UNIE-0BL1GATIËN Hoe wordik zeemilicien? TWEEDE EK LAATSTE BLAD. De moderniseering van onze stad. VAN DINSDAG I MAART 1932 TKitj. In HOLLANDSCHE HUIZEN stookt men HOLLANDSCHE KOLEN Fa. H. BOOIJ ZOON Tel. 235 en 479 Steenkolenhandel P. Bandsma Tel. 124—462. Licht ep voor alle voertuigen: Wintertijd. Dinsdag Woensdag Mrt. 18.07 uur 18.09 STAüöNltUWS De inspecteur van het 1. o. in de inspectie Den Helder, is verhinderd a.s. Woensdag 2 Maart spreekuur te houden. ONJUISTE GERUCHTEN. Over vertrek van dr. Vroom. Van verschillende zijden bereikten ons geruchten over vertrek van dr. M. G. Vroom uit onze stad. Daar ons ook eer der dergelijke geruchten ter oore kwa- De heer Moestert sprak namens groep y Q Q R 3 een kort woord. W ij hopen uw nage- u dachtenis te eeren en het goede spoor te volgen. De heer de Leeuw, ontvanger der re gistratie, sprak als patroon van den over ledene. Hij prees hem als een goed wer ker en trouw vriend. Tenslotte werd door den vader van den heer v. Puffelen diep ontroerd een dank woord gesproken voor de laatste eer aan zijn lieven zoon bewezen. Hoofdkantoor Koningstraat 76 goed kon doen, maar ook in vele andere, ernstiger rollen, trad zij op; de slanke exotische gestalte met de goede, zuivere stem voldeed hierin zeer goed ook als actrice. Met name noemen wij hier nog de kameelscène aan het begin van het Als laatste der serie abonnementsvoor-j tweede bedrijfwaar haar slank figuurtje stellingen krijgen we hier iets zeer bij- goed uitkwam. Deze zelfde scène eindigt zonders: „Süss de Jood" met Saalborn en in een kostelijke parodie, waarbij gebruld LAATSTE ABONNEMENTSVOORSTELLING. mevr. Royaards in de hoofdrollen. Wij komen er nader op terug. De datum is vastgesteld op 15 Maart a.s. Houdt dus dien avond vrij! CRISIIS-COMITÉ. 2e collecte van „Katholiek Den Helder". Zondag j.1. werd de 2e maandelijksche collecte gehouden, bij het uitgaan dei- kerken. Hoewel de verwachtingen, gezien de groote opbrengst van de le collecte, niet erg hoog gespannen waren, viel de opbrengst ontzettend mee. De opbrengst bedroeg 440.56'/.,, ter wijl intusschen nog een nagekomen gift van 5.— was binnengekomep. Daar 'i is van het lachen. Ook haar partner Tommy Bouman, moet worden genoemd, Prachtig van decor was de minstreelscène in het 2e bedrijf, waar Kitty de Spaansche schoone vertolkte. Lena Eman had o.a. een aardige scène met de negers, wij zeggen „o.a." omdat zij in vele scènes optrad en steeds geweldig succes had. men hebben wij ons tot dn Vroom om 7*75 brtild inlichtingen gewend en kunnen ten stei worden k v&jssrjsss. grond missen en er ook nimmer sprake, x van geweest is dat dr. Vroom onze stad 1 ^OD>OJ- zou verlaten. kan ditmaal aan het worden afgedragen TERAARDEBESTELLING HOPMAN J. A. VAN PUFFELEN. Zaterdagmiddag heeft op de Alg. be graafplaats, te Huisduinen, een droeve plechtigheid plaats gehad. Toen hebben de Chr. Padvinders en tal van belangstel lenden het stoffelijk Overschot grafwaarts gedragen van hopman J. A. v. Puffelen, die na een korte ziekte, Woensdagnacht was overleden. Hopman v. Puffelen had in den korten tijd dat hij leider was van de Chr. Padvinders het hart van de jon gens veroverd, door zijn hartelijkheid, door zijn spontaniteit en zijn groote liefde voor de padvinderij Daar de le collecte 578,67 opbracht, werd dus in totaal afgedragen 1015.8572. Bovendien werd aan goederen nog afge dragen tot een waarde van pl.m. 200, voorwaar een prachtig bewijs van Katho lieken offerzin. LEZING DS. BUSKES. GROOTE LANDELIJKE VERLOTING VAN DE VEREENIGING TOT l BEVORDERING DER GEZONDHEID I IN DE GRAFISCHE VAKKEN IN- NEDERLAND. Door de Vereeniging tot Bevordering der Gezondheid in de Grafische Vakken in Nederland, wordt ten bate van haar in aanbouw zijnd Herstellingsoord voor man nen en vrouw-en annex Kinderhuis, de „Petrus Werthweijnstichting", te Zeist, een groote landelijke verloting gehouden (goedgekeurd bij besluit van den minister van Justitie van 12 Mei 1931, no. 916), met als hoofdprijs een Landhuis ter waarde van 6000.De trekking dezer verloting was voorloopig bepaald vóór 1 Maart 1932. Thans is als uiterste datum Zaterdag 4 Juni 1932 vastgesteld. Daar echter de geheele voorraad loten b;jna uitverkocht is, zal de trekking wel licht nog binnen enkele weken kunnen ge schieden. Binnen enkele dagen zal de juiste trek kingsdatum worden bekend gemaakt. VERMISTE AUTO TERECHT. Voor vijftig gulden verkocht. Zooals onzen lezers bekend is, werd er 8 Febr. door een zekere C. Moll, van de firma Manshanden een auto gehuurd, en tot heden niet teruggebracht. Ondanks radio-opsporingen en signalementver spreiding werd tot heden niets vernomen. Men kan zich dan ook de verbazing van den heer Manshanden voorstellen toen deze Maandagmiddag op de Velzerpont jiet slot van ons artikel onder dezen titel plotseling tegenover zijn vermisten wagen j in het nummer van Zaterdag hebben ge- stond. Oogenblikkelijk heeft hij toen, I zegd, in een tweede artikel nog iets te door een aanwezige politie-agent, beslag vertellen over onze bruggen en plant- op den wagen laten leggen, waarna op het soenen. Wij zijn evenwel van dit aan- politiebureau bleek, dat de auto voor j Vankelijk voornemen afgeweken, omdat 200.— van een zekere garage Beers, uit wij het heden willen hebben over onze HIJ HAD ZIJN BEEN GEKREUZELD. Ja mijnheer, hij had zijn been gekreu- zeld en daar op zijn kop had hij ook pijn en de kap van de lantaarn was ook stuk en het gebeurde met een balkie hier vlak bij Hèrschel en verder had hij niks In de eerste plaats, geachte lezer, wat is kreuzelen? Kreuzelen is een werkwoord, dat uitge vonden is door een broekkie van heel wei nig lentes. Tja, maar een uitvinding moet toch voor oningewüden nader gedemon streerd worden, nietwaar, want zelfs wij, die dagelijks heel wat exemplaren van verslaggevertjes met hun neusjes boven de balustrade in onze vestibule zien uit komen, wisten daar niet wijzer uit te wor den. Maar enfin, na heen en weer gevraag kwamen wij toch te weten, dat kreuzelen net zoo veel beteekent als kneuzen (heel weinig verschil nietwaar) en dat er een u-erkman bij den nieuwbouw van Herschel zich, toen hii uitgleed, aan een balk vast pakte. met het gevolg, dat deze de kap van een juist in den weg staanden lantaarn paal kapot sloeg en dat de man zijn hoofd verwonde en zijn been gekneusd had, welke gebeurtenis wij dan ook op leze plaats aan de vergetelheid willen ont rukken DIE WAREN KAPOT. In de Keizerstraat reed Maandagmiddag een man met een fiets en een groote kof fer, links van den weg. Plotseling kwam er een auto aan en de man met de fiets en de koffer moest opzij, welke verrich ting hij dan ook van plan was te doen, ware het niet, dat zijn knie tegen zijn stuur aankwam, zoodat hii met koffer en al ondersteboven sloeg. De koffer vloog door den schok open en tot aller verwon dering rolden daar een stelletje wijnfles- schen uit, die aan stukken vielen, zoodat een doordringende sterke dranklucht in de Keizerstraat opsteeg. FIETS GESTOLEN. Zaterdagmiddag was een jongen op het Stationsplein even op bezoek bij kennis sen en had zijn fiets gedurende dezen kor ten tijd onbeheerd laten staan. Toen hij weder wilde weggaan was de fiets ver dwenen. Ondanks alle pogingen is het nog niet gelukt de fiets weder op te sporen. 28-E-32 Wü verwijzen onzen lezers naar de in dit nummer voorkomende advertentie van „Kerk en Vrede", waarin de lezing wordt aangekondigd van Ds. Buskes over: „Christus ksrk tesc„ den oorlojT op he- ,7* renavond 8.15 u. in de Nieuwe Kerk,scfrersscène (een ernstige, in verband met Weststraat. De toegang is vrtf. Voor b«- de verdwijning dezer industrie) met prachtig decor. Een ballet-nummertje op muziek van H. Een en ander over onze ge meente-reiniging. Het was onze bedoeling, zooals wij aan Haarlem, gekocht was. Na nadere informatie bij den bewusten garagehouder bleek, dat deze de auto voor 50.(zegge en schrijve vijftig gulden) had gekocht en reed de wagen, ondanks radioberichten en politierapporten, heel Aardig waren ook de negercoupletten gemoedelijk rond, zonder ook maar de van Schakels, waarbij de tusschen het! minste last te ondervinden of te worden gordijn doorglurende negerkoppen het aangehouden. zonderheden zie men de advertentie. VISSCHERIJ, Ook van den dief ontbreekt tot nog toe ieder spoor. De verschillende berichten als zou de bewuste persoon verdronken zijn, blijken dus geheel op fantasie te be rusten. De politie heeft de zaak in verder AUTOBOTSING. Door het stormachtige weer werd er.Chopin (Nocturne) moet mede wordeni onderzoek. Langs den geheelen weg op de be-jdooi, de gamalenvloot Zaterdag en Maan-genoemd; het eerste deel van de revue' graafplaats, waarlangs de droeve stoet dag njet gevischfr j eindigt met een prachtige symbolische trok, stonden aan weerskanten de pad-j Haring werd haast uitsluitend aange- scène op den vrede. De opium-finale gaf Op het Koningsplein hebben wij een vinders opgesteld. Diep ontroerd warenvoerd van vangsten aan het Huisduiner o.a. een fraai nummer dans-acrobatiek. eigenaardige verkeersregeling. Een ver- allen dat deze krachtige jongeman, die stran<j en Van de Kommen. Groote vang- Ook een maskerscène sloeg wel in. keersregeling die voor oningewijden veel- een week tevoren nog met zijn jongens gj.en waren er niet zoo zeer, zoodat de Dit is slechts een greep uit het vele. al een puzzle is en voor de bekenden een naar de duinen trok, nu naar zijn laatste prjjs 2p.fr n0g wej handhaafde. Het gezelschap is weer naar elders ver- aanleiding zoo af en toe eens een pretti- rustplaats werd gedragen. Naar Stellendam keerden verschillende trokken; of het nog weder terug zal komen, gen scherpen hoek te maken. In dit geval Aan de geopende groeve werd allereerst scfrufren terug, omdat het bedrijf niet loo- gezien de resultaten van heden, is een echter is er een verkeersovertreder de het woord gevoerd door een oom van den nend meer fron worden gemaakt voor de vraag, die nog niet beantwoord kan oorzaak van deze aanrijding, die een ge reiniging. De reden daarvan is de lezing, die hier Donderdagmiddag in Casino plaats heeft voor het onderwijzend per soneel over het verkeersonderwijs op de scholen. Oogenschijnlijk is er niet het minste verband tusschen dit onderwerp en onze gemeente-reiniging, maar omdat het verkeersprobleem ook voor onzen reinigingsdienst van groot belang is en daar ernstig onder het oog is gezien, zoo als uit dit artikel blijken zal, meenden wij goed te doen hetgeen wij nog, als slotartikel, over onze reiniging hadden te zeggen, nu reeds mede te deelen. De bruggen en plantsoenen komen dan als derde en laatste artikel, a.s. Donderdag of Zaterdag aan de beurt. Afschaffing stelsel? van het emmer- overledene die wees op de liefde en ach-kleinere schuiten ting die zijn neef onder de jonge men- schen verworven had en niet alleen on der hen, maar ook bij zijn patroons, su perieuren en collega's. Zijn leven is niet REVUE SCHAKELS. Zooals wij reeds mededeelden gaf het onbesteed geweest, omdat hij ook iets in gezelschap Schakels Zondag en Maandag worden. NUTSSPAARBANK. Opgave uitsluitend betreffende de Nuts volg is van bovenomschreven verkeers situatie. Wat was n.1. het geval? Van de brug bij het postkantoor kwam gistermid- spaarbank te Den Helder, Polderweg 1, i dag om een uur of vijf een vrachtauto, over de maand Febr. 1932. Op spaarbank- j die de Koningstraat in wilde en uit de boekjes? werd in den loop der maand!Prins Hendriklaan een vrachtauto die de zijn teven heeft doen zien van Hem,Dien, een tweetal voorsteden van de nieuwe ingefegd f 204.a08.58 en' terugbetaald j Postbrug op moest. Maar de auto die de hg heeft gekend en liefgehad en Die ge-,revueh^nnht rifB f 157.481.72. Derhalve meer ingelegd Koningstraat in.reed hield zich niet aan 477.135,57 en terugbetaald f 407.308,94, zoo dat in dit tijdperk meer werd ingelegd dan terugbetaald f 69.826,63. Het aan spaarders verschuldigde kapi- zegd heeft: „Ik ben de Opstanding en het avondvoorstelling was goed bezocht, die Leven, die in Mij gelooft zal leven, al ware van Maandag minder, waaraan, naar wij hij ook gestorven". gelooven, het bitter koude weer ook wel De heer P. C. de Boer bracht een laatste voor een deel de schuld zal zijn. Intus- groet als voorzitter van het afd.bestuurschen verdiende de revue een beter be- der N. P. V. en mede namens de heeren zoek, want het geheel is zeer goed ver- mr. Baert en v. d. Berg, resp. districts-zorgd en de decors, costuums enz. zijn commissaris en ass. districtscommissaris, uiterst smaakvol. Ditmaal moesten wij Hii wees er nu dat hii de weinige keeren het zonder de medewerking van Willy taal, bij den aanvang van 1932 f2.224.160.44 dat hij met hopman v. Puffelen in aan- Walden doen; het komische element was kl(r)™.tot.. f 2:293'98l'07;,. raking was geweest tot de overtuiging was daardoor geheel in handen van Frits gekomen, dat hij de beweging met hart Schakels, den directeur en Lena Eman, en ziel was toegedaan en dat hij zich ge- die haar woordje in dit opzicht wel doen heel gaf aan de door hem opgenomen kan, maar ook het danspaar Retichini taak, om de afdeeling omhoog te werken, ontpopte zich later niet alleen als goede Later in uwe herinnering moge het acrobatiek-danseurs, maar tevens gaven een lichtpunt zijn, zoo zeide spr. tot de zij een alleraardigst komisch dansinter- achterblijvenden, dat zijn voorbeeld ons mezzo in het tweede bedrijf, voor oogen blijft. De revue telt drie groote finales en Namens het groepscomité van de Chr. dit >groot« is werkelijk in deze betee- Padvindersver. en namens de ouders, kenis op te vatten, want de finales munten werd het woord gevoerd door den heer P. uit door smaakvolle arrangeering van v. Doorne die op de onoplosbare levens- decors en costuums. raadselen wees. Deze jongeman, die zoo-! Ken troepje echte Surinaamsche negers veel beloofde, wordt plotseling wegge- verleent ditmaal medewerking en deze nomen. Wij krijgen nooit iemand terug dansen en intermezzo's behoorden tot de als hij was, zegt spr. Jongens, volg je hop- beste scènes. Een der medewerksters, man na, zoo zegt de heer v. Doorne, volg Kitty van Emden, speelde bij deze ge- met hem het spoor van Christus, Die zich legenheid een rol als negermeisje, hetgeen de Weg kon en mocht noemen. zij wegens haar donkere huidskleur zeer dan terugbetaald f 46.826.86. j de regels daar voorgeschreven en ging Gedurende het tijdvak 1 Jan—29 Febr. I niet om de vluchtheuvel, doch voor deze van dit jaar werd in het geheel ingelegd! langs, dus precies denzelfden weg die de andere auto nemen moest, met het ge volg dat de auto van de Postbrug van achteren aangereden werd. Gelukkig niet erg, maar gezien de omstandigheden en de eigenaardige manoeuvres van de beide wagens had de aanrijding heel wat ern stiger kunnen aankomen. Brrrrrrrr Het aantal nieuw uitgegeven spaarboek jes bedroeg in de maand Febr. 84. Het aantal spaarders bedraagt thans 6060. De lediging in de maand Februari v»n Ken be-dr8g tP de kachel zaten om maar zoo het tijdvak 1 Jan.—29 FebrS van dR^aar m<>Selijk van de kou te profiteeren(?), werd'totaal in de busjes 'f 7.817,58' be- re.ed daar ergens op de Javastraat een s rd J wielrijder. Heel gewoon, of eerder ge- Thans zijn 1553 spaarbusjes in omloop. zegd ,met d?zf kofude een abnormaal iets, 1 vooral, omdat het nu juist Zondag was. Tijdens de behandeling der begrooting is reeds terloops gesproken over afschaf fing van het emmerstelsel en het over gaan tot autotractie. Herhaalde malen had men ons, mondeling en ook wel in ingezonden stukken, gewezen op het zeer verouderde stelsel, dat aan onze reini ging in gebruik is en dat in de vroege mor genuren de stad een uiterst onsmakelijken aanblik geeft. Wij behoeven daar niet nader op in te gaan; ieder weet het en ieder heeft zich met ons, daaraan ge- ergerd. Zooals men evenwel bij de begrootings- j debatten heeft kunnen hooren, is veran dering van stelsel nogal kostbaar, omdat men dan ook tot autotractie zal moeten komen. Nu is deze laatste op den duur onvermijdelijk; de voortdurende uitbrei ding der stad, het schier maandelijks ont staan van nieuwe straten, is oorzaak van de voortdurende toeneming der werk zaamheden bij dezen tak van dienst en zelfs de buitenstaander zal begrijpen, dat men op andere en snellere wijze, aan de ioen alle menschen Zondagmiddag bij behoeften zal moeten tegemoetkomen. i.„„4ggA weinig Groote toename zaamheden. van werk- totaal dus over 1930 23907 M3. Maar voor 1931 was het totaal alweder gestegen tot 28055 M3„ en voor deze meerdere hoe veelheid zijn noodig 3 paarden, 3 wa gens en 6 werklieden. Nu is hierbij niet begrepen het z.g. veegvuil, dat niet in zee wordt gestort. Deze hoeveelheid is opgeloopen van 1929 tot 1931, van 6 M3. per dag tot 12 M3„ en sedertdien weer met 40 pCt. ver- hoofd. Vischgrom bijvoorbeeld, van de rookerijen, dat voorheen door de tuin ders werd afgehaald, wordt thans ook door de gemeente-reiniging verwijderd en vervoerd. Opleidingscursus voor autotractie. Rekening houdende met den ontwikke lingsgang van dit bedrijf, dat zich onver mijdelijk zal moeten aanpassen aan de eischen, die een zich moderniseerende stad stelt, is een uitgewerkt plan om trent algeheele reorganisatie van het be drijf op het oogenblik bij B. en W. in studie. Om voor de toekomst gereed te zijn, heeft de heer Maas, de directeur der reiniging, sinds eenigen tijd voor zijn personeel ingesteld een cursus voor chauf feurs. Het spreekt vanzelf, dat, bij in voering van autotractie, de chauffeurs zullen moeten worden gerecruteerd uit het bestaande personeel. Het is niet ge- wenscht de menschen zóó maar op een auto te zetten en hen rijden te leeren, want juist uit dergelijke oppervlakkige bekendheden met motoren en hun be handeling ontstaan de meeste ongeluk ken. Een grondige opleiding is noodig, waarbij zij een volledig inzicht krijgen in den bouw en het gebruik van motor en wisselbak, en voorts van de geheele constructie van de auto. Ook is kennis noodig der verkeerswetten- en voorschrif ten, der regels van den weg, enz. Een dergelijke kennis ontbreekt natuurlijk bij de meesten. Vandaar dat de heer Maas ons een dezer dagen uitnoodigde tot een bezoek aan zijn leslokaal, gevestigd in een der vertrekken van de Arbeidsbeurs. Weke lijks wordt daar aan het personeel der reiniging een cursus gegeven in motoren kennis, onderhoud en behandeling der motoren, enz. Door den directeur is ten behoeve van dezen cursus allerlei mate riaal bijeengebracht, dat de lessen aan schouwelijk maakt. Teneinde de deelne mers met alle onderdeelen van een motor bekend te maken, is een complete chrevo- letmotor aanwezig, welke daartoe door een der plaatselijke garagehouders wel willend is afgestaan als demonstratie model. Deze motor wordt op de cursus avonden gedemonteerd, waarna alle on- Van welke groote beteekenis de toe- name der werkzaamheden is, wordt wel Maar enfin, hij reed er nu eenmaal, wat het best door eenige getallen gedemon-l eerlijk gezegd ook weer jammer was, want! streerd. Wij hebben hier namelijk voor Laat Uw huis met deze koude eens met een sterke windvlaag kreeg de wiel- ons een overzicht van de hoeveelheden goed verwarmen. Neemt nu een rijder een stevigen duw, zoodat hij heele- opgehaald vuilnis, afgevoerd naar zee, proef met onze beroemde maal uit de goede richting schoot en in van de in dienststejling van het storthuis UUüLES A^ITNP&CIET de sloot terecht kwam. Behalve een nat (2e halfjaar 1929) tot einde 1931. Daar- pak liep een en ander zonder vermeldens- uit blijkt, dat in de zes laatste maanden waardige bizonderheden af en we zullen 1 van 1929 die hoeveelheid bedroeg 8993 maar hopen dat het onvrijwillige bad geenM3. In het eerste halfjaar van 1930 be- nadeelige gevolgen zal gehad hebben. j droeg zij 12063, in het tweede 11844 M3., Zeldzame hitte en het voordeeligst in gebruik. II. Het bedrag, dat zoo ingevangen wordt, loont nogr aardig op. Met deze lichting heeft men c.a. 4400 ontvangen en de offi cier van administratie, die met de incas- seering was belast, verwachtte, dat, aange zien nog een aantal nakomers zich komen aanmelden, dit bedrag wel tot 5000 zou stijgen. Inderdaad een aardig sommetje. Vele jongens sparen natuurlijk voor hun diensttijd om dan eens iets extra's te kunnen koopen, terwijl ook velen van thuis wel iets mee krijgen. Eén keer per week kunnen zij over het gestorte bedrag beschikken, echter niet meer dan f 2.50 tegelijk, tenzfi ze kunnen bewijzen, dat ze een grooter bedrag noodig hebben. Aan het tafeltje waar dit gebeurt is het druk. De officier neemt het geld in ont vangst en toept het bedrag af, een ser geant-schrijver schrijft hiervoor en voor eventueele preciosa, die mede worden af gegeven, bonnetjes, in een tempo, alsof zijn leven er van af hangt. Naast hem zit een korporaal, die de ontvangen bedragen boekt en onderwijl een schietgebedje op zendt, dat zijn boek mag kloppen met het bedrag, dat werkelijk aanwezig is. Een milicien van een oudere lichting fungeert voor pandjeshuishouder, het is zijn taak de horloges e. d. in zakjes te doen, welke met 't stamboeknummer worden gemerkt. Nog meer vragen, Dan komen zij aan een tafeltje, waar- .aan feitelijk het meest te beleven is in de geheele cantine. Van de nieuwe mili ciens wordt daar genoteerd het adres van hun ouders en hun godsdienst, of zij een rentekaart hebben, en, indien zij Gerefor meerd zijn, of zij bezwaren hebben tegen reizen op Zondag. Wanneer de miliciens nog minderjarig zijn (er zijn er maar enkelen die meerder jarig zijn, door uitgestelde opkomst) dan wordt aan de ouders gevraagd of hun zoon de kerk moet bezoeken, vandaar, dat naar den godsdienst wordt gevraagd. De ge gevens worden aan den vlootpredikant en vlootaalmoezenier gegeven, die dan voor verdere behandeling zorg dragen. Veel miliciens zeggen, dat noch zij, noch hun ouders een godsdienst belijden, doch hiermede wordt geen rekening gehouden. Wanneer een milicien zegt, dat hij geen godsdienst heeft, wordt hem er tijdelijk een gegeven, onveranderlijk de Neder- duitsch Hervormde. Hier aan het tafeltje staat een beambte van het bureau zeemilitie die er slag van heeft en nu en dan een kwinkslag tus schen door te gooien. Zijn naam is niet in overeenstemming met zijn gestalte. Hij heeft een beetje vaderlijk air. „Kom maar hier jongen", schijnt hij te zeggen, „wij zullen het wel eens worden hoor, maak je maar niet dik. Geef me je bonnetje maar eens". „Deze heet Jansen", dit tot den schrij ver die de adressen moet noteeren, „bak 12". „Waar woon je Jansen? In Zaandam? O, dat is daar waar ze het goud denken te vinden. Godsdienst van je ouders?" Jan sen maakt een gebaar, hetgeen moet be- teekenen dat hij het niet weet. „Als je geen geloof hebt, geven wij je er wel een, Ned. Herv. Hier in Nieuwediep geven we je oogenblikkelijk een geloof". „Hier is Smit, bak 15", Oliekanstraat, Alkmaar". „Wat?" vraagt de schrijver, „oliekam, oliekam?" „Neen man, een dood gewone oliekan". „Zet maar Ned. Herv.", zegt c.en volgen de jongen, „het zal wel goed zgn, wat ik zelf ben, weet ik niet". „Jij Gereformeerd? Bezwaar tegen rei zen op Zondag? Ja? Geef den man een rood kruisje". „Ben jij Pieterse. Jij woont in Castri- cum. Mooi. Hebben ze daar nog een straat? Juist, dat dacht ik wel en heb je nog een huisnummer? En jij komt uit Weesp? Juist, uit de chocoladewereld". De mariniers en korporaals zitten hier graag, zij kunnen dan nog af en toe een beetje lachen. En door al dit geroezemoes klinkt de stem van den schipper die namen afroept of baksmeesters oproept en het „presenf'-geroep van dezen. Verder gaan de jongens weer. Zij komen in een kamer waar zij door officieren on dervraagd worden. „Wat is je beroep? Heb je diploma's? Doe je aan sport, zwem men, voetballen? Zit je in de N.V.B.?" Sport is ook een onderdeel van de oplei ding. Verschillende voetbalelftallen wor den uit de miliciens gevormd en komen tegen elkaar in een competitie uit. Ook enkele burgers spelen hierin mee. Iedere milicien moet bovendien zwemmen leeren. Een van hen deelde op den vraag of hij aan sport deed, mede, dat hij de hengel sport beoefende, terwijl een ander wien gevraagd werd of hij aan muziek deed, zeide, dat dit niet het geval was, maar er wel veel van hield. Is dit alles afgeloopen, dan komen zij voor den dokter voor onderzoek. Daarna krijgen zij het eerste gedeelte van hun plunje, bestaande uit een naaizakje, mes en meer dergelijke artikelen, die zoo uit voorraad verstrekt kunnen worden. De verslaggever schaft mee. Het is niet te verwonderen, dat de jon gens 11a dit alles een flinken eetlust heb- ben gekregen, doch hiertegen waren reeds lang voordat zij aankwamen, maatregelen genomen. De jongens die niet lang te rei zen hebben, gaan eerst schaften, nadat zij aan de verschillende ondervragingen zijn onderworpen. Degeen die van verre komen, krijgen eerst wat voor den inwen- digen mensch. Het is bekend, dat bij de marine goed wordt gegeten. Vooral de erwtensoep, hier door hoog en laag „snert" genoemd, is puik. En het geheim daarvan? Ja, dat wil len wij- wel verklappen, het kan toch niet door de huismoeders worden nagevolgd. Dat zit in het klaarmaken bij groote hoe veelheden tegelijk. Met een grooten roei spaan wordt de snert geroerd. Urenlang staat zij te koken, zoodat de erwten zoo gaar ais boter zijn geworden. Den eersten dag werden er grauwe erw ten opgediend. In de kombuis rook het goed. Vier groote blanke ketels stonden vol met het dampende eten. De roeispaan lag erbij. Het spek voor den. volgenden dag was ook al aanwezig, dat wordt ook grootscheeps en daardoor lekker bereid. Een poes dwaalt er rond, die heeft een goed leventje. Buiten is men bezig met koffie te branden, het akeligste baantje van de marine, wordt 'er verteld. Je krijgt er zoo'n dorst van. Het is thans even een pauze. Ik loop eens even naar buiten. „Niet naar buiten", wordt mij bevolen; ik word voor een mili cien aangezien, hetwelk nog eenige malen nadien gebeurd is. Een teeken dat wij verslaggevers geen apart ras vormen en zelfs mariniers zich kunnen vergissen. Twaalf uur is het schaften. Grauwe erwten schept de kok. Ik zal mee-eten, om het zoo van nabij mogelijk gade te slaan. Grauwe erwten. In geen jaren, op z'n minst tien, heb ik één erwtje naar binnen gewerkt. Waarom? Ja, waarom eigenlijk, het is toch best voedsel. Vroeger was er een bootsman in de ka zerne, die nogal een grappenmaker was. Dat vindt je trouwens meer bij de marine. Wanneer die nieuwe opkomelingen kreeg stond hij ze te woord. „Worteltjes of sper- cieboontjes?" vroeg hij hen. „Ik wortel tjes meneer". „Goed die kant op dan, en jij?" „Ik spercieboonfjes". „Prachtig, dan moet je daar zijn". Het resultaat was, dat ze allen aan de grauwe erwten geraakten en de bootsman werd kwaad aangekeken. Er is één blikje voor mij meer moeten komen. Dat heeft de bottelier in orde ge maakt. Op zoo'n groote hoeveelheid is het niet merkbaar, op de rekening zal het wel niet te zien zijn, dat er een man meer heeft meegegeten. Daar komen de erw ten. Daarvóór hebben we ons al kunnen bedienen van augurkjes, zout of peper. Twee Volendammers, in hun wijde broe ken, twee flinke kerels, komen nog bin nen en worden met een hoeraatje begroet. De zeuntjes scheppen op. Ik krijg twee scheppen. „Nog een schep?" „Nou, nog maar een beetje". De erwten ruiken lek ker. Het spekvet was al in de bakken. Ik roer het dooreen. We mogen echter nog niet beginnen. Eerst moet gelegenheid worden gegeven tot gebed. Dit wordt aan geduid door het blazen van den hoorn. Een signaal weerklinkt, het is stil. Enke len buigen het hoofd. Flinke kerels, die temidden van zooveel vreemde jongens en in een vreemde omgeving openlijk voor hun overtuiging durven uit te komen. Streng wordt er op gelet dat de stilte wordt gehandhaafd, hoewel van dichtbij wel een onderdrukt gefluister merkbaar is. Weer een signaal, we kun nen beginnen. Ik begin te eten. Het valt werkelijk mee, het smaakt goed. Onder wijl beluister ik de verschillende opmer kingen. „Nemen jullie een fooi aan", dit tot de zeuntjes. „Dat moet je niet zoo hard zeggen", antwoorden dezen. „Wat zit er onderin voor rZe hebben d'r kamfer ingedaan. Wat een rare damp hangt er boven. Moet je es ruiken. Nou, ik vreet thuis lekkerder. Moeder, geef me de jus es aan!" ,,'t Smaakt goed", gooi ik een bal letje op tegen mijn buurman. „Ja, maar wat er onderin zit, dat smaakt niet zoo erg", antwoordt hij. Zoo'11 blikje bedriegt. De scheppen lijken niet zoo erg groot, maar ik zie met geen mogelijkheid kans de inhoud van het Blikje, dat toch maar half vol was, naar binnen te werken. Velen laten eveneens wat staan. De overschotjes worden ver zameld en later in een ton gedeponeerd. De zoogenaamde spoelington. De spoeling is gepacht. Puinje halen. Vervolgens komt het wasschen en het kleeden. Voor het mandiën gaan zij naar het gebouw achter de marinecantine. Voor het kleeden naar het plunjeniagazijn op de werf. Bij ploegen van tien onder lei ding van den alom aanwezigen marinier komen zij daar aan. In een rij moeten zij gaan staan, de grootsten, die dooreenge- nomen ook de grootste hoofden hebben, voorop, en sterk wordt hen ingeprent in die volgorde te blijven. Dan komen zij in het eigenlijk magazijn, waar een door dringende kamferlucht hangt. Weer vor men zij een rij. Hun zeildoeksche zak met het stamboeknummer voor hen. Dan begint de eerste ronde; zij krijgen het ondergoed, twee mutsen, werkgoed, baaien hemd en sokken. Bij de tweede ronde worden de artikelen ge leverd die meer gepast moeten worden, zooals schoenen, jekker en broek. Voor buitengewone maten wordt een apart pak je gemaakt, doch de meesten kunnen met het in voorraad zijnde toe. Alleen moet 'bij sommigen den broek wat verlengd of verkort worden. De mannen die met het uitgeven van de plunje zijn belast, heb ben hierin groote routine verkregen. Zij kijken de slachtoffers even aan en weten direct of zij hen taille 1, 2 of 3 moeten geven en zie de miliciens maar aan. Hebt u er wel eens een gezien die verfomfaaid gekleed liep? In de eerste ronde worden pl.m. 50 miliciens per uur behandeld, bij de tweede ronde circa 90. Ook hier heeft men door de jaren veel ervaring omtrent de vlugste manier verkregen. (Slot volgt).

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 5