f (TPIptw 'GETROUWDL. Bak en M. B. ter Bruggen. J. A. Koningstein en C. Dekker. J. H. Simonis en A. A. Akkerman. J. Fransen en J. C. Vlaspolder. H. G. Moen en J. C. Leemans. BEVALLEN: J. WismeijerJacobs,d. T. HalmaSchaafsma, d. M. M. van der Zee—v. Beveren, z. A. ScholKlok, d. G. Pieters—v. Aalst, d. E. W. v. d. Poel— Blumenthal, z. OVERLEDEN: Wed. J. Bakker, 83 j. J. A. van Puffelen, 27 j. Verschenen is het verslag van de werk zaamheden van de Vereeniging tot be strijding van de tuberculose onder hel rundvee en van andere veeziekten in Noord-Holland, over het boekjaar 1 Mei 1930—30 April 1931. Onderzocht werden gedurende he tijd vak 1 Mei 1930 tot 30 April 1931 190 die ren boven 2 jaar en 65 beneden dien leef tijd van 10 veehouders te Burgerbrug. Hierbij waren in.de eerste groep 122 re- actiedieren, in de tweede (de jongere dus) 5. Te Schagerbrug werden van 34 vee houders 762 dieren boven 2 jaar onder zocht, waarvan 189 reactief, en 273 bene den 2 jaar, waarvan 25 reactief. Op Texel werden onderzocht 1738 oudere en 644 jongere dieren van 180 veehouders. Van de dieren boven 2 jaar waren er 432, van de overige 53 reactief. Voor Wieringen zijn deze cijfers: 845 dieren boven 2 jaar, waarvan 57 reactiedieren, 260 beneden 2 jaar zonder reacties, tezamen van 75 vee houders. Voor Wieringerwaard tenslotte 1078 dieren boven 2 jaar, waarvan 385 re actief, 316 beneden 2 jaar, waarvan 17 reactief. Percentsgewijze zijn de resultaten de volgende: Te Burgerbrug waren van de oudere dieren 64.2 reactiedieren, van de jongere 7.7; te Schagerbrug 24.8 en 9.2; te Texel 24.9 en 8.2; te Wieringen 6.7 en 0; te Wieringerwaard 35.7 en 5.4 Van deze gemeenten heeft, zooals men ziet, Wieringen verreweg het laagste percen tage reactiedieren. De uitslag van dit jaar was, aldus het verslag, in vergelijking met die van het voorgaande iets gunstiger voor de oudere koeien, iets ongunstiger voor het jongvee en voor de totale uitkomst een tikje gun stiger. Iets ongunstiger of mogelijk misschien is het even juist te spreken van gunstiger, was de stijging van het aantal der runde ren, afgeslacht wegens open vorm van tu berculose. Dit aantal is van 89 dieren in het voorgaande jaar gestegen tot nu 107. De vraag is nu maar waaraan is deze stijging toe te schrijven. Zou het veroor- zaakt zijn door het verminderde weer- standsvermogen der reactiedieren, vooral door het mond- en klauwzeer, waardoor in meerdere gevallen de gesloten vorm in „open" is overgegaan, dan is het een be langrijke vooruitgang, want dan is het be- I smettingsgevaar belangrijk verhoogd. I Moet evenwel de stijging van het aantal der open vormen worden toegeschreven aan den uitslag van het onderzoek der die- renartsen, doordat deze aan de hand van de uitkomsten van het onderzoek van een paar jaar, beter georiënteerd zijn en daar door vlugger hun conclusie kunnen vast stellen, waardoor meerdere gevallen wor- j den opgemerkt, dan is het winst. Hoe het zii„ de onderzoekingen van den komenden winter zullen dienaangaande wel een uitspraak geven. Is het besmet tingsgevaar door de meerdere ope. vor men verhoogd, dan zal in den komenden winter het reactie-percentage zeer waar schijnlijk ook worden verhoogd. Het verslag vestigt wederom de aan dacht op het groote besmettingsgevaar van de tuberculose. Wanneer de veehouder eenig succes heeft met de bestrijding, het veebeslag is geheel of nagenoeg geheel vrij van reactie dieren, men heeft nog zoo geen kennis gemaakt met besmetting, dan is men zoo licht geneigd om ten opzichte van het be smettingsgevaar, alhoewel niet direct on verschillig, toch wat zorgeloos te worden. Met voorbeelden uit de praktijk wordt dit aangetoond. Aan het verdere verslag zijn nog ont leend de volgende raadgevingen en op merkingen: Tracht de reactiedieren en de reactie- vrije, zooveel mogelijk afzonderlijk te hou den en gebruik in ieder geval niet de zelfde paphakjes voor beide. Plaats ze in den stal zoodanig, dat het drinkwater geen kwaad kan doen. Weest verder vooral voor. zichtig met den aankoop van vee. En ten slotte weest voorzichtig met 't voeren var bijproducten der zuivelfabrieken aan uw jongvee, want ook dat levert nog vaak een gevaar op van besmetting. Aanbeveling verdient het deze producten eerst zoodanig te verhitten, dat ze onschadelijk zijn en den neerslag van de wei te vernietigen. Wij zijn er natuurlijk van overtuigd, dat hieraan verschillende moeilijkheden en bezwaren zijn verbonden en dat dergelijke zaken gemakkelijker zijn voorgesteld dan in de praktijk toegepast, maar toch zijn wij er ook van overtuigd, dat bij de be strijding toch in deze richting zooveel mo gelijk moet worden gedacht en gewerkt. Een der moeilijkheden waarmee onze organisatie voor de tuberculosebestrijding nog heeft te kampen en waarop wij vol gens onze meening de aandacht in dit verslag wel eens mogen vestigen is de houding of juister nog de tegenwerking van enkele onderlinge veeverzekeringen of zooals zij steeds worden genoemd de veefondsen, 't Klinkt zeker eigenaardig, maar toch is het een feit, dat juist van deze organisaties, welke bij hun verliezen misschien wel voor 75 hebben te kam pen met sterfte door tuberculose, tegen werking wordt ondervonden. Wanneer men er in slaagt de t.h.c. terug te dringen, dan is dat toch zeker in de eerste plaats winst voor de veefondsen. Zij moeten ge voelen, dat juist het tijdig opruimen van de open vormen der tuberculose-lijders, de verspreiders van de smetstof, ook voor hen een groot belang is. Een zeer belangrijke factor in den strijd tegen de tuberculose, is het tijdig onder kennen van de open vormen en het daar na zoo spoedig mogelijk onschadelijk ma ken van deze verspreiders der smetstof, door ze binnen den kortst mogelüken tijd te slachten. Om dit zooveel mogelijk te bevorderen en zich van de medewerking der eigenaars van de desbetreffende die ren te verzekeren, geeft de Overheid een tegemoetkoming in de schade. Gelukkig mogen wij hierbij opmerken, dat er ook onderscheidene fondsen zijn, die het streven van onze organisatie wel waardeeren en steunen. Deze begrijpen volkomen, dat het werken der Vereeni ging ook in hun belang is. Dan zijn eï ook reeds, die na een uiteenzetting van wege ons bestuur begrepen, dat zij niet juist handelden en hun opvatting dien aangaande hebben gewijzigd en nu in alle deelen meewerken.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 15