"""Abdijsiroop HERMAN NYPELS Een hoester heeft Abdijsiroop noodig! Gemeenteraad van Callantsoog. ,,Voor de Borst" i. V. O.-BERICHTEN. Den Oever. SCHAGEN. Laat U niet bepraten naar hooge p. ijzen Koopt Uw Heerenkleeding en Modeartikelen bij Goedkoop en Goed Confectiecostuums vanaf 15 tot 55.oo Cos'uums n. maat 45.oot„t95 0o Eigen ateliers China en Japan. Burgerlijke Stand van Hen Helde Haven van Nieuwedieu van Dinsdag 1 Maart. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd. Mededeellngen, ingekomen ken en verslagen. stuk- De Voorzitter deelt mede, a. dat het aantal inwoners op 1 Jan. 1932, 1056 bedroeg; b. dat van het Gemeentebestuur van Den Helder is ingekomen een uitnoodi- ging aan de leden van den Raad, Bur gemeester en Wethouders en het Onder wijzend personeel om bij te wonen een voordracht over verkeersonderwijs met demonstratie van de verkeersmaquette en het verkeersbord. Verder eenige ingekomen stukken en verslagen en goedkeuringen van geno men besluiten door Ged. Staten. De Inspecteur der Directe Belastingen deelt mede, dat de aanvankelijk geraamde zuivere opbrengst van het aandeel in de grondbelasting f 2600.en van de op centen f 1000.bedraagt; die van de hoofdsom der personeele belasting f 4600. De Heldersche Bestuurdersbond ver zoekt er bij de regeering op aan te drin gen, dat ook de bouwarbeiders onder de crisis-werkloozen worden gerekend en stellen voor dit stuk voor kennisgeving aan te nemen, omdat in deze gemeente geen crisis-werkloozen uithetbouwbedrijf zijn. De heer Wey meent, dat het adres voor het geheeleland geldt. De bedoeling zal zijn om de gemeenteraden in het ge- heele land te verzoeken om hen te steu nen. Misschien zijn hier geen crisis- werkloozen, doch in andere gemeenten wel. Spreker wenscht stemming. Het voorstel van B. en W. er niet bij de regeering op aan te dringen, wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de lieeren Kruit, Weij en van Diepen. De gemeenteraad van Wehl verzoekt adhaesie te betuigen aan een aan de Kroon gericht adres tot instelling van een apart ministerie van landbouw. B. en W. zijn van oordeel, dat zij niet mogen treden in de beoordeeling van de wenschelijkheid van een apart ministerie voor den landbouw en stellen dan ook zijn bereikt. De post onvoorzien is niet voor dit adres voor kennisgeving aan te j groot, zoodat we groote voorzichtigheid beschikkingmoetontbindeii is een kwestie, waardoor we ons niet moeten laten drin gen. De belangen van het fanfarecorps kunnen niet worden gesteld boven die der school. Om deze reden'adviseert hij afwijzend te beschikken. De heer Kooger meent, dat de muzitk- vereeniging reeds toestemming had van den Raad om in school te repeteeren. Nu de school verbouwd is, wordt er ge zegd, jullie mogen niet in een lokaal. De vereeniging heeft een nadeelig saldo van f 2000.Wat of B. en W. bezielt om thans geen toestemming te geven en vroeger we), is spr. volkomen onduidelijk. In dit opzicht, aldus spr., is het hoofd zakelijk de Voorzitter, die tegenwerkt. Als minderheid in het College van Bur gemeester en Wethouders meende spr. zi,jn standpunt te moeten uiteenzetten. De Voorzitter geeft den heer Koo ger gelijk, dat hij dat doet, doch deze schuift de geheele zaak op den burge meester. De heer Kooger doet het voor komen, alsof spr. er alles op zal zetten om te verhinderen, dat het muziekkorps in de school komt. Dat spr. zijn stand punt inneemt, komt ook door de vrij vele klachten, als inktvlekken op schriften, sigarenasch, enz. Er mag verbetering zijn gekomen, maar nu we een nieuwe school hebben, gaat bij spr. de school boven het fanfarecorps, doch indien de Raad het adres inwilligt, dan zal spr. dit niet onover komelijk achten. Dat de gang mooier is dan de lokalen, is misschien waar, doch in de gang staan geen banken, die ver schoven moeten worden. De Voorzitter merkt verder nog op, dat indien de banken niet verschoven behoeven te worden, wel toestemming gegeven kan worden. Het voorstel komt in stemming en wordt aangenomen. Voor de heeren Kooger, Kruit, Weij, Jimmink en Vries. Tegen de heeren Kruisveld en van Diepen. Adres betreffende werkverrui ming of steunregeling. Adres van de afd. Callantsoog van den Ned. Bond van Arbeiders in het Land bouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf betr. werkverruiming of steunregeling. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. de werkverschaffing reeds hebben uitgebreid. Zeer spoedig zal de f 600.— nemen. Naar aanleiding van een opmer king van den heer Vries, antwoordt de Voorzitter, dat aan de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten verzocht kan worden er bij de regeering op dringen. Aldus besloten. De heeren A. Vader en J. G. van Graas berichten de aanneming hunner benoe ming tot lid van het Algemeen Armbe stuur; de heer A. van Meerten zijn be noeming tot hoofd der school. Ingekomen is een adres van mej. N. Hollander, betreffende haar salaris als moeten betrachten. Spreker zegt, dat B. en W. de werkzaamheden in het duin willen afmaken, doch dan is het ook afgeloopen. Een steunregeling is niet aan te mogelijk. B. en W. stellen voor het adres j voor kennisgeving aan te nemen De heer Wey vraagt, of er geen mo gelijkheid is meer werk te krijgen. De Voorzitter zegt, dat er geen geld meer is. De middelen der gemeente hebben ook grenzen. B. en W. en de Commissie van Toezicht hebben besloten alleen landarbeiders aan het werk te De heer Kooger zou moeilijk een remedie aan de hand kunnen doen, die beter is. De heer Vries beweert wel, dat de regeling thans goed is, doch men zie de laatste strubbelingen. Eén of tweemaal per jaar komt Dr. Oterdoom en verder wanneer het hoofd der school hem ontbiedt. Toch acht spreker goed geneeskundig school toezicht noodzakelijk. Bij de nieuwe regeling kan men daar verzekerd van zijn, omdat men niet afhangt van een arts met drukke praktijk, maar van een voi-ambtenaar. De nieuwe regeling acht spreker een goede. Een geregeld toezicht, eenmaal in de twee maanden en dat voor een luttel bedrag meer, moet spreker toejuichen. Het voorstel wordt na eenige discussie met algemeene stemmen aangenomen. Rekening-courant Bank Ned. Gemeenten. De Voorzitter deelt mede, dat oor spronkelijk een crediet kon worden ver leend van 10% der begrooting van de uitgaven. Dit zou dus zijn ongeveer f 4500.—. Dit kwam B. en W. te laag voor, waarna met de Bank werd over eengekomen het crediet te stellen op f 10.000—. Aangenomen. Opcenten gemeentefondsbelas- ting enz. De Voorzitter licht toe, dat de begroo ting sluitend is gemaakt door de op brengst der opcenten te ramen op f 1200. Om te komen tot f 1200 heeft de Inspec teur de opbrengst der hoofdsom geraamd op f 4000.—. Er moesten dus 30 opcenten geheven worden. Thans raamt de Inspec teur de opbrengst der hoofdsom op f 3000, met welk bedrag eveneens f 1200 aan opcenten ontvangen moeten worden. De gemeente is dus wel verplicht 40 opcen ten te heffen. Het maximum aantal kan 80 blijven. Aangenomen. Verordening politie-ambtenaren. Overeenkomstig het ontwerp vastge steld. afgeloopen jaren een winst heeft gemaakt en van die gemaakte winst zou de ge meente de pacht kunnen'verlagen. Voor zitter aarzelt niet dit standpunt naief te noemen. Immers zijn de jaarlijksche win sten in de gemeente-rekening verant woord, zoodat daarover niet meer beschikt kan worden. Er blijfs dus over dat van de winst van dit jaar verlaagd wordt. B. en W. stellen echter voor, de pachters bij den nieuwen inhuur te vragen hoeveel zy er voor over hebben en voor dat be drag, verminderd met een paar honderd gulden, zouden zij van het rijk willen huren. Wil het rijk voor dat bedrag niet verhuren, dan moet het rijk de gronden maar op andere wyze verpachten. Doch daar de post onvoorzien een vermindering van 2 300 gulden niet meer toelaat, o.m. door de mindere ontvangst van f 750.— van de fam. van de Polldoor de ver hoogde subsidies ingevolge het Werk loosheidsbesluit, enz., kunnen B. en W. niet voorstellen te verlagen door middel van de f 300.winst, aangezien de mid delen tot dekking niet kunnen worden aangewezen. Besloten wordt na eenige discussie de beslissing aan te houden tot de volgende vergadering. Wijziging gemecntebegrooting 1931. Besloten wordt de begrooting voor 1931 te wijzigen tot een bedrag aan inkomsten en uitgaven van f1584.86 wat den ge wonen dienst betreft en de kapitaaldienst tot een bedrag van f 700.Als boven 1932 tot f146.94. Ontv. en uitg. Ter behandeling van diverse benoe mingen gaat de Raad in Comité. Na her opening volgt: schoolschoonmaakster Adressante vraagt stellen, daar bij deze de werkloosheid een gratificatie als vergoeding voor de ernstig is. vele werkzaamheden door de verbouwing Verschillende mogelijkheden voor werk- der school. Vaststelling van slag op f 290, naar raadsbesluit in de genomen om dit op verschaffing worden besproken, den pensioengrond-Het adres wordt tenslotte voor kennis aanleiding van het geving aangenomen, vorige vergadering i Adres ziektewet werkloozen. f 270 te stellen Verhooging van haar salaris met f 10. Ten opzichte van het eerste verzoek Verordening winkelsluiting. Van de vereeniging van winkeliers is een adres ingekomen, waarin de raad wordt verzocht een verordening vast te stellen. Gevraagd wordt den sluitingstijd van 15 Mei tot 15 September te stellen op 9.30 uur. (Zondagen inbegrepen, Za terdagen uitgezonderd) op de beide Paasch- en Pinksterdagen en op Hemelvaartsdag om 9.30 uur; gedurende de kermis de wet niet van toepassing te verklaren het verrichten van barbiers- en kap perswerkzaamheden niet te verbieden op Zondagen van 9—12 uur; bovenstaande afwijkingen ook te laten gelden voor de venters. Aangenomen. Bouwen en bewonen van hou ten zomerwoningen. Benoeming van een onderwij zeres vacature mevr. Van Meer tenZuelen. De voordracht luidt1. Mej. O. A. van der Linden te Benschop2. Mej. K. H. Duin3. Mej. G. J. Porte te Alkmaar. Met algemeene stemmen wordt benoemd Mej. G. A. van der Linden te Benschop. Id. secretaris-penningmeester Alg. Armbestuur. Baas. AIj Gij hoest, als Uw ontstoken keel U het spreken moeilijk maakt, als Uw borst vol slijm zit. dat niet los wil komen, als U 't slapen wordt belet door hoestbuien of het gevoel alsof er een blok op Uw borst ligt: dan hebt Gij Abdijsiroop noodig. Een balsem voor Uw borst. Abdijsiroop heeft door haar overtuigende resultaten zich vanzelf een weg gebaand. Wordt door hare aangenaam slijmoplos- sende. verzachtende, hoeststlllende werking geroemd bi): Hoest, Bronchitis, Asthma. Alom verkrijgbaar. Prijs Fl. 1.50.FI.2^Fb4.50 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 et). Dan bespoedigt Ge Uw genezing. ABDIJSIROOP-BONBONS (GestoMt Abdijsiroop) De handel in oude slachtschapen was slecht, een leelijk woord zoo langzamer hand, maar het is nu eenmaal zoo, ter wijl de prijzen 1020 gulden waren. De handel in vette varkens was aardig goed te noemen, de prijzen waren reeds vooruitgaande en op 15 ct. besteed, wat nog best was wegens de laatste weken. In biggen en schrammen kon men dat direct merken, zij werden iets beter en duurder verkocgt. Op de kippenmarkt wordt tegenwoordig al heel weinig aan gevoerd, wat er was is goed verkocht. Beste paarden waren er ook weer aan- Vacature J.'gevoerd, die handel was goed. Er was veel bezoek en een aardige gezellige drukte. B. en W. hadden reeds lang het oog op bebouwing van het duinterrein aan de noordwestzijde van het dorp, doch hiervoor behoefden verschillende kwes ties oplossing. Het terrein is eigendom van de gemeente, doch in erfpacht bij den Staat voor kustverdediging. Er wa ren juridische en andere moeilijkheden stuur" van de premie voor vry willige ver-1 <>P te lossen. Tenslotte heeft de Minister nïnin worden verricht. Aange- zekering jngevolge de ziektewet voor bebouwing toegestaan. X10II.lv/il* - De voordracht luidt1. A. van Meerten 2. H. Zeeman. Met algemeene stemmen wordt benoemd de heer A. van Meerten. Lid commissie van toezicht op het lager onderwijs. Vacature J. Baas. De aanbeveling luidt: 1. A. van Meer ten 2. H. J. Schut. Met algemeene stemmen wordt benoemd de heer A. van Meerten. Lid commissie tot wering van schoolverzuim. Vacature J. Baas. De aanbeveling luidt1. A. van Meer ten; 2. H. J. Schut. Met algemeene stemmen wordt benoemd de heer A. van Meerten. De door B. en W. opgemaakte voor dracht voor keurmeester der gemeente zeegras-exploitatie luidt als volgt: 1. de heer Br. Kat, te Hippolytushoef; 2. de heer S. Heijblok Nz., te Vatrop; 3. de heer Jb. Lont Dz., te De Belt. POLITIE. Verloren: een bruine damespor- temonnaie, inhoudende ongeveer 13. Vermist: een „Germaan"-heeren- ry'wiel. Inlichtingen enz. te bekomen bij den gemeentebode te Hippolytushoef. v T3 A Adressen van den Helderschen Be- stuurdersbond en de afd. Callantsoog van de S.D.A.P. ten aanzien van de be- j catie te verleenen van f 35 voor adres sante en haar hulp. B. en W. zijn er van „pmppntp of hpt Armhp overtuigd, dat door de verbouwing veel 3 Wat het tweede verzoek betreft deelt resP' de werkloozen in het bouwbedrijf de Voorzitter mede, dat de pensioens-en voor de werkloozen in het algemeen, grondslag is vastgesteld door den Pen- De Voorzitter zegt, dat beide ver- sioenraad, zoodat hieraan niet veranderd zoeken woordelijk gelijkluidend zijn, met kan worden. Op het verzoek wordt af- dien verstande, dat de afd. Callantsoog wijzend beschikt. de arbeiders in het algemeen en de andere Op het derde verzoek stellen B. en W. de bouwarbeiders bedoelt. B. en W. stel- voor afwijzend te beschikken, aange en len voor de adressen voor kennisgeving het salaris reeds vrij hoog is. aan te nemen. Een dergelijke regeling De heer Weij zegt, dat mej. Hollander behoort niet bij den Raad, doch bij het hun heeft gezegd, dat ze thans met zijn armbestuur, hetgeen door adressanten drieën moeten werken, doordat ze veel is begrepen, naar blijkt uit de opmerking l aan het slot van de adressen „eventueel door het armbestuur." De adressen zullen in handen worden gesteld van het Burgerlijk Armbestuur. Ontslagaanvrage van Mevrouw van Meerten— Zuelen als onderwijzeres. Wordt verleend op de meest eervolle i wijze onder dankzegging voor de bewezen diensten met ingang van den datum, waar- op de opvolgster in functie kan treden. I Regeling met de gemeente Den Helder, Texel, Wieringen en Anna-Paulowna meer werk hebben. De Voorzitter kan zich moeilijk voorstellen, dat er meer werk is, omdat er geen kachels meer zijn. Bovendien is het salaris vrij ruim, zoodat hy geen vrij-1 heid kan vinden, dit nog te verhoogen. De heer Kruit is het met den Voor-| zifter eens. Op het verzoek wordt met algemeene stemmen afwijzend beschikt. Adres fanfarecorps „Callantsoog" voor gemeenschappelijk geneeskundig Conform prae-advies vastgesteld. Verhuren van gronden voor gegadigden voor den bouw van houten zomerwoningen. De Voorzitter zegt, dat 5 personen aanvragen voor grond hebben gedaan. B. en W. stellen voor in de conside rans van het raadsbesluit te vermelden, dat de Staat erfpachtsrecht heeft voor een bepaald doel, n.1. voor de zeewerin gen en waaraan voorwaarden zijn ver bonden. Voorts stellen zij voor den grond te verhuren, onder bepaalde voorwaar den, tegen 4 cent per vierkante meter, aan: 1. B. Tholen te Amsterdam (1157 Ms) 2. P. Vos te Callantsoog (359 M2). 3. Mej. A. Op 't Land te Amsterdam (336 M2). 4. Mej. A. van Doornik te Amsterdam (510 M2). 5. M. C. Tuinman te Schagen twee perceel en (groot 262 en 333 M2). De heer Vries brengt den voorzitter woord van dank vraagt de beer Vries wat het de meente meer zal kosten, dan de togen woordige regeling, Adres van het fanfarecorps „Callants- schooltoezicht, oog'1 betreffende beschikbaarstelling van een schoollokaal voor te houden repetitie- avonden. De Voorzitter licht toe, dat aan dit adres een voorgeschiedenis is ver-1 De Voorzitter antwoordt, dat dit weinig £e£* ni®rvoor bonden. B. en W. hadden voorloopig toe- bedraagt. Het wachtgeld van den school- Jï hPt «ippJ? „A Ecl^er d'Oien gestaan, dat het muziekkorps in de gang arts komt ten laste van den geheelen 6t SUCC6S Sf a'nf>htD" kon repeteeren. Naar aanleiding van het dienst. Alleen de schoolarts van de ge- verzoek hébben zij het advies van het meente Den Helder heeft een hooger hoofd der school ingewonnen, waaruit] salaris, doch het is de bedoeling dezen Na voorlezing van de conceot-rmrelinp I 6611 ..woord vaP dank voor de vele be- IV l hii wof ?L Th„negmoenngen en het groote succes. Spreker had nooit eenig resultaat verwacht. De Voorzitter dankt den heer Vries voor diens woorden en zegt hiervoor blijkt, dat deze bezwaren heeft tegen het'te benoemen, zoodat hij dus niet op wacht- repeteeren in een lokaal, aangezien dan [geld gesteld behoeft te worden. Echter verschuiving der banken, waarbij zeer is nog geen berekening der kosten ge- Rel mogelyk inkt uit de kokers kan maakt kunnen worden, aangezien gewacht vloeien, onvermydelyk is. Daar het onder-moet worden op het bedrag van het pro- wijzend personeel overigens tegen repe teeren in een lokaal is, zijn B. en W. van meening, dat zij zich aan dit advies moeten houden en stellen daarom voor het repeteeren in, een lokaal niet toe te staan, doch wel in de gang, onder be paalde voorwaarden. De heer Kruit spreekt zijn teleur- vinciaal subsidie. De heer Vries voelt er niet voor meer dere kosten te maken. De regeling is thans goed. De Voorzitter wijst den heer Vries er op, dat het ook om liet principe gaat. Bij de nieuwe regeling hebben we een school arts, die vol-ambtenaar is, terwijl we De heer Kooger vraagt in welk lokaal het fanfarecorps kan repeteeren. De Voorzitter antwoordt in dat, waarin de meeste lichtpunten zijn. De heer Kooger zegt, dat dit juist het lokaal is, waar het hoofd der school bezwaren tegen heeft. De Voorzitter zal dit nog nader afspreken met het fanfarecorps. De heer Kruit vraagt of vanavond gerepeteerd kan worden. De Voorzitter gelooft niet, dat dit bezwaarlijk is. De heer Kruit maakt den Voorzitter er opmerkzaam op, dat de kolenberg plaats nog vochtig is. Een rooster zou aan te bevelen zijn. De Voorzitter zal dit met den gemeenteopzichter bespreken. De heer Vries vraagt of de afschei ding tusschen het erf van het schoolhuis en schoolplein niet verbeterd kan worden. De V o o r z i 11 e r zal dit onderzoeken. De heer Kruisveld vraagt of de centrale verwarming goed voldoet met deze koude. De Voorzitter heeft geen klachten gehoord. De heer Kruit gelooft wel, dat ze voldoet, aangezien nog ramen openstaan. Hierna volgt sluiting. Nadere mededeeling voor Zaterdag. In verband met de feestavond loopt er voor Rondvraag, leden en adsp. van Westerland, H.hoef en i Stroe een speciale bus naar Den Oever, die van Westerland (hoek Poelweg) ver trekt om kwart over zeven. VERDEDIGING VAN DEN ONDERZEESCHEN OEVER. Voor de Heldersche zeewering. Op Vrijdag 1 April 1932, des voormid dags te 1.30 u., zal, onder goedkeuring van den Minister van Waterstaat, door of vanwege den Hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat in de Directie Noordholland, in zijn bureel, Zijlweg no. 24, te Haarlem, worden aanbesteed: het uitbreiden van de verdediging van den onderzeeschen oever vóór de Helder sche Zeewering, tusschen de Oostbatterij en het Noordduinshoofd. Raming 345.000. DE VISCHAFSLAG DEN OEVER. TE stelling uit over het afwijzend voorstel.tLoB Ten die tevens Een vereeniging, die aanstonds 12'/j jaar 'mis ueouen, uietevens bestaat en die in deze 12'/a jaar niet li anders ten doel heeft gehad dan het muziekleven vooruit te brengen, zoo'n vereeniging zal door een eventueel afwij zende beschikking gedoemd zijn zich te ontbinden. Spr. zou dit zeer jammer vin den. Spr. heeft groote bezwaren tegen de gang en somt die op. De Voorzitter zegt, naar aanlei ding van gemaakte opmerkingen, dat de heer Kruit niet moet denken, dat hij de muziekvereeniging wil tegenwerken. Was er een gymnastieklokaal, dan had spr. geen bezwaar, doch het gaat niet om het fanfarecorps, het gaat om de school en wanneer het hoofd der school zich er vrij krachtig tegen verzet, dan kan spr. geen vrijheid vinden om het toe te staan. Of de vereeniging zich bij een afwijzende bij te' huisarts is. Ingeval er iets aan de kinderen niet in orde is, moet hij ze verwijzen naar zichzelf. Dr. Oterdoom vindt deze toestand trouwens zelf ongewenscht. Lovend len hebbben de kinderen in Julianadorp het genot van een schoolarts vol-ambtenaar waarvoor de ge meente toch mede moet betalen, dus dan is het beter onze school er maar voegen. De heer Vries vindt geen reden voor de regeling te zijn, indien deze hoogere kosten medebrengt. De Voorzitter zegt, dat Callantsoog geen uitzondering moet maken. We kunnen het aangaan der regeling niet laten afhangen van de tijdsomstandig heden, vooral waar het zoo'n luttel ver schil in kosten betreft, n.1. f 20.—. we het succes nog af te wachten tot d° goedkeuring van Ged. Staten er is. De heer Kooger vraagt, of er nog be- i zwaren bestonden tegen den prijs. De Voorzitter antwoordt, dat één van de aanvragers den prijs van 4 cent te I duur vond, waarbij deze wees op het' duinterrein aan de zuidzijde van den strandweg, waar minder gegeven wordt. Spr. zegt, dat hij bedoelde persoon heeft geantwoord met de berekening, dat een verhuur van 4 cent per vierkante meter een koopsom is van f 1._ B. en W. achten het alleszins gemotiveerd het terrein voor houten zomerwoningen voor f 0.04 per M2 te verhuren. De voorstellen van B. en W. worden met algemeene stemmen aangenomen. MARKTOVERZICHT. De aanvoer van vette koeien was Donderdag j.1. nu niet groot. De handel was stug. De duurste koe werd verkocht voor 285 glddus 35 ets. per pond. De handel in kalfkoeien was goed te noemen, daarentegen in gelde koeien weer stug. De handel in nuchtere kalveren was ietsje 'beter dan de vorige week, de prijzen evenwel niet. hooger, er was een groote aanvoer. Wat de overhouders betreft ook 1 eenstuggen handel. 1 koppel vette schapen l waren er maar en konden 23'/2 gld. op brengen, de man heb er maar één bod opgehad, dus het is te begrijpen dat de handel ook hier niets beteekende. Vaststelling kohier lasting 1932. hondenbe- Het kohier wordt bedrag van f393. vastgesteld tot een ongeveer Reductie pacht stortgronden en wellanden langs het N. H. Kanaal. De Voorzitter herinnert er aan, dat op een vorige vergadering ter sprake is gebracht de pachtverlaging. B. en W. hebben toen onderhandeld met den Ont vanger der Registratie en Domeinen om van liet Rijk vermindering te krijgen. Ihans is van den Ontvanger een afwij zende beschikking ontvangen op grond van het feit, dat de gemeente over de Men deelt ons mede, dat aan den visch- afslag te Den Oever, gisteren de eerste I haring is afgeslagen. Voorheen bracht men de haring naar den afslag te Den Heider, thans is men voornemens deze aan den afslag te Den Oever aan te bren gen en te laten veilen. VRIJE GROEP. V oor een flink aantal belangstellen den trad j.1. Donderdagavond in „Con- c?r .'a ^van den ^eer Hruul, voor de „Vrije Groep" als spreker op de heer Gé Nabrink, van Amsterdam, met het onder werp „Wereldcrisis—Oorlogsgevaar", wel-1 ke door de aanwezigen aandachtig werd aangehoord. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. (Westerland). 's Avonds 7.30 uur, Ds. van Beek Hervormde Kerkelijke Vereeniging (in de kapel te Den Oever) 's Morgens 10 u., de heer Franck. Wieringermeer te Sluis I (Locaal) 's Morgens 10.15 u., de heer Finken- sieper Evangelisatie (Ned Herv. Gem., H.Hoef) '«Morgens 10 uur, de heer O. Deen Ger. Kerk (Beltstraat). Hippolytushoef 's Morgens 10 en 'r middags 3 De Japanners bezetten Nanta Naar Reuter uit Sjanghai meldt, hel ben de Japanners tengevolge van ea valsch gerucht Nantao bezet. De bewo ners vluchtten bij duizenden in de Fran- sche concessie, waar men de voorzorgen om niet overweldigd te worden door dien inval heeft verdubbeld. Volgens een officieel bericht hebben de Ohineesche troepen bevel gekregen het vechten te staken, zoolang zij niet ge tart worden. Geen nieuwe Japansche clschen. Reuter meldt uit Tokio, dat de Japan sche regeering verklaard heeft niet voor nemens te zyn nieuwe eischen aan hina te stellen. Wang Tsin-wei eischt terugtrek king der Japansche troepen uit Mantsjoerije. De Chineesche premier Wang Tsin-wei heeft verklaard, dat de Chineesche regee ring niet geneigd is de Japansche voor stellen aan te nemen. Japan heeft eenige malen de internationale verdragen en de Chineesche souvereiniteit geschonden. De Chineesche regeering zal slechts dan on derhandelingen met Japan aanknoopen, indien zy de zekerheid heeft dat Japan zijn troepen uit Mantsjoerije en Sjanghai terugtrekt. Voor China is er geen bizon- dere Mantsjoerysche kwestie, doch slechts een algemeen probleem. Indien Japan niet zijn troepen uit Mantsjoerije terug trekt, zal China den verdedigingsstrijd verder voortzetten. Een leger van 200.000 man? Het officieele telegraaf-agentschap Gomyn deelt mede, dat de Chineesche re geering thans een leger van 200.000 man op de been wil brengen, ter bevrijding van Mantsjoerije. Het hoofdkwartier wordt te Peking gevestigd. De verwoestingen In Tsjapel. 8000 burgers gedood. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat in Tsja- pei 5000 huizen in de asch zjjn gelegd, terwijl gedurende den. strijd van de afge loopen weken 8000. burgers zijn gedood. De meeste lijken liggen nog in de straten. Het Chineesche stadsbestuur heeft zich thans tot het Japansche opperbevel ge wend, met het verzoek voor de teraarde bestelling van de slachtoffers te willen zorg dragen. De toestand van het oogenblik. Blijkens berichten uit betrouwbare Chi neesche bron zou gisteren ten westen van Nantsjiang een hevig gevecht voortduren. Het Japansche hoofdkwartier spreekt dit echter officieel tegen. Toch nog weer ernstige vuur gevechten bij Sjanghai. Ook de Chineesche regeering heeft Donderdagavond den opperbevelhebber der troepen nabij Sjanghai bevel gegeven, de vijandelijkheden te staken, indien zij niet door de Japanners worden aange vallen. Volgens mededeeling van het Chinee sche hoofdkwartier hebben de Japanners echter Donderdagavond bij Nansjiang de vijandelijkheden voortgezet, waarbij het weer tot ernstige vuurgevechten is geko men. Bovendien ontstonden weer gevech ten bij Lioeho aan den oever van de Jangt- se, waar Japansche versterkingen tracht ten te landen. De hoofdmacht van het Chineesche leger trekt terug op Quinsan. De bevel hebber van het 19de Chineesche leger heeft verklaard, dat de voortzetting van den Japanschen opmarsch ten westen van Tsjapei zijn troepen gedwongen heeft zich terug te trekken in een tweede verdedi gingslinie, die echter tot den laatste man en den laatsten kogel verdedigd zal wor den. Hedenmorgen nieuwe vijande lijkheden. Vrijdagmorgen tegen 10 uur (pl. tijd) hebben Japansche troepen nabij Nansjiang een aanval gedaan op de Chineesche loop graven te Wangthoe. Van beide zijden werd heftig geschoten Ex-keizer Poc-Jl niet bereid tot aanvaarding van het president schap van Mantsjoerije? De correspondent te Moekden van de Daily Express seint aan zijn blad, van zeer goed ingelichte zijde te hebben vernomen, dat de voormalige Chineesche keizer Poe- ji zou hebben geweigerd het president schap te aanvaarden van de Mantsjoerijsche regeering. nieuwe dienst Gerei. Kerk. (Den Oever). 's Morgens 10 en 's middags 3 dienst Doopsgezinde Gemeente uur, uur, tt* xi Chlna's weigering. Uit Nanking wordt gemeld, dat de Chi- (esihe minister van buitenlandsche en aan zijn vertegenwoordiger te jangtiai heeft opgedragen, aan admiraal Kelly mee te deelen, dat China de nieu we eisehen van Japan niet kan den. aanvaar- r Hippolytushoef M=„» „ur> D». K,„peri Maart 1932. Hr. Ms. „Z reis 2 is binnengekomen Noorwegen. van de van 3 en 4 Maart. ONDERTROUWD: W. Spaarenburg en G. Prins. W. Schneider en C. C. Keesman. J. v. d. Knoop en D. Nieuwbuurt. GETROUWD: D. Christianl en D. van Twuyver. A. H. M. Jansen en H. Kwast. W. Roos en M. Roomeyer. BEVALLEN: C. C. H. Veriix—Hetjer- man, d. H. A. M. Goes—Ran. d. P. Win terSnijder, d. J. P. van Amersfoort Dito, 2 d. A. C. Schilder—Klooster, z, OVERLEDEN: G. A. J. Joriszen. 11 nind. Wed. J. Grooff, 80 j.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 10