Weststraat 14 VOSSE dtLUillbblit MIKT' ^ai1 6,1 over da ^"bA'apsningsconferentie. Derde Blad. WESTSTRAAT VAN ZATEPDAG 5 MAART 1932 Werkloosheidsstatistiek. De afwijzende houding der Japanners. Uit de pers. IJzersterk en toch goedkoop Prachtdessins 't ZAND. ANNA PAULOWNA. PREDIKBEURTEN WSERINGEN. PELTERIJEN- MAGAZIJN Ontvangen voor het a.s. seizoen een groote keuze voor Mantels en Mantel- costuums naar maat. Tevens brengen wij een mooie collectie vanaf f 15. Vergelijking der verschillende landen. IV. fvliynbaar rust ie arbeid der Ontwape ningsconferentie. Ten ceele heeft zij in de afgeloopen week inderdaad gerust, omdat de voorbereiding eenerzijds voor de ver- cere olkenbondsactie in Sjanghai, ander- zyds voor de bijzondere Assemblée de ge dachten en den tijd ten volle in beslag nemen, i en deele echter heeft zij haren arbeid voortgezet, achter de schermen, maar oaarom niet minder intensief. Men hennnert zich, dat Benesj, de bekwame J s.ieciioslovvaaksche Minister van Buiten- lanr.scbe Zaken, nog altijd de eerste van men Maat, tot rapporteur der z.g.n. Alge- ineen e Commissie is benoemd. Algemeens Lommissie, die weliswaar vrijwel identiek is met t e Politieke Commissie, welker vor ming door Frankrijk min of meer is ge forceerd, doch die baar eigen, veel om- artikelen opleveren. Juist de genoemde tegenstellingen zouden echter niet heb ben toegelaten, dat dit artikel zonder discussie was gepasseerd; het Franschip standpunt, dat nu eenmaal de veiligheid voorop stelt en die veiligheid laatstelijk in bewegen de wê^loo^ddscyfers, die hetme'SVtnmissi flT uit de verschillende landen ontvangt. m,,. Naar het Int. Arbeidsbureau mededeelt, iie het zich nog steeds in steende liin Vangt'jnaar een d«r inmiddels ingestelde vijf sub- Het is moei liik 111;,, in 1 commissiën, waarvan de Politieke er dan landen onderling^' te ve° gelijken daar—' 'P «li,, snmnihrp «rnfpn hot niifn,! "adri nemen. Zi.1 zal eveneens coen, wanneer venSloozen *eve>tater ;!e voorstellen van de Subcommissie „a.n,dere dat derl terugkomen. Zij is de trechter, waardoor steuntrekkenden, weer andere er geen statistiek op nahouden, zoodat men op particuliere cijfers moet afgaan. Toch was het bureau in staat een overzicht samen te stellen, dat den toestand, onder genoemd voorbehoud, vrij goed weergeeft. Het is een vergelijking van de cijfers van omstreeks het begin van dit jaar met die van een jaar geleden. Wij geven hier de afgeronde cijfers van de voor naamste landen, allereerst uit eenige lan den, die er een werkloosheidsverzekering op nahouden. Duitschland. Gr. Brittannië. België Nederland Denemarken Oostenrijk Tsje. Slowakije Begin 1931 4.887 000 2.662.900 115.000 81.200 71.000 337.000 93 500 alles van de plenaire zittingen naar de Commissiën gaat en komt. Haar samen stelling spreekt voor haar belangrijkheid; de hoofden en plaatsvervangende hoofden der delegaties hebben erin zitting, en de Voorzitter van de Conferentie zelf is er voorzitter van. Daardoor heeft men eener- zijds ce belangrijkheid geaccentueerd, an derzijds zorg gedragen, dat niet als b.v. bü de Assemblée het geval is, de Voorzitter voor den verderen arbeid wordt geëlimi neerd. Vervolgens uit landen, waar de vak- vereenigingen een statistiek behouden; Australië105.000 119.000 Canada28.300 35.200 Hongarije 25.600 33.000 Zweden56.300 76.200 Tenslotte statistieken, afkomstig van plaatsingbureaux of die op schatting be rusten. Frankrijk Italië Ierland Noorwegen Polen Roemenië 44.700 664.000 26.200 28.600 340.700 36.200 278.700 1.015.300 49.400 In de Ver. Staten bedraagt het aantal werkloozen volgens de jongste opgaaf der Am. Fed. of Labor zooals werd ge meld 1300.000. Polen is naar men ziet het eenige land, waar afneming der werkloosheid werd geconstateerd. In alle andere landen nam het toe, het irieest in Frankrijk, n.1.523 °/0; in België steeg het met 98 °/0- Naar ruwe schatting waren er dus al leen in Europa aan het begin van 1932 12 millioen werkloozen. In Europa en Amerika samen ruim 20 millioen. DE MILITAIRE BEGROOTINGEN VAN ENGELAND. Vandaag zijn de begrooting van mari ne, leger en luchtvaart ingediend. Die van marine beloopt 50.476.300 pond, wat 1.128.700 minder is dan voor het loopende jaar, die van oorlog 36.488.000 pond, ver mindering 3.442.000, die van luchtvaart 17.400.000 pond, vermindering 700.000. Het effectief van het Engeteche leger wordt op de begrooting geschat op 148.700, dat van de reserve op 125.500, dat van het territoriale leger op 134.716 man. Op de marinebegrooting is 2.700.000 pond meer uitgetrokken voor aanbouw volgens het programma 1930—'31, dat reeds door het parlement is goedgekeurd, doch deze ver hooging wordt meer dan goedgemaakt door de administratieve bezuinigingen. Het programma van aanbouw komt over een met dat van 1931 en omvat twee krui sers van het type Leander (6750 ton), een van het type Arethusa (5000 ton), een flotiljeleider, acht torpedobootjagers, vier kanonneerbooten (sloops), drie duikboo- ten, een rivierkanonneerboot en een ten der voor torpedojagers. Voor de maritie me wapening is 3.488.200 pond uitgetrok ken of 54.710 meer dan in 1931. Wegens de vlootvacantie is voor 1932 geen nieu wen aanbouw voorzien. De luchtmacht bestaat uit 75'/, gere gelde eskaders, met inbegrip van 13'/2 eskader van de marine. De toelichting bij de begrootingen merkt op, dat de verlagingen alleen kon den worden verkregen door opffering van zeer belangrijke zaken en dus niet als grondslag kunnen dienen voor vol gende begrootingen. De voor Donderdagmiddag vastgestelde conferentie aan boord van de Kent tus- schen de Japansche en Chineesehe ver tegenwoordigers heeft niet plaats gevon den, aangezien de Chineezen weigelden er aan deel te nemen. Een voorloopig formeele algemeene be- middelingsconferentie tusschen de ver tegenwoordigers der neutrale mogend heden en de Chineesehe en Japansche autoriteiten zal waarschijnlijk in de eerst volgende dagen bijeenkomen. Om twee uur Donderdagmiddag (pi. tijd) werd de Japansche opmarsch over de geheele linie gestaakt. De Japansche frontlijn bevindt zich thans ongeveer aan de gi'ens van de 20 km zone, d.w.z. van Lioeho in het Noorden via 1 aisang en Begin 1932 Aan Benesj nu was de niet benijdens- 6.041.400 waardige taak opgedragen 0111 alle door 2.854.8001de delegaties bij de Algemeene Beschou- 228.3001 wingen kenbaar gemaakte voorstellen tot 157.900 een overzichtelijk geheel te verwerken. Zoo 105.600 iemand, dan is aan hem een dergelijke 361.200 i 'aak °P te dragen. Maar, men denke voor- 146.300 a' daarom over deze zaak niet gering, om- 1 dat het Bureau der Conferentie onder in gediende voorstellen verstond, teneinde zoo ruim mogelijk te zijn, alle gedachten, die zelfs in min of meer vagen vorm, tij dens de redevoeringen waren uitgespro ken. De Zuid-Amerikaansche landen heb ben zich ditmaal, in tegenstelling met hun woorden, bescheiden getoond 111 het- doen van voorstellen; de Balkanlanden zijn hen op dien weg gevolgd. Maar nevens de be langrijke voorstellen van Duitschland, Amerika en Italië, nevens de zooveel op- 31.000 zien verwekt hebbende Fransche voorstel- 34.600 i len, zijn er minder of meer vérstrekkende 325.800gedachten van Engeland en van Polen, van Spanje en van de Scandinavische Sta ten, van Nederland en van Zwitserland, ja veel te veel om op te noemen. De arbeid, door Benesj verricht, heeft nu vooral dit nut, dat hü naast elkander heeft gesteld de vrijwel identieke voorstellen of gedachten. Er is eenerzijds de groote categorie van voorstellen, die het gericht heeft op het verbod om bepaalde aanvalswapenen te bezigen; anderzijds de niet minder belang rijke categorie van verbod van oorlogs middelen, die in het bijzonder de burger lijke bevolking betreffen. In deze omstan digheden is het niet te verwonderen, dat 't schriftstuk van Benesj, in slechts enkele dagen gereed gekomen, is uitgedijd tot een boekwerk van tientallen pagina's in groot formaat, waarin de voorstellen zelf met kleine letter zijn gedrukt. ZWERENDE NAGEL DOOR JICHT. KON NAUWELIJKS LOOPEN. Nu weer alles In orde. anneer een man als hier genoemd, rijn jicht kan kwijt raken, is er hoop voor elkeen die aan deze kwaal lijdt. Zijn ondervinding moet anderen helpen, daar- 01,1 geven wij hieronder zijn eigen woor den vorm van een Politieleger heeft de" weer: gekozen, zou dit verhinderen. Daartegen- Eenige jaren lang leed ik lievig aan over zou dan onmiddellijk het Duitsche .i'clit. Er was zelfs een tijd, dat ik haast standpunt zijn gesteld, dat op grond van 11'et kon loopen of alleen staan. Ik kon rechtsgelijkheid aandringt op een spre- nUin handen niet gebruiken en de duim kende vermindering der bewapeningen. va" mijn linkerhand leek geheel dood, en die niet meer alleen Duitschland op liet de. nagel zweerde weg. Ik probeerde aller- peil van het Verdrag van Versailles stelt jfG middelen, maar niets bleek te helpen. Een dergelijke discussie zou allicht deMcnslotte probeerde ik Kruschen Salts. Conferentie in twee kampen hebben ge-1 "^er dan een jaar lang nam ik eiken scheiden, en aangezien dit weinig ter be-j ln°rgen de kleine, dagelijksche dosis. Ik vordering van den goeden gang vanj^'s zoo blij toen mijn handen en beenen zaken kon strekken, is het verheugend te daarop steeds beter werden, en tegen- vernemen, dat een langdurig onderhoud ^mordig ben ik weer heelemaal gezond, tusschen Tardieu en Nadolny heeft gé- duim is geheel normaal en ook de leid tot overeenstemming om artikel 1"a£ri 'S weer goed. Ik voel 111e verplicht eerst te behandelen, nadat het verder ze getuigenis neer te schrijven in de verdrag de revue heeft gepasseerd. Het 00P dat andere lijders er hun voordeel lijkt een wat vreemde werkwijze, die ook niee kunnen doen. Mijn kennissen zeg- niet zoo streng zal worden toegepast als 8eu> dat ik een wandelende reclame voor hier is gezegd, maar in de ereereven oni-iKruschen Salts ben." A.W. in de gegeven om standigheden een gelukkige oplossing.1 ,,lcht is een typisch voorbeeld van tien- Immers, in het raam en in de omlijsting fa|len andere kwalen, welke naar de van het ontwerp der commissie-Loudop wetenschap bewezen heeft alle worden heeft rapporteur Benesj nu de uiteenloo-1 ve?-oorzaakt door onzuiver bloed. En 011- pende voorstellen geplaatst, die zijn in-i zuiverheden in den bloedsomloop zijn het gediend. Bij de Landmacht zal het' gaan gevo1" van een onvoldoende verwijdering 0111 de vraag of geoefende reserves al of ölstoffen; of met een woord: niet in een beperking of vermindering 'ai'dlijvigheid, hetzij in ernstigen of worden begrepen; bij het materiaal zalf m?.n «raad- Kruschen Salts nu, daf het gaan om de vraag of direct, d.w.z.rconstipatie onmogelijk maakt, is het langs den budgetairen weg zal worden eeniKe zekere middel tegen alle gevolgen beperkt of verminderd; bij de luchtmacht zal het vooral gaan om de verhouding tus schen militaire en burgerlijke luchtvaart. Deze vraagstukken zullen reeds in de deskundige commissiën de ervaring van de commissie-Loudon is er om het vast te stellen zeer lange beraadslagin- kei 16 van het Handvest. Dit artikel zegt van deze kwaal. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon. (Adv.). gen vereischen. Maar als zij, mede grond van de ingediende voorstellen, een gunstig resultaat leiden, dan wordt de weg naar de algemeene overeenstem ming gemakkelijker. En toch is Benesj nog niet volledig ge noeg geweest. Want toen de Algemeene Commissie samenkwam om van zijn arbeid kennis te nemen, is er dadelijk op gewe zen, dat in zijn overzicht ontbreken de ta bellen, die een onverbrekelijk geheel uit maken met het ontwerp van de Commis- sie-Loudbn. Het is niet algemeen bekend, dat dit ontwerp geen enkel cijfer bevat, gelijk het ook de invulling van bepaalde landen, aan welke functies zullen worden opgedragen of bepaalde data, heeft open gelaten. Dit is geschied, omdat de Com- missie-Loudon van oordeel was, dat haar taak zich niet tot het invullen van cijfers uitstrekte. Maar ook, omdat zii tot de con clusie is gekomen, dat maatstaven als 111 vroegere projecten wel eens ziin aangeleg betreffende b.v. de lengte der grenzen en den omvang der bevolking, niet geschikt zijn 0111 de cijferverhoudingen der landen ■onderling te bepalen. De Commissie- Loudon heeft echter wel aan de verschil lende artikelen, die op beperking of ver mindering van onderdeden der bewape ningen betrekking hebben, tabellen ïei bonden, die een bepaald stelsel vertegen- woordigen en die vooral daarom helang- rijk zijn, wijl zij aangeven wat by event. publiciteit- ter kennis moet worden ge bracht en op welke wijze de beperking of vermindering valt te berekenen. Een Con ferentie is nu eenmaal geen theekransje, waar men het weglaten als een veigissing kan verontschuldigen. Men heeft achtei dit weglaten eene bedoeling gezocht, en, „ezien liet feit. dat Tsjechoslowakye met Polen en de Balkanstaten wordt gerekend tot die landen, die het Fran^he standpu ondersteunen, dezen opzet, dat d^ ta^' eerst beteekenis verkrijgen, ssoodia tot be perking of vermindering dei teyvapenm gen was besloten, en een dergeRik bjjflu* zou afhangen van wat men ten aanzie der Fransche voorstellen beschikt, Of dit achtergedachte'vantBenes.1 i« creweest, kan moeilijk worden uit ge maakt maar in de aldus geconstateerde leemte zal nog nader worden voorzien. Dnezé aan ij er -rteen van formeelen oi P10Ces®uefJ tp„pnstelling, hangt nauw samen uiri de teg rrangche die men ziet en blijft zien in voorstellen aan den eenen kant sehe als meest geprononceeide ontv 31^ ningsvoorstellen aan den ai j j Artikel 1 van het ontwerp der CommiMie_ Loudon verklaart kort: „De Hooge Ten opzichte van de vooruitzichten van Genève oordeelt men wel uitermate ver schillend. Er zijn pessimisten, die aan de ingediende voorstellen niet de minste waarde hechten en ironisch verwijzen naar de leering, die de Commissiën der deskun digen zullen verschaffen. Er zijn opti misten, die deze voorstellen reeds als be sluit begroeten. De waarheid ligt wel in het midden; nog is er van den uitslag der Conferentie niets te zeggen; wat wonder, want zij wordt geacht tot bijkans het einde van dit jaar te duren. Maar wel staat vast, dat de eerste ronde, die nu definitief is geëindigd, een beter resultaat heeft opge leverd dan men durfde verwachten, en dat er iets van eigenaardige overeenstemming is, wellicht door de moeilijke tijden be- invloed. Maar dan zal men, wil dit tot een resultaat leiden, van weerskanten moeten geven en nemen. De berichten, die in dat opzicht omtrent het Nederlandsche stand punt ten aanzien van de duikbooten reeds werden verspreid, moeten geacht worden op een misverstand te berusten. Een ge zamenlijke nota van Nederland, Zwitser land en de Scandinavische Staten zou zeker aanbeveling hebben verdiend, maar het ging hier niet om nieuwe alsnog in te dienen voorstellen, doch 0111 een re- sumptie van die, welke tijdens het alge meen debat ziin gedaan. Daarbij zijn de standpunten dezer verschillende landen wel uiterst dicht genaderd, doch geheel identiek waren zii niet en konden zij opjin zijn voornaamste bepalingen: Neemt tot eenig lid van den Volkenbond zijn toe vlucht tot oorlog zonder te letten op de bepalingen van artikel 12. 13 of 15 (die gerechtelijke beslechting van geschillen voorschrijven) dan zal dit lid ipso facto geacht worden een oorlogsdaad te heb ben gepleegd tegen alle andere leden van den Bond, die hierdoor op zich nemen onmiddellijk alle handels- en finantieele betrekkingen met dit land af te snijden, hun onderdanen alle verkeer met de on derdanen van den staat in overtreding te verbieden en alle finantieele, commer- cieele en persoonlijke betrekkingen tus schen de onderdanen van den overtreden- den staat en die van eenigen anderen staat, Volkenbondslid of niet, te beletten. De verdere belangrijke paragrafen van dit artikel betreffen dan de wijze, waarop de lasten van de strafactie over de leden van den Volkenbond moeten worden ver deeld en de hulp, die zij elkaar verleenen moeten. Men mag hopen, dat de Chinee zen niet zullen trachten, de kwestie tot in deze uiterste consequentie door te drijven. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Strafzitting van Vrijdag 4 Maart. De passagier had direct al een avontuur. De heer K. A. de Klerk, boekhouder te Alkmaar, stond op 1 Januari op den rijksweg nabij Koedijk op de autobus te 1 wachten, doch werd door een voorbij- rijdenden automobilist, den heer L. van Briesen, beleefd ui tgenoodigd in zijn wagen te slappen, van welke invitatie dankbaar gebruik werd gemaakt. De passagier had het zich echter nauwelijks gemakkelijk gemaakt of er gebeurde een aanrijding met een achterop rijdenden luxe auto, die ondanks dat van de andere zijde een „tegenligger' naderde, het verkeer af sneed en door het te vlug ophalen naar rechts met zijn rechter-achter-spatbord den wagen van deri heer van Priesen raakte. Gelukkig gebeurde geen ongeluk, hoe wel de rijweg glad was, doch de roekelooze automobilist, de heer S. P. van N. uit Julianadorp, gemeente Den Helder, stond heden terecht en werd ondanks hij be weerde niets te hebben bespeurd en zijn beroep op zijn 11-jarige ervaring als chauffeur veroordeeld tot f 40.boete of 40 dagen. Bij liet afscheid voegde de Kantonrechter den toch al niet bijzonder verrukten automobilist nog toe, dat hij voorzichtig moest zijn, want een volgende maal ging zijn rijbewijs er aan. Hartelijkheid is toch maar alles, zei de boer die 'n schop van zijn ezel tegen zijn zitvlak kreeg! De agent wilde eens zien of er ook teveel gepimpeld was. De 18-jarige vrachtauto-chauffeur J. W. K. te Den Helder had op 11 Januari te Alkmaar op de Bierkade niet voldaan aan het bevel tot stoppen, hem gedaan met de bekende handbeweging door agent Staats. De verdachte, hier voor terecht j staande, beweerdt dat stopsein niet te j hebben begrepen en hij toen was door- I gereden. De agent had het echter wel begrepen. Hij had opgemerkt, dat do chauffeur abnormaal lang in een café had vertoefd en willen controleeren of dit langdurig bezoek ook van invloed was op de rijvaardigheid. A.s. week voort- zetting. Dan wordt de heer Staats ge- hoord. Ht is uit deze overwegingen vooral, dat wij de onvermijdelijkheid van deze As semblée moeten betreuren. Ons Nederlan ders brengen echter nog andere, ons zelfs nader rakende, overwegingen daartoe. Iedere verstoring van den normalen toe stand in Oost-Azië bevat voor ons een groote vermeerdering van risico: voor geen enkel volk in Europa geldt dit in zoo hooge mate als voor Nederland. Geen uiteraard niet ziin. Vandaar, dat ieder ander volk heeft met zoo bescheiden mid- de eigen voorstellen in eigen bewoordin-1 delen in een door aardijkskundige for- gen bii het Bureau der Conferentie, heeftmatie ];qging en uitgestrektheid zoo bui- ingediend, en aan den verderen gang der tengewoon aan gevaar blootgesteld gebied Conferentie zal overlaten om verdere sa menwerking te regelen. Over de buitengewone Assemblée van den Volkenbond, die Donderdag bijeen zijn neutraliteit te verdedigen; voor geen enkel ander volk zou ook deelneming aan een Volkenbondsactie in Oost-Azië zoo groot risico medebrengen. Er zijn echter overwegingen van an dere, misschien moeten wij zeggen hoogere aard, die ons de debatten, die nu gaan Nansjang tot Tsjenjoe. De troepen welke Loudon verk aar o ujm]en zich deze linie reeds hadden overschreden,1 dragsluitende Part«e" \eP beperk T„ ,w_ iiaar resp. bewapeningen te oepem zooveel mogelijk te verminderen wijze als in dit Verdrag is voorzien ais leek zou men geneigd zyn te zeggei werden teruggetrokken. In talrijke dor pen werden de doortrekkende Japansche troepen door Chineesehe scherpschutters beschoten. Dezen werden gevangen ge nomen en terechtgesteld. De Chineesehe troepen openden na het intreden van den wapenstilstand uit verschillende punten hunner nieuwe stellingen achter Nan sjang het vuur op de Japanners, zonder dat dezen zich evenwel tot een gevecht lieten verlokken. dit artikel zonder discussie, althans aooj loopig, zou kunnen passeeren; menist Genève bijeen teneinde tot vermindering der bewapeningen te geraken, en v <u het artikel naar de bepalingen, die m Verdrag zullen worden opgenomen, ve wijst, kan men kalm wachten wat deze gekomen is om het geschil tusschen China beginnen, bijzonder doen betreuren. Met en Japan te bespreken, schrijft de Nw. beide partijen in het conflict verbinden Rott. Crt. o.m.: ons banden van oude vriendschap. Wij Het is een bijeenkomst van ongewoon hebben zelfs het recht te beweren, dat wij ernstige beteekenis, waarbij zeer groote daarin door weinig volken geëvenaard, dingen op het spel staan. door geen enkel ander volk overtroffen Öp den voorgrond staat het gevaar, dat j worden. Wij staan tot Japan in. de best deze beproeving van de kracht der bepa- j denkbare verstandhouding. Geen volk in lingen van het Handvest van den Volken- j Europa onderhoudt reeds sedert zooveel bond voor het gezag van dat Handvest eeuwen onafgebroken vriendschappelijke te groot kan blijken. Wij zouden den betrekkingen met Japan als juist wij. Ons Volkenbond van ganscher harte hebbengeestelijk leven is voor de ontwikkeling gegund, dat deze proef hem was be- van Japan van groote beteekenis geweest spaard gebleven. Hadden de Chineezen en wij weten, dat in Japan de herinnering dit gevaar niet beseft, dan hadden zij aan die oude vriendschap nooit verloren waarschijnlijk in het eerste stadium van is gegaan. Japan als machtige staat >s het geschil in Mantsjoerije de bijeenroe-voor ons steeds een goede buurman in ping van een buitengewone Assemblée Oost-Azië geweest, want ondanks den af gevraagd. Het is te waardeeren, dat zij stand mogen wij daar wel van nabuur zoo lang hebben gewacht met hun beroep schap spreken. Zijn in de jaren na Japan s op het verstrekkende artikel 15 van het wonderbaarlijke opkomst als groote mo- Handvest. I gendheid wel eens jeugdige overmoedige Toen zij daartoe echter waren overge- j stemmen gehoord, die bij ons wantrouwen gaan, kon een verder beroep op lid 9 van konden opwekken, in de oorlogsperiode, dit artikel, waarvan de thans bijeen- toen Japan zich alles in het Verre Oosten komende Assemblée de vervulling is, niet had kunnen veroorloven, heeft het ten uitblijven. Wordt nu in den loop van de j duidelijkste getoond, dat een dergelijk beraadslagingen, vastgesteld, dat China Japan terecht als aanvaller heeft aange klaagd, dan kan China nog weer een stap verder gaan en een beroep doen op arti- juitilo Karpetten VAN WILLIGEN wantrouwen ongegrond was. Niet minder diep echter wortelen onze van Leiden heeft n traditioneelen roep als Een zeer bijzondere band met het Chi neesehe volk vormen de honderdduizenden Nederlandsche onderdanen van Chinee- schen stam, wier gevoelens voor het oude stamland niet zijn afgestorven. Aan °"ze I hoogescholen studeeren vele jongelieden van Chineeschen bloede. De Universiteit van Leiden heeft een tradioneelen roep als centrum van Chineesehe studie. Ook het Japansch heeft daar zijn leerstoel. Naast de onpartijdigheid van oordeel, die ieders plicht is, bewerken dus oude vriendschap pen voor beide in het conflict betrokken volkeren, dat er voor gevoelens van voor liefde of animositeit bij ons geen plaats is. J „DOLLE DRIES". Wij vernamen, dat door eenige dilettan ten het tooneelstuk „Dolle Dries" in stu die is genomen. Dit stuk zal door hen op de laatste van dit seizoen te houden nuts- avond, welke wordt gehouden op Zater dag 19 dezer a.s. worden opgevoerd. Door den heer W. Jimmink Hz., alhier, zal op Woensdagavond 9 dezer a.s. een simultaan damseance in het café van den heer de Wit worden gehouden. Bij even- I tueele zeer groote deelname zal hij wor den terzijde gestaan door den heer Arie I Slijkerman. In het gezin van den heer K. L. alhier heeft men een geval van roodvonk ge constateerd. We vernamen, dat de heer Wever, al hier, zijn winkel en schoenmakerszaak op a.s. Maandag den 7den dezer definitief zal openen. COMITÉ VAN ACTIE. Donderdagavond vergaderde het comité van actie tegen het wetsontwerp Terpstra in Veerburg. De leiding beruste bij den heer 't Hart, die tot voorzitter van het comité werd benoemd, terwijl mevrouw Wissekerke de functie van secretaresse zal vervullen. Besloten werd de comité's van Kleine Sluis, Breezand en Oostpolder samen te voegen. Voorzitter deelde mede, dat binnenkort te Schagen een groote vergadering zal worden gehouden. De bedoeling is, zoo veel mogelijk ouders te bewegen deze vergadering te bezoeken, om daarmede te protesteeren tegen het ontwerp Terpstra. Uitvoerig werd besproken op welke wijze de overtuiging bij de ouders moet worden opgewekt, dat het van groot be lang voor hun kinderen is vooral deze vergadering niet te verzuimen. Van het hoofdcomité zullen circulaires door de leden worden verstrekt om deze bij de ouders te verspreiden. Besloten werd, dat deze circulaires door de leden van het comité zullen worden rondgebracht om daardoor in de gelegenheid te zijn het groote nut van een bezoek aan deze vergadering in Schagen te bepleiten. Zoo mogelijk zullen autobusdiensten worden georganiseerd om het gemakkelijk te maken de vergadering te bezoeken. Nadere bijzonderheden zullen per circu laire worden bekend gemaakt. Met dank voor de opkomst werd hierna de ver gadering gesloten. „EXCELSIOR". De tooneelvereeniging »Excelsior« heeft in studie genomen »De Wapens Neer», een tooneelstuk gemaakt naar het gelijk namige boek van Bertha von Süttner. Steeds vreeselijker zijn de oorlogen en j de gevolgen er van geworden, sinds het j verschijnen van den roman van deze schrijfster. De titel van het boek is voor velen gegroeid tot een leus die, die zooal niet als eisch, dan toch leeft als wensch in ieder hart en we gelooven dan ook, dat de titel van het tooneelstuk velen zal trekken raar de weldra door «Excel sior» te geven uitvoering. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. 's Morgens 10 uur, Mej. D. van Vliet van Hoorn. Geref. Kerk. 's Morgens 10 en 's middags 2.30 uur Ds. S. U. Zuidema. "'ondag 6 Maart 1932 DEN HELDER Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk. Weststraat). Morgens 10.30 uur, Ds. Vorstman, van Anna Paulowna. N'ed. Herv. Gem. (Westerkerk, Westplein) 's Avonds 6.30 u., Ds. H. A. Enklaar Onderwerp: „Het koninkrijk der waarheid". (Joh. 18:37) Solozang Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar 's Avonds 5.30 u., Ds. Meynen Voorbereiding H. Avondmaal Kerkdienst (Chr. Mil. Tehuis, Kanaalweg) 's Morgens 10 uur Ds. Meynen 's Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u. de heer N. van der Kraats Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 'sMorgens 10 uur en 's avonds 5 uur, Leesdienst Gerst. Evung Luth. Gein. (Weezenstr.) 's Morgens 10u.,Ds. J.H. Vaandrager Vlootpredikant Woensdag 9 Maart, nam. 8 uur Ds. P. H. Borgers - Bijbellezing Onderwerp: „De liefde bij Paulus" Donderdag 4 Maart nam. 8 uur Deutscher Verein. Doopsgez. Gem. 'sMorgens 10 uur, Ds. P. J. Smidst Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur, Ds. E. R. Damsté Afscheidswoord 's Avonds 5.30 u., Ds. R. C. W. J. Hoek Evangelisatie (Geb. Middenstraat 117) Woensdagavond 8 uur, Laatste Bijbellezing door Ds. Hoek. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78). 4e Zondag van de Vasten 's Morgens 10 uur, kerkdienst Past. Th. Moleman 's Avonds 7 uur, kerkdienst, Lijdens overdenking. Past. Th. Moleman Leger des Hells. 's Mor. 10 u., Heiligingssamenkomst 's Middags 3.30 u., Openluchtsamen- komst, Julianapark. 's Avonds 8 uur, samenkomst. Kerk van Jezus Christus. (Van de Heiligen der laatste dagen). Jansendwarsstraat 8. 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN. Ned. Herv. Gem. 's Avonds 7 uur, Ds. E. R. Damsté Hippolytushoef. MALAISE IN HET ZEEGRASBEDRIJF. De tijdsomstandigheden beginnen 1111 ook in het zeegrasbedrijf haar invloed uit te oefenen. Er wordt zoo goed als niets verkocht. De pakhuizen zitten vol en er wordt meer voorjaarszeegras aange bracht als den handel lief is. Ook van het gemaaide gras zijn er nog vele honder den balen ongeperst. De prijs van het gevischte zeegras is dan ook reeds met 25 procent gedaald, zoodat het in de toe komst het artikel zeegras er slecht be gint voor te staan. JAV A-FILM. Op Woensdag 9 Maart zal in de Gere formeerde Kerk, te Hippolytushoef, en op Donderdag 10 Maart in het Recreatiege bouw te Den Oever, bovenvermelde film vertoond worden. Een ieder die belang stelt in het zendingswerk op Java, wordt aangeraden deze film te gaan zien. Beide dagen wordt deze film ook vertoond voor de kinderen en wel 0111 5 uur. Voor de kinderen begint ze om 8 uur. De heer P. de Graaf, Hippolytushoef, is aangesteld als agent der Ned. Midden stands-Spaarbank voor het kantoor Scha gen. DE DERDE AUTOMAAT. Als er een schaap over den dam gaat, volgen er meer en zoo gaat het te Hip polytushoef met de sigarenautomaten. Thans heeft de heer Jac. Visser, te De Belt, een mooie automaat, waarin men een groote verscheidenheid van cigaretten vindt, aan zijn winkelhuis geplaatst. J.H. H. KOOPMAN STOFFEN

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 9