dMtmaikysk j BLUE BAND MELANGE SANELLA NORMA JULIANADORP. BARSINGERHORN. WIERINGEN. BREEZAND. De regeering en de Crisismaatregelen. 9)ii£ TKiM. QÓM- De nood in den land de tuinbouw. GEMENGD NIEUWS Burgerlijke Stand van Den Helde. Brand in het herstellingsoord bij Lunteren. Groote brand te Losser. CRISIS-COMITE TEXEL. Over de vergadering van het crisis comité in deze gemeente, deelt men ons nog het volgende mede: 26 personen woonden de vergadering bij. De Voorzitter sprak by den aanvang der bijeenkomst in hartelijke woorden dank uit aan de leden van de sub-com- missiën, die geheel belangeloos en met groote volharding tijd en moeite gegeven hebben om goede resultaten te bereiken. Het had hem buitengewoon veel genoegen gedaan, dat van de 54 personen, die hij uitgenoodigd had om in de sub-comité's zitting te nemen, ten slotte slechts 5 daartoe niet bereid werden bevonden. Het was voor hem thans een voldoening te kunnen vaststellen, dat niettegen staande vele inwoners der gemeente zich onder het motief „er bestaat op Texel geen crisisnood" van het comité afwend den en daarmede tevens toonden voor hunne medemenschen elders weinig over te hebben de resultaten van de in zamelingen beter waren, dan men, gehoord de uitlatingen van velen, zou hebben verwacht. Hoewel de cijfers van Oosterend en Omstreken nog niet volledig binnen kwamen en ook van Oudeschild nog één lijst ontbrak, stond vast, dat men over een jaar, indien elkeen zijn belofte na komt, over plm. f 5000.heeft kunnen beschikken. Van de ruim 2000 gezinnen, die Texel telt, gaven de pessimisten ten spijt ongeveer 600 blijk van mede werking door op eenigerlei wijze met bijdragen het comité te steunen. Een woord van dank aan hen allen is op zijn plaats. Na uitvoerige besprekingen werd met algemeene stemmen besloten tot aan sluiting bij het nationaal crisis-comité te 's-Gravenhage en eventueel hoogstens 10% vafl de opbrengst van inzamelin gen bij particulieren voor noodlijdenden elders aan dat crisis-comité af te staan. Uitgegaan werd hierbij van de gedachte, dat, al ware er van crisisnood op Texel nog geen sprake, het een weinig mooi gebaar zou zijn om minder bevoorrech ten op den vasten wal niet te willen steunen en zulks te meer niet, omdat het plaatselijk comité wel gebruik heeft willen maken van de aanbieding onder gunstige voorwaarden van kunstmest. In totaal werden aangevraagd 391 baal tjes zwavelzure ammoniak. (Juist heden werd bericht ontvangen, dat slechts 4300) K.G. aan de gemeente werd toegewezen), j In het verdere verloop der besprekin gen werd bepaald, dat de bijdragen, te beginnen met de maand Februari tegen overgave van kwitantie geind zullen worden. De ontvangen gelden zullen overgedragen worden aan het centraal crisis-comité te Den Burg. dat daarvoor een afzonderlijke giro-rekening zal ope nen. Zoodra het nummer bekend is, zal j dit gepubliceerd worden. Tenslotte werden verschillende aan vragen om steun behandeld. Enkele ver zoeken om uitkeering werden goedge keurd, andere, die niet als crisis-gevallen waren te beschouwen, of waarvoor geen voldoende fondsen waren, werden afge wezen. Het is de bedoeling om voortaan schriftelijke aanvragen om financieele hulp in overleg met het betrokken sub comité en desgewenscht met advies van kerkgenootschap of polderbestuur door het centraal comité te laten behandelen. De bijeenkomst; die om 10i uur met een woord van dank door den voorzitter gesloten werd, stond in het teeken van welwillendheid en medewerking van velen. Een gunstig verschijnsel inderdaad. Mogen velen zich alsnog bezinnen en hun gewaardeerden steun, die zoo noodig is, niet aan deze crisis-instelling onthouden EEN ZWAAR BEESTJE. Maandagmorgen werd aan de gemeente- waag te Den Burg een varken gewogen, dat toebehoorde aan den heer C. A. Witte Pz. te Zuid-Haffel. Het dier woog maar even 738 pond. De waagmeester, de heer P. de Graaf, die reeds meer dan 15 jaren deze functie vervult, herinnert zich niet, ooit zoo'n zwaar varken op de schaal ge had te hebben. AUTO-ONGEVAL. Zaterdagmorgen had op den Waalder- weg nabij Den Burg een auto-ongeval plaats. De heer A. Z. bestuurde een auto, welke gehuurd was van de fa. Gebr. Dros te Oosterend. Nabij de Ruijtersplaats sloeg j de auto door een gebrek aan de stuur-j inrichting over den kop. De bestuurder kwam met den schrik vrij, doch de carosserie van de auto was geheel ver nield, de motor werkte echter nog, toen men de auto had opgelicht. De auto werd met een vrachtauto van den heer Jn. Brouwer naar Oosterend vervoerd. Oosterend. CHR. FANFARECORPS „EXCELSIOR". Het Chr. Fanfarecorps „Excelsior" te Oosterend zal Woensdag 2 Maart, 's av. 7.30 uur, in 't gebouw voor Chr. Belan gen aldaar zijn jaarvergadering houden. Ter afwisseling zullen eenige voordrach ten en samenspraken gegeven worden. „KUNSTMIN EN „LACHENDE GERRITJE". Zondagavond gaf de muziekvereeniging „Kunstmin een openbare uitvoering in de zaal van het café „Prins Hendrik van den heer A. Kossen. Omtrent deze uit voering vernamen wij, dat er trotsch de felle koude tamelijk wat publiek aanwezig was. De muzieknummers door „Kunstmin" ten beste gegeven, werden als gewoonlijk goed uitgevoerd en de opvoering van de revue „Lachende Gerritje" bracht de lachspieren in beweging en werd op geestige wijze weergegeven. In iioofdzaak werden plaatselijke aan gelegenheden voor het voetlicht gebracht en kreeg dan die en dan weer gene een veeg uit de pan, zooals men dat noemt. Omtrent het opvoeren van de revue, werd ons medegedeeld, dat wat meer studie wenschelijk ware geweest en dat tusschen de diverse tooneeltjes een goede komiek onontbeerlijk is. Dan pas krijgt men een j goede revue. Maar gelachen is er. Tot slot het gebruikelijke bal na, hetwelk ▼elen nog lang en gezellig bijeen hield. UITVOERING „CAECILIA". Zondagavond gaf de gemengde zang ver. „Caecilia' een uitvoeringen de zaal van den heer A. de Graaf alhier. Als t« ongeveer acht uur de voorzitter de aan wezigen welkom heet, in het bijzonder de heer Hooij van Winkel, die zich bereid had verklaard voor enkele gemengde koornummers de pianobegeleiding te ver zorgen, valt de opkomst van het publiek niet direct te roemen. Spreker drukt er zijn spijt over uit dat de belangstelling voor „Caecilia", die bijna gedurende 30 jaren onafgebroken heeft bestaan en dien tijd steeds heeft getracht een „plaatselijke vereeniging" te zijn in den waren zin van het woord en steeds bereid was medewerking te verleenen als zulks ver zocht werd, zoo begint te verdwijnen. Een verblijdend teeken evenwel is, aldus Voorzitter, dat de leden zelf met animo de repetities bezoeken, terwijl voorts het ledental eerder stijgt, dan achteruit gaat, Spreker hoopt, dat bij een volgende uit voering de nu niet aanwezigen, mede van hunne belangstelling zullen blijk geven, want het is nu eenmaal een vast staand feit, dat eenige waardeering, in 1 den vorm van medeleven met een plaat selijke vereeniging, voor hetgeen geboden wordt, onontbeerlijk is. Het programma wordt hierna vlot af gewerkt. Voor de pauze de zangnummers door gemengd, vrouwenkoor en dubbel- mannenkwartet, welke, de een meer de ander minder, een dankbaar applaus ver wierven. Vooral de twee laatste nummers „Dorpsdans" -van Jac. Bonset en „De Laatste ZonnestraaP'van J. Paardekooper, beide met pianobegeleiding, vielen buiten gewoon ln den smaak. Na de pauze werd een blijspel in één bedrijf »Een knap stel« opgevoerd,waarom hartelijk is gelachen. Het is, niettegen staande de te geringe belangstelling, een uitvoering geweest, die mede door de afwisseling welke in het programma was gebracht, goed geslaagd kan heeten. UITVOERING „HOUDT MOED". Naar wij vernemen zal de tooneelver- eeniging »Houdt Moed» op Zondag 13 Maart a.s. een uitvoering geven voor de afdeeling Barsingerhorn van den Bond voor Staatspensionneering in de zaal van den heer de Graaf. Opgevoerd zal worden een blijspel in drie bedrijven van Dom. de Gruyter »In andermans schoenen». Gezien de gunstige indrukken, welke de vereeniging bij haar laatste uitvoeringen heeft achtergelaten, hopen en vertrouwen wij, dat de belangstelling groot zal zijn. De ouden van dagen zullen op dien avond door de afdeeling worden uitgenoodigd, terwijl de buitenomwonenden per auto zullen worden afgehaald. Hippol.ytushoef. WERELDCRISIS EN OORLOGSGEVAAR. Naar wij vernemen zal voor de „Vrije Groep" a.s. Donderdagavond om half acht in „Concordia" van den heer Bruul, als spreker optreden de heer G. Nabrink, van Amsterdam, met het onderwerp: „Wereldcrisis en Oorlogsgevaar", De plotseling opnieuw ingetreden vorst en felle koude oostenwind hebben diverse Zuiderzeewerken en cultiveeringswerken opnieuw stopgezet. Voor vele arbeiders en vooral voor hen die vorige week van elders zijn overge komen, is dit een groote teleurstelling. Ook de visscherij en de landarbeid ligt geheel stil. OPENBARE VERKOOPING. Ten overstaan van notaris Obreen had Zaterdagavond 27 Februari j.1. in het hotel van den heer M. de Haan, ten ver zoeke van mej. Trijntje Bais, wed. van wijlen den heer C. Mostert, de openbare verkoop plaats van: een woon- en winkel huis met erf enz., groot 0.1850 ha, staande te De Haukes alhier. Kooper werd de heer B. H. Kraan voor 3425. Zondag met zijn gezin het middagmaal ge- Oosterland. Tot notabelen der Ned. Herv. Gem. van Oosterland, Stroe en Den Oever, zijn ge kozen de heeren C. Kool Jbz. en C. Elbz. Rotgans. Maandagavond sprak het Tweede Ka merlid Tilanus in het Evangelisatiege bouw over bovenstaand onderwerp. Na het gezamenlijk zingen van Psalm 89 vers 7, werd door den heer P. Boon voorgegaan in gebed, waarna nog een ge deelte van Psalm 10 werd voorgelezen. In zijn openingswoord heette de heer Boon allen hartelijk welkom, in 't bijzon der den spreker, en Bprak de hoop uit, dat deze avond een leerzame avond mocht zijn. De heer Tilanus, daarop het woord krij gende. zeide, dat hü eenige jaren geleden in hetzelfde gebouw had gesproken, maar dat het toen voor een verkiezingsstrijd ge weest was. Nu wilde de heer lilanus het niet hebben over de beteekenis van het Christ.-Hist. beginsel in het staatsleven, Hij wilde het hebben over het regeerings- beleid en de maatregelen, die door de re geering genomen moesten worden. Spr. vond het van het bestuur een ge lukkige gedachte om de moeilijkheden eens met elkaar te bespreken. We leven op het oogenblik in een crisis tijdperk op ieder gebied. Wat doet nu de regeering? Volgens den een te veel en volgens den ander veel te weinig. Hoe de crisis is ontstaan, is niet te zeg gen. Er is heel wat over geschreven en er zijn al heel was oplossingen voor gezocht. Spr. gaat dan een 18-tal jaren terug, naar jen tijd voor 1 Aug. 1914. Toen leefde men in groote rust en kalmte met weinig zorg, totdat bii het uitbreken van den wereld- BLUE BAND FABRIEKEN BSN.6-0 oorlog alle rust verbroken was. Hoewel we buiten den oorlog bleven, ondervonden we daar heel wat moeilijkheden van. Niet al leen op economisch gebied greep de oor log in, neen, ook op geestelijk. Werden de menschen vóór '14 niet beroerd, in den geest, het wereldsche gebeuren bracht de erkenning: God regeert niet persoonlijk alleen, doch ook maatschappelijk. Daartegenover stond, dat er ook ver liezen te boeken waren, o. a. in Rusland. Bij de jongeren is echter weer een op leven van het geestelijk leven te be speuren. Heeft de oorlog invloed gehad' op het geestelijk leven, natuurlijk was die ook groot op maatschappelijk gebied. Het Russische rijk is ineengestort, het groote Duitsche rijk verdween. In het staatkundige leven is ook veel veranderd. Het algemeen kiesrecht is er doorgeko men, allerlei colleges zijn in het leven ge roepen. de volksinvloed doet zich krachti ger gelden. Door den diepen afkeer van den strijd met de wapenen, de begeerte naar vrede, is de Volkenbond tot stand gekomen. 55 Staten zijn daarbij aangesloten. De jaren 191418 waren moeilijke jaren voor Nederland. Daarna kwam een tijd van opbloei, royaal werd er geleefd, de loonen waren hoog, de uitvoer nam toe en nu is er weer een terugval. Wellicht heeft ons volk ook boven zijn stand geleefd. Ook de regeering heeft den druk der tijden gevoeld. Dat is al gebleken bij het uitspreken van de troonrede. Het eerste wat de Koningin zei was: „De economische toestand baart bij voortduring zorg". Toen de Koningin deze woorden sprak, was de tijd nog niet zoo somber als nu. Het handelsverkeer wordt bemoeilijkt, soms onmogelijk gemaakt. Sommige lan den hebben haar grenzen gesloten. Ook van den val van het Engelschs pond, dat gedaald was van 12 op 8 gulden, ondervindt men schade. Door al deze toestanden worden de in komsten kleiner. Aangezien de inkomsten naar omlaag gaan, moeten de uitgaven ook naar omlaag, wil de begrooting slui tend blijven. Om tot verlaging van de uitgaven te komen heeft men 4 voorstellen ingediend: 1. Korting salarissen rijksambtenaren. 2. Vlootbouw (voor Indië) vertragen. 3. Inpoldering Zuiderzee vertragen. 4. Zocht en zoekt de regeering nog tot een bezuiniging te komen op de kosten van het lager onderwijs. Nu de salarissen van de rijksambtenaren verlaagd werden, vond ed regeering het billijk, dat ook de salarissen der gem.- ambtenaren naar beneden gingen. De ge meenten wilden er niet aan. Min. De Geer heeft een kortingswet ingediend, en bij de aanbieding zelfs de portefeuillekwestie ge steld. Na heel wat spannende momenten, zooals spreker ze nog zelden in de Kamer heeft meegemaakt, is deze wet aange nomen met 48 tegen 42 stemmen. Over de vertraging van den vlootbouw merkt de heer Tilanus op, dat dit ook een noodmaatregel is. De vloot is noodig voor de bescherming van de koloniën. Bezuini ging op het lager onderwijs zal verkregen worden door de cijfers van de leerlingen- schaal hooger te stellen. Dit ontwerp moet nog in de Kamer behandeld worden en spr. verwacht daar veel strijd bij. Aan den anderen kant moet er naar middelen gezocht worden om het inkomen te verhoogen en die gevolgen van de crisis zoo dragelijk mogelijk te maken. De regeering heeft daartoe de volgende maatregelen genomen: 1. Landbouwuitvoerwet. 2. Verhooging invoerrechten buiten- landsch vleesch. 3. De tarwewet. 4. Steun aan de bietenteelt. 5. Steun aan de aardappelmeelfabrie ken. 6. Steun aan de vlasteelt in Zeeuwsch- Vlaanderen. 7. Contingenteeringswet ingevoerd. 8. Credietverleening aan den akker- en tuinbouw. 9. Steun aan de bollenkweekers in Bree- zand. Spr. ging op een en ander nog nader in en zei dan te gelooven, dat wij er nog niet zijn en de regeering met nog meer maat regelen zal moeten komen. De crisis grijpt niet alleen in in het maatschappelijk, maar ook in het geeste lijk leven. Spr. constateerde een belang rijk verschijnsel, n.1. dat er een meerder heid is die erkent, dat niet de mensch regeert, doch God. Daarom ook heeft de rechterzijde gemeend, juist in dezen moei lijken tijd de regeering te moeten steunen, omdat 't gezag niet gefundeerd is op het volk, doch op God. Hoewel men dezen avond niet over be ginselen sprak, mochten deze toch niet door de maatschappelijke moeilijkheden op den achtergrond gedrongen worden, zeide spr. en zoo diende men het voor naamste beginsel van de Chr.-Hist. partij, n.1. dat niet met ruwe hand het langzaam- gewordene omver geworpen mag worden. in het oog te houden. Spr. eindigde zijn rede, hopende, dat de wetenschap: het is God, die regeert, de rust moge geven, die men in deze zware tijden behoeft en wees daarbij op het bijbelwoord: „Want er blijft een rust over voor het volk van Godi." Van de gelegenheid vragen te stellen of opmerkingen te maken werd gebruik gemaakt door de heeren P. Lubbert en Leichtman. De eerste vroeg: 1. Hoeveel geld wordt er jaarlijks uitge trokken voor den Volkenbond. 2. Hoeveel levert de bezuiniging op de salarissen op en wanneer gaan die kortin gen in. 3. Is het spreker bekend, dat hier in korten tijd 10 bedrijven tengevolge van de crisis verkocht moesten worden en kan de regeering geen maatregelen nemen tegen de banken om dit te voorkomen. 4. Menschen, die in vorige jaren voor de inkomstenbelasting aangeslagen waren voor 3000, zijn nu aangewezen op crisis maatregelen. Is er niets aan te doen om deze menschen voor ondergang te behoe den. De heer Leichtman was het niet eens met wat spr. zei over de houding van de linkerzijde ten opzichte van het wetsont werp-Terpstra en vroeg of spreker over tuigd is, dat het onderwijs niet geschaad wordt in z'n vitale belangen bij de invoe ring van een 45-leerlingenschaal. Spr. voelde achter de eerste vraag van den heer Lubbert de gedachte: Kan dat geld niet beter besteed worden. Hij kan zich voorstellen, dat men daartoe komt als men dé resultaten ziet, die bereikt zijn door den Volkenbond. Op het gebied van arbeid is misschien iets bereikt. Maar er zijn landen, die zich geen steek van de afspraken aantrekken. De arbeidsvoor waarden in Japan, die naar ons oordeel schandalig zijn, geven waarschijnlijk den nekslag aan de Twentsche Industrie. Onder leiding van den heer Colijn zijn prachtige vergaderingen gehouden, echter zonder resultaten. De handel tusschen de landen onderling wordt meer dan ooit be moeilijkt. En wat de ontwapening betreft, kan spr. slechts hopen, dat er iets gebeuren zal. Zóó kan het niet blijven, want de bewape ningen zijn geweldig. Niet te onderschatten is echter, dat de ministers van Buitenlandsche Zaken der verschillende naties in September van elk jaar bij elkaar komen en eens met alkaar praten. Daardoor kan veel misverstand voorkomen worden, goed vertrouwen en goed begrip geschapen worden. Spr. zou daarom niet graag deze post (hij weet niet precies hoeveel het bedrag is) schrappen, ook niet omdat men nog niet weet hoe dit nog maar jonge instituut zich ontwikkelen zal. De saiaris'korting geeft 7 mill. gulden bezuiniging en gaat 1 Maart in. Vraag 3 en 4 vatte spr. samen. Hij wist van dergelijke toestanden af. Ingrijpen is echter moeilijk. Maar spr. wees er nog eens op, dat naar zijn meening nog meer maatregelen zullen moeten komen. Op de vraag van den heer L. merkte spr. op, zelf geen voorstander te zijn van de uniforme leerlingenschaal. Hij was lid van de commissie-Rutgers en heeft dan ook zijn afwijkende meening op dit punt uiteengezet in een nota aan de Koningin. De kleine scholen zullen het grootste na deel hebben. Spr. verwacht niet, dat in voering van d.e 45 leerlingenschaal vitale belangen raakt. Na het zingen van: ,,'k Wil u, o God, mijn dank betalen", sloot de heer Tilanus met gebed. Naar wij vernemen zal voor rekening van den heer A. Berbee te Wassenaar een landhuis met bollenschuur gebouwd wor den aan den Zwarteweg alhier. Het ge heel wordt gemaakt naar een ontwerp van den heer W. Hoep Jr., die tevens met het toezicht op den bouw belast is. J. V. A.-BERICHT. Woensdagavond, 2 Maart, bijeenkomst. Vergadering van de federatie Den Helder van den Vrijz. Dem. Bond. De Federatie Den Helder van den Vrij zinnig Democratischen Bond had j.1. Za terdag een vergadering te Alkmaar be legd, waarop een dertigtal afdeelingen waren vertegenwoordigd, alsmede alge meene leden van den Bond, om met elkaar te beraadslagen, wat in de naaste toe komst moet worden gedaan ter leniging van den nood van land- en tuinbouw. De heer T. Kostelijk Pz. van Heiloo, was inleider en bracht naar voren de groote noodzaak van hulp; men heeft zich in het begin van de crisis niet veel aan den tuinbouw gelegne laten liggen. De landbouw scheen voorgetrokken te wor den; de Tarwewet bracht haar uitkomst. De heer P. Kostelijk, van Heer-Hugo- waard, lid van de Prov. Staten, zet uit een, dat wil men den Nederlandschen tuinbouw behouden, andere maatregelen moeten worden getroffen. Van 10 ge meenten rond den Langedijk klom de be volking in een aantal jaren door de ont wikkeling van den tuinbouw van ruim 11 tot ruim 23.000 menschen. Dat is het beste bewijs, dat op een betrekkelijk klein ge bied een boterham zonder last van werkeloosheid was te verdienen. Als men zulk een streek verwaarloost en tot pauparisme laat vervallen, dan schaadt men een nationaal belang. In den breede ging de heer Kostelijk den in- en uitvoer avn Nederland na en meende, dat wellicht een maatregel zou zijn te treffen, waar door bij een invoer in Nederland een goed onderhandelingstarief was te tref fen. De heer Koster, van Wieringerwaard, zegt, dat men natuurlijk bij het redelijke moet blijven; reeds is de commissie-Ebels ingesteld en ook is vanmorgen al weer een speciale Noordhollandsche commissie geïnstalleerd. Met den dag wijzigen zich de toestanden. Spr. hoopt, dat de commis sie-Ebels en deze nieuwe commissie nut tig werk kunnen doen. De heer Kooiman, lid van Ged. Staten der provincie Noordholland, besprak ver schillende maatregelen, welke reeds wor den uitgevoerd. Het was den Staten niet altijd mogelijk alles te kunnen doen wat men wilde, want men was ook aan Rijks voorschriften gebonden. Als het eenigs- zins kan, dan zouden de Staten fle ge meenten graag helpen inzake de voorzie ning der gelden, benoodigd voor de 30 procent. Alles wordt onder de oogen ge-, zien; er zal gedaan worden wat maar eenigszins kan. Het werk der Kamerfractie. Mr. Oud zegt, dat in het gansche landj vergaderingen als deze worden gehouden; de nood bar is weet de Kamerfractie.! Allen dag bewijzen de binnenkomende! brieven het, maar meer op den voorgrand moet voor de fractie staan de wijze waar- o pgeholpen kan worden. Wat zijn de beste maatregelen? j Men mag geen dingen beloven, die aan stonds toch niet tot uitvoering kunnen worden gebracht. En daarom zullen een „groen front", een agrarische party geen uitkomst kunnen brengen. Het is een kleine kunst om vast te stellen, dat het tegenwoordige slecht gaat, maar blijven- de verbetering aanbrengen kan geen der1 menschen, die nergens verantwoording voor dragen. Ten opzichte van de crediet- regeling hebben de v.d. reeds direct ge zegd, dat het bedrag te laag was en den toeslag op de producten helpen zij ver dedigen. Maar bij dat alles moet men niet vergeten, dat de Vrijz.-Dem. niet de macht hebben en afhankelijk zijn van de meer derheid in de Kamer. Op den duur is de steunverleening niet vol te houden, dat gevoelt een ieder. Nederland heeft een land- en tuinbouw bedrijf van den eersten rang, dat zoo de toestand maar iets gunstiger worden kon er direct weer boven op is. Onge- twenfeld zal dit komen; men zal zich moe ten aanpassen, hoe schrikkelijk dat ook zal zijn, en de Kamerfractie zal niets on beproefd laten de lasten zoo dragelijk mo gelijk te maken. In de oude, hechte orga nisaties dient men zich te vereenigen om kracht op te doen in deze donkere dagen. Eenigen der sprekers zijn op enkele pun ten nader ingegaan. Binnenland. Burgerlijke Stand van Texel van 27—29 Februari. GEBOREN: Jan, z. v. J. de Jong en C. Troost; Klaas, z. v. P. v. d. Vis en H. Lof. GETROUWD: Cornelis Zutphen en Aagje Kooiman. Van 27 en 29 Februari 1932. BEVALLEN: H. C. G. Verel Waan- ders, d.H. van Beek—Kindt, d.J. de Graaf—Blaauboer, z.E. Schrier-Sper- ling, z.; A. Th. Kansenbrood—Perquin, z.; Ph. A. M. Franken Tobias, d.; C. J. ScheffersJongkc' s, d. OVERLEDENA. Dienaar, 45 jaar. Het geheele gebouw verwoest Alle patiënten gered. Dreigen de bosclibrand. Uit Lunteren wordt gemeld Gistermiddag is een groote brand uit gebroken in het herstellingsoord voor onderwijzers, gelegen in het bosch nabij Lunteren. De brandweer uit Barneveld, Ede en Ederveen zijn gealarmeerd. De brand is omstreeks kwart over twaalf uitgebroken en ten gevolge van de droogte en den feilen wind breidde het vuur zich zeer snel uit. Het herstellingsoord, dat het eigendom is van den Nederl. Bond van Onderwijzers, beslaat een groote oppervlakte. Toen de brandweren uit de omgeving, die in allerijl door de politie van Lunteren waren gewaarschuwd, aan kwamen, stond het grootste gedeelte van het gebouw reeds in lichte laaie. Een nader bericht luidt: Het gebouw is totaal verwoest. Omstreeks kwart over twaalf werd de brand ontdekt. De ongeveer 25 patiënten waren juist aan tafel gegaan, toen het alarm gegeven werd. Zoo snel greep het j vuur om zich heen, dat geen der inwo- nenden gelegenheid heeft gehad, iets anders dan het veege lijf te redden. De directrice van het herstellingsoord, zuster Baarda, nam onmiddellijk maat regelen om de patiënten ergens anders onder te brengen. Een aantal van hen vond onderdak in het hotel Rutgers; d< overigen werden bij omwonenden opge' nomen. Fel joeg de oostenwind de vlammen aan Het herstellingsoord bestond uit eci twee verdiepingen hoog frontgebouw en twee vleugels. De brand is uitgebroker in het noordelijk gedeelte van het front gebouw. Het herstellingsoord van den Bond van Onderwijzers dateert van 1900. In 189' heeft deze Bond het besluit tot den bouv genomen. Gedurende het afgeloopen jaai was men bezig, het gebouw te moderni seeren. Het is geheel uit steen opge trokken. Aan het werk voor de moderni seering werd thans de laatste hand ge legd. In het gebouw waren arbeiders, als schilders, metselaars, electriciens en loodgieters werkzaam. Spoedig zou het werk gereed zijn, en zou het herstellings oord een modern sanatorium zijn ge- wordpn. De oorzaak van den brand is niet be kend, doch het is niet onmogelijk, dat deze brand in verband staat met de werkzaamheden. Het gebouw is verzekerd. In aansluiting aan bovenstaand bericht kan nog worden medegedeeld, dat er 21 patiënten waren, van wie 7 bedlegerig. Een van hen, een dame, is uit een raam gesprongen en brak een been. Hët omliggende bosch staat ook in brand, maar men hoopt, dit te kunnen benouden. De patiënten gaan allen naar huis terug. Gebouw en inboedel waren verzekerd, maar enkele verpleegsters hebben per soonlijke bezittingen verloren, die niet verzekerd waren. Schade van een ton. Gisterennacht heeft te Losser een he vige brand gewoed. Omstreeks drie uur brak brand uit bij den winkelier-café houder J. A. Boerrigter, wonende aan den straatweg van Losser naar Gronau Het vuur, door den feilen wind aange wakkerd, greep snel om zich heen. De woning van den heer Boerrigter is een gedeelte van een complex, waarin be halve een café, ook een zaak jn kolo niale- en grutterswaren en een schoen-, meubel- en ijzerwinkel zijn ondergebracht. Toen de brandweer uit Losser en die uit Gronau ter plaatse verschenen, stond het groote pand, dat een oppervlakte van ongeveer 300 M2. beslaat, in lichte laaie. Aan blussching viel niet meer te denkeu. Fel joegen de vlammen omhoog. De brandweer moest zich beperken tot po gingen, de belendende perceelen te be houden. Hierin is zij geslaagd. De felle wind heeft echter het vuur overgebracht naar twee op ongeveer 200 M. afstand gelegen arbeiderswoningen, eigendom van den heer Dijkhuis. Deze beide woningen zijn eveneens geheel afgebrand. Om 6 uur gisteren ochtend was men het vuur meester. Het pand van den heer Boerrigter en de beide arbeiderswoningen waren toen nog slechts rookende puinhoopen. Persoonlijke onge lukken zijn bij den brand niet voorge komen. De schade, die gedeeltelijk door verzekering wordt gedekt, wordt op f 100.000 geschat. BELGISCHE KAPITEIN OVERBOORD GEVALLEN. Zondagavond is de 63-jarige Belgische kapitein P. van Meele, van het rivier schip Rijn-Schelde, van Antwerpen, in de sluis te Hansweert over boord gevallen en verdronken. De man was gehuwd en vader van 7 kinderen. OVERREDEN EN GEDOOD. Op de Sloterkade te Amsterdam is Woensdagmiddag een zevenjarig jongetje, gewoond hebbende in de Sassenheim- straat, door een auto overreden en gedood. TWEE BOERDERIJEN AFGEBRAND. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn twee boerderen in de Beneden-Kerk straat te Waspik afgebrand. De boerde rijen behoorden aan de heeren M. de Zeeuw en G. Kamp. Drie stuks vee kwa men in de vlammen om. Een zoon van de Z. werd zoo ernstig verwond bij de blus- schingspogingen, dat hij moest worden opgenomen in het ziekenhuis van Raams- donksveer. De oorzaak is onbekend. De boerderijen waren verzekerd. POLITIERECHTER TE ALKMAAR. Zitting van 2» Februari. (Heeft slechts één maal in de vier jaar plaats). De water- en melkroman wordt voortgezet. De veehouder P. K. uit H.H.Waard, die op 4 Januari terecht stond ter zake melk- vervalsching, welke zaak heden werd voortgezet met het hooren van den heer Wiggers. Gevorderd werd f 600 boete of 2 maanden hechtenis. Uitspraak. Conform eisch. Dit was wel de vetste kip, die ten voor- deele van het Rijk, geplukt werd. Omzetting voorw. straf. De zaak tegen R. te Den Helder, be treffend een eventueele tenuitvoerlegging eener voorw. straf werd uitgesteld tot j Maandag 30 Mei. Het is zaak voor R. om nu dubbel op zijn tellen te passen en zijn beste beent; voor te zetten. Een petroleumblik gebezigd als vernielingswerktuig. Do 20-jarige A. J. B„ 'n struische pe- troleumventer te Den Helder, had op 4 Januari een petroleumblik nog tot iets anders gebruikt dan tot berging van petroleum, doch er een glasruit mee ingeslagen in het perceel bewoond door den heer Jongepier aldaar. I)e verdachte verklaarde dat hij in drift had gehandeld, omdat de juffrouw hem nog geld schuldig was voor geleverde petroleum. Eisch f 20 boete of 20 dagen. Vonnis conform eisch.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 11