Z8 3 i y h Ni hl melk februiken, maar dan voegen wq 1 eierdooier bij de saus en ter vervan ging van maizena en een pak,ie vanil lesuiker, kunnen wij een eetlepel cus- tardpoeder gebruiken. Macaroni met rozijnen: 1 v, liter melk, 200 gr. macaroni, 100 gr. suiker, 100 gr. Sunmaid rozijnen. Wij brengen de melk aan de kook, voegen de in kleine stukjes gebroken macaroni bij en laten dit alles op een kleine pit (op een asbest plaatje) gaar worden, terwijl de rozijnen er na drie kwartier bij komen en op het laatst de suiker er doorheen geroerd wordt, liefst lichte basterd suiker, daar deze gauw •melt. Vischsoep: 2 liter water, vier of vijf vischjes b.v. scholletjes, 1 dl melk, 100 gr. boter, 75 gr. bloem, 2 eieren, 1 eetlepel gehakte peterselie, magi aroma, kruiden als 1 stukje Spaansche peper, 1 stukje foeli, 1 kruidnagel, 1 laurierblad, verder 1 peentje, 1 tak selderij, 1 uitje en zout. Het water laten wij trekken met de kruiden en de andere ingrediënten en zout gedurende een half uur, opdat de verschillende smaakjes zich hieraan kunnen geven, daarna worden de schoongemaakte en goed gewasschen vischjes erbij gevoegd en moeten deze nog ongeveer drie kwartier meekoken, waarna de visch er uit gehaald en het water gezeefd wordt. Boter en bloem worden verwarmd en de gezeefde vischbouillon komt hier bij kleine scheutjes tegelijk bij, onder voortdurend roeren, terwijl wij de soep dan nog een minuut of tien laten doorkoken, met de balletjes visch, die wij gemaakt hebben van de visch, die wij van de graat ontdaan en fijn ge hakt hebben, en daarna vermengd met een stukje geweekt brood, peper, zout en één der eieren. Het andere ei kloppen wfl met de melk in de soepterrine en voegen de soep heel voorzichtig bij, tenslotte de fijn gehakte peterselie en maggi-aroma. Tong met tomatensaus: 1 groote tong, 4 dl tomatensaus. Het vel is van de tong afgetrokken, daarna wordt ze gewasschen en gezou ten. De tong wordt in een vuurvaste schotel gelegd, bedekt met de tomaten saus, waarna de schotel met een deksel er op ongeveer dertig minuten in den oven komt. rugzijde sluit. Geschikt voor kinderen van twee tot zes jaar. M f v\ V *1 •li. 1 V 0 t\ J XV:: wd iW\| r ;#c r 5» Lief kinderjurkje. Hoe vindt u bijgaand lief kinder jurkje van wit vyella of stof gemaakt? Het zeer gemakkelijk te maken model wordt met lange zoowel als korte mou wen geleverd. Waar onze teekening hier om den hals en boven de schou ders twee lijntjes aangeeft, wordt met een kruis of steelsteek in gekleurde waschzjjde een eenvoudige versiering aangebracht, of ook wel met de flanel steek of een vischgraatje, zoo ook op een cm of 6 boven den onderkant van den zoom. Geschikt voor kinderen van 1, 2 of 3 jaar. AM STER DAM SC HE la =jj; BRIEVEN OM ZELF TE MAKEN. Deze week stellen wij voor onze lezeressen wederom enkele uiterst bil lijke knippatronen ter beschikking. Aanvragen dient men vergezeld te doen gaan van een nauwkeurige op gave van het gewenschte nummer en j van de verlangde maat. Patronen worden het vlugst en voor u het billijkst geleverd na overschrij ving van een bedrag van 58 cent op postrekening 191919 van den „knip- patronendienst" te 's-Gravenhage. Aan vragen kunnen ook per postwissel worden gezonden aan de Redactrice van den „Knippatronendienst", Muzen- straat 5 B, Den Haag. Op het giro- of postwisselstrookje kunt u maat, nummer, juist adres, enz. vermelden. Dit laatste vooral niet ver geten. Aan verzoeken om omgaand patro nen te ontvangen kan door de overstel pende drukte slechts in bijzondere ge vallen worden voldaan. Men zal 3 a 6 dagen geduld moeten hebben. Teneinde het bepalen van de juiste j maat te vergemakkelijken, geven wij onderstaand een lijstje van de verschil lende overeenstemmende maten: Maat Bustewijdte Heupwijdte 40 92 100 42 100 104 44 108 110 46 112 116 48 120 124 50 126 Knipt u dit lijstje uit. Het komt altijd van pas! Aardige hansop. Dit heerlijke, warme hansopje zal zeker wel aan de behoefte voldoen om onze kleinen 's nachts te hoeden voor kouvatten. Geheel tot de voetjes rei kend en hoog aan den hals gesloten met lange mouwen is deze gewerkte of effen flanellen hansop afgezet met een 'ffen bies, terwijl de hansop aan de Aardige japon. Middagjapon van effen wollen stof met afstekende kraag en manchetten en kleine knoopjes in de kleur der gar neering; deze japon is voor slanke zoowel als voor gezette figuren ge schikt, daar de kraag en de puntig geknipte deelen aan taille en rok af- kleeden. De rok is eenvoudig strak om de heupen en klokkend om de onder- wijdte te kri,jgen. Het is niet noodig de onderwijdte af te biezen. Vele dames zien erg tegen dit werk op en geen wonder, het vereischt inderdaad een zekere geoefendheid om het gelijk te doen. Het eenvoudigste afwerken is om boorband tegen den onderkant te stikken, den rok op de vereischte lengte om te slaan en het band onzicht baar op den rok te zoomen. Het beste is stof te nemen van 130 cm. Men be hoeft dan geen aparte stukken aan de klok te zetten. Begin van het einde. Begin van het einde.... Neen, ik bedoel dat hier nu niet in den ruimeren, meer algc- meenen zin van óf begin van het einde onzer cultuur, óf begin van het einde der ma laise, met welke uitspraken pessimisten dan wel optimisten ons om beurten steeds weer trachten dood te gooien. Ik wil er slechts eenvoudig en nuchterweg mede constateeren, dat het einde van dit winterseizoen met aller lei onmiskenbare teekenen zijn nadering aan kondigt. Wel ligt er zoo nu en dan weer wat ijs in de vijvers van het Vondelpark en in de grachten, wel vindt men hier en daar nog stukken karton tegen de boomen gespij kerd of letters op den muur gekrast waar mede goedkoope adressen voor het slijpen van schaatsen op den natten steen geadver teerd worden, wel houdt het IJsclubbe- stuur haar terreinen gewetensvol nog onder water en wil het zijn leden het geringste kansje van een sportief uitbuiten van een laatste staartje winter niet ontnemen, dit alles belet niet, dat we dan toch maar dezen Donderdagochtend voor het eerst in dit jaar het American-terras op het Leidsche plein met kopjes koffie drinkende en zich zonnende menschen bevolkt zagen en dit gebeuren geldt in de hoofdstad al sinds jaren als het eerste, min of meer officieele sein van bo vengenoemd begin van het einde. Vrijwel gelijk met dat sein bereiken als dan ook stee vast de eerste stemmen uit Zandvoort die ons doen weten wat er daar op „ons strand" in het komende seizoen zooal te doen zal zijn. En zoo hoorden we dan ook dezer dagen al weer bijzonderheden over een uitbreiding van de gemakken die men daar dit jaar, voor al op het ten vorige jaren voor het eerst in exploitatie gebrachte z.g. Noorderstrand tot stand wil brengen, over een groote inter nationale zwemwedstrijd in Juni a.s., enz. En 't zal zeker ook niet lang meer duren of burgemeester van. Alphen gaat, gelijk hij tegen elke lente pleegt te doen. met nieuwen moed en onverdroten zijn stokpaardje weer berijden van een betere treinverbinding en verlaging der tarieven van de tram. Ook de pension-houders kwamen er reeds, in samenwerking met hun collega's in andere badplaatsen, in hetzomerharnas en kon digden, met het oog op de nood der tijden, een prijs-reductie aan. Overigens zullen dit keer ook onze ZuiderzCe-strand-exploitanten wel danig op den grooten trom gaan slaan en het feit dat, door gedeeltelijke omlegging van den baan, de Gooische motor-tram on langs, eindelijk, na zoovele jaren, een behoorlijke rechtstreeksche snel verbinding met Muiderberg tot stand bracht, naar be- hooren in de reclame op den voorgrond bren gen. Een begin van het einde mag ook heeten het afscheid voor dit jaar van de Italiaan- sche Opera, die met een z.g. „Spectacle Cou pé" tot slot van het seizoen nog eenmaal Carré tot den nok wist te doen volstroomen met haar duizenden vrienden en vereerders die zij in de hoofdstad vooral onder de Jood- sche volksmassa telt. Zoo gemakkelijk, zoo enthousiast en joyeus zal daarentegen het Ned. Tooneel het einde niet halen. Het blijft een angstig han gen en wurgen of die Koninklijke Vereeni- ging inderdaad dit einde wel zonder grootcr kleerscheuren dan een, reeds toegepast inhou den van een deel der gages, bereiken zal. Het is een soort spannende race, waarvoor het publiek zich, onder ons gezegd, meer interes seert uit een soort sportief-zakelijke nieuws gierigheid, dan voorde kunst die dat tooneel op de planken brengt! Vandaar ook dat het de laatste weken eerder de steeds weer in de pers verschijnende berichten over die tooneel-situatie leest, dan de aankon digingen en de critieken van de stukken! Dit is een feit en het is dan ook onbillijk van wethouder Boekman het steeds weer ver schijnen van dergelijke berichten uitsluitend en alleen aan die pers te verwijten. De pers moge dan al in zekere opzichten de publieke opinie „leiden in andere opzichten moet zij zich wel min of meer door de richting waarin de publieke nieuwsgierigheid gaat laten leiden. En dat doet zij dan hier. De bedoelde wethouderlijke terechtwijzing, die de pers met een gerust geweten aan het publiek kan doorgeven! kreeg men in de Raadsvergadering van deze week, tijdens een door toedoen van den heer Wijnkoop plotse ling opduikend tooneeldebatje te hooren. Men kreeg daarnevens te hooren. dat de Kon. Ver- eeniging weer mag rekenen op het vaste be spelers-schap van den Stadsschouwburg, maar dat het thans slechts de vraag is of het einde van dit seizoen gehaald kan worden. Als de gemeente voorschot geeft op het sub sidie van het volgend jaar, en dit is al \rijwcl zeker; en als de onderhandelingen met den Hollandschen Schouwburg naar wensch verloopen, en dit is nog zeeronzeker! is er kans. Het Joodsch Historisch Museum. Zoon Italiaansche Opera-avond, om daar nog even op terug te komen, men meemaken om weer eens diep te besêffg' moet f welk een groot en levenskrachtig bestand" deel van de hoofdstedelijke bevolking bet Jodendom nog steeds is. Om er weer eens aan herinnerd te worden hoe onvolledig een beschrijving van de Amsterdamsche historie blijft, die de Joodsche zeden en gebruiken buiten beschouwing laat. Nu hebben derge lijke beschrijvingen in geschrifte, jn en plaatwerk, zich ongetwijfeld vrijwel nooit aan zulk een ongerechtvaardigd buiten beschouwing laten bezondigd. Anders was het daarentegen met die beschrijving voor zoo ver zij zich bij wijze van het aanschouwelijk voorbeeld in onze Musea kond doet. Wie de hoofdstedelijke geschiedenis in onze musea aanschouwend wenschte na te gaan, kon zeker in onze Museum-zalen, in het Stede lijk-, in het Rijks-, en vooral in het Historisch Museum in het Waaggebouw veel interessants ontdekken dat zijn doel diende, een groote leemte werd hem al spoedig bewust: het ontbreken van een goed overzicht van de historie van het Jodendom, meer spe ciaal van het Amsterdamsche Jodendom. In die leemte werd nu onlangs op gelukkige wijze voorzien door het inrichten en ter be zichtiging openstellen van een tweetal zaal tjes in genoemd Waaggebouw waar de grondslagen werden gelegd voor een, allengs uit te breiden, Joodsch Historisch Museum en men die historie verduidelijkt vindt in een aantal voorwerpen die er overzichtelijk en fraai zijn opgesteld Rijkversierde Thora rollen, waarop de Pentateuch, het Esther- verhaal. enz. in kunstzinnige letters staat neergeschreven, bedekt met fluweel of zijde waaruit al duizenden jaren, en ook nu nog, wordt voorgelezen op eiken Sab- bath, op feesten en op enkele dagen in de w-eek. Geslepen Kiddoesj-bekers, die, gevuld met wijn in tallooze Joodsche gezinnen, ge slacht na geslacht eiken Vrijdagavond werden opgeheven. Feestgewaden, stoelen, fraai be werkt van zitting jaar in iaar uit gebruikt bij verschillende plechtigheden en waarop b.v. de „Bruidegoms der Wet", eenmaal in het jaar, plaats namen. Geleide-penningen voor de begrafenissen, vereenigingspenningen als bewijzen van lidmaatschap, eerepenningen bij inwijding of jubilea van gebouwen of bijzon dere gebeurtenissen in het leven van ver dienstelijke Joodsche mannen en vrouwen, zijn vooral ook voor de geschiedenis van het Amsterdamsche Jodendom van belang. Naast voorwerpen uit de oudste, Palestijn- sche tijden, ook nieuwe uit dezen tijd: eere- teekenen van Zionisten. voor hen die thans aan den opbouw van Palestina werken. Krijtteekeningen en schilderijen waarop ver schillende Joodsche beroepen en bedrijven zijn voorgesteldDit en nog veel meer valt thans reeds in dit Museum. dat met een 222 „nummers" begint en zeker nog veel zal groeien, te zien. Een interessante be zienswaardigheid die in een stad als Am sterdam eigenlijk niet mocht ontbreken! Kantoorlokalen-conf ectie Keeren wij van de historie tot het heden en de toekomst terug! Dat heden en nog meer de toekomst is zeer zeker, wie zal het tegenspreken, aan de efficiency en aande confectie. Alles wordt zoo prac- tisch mogelijk en op maat geleverd. We heb ben zelfs ecnigen tijd geleden al een kunst schilder gehad, die op een tentoonstelling zijn doeken per eenheidsmaat en per eenheidsprijs het publiek aanbood. Het nieuwste is thans: kantoor-lokalen, met bijbehoorende uitrus ting (mechanische, zoowel als levende) op eenheidsmaat en tegen eenheids-prijs Dit allermodernste wordt aangeboden in onzen tweeden wolkenkrabber aan den N.Z. voor burgwal. In dit nieuwe kantoorpaleis kan de moderne zakenman die in zijn administratie ook uit is op ver doorgevoerde rationalisatie precies zooveel vierkante meter ruimte. geen meter meer, maar ook niets minder, in huur bekomen als hij, scherp uitgereken behoeft. En ook precies zooveel uren leven dan wel doode werkkracht. Amsterdam moge dan nog altijd, met zijn grachten, oude buur ten met schilderachtige kijkjes en kleurtjes, met de schoonheid van antieke geveltjes, een zekere oudcrwetsche romantiek behouden hebben, in het Amerikaansch-practisc.e en uitgerekend nuchtere, maar efficiciente w' het toch ook niet achterblijven en vandaar, na de woon-wolkenkrabber in Zuid, "u deze zaken-wolkenkrabber met dezen U1 verkoop van kantoor-lokaal-confectie in e Centrum. Dat men overigens daar. aan dien N.Z. Voorburgwal tusschen Martelaars gracht en Postkantoor, al meer en meer hoogte in gaat is begrijpelijk°P e grond, op straat, wordt het daar lang zamerhand onhoudbaar. Hier toch vorn1 zich allengs het centrum voor de ontva?ag stations en afrit-plaatsen van de. met den nog in aantal toenemende, vracht-auto diensten naar vrijwel alle plaatsen m land. Men kan er nu reeds op sommige van den dag gemakkelijker over de

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 20