AMSTERDAMSCHEk 1 BRIEVEN doen deze massa in een beboterd scho teltje, strooien er een laagje paneer meel overheen en klontjes van de boter, die wij nog over hebben, daarna in den oven plaatsen om er een bruin korstje cp te laten komen. DE PROEF GESLAAGD. Onze knippatronen vormen een band met onze lezeresen. Wij willen in de eerste plaats begin nen onze lezeressen dank te zeggen voor de vele waardeerende brieven, die wij mochten ontvangen, naar aanleiding van onze proef met het verkrijgbaar stellen van de patronen. Velen hebben ons gevraagd of wij ook dames- en kin dermantels willen plaatsen; wij zullen ook trachten hieraan tegemoet te ko men. Om onze dames zooveel mogelijk i ter wille te zijn, hebben wij besloten om voor hen, die dit wenschen, bij het be- i stellen van een japon een patroon voor een onderjurk in dezelfde maat be schikbaar te stellen voor slechts 30 ct. met schouders in recht model; afzon derlijk bestelde onderjurken kosten 45 cent. Het dragen van een aansluitende on derjurk bevordert het goed zitten van een japon, terwijl de kosten van een zelfgemaakte onderjurk zeer laag zijn; men kan ze o. a. maken van satinet, sbantung, toile de soie en kunstcrêpe de chine. Mogen wü onze lezeressen nog eens dringend verzoeken bij de aanvrage om patronen nummer van het model en maat op te geven, alsmede ons het ver schuldigde bedrag te doen toekomen? Het voorkomt onnoodig wachten voor u, daar onvolledige brieven niet in be handeling kunnen worden genomen al vorens alle gegevens verstrekt zijn. Aan verzoeken om omgaand patronen te ontvangen, kan door de overstel pende drukte slechts in zeer bijzondere gevallen voldaan worden. Teneinde het bepalen van de juiste maat te vergemakkelijken geven wij onderstaand een lijstje met de verschil lende overeenstemmende maten: Maat Bustewijdte Heupwijdte 40 92 100 42 100 104 4' 108 110 4 112 116 48 120 124 50 126 Het verdient wel aanbeveling om dit lijstje even uit te knippen, opdat men het kan raadplegen bii eventueel bestel len der patronen. Vragen betreffende deze rubriek worden gaarne beantwoord, mits post zegel van 6 cent wordt ingesloten. Een vraagbak voor de huis vrouw. Zooals reeds eerder "ezegd, worden vragen van lezeressen gaarne beant woord. Staat men voor een moeilijk probleem of wenscht men iets anders te weten op modegebied, dan is onze moderedactrice gaarne bereid hierbij de behulpzame hand te bieden, mits een gefrankeerde enveloppe voor antwoord wordt bijgesloten. De vragen diene men zoo kort en duidelijk mogelijk op te stellen! Schrijf ons gerust Uwe wenschen! Nieuwe modellen Zooals U ziet plaatsen wij ook deze week wederom enkele aantrekkelijke, gemakkelijk zelf of door de huisnaai ster te maken modellen. Bovendien geven wij een aardig eveneens zelf te vervaardigen stuk kinderspeelgoed. Ook ditmaal stellen wij voor dames, die dit gaarne wenschen, bii het be stellen van een japon, een patroon van een onderjurk in dezelfde maat beschik baar voor slechts 30 cent met schouders of recht model. Afzonderlijk bestelde onderjurken kosten 45 cent. Het dragen van een aansluitende onderjurk bevordert het goed zitten van een japon, terwijl de kosten van een zelf gemaakte onderjurk zeer laag zijn; men kan ze o.a. maken van satinet, shantung, toile de soie en kunst crêpe de Chine. En nu aan het werk! De modellen, die wü deze week plaat sen, verdienen wederom uw volle aan- dacht. Ook voor de kinderen is er iets bij. Heel aardig is het kinderjurkje (No. 335). japon zeer apart. Voor een middelmaat japon is noodig ongeveer 4H el van 100 breed. Meisjesjurk. (Nr. 99). Hier zien wü een meisjesjurk, 'die zich zeer eigent om uit twee lapjes stof te maken, die wü toevallig goedkoop konden koopen of wel van een oude japon, waar wij dan een lapje stof voor bovendeel of rok bijkoopen. Er zijn verschillende mogelijkheden, b.v. een geruit lijfje met effen pas en rok of een stof met een moesje, werkje of klein ruitje, in alle gevallen is het een dankbaar geheel, wat zeer eenvou dig te maken is. De pas en heuplijn zijn beide ge schulpt, het lijfje is verder glad en wordt met een effen ceintuur gedragen, terwijl de gladde mouw een volant heeft, die op de hand valt, het rokje is klokkend. Zeer geëigend voor meisjes -van 8, 10 en 12 jaar. Voor kleine meisjes. (Nr. 335). Vyelia of flanellen jurkje voor kleine meisjes van 24 jaar. Dit eenvoudige jurkje is heel gemakkelijk te maken, heeft aan voor- en achterzijde tweemaal drie oprijgjes en sluit van achteren. Een smal Valencienne kantje dient als garneering. Ook kan men het van effen flanel maken met kraagje en mouw opslagen van gebloemd flanel, terwijl men het voor de a.s. voorjaarsdagen in allerlei variaties van cretonne, tabala, linnen, katoen, batist, enz. kan maken. Patronen verkrijgbaar voor 50 cent. Eenvoudige gekleede japon. (Nr. 292). Eenvoudige gekleede japon, waarvan de halsafwerking de Grieksche lijn te zien geeft; de eenvoudige mouw loopt naar onderen toe iets wijder uit; de rok heeft een heupstuk met vier schulpen, voor, achtèr en aan de beide zijkanten, waaraan de klokrok is gezet. Vooral van effen soepele stof, als wollen crêpe georgette of zijde, is deze Moderne avondjaponnen. Avondjapon van wit crêpe de chine met over elkander vallende plissée's aan vier der acht banen, zoodat men om de andere een gegarneerde baan heeft. Ceintuur van kleine bloempjes, die op lint bevestigd zijn. Heel klein mouwtje, waaraan twee volants. Avondjapon van tafzijde met lange ruime klokkende rok; rond uitgesneden hals met volant. Over de heupen valt vanaf het middel een rond geknipte volant; een platte strik aan hals en op taillehoogte maken het geheel af. (Geen patronen van verkrijgbaar). erna Veilig Verkeer. „Gehoorzaam den verkeersagent, Omdat je dan steeds veilig bent". „Wie stipt zich aan de regels houdt, Die wandelt veilig en wordt oud". Zeker, de gemeente doet met deze en der gelijke rijmpjes, die zij in haar uitgaven, zooals b.v. „De Amsterdamsche Gids", op gezette tijden publiceert, loffelijke pogingen om oudere zoowel als jongere stadgenooten een behoor lijke verkeers-opvoeding te geven. Het is ech ter aan gerechte twijfel onderhevig of dit soort Veilig Verkeer propaganda, van bovenaf door de gemeente of anderen bedreven, wel vee) nuttig resultaat oplevert. De laatste jaren groeide bij een aantal belangstellenden in dit probleem meer en meer de overtuiging, dat men ten dezen, vooral bij de jeugd, niet veel bereiken zal, indien men niet van onderop aan het werk tijgt, en niet bij de jeugdige wegge bruikers het enthousiasme aan den gang kan brengen, dat hen tot actieve medewerking maakt, die hun verantwoordelijkheid als een eer gaan voelen. Uitgaande van deze opvat tingen, die in landen als Amerika en Enge land reeds voor een groot deel gemeen goed waren geworden, ging de heer Vrij, direc teur van de Nieuwe Schoolvereeniging, er in Nov. '30 toe over het oprichten van z.g. Ver- keers-clubs onder de leerlingen van zijn school te bevorderen, waarin den leden buiten het les rooster om, onder leiding van onderwijzers en andere leiders, belangstelling werd bijgebracht voor dat Veilig Verkeer, dat niet als ver plicht (en daardoor dikwijls al bij voorbaat iet of wat vervelend gevonden) „vak", maar als liefhebberij, die de fantasie, de verbeelding en de eerzucht prikkelt, behandeld wordt Deze methode sloeg in en werd langzamerhand ook in andere plaatsen gevolgd; dank zij ook het initiatief en de drijvende kracht die er van de, in verschillende plaatsen, in navolging van de hoofdstad, opgerichte plaatselijke vereenigingen voor Veilig Verkeer uitging. De Vereeniging hier te Amsterdam heeft sedert eenigen tijd een permanent Bureau, dat over een schat van ge gevens, propagandamateriaal enz. beschikt en dat ook ten dienste staat van de zustervereni gingen in andere plaatsen. In verband met het fel:, dat binnenkort, 3 Maart a.s., boven genoemde heer Vrij onder auspiciën van B. en W. een voordracht voor onderwijzend per soneel zal houden over de hier kortelijks geken schetste methode van het wekken van verkeers- intuitie onder de jeugd, zijn wij een oogen- biik gaan praten met den directeur van het Bureau, dat in den korten tijd van zijn bestaan reeds zulk een vruchtbare activiteit ontwikkeld heeft. Bij die activiteit blijft men steeds van het principe, dat het in de eerste" '?8911 geboden is de jongere generatie en zij die d lijks met die generatie in contact zijn, l d9e" goede zaak warm te maken. De Ver]?' clubjes bleven al spoedig niet beperkt t0< het school-milieu, maar komen ook elders het Speeltuin-milieu b.v. tot oprichting a"* het eind van de cursusjes, die o. a. niet schouwelijke middelen in dergelijke clubjes930' geven worden, kunnen de leden een jn verwerven, dat met eenig ceremonieel W(I| uitgereikt en dat dan later, met trots nerf gen! den jongen of het meisje op stra!* steeds het eergevoel geeft, dat hen aanma"' temidden van het verkeer nu juist eens anderen te toonen hoe het eigenlijk moeti33" Dat ook de hoofdstedelijke onderwijzers voo' dc zaak, op deze wijze aangepakt, noodige voelen, blijkt wel uit het feit, dat zjd, voor een eerstdaags in een der zalen van de Universiteit te geven Verkeers-avond-cursus (onder leiding van den heer Vrij. Inspecteur Staal van de Verkeerspolitie en den heer Va- Dias leider van het Bureau) niet minder dan een 200 leerkrachten vrijwillig lieten inschrij ven. Ook mag nog gewezen worden op het succes, dat met een groote Kleurplatenwedstrijd tijdens de laatste Kerstvacantie bereikt werd- een 90.000 van dergelijke platen werden toen aan leerlingen van scholen uitgereikt, waarvan er een 40.000 ingevuld terugkwamen. Niet al- leen de jeugd, maar ook de ouderen in het gezin (die bij het kleuren natuurlijk in vele ge- vallen behulpzaam waren!) hebben hierbij, al spelend en knutselend, heel wat nuttige ver- keerskennis opgedaan. Naar dan ook de be. doeling was! Het „onderwerp" is hiermede niet uitgeput; men volsta echter met deze korte notitie, die slechts een soort inleiding wil zijn op de Vei lig Verkeer-voordracht in' de komende week ten uwent te houden. Sport in de hoofdstad. Al brengt men ook op bovenomschreven wijze wat meer elementen van pleizier en enthou siasme in de dagelijksche gedragingen op straat, in zeker opzicht, dat valt niet te ont kennen, dwingt het moderne verkeer ons voortdurend in een al nauwer sluitend dwang buis van vast-omschreven gedragingen. De sport, waarbij men zich op velden en banen, ir. zalen en in en op het water, actief deelne mend dan wel aanschouwend kan vermeien in het vrij komen van een gezonde bewegings- drang, biedt daartegenover een goed tegen wicht. En de belangstelling in die sport is dan ook, gedeeltelijk als natuurlijke reactie op dat dwangbuis, nog steeds groeiende. Wat dan b.v. blijkt uit de opkomst van, voor ons land nieuwe vormen van sport, zooals het in Engeland reeds lang populaire Rugby-voetbal, liefhebbers begint te winnen en waarvan men dat hier den allerlaatsten tijd meer en meer ook reeds wedstrijden tegen buitenlandsche clubs begint te organiseeren. En zooals ook on getwijfeld weer zal blijken uit de toeloop van het publiek naar de gebeurtenissen van de z.g. Amsterdamsche Sportweek, die in de tweede helft van Mei gehouden wordt en waarvan de voorbereidingen thans reeds in vollen gang zijn. Telken jare wordt door een Commissie uit den A.B.L.O. (A'damschen Bond voor Li chamelijke Opvoeding) zulk een week geor ganiseerd. Gedurende deze week krijgen de verschillende sportbonden in Amsterdam gele genheid den door hen georganiseerden tak van sport te demonstreeren en in het bijzonder, wat zij met de oefening der jeugdige leden hebben bereikt. De toeschouwer krijgt er een volledig beeld van wat in die richting bereikt is op het gebied van voetbal, athletiek, zwemmen, tur nen, honkbal, korfbal, roeien, enz. Voor het groote publiek geldt evenwel, >n A.msterdam, op sportgebied nog altijd een sport, het „gewone" voetbal!, en één „naam", Ajax! boven alle anderen! En groot was dan ook in breede kringen de vol doening toen dat Ajax het kampioenschap harer afdeeling wederom behaalde, al is het dan geen ongeslagen kampioen geworden. Met trots kan de populaire club niettemin op de verkre- gen resultaten terugzien: 13 overwinningen, gelijke spelen en slechts 1 nederlaag m' gespeelde wedstrijden en bovendien een voor sprong van 9 punten op haar ernstigste con currente voor de eereplaats! Dit etec en intusschen, dat er voor de duizende oo delijke voetbal-enthousiasten heel wat te ge nieten valt: de kampioenen der overige a deelingen zullen bij ons op bezoek komen en^ einde haar krachten tegen de A damsc c a pioensclub te meten. Daarnaast za auw Wit, onze „tweede club, die door en fraaie overwinningen aan alle degra atie ge varen ontsnapt is, waarschijnlijk nog een paa zeer belangrijke wedstrijden organiseeren tege sterke buitenlandsche clubs, waarvan iec9 j Sparta uit Praag reeds vastgesteld is. dan zullen tevens nog in de komende ier ken een aantal wedstrijden gespeeld wor voor den Ned. Voetbalbondbeker, voor we wedstrijden een groot aantal Amster amsc clubs hebben ingeschrevenHet v »c seizoen belooft ditmaal in de hoofdsta met een serie knaleffecten te zullen cin ïge De tooneel-reorgamsatie- Er waren velen die zulk een knalef in den vorm dan van een faillissemen

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 20