ASTRONOMISCHE VERSCHIJNSELEN IN MAART 1932. Wetenswaardigheden. Bi bezette Mi, ditmaal echter zonder bloed vergieten, met ziin zwaarbewapende milizia" Rome, braclit het Kabinet Facta ten val en trok de macht aan zich. Hii was zoo tactisch niet direct in te grijpen, maar naast iederen ambte naar een fascistische kracht te plaat sen, zoodat via een overgangsstadium door geleidelijke vervanging de fascis tische, de corporatieve staat werd in gevoerd. Onder zijn bestuur, door zijn schitterend organisatietalent, ontwik kelde zich ziin aanhang tot een grootte, waartegenover legér en koning mach teloos stonden. Trouwens de koning had tiidip' de juiste houding weten aan te nemen en o. a. geweigerd de afkon diging van den staat van beleg te Rome te oncerteekenen. toen de gelederen der zwarthemden en blauwhemüen (natio nalisten) uaar binnen trokken. In de eerste jaren werden alle tegenstanders zonder veel scrupiles uit den weg ge ruimd. De moord op Matteotti, die zoo als talloozen het zonder eenig bewijs trachten voor te stellen, niet van of- ficieele zijde is bevolen, heeft een lee- liike klap toegebracht aan het vertrou wen, maar dank zij de energie en de tact, die de duce toen ten toon spreidde, wist het Fascisme in dien moeilijken tijd stand te houden. Een groot aantal professoren en hoogleeraren werden verbannen. Op dringend verzoek der Generale Staf heeft Mussolini den ko ning gehandhaafd, hoewel deze functie nog slechts een symbolieke beteekenis in Italië bezit. Ter wille van de traditie en dat is een machtige factor is echter dit besluit van Benito zeer toe te juichen geweest en hii heeft ook nooit spijt daarvan gehad. Hij versterk te zijn organisatie en hief alle sociaal democratische en communistische par tijen en organisaties op, evenals de Vrijmetselarij, welke verboden werd (evenals trouwens alle andere geheime organisaties), omdat men van een ge heime organisatie nooit weet, welke plannen de leiders hebben, hetgeen met het oog op de voorgeschreven blin- delingsche gehoorzaamheid aan een hoogere loge fataal zou kunnen worden. Eveneens maakte hij een einde aan het zelfbestuur van vele gemeenten en uni versiteiten. Hii wist Albanië te ver krijgen, maakte een einde aan den zes tigjarigen strijd tusschen Rome en het Vaticaan door middel van de Lateraan- verdragen en propageerde de kinder toename der bevolking. Hijzelf heeft zes kinderen. De overbevolking van Italië, dat tegenwoordig reeds dichter bevolkt is dan Frankriik, geeft de richt lijnen van zijn buitenlandsche expansie politiek aan. Zijn buitenlandsche poli tiek is trouwens zeer plooibaar en hij weet zich bii eiken toestand aan te passen. Mussoiini's regeering is een dicta tuur onder handhaving der monarchie, gesteund op ingrijpende organisatori sche wijzigingen, vooral betrekking hebbende op het democratische parle mentarisme. In zijn buitenlandsche politiek is Mussolini op en top natio nalist en imperialist. Hij onderscheidt zich van Napoleon door zijn zorg voor het land zelve, waar Napoleon door zijn matelooze eerzucht steeds naar nieuwe veroveringen zocht, door ziin werken, die in betrekking tot den tijd veel en véél meer beteekenis krijgen en door zijn persoonlijkheid. Hii heeft het ge- heeie land een volkomen verandering laten ondergaan. Italië leeft niet meer van den arbeid. Daarom bevorderde van bedelarij, maar Italië leeft thans Mussolini, waar hij slechts kon, de in dustrie, schreef groote werken uit, ver hief het schoolonderwijs, liet nieuwe zijn nieuwe geluk, ging hij steeds voor uit. Succes volgde op succes. Tett straal de van zelfbewustheid. Hii was in staat het groote huis, dat eens volgens zijn irstructies was gebouwd, terug te koo- pen en een staf van bedienden aan te stellen. Rosa bleef zijn rechterhand en er was geen zaak, die hij niet met haar besprak. Ze droeg nu dure kleeren en na eeni- ge nieuwe successen kocht hii voor haar paarlen en brillanten. Geheel anders zag deze slanke, don kere, vroeger als vrouw onbeduidende verschijning er in haar nieuwe omge ving en luxe toiletten uit! Wat vroeger in haar gezicht scherp was, werd nu eigenaardig en dit eigenaardige werd bekoorlijk. Hij was gelukkig met ziin vrouwtje en kustte haar innig. Rosa sloot de oogen en moest terug- uenken aan een paar jaar geleden. Uit de directiekamer werd getelefoneerd om een steno-typiste Twee meisjes spron gen oo: Rosa en nog een iong. mooi blond schepseltje. Beide,n stonden ze in dc deuropening. De chef monsterde hen. -Ga zitten, juffrouw". IWsa deed spoorwegen aanleggen, zorgde ervoor, dat het land werd voorzien van schitte rende straatwegen. Maar de industrie bloeit nog slechts in schijn en de staat heeft nog groote schulden. Daarom was het tamelijk verrassend, toen Mussolini de eerste was, die zijn instemming be- tuigoe met het door den Amerikaan- schen president Hoever voorgestelde moratorium. Maar dat teekent juist zijn grootheid. Het grootsehe gebaar gaat voor alles! Menschelijkheid in de eerste plaatsl Als redenaar is de duce onovertrefbaar. Reeds op zijn 17de jaar hield hü in het theater te Forli een herdenkingsrede over Guiseppe Verdi, den grooten com ponist, en toen er een gedenkteeken voor Garibaldi meest worden onthuld, en de officieele redenaar verhinderd was, sprong uit de rij der toeschouwers de hulponderwijzer Benito Mussolini te voorschijn en sprak hij anderhalf uur, totdat de menigte van enthousiasme niet meer wist wat zij zou doen. Maar men moet geen fiine diplomatieke rede van hem verwachten. Hij is in de eerste plaats de fanaticus, de man die alles gelooft wat hii zegt, die in extase ge rakend het lichaam voorover buigt, zich weer opricht met opgeheven arm, met dreigende vuist, met zelfbewuste hand bewegingen, die zijn vingers in den gloed zijner rede om den stok, waaraan de Italiaansche vlag wappert, kle— woorden over de menschen slingert, die als vuur in hun hart branden. Ziin succes heeft hij echter niet te danken aan ziin redenaarstalent, aan ziin ac teurseigenschappen, maar de menschen weten, dat hij de geboren leider is, de groote volkskenner, een mensch van persoonlijken moed, die geen gevaar vreest, is en met alles en iedereen den strijd' wil aanbinden, die zijn land tracht te benadeelen. En als men bedenkt, wat deze man reeds gewaagd heeft, wat hü reeds aangedurfd heeft en met volhar ding heeft volbracht, dan begrijpt men eerst, waarom men in Italië zoo'n on begrensd vertrouwen durft te stellen ir, dezen mensch. Heeft hij het niet aangedurfd met een klein aantal ge trouwen een marsch naar Rome te on dernemen en de stad te bezetten, ter wijl hii de koning en het geheele leger tegen zich had kunnen krijgen; heeft hü het kabinet niet ten val gebracht en den koning tot een zuiver decoratieve figuur gedegradeerd; heeft hij niet terwijl de roode soldaten en arbeiders raden reeds klaar stonden alle socia listische en communistische organisa ties ontbonden en de weerspannigen laten neerschieten, of laten verbannen? Was hij niet de man, die temidden van een katholieke staat het waagde katho lieke jeugdorganisaties te verbieden of in ieder geval minder bewegingsvrij heid te vergunnen? Heeft hii niet een strijd met den Paus gevoerd en deze tot een gelukkig einde gevoerd? Thans is hij op en top staatsman, wiens politiek tegen Frankrijk en tegen de Balkanstaten is gericht en die zieh, als beste redenaar ter wereld, kan ver oorloven te zeggen: „Woorden zijn goed, mitrailleurs en kanonnen soms beter!" Hii zal steeds zorg er voor dra gen, dat de Italiaansche bewapening in verhouding tot de grootte en weerbaar heid van het land op peil blijft en al is een groot deel der Italianen het niet eens met dit standpunt, men gunt hem tóch zijn macht en zijn positie, die eigenlijk slechts te vergelijken is met die van een Romeinschen triumphator. Zijn grootste verdienste is: Italië uit de klauwen van het bolsjewisme te heb ben bevrijd en het weer vrijheid, aan zien en nationaal bewustzijn te hebben teruggegeven! een stap vooruit. „Nee, die andere juf frouw bedoel ik, die blonde!" En nu lag ze hier in zijn armen en kuste hii haar. Ze glimlachte. Toen hü vroeg waarom, schudde ze het hoofd. De kranten begonnen weer met eer bied over Tett te schrijven. Een man, wiens ijver bewondering afdwong, een ijzeren wil, een ijzeren kop! Tett was ongevoelig geworden voor lof van de buitenwereld. Verveeld schoof hü de kranten weg en keek zijn vrouw aan. En niet lang geleden hebben ze me gehoond en voorspeld, dat ik er nooit meer bovenop zou komen! Jü was de eenifre, die me trouw bleef en aan me geloofde in mijn slechte dagen! Jü hebt niet van den milliardair en niet van den armen zakenman, maar van den mensch Erwin Tett gehouden. Nietwaar, schat, uit liefde ben je toen 1>Ü me gekomen?" vroeg hjj. Ze keek hem met haar don ker» oogen rustig aan. Ik wist immers. Hoveling, dat je een znkengenie bent en je er weer bo venop zou werken!" (Uwaut vort J. Bleyerveouk Zon: De tijavereffening bedraagt op: 1 Mrt.: +12m34s; 6 Mrt.: -fllm31s; 11 Mrt.: +10ml7s; 16 Mrt.: +8m54s; 21 Mrt.: +7m26s; 26 Mrt.: +5m55s; 31 Mrt.: +4m23s. Deze bedragen geven, opgeteld bij den waren tijd. den middelbaren tijd. De declinatie van de Zon neemt toe van 7°.7 tot +4°.4. Hierdoor neemt de middaghoogte der Zon toe van 30°.3 tot 42°.4 en haar dagboog van 10u53m tot 12u57m (voor 52° Noorderbreedte). Op 20 Maart begint de Lente; de Zon treedt dan in het teeken Ram (Ariës) of „lentepunt"; tengevolge van de pre cessie bevindt het teeken Ram zich thans in het sterrenbeeld van de Vis- schen (Pisces). Zonnevlekken beschrijven in Maart elliptische banen, waarvan de holle zijde naar de Zuidpool der ecliptica ge keerd is. Maan: 7 Maart N.M.; 15 Maart E.K.; 22 Maart V.M.; 28 Maart L.K. De ringvormige zonsverduistering en de gedeeltelijke maansverduistering, die op 7 resp. 22 Maart plaats vinden, zijn in Nederland niet waar te nemen. Planeten: Mercurius bereikt op 23 Maart zijn grootste Oostelijke elongatie (19°). Om streeks dezen datum gaat de planeet bijna twee uren na de Zon onder en is wellicht in de avondschemering waar te nemen. Vernis gaat aan het begin van de maand orn ongeveer half tien 's avonds onder, aan het einde van de maand om ongeveer elf uur 's avonds. De grootte der planeet neemt toe van 3m.6 tot 3m.8, de sehü'ngestalte neemt af van 0.73 tot 0.60. Deze is het best midden op den dag waar te nemen, waartoe een kijkeropening van 7 cm voldoende is. Aan den avondhemel is Venus een schitterende verschijning. Mars is door zijn nabijheid tot de Zon ongeschikt voor de waarneming. Jupiter beweegt zich terugloopend in de Kreeft. Aan het begin van de maand gaat de planeet om ongeveer 6u 's mor gens onder, aan het einde van de maand om ongeveer 4u 's morgens. Jupiter is gedurende het grootste gedeelte van den nacht goed waar te nemen. Zijn vier helderste manen zijn reeds in een klei nen kijker zichtbaar. Saturnus beweegt zich rechtloopend in den Steenbok. Door haar nabijheid tot de Zon is de planeet niet geschikt voor de waarneming. Uranus is door ziin nabijheid onge schikt voor de waarneming. Neptunus beweegt zich terugloopend 10u34m.3 Deel.: -f9°52'; 31 Maart: in den Leeuw (1 MaartR.K1. R.Kl. 10u31m.4 Deel. +10°.9; grootte 8m). Het Zodiakaallicht is aan den avond hemel goed zichtbaar (helling van 60° op den horizon, zie den boog aan den rand van het kaartje boven het woord West); aan den morgenhemel is hef niet waar te nemen. Sterrenbeelden: In het midden van de maand te lOu 's avonds loopt de Melkweg van het N.N.O. naar het Z.Z.W. Ten Zuiden van het Zenith culmi neert het sterrenbeeld de Leeuw (Leo). Het heet, dat hiermede bedoeld wordt de leeuw, die door Hercules in het Ne- meïsche woud, gedood werd. De naam Regulus, die Copernicus aan de helder ste ster alpha gegeven heeft, beteekent Koninkie. Het is een dubbelster (lm.3, spectrum B8 en 7m.6 spectrum G; af stand 2'57" paraliax 0".065, afstand ongeveer 50 lichtjaren). Ook de ster T van het sterrebeeld de Leeuw is zeer gemakkelijk te splitsen (6m.2 en 8m.l; 1'30"). Tenslotte is de ster gamma van den Leeuw (2m.6 en 3m.8; 4") een der mooiste dubbelsterren aan den geheelen hemel. Wanneer men van Regulus (Alpha van den Leeuw) een lijn naar Pollux (bèta van de Tweelingen) trekt, zal men ongeveer midden op diie lyn, althans op een maanvrijen avond, een voor het bloote oog duidelijk zichtbaar lichtend wolkje zien, dat zich reeds in een too- neelküker als een zeer fraaie, versprei de sterrengroen doet kennen. Zü be vindt zich in het midden van het kleine sterrenbeeld de Kreeft en heet Prae- sene of de Krib. Op de sterrenkaart is de Krib door een X aangegeven. Een opvallende constellatie aan den avondhemel wordt gevormd door de drie heldere sterren Sirius (alpha van den Grooten Hond), Procyon (alpha van den Kleinen Hond) en Betelgeuse (alpha van Orion), staande in de hoekpunten van een grooten, vrijwel gelükzjjdigen driehoek. Hot eerste porceleln kwam tegen het einde van de ICe eeuw van China naar Europa. Pas in 1725 werd het eerste porceleii) in Europa gemankt Het Portugeesche drie-Reis-stuk is de kleinste geldmunt ter wereld. Apen. zeehonden en olifanten kun nen echte tranen »«rgieten. Reeds 3000 jaar geleden was er een petrolenmbron bekend op het eiland Zante (Ionische eilanden). De kleine inodlete. V11. en na. UE Trat&so").

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 18