C*LLANTSOOG. Langs de Straat. 't ZAND. SCHAGEN. WIERINGEN. TEXEL. derdeelen stuk voor stuk worden besW~ deerd en uitgelegd, met behulp van bord- teekeningen. Daarna worden de onderdee- len stuk voor stuk weder gemonteerd, zoodat de cursisten aan het eind een vol ledig inzicht hebben verkregen in de samenstelling en werking van den motor en in voorkomende gevallen een defect verhelpen. Door de Kromhoutfabrieken menschen zijn. Maar enfin, laten we nu niet te lang uitweiden over deze bij komstige dingsigheidjes, want het vreese- lijke moet nog komen. Want ziet! Zonder om te kijken loopen zij daar, zooals gezegd van den eenen naar den anderen kant, net zoo lang tot dat het vreeselijke gebeurt. Plotseling komt inet een razend tempo, zeker om een beetje warmer te worden, „.„„.inioton nipt zeser 0111 een uccijc »nirnci 10 wviucu zjjn voorts een tweetal wa p n jongmensch op een fiets en net ter Kromhoutmotoren afgestaan, welke even-i je eens een uitstekend beeld geven van den bouw daarvan. De heer v. Erp is niet tevreden met het pover antwoord van den Voorzitter in zake zijn verzoek omtrent bezuinigingen aan de Verwerkingsinrichting. Spreker meent toch, dat de afgevaardig de, de heer Blaauboer, in de eerste plaats bekend is met de nooden en belangen der boeren en deze gelegenheid zou aangrij pen om tot een goedkoopere exploitatie de boeren voor hun gesproken, doch meerdere. Indien de op merking hier nog thans niet thuis be hoort, verzocht hij de Voorzitter deze ter plaatse over te brengen. De heer v. Erp vraagt, of het juist is, dat de heer Janvier, stoomcaroussel, te Bergen op Zoom, die voor 3 jaar de stand plaats der caroussel heeft gepacht thans voor B50.extra heeft ingeschreven als caroussel met dancing op voorwaarde, dat wijl het paartje de straat oversteekt, rijdt het jongmensch pardoes op hen in. Een gil... een slagen drie men schen liggen op de straat. Gewillig loop ik toe om volgens de regelen der wellevendheid eerst dc dame op de been te helpen. Willen ja, want eerlijk gezegd, kon ik zoo maar niet uit dat kluwentje mtnschen, een dame onder scheiden. Edoch dit ingewikkelde pro bleem werd inmiddels door de dame in kwestie zelf opgelost, doordat zij zelf trachtte op te staan. Maar eilaas, nooit of te nimmer zal ik weer als een bar- martige Samaritaan optreden, want toen eindelijk de Heldersche schoone, dank zij mijn hulp, op haar onderdanen stond, werd ik plotseling bij mijn kraag gegrepen en voor dat ik eenig idee» heb wat er gebeurde, schitterden plotseling een aan tal sterretjes voor mijn oogen en terwijl ik nog sta te prakkizeeren, wie mi, dat lapt, hoor ik een stem: „Zeggooser,ken je niet uit je doppe kijke as je op je mooie fiets zit„Je moet maar boffen". PUCK. inXSé üeesten^eenige11 vergoeding! i"n de garage van „„i heer Boontje» geen wuden kunnen krijgen. W® »i|ï aangelegenheid .««gegeven wat in andere gemeenten over Verkeersonderricht. Maar ook aan het verkeersvraagstuk is de noodige aandacht gewijd. Behalve dat langs den wand alle in ons land aanwe zige verkeersborden zijn opgehangen (kenteekenen voor rijwielpaden, interna tionale borden, kortom alles wat op dit gebied bestaat), die dus voortdurend onder de aandacht blijven van de cur sisten, worden ook de wettelijke bepalin gen behandeld, verklaard en uitvoerig toegelicht. Voor het practisch onderricht heeft de heer Maas een geheel wegenmodel ont worpen, waarop rijwielpaden, trambanen, gevaarlijke kruisingen, bruggen, garages enz., zijn aangebracht. Door houten be weegbare modellen worden nu de auto's voorgesteld, welke door middel van stok ken met haken worden voortbewogen. Aan de deelnemers worden nu, na afloop van het onderricht, allerlei vragen in ingewikkelde puzzles voorgelegd. Van dezen aard bijvoorbeeld: uit een garage nabij een brug (de Postbrug) komt een auto, die de brug over moot. Van den anderen kant (Kerkgracht bijv.) komt een tweede auto, die eveneens passeeren moet. Idem van Koningsplein; terwijl van de Loodsgracht een fietser komt. Hoe moet nu worden gehandeld? Of nog ingewikkelder combinaties, die moeten worden opgelost. De oplossingen worden beredeneerd en de cursist maakt er aanteekeningen van, alsmede van de geschetste situatie, waar na hij gelegenheid krijgt thuis deze ge vallen nader onder de oogen te zien en andere te combineeren. Hoofdzaak voor den chauffeur is op een gegeven oogen- blik snel den toestand kunnen overzien en oogenblikkelijk een besluit te kun nen nemen. De geringste aarzeling kan aanleiding zijn tot een aanrijding en een ongeluk. Daarom is het zaak, dat men zich terdege op de hoogte stelt van alle mogelijkheden. En dat kan slechts door grondige bestudeering van alle situaties. Naar wij vernamen, bestaat voor deze cursussen veel animo; een dertigtal deel nemers maken er geregeld gebruik van, nes en kunstmoeders, hetgeen bij de waarbij er ook zijn van den reinigings- treurige stroomvoorziening van verleden dienst Anna Paulowna. Behalve de hierboven geschetste lessen worden ook in de gebouwen der reiniging alhier practische lessen gegeven. UITVOERING „NIEUW LEVEN". Op Zondag 13 Maart a.s. geeft de rede rijkersclub „Nieuw Leven" alhier, haar jaarlijksche uitvoering in Hotel „Duin zicht". Opgevoerd zal worden het uit 3 bedr. bestaande blijspel „Pantoffelpijn". P. E. N. De aansluiting van het dorp Callantsoog op een apart transformatorgebouwtje is deze dagen een feit geworden. Als voorheen een of twee personen hun electrische kachel of strijkijzer des avonds aansloten, zat het heele dorp in schemer licht. Aan deze toestand is thans een einde gekomen. De electrische stroom voorziening is thans prima in orde. Zeer zeker zullen ook de pluimveehouders van deze verbetering profiteeren door het aanschaffen van electrische broedmachi- VERKEERSONDERWIJS. Op initiatief van het gemeentebestuur van Den Helder zal op 3 Maart a. s. aldaar een lezing worden gehouden voor onderwijzend personeel over Verkeers- onderwjjs, met demonstratie van leer middelen op dit gebied. Voor deze lezing is ook het personeel der openbare en bijzondere lagere scholen te Wieringen uitgenoodigd. Het gemeentebestuur van Wieringen verleent medewerking door het beschikbaar stellen van een bus. FEESTAVOND LANDELIJKE RIJVEREENIGING „WIERINGEN". Deze, Zaterdag j.1. gehouden feestavond in „Concordia" te Hippolytushoef, is uit muntend geslaagd. Naast vele Wieringer genoodigden waren ook als gasten aanwezig leden van de Rijvereeniging Den Helder, Anna Paulo«na en „West-Friesland". Burgemeester Kolft' spïak als Eere- Voorzitter het openingswoord, waarna de het hoofdbestuurlid, de heerSlob van Haarlemmermeer een propaganda-betoog hield voor de Landelijke Ruitersport. Toen werd het „Amazone-lied" (ver vaardigd door den heer P. Jongkind) legénheid valt aan te merken. In ieder ge-gezongen en vervolgens een aanvang val berokkent het standpunt van B. en W. j gemaakt met de afwerking van de talrijke de gemeente schade. programma-nummers, telkens aangekon- De Voorzitter zegt, dat B. en W. het een digd door den instructeur, den heer in-tiwuiou n» en ander eveneens rijpelijk hebben over-! Wilms, en welke geregeld werden afge- voor^Christëlijk Nationaal Onderwijs té wogen en juist deze beslissing in het al- wisseld door een dansje. Deze afwisseling Schaeen met de mededeeling, dat zij hare gemeen belang der gemeente hebben ge- werd zeer geapprecieerd n v v U El nnlr av\d /"lof rl n n er op, deze inrichting is gezegd en uit zijn ver wondering, dat de Voorzitter van deze in richting, burgemeester Breebaart, te Bar- ring heeft opgemerkt, dat benoeming van een der ambtenaren (bedoeld wordt den adj.-directeur, de heer D. Rempt, te Nieuwe Niedorp) noodzakelijk was, daar anders een tweetal gemeenten niet zoudenwat door een vorig college van hebben aangesloten. Spreker is hier eer- ook is bedreven, bekend geweest en had De Voorzitter merkt op, dat hij kan antwoorden, dat het den Raad niets aan gaat. Spreker wil echter niet zoo dictato riaal zijn en antwoordt, dat de vraag juist is, doch dat met de belangen van den heer Boontjes zal worden rekening gehouden. De heer v. Erp waarschuwt tegen dit standpunt, hetgeen een herhaling is, van --lib. en W. der niet mede bekend geweest en anders niet zoo geijverd voor deze in richting. De heer v. Erp vraagt tenslotte jaarlijks een bedrijfsrekening. De Voorzitter zegt, dat de heer v. Erp gevraagd heeft: „In overweging te nemen". En hierop is door mij geant woord: „De afgevaardigde zal het in over weging nemen". Mij dunkt, dat de heer v. Erp dus het volle pond heeft gekregen. Overigens is onze afgevaardigde zeer zeker niet minder bekend met de belan gen der boeren. Ingekomen is een adres van de vereen. Spreker zegt, dat ingeval van dansen in de garage, de heer Janvier zijn inschrijf- contract niet behoeft na te komen, terwijl men dan niet meer in de gelegenheid zal zijn de opvolgende inschrijvers een plaats als danstent te gunnen. In het tegen overgestelde geval, mist de gemeente de plaatselijke belasting van den heer Boon tjes, wiens inrichting niet als kermisge- Uit het bovenstaande blijkt, dat de ver- keersvraagstukken hier wel in de belang stelling staan van de autoriteiten. Dit ligt ook voor de hand, gezien de ontwik keling van dat verkeer in den laatsten tijd, en het is dan ook te verwachten, dat de vergadering, welke Donderdagmiddag in „Casino" wordt gehouden, en waarin de zaak uit het oogpunt van het lager onderwijs wordt belicht, ook de belang stelling zal hebben van de onderwijzers. Op deze bijeenkomst zullen een tweetal nieuwe hulpmiddelen voor het onderwijs worden gedemonstreerd, namelijk verti cale verkeersborden. Wij hebben Zater dag daaromtrent reeds een en ander mee gedeeld. JE MOET MAAR BOFFEN. Zondagmiddag Venijnig raast de wind door de straten. Koud, gruwelijk koud is het, en geen bewoner van dit aardsche tranendal prak kiseert er over noodeloos de kachel in den steek te laten en zoekt liever zijn troost bij een spannender! roman of iets dergelijks. En wanneer je de alles behalve be nijdenswaardige schepselen ziet, die toch genoodzaakt zijn de straat op te gaan, dan denk je bij je zelf, dat ze je er met nog geen honderd stokken uit zullen krijgen. Behagelijk profiteer ik dan ook van de warmte en sluimer zoo zoetjesaan in. Langzaam maak in aan stalten mij in morpheus armen te vlijen en reeds komen de eerste droombeelden, of plotseling klinkt een ijselijk geluid door het huis. RrrrrrrrtRrrrrrrtRrrrrrrt Verschrikt openen mijn oogen zich en staren eenige oogenblikken geirriteerd naar den rustverstoorder, om dan lang zaam, met trage bewegingen en diegene die mij opbelt van alles toewenschende, naar het ratelende en rinkelende ding te gaan, om dan te vernemen dat eenige vrienden mij wachten om het gezelschap te completeeren voor een robbertje whist. Alle protesten en tegenwerpingen helpen niet en hoe ik ook praat en klets, ik moet er aan gelooven, zoodat ik dan ook met een wanhopig gebaar in de richting van het griezelromannetje van Edgar Wallece mij in mijn koude-beschermende bullen steek, en de koude, koude buitenlucht ïr.gn jaar beslist onmogelijk was. DOORVERBINDING TELEFOON. Bij den heer C. A. de Wit, Café „De Jonge Prins" alhier, is thans een tele fonische doorverbinding tot stand ge komen, zoodat men in tijden dat de telefoon officieel is gesloten, dus ook des nachts, b.v. in dringende- of in noodgevallen bij de heer de Wit kan telefoneeren. SOIREE DANSCLUB. Onder leiding van den heer H. C. Veld man, van Oudesluis is op Zaterdagavond den 27 Febr. j.1., een soiree, uitgaande I van de dansclub welke dezen winter bij j den heer Schrieken werd gehouden. Aanwezig waren behalve de aanwezige 30 leden der club nog een plm. 42-tal genoodigden. Onder muziek van de heeren K. Bakker en J. v. Stipriaan werd om kwart over acht met dansen begonnen. De heer Veldman had hierbij als officieel cere moniemeester te zorgen voor de goede gang van zaken. Tevens zijn op dezen avond diverse tooneelstukjes door de aanwezigen ten gehoore gebracht, dit waren in volgorde van opvoering: „Dr. Verklossen houdt spreekuur", door de heeren J. Weij en S. Vogelzang; „Revolutie in de keuken", door de dames Cr. Eriks, Bets v. d. Heuvel, A. Zeeman, en C. Schrieken „De weddenschap", door de heer S. Vogel zang; „IJswals", door de vorige 4 reeds genoemde dames (dit was geen tooneel- stukje, doch een heel aardig uitgevoerde gecostumeerde wals„Hannes bij de on afhankelijkheidsfeesten te Lutjebroek", door de heer S. Vogelzang, „De geluk kige vader", door de dames M. de Haan en C. Kater en ten slotte nog een voor dracht door S. Vogelzang, getiteld„Han nes verhuurt kamers met w.c.". Tenslotte zij nog vermeld dat ook nog een wedstrijd is gehouden met sledes op de gladde dansvloer. Een acht-tal heeren deden hieraan mee en werden de twee prijzen tenslotte gewonnen door de heeren J. Vogelzang en J. Weij. Ook voor de dames een dergelijke wedstrijd geënsce neerd doch deze hadden er blijkbaar niet van terug zoodat dit niet doorging. Tot sluiting 2 uur heeft men zich kolosaal geamuseerd vernamen wij en kan de avond beslist zeer geslaagd heeten. lessen zal aanvangen op 2 Mei a.s. en verzoekt nu in afwachting van het ge reed komen der nieuwe Chr. School 3 lokalen van de o. 1. school te mogen ge bruiken, welke op 1 Mei zal worden ont ruimd. Waar het stuk eerst heel kort is binnengekomen, stelt de Voorzitter ver daging voor. Nadat de heeren v. Nuland en Schoorl op spoedige behandeling heb ben aangedrongen, waarbij de heer Schoorl wees op eventueele schade voor de gemeente, daar de vereeniging anders wel eens een hulplokaal kan stichten, wat evenals in Wieringen is geschied en daar groote kosten voor de gemeente heeft veroorzaakt, wordt het voorstel tot ver daging met algemeene stemmen aange nomen. Verschillende onbelangrijke ingeko men stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen is een verzoek van de afd. Schagen van den Ned. Bond van Arbei ders in het Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf, om bij eventueele werkloos heid aan de stempelende werkloozen een toelage toe te kennen ad 0.50 per dag, per persoon en 1.— kindertoeslag per kind, per week. Burgemeester en Wethouders deelen den Raad mede, dat tegen een algemeene steunregeling naast de uitkeeringen uit nofnen. De heer v. Erp trekt dit standpunt in twijfel, doch zal zijn meening in dit geval opschorten. Hierna gaat de Raad een klein uur in comité inzake credietverleening aan de noodlijdende tuinders. Na heropening stellen B. en W. den Raad voor het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Schagen besluit B. en W. te machtigen, overeenkomstig het plan uitvoering betreffende het ver- leenen van rentelooze voorschotten ten behoeve van den tuinbouw in West-fries land, renteloos crediet van ten hoogste van 19.725.te verleenen. De heer Orsel (s.d.a.p.), zegt dat het vanzelf spreekt, dat hij zijn stem aan dit voorstel zal geven, doch uit zijn afkeu ring over de voorwaarden, die de minister er aan verbindt, wat het loon betreft. De heer v. Erp (pl. belang), zal ook voor het voorstel stemmen, met uitzonde ring van wat betreft de aanvrage van J. Bakker te Grootewal, omdat spreker den indruk heeft, dat deze aanvraag niet voor hem alleen is. (J. Bakker is een zoon van het s.d. raadslid K. Bakker). De heer Orsel vindt het jammer, dat de heer v. Erp dit in het openbaar zegt. Niet omdat de heer Bakker een partijge' de werkloosheidskassen bij de Regeering noot van spreker is, doch omdat hij Zijn bezwaar bestaat en geven de Raad in vrees ongegrond vindt. overweging afwijzend te beslissen, terwijl in bepaalde noodzakelijke gevallen aan vullende steun zal worden verleend. De heer Bakker kan zich met het advies van B. en W. vereenigen, en vreest dat eventueele aanneming van het adres' scha de voor de arbeiders zou kunnen betee- kenen. Alle stemmen voor. Aan de orde is de verzoeken van de Gymnastiekvereenigingen „Lycurgus" (neutraal) en „Excelsior" (christelijk) om gebruik te mogen maken van het Gym nastieklokaal der nieuwe o. 1. school. Vorige vergadering is de behandeling dezer stukken op voorstel van een der leden uitgesteld om een juist inzicht te zegt in het financieel belang der ge- kunnen vormen omtrent deze aange- meente zijn bezwaren naar voren te heb- legenheid, daar beide vereenigiugen de ben gebracht en daagt de heer Orsel uit Woensdagmiddag en -avond verzoeken en tot een openbare debatvergadering, al- geen van beiden van deze dag afstand waar de heer Orsel dan zijn opmerking, wilden doen. I „zooals de waard is, vertrouwt hij zijn Na ampele besprekingen besluit de gasten", maar met feiten moet bewijzen. Raad aan de Vereen. „Lycurgus" te De Voorzitter wenscht de discussie te geven de Woensdagmiddag en -avond, sluiten, doch de heer Bakker wenscht Donderdag- of Vrijdagavond en de Za-1 eerst nog even op te merken, dat de men- terdagmiddag en -avond aan „Excelsior",taliteit des heeren v. Erp genoegzaam be de Maandagavond na 4 uur en de Dins- kend is en dat hij den heer v. Erp nog De Voorzitter uit zijn spijt, dat de heer v .Erp een naam in het openbaar noemt, waar de Raad dit tot nu toe steeds heeft vermeden. De heer v. Nuland protesteert ook tegen deze handelwijze, het schenden van opge legde geheimhouding. De heer Orsel zegt, nog verder te wil len gaan en spreekt van: „zooals de waard is, vertrouwt hij zijn gasten". Meerdere raadsleden spreken eveneens hun afkeuring uit. De Raad word rumoerig, doch de Voor zitter hamert en verzoekt om stilte. De heer v. Erp vraagt het woord en Huiverend loop ik nu door de straten. Mijn jaskraag zit tot daar boven ergens over mijn ooren en de sigaret daar tusschen mijn lippen moet al heel gauw het loodje leggen omdat er zich geen vingers be schikbaar stellen om het geurende stokje vast te houden. En als ik dan als verstokt vrijgezel nog geen idee heb om dat geurende stokje vast te houden, moet het dan ver wondering wekken, dat er een koude rilling over mijn rug loopt bij het aam schouwen van die 2 menschenkinderen, een van het mannelijke en een van het vrouwelijke geslacht, die, daar niet loo pen, nee w a n d e 1 e n, door de ijzige koude. Maar aan niets en niemand storen die twee „Amorgetroffenen" zich en loopen daar met een air of zij de alleenheer- schers zijn van deze wereld. Zoo gaan zij dan van den eenen naar den anderen 1 kant van de strar nar meubeltjes- etalages dan wc r na ndere dingen, sneciaal oor ne jesbouwende VERGADERING VAN DEN RAAD DER GEMEENTE SCHAGEN. Aanwezig alle leden. Voorzitter, de heer J. de Vries, loco burgemeester. Secretaris, de heer A. C. Roggeveen. u ^r°orz^ter opent de vergadering, heet de aanwezigen welkom en deelt mede, dat de burgemeester, hoewel voor- uitgaande, zijn werkzaamheden nog niet kan hervatten. Mededeelingen van den Voorzitter. afgevaardigde van onze gemeente in den v leeschkeuringsdienst en Verwer- ?wgfumn,'htinKg' uring Barsingerhorn (Weth. Blaauboer) heeft het verzoek van den heer v. Erp in overweging genomen mzake salarisverlaging van eenige amb tenaren, alsmede verlaging vergoeding gebruik eigen auto van 15 cent per km op 10 cent. Verwijdering van eenige boomen op het Noord is onnoodig. Bestem ming vrijkomende o. 1. school per 1 Mei is nog niet besloten. Nog eenige andere boomen zullen niet worden verwijderd. dag- of Woensdagavond na 4 uur. Omtrent de overname der toestellen, welke door „Lycurgus" gratis en door „Excelsior" voor 250.— aan de gemeen te worden aangeboden, besluit de Raad: a. van de Vereen. „Lycurgus" de toe stellen voor 1.over te nemen; b. van de Vereen. „Excelsior" de toe stellen voor 250.over te nemen. In verband met de overname der toe stellen besluit de Raad de vergoeding voor het gebruik van het lokaal voor bei de vereenigingen te bepalen op 50.— per jaar ieder. Deze rekening zal gelden tot wederop zegging. Tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim wordt benoemd de heer Joh. de Veer. Ingekomen een nota met opmerkingen van Ged. Staten ten aanzien van de be grooting over 1932. Voor kennisgeving aangenomen. Omtrent vaststelling verordeningen, be treffende uitvoering van de Winkelslui tingswet besluit de raad te verzoeken het sluitingsuur te bepalen in de zomermaan den op 9 uur, inplaats van 8 uur, zulks naar aanleiding, dat buitengemeenten eenzelfde besluit hebben genomen. Voor de comitébehandeling aangevraagde tuin- derscredieten gaat de Raad over tot rond vraag. De heer Bakker merkt op, dat verschil lende zakenmenschen' bezwaar hebben tegen de bouw der tentjes op de Ge dempte Gracht, zooals dit tot nu toe ge schiedt op Paaschtentoonstellingsdag n.1. met de fronten naar elkaar, inplaats van met het front naar de winkelzaken waar door volgens spreker de bezoekers deze zaken niet passeeren, doch tusschen de kramen blijven. De Voorzitter acht deze vraag hier niet ter plaatse en vindt dat deze door de be trokken zakenmenschen in de vergadering der vereeniging belmoren te worden ge bracht. De heer v. Erp onderschrijft deze op merking. Iedere winkelier behoort lid van deze belangrijke vereeniging te zijn, die zooveel voor Schagen beteekent en acht deze opmerking thuis in een verga dering dezer vereeniging. Hij vindt het wel eens zal spreken. De heer v. Erp: Nu maak je me bang. Het voorstel van B. en W. wordt ver volgens aangenomen, onder voorbehoud van den heer v. Erp ten opzichte van de gewraakte aanvraag. Hierna sluiting. AANTAL SOLLICITANTEN. Voor de functie van hoofd der O. L. school te Oosterland hebben zich zeven sollicitanten aangemeld. AUTOMAAT. Ook bij den heer J. Timmerman in de Hoofdstraat is thans een automaat ge plaatst voor sigaren en cigaretten. KUNSTMEST CRISIS-COMITE. Van de 4800 K.G. zwavelzure ammo niak, die alhier door bemiddeling van het gemeentebestuur was besteld bij het Nat. Crisis-comité, is volgens thans ont vangen bericht 2500 K.G. toegewezen. TOELATING OPENBARE LAGERE SCHOLEN. De aanvragen om plaatsing van nieuwe leerlingen op de openbare scholen voor het nieuwe schooljaar zullen ditmaal, in verband met de Paaschvacantie, een week vroeger dan gewoonlijk moeten zijn ge daan, uiterlijk op 17 Maart. TIJDELIJK ONDERWIJZER. In veiband met ziekte van den heer H:. Eden is aan de school te H.hoef tijdelijk in functie getreden (en onder- tusschen weer ontslagen) de heer J J R. Groos van Haarlem. HERHALINGSOEFENINGEN. »noo°?.r JuCr^alinBS0efeningen zullen in 1932 hebben op te komen: P. Kieft, lich ting 1J26, op 30 Juni te Den Helder voor geen bewijs van tact, dat deze opmerking 17 dagen li. de Groot" licihtinaToec"™ ^openbare raadsvergadering wordt 17 Ifei te Leiden »»r 17 d»™»2'dS Zwart, lichting 1924, op 15 September te geen Utrecht voor 17 dagenJ. Ludema lich- tact. ting 1926, op 1 September te Ameréfourt over voor 17 dagen. in gemaakt. De heer Bakker zegt, dat hier sprake kan zjjn van tact of geen Niet de eerste de beste heeft hier Het bleek ons, dat de zang, voordracht en tooneelnummers goed waren ingestu deerd en ook aan de aankleeding goede zorgen waren besteed. Het kluchtspel »Bekroonde Kaatje4 was een lachsucces en gaf tevens een les aan hen, die telkenjare weer voor den dag komen met de zotheid «de schoonheids- wedstrijden». Innig mooi van inhoud en melodie waren het «Matrozenlied» en «Ik weet het niet», door enkele dames gezongen. Ons compliment tevens voor de keurige verzorging der costumes en goede mimiek. Ook de propaganda-voordracht «Op Stap», vervaardigd door den heer P. Bruul, waarin tevens een causerie over eenige gedeelten van Wieringen was gezien de heer Wijnkoop volgens den heer Sieseling onwaarheden staat te verkon digen. De heer Wijnkoop heeft echter niet de minste moeite om over het rumoer heen te komen. En vindt het laf van de s.d.a.p,, dat zij niet in débat zijn gekomen, men kon vooruit nagaan, dat de politiek van de leiders der soc.-dem. aan kritiek zou wor den onderworpen. Op den heer Vergaaii terugkomende, zegt spr., dat hfl zich best kon begrijpen' dat men maatregelen genomen heeft tegen' Trotzky, aangezien hij stelselmatig sowjetregeering heeft gesaboteerd. De heer Vergaaii heeft echter geen fei ten en namen kunnen aantoonen, dat men menschen heeft vermoord hiervoor. Spr. benut tevens de gelegenheid no om het Japansch-Chineesch conflict te w spreken. Met een krachtige perroratie v* sluit spr. om half twaalf zijn rede. J. V. O.-BERICHTEN. De eerstvolgende weken is de gymna» stiek stopgezet. De nieuwe indeeling der adspiranten is- I meisjesgooep H.hoef; II meisjesgroen Westerland III jongensgroep. Agenda komende week: Donderdag avond zeven uur bijeenkomsten meisies- adsp. te H.hoef en Westerland. Zaterdagavond acht uur herhaling feest avond in de nieuwe zaal van den heeé Jr. Lont te Den Oever. Toegang gntic voor alle belangstellenden. Zondagmiddag half drie jongens-adsp bijeenkomst in de Vonk. Drie uurbijeem komst ledenopgaven voor reis naar Texel moeten dan binnen komen. DenOever. BILJART-SEANCE. J.1. Zaterdagavond hield Mejuffrouw Schriers de bekende biljart kampioene in den lunchroom van Mejuffr. de Wed. Koom te Den Oever een biljard-seance! Aangezien zich voor het spelen tegen mej. Schriers geen enkele „behoorlijke partijhad aangemeld, droeg de seance een vrij „spanningloos" karakter. Er was niemand aanwezig die ook maar in de verste verte tegen de speelster was op gewassen. Na de gespeelde partijen gaf Mejuffr. tciiigr gcuooiin/ii »un v* «vijiifjv" OU* i verwerkt, verwierf een warm applaus en öchriers een serie kunststooten ten beste, wnnrmprlp 711' 1. den heer Bruul werd met een bloemen mand vereerd. Als we nu nog vertellen, dat het ver over middernacht was, dat eindelijk de gedachte bij enkelen opkwam om te moeten vertrekken, dan pleit dit wel voor de rechte gezelligheid, welke op dezen feestavond heerschte. DAVID WIJNKOOP TE WIERINGEN. Een groots advertentie en vooraf ver spreiding van strooibiljetten kondigde de komst aan van het communistische lid van de Tweede Kamer, den politieken agitator David Wijnkoop, bij de meeste Wieringers slechts bekend uit couranten en van hoe ren zeggen. David Wijnkoop zou komen spreken op Wieringen over: „De hongerpolitiek van de regeering-Ruys en den strijd van de arbeiders en kleine boeren." Dat de heer Wijnkoop een volle zaal, zou trekken, stond als een paal boven wa ter, niét dat Wieringen een bolwerk van het communisme is, doch het was iets nieuws en bovendien heeft de heer Wijn koop een zoo veelbesproken politieke ver maardheid, dat velen nieuwsgierig waren hem eens te hooren. Een grootere zaal als van den heer C. Scheltus was Zaterdagavond niet be schikbaar, doch circa 250 personen waren zeker aanwezig. Vooraf hadden wij den heer W. van Roeden gevraagd namens wie de verga dering was uitgeschreven, waarop wü ten antwoord kregen, dat dit namens hem zelf was. Een afdeeling van de Communisti sche Partij bestaat nog niet op Wieringen. In zijn openingswoord deelde de heer Van Roeden mede, dat deze avond is belegd uit protest tegen de gevangenzetting van een aantal arbeiders in Friesland van de werkverschaffing aldaar. De heer Van Roeden heeft hier tegen geageerd, en was deswege in het blad „De Transportarbeider" over aangevallen. Een tweede onderwerp dus, hoewel niet gekondigd. Hierna verleende de heer Van Roeden het woord aan „kameraad" Wijnkoop' Dat de heer Wijnkoop het niet al te nauw zou nemen met het aangekondigde onderwerp, was een ding wat zeker was, nooit heeft hjj zich hier aan gehouden nog, men leze de diverse verslagen maar in de bladen. Ook nu niet, zijn rede was een lofzang op Rusland. De beide genoem de onderwerpen werden maar terloops aangeroerd. En als aan alle debatavonden kwam ook hier weer geen einde, want alle sprekers hadden nog zeer veel te zeggen, doch gezien het late uur moest men maar ophouden. Alleen in Rusland was alles koek en ei, daar kan je niets meer gebeuren. Spr. is er zelf reeds vele malen geweest en heeft de feiten geconstateerd. Voor het debat geven zich op de heeren R. Holtjer en G. Vergaaii. De eerste stelt een paar vragen inzake het nog heersehend loonverschil van de verschillende groepen van arbeiders in Rusland. De heer Wijnkoop vindt dat echter niet erg, als de arbeiders dit zelf uitmaken, het kan in bepaalde gevallen wel eens noodig zijn. De heer Vergaaij is het op verschillende punten niet eens met den heer Wijnkoop waarmede zij de bewondering van publiek afdwong. het Zondagavond is de boot pas om o uur in de Texelsche haven aangekomen. De waterstand was 's middags 1.50—A.P., dit was 30 cm. te laag, daar de booten met een waterstand van 1.20-A.'P. nog binnen kan komen. Maandagmorgen is de eerste boot, die om 6 uur van Texel moest vertrekken, niet overgegaan. GROOT ONHEIL VOORKOMEN. Toen de heer W. Barhorst, wonende op „Dennenoord" bij de Dennenbosschen, Zondag met zijn gezin he tmiddagmaal ge bruikte, kwam men plotseling tot de ont dekking, dat het rieten dak dezer woning aan één kant in brandi stond, waarschijnlijk door vonken uit den schoorsteen. Geluk kig lag deze zijde van het huis buiten den wind. Met de grootste moeite slaagde m m er in een gedeelte van het brandend riet van het dak te trekken; waarna, geholpen door inmiddels toegesnelde buren, men er tenslotte na groote inspanning in slaagde met emmers water den brandi te blusschen. De waterschade is echter aanzienlijk, vooral in de woonkamer. 't Is stellig een groot geluk, dat de brand bij dag ontstond. Indien het nacht was geweest, en de buren niet direct hulp hadden kunnen bieden, zou niet alleen de woning stellig verbrand zijn, doch bij den feilen N.O.-wind, ongetwijfeld ook een groot gedeelte van de mooie dennenbos schen, die aan de woning grenzen, en waarop de Texelaars zeer trotsch zijn. UITSLAG AANBESTEDING. Dezer dagen werd alhier aanbesteed de bouw van een woonhuis voor den heer Jb. Maas Dz. op de Westermient alhier. De volgende inschrijvingsbiljetten waren aan-iingekomen: MetselwerkN. Graaf, Den Burg f 1265, C. Keijzer, Den Burg, f 1278, G. Logmati f 1485. Timmerwerk: J. W. Bakker f 1100, P. v. 't Hoog f 1100, Gebrs. Schoenmaker f 1125. Schilderwerk: J. O Roeper f249, wed. Z. Graaf f 252, J. Vonk f 264. Lood gieters werk: Joh. Slaman f 124.45, N. de Graaf f 80.72, P. Oele, f 79.50. De gunning wordt nog eenigen tijd aangehouden. en constateert, dat deze een beroerd figuur heeft geslagen. De heer Vergaaij twijfelt aan de absolute vrijheid in Rusland, want vel© geestverwanten (anarchisten) van spr. zijn verdwenen in Rusland. En als men het oneens is met de Sowjetpolitiek, wordt men weggewerkt naar Siberië op de eilan den in de Witte Zee. Ook hebben er velen, die het oneens waren, hun leven aan de galg gelaten. Spr. wjjst tevens op het geval-Trotzk.y. Het is spr. dan ook hetzelfde of onze re- geenng <1© dienstweigeraars in de cel smijt of dat de sowjetregeering sprekers geest verwanten wegwerkt. De vrije socialisten ei kennen j?een Do heer Wijnkoop beantwoordt den heer vergaaij uitvoerig, wat den heer Sieseling 1 niongd van 60 k.g. brachten ook aanleiding geeft tot interrumpeeren, aan- 2.80 per 10U stuks op. DE TEXELSCHE MARKT. 't Ongunstige weder van Maandag morgen liet zijn invloed op 't Marktbezoek hier sterk gevoelenook de aanvoer zal hierdoor wel een weinig beïnvloed zijn, doch de geringe omvang die thans nog de markthandel heeft zal wel voornamelijk veroorzaakt worden, door de uiterst slechte prijzen die thans in vrijwel alle takken van het veehoudersbedrijf gelden. Er kwamen hier heden aan de markt verschillende korven zware biggen, de prijs van de zwaarste dieren, die eigenlijk bijna schrammen genoemd konden worden was nog niet hooger dan pl.ni. f6.per stuk. De aangevoerde nuchtere kalveren waren nog minder in prijs dan vorig® week, thans werd voor een zwaar kalf slechts f 4.— geboden. De graskalveren brachten iets meer op, doch ook hiervan was de prijs slecht. Van zwaar rundvee, schapen en pluim vee was heden in 't geheel geen aanvoer. Op de boerderijen wrordt voor de slacht- varkens thans 12 tot 10 cent p.p. geboden. De meeste veehouders houden nog steeds hun varkens vast, in den hoopopbeteie prijzen, maar toch zijn in de afgeloopen week reeds een 25-tal varkens naar eldeis vervoerd. De plotseling ingevallen vorst, d' andere jaren zich altijd sterk op de eiei» i prijzen laac gevoelen, bleek h» den °Pl eierenveiling van weinig invloed.de j u zen waren ook thans weder 'dag' e_ niet lager dan vorige week; p'el,l^.cer

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 10