Gevestigd MAHLER-BESSE&CIE Hoe word ik zeemilicien? VIERDE EN LAATSTE BLAD. BORDEAUX WIJNHANDELARtN LIKEUR C0RDIAL MEDOC VAN ZATERDAG 27 FEBRUARI 1932 STADSNIEUWS AGENTSCHAP DEN HELDER Ook post van U? In HOLLAND SCHE HUIZEN stookt men HOLLANDSCHE KOLEN Fa. H. BOOIJ ZOON Tel. 235 en 479 Verkeersonderwijs. PREDIKBEURTEN WESTGRACHT 68 TELEPHOON 626 HELDERSCHE CEMENTHANDEL ANNEX BOUWMATERIALEN Filiaal van C. G. v. d. POLL Op -en ondergang van Zon- en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Wintertijd. Maan Zon Hoogwater' Feb. Z 28 M 29 D W D V Z opond. 1.41 8.59 3.05 9.37 4.15 10.31 5.07 11.41 5.42 12.59 6.05 14.20 6.21 15.39 op: ond: 6.50 17.34 6.48 17.35 6.46 17.37 6.44 17.39 6.42 17.41 6.39 17.43 6.37 17.45 sm. 0.43 1.31 2.33 4.05 5.48 7.07 8.- nam. i 1.06 2.— 3.14 4.58 6.31 7.37 8.19 Licht op voor alle voertuigen: Wintertijd. Zaterdag 27 Feb18.02 uur Zondag 28 18.04 Maandag 29 18.05 Onze vroegere stadgenoot de heer S. J. J. Luijckx is benoemd tot notaris te Hoorn. JUBILEUM VAN DEN HEER PH. GRASSER. Den 23en Februari j.1. herdacht de heer Ph. G rasser, machinist bij de Nederland- splie Spoorwegen alhier, den dag waarop hij voor 25 jaren, bij de voormalige H.IJ. S.M. in dienst trad. Ter eere van den jubilaris, wapperde het dundoek van het Stationsgebouw. In de met planten en bloemen versierde woning van den heer Grasser, aan den Parallelweg, weid den jubilaris, namens de Directie der Ned. Spoorwegen, bij monde van den heer E. Bos, opzichter bij den dienst van tractie en materieel alhier, met eenige kernachtige woorden, de gebruike lijke enveloppe met oorkonde overhan digd, terwijl mede een divankleed, een geschenk van het personeel, alsmede een schat van bloemstukken en vele cadeaux, den jubilaris van verschillende groeps- afdeelingen e.a. aangeboden, hem door verschillende personen werden overhan- diSd-, Talrijke blijken van belangstelling en gelukwenschen mocht de jubilaris ont vangen. Mede werd de heer Grasser gecompli menteerd door den heer A. M. Wildschut, commies bij de Ned. Spoorwegen, namens de afd. Den Helder, van de Ned. Vereen, van Spoor- en Tramwegpersoneel, waarbij spreker wees op zijn krachtdadige hulp en medeleven in het Vereenigingsleven, de groote verantwoordelijkheid schetste van den machinist in dienst van dé Spoor wegen en waarvoor blijkens den staat van dienst van den jubilaris, hij voor betoonde activiteit en oplettendheid van de zijde der Directie werd beloond. Namens den Held. Bestuurdersbond sprak de heer Minnes, die thans 't oogen- blik achtte gekomen, om den jubilaris niet alleen te feliciteeren met zijn ambtsjubi leum, doch hem tevens te doen huldigen als beijveraar voor die afdeelingen, waar van de jubilaris medebestuurder is. Zichtbaar aangedaan voor al die hulde, dankte de jubilaris. Maar nog was dit het einde niet, want onder de vroolyken tonen der instrumen ten en begeleid door een talrijke menigte, trok „Helder's Fanfarecorps", onder lei ding van zijn directeur, den heer J. Lug- tenburg, naar de woning van den heer Grasser, alwaar als „sluitsein" den geach- ten jubilaris een welverdiende serenade werd gebracht. De heer J. Tekelenburg, voorzitter van genoemd corps, dankte den jubilaris voor al den ijver, welke hij had bewezen om het corps bij al zijn reizen naar concoursen, telkenmale als gids te dienen. Laat ons hopen dat het den heer Gras ser gegeven mag zijn, het stalen ros nog menigmaal langs den Ijzeren weg, zonder stoornis te mogen besturen. AUTOBUSDIENST DEN HELDER—PURMEREND. Blykens een in dit nummer voorkomen de bekendmaking van Ged. Staten heeft de fa. Gebr. van Koningsbruggen alhier, concessie aangevraagd voor het openen van een autobusdienst op Purmerend v.v., op Dinsdagen en op dagen van de voor- en najaarsmarkten te Purmerend. Voor velen die op de belangrijke mark ten van Purmerend hun zaken doen, zal deze dienst zeer zeker een groot gemak beteekenen en niet alleen voor hen die op die markten moeten zijn, doch ook voor hen die in plaatsen langs de route moeten zijn. Voor het passagiersvervoer met dit gedeelte van Noord-Holland zal deze dienst dan ook wel van beteekenis wor den en wij hopen dat het initiatief van de firma van Koningsbruggen goede resul taten zal mogen afwerpen. CHRISTUS' KERK TEGEN DEN OORLOG. Over dit actueele onderwerp zal de be kende Geref. predikant (H. V.) ds. J. J. Buskes Jr., van Oosterend (Texel), Dins dag a.s. 8.15 u. in de Ned. Herv. Kerk, Weststraat, spreken. Blijkens de in dit nummer voorkomen de advertentie is de toegang vrij en be staat er gelegenheid tot het stellen van vragen. WAAR HET GELD VAN HET CRISIS-COMITE BLIJFT. Wij meenen goed te doen een verkor ten staat van ontvangsten en uitgaven te publiceeren, opdat het publiek een in zicht verkrijgt in groote trekken, hoe de gelden binnenvloeien en besteed worden. Wij hopen en vertrouwen, dat het sterk verminderde saldo een aansporing moge zijn om Uw giften, liefst periodiek, aan jden Penningmeester te doen toekomen. Ontvangsten: Straatcollectef 1732.— Ooll. Kath. Den Helder578.67 Diverse giften enz699.84 Vertegenwoordiger J. HOFSTRA Polderweg 42 Telefoon no. 531 Kelder Hoofdgracht 77 D. VAN DOK, Telefoon no. 526 „TROPENWEE" DOOR DE VEREENIGDE TOONEELISTEN. Bot wordt ook in veel minder hoeveel heid gevangen. Haring wordt in grooter kwanta aange voerd. ooral vanaf het Huisduiner strand kwam Donderdag heel wat haring. Vrijdag was de vangst weer minder, hoe wel er toch ook nog wel goede „trekken" waren. Op „Onrust" zijn de resultaten steeds gering. Van de Zuiderzee komen ook vangst- berichten, waardoor vermoedelijk de prij zen in dalende lijn hebben gereageerd. Ondanks het betrekkelijk smalle open gat in den dijk heeft toch de doortrek blijkbaar plaats. Donderdagmorgen 18 Februari 1932 vertrok van Schiphol het K.L.M.-vlieg- tuig „Uil", bemanning: Beekman, le bestuurder. Blaak, 2e stuurman. Grosveld, mecanicien. Pronk, marconist. De lading van dit toestel bestond uit: 236 K.G. post. 36 K.G. goederen. 1 passagier Caïro. 1 passagier Batavia. Ziehier een berichtje, zooals wij dat Uitgaven: Verstrekte Orisissteun 1 Aankoop kunstmest Bljdr. N. C. C. Den Haag Kleine onkosten Saldo f 3010.51 f 1097.65 600.— 239.40 10.— 1063.46 f 3010.51 Deze sociale schets uit het ambtenaars leven in de tropen, in vier bedrijven, door Joh. de Boer, was hier eenige malen op een Zondagavond gegeven en het groote tegenwoordig iederen Donderdag in de succes, dat de opvoering ervan had, was Sroote dagbladen vermeld zien. aanleiding voor het gezelschap de „Ver- ,..,Boven<lien verschijnen daarin dage- eenigde Tooneelisten" een derde maal, en hlks de berichten omtrent de bewegingen op een weekdag, te komen. Maar blijk- der K.L.M.-toestellen langs de route van baar had men de animo van het Helder- Amsterdam naar Batavia v.v. sche publiek overschat, althans, het aan- at door £e K.L.M. een geregelde we- tal bezoekers was niet van dien aard als ,e I)ksche luchtverbmding tusschen Ne- verwacht had mogen worden voor een zoo ^rland en Ned. Oost-Indie wordt onder lagen entréeprijs als deze. 11/10ude" w«etl dus ieder- tocd Het stuk dankt zijn succes bij het pu- f°u. men dit aan de cijfers van het post- bliek aan de wijze waarop hier bepaalde veï,keeF IE1®t zeggen, handelende personen hem van katoen wordt yan hier naar Indie weten te geven als het er op aankomt tha"s 230 K.G luchtpost per week ver sommige toestanden in het Indische z°nden; inderdaad een belangrijke hoe wereldje te hekelen. Men hoort graag, dat veelheid, vooral wanneer wy in aanmer- „het ze nou maar eens flink gezegd kmS nemen, dat toen de vluchten nog om wordt". Natuurlijk geeft het allemaal de dl"^gevoerd weerden, geen laars, maar het is tenminste een vei- SemHideld 200 K.G. vervoerd weiden en ligheidsklep en als zoodanig heeft het zijn 00ial °°k wanneer \vy bedenken, dat een beteekenis. In dit vierbedrijvige stuk is ™er foot deel dert luchtpostbrieven nog sprake van een geraffineerde, canailleuse ^eei? .?ei ^uk jyeegt. Ln toch... halfbloed, getrouwd met een assistent- de hoeveelheid weke yks te vervoeren resident, wie geen middel te laag is om ^'htpost kan en moet veel grooter wor- haar doel: rijkdom en aanzien, te berei- e™ ken. Nochtans bereikt zij niet anders dan1 niH.et aantal poststukken van iedere lucht- haar eigen ondergang; haar eerlijke, ™ad nafr, Indie bedraagt thans bijna rechtschapen man en Louis van Dam, de 2(; Jr0U stuks. Een destijds gehouden tei lcontroleur, beide personifieerend het l f..van de wekelyksche landmail naar eerlijke, rechtvaardige gouvernement, ™™ri«kaa ten ve*rÓndenherten winnen het spel van de intrigante, die met briefkaarten verzonden we Jon i-omtónnhineoc öH. met een netto-gewicht in K.G. Wat er na onze laatste verant woording nog binnenkwam. Leerl. Zeevaartschool (bijdr. in eens) f 12.50, id. maand, bijdr. f 11.40, J. W. Stevenson (maand, bijdr.) f 1.Patr. en pers. G. W. J. G. f 1.60, M. W. J. R. (maand, bijdr.) f 3.—, busje Luth. Vereen, lokaal f 4.60, D. V. f 2 50, P. H. B. f 5.—, Pers. (Ambt.) Rijkswerf f 26.14, Ned. Aann. Bond (Febr.) f 10.Door enkele dames gecollecteerd op het Bal Masqué in Casino f 18.12, Patr. en pers. G. W. J. G. f 1.60, Leerl. Handelsschool f 10. Pers. Hr. Ms. Wachtschip» f 16.56. Fa. v. Nuland, Koegras, Costumesj Fa- I. Grunwald, Manufacturen enz.; bene vens 5 paar schoenen van N. N.; Fa. Zijl stra, 40 levensmidd. bons a f 1. In goederen werd uitgegeven: 200 levensmidd. bons a f 1.van de fa. de Gruyter; 88 bons 5 f 1.— van de fa. Vroom Dreesman; 2 bons a f 2.50 van de fa. S. A. Kannewasser Zn. Wij zullen deze week geen groote op wekking schrijven. Dringend noodig hebben wij»Gelden Goederen». Nationaal Crisis-Comité af. Den Helder. FILMVOORSTELLING „ONDERLING BELANG". Rectificatie. In de advertentie van het „Tivoli- Theater", in ons nummer van Donderdag, staat abusievelijk dat de filmvoorstelling, voor de leden van „Onderling Belang", plaats zal vinden op Donderdag 4 Maart. Dit moet zijn Donderdag 3 Maart. Bov^ werdën Tekens gespannen. De inlandsche bediende van i 20.805 drukwerken met een ge- den assistent-resident, alsmede de inland- n. 4.150,454 K.G Wanneer men ,r T) --O hzxK dus alleen de brieven en briefkaarten per sche huishoudster van Bos, Serina, heb-,, verzenden zon dit reeds ringgder hitrigante^De Werin^beschre-1 e"ei1 zeer belangr«ke toename beteekenen f to u n i r rofwHfeid opht en daardoor zou tevens de absolute zeker- I ven toestanden zullen ongetwijfeld echt h id verkregen zyn dat de Nederlandsche zijn, wy zyn met bevoegd dat te beoordee- p *3 «nelverhinding on den ion on onV nn/W rio Vinifhioodo zullen rosieiyen aeze sneivermnamg op uen duur zullen kunnen handhaven. Is het Café, op de bovenzaal van Hotel „DEN BURG", voor iedereen toegankelijk. Zeer zeker, is gezellig, riant uitzicht en de consumptie is goed en niet duur. len, en ook onder de halfbloeds zullen dergelijke lage karakters worden gevon den als dat van Sonja. En daar het stuk bovendien met zeer sterke accenten werkt en met name aan het slot van het derde bedrijf stijgt tot een waar paroxys- me van hartstochten, is het duidelijk, dpt zooiets inslaat en verklaart dit volkomen het succes ervan. De in dit gezelschap optredende artis- ten waren tooneelspelers van erkende be kwaamheden, als Coba Kinsbergen, die de rol van het canailleuse vrouwtje had. D. van Ollefen Jr., die als kapitein-Chi nees een zeer verdienstelijke creatie gaf van die rol, waarin het sluiperige, apathi sche van den oosterling goed tot zijn recht kwam, Ko van Sprinkhuyzen als de con troleur, Louis van Dam, de auteur Joh. de Boer zelf als de assistent-resident Westerhof. De inlandsche rollen werden 'verdienstelijk gespeeld door de dames Jo de BoerMulder en Marie Bigot, die zich evenwel wegens hun lichaamsbouw uiter lijk natuurlijk niet geheel tot inlandsche konden vermommen. Zooals gezegd was het aantal bezoekers slechts gering. Hetgeen, gezien de kwali teit, zoowel van het stuk als van het spel, jammer was. Er was een keurig Indisch interieur waarin de handeling zich af speelde. VISSCHERIJ. De garnalenvangsten zijn belangrijk minder geworden. De prijs echter stelde zich daardoor niet zooveel hooger en be woog zich niet ver boven het kwartje per kilo. Ook in de gaten was de vangst niet be vredigend; men meende dat de garnalen naar dieper water wéren getrokken, doch de poging van „buiten" visschen leverde eveneens niet het resultaat, hetgeen men zich daarvan had voorgesteld. Juist daarvoor heeft de heer W. H. E. Nieuwenhuys, chef van het Passagekan toor der Koninklijke Luchtvaart-Maat schappij te Amsterdam, onze veste bezocht om te zien wat in Den Helder gedaan kan worden om het aantal kilogrammen post voor Ned.-Indië door de lucht op te voeren. Waarom juist naar Den Helder, vroe gen wij? Omdat uw stad in de bevoor rechte plaats is een eigen post-depêehe te hebben, m.a.w. de post voor Den Helder komt niet in de groote voor Amsterdam bestemde zakken, maar wordt door het kantoor Batavia in een voor Den Helder rechtstreeks bestemde zak gedaan. Ook in omgekeerde richting gebeurd dit. Denk eens wat dit voor een stad zeg gen wil! Geen uitzoeken meer van brie ven op tusschengelegen stations, daar door geen kans meer van het juist missen van een trein naar of van Amsterdam,] maar een rechtstreeksche zak Den Hel der—Indië en IndiëDen Helder! Laat ons trachten dat groote voorrecht te behouden! Maar dan moet ook een ieder die familie en kennissen in Indië heeft, breken met de oude wijze van ver zending. Waarom niet geholpen om de af; stand tusschen Nederland en Oost-Indië te verkorten. Vertrekt een familielid, dan is het afscheid dikwijls zeer zwaar, waar- by men vooral de groote afstand voor oogen heeft. Men kan echter thans met elkaar medeleven, steeds op de hoogte zijn van het laatste nieuws wanneer men per luchtpost correspondeert. Een per luchtpost ontvangen brief bevat werkelijk nieuws, de inhoud van een per landmail verstuurde brief is alweer oud wanneer de geadresseerde hem ontvangt. Daarom correspondeert per luchtpost, niet af en toe maar geregeld! Belangrijke vergadering op 3 Maart a.s. De belangstelling voor het z.g. „ver keersonderwijs" neemt in de laatste jaren geregelc toe. E11 zeker mag het niet als overbodig worden beschouwd, dat de jeugd op school gewezen wordt op de tallooze gevaren, welke het steeds toenemende snelverkeer met zich brengt, en op de regels, welke in acht genomen moeten worden om het verkeer zoo ongestoord te laten voortgaan als maar mogelijk is. Verschillende gemeenten en vooral de grootere, waar het vraagstuk uiteraard van het meeste belang is hebben op dit gebied reeds het voorbeeld gegeven. In j verband daarmede zy'n enkele firma's hier j te lande overgegaan tot het uitgeven van boekjes e. d.» ten gebruike by dat onder wijs, terwyl de A.N.W.B. Toeristenbond j voor Nederland voor alle gemeenten in j ons land gratis beschikbaar heeft gesteld een groot aantal „verkeerszegels", ter ver spreiding onder de leerlingen van de hoogste klassen der lagere scholen. Het Gemeentebestuur van Den Helder j wil by deze richting niet achterblijven en heeft, in overleg met den Inspecteur van het Lager Onderwijs in de Inspectie Den Helder, in overweging genomen om op de scholen nu en dan verkeersonderwijs te doen geven. Te dien einde zal op Donder dag 3 Maart a.s., des namiddags 2 uur, voor het onderwijzend personeel van alle openbare en bijzondere scholen alhier een lezing worden gehouden in „Casino", dooi den heer M. Vrij. Directeur van de Nieu we Schoolvereeniging te Amsterdam, over het onderwerp „Verkeersonderwijs". Daar bij zal voorts worden gedemonstreerd door een vertegenwoordiger van den A.N.W.B. met de z.g. „verkeersmaquette", en door een vertegenwoordiger van de fa. Postma Co. te Rotterdam met het verticale ver keersbord met magnetische verkeersobjec- ten, terwijl voorts de heer W. Heeroma, hoofd der 0. 1. school no. 7, alhier, zal demonstreeren een door hem ontworpen i verticaal verkeersbord. Verder zal hieraan verbonden worden een kleine tentoonstelling van al hetgeen tot nog toe op het gebied van verkeers onderwijs is verschenen. Deze tentoonstel ling is vóór en na de lezing te bezichtigen. De Hoofdinspecteur van het Lager On derwijs in de 4e hoofdinspectie, de leden van den Raad der gemeente Den Helder, het onderwijzend personeel van de scholen der omliggende gemeenten, alsmede de Colleges van Burgemeester en Wethou ders en de raadsleden van die gemeenten, en voorts de Dircteuren, leeraressen en leeraren der hier gevestigde inrichtingen van Middelbaar en Nijverheidsonderwijs, zyn tot dezen middag mede uitgenoodigd. Op deze wijze wordt alhier het verkeers onderwijs ingeluid, dat ongetwijfeld niet zal nalaten zijn goeden invloed te doen gelden. Het is een gebiedende eisch, dat ieder gemeentebestuur in dit opzicht met zijn tyd weet mee te gaan. In aansluiting op het bovenstaande ver wijzen wij naar de Amsterdamsche corres pondentie van heden, waarin onze brief schrijver over dit verkeersonderwijs een en ander mededeelt, in verband mede met de vergadering hier ter stede. AFSLUITING BASSINGRACHT. B. en W. maken bekend, dat de Bassin- gracht, van den Ruijghweg tot de Onder- zeedienstkazerne, van Maandag 29 Febr. tot 14 Maart voor alle rij verkeer zal zyn afgesloten. Zondag 28 Februari 1932 DEN HELDER Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk. Weststraat), 's Avonds 6.30 u., Ds. F. W. J. v.d. Poel Onderwerp: «Judas' verraad». Ned. Herv. Gein. (Westerkerk, Westplein) 's Morgens 10.30 u., Ds. H. A. Enklaar Onderwerp: »In zwaren strijd zijnde* (Luc. 22 44) Geref. Kerk julianapark). 's Morgens 10 uur Ds. Meynen 's Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Woensdagavond 8 uur. Ds. Meynen Biduur voor het gewas. Kerkdienst (Chr. MiL Tehuis, Kanaalweg) 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar 's Avonds 5.30 u., Ds. Meynen Oud Gerei. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u. de heer N. van der Kraats Donderdag 7.30 uur, N. v.d. Kraats Biduur voor het gewas Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 'sMorgens 10 uur en 's avonds 5 uur, Leesdienst Donderdag 3 Maart, 's avonds 8 uur, Ds. J.Drenth van Broek op Langen- djjk. Biduur voor het gewas. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.) 's Morgens 10 u. Ds. P. H. Borgers Onderwerp: »De begenadigde moordenear» Donderdag 4 Maart nam. 8 uur Deutscher Verein. Doopsgez. Gem. 'sMorgens 10 uur, Ds. P. J. Smidst Evangelisatie (Palmstraat). 'sMorgens 10u.: Ds. J. H. Vaandrager Evangelisatie (Geb. Middenstraat 117) Woensdagavond 8 uur, Bijbellezing door Ds. Hoek Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78). 3e Zondag van de Vasten 's Morgens 10 uur, kerkdienst Past. Th. Moleman 's Avonds 7 uur, kerkdienst, Lijdens overdenking. Past. Th. Moleman Leger des Heils. 's Mor. 10 u., Heiligingssamenkomst 's Middags 3.30 u., Openluchtsamen komst, Julianapark. 's Avonds 8 uur, samenkomst. Kerk van Jezus Christus. (Van de Heiligen der laatste dagen). J ansendwarsstraat 8. 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN. Ned. Herv. Gem. Geen dienst wegens vacature. ROSA SPIER. In verband met den voor ieder bereik baren toegangsprijs, welke voor dezen keer bijzonder laag is gesteld, verwacht het Comité a.s. Dinsdag op het 3e Abon- nements-concert in „Casino" een belang rijk grootere opkomst. De faam, die, welke deze phenomenale harpiste zoowel hier als in 't buiten geniet, eendeels om haar virtuose spel en ander deels om de groote bekoorlijkheid, waar mede zij verschillende componisten hun recht doet wedervaren, moet talrijke be zoekers doen opgaan naar dat bijzondere concert. Het is onnoodig uit de meer dan 600 persverslagen, welke unaniem gunstig zijn, hier nog een reeks op te sommen, wel kan men er van overtuigd zijn, dat thans een werkelijke artiste optreedt, die om haar bijzondere wedergave een ieder zal vol doen. Zooals uit de advertentie, elders in dit blad blijkt, zijn toegangskaarten 0.60 (alles inbegrepen), verkrijgbaar aan de Muziekschool v. d. den heer Leewens en 's avonds aan de zaal. VERTEGENWOORDIGER A. P. M. DE WEVER BOUWMATERIALEN HILLEGOM I. Ongeveer twintigduizend Nederlandsche jongens komen elk jaar onder de wa penen voor het volbrengen van hun dienst tijd. Voor de zeemilitie in Febr. en Aug. Dat aantal wordt over de verschillende wapenen verdeeld, als daar zijn: artillerie, infanterie, cavalerie enz., terwyl de zee macht ook een flink contingent krijgt. Deze zeemiliciens komen uitsluitend in Den Helder op, waar hun militaire vor ming plaats heeft. Is deze voltooid, dan worden zij over de vloot en over de ver- verschillende inrichtingen verdeeld. Een gedeelte gaat naar Amsterdam, een ander naar de kustwacht, terwyl ook vele jon gens hier in Den Helder blijven. Het contingent dat by de zeemacht jaarlijks wordt ingedeeld, bedraagt onge veer 1100, welke in twee ploegen wordt verdeeld, een van plm. 700 en een van plm. 400 man. De grootste ploeg komt in Februari op, daar dan de zomer in den diensttijd van die lotelingen valt, daar in dien tijd meer materieel (schepen) be schikbaar is voor oefeningejn. Dinsdag en Woensdag, 23 en 24 Fe bruari, heeft de inlijving van de nieuwe miliciens weder alhier plaats gelia<i en een onzer verslaggevers heeft gedurende die twee dagen eenigen tijd in de Marine kazerne aan de Buitenhaven vertoeft, waar liy den gang van zaken, ook som mige gedeelten practisch, heeft medege maakt. Alle aanstaande miliciens ontvangen een oproeping, in welke plaats zij zich moeten melden, waar zij dan door onder officieren van de marine worden afge haald en naar Den Helder gebracht. De toeloop begon Dinsdagmorgen onge veer een uur of tien. Toen kwamen de jongens van het district Haarlem. Al da delijk kregen zij een goeden indruk van het marineleven in Den Helder. Aan de Buitenhaven lag de Heemskerck kolen te laden en de manschappen van dat schip reden af en aan met de zwarte karren. De opkomelingen van het district Haar lem hebben een streepje voor bij die der andere districten. Zij staan nog niet onder militaire tucht, terwijl de anderen reeds zijn ingelijfd. Vroeger gebeurde dit, in Haarlem zelf. dóch thans lijft men ze hier in, waardoor veel administratief werk wordt vermeden. Deze inlijving geschiedt door een over ste en een adjudant van de landmacht, zooals trouwens over het geheele land de inlijving en andere militaire zaken door de landmacht wordt verricht. Het spel begint. Daar komen de jongens aan. Van eenig militair verband is nog niets te bespeu ren. Regelmaat in hun stappen is er ab soluut nog niet, het is zelfs geen afscha duwing van wat zy over een maand of twee te zien zullen geven. Velen hebben een koffertje bii zich met de noodzake lijkheden die zij noodig hebben geoor deeld, doch waarvan misschien wel iets teruggestuurd zal worden. Wat zullen die koffertjes wel allemaal bevatten? Wat zal moeder er nog op het laatste oogenblik hebben ingestopt om het haar jongen nog wat gemakkelijker te maken? Sommigen komen ook zonder koffer, met niets by zich dan wat ze aan hebben. In een der groote manschappenzalen worden zy voorloopig binnengeleid. Men heeft nu al een goed gelegenheid om de verschillende typen waar te nemen. Nette piekfijne heertjes zyn er by. Jongens, die wellicht voor het eerst eens van huis zyn, zitten een beetje verlegen rond te kijken. Anderen zyn van het brani-type, onver schillig, haast uitdagend kijken ze rond, pet op één oor, een spuuglok er onder uit. Eén van hen fluit „Dasz musz ein Stiick von Himmel sein", doch deze zal later wel ervaren, dat het allerminst een hemel is, waarin hy is gekomen, doch dat hij onder militaire discipline staat, hoewel ook dat by wat aanpassingsvermogen nog wel niet zoo beroerd zal zijn. Aan één kant van de zaal staan een aantal mariniers, de toekomstige „vaders" van hen. Het zijn de baksmeesters, die den jongens alle noodige wetenswaardigheden moeten bijbrengen en zóó bijbrengen, dat het niet teveel op dwang gelijkt. Over dit baantje moet men niet te licht denken. Een marinier krijgt een twintig jongens van de meest uiteenloopende karakters onder zich, jongens, waarvan een groot deel voorheen niet aan een disciplimy ge- "wend was, die ©ok maar te i erge lij ken is bii de militaire. Vanzelf sprekend is ook niet een ieder geschikt om dat te doen en de mariniers, die als baksmeesters iun- geeren worden dan ook zorgvuldig uitge- zocht. Hoewel wij natuurlijk maar over de eerste twes dagen kunnen oordeelen, heb ben wy toch wel den indruk gekregen, dat de verhouding wel goed is te noemen, hoe wel de jongens al direct aan eenige tucht worden gewend. Er wordt „orde" geroepen, het teeken, dat de commandant aankomt. De man schappen staan in de houding. De com mandant komt met overste Gorter, den in- deelingsdistrictcommandant, die de inlij ving zal verrichten. Dan komt de schipper, een belangrijk persoon in de kazerne, vooral in deze da gen. Zooals een timmerman onafscheide lijk is verbonden aan zijn duimstok, is hy verbonden aan zijn fluitje. Een schipper zonder fluitje is geen schipper. Hij fluit; de jongens beseffen al een weinig, dat dit een integreerend deel van hun miliciens leven zal worden. Wij luisteren; de schip per geeft bevelen. Eén voor één moeten zij voor de tafel van den overste komen en zich stil houden. Hun namen worden één voor één afge roepen. „Je naam, wanneer beiy je glo ren? Goed, ga daar maar staan". Bij den een gaat het antwoorden vlotter dan by den ander. Wanneer een groepje van tien a twaalt jongens compleet is, richt de overste zich tot hen. „Jullie zijn ineeliifd bjj de marine en staat vanaf dit oog*nbIik onder de mi litaire tucht". Thans gaan zy naar de cantine, waar het verdere administratieve gedeelte wordt behandeld. Hier zien zy vele mariniers, korporaals, sergeants en majoors, hoewel zy nog niet weten, dat deze allemaal zoo heeten. Hi-t onderscheid tusschen een officier en min dere weten zij nog niet. Wanneer de com mandant eens een kijkje komt nemen moet hy met een beetje moeite zich een weg door hen banen. Doch dat zal in den loop der tijden wel veranderen. De korporaals en mariniers, die hier zitten, zijn meestal de toekomstige baks meesters. Dan de sergeants en majoors van de mariniers, dat zijn de divisiechefs, mannen met wie je beter bevriend kunt zijn dan ze tegen je te hebben, want zij zijn niet gemakkelijk, hoewel er een van zichzelf beweerde, dat hij de onschuld of zooiets tenminste, in eigen persoon was. Dit ondervond sterke bestrijding bij zyn collega's, met den goedmoedigen spot, die men vaak onder collega's aantreft. In den loop van de jaren is hier een systeem ontstaan, dat zoo vlug en goed mogelijk werkt. Vlot worden de jongens behandeld. yragen en nog pgng vragen. Eerst komen zy voor een tafeltje, waar hen verschillende vragen worden gesteld. Hier is ook al weer de schipper present met zijn fluitje. Telkens worden twee namen door iemand van het bureau zeemilitie afge roepen. Indien noodig herhaalt de schip per deze namen met zijn stentorstem. „Wanneer jullie namen afgeroepen wor den", roept hij, „dan moet je „present" roe pen". De jongens zyn vol goeden wil, maar hun „present" komt een beetje aarzelend en schuchter, als waren zij bang 0111 te veel op den voorgrond te treden. Heel an ders zijn de baksmeesters. Wanneer weer een nieuwe bak aan de beurt is, schreeuwt de schipper „baksmeester bak 14", en dan komt van de andere zijde van de cantine een schreeuw, die present moet verbeel den, maar waarvan veelal slechts de laatste lettergreep verstaanbaar is. Het is in de cantine één vraag- en ant- woordenspel. Kom je uit een besmette omgeving? Ben je gekeurd voor den keuringsraad? Heb je recht op vrijstelling wegens kost winnerschap, persoonlijke onmisbaarheid, of broederdienst? Is dit door je ouders gevraagd? Heb je recht op uitstel? Heb je dit al gevraagd of ben je van plan dit nog te doen? Hebben zij deze vragen beantwoord, dan krijgen zij een papiertje, waarop hun naam reeds staat, benevens hun stamboek nummer, divisie, bak en qualiteit. Dit laatste is de afdeeling waarbij zij komen te dienen. Dit is van te voren reeds be paald. „Denk er om", zegt de schipper, „dat bonnetje goed bewaren, want er wordt nog eenige malen naar gevraagd". Verder gaan de jongens. Op een groot bord staat: „De aandacht der miliciens wordt er op gevestigd, dat alle geldswaarden, welks zij boven 2.50 in hun bezit hebben, oA gegeven moeten worden. Aangeraden wordt kostbaarheden als horloges en der gelijke eveneens in bewaring te geven". Dit is in verband met de diefstallen, dis wel eens een enkelen keer plegen voor te komen en waarvoor geen verantwoording wordt aanvaard. (Wordt vervolgd),

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 9