IE MEENDE MEELES. KONIJN'S BERLIHER LEVERWORST. SNELDIENST IS ALTIJD NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Bu4tett4ai\dsoh overzicht Nr. 7086. EERSTE BLAD DINSDAG 1 MAART 1932 60ste JAARGANG ADVERTENTIÊN: Na den veldslag in den Duitschen Rijksdag. - Een manifest van den Spaanschen ex-koning voor weder invoering van de monarchie. - De strijd om Sjang hai. - Ernstige Amerikaansche beschuldiging tegen Japan. Wij Breien!!! en repareeren alle soorten wollen kleeding, kousen en sokken (ook de allerfijnste). Vraagt onze schoolkousen met dubbel gebreide knieën. JAAP SNOR, Zuidstr. 19 BUS 1 ALKMAAR—DEN HELDER 8.45 en 17.45 DAGELIJ K S OOK VOOR DAMES De achtergrond der ontw? peningsconferentie. In Crisistijd is kwaliteit goedkooper. SPOORSTRAAT 98 TELEFOON 339. BINNENLAND. FEUILLETON „Ja." LDERSCKE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor KoegraB, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel I 1.65; binnen land 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50 f O.iO, f 0.0, 11.—. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.85. Lossenos. 4 ct.Ir.p.p.6ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t,m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. Na den veldslag in den üuitsclien Rijks dag kan de rijkskanselier, Dr. Brüning, tevreden zijn met het resultaat van de overwinning, al was die dan ook niet groot, zooals men uit de stemmenverhoudingen in ons nummer van Zaterdag kon zien. Het „Hbl." schreef er over, dat hoewel de meerderheid niet groot was, de rijkskan selier toch voldoende steun gekiegen had om zijn arbeid voort te zetten. Hetzelfde blad schreef o. m., in een over zicht over „de vierdaagsche", zooals het den strijd in den Rijksdag noemde: Ten gevolge van de weigering van de socialisten en middenpartijen om de ver antwoordelijkheid op zich te nemen thans een regeeringscrisis uit te lokken welke waarschijnlijk zou leiden tot een ontbin ding van den Rijksdag, hetgeen slechts ten goede zou komen aan de extremisti sche partijen, diaar de huidige volksverte genwoordiging blijkens de verschillende verkiezingen sinds Sept. '30 in landen en gemeenten niet meer de juiste politieke verhouding onder de bevolking weergeeft heeft de rijkskanselier weer eenig res pijt gekregen om zijn semi-dictatuur bij oe gratie van den Rijksdag, voort te setten. Na het nemen van deze hindernis staat hü thans voor die van de presidentsver kiezing. Slaagt hij ook daar en wordt Hin denburg herkozen, dan opent zich de mo- felijkheid voor dr. Brüning, om, met den rachtigen steun van den rijkspresident, een politiek op langer termijn in te zetten. De uitslag van de verkiezingen, waar voor Duitschland thans staat, zal van over wegend belang worden voor de houding, welke de Duitsche regeering daarbij zal aannemen. Een manifest van ex-koning Alfons heeft de aandacht weer eens even op dezen fewezen Spaanschen monarch gevestigd, [et betreft een manifest voor weder in voering van de monarchie, waaruit dus blijkt dat Alfonso de kroon nog niet moe was. Havas meldt dan uit Madrid, dat daar verluidt, dat ex-koning Alphons XIII en zijn oom, prins Alphons, Karl von Bour bon—Oostenrijk-Este, als hoofd van de familie, besloten hebben een propaganda- actie te gaan voex-en voor wederinvoex-ing van de monarchie in Spanje. Beide hebben volgens dit bericht, dat met alle voor-be houd gelezen moet worden, een manifest aan het Spaansche volk gericht, waarin Alphons XIII verklaart, dat hij zich ge noopt ziet zijn huidige teruggetrokkenheid te laten varen, want Spanje is aan de anarchie uitgeleverd. De ex-koning wijst er op, dat hü nooit afstand heeft gedaan van zijn onaantastbare rechten en spoort alle Spanjaarden aan zich onder zijn ba nier te scharen. Men moet de Spaansche gemeenschap voor de anarchie en het communisme redden, die zich over het land hebben uitgestort. De Spanjaai-den, die de monarchie trouw zijn gebleven moeten een vooiioopige re geering vonnen, welke de Cortez bijeen roept en door haar een nieuwe grondwet uitwerken. De tweede Spaansche republiek is even weinig levenskrachtig als de eerste, daar om spoort hü alle Spanjaarden van goe den wil aan haar ten val te brengen. Dat de poging van Alphonso succes zal hebben, gelooven we niet eig, al zijn er ook nog tal van monarchisten in Spanje en hebben verschillende maatregelen van de nieuwe regeering lang niet de sympa thie van de bevolking. (Let op den gelen winkel) P.S. Voor Texel rechtstreeks aan ons zenden. Veranderde situatie op de onafscheide lijke tandem. („Ganard enohainé"). De strijd om Sjanghai blijft met onver minderde kracht voortwoeden en de mo gendheden blijven passief toezien hoe de Chineezen op eigen grondgebied door den indringer worden vermoord. Donderdag zal nu de voltallige vergadering van den Volkenbond bij elkaar komen 0111 het con flict t-3 bespi-eken en maatregelen te be ramen om er een eind aan te maken. Men neemt het hier aan, dat de minister van buitenlandsche zaken den Japanüchen vertegenwoordiger te Sjanhai Sjigemitsoe en den vertegenwoordiger te Genève Mat- soedeii-a heeft opgedragen, dat Japan het geschikte oogenblik gekomen acht, aan de mogendheden, die bii Japan belang heb ben, te doen weten, dat Japan bereid is, de vijandelijkheden te staken, zoodra de Chineezen op een overtuigende wijze het bewijs leveren, dat zij bereid zijn, tot op 20 km van een neutrale zone, zooals reeds vroeger door Japan was voorgesteld, terug te gaan. Japan zou zich dan verplichten een bepaalden afstand terug te gaan, na dat eerst de Chineezen zich zouden heb ben teruggetrokken. Het optreden der Japannex-s in Mants- joerije en vooral de steun van Japan aan de vorming van wit-gardistische corpsen, zoo dicht bii de Russische grens, heeft in Russische kringen groote ontstemming gewekt, en in regeeringskringen heeft men verklaai-d, dat waai-schijnlijk offi- cieele stappen zullen worden gedaan bii de Japansche regeering. Wanneer de Wit- gardistische Russen met steun van Japan eenmaal in corpsen geformeerd zijn, zal Japan niet kunnen verhinderen, dat deze corpsen op Sowjetgebied zullen komen en overvallen in Siberië zullen plegen. De bevelhebber van het Roode Leger in het Verre Oosten, generaal Blücher, verklaarde in een rede te Chabarowsk, dat Vertrek HAVENHOOFD het Roode Leger liever niet van zijn wa pens gebruik wilde maken, doch ten allen tijde bex-eid zou zijn iedereen, die zijn han den naar Sowjetgebied zal uitsteken, over de grens te werpen. Te Moskou heeft een massa-betooging van de communistische jeugd plaats ge vonden, waarin geprotesteerd werd tegen de houding van Japan in 't Verre Oosten. In Amerika komt ook een steeds groo- tere ontstemming over het optreden van Japan in Ohina. Stimson heeft de vorige week naar aanleiding van bepaalde vragen aan senator Borah een brief geschreven, die voor de geheele wereld bestemd is en de Amei-ikanen hebben er zorg voor ge dragen dat de brief zijn doel heeft bereikt. Wellicht i3 deze brief de ernstigste uiting, waarvan de Japanners naar aan leiding van hun optreden in Ohina kennis hebben gekregen schrijft de „Nw. Rott. Crt.". Want rechtstreeksche dreigementen had tot nog toe niemand laten hooren, zoo er al bedekte dreigementen werden geuit bij de mogendheden, waartoe het afbreken der diplomatieke betrekkingen en zelfs een oeoonomische boycot behoorden, dan had dit slechts zeer betrekkelijke betee- kenis. De Japanners hebben in dit geval thans indei-daad met een zeer ernstig risico te doen. Zij mogen vermoeden, dat de mogendheden zich wel terdege zullen bedenken voor zij een weg inslaan, waar van zij niet kunnen voorzien tot welk einde Het spel Is niet te winnen. „Wat? Die lafaard verdedigt zich ook nog?" („Canard enchainé"). deze hen leiden zou, Tokio moge er op rekenen, dat Engeland en Amerika, wier actie en belangen te Sjanghai het ergst zün getroffen, geen oor leg zouden on dernemen tegen een desperaat Japan. Hoe groot hun overwicht ook op den duur zou blijken, de zekere verliezen en ontwrich ting zouden in ieder geval zoo groot zijn, dat deze ooi-log zelfs voor het zegevierende tweetal op velerlei gebied een ramp zou beteekenen. Positieve voox-deelen van groot belang zouden er niet tegenover staan. De Amerikaansche secx-etaris van staat zegt in een zeer klemmend betoog, dat Ja pan het verdrag van de negen mogendhe den van Washington geschonden heeft. Het beroep van Japan op den ongeorden- den toestand in China gaat niet op, zoo zet Stimson uiteen, want het verdrag is gesloten met uitdrukkelijke motiveering, <tat juist die ongeox-dende toestand het noodig maakte. Stimson trekt voor Japan daaruit een zeer gevaarlijke conclusie. Als Japan dit gedeelte van de afspraken van Washing ton niet houdt, dan beschouwt Amerika zich ook door de rest van die afspx-aken niet gebonden, daar het bedoelde verplich tingen slechts heeft aangegaan, omdat het zijn belangen in het Verre Oosten door het verdrag der negen mogendheden veilig achtte. De houding van Japan kan Ame rika dus dwingen de beide andere verdx-a- gen van Washington op te zeggen, dat be treffende de vloot en het verdrag der vier mogendheden, waarbij Amerika zich er toe verbonden heeft van Guam en de Philip- Piinen geen vlootbases te maken. Guam als vlootbasis is echter een pistool op de borst van Japan en het opzeggen der beide verdragen zou voor Japan de noodzake lijkheid beteekenen van een hervatten van den wedstx-yd in bewapening ter zee op de allergrootste schaal. In Tokio zal men wel beseffen, dat de uitvoering van een dergelijk plan voor Amerika volstrekt niet onmogelijk is. De Big Navy Gx-oup zou er onvei-waehte bond- genooten vinden. Intusschen beleeft de ontwapeningscon ferentie geen goede dagen zucht het blad. ii. Polen.1 Deze bondgenoot van Frankrijk heeft in een memorandum aan de ontwape ningsconferentie medegedeeld,- dat het recht heeft op verdere uitbreiding van zijn bewapening, daar het gelegen is tus- j schen Duitschland en Rusland en zijn grenzen onvoldoende kan verdedigen. De huidige stand der Poolsche bewapening kan in geen enkel opzicht een motief zijn... meent de Poolsche regeering... om haar niet dié garantie van veiligheid en onaan tastbaarheid harer grenzen te geven, welke zü vereischt. De Poolsche bewapening bedraagt: 17.895 officieren, 36.985 onderofficieren en 211.100 soldaten; bovendien in bijzon dere corpsen (grensbewaking enz.) 2.028 officieren en 62.250 minderen. Polen heeft derhalve een landleger bijna even sterk als dat van Frankrijk... de drijf kracht van Polen! De Poolsche vloot is onbeteekenend, hoewel de Fransche werven voortdurend oorlogsschepen voor Polen bouwen, in 1931 nog 2 torpedobooten en 3 onder zeeërs. De luchtvloot omvat 700 vlieg machines voor de eerste linie, dus zonder de hulp-vliegmachines. Roemenië. De Roemeensche regeering heeft in haar memorandum medegedeeld, dat de hui dige militaire krachten onvoldoende zün tot bescherming der grenzen. Inkrim ping is slechts mogelijk en zal afhangen van de garanties, die de Volkenbond biedt voor de onaantastbaax-heid der be staande Roemeensche grenzen. Tsecho-Slowaklje en Yoego-Slavië hebben soortgelijke verklaringen inge diend. Het Fransche Mok ter conferentie trekt dei-halve gesloten op. Japan. Japan neemt ter ontwapenings-confe- rentie een standpunt in, dat nauw aan het Fransche vex-want is. Geen wonder dan ook, dat hardnekkige geruchten de ronde doen over een geheim militair ver drag tusschen beide landen, waarbij Frankrijk aan Japan een groote mate van vrijheid heeft gegarandeerd ten opzichte van diens optreden in China. Bij de Washingtonsche conferentie was de verhouding van de vlootsterkte van Japan tot die van Engeland of van Ame rika vastgesteld als 610. Bij de Lon- densche conferentie van verleden jaar trachtte Japan een verbetering van 7 10 te verkrijgen. Volgens de absoluut onbetrouwbare ge gevens, welke niet te oontroleeren zijn, gegevens door de Japansche regeex-ing zelf aan den Volkenbond verstrekt, be droeg de sterkte van diens leger in 1931, zonder bijtelling van enkele reserves: 20.674 officieren en 256.656 minderen. De bemanning der vloot bedroeg 73.880 man, vliegeniers 6.400 man. Japan bezat toen officieel 800 eerste klasse gevechts-vlieg- machines bij het landleger en 108 stuks bij de vloot! De vlootsterkte bedraagt: aantal tonnage linieschepen 9 273.820 moederschepen voor vlieg tuigen 8 65.658 kruisei-s met 8 duims kanonnen 12 108.400 kruisers met kanonnen van hoogstens 6" 17 88.315 mijnenleggers en torpedo booten 111 142.416 onderzeebooten 71 81.210 totaal759.818 Opgemerkt dient hierbij te worden, dat door de Londensche conferentie de maximale tonnenmaat voor de laatste twee groepen, wat Japan betreft, was vastgesteld op 105.500 en 52.700 ton. Japan heeft echter nooit maatregelen ge nomen om die beslissing uit te voeren, integendeel. Voor de periode 1931/6 staan op het programma de bouw van 4 kruisers, ieder van 8.500 ton, 12 mijnen leggers, 9 onderzeebooten, 1 mijnenleg- ger, 4 torpedobooten en 5 jagers. Boven dien de vorming van 12 eskaders, te zamen bevattende 96 vliegmachines, alle van het krachtige type, natuurlijk ver gezeld van de noodige reservevlieg tuigen. (Wordt vervolgd.) AUTOBUSDIENSTEN. Gedeputeex-de Staten van Noord-Holland hebben aan de firma Keetman en Schoorl te Winkel vergunning verleend tot het in werking brengen van een autobusdienst van Winkel over Aartswoud naar Hoog woud en omgekeerd. DE KORTING OP DE SCHADELOOSSTELLING VAN KAMERLEDEN. De sot'. dem. Kamerfractie is niet bereid korting te aanvaarden. Het Tweede Kamerlid van Vuuren had medegedeeld, dat de leden der Tweede Kamer op hunne door de Grondwet vast gestelde schadeloosstelling vrijwillig 3 procent korting hadden aanvaard, behou dens de leden van één fractie, naar aan leiding waarvan wij de vraag hebben ge steld, of dit de communistische was. Van welingelichte zijde verneemt „De Volkskrant" (rad. r.-k.), dat de voorgeno men vrijwillige korting bedraagt 4 pro cent en met die ééne fractie de sociaal democratische bedoeld moet zün. Of ook de communisten geweigerd hebben toe te stemmen in een korting op hun schade- losstelling, kon het blad niet met zeker heid zeggen. („Nw. Rott. Crt."). I)E CONTINGENTEERING. Verzet van den exporteerenden tuin- en landbouw. Het comité voor oeconomisch verweer uit de land- en tuinbouworganisaties heeft gisteren aan den minister van arbeid, han del en nyverheid het volgende telegram gezonden: „In verband met de vragen van het Tweede Kamerlid Maenen inzake contingenteering van opheffing van in voerrechten op buitenlandsche steenkolen, maken wü er Uwe Excellentie op attent, dat de export van land- en tuinbouwpro ducten, die toch reeds zoo sterk bemoei» lükt worden, daarvan groote bezware*- kan ondervinden". NEDERLAND EN BELGIË. De punten, waarover de op 1 Maart te Brussel aanvangende besprekingen zulen loopen. Onze Brusselsche correspondent meldt ons: De besprekingen tusschen Nederland- sche en Belgische ambtenaren, welke op Inderdaad, er bestaat geen beter en meer afdoend middel tegen slechte spijs vertering en verstopping, en de daaruit voortkomende kwalen. Alom verkrijgbaar f 0.65 per flacon. door K. R. G. BROWNE. 46.1 Mi\ Edward Byng volgde het bevel letterlijk op. Maar terwijl hü het deed, liel hü geen blik van Carmencita af. „Precies op het juiste oogenblik, Ed ward," zei Fanshawe-Smith. „Tot myn genoegen kan ik je vertellen, dat ik den pluk heb. Ik heb den pluk!" Ongeloovige geluiden van den kant van Edward. „Wat? U heb dewat? Niet moge lijk!" „Toch is het zoo," zei Fanshawe Smith, terwijl hü vergenoegd zijn binnenzak beklopte. „De heele boel.... Maar luis ter nu aandachtig toe, waarde vriend. Op bet oogenblik is de kust vrijde vrienden van Miss Milligan hier zyn *eg. voor zaken! O, ja.daar moet H; liet vandaag of morgen eens ernstig met jullie over hebben. Help 't me her inneren!. En daarom zou ik willen voorstellen om ons zoo spoedig mogelijk, per auto, van deze plaats te verwijde ren. ,,'Da's nou net toevallig onmogelyk. De •uto is in de pottebank, ziet-u! les met de magneet. wat weet ik niet. Alf is der op 't oogenblik mee bezig, 't Dmirt min stens een half uur, heit-ie me gezegd. D'rom ben ik hier.... om dat te vertel len. „Ha! Gedwarsboomd! siste de teleur gestelde samenzweerder!" zei Fanshawe- Smith nadenkend. „Dat soort dingen ge worden ons bij wijze van bezoeking, denk ik.... In dat geval...." Hij zweeg, op een manier, alsof hij zich opeens herin nerde dat er iemand uit het vüandelijke kamp tegenwoordig was. „Dit gesprek maken we straks beneden wel af.Car- Imencita, ik moet tot mijn spijt weg. Doe de groeten aan myn vrienden Carr en j ToddAls ik 't wel heb, heeft het Le- ger des Heils een soort van systeem om l ex-gevangenen voort te helpen. Tot ziens!" Hij boog nogmaals diep en wan- I delde, met Edw ard voor zich uit, naai de deur. „Wel heb ik van m'n leven, Smith," zei Cax-mencita heftig, terwijl ze op hem af stoof, „als jij denkt dat je zoo weg kunt komen...." „Ik kan zoo weg komen, beste kind. Als je goed oplet, kun je 't zien gebeureii. in politiek of financieën is alles ge- 1 oorloofd. Tot ziens in Guaycuador, zullen we maar zeggen. Waarschijnlijk zal ik je vader behulpzaam moeten zün bij zijn uitschakelen uit het Presidentschap". Hü zweeg en kuchte een paar maal verlegen achter zijn hand. „Ehje neemt 't me toch niet kwalijk, dat ik je een poosje ga opsluiten? 't Is geweldig ongemanierd enz. enz., maar ik moet weg zien te ko- j men, voordat onze beide boeven weer ten tooneele verschijnen. Alles begrijpen, is alles vergeven, nietwaar? Ja? Tot ziens dan." Hij boog ten derde maie; ging de deur uit, deed die aan den buitenkant op slot, gaf den sleutel aan Edward en wandelde de trap af, de gang door en den tuin in. Midden op het bewuste paadje bleef hij staan, om zijn satelliet de noodige in structies te geven. „Edward, ik ga spoorloos verdwijnen. De heeren Carr en Todd zijn van de baan, omdat ze gearresteerd zijn wegens stroo pen jullie stroopen tusschen twee haakjes maar ze kunnen elk oogenblik terug komen en dan moet ik weg zijn. Ze moeten niet de gelegenheid hebben om mü met hun woonhuis op wielen achterna te gaan. Dus ga ik op lijn twee naar het station.... méér dan zes kilometer, bü het hoofd van mijn vader! maar misschien laat iemand me meerijden. Is er gauw een trein naar Londen, zooveel te beter, is er geen, dan neem ik den eersten den besfen, die voorrijdt en ga met een om- wegnaar de stad. Hoe eerder ik den pluk in gangbare munt kan omzetten, hoe beter. Begrepen?" „Ja," zei Edward, na een halve minuut van zwaren geestelü'ken arbeid. „En ondertusschen blijf jii hier om op Miss Milligan te passen, om te zorgen, dat ze geen kattekwaad uitvoert.... tot Alfred de auto in elkaar gedraaid heeft en je komt halen. Dan laat je haar vrij en konit zoo hard als de auto kan, me achterna, Samenkomst op de gewone plaats, en degeen die er het eerst is, wacht tot de ander komt. Als jullie een beetje boffen, zpn jullie weg vóór Turtle en zijn twee pupillen terugkomen. Dit alles eveneens begrepen?" „Dan tot ziens, mijn waaide strydmaK- ker," zei Fanshawe-Smith. Hü keerde zich om en wandelde den tuin uit en den weg naar de uitspanning op. Mr. Byng haalde een pakje kauwgom te voorschijn, zocht de zachtste plek van de waterton en zette zicht tot wachten. Op het voorplein van het „Wapen van Croyde" zat Alfred naast de treeplank van een onttakelde groene auto met om zich heen verspreid een aantal voorwerp jes, die op de stukken van een ingewik kelde puzzle leken, maar die in werke- lykhed de onderdeelen van de ontsteking waren. By het naderbij komen van zyn chef hief hij zijn bezweet gezicht op en ontblootte een stuk of drie bruin-gele brokkelige tanden in een grimas, die een glamlach moest beteekenen. „Die smerige magneet hier," kondigde hij met een soort van trots, alsof het een j prestatie van hem was, aan, „ziet-der- mooi uit! 'k Denk daarnet: 'k zal 'em is effe nakijke, en gelukkig maar. Een mi rakel dat we gistere niet midde op de weg benne blyve steke." „Zoo!" zei FanshaweSmith. ,,'t Is echter zaak je huis in recox-d-tijd te bereiken, aangezien er een veelbewogen tijd voor de deur staat." Daarna vergastte hij Alfred een Alfred, wiens mond onbenullig uitzakte en wien de magneet-onderdeelen een voor een uit de krachtleooze vingers glip ten op een x-elaas van hetgeen er dien mox-gen gebeurd was en op een resumé van zijn toekomstplannen. „Dat 's ongeveer alles," eindigde hij na een minuut of drie. „Begrepen?" ..Ja," zei Alfred. „Verdorie, in de wannwaterkruik! Hoe kom je der op? In orde, patroon! Smeer 'em maar.... wij konnne je wel achterna!" He' rotsvaste vertrouwen van de gebroeders Byng in hun leider was het eenige heldere plekje in hun overigens nogal troebele karak ters; het kwam niet bij hen op zijn inte griteit in twyfel te trekken of ziclx af te vragen of dit alleen-ins-blaue-hinein- laten-verschwinden mét den pluk wel een verstandige zet was. 'n Overtuigen der bewijs van de hypnotische persoon lijkheid van Mr. Fanshawe-Smith kon ex- niet geleverd worden, want de gebx-oe- ders Byng waren gewoonlyk niet bepaald sterk wat hun onschuldig vertrouwen in de menschheid betrof. „Goed," zei de leider van het trio.... „tot wederziens dan. Nu ga ik eerst uit- j vinden of Mr. Bolitho iets van treinen naar de hoofdstad afweet." Mr. Bolitho wist inderdaad „iets" van de treinen naar de hoofdstad af. Maar Mr. Balitho was op het oogenblik, dat Fanshawe-Smith hem ontdekte in een luide en blijkbaar zeer geanimeerde con versatie gewikkeld met een meneer van middelbaren leeftijd, wiens opvallendste uiterlijke kenmerken waren: wallen on- dre zyn oogen en een knal-roode baard. Deze zoon Adams, die volgens de regels der logische deductie de chauffeur was van de aftandsche Fordvrachtauto die vóór de uitspanning stond te wachten, stond met den vaag-berustenden glim lach van iemand, die geen woox-d van wat er gezegd wordt, verstaat, naar het for tissimo verhaal van den waard te luis teren. „....en je ken 'em gerust overbrieven dat ik je dat gezegd heb, Bill", stentorde Mr. Bolitho al arm-zwaaiend op een ge- irriteerde onmachtige manier. Ik zit me non al meer dan een maand op de stoele te wachten en nou kom je me vertelle, dat ze nog niet klaar zijn.... En dat noemt zich een zakenman", bulderde hij met vernietigend sarcasme door, „als hij een zakenman is, dan bin ik een ballet danser en dat mag je 'em uit mijn naam zegge, Bill! Meer als een maand...." „Je mot een bietje harder praten, Joe," viel de meneer met de wallen-oogen hem op dat oogenblik phlegmatiek in de rede. „Als je zoo fluisterd versta ik geen woox-d." Mr. Bolitho wilde zijn toespraak juist twee maal zoo luid aagn hex-halen, toen Fanshawe-Smith met een beminne- lyken glimlach tusschen beiden kwam. „Neem me niet kwalyk, Mr. Bolithc, maar ik heb nogal haast. Weet u ook, wanneer de eerstvolgende trein naar Londen van Yeobury vertrekt?" Mr. Bolitho dwong zijn gelaatstrekken haastig in een gedienstigen plooi, dacht een poos diepzinnig na, maakte eenige geheimzinnige berekeningen op zijn vin gers, raadpleegde een horloge, dat maar iets kleiner was dan een schoteltje en kwam met de gewenschte inlichtingen voor den dag. „Om elf uur tien, meneer.... Tenmin ste, als ze 'et van de week nog niet ver anderd hebbe. Dat is zoo'n soort ge woonte. Fanshawe-Smith raadpleegde op zyn beurt zijn horloge en zuchtte diep. (Wordt vewolgd).

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 1